Lekár nasadený do prvej línie v prvej vlne: Takmer všetci pacienti boli očkovaní proti chrípke

Bratislava 14. októbra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:TASR/AP-University of Oxford)

 

V prípade pandémie koronavírusu a prístupu k nej ide do veľkej miery o otázku medicínsku a vedeckú, kde je prirodzené, že spoľahlivé poznatky sa nadobúdajú len postupne, pričom polemické debaty odborníkov sú toho neoddeliteľnou súčasťou. Lekári mávajú rôznu špecializáciu a vo svojej praxi každý z nich vidí pandémiu z iného uhla pohľadu. Stojí zato sa pozrieť, v čom sa už dospieva k zhode. Napríklad vo všeobecnosti sa uznáva, že nosenie rúšok v priestoroch s množstvom ľudí znižuje prenášanú vírusovú dávku, čím dochádza k zmierneniu priebehu choroby u nakazených. Nemá ale význam to s rúškami preháňať, aby sa nimi nespôsobilo viac škody ako úžitku

Oxfordská vakcína proti koronavírusu
Na snímke dobrovoľníčka počas prebiehajúcich klinických testov vakcíny proti koronavírusu v Oxforde

Zároveň sa zdá, že dochádza k oslabovaniu vírusu, pričom zrejme aj karanténne opatrenia a testovanie pomohli potlačiť agresívnejšie druhy vírusu. Seriózna diskusia je potrebná tým viac, že nebezpečnosť vírusu je práve na hranici medzi situáciou, keď treba prijímať prísne opatrenia (kvôli zneškodneniu vírusu) a situáciou, kedy sa priebeh epidémie má len tlmiť (ako to býva s chrípkou). Moderného človeka iste irituje aj to, že sa vyskytla situácia, kde nie je pánom situácie.

Teraz je na pretrase otázka, ako pristupovať k rastúcemu počtu nakazených. Zrejme treba nájsť vhodnú mieru v opatreniach, ktoré sa budú potom, s rastúcou imunizáciou potenciálnych prenášačov, postupne uvoľňovať. Od začiatku pandémie prebehlo už dosť času nato, aby lekári našli účinné postupy na zmiernenie priebehu choroby a na prevenciu. Alberto Rossi, taliansky lekár, s ktorým prebehol nižšie uvedený rozhovor, spomína počiatočný zákaz pitiev zosnulých, ktorý mal veľmi nepriaznivé dôsledky pre správne plánovanie liečby. Aj v tejto oblasti medzitým došlo k zlepšeniu, a už sú k dispozícii aj dôkladné vyhodnotenia pitiev (na Slovensku sa pitvy samozrejme robia).

Ďalej rozoberá otázku vhodnosti očkovania proti chrípke, kde sa žiaľ aj naše autority dali viac ovplyvniť pravdepodobnými domnienkami ako reálnymi faktami, ktoré taliansky lekár spomína v rozhovore. Napokon, v súčasnosti sa ešte stále berie za samozrejmé, že je lepšie nechať sa proti koronavírusu zaočkovať, čiže nakaziť sa prefabrikovaným vírusom (vakcína AstraZeneca obsahuje práve geneticky modifikovaný šimpanzí adenovírus), ako sa prípadne nakaziť samotným prirodzene oslabeným koronavírusom.

Predkladaný rozhovor s talianskym lekárom, ktorý bol v prvej línii boja s COVID-19, vyšiel minulý týždeň na portáli LifeSiteNews a dúfame, že pomôže k racionálnejšiemu prístupu a hodnoteniu pandémie. (pozn. red.)

Albert Rossi, taliansky lekár špecializujúci sa na pneumológiu (ochorenia dýchacích orgánov), bol členom lekárskych dobrovoľníkov, ponáhľajúcich sa v marci na sever Talianska kvôli kríze COVID-19. Severné Taliansko bolo jednou z najťažšie zasiahnutých oblastí. Jedným z najviac prekvapivých tvrdení Dr. Rossiho je, na základe jeho osobnej skúsenosti a výskumu pacientov s COVID-19, že ľudia zaočkovaní proti chrípke pred vypuknutím epidémie boli najviac ohrození. Odmieta vakcínu proti koronavírusu.

* * *

 

LifeSite: Pán doktor, najprv nám povedzte, kto ste a ako ste prišli k svojim vedomostiam z prvej ruky o koronakríze v Taliansku?

Dr. Alberto Rossi: Som vojenský lekár s hodnosťou plukovníka, teraz už na dôchodku. Poskytol som svoje služby civilnej obrane tu v Taliansku, aby som šiel a pomohol svojim kolegom v oblastiach, ktoré boli ako prvé zasiahnuté koronavírusom. Bol som súčasťou prvej skupiny nasadenej v Lombardii a v Emilia-Romagna. Bol som pridelený do druhého uvedeného regiónu, do nemocnice v Piacenze.

Bola to pre mňa zaujímavá skúsenosť. Videl som dvoch svojich kolegov, ktorí sa spolu so mnou zapojili do tejto akcie, ako ochoreli – obaja boli mladší ako ja (mám 69 rokov – som trocha starý muž z roku 1951!) – muž a žena. Vyliečili sa po týždni v nemocnici, pretože nemali žiadne ďalšie ochorenia.

 

Nastúpili ste do nemocnice krátko po začatí krízy. Bolo tam už veľa chorých ľudí?

Áno, prišiel som do nemocnice v Piacenze 26. marca. V tomto meste pribudlo najviac COVID pacientov okolo 12. – 13. marca. Keď som prišiel, boli sme na vrchole nákazy. Osobne som bol zodpovedný za asi 100 pacientov – ľudí v stredne vážnom stave. Nepracoval som na úseku intenzívnej starostlivosti. Takmer všetci títo pacienti boli starší, povedzme nad 70 rokov, trpiaci viacerými chorobami. Osobne som skúmal zdravotné záznamy týchto pacientov a zistil som, že takmer všetci boli očkovaní proti chrípke.

 

Je táto vakcína v Taliansku bežná?

Na severe áno. Ľudia sú na severe zaočkovaní vo väčšej miere ako v strede a na juhu. Vedel som, že armáda USA pozorovala nepriaznivé reakcie pri očkovaní proti chrípke, vrátane dýchacích problémov a zápalu pľúc, a preto som sa pýtal pacientov v mojej starostlivosti, či dostali vakcínu proti chrípke. Takmer všetci ju naozaj dostali. Ako som povedal, táto vakcína je veľmi rozšírená v Lombardii. Mám podozrenie, že mohla napomôcť pri nákaze.

Spomedzi 100 ľudí, ktorých som ošetroval, som si osobitne všímal súvislosť s vekom a patologickými stavmi. Boli tam iba traja mladí ľudia – narodení 1983, 1985… – ale všetci títo trpeli aj inou chorobou. Napríklad jeden mal neopláziu (nádor), ďalší bol na dialýze. Týmto spôsobom som si získal predstavu o schopnostiach SARS-CoV-2 (vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19) zasiahnuť ľudí, ktorí sú v ťažkom stave z rôznych dôvodov. V tom čase sa na liečbu používali hydroxychlorochín a protizápalové lieky.

 

Je podľa Vás hydroxychlorochín účinný?

Myslím, že áno. Je to viac než osobný názor: je to názor, ktorý som si vytvoril na základe medicínskej literatúry. Medzitým sa používali aj iné látky, napríklad Remdesivir, dokonca aj u Berlusconiho (bývalý taliansky premiér). Kolegovia, ktorí ten liek skúšali, mi povedali – keď som bol ešte v Piacenze – že sa nezdá, žeby mal veľký účinok.

Hydroxychlorochín sa zdá byť účinný. Používali sme ho, ale štúdiu urobíme spätne. Mojou úlohou bolo dávať ľuďom túto liečbu a nemôžem vynášať medicínske závery. Myslím si však, na základe medzinárodnej tlače, že hydroxychlorochín, Plaquenil, bol veľmi, veľmi účinný.

 

Aký máte teraz názor na koronakrízu?

Mám pocit, že situácia s koronou bola zveličená do tej miery, že to nedokážem plne pochopiť. Nákaza nepochybne existovala a stále existuje, pretože vírus stále existuje, ale vírus sa šíril bez ohľadu na naše opatrenia, lockdowny a karanténu. Do istej miery oslabol – čiže nemá už viac rovnakú patogénnu schopnosť, akú mal, keď sa v marci prvýkrát rozšíril.

Možno teraz poviem herézu, ale pretože už veľa odborníkov rôznej farby to povedalo, myslím si, že to tiež môžem povedať. Som len pulmonológ, nie špecialista na virológiu. Ale môžem jednoducho dôvodiť: ak vírus už nie je taký silný ako bol, ak už nie je viac schopný vyvolávať ochorenia, tak potom aký je problém, keď ho vidíme šíriť sa rýchlejšie…?

Spomínam si, že pred niekoľkými mesiacmi mnohí talianski virológovia bili na poplach proti takému a onakému zhromaždeniu, stretnutiu alebo verejnej slávnosti, napríklad po futbalových zápasoch. Mám na mysli najmä jeden medzi Neapolom a „Juve“, keď Neapol vyhral Taliansky pohár a tisíce ľudí sa zišlo, aby to oslávili. Vtedy hovorili: „Uvidíte, koľko úmrtí budeme mať za mesiac!“ A nič sa nestalo.

Sme v rukách takzvaných vedcov, ktorí nám tvrdia, čo nastane, a ktorým potom protirečia samotné fakty. Myslím, že majú zámery, ktoré nám unikajú. Nepochybne sa nákaza šíri po celom svete, ale podľa môjho názoru bola trochu zveličená, trochu nafúknutá z dôvodov, ktoré nedokážem pochopiť, a ktoré ma znepokojujú.

 

Sú to politické dôvody?

Neviem. V Taliansku je istý zvláštny stav vecí, politicky povedané, pretože naša vláda je v stave veľkej slabosti a udržiava sa pri moci vďaka tejto situácii, vyvolávajúc strach. Každý deň v správach v televízii dostávame informáciu o nakazených, chorých a uzdravených. Mám pocit, že sme jediným štátom v Európe, ktorý vysiela denné správy v tomto štýle.

Všetky televízne stanice sa zapojili do tohto strašenia. Chcú prinútiť všetky deti nosiť v škole rúška. Napokon je to len pre deti nad šesť rokov. Ale chirurgické rúško pomáha pri zastavení vírusu asi ako plot proti mravcom – čiže vôbec nijako. Ak navyše vírus stratil svoje patologické účinky, naozaj už ničomu nerozumiem. Samozrejme, chráňme ľudí, ktorí sú najviac ohrození. Týchto ľudí áno.

Podľa mňa sa stalo niečo veľmi významné: Vedeli ste, že 1. apríla tohto roku, Robero Speranza, minister zdravotníctva, vydal obežník, v ktorom dôrazne odrádzal od vykonávania pitiev?

 

Počul som o tom. Je to teda pravda?

Áno. Čítal som celé nariadenie – a stojí to zato. Neodporúča pitvy, takmer úplne ich zakazuje, prakticky hovorí, že iba súdny lekár – v jednotlivých prípadoch – môže oprávnene vykonávať pitvy. V dôsledku toho sa ani jeden špecializovaný lekár neodvážil vykonávať pitvy na obetiach COVID. K tým dochádzalo až neskôr, keď sa najväčšia škoda už stala. Ak by sa vykonávali načas, boli by sme si uvedomili, že obojstranné intersticiálne pneumopatie, ktoré sme videli v nemocnici, boli následkom vaskulopatie, roztrúsenej cievnej trombózy.

Takže sme používali nesprávnu liečbu. Pumpovali sme kyslík do pľúc, zatiaľ čo sme mali podávať protizápalové lieky, napríklad kortizón a dexametazón, na zablokovanie zápalovej kaskády. Práve to dnes robíme. Podľa môjho názoru, ale to som len obyčajný človek, vhodná liečba by mohla byť napríklad takáto: kortizón od začiatku, a enoxaparín, čo je heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou a používa sa na prevenciu trombózy, nie aby ju liečil – na to sú iné prípravky. Ale na prevenciu trombózy potrebujete heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou.

 

Myslíte, že lockdown pomohol?

Myslím si, že lockdown ohraničený na najvýznamnejšie oblasti – napríklad, celá Lombardia bola červenou zónou – by bol pomohol. Ale naši politici strácali čas a prijímali hlúpe opatrenia, ako zákaz pitiev. Neverím, že Taliansko a iné štáty boli nákazou zaskočené. Odmietam uveriť tomu, že po čínskych skúsenostiach nedokázali informačné služby Západu oboznámiť naše vlády so stavom vecí.

Ak uvážime, že 31. januára talianska vláda vyhlásila stav núdze, čo sa robilo predtým, než núdza skutočne vypukla? Nemocnice v Piacenze, do ktorých som išiel, boli úplne nepripravené. Moji kolegovia lekári neboli podrobení ani sérologickému vyšetreniu, ani výterom z nosa. Mnoho z nich bolo chorých.

Čo je veľa, to je veľa. Ja som človek z armády, aj keď som už na dôchodku. Hovorím toto: boli sme zvyknutí na pohotovosti vo vojenských zdravotných službách a vieme, že keď dôjde k šíreniu vírusu, prvá vec, ktorú treba urobiť, je netlačiť chorých do jednej nemocnice, kde nakazia každého: celá nemocnica sa nakazí a stane sa COVID-nemocnicou, a to aj pre tých, ktorí prišli dať si odstrániť mandle alebo slepé črevo, na operáciu kolena… Práve tak sa vysoko nákazlivý vírus šíri. Musím ale dodať, že vírus bol smrteľný len v istých situáciách, a aj to kvôli chybnej liečbe, ktorá vychádzala z uvažovania zo začiatku krízy.

Všetko, čo bolo treba naozaj robiť, bolo zriadiť malú poľnú nemocnicu mimo hlavnej nemocnice a vhodne triediť pacientov.

Celá vec sa mi zdá divná a podozrivá: prečo nefungovalo toľko vecí? Mali fungovať a mohli fungovať. Niečo v tomto príbehu je zle.

 

Dnes sú kontaminácie oveľa menej vážne, ale všade v Taliansku musíte nosiť rúška...

Áno, všade. Sme povinní poslúchať, pretože inak máme úradné problémy, pokuty, najmä pre ľudí pracujúcich v obchodnej sfére, ich zákazníkov a hostí v rôznych situáciách. Ekonomické škody sú obrovské. Zasiahlo to naozaj veľa rodín. Predstavujem si týchto ľudí, týchto chudobných ľudí žijúcich z najrôznejších prác: čo sa s nimi stalo? Situácia je naozaj znepokojivá. A prečo toto všetko?

Pred niekoľkými dňami, asociácia Corvelva, švajčiarska asociácia poskytujúca alternatívne informácie, zverejnila zoznam virológov, ktorí spolupracovali s farmaceutickými laboratóriami, a ktorí od nich získavali financie. Dal som si menšiu námahu a pozrel som si mená niektorých virológov, ktorí sa opakovane objavovali v talianskej televízii – Galli, Pregliasco, Lopalco…

Všetko sú to virológovia, ktorí mali a stále majú ekonomické väzby na farmaceutické spoločnosti, ktoré vyrábajú vakcíny. A to nie je pekné: mali to aspoň povedať. Samo osebe to nie je odsúdeniahodné: Myslím si, že sloboda je jednou z najdôležitejších vecí. Ale to zahŕňa aj slobodu kritizovať, a ešte viac, slobodu pre nás, užívateľov, bežných občanov, vedieť, či virológ, ktorý prichádza poučovať každý deň v televízii, má ekonomické vzťahy s farmaceutickými spoločnosťami, skrátka, či bol zaplatený.

 

Vo Francúzsku je to rovnako…

Samozrejme. Zozbieral som údaje – bolo to dosť zdĺhavé – a tak som bol schopný potvrdiť, že Lopalco, virológ z Univerzity v Pise, ktorý je politicky angažovaný spolu s Emilianom, prezidentom regiónu Puglia, a ktorý sa celý deň vytŕča na Facebooku a v televízii, bol jedným z týchto virológov. Dal som mu otázku na Facebooku o informáciách, ktoré sa teraz pomaly šíria medzi verejnosťou, že virológovia majú spoločné záujmy s istými farmaceutickými laboratóriami, ktoré vyrábajú vakcíny, a spýtal som sa, či by nebolo vhodné, aby verejne povedal, že nemá žiadne takého vzťahy s týmito laboratóriami. Neodpovedal.

 

Čo si myslíte o budúcej COVID vakcíne?

So skúsenosťou tých amerických vojakov, ktorí nedopadli najlepšie… Ja sám som nebol proti očkovaniu, tým skôr, že keď som slúžil vo vojenskej nemocnici v Livorne, keď sa ma opýtali, či by som sa nestal dobrovoľníkom pri experimentálnej vakcíne proti žltačke typu B, odpovedal som kladne a dostal som tú vakcínu.

Ale odkedy som si prečítal a pochopil výsledky štúdie, ktorá bola zverejnená Corvelvou, od talianskej lekárky, Dr. Bolganovej, ktorá uverejnila asi 15-minútový film, v ktorom informovala o výsledkoch skúmania zložiek tejto vakcíny, bol som veľmi znepokojený.

Je pravda, že na medzinárodnej úrovni je tu organizácia menom AIFA, ktorá je zodpovedná za kontrolu vakcín na európskej úrovni. Ale nakoľko viem – a môžem sa mýliť – tá vykonáva kontrolu po očkovaní, a nie ohľadom zložiek vakcín. Nakoľko viem – ale môžem sa mýliť – štáty sa spoliehajú na vyhlásenia o certifikáciách, ktoré robia spoločnosti, ktoré vyrábajú vakcíny.

 

Takže sú to samo-certifikácie?

Presne tak. Sú to samo-certifikácie, ktoré ubezpečujú, že vakcína je bezpečná a účinná, a štáty ju podávajú, berúc do úvahy presne túto samo-certifikáciu.

Po zhliadnutí videa Dr. Bolganovej som bol veľmi znepokojený a môžem Vám povedať, že sa nedám zaočkovať – tým skôr, že som sa nikdy nedal očkovať proti chrípke. Ako všeobecný lekár som navštívil mnoho ľudí s chrípkou doma, niektorí z nich mi ráčili kýchať priamo do tváre, keď som im vyšetroval hrudník, ale nikdy som nemal chrípku. Tým myslím, že nemám predispozície. A nemám ani žiadne ďalšie choroby.

V každom prípade, mám pochybnosti, najmä ak ide o nútené očkovanie detí. V Taliansku je to od 70. rokov, odkedy sa nezaočkovaným deťom odopiera prijatie do školy, a nie som si istý, či to je dobrá vec.

Nechcem robiť protiočkovaciu kampaň. Ale je príliš jednoduché povedať, že ak by sme nemali karanténu, ktovie o koľko viac mŕtvych by sme mali. Nemáme žiaden protipríklad.

Pozrime sa však hoci len na príklad Švédska, ktoré nemalo lockdown, a ktorého miera úmrtí k celkovej populácii je podobná tomu, čo máme v Taliansku. Počuli sme tu v televízii: „Tu v Taliansku sme príkladom pre celú Európu, pre celý svet.“ Ale určite je to negatívny príklad – vezmite si len zákaz pitiev.

 

Čo o tomto všetkom hovoríte ako pneumológ?

Bol som dobrovoľníkom u civilnej ochrany práve kvôli mojej špecializácii, hovoriac si, že možno ma zavolajú v druhej fáze. V skutočnosti som bol súčasťou prvej skupiny. Som vdovec na dôchodku, tak som si povedal: „Dobre, nech sa stane čo sa stať má.“

 

A ochoreli ste na COVID?

Nie. Na konci som si dal urobiť výter aj krvný test na protilátky – o ktorých som dúfal, že ich mám – ale všetko bolo negatívne. Je síce pravda, že tým testom sa dá len čiastočne dôverovať; mali by sa aspoň opakovať, aby sa potvrdil prvý výsledok.

Bola talianska spoločnosť vystrašená? Nosia rúška kvôli tomu, že nechcú platiť pokuty, alebo kvôli strachu?

Sú vystrašení! Vidíme veľa ľudí, ktorí sú sami v autách a nosia rúška.

 

V Nice vo Francúzsku sú rúška povinné aj pre ľudí, ktorí sú sami v aute…

To je šialené.

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli Christianitas

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Po­div­ná ak­cia po­lí­cie na Ok­res­nom sú­de Bra­tis­la­va III: Bola žiadosť o vydanie spisu a utajovanej prílohy v poriadku?

0 icon

Bratislava 3. júla 2022 (HSP/Právne listy/Foto:Pixabay)     Po­li­caj­ná žia­dosť o vy­da­nie spi­su a uta­jo­va­nej príl­ohy ad­re­so­va­ná sud­co­vi – sta­no­vis­ko Ná­rod­né­ho bez­peč­nos­tné­ho úra­du Oh­ľad­ne po­div­nej ak­cie po­lí­cie na Ok­res­nom sú­de Bra­tis­la­va III, kto­rá žia­da­la zá­kon­nú sud­ky­ňu a nás­led­ne služ­bu­ko­na­jú­ce­ho sud­cu o vy­da­nie vy­šet­ro­va­cie­ho spi­su a je­ho uta­jo­va­nej príl­ohy v zmys­le…

Lysyčansk dobyli ruské jednotky nečakane rýchlo

0 icon

Kyjev 2. júla 2022 (HSP/Foto:Telegram)   Proruskí separatisti v sobotu oznámili, že "kompletne" obkľúčili mesto Lysyčansk v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Ukrajinská strana tieto tvrdenia poprela "Dnes sa spoločným úsilím podarilo Národnej milícii Luhanskej ľudovej republiky a ozbrojeným silám Ruskej federácie obsadiť posledné strategicky dôležité vyvýšeniny. To nám umožňuje…

Ľvov sa pripravuje na obranu v prípade útoku zo strany Bieloruska

0 icon

Ľvov 2. júla 2022 (HSP/Foto:pixabay) Ľvov sa pripravuje na obranu v prípade útoku zo strany Bieloruska. Na svojom kanáli Telegram o tom informoval primátor mesta Andrij Sadovoj, ktorý dnes zvolal operatívnu poradu s vojenským a civilným vedením mesta. "V každom okrese mesta bude zriadený štáb obrany a bude sa vykonávať…

Matovič tvrdí, že „kazia plán“ a preto ich chcú dostať preč z vlády: „Vedia, že OĽANO je chyba v systéme a skutočne nekradneme“

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB-Igor Matovič)   Pandémia koronavírusu a situácia na Ukrajine obyvateľom ukázali, že v súčasnej vláde sú amatéri, ktorí našu krajinu ničia. Ľudia preto začali volať po páde súčasnej vlády a predčasných voľbách, čoho sa okamžite chytila aj opozícia. Líder vládnej strany OĽaNO Igor Matovič v najnovšom…

Keď Putin poslal vojská do Kyjeva, plánovačom sankcií stačilo stlačiť tlačidlo. EÚ pripravovala sankcie proti Rusku už dlho predtým, píšu v zahraničí

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Hospodársky konflikt s Ruskom sa zmenil na pozičnú vojnu. Krajiny G7 si pochvaľujú svoje bezprecedentné sankcie. Moskva zároveň predpovedá, že zvyšovanie cien energií povedie k chudobe vo veľkej časti Európy. Tento boj zatiaľ nemá jasného víťaza. Rusko nemôže dlho odolávať technologickému odpojeniu od Západu,…

Biden vyzval majiteľov čerpacích staníc, aby okamžite znížili ceny benzínu v USA

0 icon

Washington 3. júla 2022 (HSP/Foto:FB)   Ľudia sú veľmi nespokojní a ceny palív lámu v poslednom období rekordy. Americký prezident Joe Biden vyzval majiteľov čerpacích staníc, aby okamžite znížili ceny benzínu v USA "Môj odkaz spoločnostiam, ktoré prevádzkujú čerpacie stanice a určujú ceny, je jednoduchý: toto je obdobie vojny a…

Zelenina a ovocie na Ukrajine stoja ako keby boli „zlaté“

0 icon

Kyjev 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Zelenina a ovocie na Ukrajine stoja ako keby boli "zlaté". Občas sa objavia problematické položky, ktorých ceny lámu všetky rekordy Napríklad nedávno sa mladé zemiaky v niektorých sieťach predávali po 140 hrivien za kilogram, cenovky mladého cesnaku dosahovali 100-120 hrivien za kilogram, cibuľa vo…

Ukrajinské ozbrojené sily začnú od októbra registrovať ženy na vojenskú službu

0 icon

Kyjev. 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB)   Ukrajinské ozbrojené sily začnú od 1. októbra registrovať ženy na vojenskú službu Ženy budú v zálohách AFU a NSU, budú sa zúčastňovať výcvikových táborov a budú povolávané do služby. Matky s deťmi mladšími ako tri roky a tehotné ženy budú oslobodené. Ostatným hrozí pokuta…

Heger partnerom predstavil reformu koaličnej rady. „Nemôžeme si dovoliť skrátiť volebné obdobie, rozpad vlády,“ vyhlásil

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB- Heger)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) predstavil koaličným partnerom reformu fungovania koaličnej rady. Chce ňou sprehľadniť procesy a priniesť viac pokoja. Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy Heger nechcel viac svoj návrh konkretizovať. Povedal, že o ňom rokuje v koalícii. S blížiacou sa…

Pribudnú ďalšie horúce miesta? Toto si myslí plukovník generálneho štábu ruských ozbrojených síl

0 icon

Moskva 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa Michaila Chodarjonka, plukovníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl vo výslužbe, môžu USA po "špeciálnej operácii" urobiť z Bieloruska a Kazachstanu ďalšie horúce miesta Po prípadnom víťazstve Ruska na Ukrajine sa USA takticky stiahnu a obvinia z toho Bidena. A potom prejdú k novému…

NAJNOVŠIE

BLOG

Juraj Tušš

O láske - trochu inak.

0icon

V tomto článku sa pokúsim abstraktný pojem „láska“ definovať tak, aby neostal len pekným slovíčkom používaným v obrovskom množstve fráz, ale aby bol skutočne zrozumiteľný a ľahšie uplatniteľný v našom reálnom živote. Opierať sa budem o najmoder

Marek Brna

Načo je nám EU a NATO?

0icon

Tak a po 4 mesiacoch si zopakujme zopár základných údajov. V roku 1993 Slovensko malo zahraničný dlh okolo 2 miliardy USD. Dnes je to už cca 70 miliard dolárov. V roku 1993 malo Slovensko štátne podniky, banky, poisťovne. Vlastnilo majetok, ktorý mohol už skoro 30 rokov prinášať zisk pre rozvoj…

Boris Mesár

Dr. David Martin : Do roku 2028 zomrie na celom svete 700 miliónov ľudí na vakcínu CV19

0icon

Dr. David Martin má bohatý lekársky a investičný životopis. Dr. Martin tiež vedie spoločnosť (M-CAM International), ktorá financuje špičkové inovácie na celom svete.  Je tiež jedným z kľúčových ľudí usilujúcich sa o spravodlivosť v súdnych sporoch žalujúcich zdravotnícke spoločnosti a federálnu vládu, ktoré sa podieľajú na dodávaní tzv.

Pavel Pakoš

Sloboda prejavu by nám mala byť posvätná

0icon

V Ústave SR je jasne napísané, že cenzúra sa zakazuje.Kôli vojenskekej operácii na Ukrajine boli vypnuté viaceré weby. Čiže naši papaláši nám predviedli ukážkové bezprávie. A čo na to tí silní vrajkresťania? Čušia a spolupracujú aj s inými podpásovkami ? To, že sa takto spoľahlivo premieňajú na neviestkárov je im…

Ján Droppa

Európa v americkej pasci

0icon

     Nebudem rozoberať severoamerickú históriu. Isté je , že boju a majetku chtiví európania podrobili (zlikvidovali všetkých pôvodných), aby stvorili USA.  Bohaté a silné, to USA, čo do poslednej chvíle čakalo na vývoj WWW II, otvorenie druhého frontu proti fašistickému Nemecku.     Po porazení Hit

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Kvitnúca orchidea. Celkovo 6 400 druhov tropických rastlín vlastní vo svojich zbierkach Botanická záhrada SPU v Nitre. V skleníkoch sa nachádza 2 300 druhov pôvodných a 2 000 druhov hybridných orchideí

Autor: FOTO TASR - Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Po­div­ná ak­cia po­lí­cie na Ok­res­nom sú­de Bra­tis­la­va III: Bola žiadosť o vydanie spisu a utajovanej prílohy v poriadku?

0 icon

Bratislava 3. júla 2022 (HSP/Právne listy/Foto:Pixabay)     Po­li­caj­ná žia­dosť o vy­da­nie spi­su a uta­jo­va­nej príl­ohy ad­re­so­va­ná sud­co­vi – sta­no­vis­ko Ná­rod­né­ho bez­peč­nos­tné­ho úra­du Oh­ľad­ne po­div­nej ak­cie po­lí­cie na Ok­res­nom sú­de Bra­tis­la­va III, kto­rá žia­da­la zá­kon­nú sud­ky­ňu a nás­led­ne služ­bu­ko­na­jú­ce­ho sud­cu o vy­da­nie vy­šet­ro­va­cie­ho spi­su a je­ho uta­jo­va­nej príl­ohy v zmys­le…

Lysyčansk dobyli ruské jednotky nečakane rýchlo

0 icon

Kyjev 2. júla 2022 (HSP/Foto:Telegram)   Proruskí separatisti v sobotu oznámili, že "kompletne" obkľúčili mesto Lysyčansk v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Ukrajinská strana tieto tvrdenia poprela "Dnes sa spoločným úsilím podarilo Národnej milícii Luhanskej ľudovej republiky a ozbrojeným silám Ruskej federácie obsadiť posledné strategicky dôležité vyvýšeniny. To nám umožňuje…

Ľvov sa pripravuje na obranu v prípade útoku zo strany Bieloruska

0 icon

Ľvov 2. júla 2022 (HSP/Foto:pixabay) Ľvov sa pripravuje na obranu v prípade útoku zo strany Bieloruska. Na svojom kanáli Telegram o tom informoval primátor mesta Andrij Sadovoj, ktorý dnes zvolal operatívnu poradu s vojenským a civilným vedením mesta. "V každom okrese mesta bude zriadený štáb obrany a bude sa vykonávať…

Matovič tvrdí, že „kazia plán“ a preto ich chcú dostať preč z vlády: „Vedia, že OĽANO je chyba v systéme a skutočne nekradneme“

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB-Igor Matovič)   Pandémia koronavírusu a situácia na Ukrajine obyvateľom ukázali, že v súčasnej vláde sú amatéri, ktorí našu krajinu ničia. Ľudia preto začali volať po páde súčasnej vlády a predčasných voľbách, čoho sa okamžite chytila aj opozícia. Líder vládnej strany OĽaNO Igor Matovič v najnovšom…

Keď Putin poslal vojská do Kyjeva, plánovačom sankcií stačilo stlačiť tlačidlo. EÚ pripravovala sankcie proti Rusku už dlho predtým, píšu v zahraničí

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Hospodársky konflikt s Ruskom sa zmenil na pozičnú vojnu. Krajiny G7 si pochvaľujú svoje bezprecedentné sankcie. Moskva zároveň predpovedá, že zvyšovanie cien energií povedie k chudobe vo veľkej časti Európy. Tento boj zatiaľ nemá jasného víťaza. Rusko nemôže dlho odolávať technologickému odpojeniu od Západu,…

Biden vyzval majiteľov čerpacích staníc, aby okamžite znížili ceny benzínu v USA

0 icon

Washington 3. júla 2022 (HSP/Foto:FB)   Ľudia sú veľmi nespokojní a ceny palív lámu v poslednom období rekordy. Americký prezident Joe Biden vyzval majiteľov čerpacích staníc, aby okamžite znížili ceny benzínu v USA "Môj odkaz spoločnostiam, ktoré prevádzkujú čerpacie stanice a určujú ceny, je jednoduchý: toto je obdobie vojny a…

Zelenina a ovocie na Ukrajine stoja ako keby boli „zlaté“

0 icon

Kyjev 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Zelenina a ovocie na Ukrajine stoja ako keby boli "zlaté". Občas sa objavia problematické položky, ktorých ceny lámu všetky rekordy Napríklad nedávno sa mladé zemiaky v niektorých sieťach predávali po 140 hrivien za kilogram, cenovky mladého cesnaku dosahovali 100-120 hrivien za kilogram, cibuľa vo…

Ukrajinské ozbrojené sily začnú od októbra registrovať ženy na vojenskú službu

0 icon

Kyjev. 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB)   Ukrajinské ozbrojené sily začnú od 1. októbra registrovať ženy na vojenskú službu Ženy budú v zálohách AFU a NSU, budú sa zúčastňovať výcvikových táborov a budú povolávané do služby. Matky s deťmi mladšími ako tri roky a tehotné ženy budú oslobodené. Ostatným hrozí pokuta…

Heger partnerom predstavil reformu koaličnej rady. „Nemôžeme si dovoliť skrátiť volebné obdobie, rozpad vlády,“ vyhlásil

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB- Heger)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) predstavil koaličným partnerom reformu fungovania koaličnej rady. Chce ňou sprehľadniť procesy a priniesť viac pokoja. Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy Heger nechcel viac svoj návrh konkretizovať. Povedal, že o ňom rokuje v koalícii. S blížiacou sa…

Pribudnú ďalšie horúce miesta? Toto si myslí plukovník generálneho štábu ruských ozbrojených síl

0 icon

Moskva 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa Michaila Chodarjonka, plukovníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl vo výslužbe, môžu USA po "špeciálnej operácii" urobiť z Bieloruska a Kazachstanu ďalšie horúce miesta Po prípadnom víťazstve Ruska na Ukrajine sa USA takticky stiahnu a obvinia z toho Bidena. A potom prejdú k novému…

Podkasty

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Všetko, čoho sa dotkne táto garnitúra, je v ohrození. Sú na rade kultúrne pamiatky?

icon

Bratislava 23. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Človek ani nestačí sledovať, čo všetko osvedčené a v mnohých ohľadoch aj z európskeho pohľadu špičkové, idú terajší vládcovia Slovenska za každú cenu zmeniť. Akoby všetko, čo tu bolo doteraz bolo zlé, a treba ho reformovať, často vlastne deformovať. A chcú to urobiť čo najrýchlejšie, v zásade bez diskusií...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

O láske - trochu inak.

0icon

V tomto článku sa pokúsim abstraktný pojem „láska“ definovať tak, aby neostal len pekným slovíčkom používaným v obrovskom množstve fráz, ale aby bol skutočne zrozumiteľný a ľahšie uplatniteľný v našom reálnom živote. Opierať sa budem o najmoder

Marek Brna

Načo je nám EU a NATO?

0icon

Tak a po 4 mesiacoch si zopakujme zopár základných údajov. V roku 1993 Slovensko malo zahraničný dlh okolo 2 miliardy USD. Dnes je to už cca 70 miliard dolárov. V roku 1993 malo Slovensko štátne podniky, banky, poisťovne. Vlastnilo majetok, ktorý mohol už skoro 30 rokov prinášať zisk pre rozvoj…

Boris Mesár

Dr. David Martin : Do roku 2028 zomrie na celom svete 700 miliónov ľudí na vakcínu CV19

0icon

Dr. David Martin má bohatý lekársky a investičný životopis. Dr. Martin tiež vedie spoločnosť (M-CAM International), ktorá financuje špičkové inovácie na celom svete.  Je tiež jedným z kľúčových ľudí usilujúcich sa o spravodlivosť v súdnych sporoch žalujúcich zdravotnícke spoločnosti a federálnu vládu, ktoré sa podieľajú na dodávaní tzv.

Pavel Pakoš

Sloboda prejavu by nám mala byť posvätná

0icon

V Ústave SR je jasne napísané, že cenzúra sa zakazuje.Kôli vojenskekej operácii na Ukrajine boli vypnuté viaceré weby. Čiže naši papaláši nám predviedli ukážkové bezprávie. A čo na to tí silní vrajkresťania? Čušia a spolupracujú aj s inými podpásovkami ? To, že sa takto spoľahlivo premieňajú na neviestkárov je im…

Ján Droppa

Európa v americkej pasci

0icon

     Nebudem rozoberať severoamerickú históriu. Isté je , že boju a majetku chtiví európania podrobili (zlikvidovali všetkých pôvodných), aby stvorili USA.  Bohaté a silné, to USA, čo do poslednej chvíle čakalo na vývoj WWW II, otvorenie druhého frontu proti fašistickému Nemecku.     Po porazení Hit

TopDesať

Ako vyzerá psychiatrická liečebňa? Toto sú reálne skúsenosti

0 icon

Ľudia si často myslia, že psychiatrická liečebňa vyzerá ako vo filme. Táto žena sa však rozhodla zdieľať svoje reálne skúsenosti z pobytu v takejto nemocnici, aby ukázala ľuďom, ako to vyzerá v skutočnosti a že to nie je až také zlé. Si zvedavý, čo sa skrýva za dverami s nápisom…

Dizajnéri nemali svoj deň. Na ich chyby doplatili obyčajní ľudia

0 icon

Ešte stále existujú ľudia, ktorí neberú svoju prácu dostatočne vážne a hľadajú "skratky". Ich majstrovské diela potom vyzerajú prinajmenšom zaujímavo. Niektoré sú natoľko epické, že sme neodolali a rozhodli sme sa ich ukázať aj tebe. Možno sa budeš diviť, že niekto na tejto planéte môže zlyhať takýmto smiešnym spôsobom. Títo dizajnéri to…

Ako vyzerá Bajkal - najstaršie a najhlbšie jazero sveta - v zime?

0 icon

Jazero Bajkal je najväčšou pýchou Ruska. Ide o najhlbšie a najčistejšie jazero na celej planéte. No ako vyzerá tento prírodný skvost v zime? Jeho neuveriteľné čistá voda vytvára v zime krásny rozprávkový svet. Ľad zakrývajúci jazero je až neprirodzene priezračný. Čistotu narúšajú len metánové a kyslíkové bubliny z vodných rastlín, ktoré vytvárajú…

Machu Picchu: Stratené mesto Inkov. 3. časť

0 icon

Hiram Bingham z Yaleovej univerzity zostal až do smrti presvedčený, že objavil mesto Vilcabamba, legendárne posledné útočisko porazenej inskej ríše. Na jednej z jeho pôvodných fotografií môžeme vidieť príkrov mrakov, ktoré sa spúšťajú na záhadnú citadelu. Pokračujeme treťou časťou článku. Poloha mesta v sedle medzi dvoma horami - teda medzi…

Desivé príbehy z Košíc a okolia: Vyčíňa tam duch?

0 icon

Asi každý z nás pozná nejaký ten strašidelný príbeh o duchoch. A či na duchov veríš alebo nie, niektoré veci sa môžu len ťažko vysvetliť reálne. Dnes ti prinášame tieto desivé príbehy, ktoré pochádzajú z Košíc a okolia. Tieto príbehy v tebe s určitosťou vyvolajú zimomriavky. Dóm svätej Alžbety - pýcha mesta Košice

Armádny Magazín

Pentagon: Ukrajina úspešne využíva systémy HIMARS na Donbase

0 icon

USA, 2.júla 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dosiahla "významný úspech" s použitím amerických viacnásobných odpaľovacích raketových systémov HIMARS na bojisku, povedal v piatok novinárom nemenovaný vysoký predstaviteľ Pentagonu. „Pretože ide o vysoko presný systém s dlhým dosahom, Ukrajinci sú schopní systematicky vykonávať presné údery proti starostlivo vybran

Izrael opäť útočil v Sýrii

0 icon

Sýria, 2.júla 2022 (AM) – Izrael podľa sýrskeho ministerstva obrany spustil dnes ráno raketový útok na sýrsku provinciu Tartus. V dôsledku ostreľovania boli zranení dvaja civilisti. Ráno približne o 06:30 vykonal leteckú agresiu niekoľkými raketami vypálenými zo Stredoze

Kadyrov: Lisičansk je úplne obkľúčený spojeneckými silami

0 icon

Ukrajina, 2.júla 2022 (AM) – Ramzan Kadyrov napísal na svojom telegramovom kanáli s odvolaním sa na operačné informácie, ktoré dostal od veliteľa špeciálneho pluku Achmat - Zamida Chalajeva, že Lisičansk je úplne obkľúčený spojeneckými silami. Šéf Čečenska povedal, že pre nacionalistov a ukrajinskú armádu nebolo možné z mesta ujsť. "Nepriateľ zase…

Kissinger kritizuje detskú naivitu Západu voči Rusku

0 icon

USA, 1.júla 2022 (AM) – Henry Kissinger (99) v utorok v rozhovore s britskými reportérmi v Corriere della Sera povedal, že ruského vodcu Vladimira Putina vníma ako "inteligentného analytika, ktorý chápe medzinárodnú situáciu z ruskej perspektívy". "Zostane to tak a treba to vziať do úvahy, keď sa vojna skončí," povedal Kissinger. &

Šéf ruskej rozviedky: "Poľsko je pripravené rozdeliť Ukrajinu"

0 icon

Rusko, 1.júla 2022 (AM) – Udalosti okolo Ukrajiny sa začínajú rýchlo vyvíjať a nie v prospech obyvateľstva tejto krajiny, ktorá považuje obyvateľov západných krajín a konkrétne Poliakov za svojich priateľov. Zistilo sa, že Varšava začala a

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Kvitnúca orchidea. Celkovo 6 400 druhov tropických rastlín vlastní vo svojich zbierkach Botanická záhrada SPU v Nitre. V skleníkoch sa nachádza 2 300 druhov pôvodných a 2 000 druhov hybridných orchideí

Autor: FOTO TASR - Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali