Ako píše poslanec, v čase, kedy o slobodných a demokratických voľbách môžu občania vo viacerých postsovietskych republikách len snívať, vidí ako pozitívum veľké pozitívum priebeh ukrajinských volieb. “Po zdrvujúcom úspechu Volodymyra Zelenského v aprílových prezidentských voľbách je výsledok predčasných parlamentných volieb pravdepodobným zavŕšením politického zemetrasenia v krajine? napísal poslanec v príspevku na Gacebooku.
Zelenského strana Sluha národa je teraz na ceste k úplnému ovládnutiu parlamentu, čím podľa Klusa prezident skoncentruje moc v rukách viac, ako kedykoľvek predtým v modernej histórii Ukrajiny. Ale práve z toho vyplývajú viaceré obavy aj nádeje.
“Obavy sú pochopiteľné, keďže koncentrácia moci v postsovietskom priestore ešte nikdy nič dobré nepriniesla,” konštatuje a dodáva, že nádejou je, že tentokrát prebehli voľby úplne demokraticky, v duchu proreformnej, protikorupčnej a prozápadnej orientácie krajiny.
A ak sa to na Ukrajine nakoniec podarí, tak to bude vraj skvelá správa aj pre Slovensko. “Stabilný, demokratický a proreformný sused je základ budúcej spoločnej prosperity, ktorá sa môže najpozitívnejšie prejaviť najmä na východe Slovenska.Podobne, ako keď sa z periférneho východného, či južného Rakúska stali po páde železnej opony dynamicky sa rozvíjajúce oblasti krajiny.”
Na záver Klus dodáva, že je v najlepšom záujme Slovenska, či v širšom kontexte V4 byť Ukrajine v týchto procesoch v maximálnej možnej miere nápomocný.