Lekár nasadený do prvej línie v prvej vlne: Takmer všetci pacienti boli očkovaní proti chrípke

Bratislava 14. októbra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:TASR/AP-University of Oxford)

 

V prípade pandémie koronavírusu a prístupu k nej ide do veľkej miery o otázku medicínsku a vedeckú, kde je prirodzené, že spoľahlivé poznatky sa nadobúdajú len postupne, pričom polemické debaty odborníkov sú toho neoddeliteľnou súčasťou. Lekári mávajú rôznu špecializáciu a vo svojej praxi každý z nich vidí pandémiu z iného uhla pohľadu. Stojí zato sa pozrieť, v čom sa už dospieva k zhode. Napríklad vo všeobecnosti sa uznáva, že nosenie rúšok v priestoroch s množstvom ľudí znižuje prenášanú vírusovú dávku, čím dochádza k zmierneniu priebehu choroby u nakazených. Nemá ale význam to s rúškami preháňať, aby sa nimi nespôsobilo viac škody ako úžitku

Oxfordská vakcína proti koronavírusu
Na snímke dobrovoľníčka počas prebiehajúcich klinických testov vakcíny proti koronavírusu v Oxforde

Zároveň sa zdá, že dochádza k oslabovaniu vírusu, pričom zrejme aj karanténne opatrenia a testovanie pomohli potlačiť agresívnejšie druhy vírusu. Seriózna diskusia je potrebná tým viac, že nebezpečnosť vírusu je práve na hranici medzi situáciou, keď treba prijímať prísne opatrenia (kvôli zneškodneniu vírusu) a situáciou, kedy sa priebeh epidémie má len tlmiť (ako to býva s chrípkou). Moderného človeka iste irituje aj to, že sa vyskytla situácia, kde nie je pánom situácie.

Teraz je na pretrase otázka, ako pristupovať k rastúcemu počtu nakazených. Zrejme treba nájsť vhodnú mieru v opatreniach, ktoré sa budú potom, s rastúcou imunizáciou potenciálnych prenášačov, postupne uvoľňovať. Od začiatku pandémie prebehlo už dosť času nato, aby lekári našli účinné postupy na zmiernenie priebehu choroby a na prevenciu. Alberto Rossi, taliansky lekár, s ktorým prebehol nižšie uvedený rozhovor, spomína počiatočný zákaz pitiev zosnulých, ktorý mal veľmi nepriaznivé dôsledky pre správne plánovanie liečby. Aj v tejto oblasti medzitým došlo k zlepšeniu, a už sú k dispozícii aj dôkladné vyhodnotenia pitiev (na Slovensku sa pitvy samozrejme robia).

Ďalej rozoberá otázku vhodnosti očkovania proti chrípke, kde sa žiaľ aj naše autority dali viac ovplyvniť pravdepodobnými domnienkami ako reálnymi faktami, ktoré taliansky lekár spomína v rozhovore. Napokon, v súčasnosti sa ešte stále berie za samozrejmé, že je lepšie nechať sa proti koronavírusu zaočkovať, čiže nakaziť sa prefabrikovaným vírusom (vakcína AstraZeneca obsahuje práve geneticky modifikovaný šimpanzí adenovírus), ako sa prípadne nakaziť samotným prirodzene oslabeným koronavírusom.

Predkladaný rozhovor s talianskym lekárom, ktorý bol v prvej línii boja s COVID-19, vyšiel minulý týždeň na portáli LifeSiteNews a dúfame, že pomôže k racionálnejšiemu prístupu a hodnoteniu pandémie. (pozn. red.)

Albert Rossi, taliansky lekár špecializujúci sa na pneumológiu (ochorenia dýchacích orgánov), bol členom lekárskych dobrovoľníkov, ponáhľajúcich sa v marci na sever Talianska kvôli kríze COVID-19. Severné Taliansko bolo jednou z najťažšie zasiahnutých oblastí. Jedným z najviac prekvapivých tvrdení Dr. Rossiho je, na základe jeho osobnej skúsenosti a výskumu pacientov s COVID-19, že ľudia zaočkovaní proti chrípke pred vypuknutím epidémie boli najviac ohrození. Odmieta vakcínu proti koronavírusu.

* * *

 

LifeSite: Pán doktor, najprv nám povedzte, kto ste a ako ste prišli k svojim vedomostiam z prvej ruky o koronakríze v Taliansku?

Dr. Alberto Rossi: Som vojenský lekár s hodnosťou plukovníka, teraz už na dôchodku. Poskytol som svoje služby civilnej obrane tu v Taliansku, aby som šiel a pomohol svojim kolegom v oblastiach, ktoré boli ako prvé zasiahnuté koronavírusom. Bol som súčasťou prvej skupiny nasadenej v Lombardii a v Emilia-Romagna. Bol som pridelený do druhého uvedeného regiónu, do nemocnice v Piacenze.

Bola to pre mňa zaujímavá skúsenosť. Videl som dvoch svojich kolegov, ktorí sa spolu so mnou zapojili do tejto akcie, ako ochoreli – obaja boli mladší ako ja (mám 69 rokov – som trocha starý muž z roku 1951!) – muž a žena. Vyliečili sa po týždni v nemocnici, pretože nemali žiadne ďalšie ochorenia.

 

Nastúpili ste do nemocnice krátko po začatí krízy. Bolo tam už veľa chorých ľudí?

Áno, prišiel som do nemocnice v Piacenze 26. marca. V tomto meste pribudlo najviac COVID pacientov okolo 12. – 13. marca. Keď som prišiel, boli sme na vrchole nákazy. Osobne som bol zodpovedný za asi 100 pacientov – ľudí v stredne vážnom stave. Nepracoval som na úseku intenzívnej starostlivosti. Takmer všetci títo pacienti boli starší, povedzme nad 70 rokov, trpiaci viacerými chorobami. Osobne som skúmal zdravotné záznamy týchto pacientov a zistil som, že takmer všetci boli očkovaní proti chrípke.

 

Je táto vakcína v Taliansku bežná?

Na severe áno. Ľudia sú na severe zaočkovaní vo väčšej miere ako v strede a na juhu. Vedel som, že armáda USA pozorovala nepriaznivé reakcie pri očkovaní proti chrípke, vrátane dýchacích problémov a zápalu pľúc, a preto som sa pýtal pacientov v mojej starostlivosti, či dostali vakcínu proti chrípke. Takmer všetci ju naozaj dostali. Ako som povedal, táto vakcína je veľmi rozšírená v Lombardii. Mám podozrenie, že mohla napomôcť pri nákaze.

Spomedzi 100 ľudí, ktorých som ošetroval, som si osobitne všímal súvislosť s vekom a patologickými stavmi. Boli tam iba traja mladí ľudia – narodení 1983, 1985… – ale všetci títo trpeli aj inou chorobou. Napríklad jeden mal neopláziu (nádor), ďalší bol na dialýze. Týmto spôsobom som si získal predstavu o schopnostiach SARS-CoV-2 (vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19) zasiahnuť ľudí, ktorí sú v ťažkom stave z rôznych dôvodov. V tom čase sa na liečbu používali hydroxychlorochín a protizápalové lieky.

 

Je podľa Vás hydroxychlorochín účinný?

Myslím, že áno. Je to viac než osobný názor: je to názor, ktorý som si vytvoril na základe medicínskej literatúry. Medzitým sa používali aj iné látky, napríklad Remdesivir, dokonca aj u Berlusconiho (bývalý taliansky premiér). Kolegovia, ktorí ten liek skúšali, mi povedali – keď som bol ešte v Piacenze – že sa nezdá, žeby mal veľký účinok.

Hydroxychlorochín sa zdá byť účinný. Používali sme ho, ale štúdiu urobíme spätne. Mojou úlohou bolo dávať ľuďom túto liečbu a nemôžem vynášať medicínske závery. Myslím si však, na základe medzinárodnej tlače, že hydroxychlorochín, Plaquenil, bol veľmi, veľmi účinný.

 

Aký máte teraz názor na koronakrízu?

Mám pocit, že situácia s koronou bola zveličená do tej miery, že to nedokážem plne pochopiť. Nákaza nepochybne existovala a stále existuje, pretože vírus stále existuje, ale vírus sa šíril bez ohľadu na naše opatrenia, lockdowny a karanténu. Do istej miery oslabol – čiže nemá už viac rovnakú patogénnu schopnosť, akú mal, keď sa v marci prvýkrát rozšíril.

Možno teraz poviem herézu, ale pretože už veľa odborníkov rôznej farby to povedalo, myslím si, že to tiež môžem povedať. Som len pulmonológ, nie špecialista na virológiu. Ale môžem jednoducho dôvodiť: ak vírus už nie je taký silný ako bol, ak už nie je viac schopný vyvolávať ochorenia, tak potom aký je problém, keď ho vidíme šíriť sa rýchlejšie…?

Spomínam si, že pred niekoľkými mesiacmi mnohí talianski virológovia bili na poplach proti takému a onakému zhromaždeniu, stretnutiu alebo verejnej slávnosti, napríklad po futbalových zápasoch. Mám na mysli najmä jeden medzi Neapolom a „Juve“, keď Neapol vyhral Taliansky pohár a tisíce ľudí sa zišlo, aby to oslávili. Vtedy hovorili: „Uvidíte, koľko úmrtí budeme mať za mesiac!“ A nič sa nestalo.

Sme v rukách takzvaných vedcov, ktorí nám tvrdia, čo nastane, a ktorým potom protirečia samotné fakty. Myslím, že majú zámery, ktoré nám unikajú. Nepochybne sa nákaza šíri po celom svete, ale podľa môjho názoru bola trochu zveličená, trochu nafúknutá z dôvodov, ktoré nedokážem pochopiť, a ktoré ma znepokojujú.

 

Sú to politické dôvody?

Neviem. V Taliansku je istý zvláštny stav vecí, politicky povedané, pretože naša vláda je v stave veľkej slabosti a udržiava sa pri moci vďaka tejto situácii, vyvolávajúc strach. Každý deň v správach v televízii dostávame informáciu o nakazených, chorých a uzdravených. Mám pocit, že sme jediným štátom v Európe, ktorý vysiela denné správy v tomto štýle.

Všetky televízne stanice sa zapojili do tohto strašenia. Chcú prinútiť všetky deti nosiť v škole rúška. Napokon je to len pre deti nad šesť rokov. Ale chirurgické rúško pomáha pri zastavení vírusu asi ako plot proti mravcom – čiže vôbec nijako. Ak navyše vírus stratil svoje patologické účinky, naozaj už ničomu nerozumiem. Samozrejme, chráňme ľudí, ktorí sú najviac ohrození. Týchto ľudí áno.

Podľa mňa sa stalo niečo veľmi významné: Vedeli ste, že 1. apríla tohto roku, Robero Speranza, minister zdravotníctva, vydal obežník, v ktorom dôrazne odrádzal od vykonávania pitiev?

 

Počul som o tom. Je to teda pravda?

Áno. Čítal som celé nariadenie – a stojí to zato. Neodporúča pitvy, takmer úplne ich zakazuje, prakticky hovorí, že iba súdny lekár – v jednotlivých prípadoch – môže oprávnene vykonávať pitvy. V dôsledku toho sa ani jeden špecializovaný lekár neodvážil vykonávať pitvy na obetiach COVID. K tým dochádzalo až neskôr, keď sa najväčšia škoda už stala. Ak by sa vykonávali načas, boli by sme si uvedomili, že obojstranné intersticiálne pneumopatie, ktoré sme videli v nemocnici, boli následkom vaskulopatie, roztrúsenej cievnej trombózy.

Takže sme používali nesprávnu liečbu. Pumpovali sme kyslík do pľúc, zatiaľ čo sme mali podávať protizápalové lieky, napríklad kortizón a dexametazón, na zablokovanie zápalovej kaskády. Práve to dnes robíme. Podľa môjho názoru, ale to som len obyčajný človek, vhodná liečba by mohla byť napríklad takáto: kortizón od začiatku, a enoxaparín, čo je heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou a používa sa na prevenciu trombózy, nie aby ju liečil – na to sú iné prípravky. Ale na prevenciu trombózy potrebujete heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou.

 

Myslíte, že lockdown pomohol?

Myslím si, že lockdown ohraničený na najvýznamnejšie oblasti – napríklad, celá Lombardia bola červenou zónou – by bol pomohol. Ale naši politici strácali čas a prijímali hlúpe opatrenia, ako zákaz pitiev. Neverím, že Taliansko a iné štáty boli nákazou zaskočené. Odmietam uveriť tomu, že po čínskych skúsenostiach nedokázali informačné služby Západu oboznámiť naše vlády so stavom vecí.

Ak uvážime, že 31. januára talianska vláda vyhlásila stav núdze, čo sa robilo predtým, než núdza skutočne vypukla? Nemocnice v Piacenze, do ktorých som išiel, boli úplne nepripravené. Moji kolegovia lekári neboli podrobení ani sérologickému vyšetreniu, ani výterom z nosa. Mnoho z nich bolo chorých.

Čo je veľa, to je veľa. Ja som človek z armády, aj keď som už na dôchodku. Hovorím toto: boli sme zvyknutí na pohotovosti vo vojenských zdravotných službách a vieme, že keď dôjde k šíreniu vírusu, prvá vec, ktorú treba urobiť, je netlačiť chorých do jednej nemocnice, kde nakazia každého: celá nemocnica sa nakazí a stane sa COVID-nemocnicou, a to aj pre tých, ktorí prišli dať si odstrániť mandle alebo slepé črevo, na operáciu kolena… Práve tak sa vysoko nákazlivý vírus šíri. Musím ale dodať, že vírus bol smrteľný len v istých situáciách, a aj to kvôli chybnej liečbe, ktorá vychádzala z uvažovania zo začiatku krízy.

Všetko, čo bolo treba naozaj robiť, bolo zriadiť malú poľnú nemocnicu mimo hlavnej nemocnice a vhodne triediť pacientov.

Celá vec sa mi zdá divná a podozrivá: prečo nefungovalo toľko vecí? Mali fungovať a mohli fungovať. Niečo v tomto príbehu je zle.

 

Dnes sú kontaminácie oveľa menej vážne, ale všade v Taliansku musíte nosiť rúška...

Áno, všade. Sme povinní poslúchať, pretože inak máme úradné problémy, pokuty, najmä pre ľudí pracujúcich v obchodnej sfére, ich zákazníkov a hostí v rôznych situáciách. Ekonomické škody sú obrovské. Zasiahlo to naozaj veľa rodín. Predstavujem si týchto ľudí, týchto chudobných ľudí žijúcich z najrôznejších prác: čo sa s nimi stalo? Situácia je naozaj znepokojivá. A prečo toto všetko?

Pred niekoľkými dňami, asociácia Corvelva, švajčiarska asociácia poskytujúca alternatívne informácie, zverejnila zoznam virológov, ktorí spolupracovali s farmaceutickými laboratóriami, a ktorí od nich získavali financie. Dal som si menšiu námahu a pozrel som si mená niektorých virológov, ktorí sa opakovane objavovali v talianskej televízii – Galli, Pregliasco, Lopalco…

Všetko sú to virológovia, ktorí mali a stále majú ekonomické väzby na farmaceutické spoločnosti, ktoré vyrábajú vakcíny. A to nie je pekné: mali to aspoň povedať. Samo osebe to nie je odsúdeniahodné: Myslím si, že sloboda je jednou z najdôležitejších vecí. Ale to zahŕňa aj slobodu kritizovať, a ešte viac, slobodu pre nás, užívateľov, bežných občanov, vedieť, či virológ, ktorý prichádza poučovať každý deň v televízii, má ekonomické vzťahy s farmaceutickými spoločnosťami, skrátka, či bol zaplatený.

 

Vo Francúzsku je to rovnako…

Samozrejme. Zozbieral som údaje – bolo to dosť zdĺhavé – a tak som bol schopný potvrdiť, že Lopalco, virológ z Univerzity v Pise, ktorý je politicky angažovaný spolu s Emilianom, prezidentom regiónu Puglia, a ktorý sa celý deň vytŕča na Facebooku a v televízii, bol jedným z týchto virológov. Dal som mu otázku na Facebooku o informáciách, ktoré sa teraz pomaly šíria medzi verejnosťou, že virológovia majú spoločné záujmy s istými farmaceutickými laboratóriami, ktoré vyrábajú vakcíny, a spýtal som sa, či by nebolo vhodné, aby verejne povedal, že nemá žiadne takého vzťahy s týmito laboratóriami. Neodpovedal.

 

Čo si myslíte o budúcej COVID vakcíne?

So skúsenosťou tých amerických vojakov, ktorí nedopadli najlepšie… Ja sám som nebol proti očkovaniu, tým skôr, že keď som slúžil vo vojenskej nemocnici v Livorne, keď sa ma opýtali, či by som sa nestal dobrovoľníkom pri experimentálnej vakcíne proti žltačke typu B, odpovedal som kladne a dostal som tú vakcínu.

Ale odkedy som si prečítal a pochopil výsledky štúdie, ktorá bola zverejnená Corvelvou, od talianskej lekárky, Dr. Bolganovej, ktorá uverejnila asi 15-minútový film, v ktorom informovala o výsledkoch skúmania zložiek tejto vakcíny, bol som veľmi znepokojený.

Je pravda, že na medzinárodnej úrovni je tu organizácia menom AIFA, ktorá je zodpovedná za kontrolu vakcín na európskej úrovni. Ale nakoľko viem – a môžem sa mýliť – tá vykonáva kontrolu po očkovaní, a nie ohľadom zložiek vakcín. Nakoľko viem – ale môžem sa mýliť – štáty sa spoliehajú na vyhlásenia o certifikáciách, ktoré robia spoločnosti, ktoré vyrábajú vakcíny.

 

Takže sú to samo-certifikácie?

Presne tak. Sú to samo-certifikácie, ktoré ubezpečujú, že vakcína je bezpečná a účinná, a štáty ju podávajú, berúc do úvahy presne túto samo-certifikáciu.

Po zhliadnutí videa Dr. Bolganovej som bol veľmi znepokojený a môžem Vám povedať, že sa nedám zaočkovať – tým skôr, že som sa nikdy nedal očkovať proti chrípke. Ako všeobecný lekár som navštívil mnoho ľudí s chrípkou doma, niektorí z nich mi ráčili kýchať priamo do tváre, keď som im vyšetroval hrudník, ale nikdy som nemal chrípku. Tým myslím, že nemám predispozície. A nemám ani žiadne ďalšie choroby.

V každom prípade, mám pochybnosti, najmä ak ide o nútené očkovanie detí. V Taliansku je to od 70. rokov, odkedy sa nezaočkovaným deťom odopiera prijatie do školy, a nie som si istý, či to je dobrá vec.

Nechcem robiť protiočkovaciu kampaň. Ale je príliš jednoduché povedať, že ak by sme nemali karanténu, ktovie o koľko viac mŕtvych by sme mali. Nemáme žiaden protipríklad.

Pozrime sa však hoci len na príklad Švédska, ktoré nemalo lockdown, a ktorého miera úmrtí k celkovej populácii je podobná tomu, čo máme v Taliansku. Počuli sme tu v televízii: „Tu v Taliansku sme príkladom pre celú Európu, pre celý svet.“ Ale určite je to negatívny príklad – vezmite si len zákaz pitiev.

 

Čo o tomto všetkom hovoríte ako pneumológ?

Bol som dobrovoľníkom u civilnej ochrany práve kvôli mojej špecializácii, hovoriac si, že možno ma zavolajú v druhej fáze. V skutočnosti som bol súčasťou prvej skupiny. Som vdovec na dôchodku, tak som si povedal: „Dobre, nech sa stane čo sa stať má.“

 

A ochoreli ste na COVID?

Nie. Na konci som si dal urobiť výter aj krvný test na protilátky – o ktorých som dúfal, že ich mám – ale všetko bolo negatívne. Je síce pravda, že tým testom sa dá len čiastočne dôverovať; mali by sa aspoň opakovať, aby sa potvrdil prvý výsledok.

Bola talianska spoločnosť vystrašená? Nosia rúška kvôli tomu, že nechcú platiť pokuty, alebo kvôli strachu?

Sú vystrašení! Vidíme veľa ľudí, ktorí sú sami v autách a nosia rúška.

 

V Nice vo Francúzsku sú rúška povinné aj pre ľudí, ktorí sú sami v aute…

To je šialené.

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli Christianitas

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Farár v Šulekove informoval, že v noci bude omša za dobrodincov. Primátor Hlohovca Kollár zo Za ľudí reaguje: „Prosím, nerobte to. Buďme zodpovední k sebe aj k druhým“

0 icon

Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Poslanec Národnej rady za stranu Za ľudí a zároveň primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár na sociálnej sieti informoval o prípade nočnej svätej omše, ktorá sa mala konať v blízkom Šulekove. Tá sa napokon neuskutočnila. Miroslav Kollár zdieľal internetovú výzvu miestneho farára, ktorý aj…

Afganská tajná služba zabila vysokopostaveného člena al-Káidy

0 icon

Kábul 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)   Afganská tajná služba (NDS) zabila vysokopostaveného člena teroristickej skupiny al-Káida, ktorý sa nachádzal na zozname najhľadanejších teroristov amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Afganská NDS o tom informovala v sobotu v noci prostredníctvom sociálnej siete Twitter, píše agentúra Reuters Abú Muhsin Masrí v…

Počet otestovaných za dva dni prekročil 121-tisíc

0 icon

Bratislava 25. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Počas druhého dňa pilotnej fázy plošného testovania otestovali 59 613 osôb, z ktorých bolo 2 207 infekčných. Informoval o tom na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď. "Celkovo sme za dva dni otestovali 121 518 ľudí, z ktorých je 4 432 infekčných. Celkový…

Turecký prezident Erdogan urážal Macrona, ten reagoval povolaním veľvyslanca

0 icon

Kayseri/Paríž 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency via AP. Pool)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu povedal o francúzskom prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, že má duševné problémy a navrhol mu liečenie. Macron reagoval na túto kritiku, ktorá bola mierená na jeho výroky o ochrane Francúzska pred radikálnym islamom, povolaním francúzskeho…

Sulíka nachytali, ako vyšiel z reštaurácie bez rúška. V Česku za podobný škandál padajú hlavy

0 icon

Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/ereport/Foto:ereport.sk, Screeshot)   Kým v susednej Českej republike je z prešľapu ministra Prymulu celoštátny škandál, ktorý rieši vláda aj médiá, na Slovensku za podobný prešľap vrcholného predstaviteľa vlády je ticho "po piešine." Minister hospodárstva Richard Sulík (predseda SaS) bol odfotografovaný, ako vychádza z bratislavskej reštaurácie bez rúška na…

VšZP odhalila psychiatra, ktorý údajne ordinoval takmer 24 hodín denne. „Vykazoval aj poskytnutie starostlivosti poistencom po smrti“

0 icon

Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/VšZP/Foto:Pixabay)   Revízni lekári Všeobecnej zdravotnej poisťovne odhalili podvodné konanie. Lekár údajne ordinoval takmer 24 hodín denne V rámci kontroly odhalili revízni lekári Všeobecnej zdravotnej poisťovne u lekára podvody veľkého rozsahu a to za viac ako 110 000 eur. Podvodné konanie bolo zistené u psychiatra v…

Polícia urobila raziu v berlínskej mešite. Erdogan hovorí o „protiislamskom akte“

0 icon

Berlín 25. októbra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Turkish Presidency via AP, Pool)   V stredu vykonala polícia v berlínskej mešite vo štvrti Kreuzberg (kde žije prevažne moslimské obyvateľstvo a kde je extrémne vysoká kriminalita) nečakanú raziu Turecký prezident Erdogan odsúdil akciu berlínskej polície ako nepriateľskú voči islamu a vyhlásil, že išlo o…

Lukašenko: Bielorusko a Rusko sú pripravené spolu reagovať na vonkajšie hrozby

0 icon

Minsk 25. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Sheleg/BelTA Pool Photo via AP)   Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko povedal, že Rusko a Bielorusko sú pripravené spoločne reagovať na vonkajšie hrozby. Vyjadril sa tak počas sobotňajšieho telefonátu s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na bieloruské médiá a…

Dokonca berlínska vláda vyjadrila vďaku Trumpovi. Ale Demokrati ani slovom

0 icon

Berlín 25. októbra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Nemecká vláda prejavila v sobotu 24. októbra veľkú radosť nad udalosťou historického významu Ide o diplomatické zblíženie sa dvoch znepriatelených štátov – Izraelu a Sudanu. Stalo sa tak zásluhou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Berlín vysoko ocenil muža, ktorý bol sprostredkovateľom dohody medzi…

Konečne odhalili tajomstvo záhadného kozmického žiarenia. Vedci si nad tým lámali hlavu 20 rokov

0 icon

Bratislava 25. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:NASA)   Medzinárodný tím vedcov prišiel na typ vesmírneho objektu, ktorý bol zdrojom nejasného žiarenia gama, čím odhalil asi 20 ročné astrofyzické tajomstvo. Závery ich štúdie zverejnili v časopise The Astrophysical Journal Letters PSR J1653-0158, neznámy zdroj žiarenia gama, prvýkrát spozorovali v roku 1999. Po desiatich…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Žiadam príslušné orgány, aby mi okamžite uložili pokutu, že som nemal vo štvrtok v električke rúško, ak som takú právnu povinnosť mal.

0icon

Pokiaľ nie sú Mikasove opatrenia právne nulitné, resp. neúčinné,   čo napokon rôznymi formami tvrdili a tvrdia Čaputová, Kollár, Matovič, Kovačiková, Mikulec, Kovařík, ale aj Mikas,   verejne ich vyzývam, aby nekryli dole Eugenom Kordom na  jeho FB profil danú odfotografovanú údajnú „priestupkovú činnosť“  mojej osoby   a aby iniciovali u…

Peter Švec

Masový zločin všeobecného ohrozenia vládcami infekciou. Ochráňme sa podaním preventívneho trestného oznámenia.

0icon

Nikomu z nás určite nemôže byť jedno, že premiér sa prebiehajúcou „vojenskou“ operáciou modroknižkárov dopúšťa viacerých trestných činov, napríklad šírením poplašnej správy. Ani to, že jednoznačne porušuje zákon už celoplošným vyhlásením núdzového stavu na celé územie Slovenska, čo zákon nepovoľuje. Ani to, že podľa zákona o núdzovom stave nás môže vládny orgán…

Branislav Boba

Najvyššou hodnotou nie je ľudský život !

0icon

Keby tým, ktorí nám vládnu šlo o ľudské životy, neboli by tu vojny. Keby im išlo o ľudské životy, neboli by tu bezdomovci. Neboli by milióny ľudí každoročne umierajúcich na triviálne choroby a podvýživu. Tým, ktorí nám vládnu nejde o nás a naše životy! Ide im len o tie ich životy…

Jana Tutková

Kresťan Krajčí - NIE diskusii o rúškach, ale ÁNO (diskusii o) potratovej tabletke?!

0icon

Minister zdravotníctva donedávna tvrdil, že očkovať sa bude proti COVID-19 len dobrovoľne. Obklopený epidemiológmi, ktorí tento rok zažívajú 5 minút svojej slávy, je čoraz pod väčším tlakom. No a pred časom v televíznej debate pripustil, že očkovaní budú pozitívne diskriminovaní, keď pôjde o vstup na športové alebo kultúrne podujatie. Dnes…

Boris Mesár

Manželka slovenského premiéra sedela v manažmente súkromnej školy v Trnave, ktorú ovláda rovnaký podnikateľ, ktorý riadi aj spoločnosť Eurolab Lambd !!!!

0icon

Manželka slovenského premiéra sedela v manažmente súkromnej školy v Trnave, ktorú ovláda rovnaký podnikateľ, ktorý riadi aj spoločnosť Eurolab Lambda, víťaznú firmu v podivnom tendri na mamutiu vládnu zákazku za takmer 44 miliónov eur na nákup 10 miliónov testov s finančnou podporou nadácie Billa Gatesa! Do súkromnej bilinguálnej školy trnavského…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Bielenie zubov nie je práve tou najšťastnejšou voľbou

0 icon

Zuby sú pre mnohých ľudí dôležitou súčasťou fyzického vzhľadu. Kto z nás by nechcel mať žiarivo biely úsmev? Bielenie a veľa prípravkov však zuby poškodzuje viac, ako by sa zdalo. Štúdie ukázali, že väčšina zubov nemá nikdy perlovo bielu farbu. V skutočnosti môže mať každý zub iný odtieň a pritom majú…

TOP10: Toto si rodičia od svojich detí naozaj nezaslúžia

0 icon

Nikdy nie je neskoro na pomoc starším ľuďom, najmä tým, ktorí sú blízko nás. Aj chvíľa pozornosti môže uľahčiť život našich rodičov. A práve rodičia sú tými, ktorí si to najviac zaslúžia. Tu je 10 vecí, ktoré by si svojim rodičom nemal robiť, pretože ich naozaj rania. 1. Zanedbávanie rodiča

Rozprávanie zo sna: Prečo to robíme a ako to kontrolovať?

0 icon

Rozprávanie zo sna bez toho, aby si si toho bol vedomý, je celkom bežné. Štúdie zistili, že až  66% ľudí zažilo niekedy v živote epizódy spánku, počas ktorých rozprávali. A hoci je spánkové rozprávanie zvyčajne neškodné a nevyžaduje žiadne lekárske ošetrenie, môže vyrušiť tvojho partnera a zabrániť mu v potrebnom spánku.  

Kruhy v obilí a mimozemšťania (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku trojdielnej série s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Ako už názov napovedá, venujeme sa a budeme sa venovať záhadným kruhom v obilí, ktoré boli v podstate od 70. rokov minulého storočia ohlasované z rôznych kútov sveta. Objavili sa v obilí, v lesoch ale aj v…

Fotografie 15 ľudí, ktorým deň zničili tieto tragické udalosti

0 icon

Krásny deň sa niekedy dokáže skončiť veľmi rýchlo. Títo ľudia by o tom vedeli povedať svoje. Fotografie týchto 15 ľudí sú jasným dôkazom toho, že krásny deň ti môžu pokaziť aj maličkosti. Nasledujúce fotografie by nám mali byť príkladom a mali by sme si z nich vziať ponaučenie. Niektorým veciam…

Vo svete IT

Čierna diera ako urýchľovač častíc? Táto teória v sebe ukrýva niekoľko háčikov

0 icon

Čierne diery patria medzi čistú gravitačnú silu, ktorá pritiahne všetky okolité objekty k sebe a už im nedovolí uniknúť preč. Keď sa priblížia k horizontu udalostí (pozn. redakcie: hranica, za ktorou úniková rýchlosť prekračuje rýchlosť svetla), objekty zrýchlia na závratné rýchlosti. Preto niektorí fyzici tvrdia, že z čiernych dier by boli dokonalí kandidáti na…

Vesmír expanduje: Znamená to, že sa zväčšujeme aj my?

0 icon

K najzakladanejším vesmírnym poznatkom patrí vesmírna expanzia. Znamená to, že aj my expandujeme spolu s ním? Ak by to tak bolo, zrejme by si to nikto nevšimol, pretože všetko by sa zväčšovalo v rovnakom pomere, tvrdí YouTube kanál minutephysics. Odpoveď na otázku je nie. Vesmír síce expanduje, ale to neznamená,…

Dron CSJ X7 PRO s GPS navádzaním a dobou letu až 25 minút je zrejme najatraktívnejším dronom vo svojej cenovej kategórii

0 icon

Váhaš nad kúpou svojho prvého dronu, poprípade pokukávaš po kvalitnejšom modeli, ktorý by spĺňal požiadavky už skúseného pilota? V tom prípade určite neprehliadni dron CSJ X7 PRO so zabudovaným GPS navádzaním, výbornou výdržou batérie a 2K videom, ktorý môžeš aktuálne kúpiš na e-shope TomTop.com už za skvelých 120,21 eur so…

Ako zistiť silu WiFi signálu vrátane toho, či niekto cudzí nie je pripojený na vašu sieť?

0 icon

Internet je neodlúčiteľnou súčasťou životov mnohých z nás. Využívame ho ako za zábavou, tak aj za prácou. Z času na však hapruje, pričom dôvodov prečo, môže byť hneď niekoľko. A práve preto by sme vám chcel dať do pozornosti jednu zo šikovných aplikácií určených na analýzu WiFi siete. Ide konkrétne…

„Po prvýkrát sme zachytili svetlo z planéty, ktorá by nemala existovať,“ tvrdia astronómovia

0 icon

Tím astronómov z University of Kansas objavil známky atmosféry planéty, ktorá by vôbec nemala existovať. Je totiž extrémne horúca. Píše o tom portál Futurism. Planéta spadá do kategórie „horúcich Neptúnov“. Ide o planéty, ktorých hmotnosť sa podobá na hmotnosť planéty Neptún, alebo Urán. Jediným rozdielom je obežná dráha danej planéty. Tá…

Armádny Magazín

Irán : Obrovské cvičenie protivzdušnej obrany - varovanie pre narušiteľa

0 icon

USA, 18.október 2020 (AM) - Priamo pred očami všetkých nepriateľov Iránu, aj tých nových, ktorí sú v týchto dňoch zaneprázdnení a podpisujú sa na akúkoľvek dohodu, alebo zmluvu, ktorú im Američania a Izraelčania ponúknu, za predpokladu, že text bude obsahovať „anti -Irán“, iránske ozbrojené sily spus

Ozbrojená po zuby: Fregata Maršal Šapošnikov

0 icon

USA, 25.október 2020 (AM)  - Časopis National Interest označil fregatu Maršal Šapošnikov "po zuby ozbrojenú mnohými novými raketami". Takto reagoval na správy ruských médií, že "fregata studenej vojny Maršal Šapošnikov potom, čo bola vyzbrojená strelami s plochou dráhou letu Kaliber-NK a U

Čo sa stalo s Dudajevovým letectvom na začiatku prvej vojny v Čečensku

0 icon

Rusko, 25. október 2020 (AM) – Operácia zničenia letectva Čečenska (neuznanej Čečenskej republiky Ičkéria), ktorá prebehla v decembri 1994, patrí

Ruské bojové lode chránili Iránsky tanker

0 icon

Irán, 25.október 2020 (AM)  - Iránsky tanker Samah práve zakotvil v Tartouse sprevádzanom ruskými vojnovými loďami, ktoré sú zjavne v plnom námornom cvičení. Zabezpečuje teraz Rusko ochranu námorného tranzitu ropy z Iránu do Sýrie? V septembri Sýria žiadala rozšírenie protisankčnej koalície USA do krajín Južnej Ameriky. Bude tento energetický koridor spájajúci…

Analýza: Ľahké tanky, stále sa o nich hovorí, nikdy sa nekupujú

0 icon

Slovensko, 25.október 2020 (AM)  - Ľahký tank sa často predstavuje ako riešenie, ktoré umožňuje čeliť taktickej výzve. Ide o to, byť menej ťažký (a lacnejší) ako tradičný bojový tank a zároveň ponúknuť aspoň podobné kapacity z hľadiska mobility, palebnej sily a ochrany. Je to nemožná úloha?     [caption id="" align="alignnone"…

Svetlo sveta

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

icon FOTO DŇA