Ján Čarnogurský: Aký azimut si vyberá Poľsko?

Ján Čarnogurský: Aký azimut si vyberá Poľsko?

Bratislava 28. januára 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

V Poľsku nastúpila nová štátna moc a krajina sa dostáva do titulkov médií vo svete. Poliaci si zvolili nového prezidenta, nastúpila nová vláda, v Sejme je nová absolútna väčšina a za tým všetkým nový silný muž, predseda strany Právo a spravodlivosť Jaroslav Kaczynski

Na snímke Ján Čarnogurský
Na snímke Ján Čarnogurský

Ján Čarnogurský poukazuje na to, že nová moc znefunkčnila ústavný súd, fakticky nebude môcť vyhlasovať nové zákony za protiústavné, ovládla štátne médiá, jej ľudia obsadzujú rozhodujúce štátne inštitúcie. „Model liberálneho štátu, ikonu Európskej únie, mení na model silného štátu,“ domnieva sa.

Reklama

Brusel zvažuje prvýkrát v dejinách Európskej únie uvalenie sankcií na členský štát za porušovanie demokratických pravidiel. Robustnú politiku vo vnútri štátu sprevádza robustná politika aj smerom navonok. Na nemeckú kritiku nových opatrení odpovedalo Poľsko pripomenutím nacistických zločinov proti Poľsku počas vojny. Európske inštitúcie nová moc vôbec nepovažuje za oprávnené hovoriť do vnútorných poľských vecí. Ale radikalizmus novej moci smeruje aj na druhú zemepisnú stranu.

Nová vláda chce dosiahnuť na summite NATO v júli tohto roku vo Varšave rozhodnutie, že Aliancia (alebo USA) rozmiestni v Poľsku vojenské základne. Tomu sa asi nepotešia v Moskve. Jednoznačnú podporu dosahuje Varšava u Viktora Orbána v Budapešti a naopak. Nevdojak sa obnovuje v pamäti staré porekadlo: Poliak – Maďar, dvaja bratranci.

Reklama

Slovenská vláda pozoruje, čo sa deje vo Varšave so skrytými sympatiami a česká vláda nepôjde proti severnému susedovi. Slovenské sympatie môže narušiť len spôsob, akým si lieta Viktor Orbán ponad Slovensko do Poľska a slovenského predsedu vlády Fica do biznisu zatiaľ nezasväcujú. Kaczynski a Orbán môžu dať Višegradskej skupine  novú náplň, ale ani oni nezmenia stredoeurópsky lobbystický spolok na plnohodnotný politický blok.

Nová poľská moc vyvoláva v pamäti ešte iné spomienky. Problémom novovekej poľskej zahraničnej politiky bolo postavenie Poľska medzi Ruskom a Nemeckom (Pruskom) a mocenská presila oboch susedov. Poľsko sa pokúšalo riešiť problém rôzne, aj spojenectvom s Napoleonom v ťažení proti Rusku a medzi vojnami zmluvami s Francúzskom a Anglickom.

Ani jeden model nepriniesol Poľsku prospech. S Napoleonom prehralo vojnu proti Rusku a s Francúzskom a Anglickom vyhralo v septembri 1939 len smiešnu vojnu proti Hitlerovmu Nemecku. Majú byť teraz vzdialeným spojencom Spojené štáty? Bol by to spoľahlivejší spojenec než predošlí?

Poľsko sa dostáva pod tlak Európskej únie, kde dosiahlo rešpektované postavenie. Iné porovnateľné postavenie pre Poľsko zatiaľ nevidieť, ak za také nepokladáme vojenské základne NATO na svojom území. Zostáva už len otázka, aká je celková politická koncepcia novej poľskej moci? Je to snaha o zmenu vnútorného usporiadania EÚ, obmedzenie zasahovania Bruselu do vnútorných vecí členských štátov? Čiže nie Poľsko, ale Európska únia ustúpi. Alebo je to nedôvera v stabilitu Európskej únie a budovanie si novej politickej základne.

Podobne radikálny nástup novej vlády, ale len vo finančnej oblasti, sme zažili pred vyše rokom v Grécku. Predseda vlády Alexis Tsipras hlásal priam kacírsku politiku o finančných pomeroch v Európskej únii. Mnohí Európania mu dávali za pravdu, ale kládli si otázky, či má prepočítané ďalšie kroky. Ukázalo sa, že nemal a nakoniec musel pred Bruselom a Frankfurtom kapitulovať. V Grécku boli geopolitické otázky až na druhom mieste. V krajine akou je Poľsko je geopolitika vždy na prvom mieste. S tým väčším napätím si možno klásť otázku, či nová poľská moc má prepočítané ďalšie kroky,“ uzatvára svoj komentár Ján Čarnogurský.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali