Najlepšia prezidentka SR

Najlepšia prezidentka SR

Bratislava 18. júna 2024 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok,Screenshot)

 

Súhlasím s Michalom Šimečkom, že Zuzana Čaputová bola najlepšou prezidentkou v dejinách Slovenskej republiky. Ale len v tom, že Slovensko malo doposiaľ vo funkcii hlavy štátu iba jedinú ženu. A nesúhlasím s tým, že Zuzana Čaputová nasadila latku vysoko a teda, že sa bude táto Petrovi Pellegrinimu len veľmi ťažko prekonávať, ak bude chcieť byť lepším pri výkone svojho prezidentského mandátu

Zuzana Čaputová
Na snímke uprostred bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová

Jedným z ťažiskových momentov inaugurácie prezidenta, bez ktorej by sa hoc zvolený kandidát prezidentom stať nemohol, je zloženie prezidentského sľubu na Ústavu SR. Sľub je veľmi stručný, ale vo svojej jednoduchosti vystihuje na čom má byť založený mandát hlavy štátu SR:

Reklama

“Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony,”

Každému prezidentovi sa tento obsah mandátu „máli“ a vo svojom inauguračnom prejave sľubuje aj niečo navyše. Avšak všetci sa zhodneme, že to najdôležitejšie je obsiahnuté v samotnom ústavnom sľube. A že ak nie je naplnené to, tak vlastne nie je naplnené nič.

Reklama

S čím prichádzala do Grasalkovičovho paláca Zuzana Čaputová a ako túto svoju víziu naplnila?

 

Vízia Zuzany Čaputovej (z inauguračného prejavu)

Pri svojej inaugurácii nám Zuzana Čaputová prečítala, že chce byť prezidentkou „všetkých občanov a občianok“. Mala v ňom napísané, že nám neprišla vládnuť, ale slúžiť „blahu slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike“. Službu vníma aj ako zodpovednosť za dôveru „občanov v nás, ľudí, ktorých si zvolili, dôveru v inštitúcie, v platnosť pravidiel pre všetkých rovnako, dôveru v Slovensko, dôveru v domov“. V jej inauguračnom prejave ďalej stálo, že svoj mandát plánuje vykonávať slobodne, bez „podliehania príkazom od kohokoľvek“. K tomu, aby sa Slovensko „z toho, akým je,  stalo krajinou akou môže byť“ bolo podľa Zuzany Čaputovej nevyhnutné, aby každý, vrátane nej, kto pracuje vo verejnej službe, pracoval pre občanov a neslúžil akémukoľvek postrannému záujmu.

Vo svojom prejave nehovorila o samostatnej Slovenskej republike ako o zavŕšení emancipačného zápasu, ktorý pred tými, čo tento proces úspešne zavŕšili za slovenský národ viedli. Naopak prečítala, že „nie všetci súhlasili so spôsobom rozdelenia Česko-Slovenska“. Vo svojom prejave hovorila o tom, že „občianska spoločnosť aj novinári sú považovaní za nepriateľov štátu a štátnosti“

Ocenila, že revolučné zmeny sa u nás dejú pokojnou cestou a že také sú aj všetky veľké verejné protesty, bez násilia.

Reklama

Vyjadrila, že chce byť hlasom tých, ktorých nie je počuť. Nie preto, aby kričala s nimi, ale preto, aby pomohla riešiť ich problémy.

Ako vnímala Slovensko Zuzana Čaputová, keď nastupovala do funkcie hlavy štátu?

V prvom rade videla, že máme veľké šťastie, že sme už 15. rokom členmi EÚ a NATO, že sme sa pre členstvo rozhodli slobodne. Skutočnosť, že sme členmi EÚ vnímala ako príspevok k našej národnej suverenite. EÚ vnímala ako náš životný a hodnotový, NATO ako bezpečnostný a obranný priestor. EÚ vnímala ako priestor spolupráce, kde sa zlaďujú národné záujmy v prospech spoločného dobra.

Za najdôležitejšiu, čo potrebujeme zmeniť preto, aby sme Slovensko premenili na najlepšiu možnú krajinu, považovala skutočnosť,  že ľudia nie sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach, hoci je to zakotvené v Ústave SR. Bola hlasom tých, čo boli presvedčení, že niektorí ľudia sa dostali nad zákon. Hlasom nahnevaných na systém a volajúcich po zmene a po slušnosti. Bola hlasom „Slušného Slovenska“. Videla Slovensko očami presvedčených, že na Slovensku nefunguje spravodlivosť.

Vnímala polarizáciu spoločnosti a skutočnosť, že k nej prispievajú nemalou mierou aj politici.

Reklama

Aké by Slovensko mohlo byť?

V kontexte globálnych hrozieb, ktorým čelí svet ako sú klimatická videla možnosť pre Slovensko v rámci Európy stať sa lídrom v boji s klimatickou krízou. Za skutočných vlastencov by sme mali považovať tých, ktorí sú schopní zásadnej zmeny prístupu k prírode na Slovensku.

Z pohľadu dôstojnosti na jej lepšom Slovensku by mal mať  každý občan, bez ohľadu na výšku svojich príjmov, na svoj národnostný či etnický pôvod, na príslušnosť ku ktorejkoľvek menšine, prístup k potrebnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

 

Ako svoj mandát ovenčený prezidentským sľubom a rozšírený sľubom daným občanom počas inaugurácie naplnila?  

Ústredným motívom jej predvolebnej kampane bolo postaviť sa ZLU.

Zuzana Čaputová
Na snímke Zuzana Čaputová

A hoci vnímala polarizáciu v spoločnosti pri nástupe do funkcie a pri inaugurácii sľubovala, že chce byť prezidentkou všetkých, opak bol pravdou. Už pomenovaním tých, čo predstavovali v kampani ZLO dala najavo, že neprišla brázdy v spoločnosti zmenšovať. Už prvý krok, keď vyhlásila, že sa nestretne s lídrom do parlamentu demokraticky zvolenej strany, ktorá vo voľbách získala cca 200 tisíc voličských hlasov, dala jasne najavo, že o týchto voličov nestojí. Polarizácia spoločnosti ešte počas jej mandátu vyvrcholila streľbou politického aktivistu opozície na premiéra. A nenávisť k legitímnej vláde, neutícha ani po atentáte.

Zuzana Čaputová nebola pred vstupom do predvolebného boja, keď prevzala štafetový kolík od v kampani nevýrazného Róberta Mistríka ani političkou a už vôbec nie štátničkou. Bola aktivistkou a aktivistkou zostala aj vo funkcii hlavy štátu. Aktivistický a nie štátnický bol aj jej inauguračný prejav. Slovensko, Slovenský národ, jeho národnoštátne záujmy, tradície, korene nepoznala dovtedy a nepozná ich rovnako ako jej stranícka súputníčka, čerstvá europoslankyňa Ľubica Karvašová, dodnes. Nešla do Grasalkovičovho paláca slúžiť Slovenskému národu, ona tam išla bojovať so ZLOM.

To, že Slovensku nerozumie ukázala v tých najťažších chvíľach. Keď záujem farmaceutických spoločností (aj to len tých amerických) nadradila nad záujmy slovenského občana. Aj ona rovnako ako vtedajší minister zahraničných vecí Ivan Korčok zavnímala ruskú vakcínu Sputnik, o ktorú malo v danom čase záujem množstvo médiami a politikmi na smrť vystrašených občanov, ako hybridnú hrozbu Vladimíra Putina. Potvrdila to tým, že Igora Matoviča nechala vládnuť aj s jeho pre Slovensko zničujúcimi „atómovkami“ pri riadení pandémie až do chvíle, keď sa mu podarilo na Slovensko dostať Sputník aj napriek odporu zvyšku vládnej koalície, či ŠUKLu. Navyše sa neváhala postaviť do čela dezinformačnej vakcinačnej kampane „Vakcína je sloboda“, ktorá oslobodila snáď len tých, ktorí po nej zomreli.

Za ZLO pri svojej inaugurácii považovala korupciu. Avšak tú videla len u politickej reprezentácie „Smeráckych“ vlád. Prižmúrila oči nad korupciou Matovičovej vlády, keď nalieval peniaze médiám, aby propagovali protipandemické opatrenia a neskôr vakcinačnú kampaň. Nevidela korumpovanie na jednotlivých ministerstvách, odkiaľ tiekli roky milióny z verejných zdrojov tzv. „občianskej spoločnosti“ a ktorá sa dodnes bráni tomu, aby boli finančné toky v súvislosti s ich činnosťou transparentné.

Pri inaugurácii ponúkala odbornosť. Boj za spravodlivé Slovensko si predstavovala okrem iného ako očistu orgánov činných v trestnom konaní od politického vplyvu. Nevadilo jej, keď sa bývalý politik, neprokurátor, sa stal šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry. Ani jej nevadil politický vplyv Matovičovej, Hegerovej vlády na OČTK, keď boli tieto orgány zneužívané na boj s politickou opozíciou s cieľom raz a navždy odstrániť Smer.   

Reklama
Zuzana Čaputová
Na snímke Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová vo svojej funkcii vnímala Slovensko len v kontexte Európskej Únie a NATO. Slovenský národ a jeho ústavná cyrilo-metodská tradícia jej boli cudzie. 104. výročie Martinskej deklarácie si v roku 2021 pripomenula slovami „vďaka vzniku Československa a prijatiu Martinskej deklarácie je dnes Slovensko sebavedomou a medzinárodne rešpektovanou krajinou”. V roku svojho nástupu do úradu si pripomenula 80. výročie vypuknutia 2. sv. vojny, ale deň ústavy sa jej do programu akosi nevošiel. Jej 30. výročie si pripomenula. Rovnako si pripomenula 75. výročie SNP.

17. júla 2022 si slovenskí vlastenci pripomenuli 30. výročie Deklarácie o zvrchovanosti SR, ktorá sa stala symbolom ďalšej emancipácie Slovenského národa nezaregistrovala. V nadväznosti na jej prijatie schválili poslanci 1. septembra 1992 Ústavu SR. Po nadobudnutí jej účinnosti 1. októbra 1992 sa zmenil názov slovenského parlamentu na Národná rada (NR) Slovenskej republiky (SR). Samostatná SR vznikla 1. januára 1993. Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR je na základe zákona NR SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom. Kancelárii prezidentky Zuzany Čapútovej tento deň z kalendára vypadol.

Cyrilo-metodské duchovné dedičstvo zakotvené v Ústave SR vnímala Zuzana Čaputová, nie ako skutočnosť, že Slovensko je konzervatívne a zakotvené v tejto tradícii. Odkaz Cyrila a Metoda bol pre ňu síce univerzálnym a nadčasovým posolstvom, avšak v kontexte, že “Svätý Cyril a svätý Metod sprostredkovali našim predkom vieru a vzdelanosť – základné hodnoty, na ktorých dodnes stojí naša civilizácia.

Pri oslavách 30. výročia vzniku Slovenskej republiky neocenila nikoho z tých, čo sa zaslúžili o to, že Slovenská republika 1.1.1993 vznikla. Hoci v inauguračnom prejave ocenila pokojné rozdelenie Česko-Slovenska, na tých, čo sa o to pričinili, si v deň takto významného výročia nespomenula.

Svojim postojom k Referendu za to, aby mohli v budúcnosti občania v referende rozhodnúť o skrátení volebného obdobia parlamentu ukázala falošnosť svojho inauguračného sľubu, lebo ním nadradila nedefinovateľný záujem politických subjektov aktuálnej vládnej koalície nad záujem občana.

Reklama

Svoj ostatný prejav v záhrade Grasalkovičovho paláca začala slovami „Moje milované Slovensko“. Pri týchto slovách, sa mnohým Slovákom zdvihlo obočie, keďže vyšli z úst človeka, ktorý Slovensko možno miluje, ale až po Ukrajine, Klimatickej kríze, EÚ, NATO, OSN a WHO. Netuším v akom poradí to má. A nie je mi úplne jasné, či dodržala, čo sľúbila, že bude pracovať pre občanov a neslúžiť akémukoľvek postrannému záujmu. Veď v koho záujme bolo, že obrannú zmluvu so Spojenými štátmi nedala posúdiť na súlad s ústavou ústavnému súdu napriek tomu, že tento nesúlad vnímal a namietal Generálny prokurátor a poponáhľala sa s jej podpisom?

Po spustení Špeciálnej vojenskej operácie Ruskom na Ukrajine vyzývala členské štáty NATO na prijatie Ukrajiny do NATO. Rozumiem tomu, že nedokázala vnímať skutočnosť, že rozširovanie NATO bolo jednou z príčin, prečo pristúpilo Rusko k vojenskému riešeniu na Ukrajine, nakoľko považovalo vstup Ukrajiny do NATO, rozmiestnenie vojenských síl NATO na Ukrajine, jadrových zbraní nevylučujúc, za ohrozenie svojej existencie. Mnohí z jej prívržencov sa na dianie na Ukrajine od roku 1991 nedokážu pozrieť ruskými očami. Ale to, že nerozumie skutočnosti, že ak by sa NATO rozšírilo momentálne o Ukrajinu, tak je v tom okamihu NATO vo vojne s Ruskom, je nad moje pochopenie.

Jasno mala ohľadom povinného očkovania proti Covid-19, ešte v januári 2022. A dnes vieme, že sa mýlila spolu s jej podporovateľmi, spolustraníkmi (Bihariová), zahraničnými agentmi a spriaznenými liberálnymi médiami. Potreba povinného očkovania skončila 24.2.2022, keď skončilo celé Covidové šialenstvo len tým, že oň prestali médiá javiť záujem. Akú istotu môžeme mať v tom, či sa nemýli aj v iných veciach, o ktorých je tiež skalopevne presvedčená (klimatická kríza, vojna na Ukrajine)?

Zuzana Čaputová nebola štátnik, ani politik. Bola len aktivistkou, z ktorej reklamný mágovia urobili žiadaný marketingový produkt.

Zuzana Čaputová priniesla do prezidentského paláca okrem aktivizmu kult osobnosti, za ktorý by sa nemusel hanbiť v 50. rokoch Jozef Visarionovič. Jej verní jej počas kampane ovlažili verejný priestor „príbehom“ a časopis .týždeň, ten s ňou na obálke vydal 4 čísla po sebe, pričom v tom ostatnom 14/2019, to bola skutočná perla.

Reklama
Zuzana Čaputová
Na snímke Zuzana Čaputová

A kult osobnosti s ňou z paláca aj odchádza. O čom svedčí spôsob, akým sa jej rozhodli jej verní poďakovať. Navyše z peňazí nás daňových poplatníkov (z Fondu na Podporu Umenia).

Zuzana Čaputová
Program podujatia

Liberálne médiá okolo nej vybudovali aureolu nedotknuteľnosti. Doslova si ju zbožšťovali. Zuzana Čapútová nemusela počas celých 5 rokov čeliť kritickým otázkam novinárov, hoc bola politik ako každý iný. Ťažko budete na ňu a jej pôsobenie hľadať kritický článok v liberálnych médiách. Naopak, tie ju za celé obdobie hladkali a vybavili si to s každým, kto si dovolil skriviť jej vlas na hlave.

O tom, že prezident je tiež politik, nás tie isté médiá presvedčili už v deň inaugurácie Petra Pellegriniho, keď na ňom nenechali nitku suchú a pokračujú v hľadaní špiny naďalej. A opozícia už sľubuje protesty, keď nebude vykonávať mandát podľa jej predstáv.

Pritom už len, ak by bol prvou latkou inauguračný prejav, tak autentický, nečítaný cca 27 minútový prejav politika a štátnika Petra Pellegriniho bol v porovnaní s čítaným, umelým cca 18 minútovým prejavom aktivistky Zuzany Čaputovej z úplne inej ligy.

Áno, takže musím zopakovať, že súhlasím s Michalom Šimečkom. Slovensko “lepšiu” prezidentku skutočne doposiaľ nemalo.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:18

Finančná správa (FS) upozornila na podvodné SMS správy, v ktorých sa podvodníci snažia oklamať daňovníkov. Ponúkajú im vrátenie dane vo výške 100 eur, ak cez priložený odkaz vyplnia svoje bankové údaje. Informovala o tom v pondelok s tým, že takéto SMS neodosiela.

10:17

V Prahe sa v utorok uskutoční spoločné rokovanie českej a ukrajinskej vlády. Témami budú aktuálna situácia na Ukrajine, obranná spolupráca či migrácia.

09:59

V Sýrii sa v pondelok konajú parlamentné voľby. Do 250-členného Ľudového zhromaždenia kandiduje 1516 vládou schválených uchádzačov. Podľa agentúry AP sa očakáva iba málo prekvapivých momentov, výsledky volieb by však mohli pripraviť pôdu pre zmenu ústavy s cieľom predĺžiť funkčné obdobie prezidenta Bašára Asada, píše TASR.

Sýria voľby
Na snímke žena hlasuje vo volebnej miestnosti počas parlamentných volieb v Sýrii 15. júla 2024 v Damasku
09:45

Európsky výrobca lietadiel Airbus zlepšil svoju prognózu dopytu po lietadlách v nasledujúcich 20 rokoch. Spoločnosť v pondelok uviedla, že počíta so zvýšeným záujmom zo strany leteckých spoločností, ktoré modernizujú svoje flotily na dlhé trate. Letecká doprava bude podľa Airbusu profitovať aj zo silného rastu ázijských ekonomík.

09:40

Voliči v Rwande v pondelok prichádzajú k volebným urnám, aby hlasovali v prezidentských a parlamentných voľbách. Úradujúci prezident Paul Kagame kandiduje už na svoje štvrté volebné obdobie.

Paul Kagame
Na archívnej snímke z 13. júla 2024 rwandský prezident Paul Kagame
09:25

Pri júnovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 2,1 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 1,8 % a čistá inflácia hodnotu 2,3 %. Medzimesačne jadrová inflácia zostala nezmenená a čistá inflácia dosiahla hodnotu 0,1 %.

09:25

Traja mŕtvi alpinisti a jeden nezvestný je bilancia uplynulého víkendu na najvyššej hore Európy Mont Blanc, informuje v pondelok TASR podľa agentúry APA.

09:25

Grécko v dôsledku kombinácie rekordne teplej zimy, skorého nástupu horúčav a nadmerného cestovného ruchu čelí nedostatku vody. Situácia je kritická najmä na ostrovoch, ktoré sa spoliehajú na studne a odsoľovacie zariadenia. Miestne úrady zavádzajú úsporné opatrenia a plánujú investície do infraštruktúry.

09:24

Medziročná inflácia sa od marca pohybuje okolo 2 %. V júni, rovnako ako v apríli, dosiahla 2,1 %, čo bola najnižšia hodnota za posledné tri roky. Medzimesačne, v porovnaní s májom, zostali spotrebiteľské ceny tovarov a služieb na rovnakej úrovni.

08:55

Hrubý domáci produkt (HDP) Číny v druhom štvrťroku spomalil tempo medziročného rastu na 4,7 % z 5,3 % v predchádzajúcom štvrťroku.

08:41

Vo francúzskom Novom ľudovom fronte (NFP), ktorý zvíťazil v nedávnych parlamentných voľbách, stále nie je zhoda na kandidátovi na budúceho premiéra. V nedeľu sa tohto boja vzdala Haguette Bellová, ktorá mala podporu väčšiny koaličných strán, informuje agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Jackson Robert

René Pavlík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali