NAŽIVO
Na banskobystrické pracovisko Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) priviezla vo štvrtok eskorta odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera. Predvolali ho ako svedka na výsluch v procese s exsudcom a v súčasnosti poradcom predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), advokátom Davidom L., ktorý je obžalovaný zo spáchania zločinu zasahovania do nezávislosti súdu a prečinu nepriamej korupcie.
Čítať viac | 13:23V úseku medzi Hričovským Podhradím a Lietavskou Lúčkou na diaľnici D1 sa budúci týždeň uskutoční pravidelná jarná údržba tunelov Ovčiarsko a Žilina. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS).
Čítať viac | 13:12Loď prevádzkovaná organizáciou Sea Shepherd založenou známym ochranárom Paulom Watsonom úmyselne narazila do nórskeho rybárskeho plavidla loviaceho krily v Antarktíde. Incident sa stal 31. marca, pričom obe strany potvrdili, že loď napriek poškodeniu pokračovala v plavbe.
Čítať viac | 13:00V zoologickej záhrade v Bratislave sa v uplynulých dňoch narodilo vzácne mláďa takina zlatého. Podľa prvých pozorovaní je zdravé a vitálne. Návštevníci môžu dospelé jedince vidieť v lesnej časti Karpatského lesa, v susedstve tiav. Narodilo sa tiež mláďa africkej antilopy kudu malý.
Čítať viac | 12:48Polícia očakáva pre veľkonočné sviatky zhustenú premávku. Vyzýva preto na opatrnosť a trpezlivosť. Na slovenských cestách avizuje zároveň vyšší počet hliadok. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. Vodičov tiež vyzvala, aby si za volant nesadali pod vplyvom alkoholu.
Čítať viac | 12:43Konflikt na Blízkom východe už zvyšuje ekonomické náklady. Inflácia v eurozóne v marci zrýchlila na 2,5 % najmä pre drahšie energie. Rastúce inflačné očakávania zhoršujú spotrebiteľskú náladu a môžu tlmiť ekonomický rast. OECD znížila prognózu rastu eurozóny na 0,8 %. Uzavretý Hormuzský prieliv zároveň zdražuje hnojivá, čo môže neskôr zvýšiť ceny potravín.
12:41
Nemecké ekologické organizácie žiadajú rýchlejší odklon od ropy a plynu. Tvrdia, že vojna v Iráne opäť ukázala závislosť krajiny od fosílnych palív, čo zvyšuje infláciu aj ekonomickú neistotu.
Ako uvádza agentúra DPA, požadujú rozšírenie obnoviteľných zdrojov, zrušenie dotácií na fosílne palivá, vyššiu energetickú efektívnosť budov, zákaz nových spaľovacích áut a obmedzenie rýchlosti na cestách.
12:41
Projekt PPP na obnovu 558 mostov na cestách I. triedy má predbežnú hodnotu 2,78 miliardy eur. Ministerstvo dopravy spustilo verejné obstarávanie a do súťažného dialógu chce pozvať štyroch uchádzačov. Projekt počíta s päťročnou výstavbou a následnou 30‑ročnou prevádzkou a údržbou, ktorú bude štát koncesionárovi splácať. Cieľom je zastaviť technickú degradáciu mostov, z ktorých mnohé sú v zlom až veľmi zlom stave.
12:40MIRRI varuje pred novou phishingovou kampaňou, ktorá zneužíva identitu štátnych inštitúcií a využíva aj falošné QR kódy. Podvodníci vytvárajú stránky napodobňujúce oficiálne služby a snažia sa vylákať osobné či platobné údaje. Ministerstvo vyzýva ľudí, aby neskenovali neoverené QR kódy a vždy si overovali webové adresy aj výzvy na platbu.
12:36
Prví držitelia Dlhopisov pre ľudí dostali výnosy v celkovej sume 16 miliónov eur. Vyplácali sa cez Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP), ktorý výnosy rozdeľuje podľa objemu držaných dlhopisov a posúva ich účastníkom vedúcim účty investorov.
CDCP tvrdí, že nový systém prináša väčšiu transparentnosť a môže podporiť záujem zahraničných investorov.
12:31
Česko od budúcej stredy zavedie strop na marže distribútorov palív – maximálne 2,50 Kč pri benzíne aj nafte. Zároveň zníži spotrebnú daň z nafty o 2,35 Kč na liter. Ministerstvo financií bude denne určovať maximálnu cenu palív. Opatrenia oznámil premiér Andrej Babiš po mimoriadnom rokovaní vlády.

Irán varoval, že podnikne „zdrvujúce“ útoky proti USA a Izraelu po tom, čo Donald Trump pohrozil, že bombardovaním vráti krajinu do „kamenného veku“. Armáda tvrdí, že vojna bude pokračovať až do kapitulácie protivníkov a avizuje ešte silnejšie a deštruktívnejšie kroky, informovala agentúra AFP.
12:26
Čína obvinila USA a Izrael, že ich útoky na Irán sú hlavnou príčinou blokovania Hormuzského prielivu. Reagovala tak na výzvu prezidenta Donalda Trumpa, aby krajiny závislé od blízkovýchodnej ropy zabezpečili znovuotvorenie prielivu.
Peking zároveň vyzval všetky strany na okamžité ukončenie vojenských operácií, informovala agentúra AFP.
12:25
Silné búrky a víchrica naďalej trápia Grécko a na východe krajiny si vyžiadali jednu obeť. Nepriaznivé počasie spôsobilo lokálne povodne, výpadky dopravy a škody najmä v okolí Atén a na južnom pobreží Egejského mora. Vietor hurikánovej sily priniesol aj saharský prach, ktorý znížil viditeľnosť. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.
12:24
Maďarská polícia zadržala 15‑ročného chlapca podozrivého z prípravy útoku na školu. Podľa vyšetrovania plánoval po šikane zaútočiť na spolužiakov a spáchať samovraždu, pričom komunikoval so slovinským tínedžerom, ktorý už v minulosti napadol študentku. Pri domovej prehliadke polícia zaistila nôž a elektroniku. Mladík vinu popiera a je vo väzbe.
12:23Moldavský parlament schválil vypovedanie zakladajúcich dokumentov SNŠ. Krok má podporiť integráciu do EÚ, keďže podľa vlády už organizácia nerešpektuje svoje princípy. Po podpise prezidentky sa spustí ročný proces vystúpenia. Moldavsko zároveň ušetrí príspevok do rozpočtu SNŠ a vzťahy s členmi chce riešiť bilaterálne, píše agentúra Moldpress.
12:18
K Slnku sa blíži kométa C/2026 A1 (MAPS). Zo Slovenska by mala byť pozorovateľná medzi 10. a 12. aprílom aj stredne veľkými ďalekohľadmi krátko po západe Slnka, ak prežije prechod perihéliom. Ten bude sledovať Astronomický ústav (AsÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV).
Čítať viac | 12:09Ministerstvo vnútra predloží návrh zákona o lobingu do medzirezortného pripomienkového konania (MPK) v najbližších dňoch. Prípravu legislatívy podľa neho sprevádzala otvorená diskusia a široké konzultácie a analýzy. Vzniknúť by tak mohol verejný register lobistov.
Čítať viac | 11:57Mesto Martin ako deviate najväčšie mesto na Slovensku zostáva v kategórii miest nad 50.000 obyvateľov. Ako na štvrtkovom tlačovom brífingu informoval primátor mesta Ján Danko, podľa aktuálnych dát zo Štatistického úradu SR žilo v meste ku koncu minulého roka 50.138 obyvateľov.
Čítať viac | 11:45Automatické sčítače cyklistov v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) zaznamenali počas roka 2025 státisíce prejazdov. Dáta tiež ukazujú, že najviac ľudí sa na cyklotrasy vydáva počas víkendov, čo naznačuje ich rekreačný charakter, napríklad rodinné výlety a aktívny oddych.
Čítať viac | 11:41V spišskonovoveskej zoologickej záhrade (zoo) tento týždeň otvorili novú letnú sezónu. Jej najväčšou novinkou je chovné zariadenie pre leva, ktoré slávnostne odprezentovali v stredu (1. 4.).
Ako uviedol riaditeľ zoo Karol Dzurik, ide o úplne novú stavbu a návštevníci vďaka tomu budú môcť šelmu pozorovať aj v prípade chladného počasia v jeho vnútornom chovnom zariadení.
Čítať viac | 11:22Tohtoročnú sezónu na jednosedačkovej lanovke z Dediniek na Geravy plánujú spustiť už počas veľkonočných sviatkov. Atrakcia, ktorú v južnej časti Slovenského raja opätovne sprevádzkovali v roku 2023, bude pre návštevníkov v prípade priaznivého počasia premávať od piatka (3. 4.) do pondelka (6. 4.).
Čítať viac | 11:15Z diel európskych a amerických skladateľov zostavila program svojho recitálu v Slovenskej filharmónii (SF) čínsko-americká klaviristka Claire Huangci. Klavírny večer sa uskutoční v utorok 7. apríla v Malej sále SF.
Čítať viac | 10:55Opozičné hnutie PS chce presadiť opatrenia na prevenciu a boj s menštruačnou chudobou. Navrhuje okrem iného zaviesť bezplatné menštruačné potreby do škôl. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých opatreniach na zníženie stavu menštruačnej chudoby, ktorú predložilo do Národnej rady (NR) SR.
Čítať viac | 10:46Súčasný rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Marek Števček sa chce opäť uchádzať o tento post. Oznámil to vo videu na sociálnej sieti. Zdôraznil pritom stabilitu, kontinuitu a skúsenosti, ktoré podľa neho ponúka.
Čítať viac | 10:32






























