Lučanský bol v totálnej izolácii. Nedovolili mu ani telefonát s manželkou. Oficiálne dokumenty hovoria o tom, že zranenia oka si mal spôsobiť nešťastným pádom. Napokon mal spáchať samovraždu. Cudzie zavinenie vylúčili

Bratislava 5. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Ministerstvo spravodlivosti po vlne kritiky zverejnilo oficiálne dokumenty súvisiace s prípadom generála Lučanského. Okrem toho, že podporujú Kolíkovej verziu o samovražde a o nešťastnom páde a zranení oka, hovoria aj o tom, v akých podmienkách Lučanský vo väznici v Prešove žil

Milan Lučanský
Na snímke Milan Lučanský

Ukazuje sa, že Lučanského totálne izolovali. Napriek tomu, že mal poschodovú posteľ, v cele bol úplne sám, nedovolili mu čo i len sa na chodbe stretnúť s inými obvinenými a orgány činné v trestnom konaní mu dokonca odmietli povoliť telefonát s manželkou

 

1. dokument: Lučanský bol v totálnej izolácii

Prvý zverejnený dokument opisuje bezpečnostné opatrenia aké boli v Prešovskej väznici zavedené po príchode generála Lučanského do kolúznej väzby. Lučanského totálne izolovali. Nemal prístup k žiadnym iným väzneným ľuďom:

“Obvineného umiestniť vrámci štandardného režimu samostatne na celu…

Režimové činnosti s obvineným sa mali vykonávať tak, aby neprichádzal do kontaktu s inými obvinenými, alebo odsúdenými v ústave. Pri vychádzaní z cely zabezpečiť neprítomnosť iných väznených osôb v priestoroch pohybu obvineného.”

V odôvodnení sa píše, že takýto režim pre generála Lučanského je potrebný z preventívno-bezpečnostných dôvodov, nakoľko ide o bývalého vrcholového funkcionára PZ.

Návrh na takúto izoláciu Lučanského predložil vedúci oddelenia ochrany Róbert Kravčák a podpísal ho aj riaditeľ väznice Norbert Kundrák.

 

2. dokument: Lučanský mal nešťastne padnúť a poraniť si oko

V druhom zverejnenom dokumente je opisovaná situácia, čo sa stalo dňa 9. decembra. Jedná sa o dodnes diskutovaný incident, kedy sa Lučanský za záhadných okolností zranil.

Dozorca Marek Verešpej opisuje ako odhlalil Lučanského zranenie oka: “Pri rannej kontrole som si všimol začervenané spodné viečko pravého oka u obvineného Milana Lučanského. V priebehu rozhovoru mi obvinený Lučanský odpovedal: “To nič nie je, udrel som sa.”

Dozorca ďalej opisuje, že Lučanský najprv odmietol ošetrenie lekárom. Lučanský mal podľa jeho výpovede povedať, že k zraneniu prišiel tak, že si v cele, keď nemohol spať, pristúpil šľapku a následne spadol a udrel sa o roh postele.

Lučanský mal ďalej tvrdiť, že pri následnom cvičení sa mu zranenie ešte zhoršilo. Po porade so svojimi právnikmi následne požiadal o ošetrenie. Dozorca taktiež uviedol, že cudzie zavinenie zranenia Lučanského je vylúčené.

 

3. dokument: Ministerská kontrola v trenčianskej nemocnici

Tretí dokument hovorí o ministerskej kontrole v trenčianskej väzenskej nemocnici, kde sa generál Lučanský zotavoval po operácii v Ružomberku. Riaditeľ trenčianskej nemocnice Miloš Drgo a jeho zástupca primár neurologického oddelenia Dušan Poliak ministerskej kontrole najprv odpovedali, že Lučanský bol k ním privezený po operácii vo vojenskej nemocnici v Ružomberku, kde absolvoval približne hodinovú operáciu.

Ministerská delegácia sa taktiež pýtala na to, či si Lučanský zranenia mohol zapríčiniť sám. Trenčianski lekári takéto niečo vylúčili. Neboli na krku nájdené žiadne poranenia, ktoré by nasvedčovali pokusu o samovraždu.

Kontrolórov z ministerstva taktiež zaujímalo, či by Lučanského zranenie mohla zapríčiniť iná osoba, alebo či je reálne, že si takéto zranenie mohol spôsobiť len nešťastným úrazom. Primár nemocnice na to odpovedal, že takéto zranenie po úraze je zriedkavé, no nevylúčil ho a považuje za reálnu aj verziu, že k tomuto zraneniu mohol prísť aj zakopnutím a následným udrením sa o konštrukciu postele.

Primár taktiež vylúčil cudzie zavinenie. Tvrdí, že ak by došlo k bitke, určite by mal Lučanský aj iné poranenia a nie len poranenie v oblasti oka.

V trenčianskej nemocnici bol k Lučanskému privolaný aj psychiater, ktorý nezistil žiadne psyhciatrické ochorenie. Napriek tomu ho však umiestnili na psychiatrické oddelenie. Lekári uviedli, že to urobili z bezpečnostných dôvodov.

Delegácia z ministerstva spravodlivosti na základe týchto informácii a tiež na základe kamerových záznamov v Prešovskej väznici konštatuje, že zranenie Milana Lučanského nebolo spôsobené inou osobou.

Mnohí sa však zamýšľajú aj nad vyjadrením obhajcu Milana Lučanského Matúša Bereseckého, ktorý po prvotných informáciách začiatkom decembra o údajnej samovražde, reagoval nasledovne: „Vzhľadom na mediálne dezinformácie o zdravotnom stave môjho klienta s jeho písomným súhlasom podmieneným súhlasom rodiny, ktorý som dostal dnes, uvádzam, že k zraneniu nedošlo úmyselným a ani cudzím zavinením. Môj klient podstúpil operačný zákrok vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. V súčasnosti je v pooperačnej liečbe vo väzenskej nemocnici Trenčíne. Jeho zdravotný stav je uspokojivý bez predpokladu dlhodobej liečby a trvalých následkov. Milan L. chce poďakovať všetkým zainteresovaným zdravotníkom, ako aj pracovníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) za korektný prístup.“

V dokumentoch, ktoré zverejnilo ministerstvo spravodlivosti sa uvádza, že účelom vyjadrenia obhajcu „bolo zastaviť šírenie nepravdivých informácií na verejnosti, ktoré by mohli mať negatívny dopad na zdravotný a psychický stav jeho rodinných príslušníkov (najmä na manželku a matku obvineného), s ktorými nemal kontakt.“

 

4. dokument: Riaditeľ nemocnice tvrdí, že Lučanského nikto nezbil

V ďalšom dokumente je vyjadrenie vedenia Trenčianskej nemocnice, ktoré bolo vypracované na požiadanie prokuratúry, ktorú zaujímalo ako došlo k zraneniu Lučanského.

Riaditeľ nemocnice odpísal nasledovne:

“Mechanizmus vzniku zranenia korešponduje s vyjadrením menovaného, pretože pri klinickom vyšetrení ani pri CT vyšetrení neboli zistené iné stopy úrazu. Napríklad výrazný opuch mäkkých tkanív v oblasti očnice či zlomenina tvárových kostí, alebo kostí tvoriacich očnicu. Na základe vyššie uvedených skutočností nebolo ošetrujúcim lekárom vyslovené podozrenie zo spáchania trestného činu ublížení na zdraví inou osobou, z uvedeného dôvodu nebolo potrebné prijímať opatrenia za účelom oznámenia podozrenia zo spáchania trestného činu.”

 

Dokumenty 5 a 6: Lučanskému nedovolili telefonovať s manželkou

Lučanský počas svojho zotavovania sa v Trenčianskej nemocnici, požiadal orgány činné v trestnom konaní, aby mu umožnili zatelefonovať si so svojou manželkou.

Jeden deň pred Vianocami, 23. 12. 2020 však orgán činný v trestnom konaní vydal odmietavý verdikt. Vyšetrovateľ, ktorého meno je v dokumente začiernené, nedovolil generálovi Lučanskému telefonát so svojou manželkou: “Nesúhlasím, aby obvinený telefonoval s uvedenými kontaktnými osobami.”

 

7. dokument: Tvrdia, že to bola samovražda

Zrejme najdôležitejší je dokument číslo 7. V tom sa píše o tom ako našli Lučanského údajne obeseného na posteli. Jedná sa o úradný záznam výpovede dozorcu Jaroslava Vaška, ktorý ako prvý zistil, že sa Lučanský obesil.

Vaško tvrdí, že v čase 16:39, po tom ako Lučanský nereagoval na výdaj večere, cez bufetové okienko spozoroval, že Lučanský nehybne leží na posteli. Následne ešte s ďalším dozorcom vstúpili do cely:

“Otvorili sme dvere, vstúpili sme do cely a zistili sme, že menovaný leží na bruchu s hlavou tesne nad čelom postele, okolo krku mal jedenkrát otočenú ústavnú teplákovú bundu, ktorá bola uviazaná o hornú konštrukciu poschodovej postele. “

Dozorca ďalej vypovedá, že okamžite stlačil núdzové tlačítko,uvoľnili mu hlavu z teplákovej bundy, položili ho na podlahu, privolali záchranku a spoločne s kolegom začali Lučanskému poskytovať prvú pomoc. Oživovanie vykonávali až do momentu keď v čase 16:58 prišla záchranka. Po zabezpečení základných životných funkcií bol prevezený v čase o 17:30 do prešovskej nemocnice.

Samuel Gdovin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

EÚ vedie tri konania voči SR v oblasti životného prostredia a digitalizácie

0 icon

Brusel 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Európska komisia (EK) vo štvrtok v rámci svojho mesačného balíka rozhodnutí o porušení právnych predpisov Európskej únie oznámila, proti ktorým členským štátom podniká právne kroky pre porušenie úniového práva. Slovensko sa ocitlo "v hľadáčiku" eurokomisie v troch prípadoch Cieľom rozhodnutí EK je zaistiť…

V spore o francúzske ponorky sa dánska premiérka Frederiksenová postavila na stranu USA

0 icon

Kodaň 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpi)   Dánska premiérka Mette Frederiksenová sa v spore o nový bezpečnostný pakt v indicko-tichomorskom regióne postavila na stranu Spojených štátov. Ako uviedla, vo svetle diskusií, ktoré sa aktuálne vedú v Európe, považuje za dôležité povedať, že amerického prezidenta Joea Bidena vníma ako…

Klus považuje EÚ za rozhodujúceho spojenca v boji s koronavírusom

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Európska únia (EÚ) bola a je pre Slovensko rozhodujúcim spojencom v boji proti koronavírusu a dnes je kľúčovým motorom globálneho zápasu, keď sprostredkúva stovky miliónov vakcín celému svetu. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS)…

Bývalú šéfku Slovenského pozemkového fondu Adrianu Šklíbovú prepustili z väzby

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR–Jaroslav Novák)   Bývalú šéfku Slovenského pozemkového fondu (SPF) Adrianu Š. prepustil prokurátor 3. septembra z väzby na slobodu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR. Informoval o tom Denník N "O prepustení obvinenej A. Š. rozhodol na základe žiadosti o prepustenie z väzby a…

Vo vyšetrovaní kauzy Čapí hnízdo podľa Vrchného štátneho zastupiteľstva nastali pochybenia

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Dozorujúci štátny zástupca v kauze Čapí hnízdo pochybil. Podľa prieskumu Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe bezodkladne nereagoval na nové informácie týkajúce sa možného výsluchu svedkov, čo spôsobilo prieťahy v trestnom konaní. Informoval o tom vo štvrtok portál iROZHLAS.cz. Pražská vrchná štátna zástupkyňa…

Vitaj Slovenský časopis historický

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív)   Demokratické médiá nás každým dňom kŕmia zmesou negatívnych až depresívnych informácií. Osobitne v posledných mesiacoch nastalo doslovné vymývanie mozgov (brainwashing) covidovo-vakcinačnou propagandou. Nečudo teda, že bežný občan sa nedozvie prakticky nič podstatné z kultúry, nič o nových archeologických či historických poznatkoch. Ani to, že…

Na covid ochoreli dvaja plne zaočkovaní rakúski biskupi, ktorí boli na omši s pápežom

0 icon

Viedeň 23. septembra 2021 (TASR/HSP/teraz/Foto:TASR/AP-Laszlo Balogh)   Dvaja rakúski biskupi, ktorí sa 12. septembra v Budapešti zúčastnili na omši pápeža Františka, sa nakazili koronavírusom. Obaja sú pritom plne zaočkovaní, informoval v stredu rakúsky denník Der Kurie Eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics (58) bol na ochorenie COVID-19 pozitívne testovaný v pondelok, uviedol…

Havlíček: ČR začína čerpať národný plán obnovy

0 icon

Praha 23. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Michal Pavelka)   Česká republika začína čerpať prostriedky z národného plánu obnovy a odolnosti (NPO). Oznámil to vo štvrtok na Twitteri český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček "Po mojom podpise z minulého týždňa práve dorazila zmluva podpísaná komisárom P. (Paolom) Gentilonim. Budúci týždeň očakávame prvých…

KDH získalo nového konkurenta. Bude to zaujímavý zápas o kresťanského voliča

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook-KDH)   Zmenilo sa KDH od čias Hlinu, ktorý z neho chce otvorene urobiť CDU? Dá sa povedať, že áno ale asi nie tak, ako očakávali voliči, ktorí s týmto Hlinovým nápadom boli nespokojní Nevýrazný Milan Majerský na pozícii predsedu ovládaný svojou dnes už manželkou Miriam…

Čínsky „Nebeský palác“ v kozme má byť dobudovaný do konca roka 2022

0 icon

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Čínski kozmonauti Nie Haisheng, Liu Boming a Tang Hongbo odštartovali zo Zeme 17. júna a strávili v kozme tri mesiace, čo je rekord čínskej kozmonautiky. Prevažnú časť svojej cesty kozmom absolvovali v kozmickej stanici Tian gong (Nebeský palác), ktorá zatiaľ pozostáva…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Kalašnikov testuje nový ľahký guľomet RPL-20

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Nový ľahký guľomet RPL-20, ktorý vyvinul koncern Kalašnikov, vstúpil do testovacej fázy. Hovoril o tom hlavný konštruktér koncernu Sergej Urzhumcev. Podľa generálneho projektanta guľomet k dnešnému dňu dosiahol štádium testovania prototypov, aby sa potvrdil jeho súlad s požiadavkami zákazníka. V rozhovore pre RIA Novosti Urzhumcev nehovori

Náčelníci generálnych štábov ruských a amerických ozbrojených síl sa stretli vo Fínsku

0 icon

Fínsko, 23.september 2021 (AM) – Vo Fínsku sa uskutočnilo stretnutie medzi náčelníkmi generálneho štábu armád Ruska a USA. Podľa tlačovej služby ruského ministerstva obrany generál armády Valerij Gerasimov rokoval so svojim americkým náprotivkom generálom Markom Millim.   Stretnutie rusk

„Zradiť znamená predvídať včas.“ Politológ o tureckom prezidentovi

0 icon

Turecko, 23.september 2021 (AM) – Hlava Turecka Recep Tayyip Erdogan na pôde OSN opäť obvinil Rusko z anexie Krymu a porušovania práv krymských Tatárov. Politický analytik Aleksey Anpilogov vysvetlil pozíc

V nasledujúcich troch rokoch Rusko vynaloží na obranu takmer 11 biliónov rubľov

0 icon

Rusko, 23.september 2021 (AM) – Ruské výdavky na národnú obranu v roku 2022 budú predstavovať viac ako tri a pol bilióna rubľov, čo je o 400 miliárd viac ako v aktuálnom roku, vyplýva z vysvetliviek k návrhu federálneho rozpočtu.   V projekte sa tiež uvádza, že v roku 2024 sa suma…

V Škótsku budú postavené malé bojové lode pre Ukrajinu

0 icon

Škótsko, 23.september 2021 (AM) – Ako súčasť dohody o programe vylepšenia ukrajinských námorných spôsobilostí (UNCEP) podpísanej s britskou vládou v októbri 2020 spoločnosť Babcock postaví vo svojom zariadení Rosyth pre Ukrajinu najmenej jeden, pravdepodobne dva rýchle námorné útočné člny (FIAC).   P50-U bude vzhľadom na svoju veľkosť silne vyzbrojená, aby posk

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali