Protest pred prezidentským palácom sa skončil. Dav sa presunul aj pred parlament. Skandovali: “My chceme mier”

Bratislava 2. februára 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook, Telegram, HSP, Screenshot, TASR – Pavol Zachar)

 

Po tom, čo protestná iniciatíva, ktorú v Kanade začali pôvodne kamionisti, nabrala väčší – takmer celospoločenský rozmer – sa rozhodli vodiči nákladných áut zorganizovať niečo podobné aj na Slovensku a v Českej republike. Svoju cestu naprieč celou krajinou naplánovali na dnes 2. februára. Sledujte vývoj situácie v našom priebežnom článku

protest parlament
Na snímke protest pred parlamentom

17:30- Polícia v priebehu dňa informovala, že stredajších protestoch v Bratislave nezaznamenala prípady narušenia verejného poriadku. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

“Situáciu na území hlavného mesta SR Bratislavy v súčasnej dobe aj naďalej monitorujeme,” uviedol Szeiff. Mestská polícia Bratislava počas dňa informovala o viacerých protestoch v širšom centre hlavného mesta. Niektoré skupiny sa snažili blokovať premávku. Popoludní na policajné oddelenie v tejto súvislosti predviedli jednu osobu pre opakované nerešpektovanie výzvy verejného činiteľa.

17:20 – Protest pred parlamentom končí. Peter Marček poďakoval všetkým prítomným ľuďom za podporu, taktiež polícii za pomoc pri organizácii. Dav zborovo spieva Hymnu Slovenskej republiky a postupne sa rozchádza.

17:12 – Na proteste so svojimi výhradami voči zmluve vystúpil aj Ján Čarnogurský. Potvrdil, že v Banskej Bystrici a Zvolene bude o pár rokov problém zorganizovať akýkoľvek protest, pretože Američania budú kontrolovať priestor v okolí svojich základní a majú povolenie voči slovenským občanom zakročiť. Potvrdil, že najväčším ohrozením pre Slovenskú republiku je táto vláda. Vláda, ktorá nemá ani snahu pomôcť občanom so zdražovaním. Dav kričí “zradcovia“.

protest parlament
Na proteste vystúpil aj Ján Čarnogurský (vľavo na pódiu)

17:10 –Neočkujte sa, netestujte sa, pandémia končí,” vyzýva ľudí lekár Peter Lipták. Kritizuje slovenské zdravotníctvo. Vvláda podľa zničila ambulancie a berie ľudom lieky. Lengvarkého viní za zničenie slovenských nemocníc a vyháňanie slovenských sestier do zahraničia. Preto teraz potrebujú amerických okupantov, ktorí ich tu majú zachrániť. Ale my chceme mier, kričí z tribúny

17:05 – Počas prejavu Anežky Horňáčkovej sa prítomní sa prítomní poslanci vydali medzi ľudí. Peter Marček vyzval ľudí, aby skandovaním prinútili predstaviteľov opozície Fica, Pellegriniho a Blahu zúčastniť sa na proteste.

16:50 – Pred dav predstúpil aj Lukáš Machala, ktorý pripravil pripomienky k zmluve o obrannej spolupráci.  Vláde odkázal, že Slovensko si nedáme. S básňou vystúpil aj Peter Kotlár z televízie Slovan. Ocenil tiež prínos alternatívnych médií, ktoré sú nenahraditeľné v boji proti obrannej dohode.

16:35 – Policajti zvesili plagátiky z okien kancelárie SaS. Slova sa ujíma predseda Republiky Milan Uhrík. Tvrdí, že vláda SR je hrozbou, ktorá nás ženie do vojny. Naď a Korčok sa až trasú, ako sa tešia na podpis zmluvy. Američania však nemajú ešte pripravené ani pero, pretože sami neverili tomu, že niekto na svete môže byť taký sprostý, že by počas Vianoc narýchlo schválili zmluvu, ktorá je nevýhodná pre krajinu. “Strašne sa hanbím za politikov ako je Čaputová, Korčok a Naď,” vyhlásil Uhrík. Ľudia si ich podľa jeho slov zapamätajú ako najväčších zradcov Slovenska.

16:00 – Odznením hymny sa začal protest pred parlamentom SR.  Svojimi príhovormi sa pred tisíce ľudí postavili predstavitelia hnutia Republika aj ĽSNS. Organizátori vyzvali predsedov opozičných Hlas a Smer Petra Pellegriniho a Roberta Fica, aby tiež predstúpili pred ľudí a vyjadrili sa k zmluve s USA. Upozornil tiež na nápisy na oknách kancelárie vládnej strany SaS, ktorými vyzývajú “fašistov”, aby išli domov.

protest parlament
Na snímke protest pred parlamentom

15:50 – Protest pred prezidentským palácom sa končí prejavmi Viliam Hornáčka a organizátoro. Dav sa postupne presúva  pred parlament, kde sa začína ďalší protest.

protest
Protestujúci držia transparent

15:30 – Tisíckam ľudí sa prihovára aj zástupca petičného výboru za zrušenie dohody s USA Miroslav Kollár. Kritizuje, že po 30 rokoch chcú politici vytvoriť podmienky na to, aby tí boli cudzie vojská a ľudí vyzýva, aby svojim podpisom podporili petíciu proti tomuto kroku.

protest
Na snímke protestujúci dav pred prezidentským palácom, 2. 2. 2022

15:15 – Napriek tomu, že zlyhala technika, sa slova ujal Viliam Hornáček zo Zduženia slovenskej inteligencie. “Vyzývame národné sily, aby skutkom naplnili ideu národného zmierenia a spolupráce. Kto podporí okupačnú dohodu, dopúšťa sa vlastizrady,” apeluje Hornáček. Vo svojom prejave pripomína boj generácii Slovákov za slovenské Slovensko.

14:50 – Na námestí pred prezidentským palácom postupne odznievajú ďalšie príhovory. K slovu sa prihlásil Miloš Zverina zo združenia Slavica, ktorý apeluje na Slovanské bratstvo, číta sa prejav chorého Ľudovíta Števka, dav oslovila aj Kristína Ruceková zo Slovenských brancov a z portálu Konzerva, právnička Judita Laššáková, tiež Rudolf Huliak zo Slovenskej poľovníckej komory. Ten kritizuje, že vláda si sem pozvala americkú armádu, ktorá prevezme kontrolu nad slovenskými zdrojmi – vodou, lesmi a pôdou. Pýta sa, prečo si slovenský národ vždy zvolí tých “najväčších magorov”.

 

 

14:40 – Pred tisícovým davom rečnia aj ďalší aktívni účastníci protestu. Svoj prejav predniesol Roman Michelko, ktorý je presvedčený o tom, že tu vládne krajne nekompetentná a krajne arogantná garnitúra, ktorej vysvedčenie odovzdáva plné námestie protestujúcich. Vo svojom príhovore kritizuje aj Borisa Kollára a neochotu vlády prispôsobiť podmienky na vypísanie referenda. Upozorňuje tiež na fakt, že súčasní politici sa už nemôžu nikde objaviť bez ochranky.

14:35 – K slovu sa dostáva Miroslav Vetrík zo Združenia Slovenskí katolíci.

Chcete aby SR bola nástupiskom pre vojenský stret s ruskou federáciou?” pýta sa stále sa zväčšujúceho davu. Ľudia odpovedajú “Nie” a svoj postoj vyjadrujú pokrikom “My sme tu doma!”

Vetrík v prejave žiada od vlády, aby sa stala mostom medzi východom a západom a prestala s vojenským štvaním národa.

14:20 – Pred prezidentským palácom sa začínajú zhromažďovať ľudia. Momentálne je ich tam viac ako 100. Herec Jozef Šimonovič číta prejav Františka Škvrdu, ktorý sa protestu nemohol zúčastniť osobne. “Obranná dohoda s USA nie je potrebná a je nebezpečná,” číta herec. Ľudia súhlasia a tlieskajú.

 

13:30 – Podpredseda parlamentu Gábor Grendel z hnutia OĽaNO v príbehu na sociálnej sieti informoval o početnej policajnej prítomnosti pred budovou Národnej rady. Na fotografiách, ktoré zverejnil sa pred parlamentom nachádzajú tri policajné dodávky a ďalšie vozidlá. “Dnes tu bude veľa policajtov.” Napísal na Facebooku Grendel.

13:10 – Konvoj trúbiacich áut prechádza Bratislavou, na viacerých miestach na priebeh protestnej jazdy dohliada polícia. Okoloidúci povzbudzujú členov konvoja mávaním. Miestami sa vytvárajú zápchy.

 

 

12:30 – Situácia na Zlatých pieskoch: Prichádzajú ďalšie desiatky áut. Organizátor hovorí o tom, že prídu aj autá odťahových služieb a autobusy. Ambíciou zúčastnených je na protest proti vláde a prezidentke “zablokovať celú Bratislavu”.

O chvíľu začne presun kolóny do centra Bratislavy, najmä k blízkosti Národnej rady SR.

 


12:10 – Na veľkom parkovisku na Zlatých pieskoch sa zhromažďujú protestujúci. Na mieste sa už nachádza niekoľko nákladných áut ozdobených vlajkami. Zapojili sa ďalšie desiatky osobných vozidiel. Samotní protestujúci odhadujú, že zakrátko pôjde o “stovky vozidiel”.

 

 

 

11:40 – V Bratislave sa už začína s protestnými zhromaždeniami. Na Námestí slobody neďaleko Úradu vlády sa začína zhromaždenie podporované Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS).

K dnešným protestom sa oficiálne vyjadrila aj opozičná strana Smer-SD. V stanovisku uviedla, že “podporuje všetky demokratické protesty, ktoré poukazujú na neschopnosť súčasnej vlády”. “Predstavitelia miest a obcí majú dnes plné právo prísť pred úrad vlády a zakričať holú pravdu. Táto vláda nerobí nič a ožobračuje mestá a obce.”

 

 

10:50 – Protest podporujú aj predstavitelia politickej strany ĽSNS. Aktuálne sa do neho zapojil poslanec parlamentu Marek Kotleba, ktorý vyzval na spoločný a jednotný postup všetkých, ktorí nesúhlasia s prítomnosťou amerických vojakov na území SR.

 

 

 

10:35 – Na fotografiách aktuálna situácia na odpočívadle Zeleneč.

Ľudia, ktorí sú zapojení do protestnej jazdy sa na ceste stretli s policajnými kontrolami i s dvomi odstavenými americkými bojovými vozidlami.

 

9:30 – Účastníci sprievodu z jednotlivých trás sa už pomaly približujú ku Bratislave. Stretnúť by sa mali predpoludním na parkovisku pred obchodným domom Tesco na Zlatých pieskoch. Už v tomto čase sa na mieste objavujú prvé autá zapojené do “konvoja”. Jedna zo skupín sa aktuálne stretáva v Nitre. Informácie o počte áut v jednotlivých kolónach sa rôznia, podľa indícii zo sociálnych sieti v súčasnosti ide o desiatky vozidiel.

“Roztrieštilo sa to, niektorí boli v zápchach, v kolónach, takže idú kade môžu. Ale podstatný je cieľ cesty – Zlaté piesky. Budem vás tam čakať minimálne do pol dvanástej,” uviedol v hlasovej správe na sociálnej sieti jeden z organizátorov. V stredu popoludní sa sprievod zapojí do ohlásených demonštrácii pred Úradom vlády.

8:25 – Skupina z Východného Slovenska prichádza do Trenčína, konvoj zo západnej cesty by sa mal zoskupovať v Leviciach. O 9. hodine odštartuje aj Záhorská cesta, konkrétne z Kútov.

7:40 – Postupne sa zapájajú a budú sa zapájať ďalší vodiči. O 9:45 sa majú pripojiť ľudia z Nitry, o 10:30 zo Žiliny. V rovnakom čase o pol 11. sa očakáva aj väčší zraz na Zlatých pieskoch pred Bratislavou.

7:15 – Podľa našich informácii je do protestného sprievodu v rámci všetkých troch trás zatiaľ zapojených zhruba do 100 účastníkov. Tí sa začínajú organizovať aj prostredníctvom online vysielačky. Oficiálne informácie od organizátorov o počte zapojených kamiónov zatiaľ nemáme.

6:50 – Krátko pred 7. hodinou sa skupina áut, ktorá sa vydala na cestu do hlavného mesta z Východného Slovenska, nachádzala v zápche pred Vrútkami, informovali o tom na sociálnej sieti. Ďalší vodiči sa majú aktuálne nachádzať v Banskej Bystrici, Žiline či vo Veľkom Krtíši.

 

 

6:00 – Kamionisti sa snažia poukázať na niekoľko spoločenských problémov. Protestujú jednak proti nezmyselným pandemickými opatreniam, povinnej vakcinácii, ale takisto proti kontroverznej vojenskej zmluve DCA medzi Slovenskom a Spojenými štátmi. Okrem toho podporujú myšlienku vypísania referenda o otázke konania predčasných parlamentných volieb.

“Konvoj za slobodu” organizátori rozdelili na tri cesty Slovenskom, na ktorých sa do sprievodu môžu zapájať záujemcovia z jednotlivých miest. Napríklad konvoj z Michaloviec mal začať už o 2. hodine v noci z utorka na stredu.

Účastníci konvoja by sa v stredu podvečer mali zapojiť do veľkého protestu chystaného pred Úradom vlády o 17:00.

 

Harmonogram západnej cesty konvoja

 

Harmonogram strednej trasy

 

Harmonogram záhorskej trasy

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Európe dochádzajú zdroje na nové sankcie proti Rusku

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, Telegram, Screenshot Youtube)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 10:12 - Minister obrany Oleksij Reznikov v rozhovore pre UP…

Naď opakovane obviňuje Sulíka z rozbíjania vlády. SaS-károm posiela odkaz: Nenechajte sa oklamať, váš ohlásený odchod z vlády je len ďalšia nepekná hra

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavel Neubauer)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) posledné dni prilieva olej do ohňa koaličnej krízy. V poslednom rozhovore obvinil Richarda Sulíka (SaS) z toho, že zbytočne ženie SaS preč z vlády. V najnovšom príspevku hovorí o špinavej hre Naď vo štvrtok na sociálnej…

Trump, Čína a rastúca vláda teroru

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Prinášame vám článok Alexa Krainera, ktorý pôvodne vyšiel na portály The Naked Hedgie  Keď som v minulom článku komentoval nedávnu provokatívnu návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane, spochybnil som zmysel vyvolávania nevyhratého konfliktu proti Číne: Aký by však mohlo mať zmysel provokovať Čínu? Myslia…

Zľavy ako odmena za účasť vo voľbách ? Viskupič: Zľavami si Matovič chce zrejme kupovať hlasy voličov

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Koncom júla sme vás informovali, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) na scénu prichádza s ďalším nápadom. Podľa informácií RTVS chce zvýšiť volebnú účasť desať percentnou zľavou z poplatkov štátu. Potrebná legislatíva má byť už pripravená. To sa nepozdáva Mariánovi Viskupičovi…

Taiwan dominuje svetovým dodávkam počítačových čipov – niet divu, že sa USA obávajú

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Taiwan Presidential Office, Pixabay, Facebook)   Jedným z aspektov cesty Nancy Pelosiovej na Taiwan, ktorý bol do veľkej miery prehliadnutý, je jej stretnutie s Markom Luiom, predsedom Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC), upozornila Maria Ryanová vo svojom článku pre The Conversation. Cesta Pelosiovej sa časovo zhodovala…

Rekordné sucho naďalej ohrozuje hospodárstvo EÚ

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Nórsko má veľké zásoby ropy a zemného plynu a početné rieky a nádrže zabezpečujú 90 % jeho potrieb elektrickej energie, píše Richard Milne z denníka Financial Times Suchá zima a jar však spôsobili, že hladiny v nádržiach klesli na rekordne nízke hodnoty. Pred…

Čo môže zásadným spôsobom zmeniť spôsob vedenia vojny? Takto to vidí ruský generál

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko predpokladá, že prezbrojenie armád systémami HIMARS a ich obdobami radikálne zmení formy vedenia vojny Podľa bývalého prvého námestníka ruského ministra obrany Jurija Balujevského bude vojna budúcnosti "vysoko presným krupobitím munície". To by mohlo viesť k "úplnému zániku obrnených vozidiel a delostrelectva v ich…

Eskalácie medzi USA a Čínou sú veľmi nebezpečné

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay, Screenshot)   Prinášame vám komentár Raya Dalio: Bohužiaľ, to, čo sa teraz deje medzi USA a Čínou v súvislosti s Taiwanom, je klasickou cestou k vojne, ktorá je opísaná v mojej knihe "Zásady pre riešenie meniaceho sa svetového poriadku". Ak budú udalosti pokračovať týmto smerom,…

Sulík tvrdí, že za zastavenie dodávok ropy nemôže Rusko ani Ukrajina. Fico to vidí inak: Je za tým snaha Zelenského

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Predseda strany Smer Robert Fico pozorne sleduje vývoj zastavenia prúdenia ropy cez ropovod Družba na Slovensko. Fico neverí vysvetleniu ministra hospodárstva a naopak chváli krok premiéra Orbána voči Ukrajine Sulík v stredu uviedol, že problémom pri preprave ropy bola banková transakcia,…

O kreslo ukrajinského prezidenta sa zaujíma človek z jeho blízkeho okolia

0 icon

Kyjev 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook, TASR/AP-Efrem Lukatsky)   O kreslo ukrajinského prezidenta sa zaujíma človek z jeho blízkeho okolia. Ak totiž Zelenskyj nepôjde do druhého funkčného obdobia, potom bude za prezidenta kandidovať Alexej Arestovič  Sám Arestovič to uviedol v rozhovore s Dmitrijom Gordonom. “Všetci hovoria o mojom šialenom hodnotení. Môj…

NAJNOVŠIE

BLOG

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Európe dochádzajú zdroje na nové sankcie proti Rusku

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, Telegram, Screenshot Youtube)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 10:12 - Minister obrany Oleksij Reznikov v rozhovore pre UP…

Naď opakovane obviňuje Sulíka z rozbíjania vlády. SaS-károm posiela odkaz: Nenechajte sa oklamať, váš ohlásený odchod z vlády je len ďalšia nepekná hra

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavel Neubauer)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) posledné dni prilieva olej do ohňa koaličnej krízy. V poslednom rozhovore obvinil Richarda Sulíka (SaS) z toho, že zbytočne ženie SaS preč z vlády. V najnovšom príspevku hovorí o špinavej hre Naď vo štvrtok na sociálnej…

Trump, Čína a rastúca vláda teroru

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Prinášame vám článok Alexa Krainera, ktorý pôvodne vyšiel na portály The Naked Hedgie  Keď som v minulom článku komentoval nedávnu provokatívnu návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane, spochybnil som zmysel vyvolávania nevyhratého konfliktu proti Číne: Aký by však mohlo mať zmysel provokovať Čínu? Myslia…

Zľavy ako odmena za účasť vo voľbách ? Viskupič: Zľavami si Matovič chce zrejme kupovať hlasy voličov

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Koncom júla sme vás informovali, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) na scénu prichádza s ďalším nápadom. Podľa informácií RTVS chce zvýšiť volebnú účasť desať percentnou zľavou z poplatkov štátu. Potrebná legislatíva má byť už pripravená. To sa nepozdáva Mariánovi Viskupičovi…

Taiwan dominuje svetovým dodávkam počítačových čipov – niet divu, že sa USA obávajú

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Taiwan Presidential Office, Pixabay, Facebook)   Jedným z aspektov cesty Nancy Pelosiovej na Taiwan, ktorý bol do veľkej miery prehliadnutý, je jej stretnutie s Markom Luiom, predsedom Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC), upozornila Maria Ryanová vo svojom článku pre The Conversation. Cesta Pelosiovej sa časovo zhodovala…

Rekordné sucho naďalej ohrozuje hospodárstvo EÚ

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Nórsko má veľké zásoby ropy a zemného plynu a početné rieky a nádrže zabezpečujú 90 % jeho potrieb elektrickej energie, píše Richard Milne z denníka Financial Times Suchá zima a jar však spôsobili, že hladiny v nádržiach klesli na rekordne nízke hodnoty. Pred…

Čo môže zásadným spôsobom zmeniť spôsob vedenia vojny? Takto to vidí ruský generál

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko predpokladá, že prezbrojenie armád systémami HIMARS a ich obdobami radikálne zmení formy vedenia vojny Podľa bývalého prvého námestníka ruského ministra obrany Jurija Balujevského bude vojna budúcnosti "vysoko presným krupobitím munície". To by mohlo viesť k "úplnému zániku obrnených vozidiel a delostrelectva v ich…

Eskalácie medzi USA a Čínou sú veľmi nebezpečné

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay, Screenshot)   Prinášame vám komentár Raya Dalio: Bohužiaľ, to, čo sa teraz deje medzi USA a Čínou v súvislosti s Taiwanom, je klasickou cestou k vojne, ktorá je opísaná v mojej knihe "Zásady pre riešenie meniaceho sa svetového poriadku". Ak budú udalosti pokračovať týmto smerom,…

Sulík tvrdí, že za zastavenie dodávok ropy nemôže Rusko ani Ukrajina. Fico to vidí inak: Je za tým snaha Zelenského

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Predseda strany Smer Robert Fico pozorne sleduje vývoj zastavenia prúdenia ropy cez ropovod Družba na Slovensko. Fico neverí vysvetleniu ministra hospodárstva a naopak chváli krok premiéra Orbána voči Ukrajine Sulík v stredu uviedol, že problémom pri preprave ropy bola banková transakcia,…

O kreslo ukrajinského prezidenta sa zaujíma človek z jeho blízkeho okolia

0 icon

Kyjev 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook, TASR/AP-Efrem Lukatsky)   O kreslo ukrajinského prezidenta sa zaujíma človek z jeho blízkeho okolia. Ak totiž Zelenskyj nepôjde do druhého funkčného obdobia, potom bude za prezidenta kandidovať Alexej Arestovič  Sám Arestovič to uviedol v rozhovore s Dmitrijom Gordonom. “Všetci hovoria o mojom šialenom hodnotení. Môj…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Egypt a Hamas vyšli ako víťazi vo vojne medzi Izraelom a Islamským džihádom

0 icon

Izrael, 11.august 2022 (AM) – Po troch dňoch bombardovania pásma Gazy a raketového návratu do vnútrozemia Izraela sa v tejto nepokojnej oblasti sveta uzavrelo prímerie sprostredkované Egyptom. Operácia Úsvit, ktorá bola náhle spustená izraelskou armádou, bez akéhokoľvek viditeľného vonkajšieho dôvodu, formálne proti jednej z

Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

0 icon

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav

Veliteľka zdravotnej služby ukrajinskej 56.brigády: Jednotka je takmer zničená, a to aj kvôli vlastnému delostrelectvu

0 icon

Ukrajina, 11.august 2022 (AM) – Hlavnou mediálnou témou na Ukrajine ovládanej Kyjevom sú teraz výbuchy na vojenskom letisku na Kryme. Oficiálni predstavitelia Kancelárie prezidenta Ukrajiny popierajú svoju účasť na incidente, ale okamžite predložili vlasteneckú hypotézu o údajnom začiatku "partizánskeho hnutia na okupovanom území". Do úzadia

Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

0 icon

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbran

V súbojoch o Nikolajev stratila Ukrajina ďalšie tri bojové lietadlá

0 icon

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pokusy Ukrajiny zdvihnúť bojové lietadlá na pomoc pozemným silám v smere Nikolajev sa skončili ďalšou stratou lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany ruské stíhačky za uplynulý deň zostrelili dve stíhačky a jedno útočné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny.   Na oblohe nad Nikolajevskou

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali