Jaroslav Málik: Kriminalita na Slovensku dlhodobo klesá, výzvou ostáva extrémizmus

Jaroslav Málik: Kriminalita na Slovensku dlhodobo klesá, výzvou ostáva extrémizmus

Bratislava 3. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Dlhoročným trendom na Slovensku je pokles kriminality, ktorý je spôsobený legislatívnymi opatreniami, činnosťou Policajného zboru, ale aj faktormi ako rast životnej úrovne či schopnosť občanov lepšie chrániť svoj majetok technológiami, ako sú kamerové systémy či pulty centrálnej ochrany. Výnimkou z tohto trendu sú však extrémistické trestné činy vrátane ich virtuálneho rozmeru, povedal v diskusii na Tablet.tv prvý viceprezident Policajného zboru Jaroslav Málik.

Na snímke prvý viceprezident Policajného zboru SR Jaroslav Málik

„Môžeme jednoznačne konštatovať, že kriminalita má klesajúci trend. Vychádzali sme z exaktne daných čísiel, ktoré polícia vedie. Eviduje zistené a objasnené trestné činy,“ poznamenal. Podľa týchto štatistík bolo v roku 2006 zistených 115.151 trestných činov a z nich sa podarilo objasniť 41,23 percenta. V roku 2016 už išlo len o 69.635 trestných činov s objasnenosťou 56,74 percenta.

Reklama

„Pre nás nie je modlou upravovať či modifikovať počet trestných činov. Snažíme sa zistiť každé konanie, ktoré napĺňa znaky trestného činu. Zistiť, zadokumentovať a vypátrať páchateľa,“ reagoval Málik na poznámku TABLET.TV, že ak sa však polícia rozhodne venovať zvýšenú pozornosť nejakému typu trestnej činnosti, napríklad domácemu násiliu, de facto si zvýšeným množstvom zistených trestných činov štatistiku „kazí“. Zároveň dodal, že polícia hrá významnú úlohu aj pri prevencii trestných činov, ktorá ich počet logicky znižuje.

„Ak kriminalita klesá, je to vďaka tomu, že správne používame sily a prostriedky a polícia pôsobí aj preventívne. Ale treba povedať aj to, že je strašne veľa faktorov, ktoré kriminalitu ovplyvňujú. Je životná úroveň, úroveň ekonomiky, ale aj to, že občania si sami modernizujú ochranu svojho majetku,“ vysvetľuje Málik.

Reklama

„Ale pomôcť môže aj prítomnosť policajnej hliadky. Je tu aj množstvo legislatívnych opatrení. Ak spomínate úsek lúpeží, boli zvýšené trestné sadzby. Páchatelia si uvedomujú riziko a výšku trestu, ktoré im hrozí pri spáchaní trestného činu lúpeže,“ poznamenal. V majetkovej kriminalite polícia eviduje pokles zo 63.077 evidovaných trestných činov v roku 2006 a objasnenosťou 23,47 percenta na 27.440 v roku 2016, s objasnenosťou 38,41 percenta. V roku 2006 bolo zistených 1594 lúpeží (objasnenosť 48,18 percenta), v roku 2016 to bolo už len 526 lúpeží (objasnenosť 67,49 percenta).

Zaujímavosťou štatistiky z roku 2016 sú vraždy, keďže v tomto roku polícia evidovala spáchanie 60 vrážd, pričom ich objasnila 63. Dôvodom zdanlivého paradoxu je, že sa policajtom podarilo objasniť dvadsiatku starších vrážd.

„Polícia dokázala eliminovať organizované zločinecké skupiny, ktoré pôsobili na území celého Slovenska, najmä však na území Bratislavského kraja. Tým, že tieto skupiny boli rozložené, množstvo príslušníkov týchto skupín sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody, polícia získava nové dôkazy a objasňuje aj trestné činy staršieho dáta. Vrátane tých najzávažnejších, čo sú trestné činy vrážd,“ vysvetľuje Málik, ako sa polícia dostáva po rokoch na stopu starým zločinom.

V porovnaní s rokom 2015 však stúpol počet extrémistických trestných činov. V roku 2015 ich bolo zistených 30 s objasnenosťou 56,67 percenta, v roku 2016 až 58 (objasnenosť 36,21 percenta).

„Pravda je obidvoje,“ odpovedal Málik na otázku, či je tento vývoj výsledkom vyššej pozornosti, ktorú venuje polícia zisťovaniu tohto typu trestných činov, alebo všeobecným trendom nárastu. „Musíme konštatovať, že v bežnom živote je zachytený nárast extrémistického správania. Ak toto správanie prekročí hranicu zákona, polícia to dokumentuje ako trestný čin. Myslím si, že je to celosvetový a celoeurópsky trend, spoločnosť sa radikalizuje,“ povedal Málik. „My sme zareagovali zvýšenou pozornosťou, angažovanosťou, čo je vidieť aj v podobe zriadenia novej protiteroristickej jednotky Národnej kriminálnej agentúry, ale aj to, že sa vyčlenilo väčšie množstvo príslušníkov na to, aby monitorovali extrémistické správanie,“ dodal.

Reklama

Prácu polície komplikuje aj to, že významná časť tohto typu trestnej činnosti prebieha vo virtuálnom prostredí. „Jednou z najzávažnejších výziev roku 2017 je boj proti extrémizmu a terorizmu a boj proti neregulovanej migrácii. A v neposlednom rade je to oblasť počítačovej kriminality a kybernetických hrozieb,“ povedal Málik.

Jednou z najťažších úloh polície v uplynulom roku bolo podľa neho zaistenie bezpečnosti akcií súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade Európskej únie. „Bolo to skutočne ťažkých šesť mesiacov. Polícia zabezpečovala viac ako 200 podujatí „áčkového“ charakteru, teda na najvyšších úrovniach. Prebehli dva summity, neformálny summit premiérov, neformálne stretnutie predsedov parlamentov. A celý rad expertných stretnutí a podujatí nižšieho charakteru. Mali sme tu skutočne vysokú koncentráciu chránených osôb,“ poznamenal policajný viceprezident.

Kľúčovými aktivitami predsedníctva boli summity, stretnutie predsedov parlamentov krajín EÚ, ale najmä neformálny septembrový summit hláv štátov v Bratislave. „Vtedy sme naozaj použili sily a prostriedky polície z celého územia, zapojili sme príslušníkov Ozbrojených síl, spravodajských služieb a záchranných služieb,“ hovorí. Ukážkou spolupráce všetkých týchto zložiek bolo napríklad zaistenie bezpečnosti 27 hláv štátov počas obednej plavby loďou. „Sme radi, že sme to zvládli na profesionálnej úrovni, stálo nás to nemálo síl a prostriedkov a chcem zdôrazniť, že to nebolo na úkor bezpečnosti iných území Slovenska,“ povedal Málik.

Napriek mnohým katastrofickým scenárom doprava v Bratislave počas septembrového summitu neskolabovala. „Bola vynikajúca spolupráca polície a verejnosti. Verejnosť na naše výzvy zareagovala pozitívne. Bratislava bola počas summitu takmer vyľudnená. Takže dopravná situácia bola zvládnuteľná,“ povedal.

Rezort vnútra vrátane polície sa podľa neho počas predsedníctva zúčastňoval aj na expertnej činnosti. „Dosiahli sa úspechy aj v expertných skupinách. Naštartovali sme množstvo procesov. Napríklad zriadenie európskej pobrežnej stráže. Ale aj množstvo iných na úrovni boja proti kriminalite. Dôležitá bola úprava kódexu schengenských hraníc. Dokázali sme implementovať balík inteligentných hraníc a systém vstupu a výstupu z Európskej únie,“ povedal Málik.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:32

Hádzanárky Iuventy Michalovce zvíťazili v 3. kole nadstavby o majstra SR na palubovke Dusla Šaľa 34:24.

20:27

Ukrajina v stredu oznámila, že obmedzuje dodávky elektriny po celej krajine, a varovala pred možnými výpadkami po rozsiahlom ruskom raketovom a dronovom útoku na energetický systém krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruské ministerstvo obrany označilo svoje údery za odvetné. “V reakcii na pokus režimu v Kyjeve poškodiť ruské energetické zariadenia dnes ráno ozbrojené sily Ruskej federácie spustili skupinový útok proti energetickým zariadeniam a závodom vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny,” uviedlo ministerstvo.

20:13

Futbalistky Spartaka Myjava zvíťazili v stredajšom finále Slovenského pohára žien v Nitre nad Košicami vysoko 8:0. Obhájili tak vlaňajší triumf – minulý rok zdolali v rovnakej fáze Spartak Trnava 3:0.

19:31

Chorvátska vládnuca konzervatívna strana sa po aprílových voľbách dohodla na vytvorení koalície s krajne pravicovou stranou. Oznámil to v stredu premiér a stranícky líder Andrej Plenkovič, informovala agentúra Reuters.

Strana Chorvátskeho demokratické spoločenstvo (HDZ), ktorá získala 61 zo 151 kresiel v parlamente, dosiahla dohodu s Hnutím za vlasť (DP), ktoré sa na základe výsledkov volieb dostalo do rozhodujúcej pozície pri tvorbe vlády.

Plenkovič bude v prípade schválenia novej koalície premiérom tretie funkčné obdobie.

Andrej Plenkovič
Na snímke predseda vlády Chorvátskej reubliky Andrej Plenkovič
18:25

V noci a vo štvrtok (9. 5.) ráno môže niektoré okresy Slovenska potrápiť prízemný mráz. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od polnoci do 7.00 h.

18:21

Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu potvrdil, že vláda USA pozastavila jednu dodávku bômb Izraelu. Dôvodom sú obavy, že krajina začne pozemnú ofenzívu v meste Rafah v Pásme Gazy bez dostatočných opatrení na ochranu civilistov, aké žiadajú Spojené štáty. Informovali agentúry AP a Reuters.

Nemenovaný predstaviteľ americkej vlády predtým podľa agentúr AFP a AP povedal, že USA minulý týždeň pozastavili jednu dodávku zbraní, pozostávajúcu z 1800 bômb s hmotnosťou 907 kilogramov a 1700 bômb s hmotnosťou 226 kilogramov.

17:58

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová dostala v stredu v rodnom Švédsku pokutu za to, že sa neriadila príkazmi polície. Verdikt okresného súdu v Štokholme zaznel po tom, ako v marci blokovala vstup do parlamentu, informuje agentúra Reuters.

Piatich aktivistov vrátane Thunbergovej postavili pred súd po tom, ako ich policajti 12. a 13. marca odviedli z miesta protestu proti nekonaniu politikov v oblasti následkov klimatickej zmeny.

Proces s Thunbergovou vo Švédsku
védska klimatická aktivistka Greta Thunbergová odpovedá na otázky novinárov v budove súdu v Štokholme
17:21

Ministerstvo obchodu v Spojených štátoch zrušilo licencie, na základe ktorých mohli americké technologické firmy ako Intel a Qualcom dodávať komponenty čínskej technologickej spoločnosti Huawei. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Huawei je v centre sporu medzi Pekingom a Washingtonom, ktorý firmu podozrieva, že jej technológie slúžia na špionáž v záujme čínskych tajných služieb. Spoločnosť tieto obvinenia popiera.

17:20

Nemecký výrobca počítačových čipov Infineon potvrdil, že v rámci ohláseného programu znižovania nákladov prepustí časť svojich zamestnancov. Informuje agentúra DPA.

Spoločnosť zhoršila svoju prognózu na celý finančný rok 2023/2024 už vo februári po neuspokojivých výsledkoch v prvom finančnom štvrťroku.

17:19

Členské krajiny EÚ sa v stredu “v zásade” dohodli, že výnosy z ruských aktív zmrazených v Európskej únii budú využité na vojenskú pomoc Ukrajine a podporu jej obnovy. Oznámilo to na sociálnej sieti belgické predsedníctvo v Rade EÚ.

Dohoda sa týka využitia úrokov a ďalších ziskov zo zablokovaných ruských aktív, nie však priamo samotných aktív.

17:15

Nemocniciam na juhu Pásma Gazy ostalo palivo pre elektrické generátory už iba na tri dni a jeho zásoby pre uzavreté hraničné priechody nemôžu doplniť. V stredu to uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie. Informovala agentúra AFP.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že Al-Najjar, jedna z troch nemocníc v Rafahu, už nefunguje v dôsledku pokračujúcich nepriateľských akcií v okolí a vojenskej operácie v Rafahu.

16:36

Japonská automobilka Toyota dosiahla v uplynulom finančnom roku rekordný zisk, ktorý sa v medziročnom porovnaní zdvojnásobil na 4,9 bilióna japonských jenov (29,4 miliardy eur). Informovala agentúra Reuters.

Skupina plánuje v tomto roku celosvetovo predať 10,95 milióna vozidiel, čo predstavuje pokles o 1,3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

16:28

Európska komisia (EK) dokáže zabezpečiť správne a okamžité zaznamenanie výdavkov vykazujúcich nezrovnalosti, ich vymáhanie však často trvá príliš dlho. Vyplýva to zo správy, ktorú v utorok sprístupnil Európsky dvor audítorov (EDA).

V rokoch 2014 – 2022 bolo vo všetkých oblastiach vykázaných 14 miliárd eur neoprávnených výdavkov. Ich vymáhanie je kľúčovým prvkom systému vnútornej kontroly EÚ.

Audítori zistili, že vydanie žiadosti o vrátenie prostriedkov po ukončení financovaných činností trvá zvyčajne 14 až 23 mesiacov a získať ich späť trvá od troch do piatich mesiacov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rôzne druhy listnatých stromov v arboréte Borová hora pri Zvolene

Autor: FOTO TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Marek Brna

Erik Majercak

Milan Náhlik

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali