Fico o krokoch novej vlády: je v tom veľa amaterizmu a improvizácie. A prečo ešte podpredsedníčka vlády neurobila žiadne výzvy na eurofondy?

Fico o krokoch novej vlády: je v tom veľa amaterizmu a improvizácie. A prečo ešte podpredsedníčka vlády neurobila žiadne výzvy na eurofondy?

Bratislava 1. apríla 2020 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

 

Smer-SD kritizuje prvé ekonomické kroky novej vlády. Hovorí o veľkej miere neskúsenosti, ale aj veľkej miere arogancie vo vzťahu k účastníkom sociálneho dialógu

Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico

V utorok usporiadal opozičný Smer-SD tlačovú besedu k ekonomickým opatreniam, ktoré nová vláda pripravuje v reakcii na dopad pandémie na ekonomiku (píšeme o tom tu).

Reklama

Predstavitelia Smeru-SD kritizovali novú vládu, že by sa mala zamerať nielen na malých a stredných zamestnávateľov, ale aj veľkí potrebujú pomoc – bez nich by ekonomika padla, keďže malí a strední sú ich subdodávatelia. Vláda podľa nich zanedbala komunikáciu s dôležitými partnermi v rámci sociálneho dialógu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že vláda vyvíja málo aktivít na európskej úrovni a prichádza tak o možnosti, ktoré tu sú: „Napríklad krajiny ako Portugalsko alebo Dánsko si v priebehu niekoľkých hodín vybavili povolenie na takzvanú štátnu pomoc. To im umožňuje robiť opatrenia, kde nenarážajú na rôzne limity, ktoré stanovuje európska legislatíva. Keďže naša vláda asi nerokuje, preto je tu ten nešťastný limit maximálne 200 tisíc eur na jednu firmu, čo je mimoriadne obmedzujúce. Pritom my vieme urobiť opatrenia, ktoré by po rokovaniach s Európskou komisiou boli podstatne pružnejšie.“

Reklama

„Nevidíme žiadne mimoriadne aktivity vo vzťahu k európskym peniazom, čo je obrovský problém, pokiaľ ide o túto vládu. Vidíme tam veľkú mieru neprofesionality, amaterizmu a tvorenia vecí za chodu bez akejkoľvek konzultácie s odborníkmi,“ tvrdí Fico. „Chcel by som preto vyzvať aj pani podpredsedníčku vlády, pani Remišovú, aby sa týmto veciam venovala. Zdá sa, že nikto nevedie žiadne špeciálne rokovania s EÚ a máme ešte od nášho bývalého podpredsedu vlády Richarda Rašiho informáciu, že momentálne ešte je k dispozícii 527 miliónov eur, ktoré by sa dali použiť, ale treba urobiť nejaké výzvy. Pýtame sa, ako je možné, že podpredsedníčka vlády ešte neurobila žiadne výzvy. Treba si uvedomiť, že tie výzvy budú trvať nejaký čas, potom sa to musí vyhodnocovať, to sú mesiace a my dnes potrebujeme reálne doručiť do firiem určité finančné prostriedky. Ale ak budeme konať takýmto tempom, ako koná vláda, tak sa k európskym peniazom nedostaneme.“

„Vyzývame vládu okamžite naštartovať tripartitu. Je nehorázne, že ani len nezavolali predstaviteľov najsilnejších odborových zväzov a nespýtali sa ich, čo na to hovoria. Je nehorázne, že nie je známe nič o rokovaniach medzi vládou a bankami. Je nehorázne, že nevieme nič o tom, že by rokovali s veľkými zamestnávateľmi. To je jednoducho veľká miera neskúsenosti, ale aj veľká miera arogancie vo vzťahu k týmto účastníkom sociálneho dialógu. Rovnako žiadame široký stôl, kam budeme môcť aj my prísť s našimi skúsenosťami – dúfam, že nikto nepochybuje o tom, že ľudia, ktorí dnes reprezentujú Smer-SD, majú nejaké skúsenosti. Dvanásť rokov sme boli súčasťou vlád na Slovensku, preto si myslím, že máme právo do toho niečo povedať ako opozičná strana,“ uviedol Fico.

Výsledkom nedostatku komunikácie s partnermi, nedostatku ľudskej kapacity, nedostatku vízie, ako aj rigidných europredpisov je, že mnohí zamestnávatelia v praxi nepociťujú pomoc štátu ako pomoc – varovný je napríklad prípad veľkej nábytkárskej spoločnosti Decodom (písali sme o tom tu).

Hlavné správy: Je tu prípad Decodomu, ktorý pýtal od štátu dva milióny eur, mohol dostať len dvestotisíc, a preto muselo ísť deväťsto ľudí na úrad práce. Lenže ak štát bude tých ľudí živiť hoci len niekoľko mesiacov, v konečnom dôsledku ho to bude stáť viac ako tie dva milióny. Nebolo by preto lepšie takéto veľké prípady posudzovať každý individuálne a nie podľa nejakých paušálnych pravidiel?

Bývalý minister životného prostredia a minister hospodárstva Peter Žiga: „Štát v tejto chvíli nemá kapacity ani ministerských úradníkov, ani samotných ministerstiev, aby mohol riešiť individuálne niektoré veci. Keď sa pozrieme aj na iné krajiny, neriešia to individuálne, ale väčšinou sa to rieši plošným opatrením. My sme navrhli to plošné opatrenie tak, aby zástupcovia vlády išli rokovať do Bruselu, a aby vyrokovali výnimku alebo schému štátnej pomoci tak, aby sa netýkala len opatrení do dvestotisíc eur, ale aby ich presahovala. Ako sme spomenuli, Dánsko a Portugalsko už fungujú na týchto schémach, a pokrýva to plošne všetky firmy, aj nad dvestotisíc eur, a aj s väčším počtom zamestnancov, ako je tristo.“

Reklama

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:37

Rusko bude reagovať “zničujúcim odvetným úderom” v prípade, že Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most alebo Krymský polostrov, varovala v piatok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

18:10

Ruská armáda tento rok dobyla 547 štvorcových kilometrov územia Ukrajiny. Oznámil to v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý ich označil za “nové ruské územia”.

17:49

Britský minister zahraničných vecí David Cameron sa vyslovil proti Macronovej myšlienke vyslať na Ukrajinu jednotky NATO.

„Vyslanie vojsk NATO na Ukrajinu by bolo nebezpečnou eskaláciou, nie je to potrebné,“ povedal Cameron, ktorý je dnes na návšteve Kyjeva.

17:46

17:45

Jemenskí Húsíovia sa vyhrážajú, že ak IDF začnú operáciu v Rafahu, zaútočia na plavidlá spojené s Izraelom v celej zóne svojho dosahu vrátane Stredozemného mora a Indického oceánu.

Informujú o tom médiá.

Pripomeňme, že Západ tiež požaduje od Izraela, aby nevykonával vojenskú operáciu v Rafahu, ale Netanjahu povedal, že sa tak aj tak stane.

17:22

Ruská federácia hrozí západným krajinám „odvetným úderom“ za útoky na Krym.

„Moskva varuje Washington, Londýn a Brusel, že akékoľvek agresívne akcie proti Krymu sú odsúdené na neúspech a dostanú odvetný úder,“ uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Zacharovová.

Takto komentovala čoraz častejšie náznaky pripravovaného útoku na Krymský most.

A Peskov povedal, že „Kremeľ považuje Cameronove vyhlásenia o práve Kyjeva použiť britské zbrane na úder proti Rusku za priamu eskaláciu“.

17:20

V Berlíne horí továreň výrobcu systémov protivzdušnej obrany Iris-T, obloha je zahalená toxickým dymom.

Vydanie bz-berlin informuje o požiari v hutníckom závode obranno-priemyselnej spoločnosti Diehl. Médiá spresňujú, že konkrétne v tomto závode sa zbrane nevyrábajú.

Časť hlavného mesta Nemecka zahalil toxický dym. V závode sa skladovala kyselina sírová a kyanid medi. Existuje riziko vzniku kyanovodíka, ktorý sa spolu s dymom vznáša do ovzdušia. Obyvateľom sa odporúča, aby zatvorili okná a zostali doma.

Podľa otvorených zdrojov je spoločnosť Diehl vývojárom systémov Iris-T, ktoré používa Ukrajina.

17:19

Lotyšská armáda začala kopať priekopy v blízkosti hraníc s Ruskom a Bieloruskom, informovalo miestne vydanie LSM.

Lotyši majú v úmysle vytvoriť pozdĺž hraníc reťaz pevností, na čo v priebehu piatich rokov vynaložia 303 miliónov eur. Vytvára sa najmä protitanková priekopa. Potom sa objavia „dračie zuby“. Zatiaľ bez mín.

Prvá obranná línia sa vytvára kilometer od hranice, pri hraničnom priechode Terechovo v regióne Luža.

Na vybudovanie týchto zariadení musí štát získať súhlas súkromných vlastníkov.

Dĺžka lotyšsko-ruskej hranice je 283,6 kilometra. Za štyri mesiace chcú posilniť 20-kilometrový úsek. V súčasnosti je už vybudovaných 2,5 kilometra.

Predstaviteľ GUR Skibickij predtým povedal, že „Rusi obsadia Pobaltie za sedem dní. Pritom reakčný čas NATO je desať dní“.

17:18

Putin sa stretne so Si Ťin-pchingom v Číne niekoľko dní po začiatku svojho nového funkčného obdobia – 15. a 16. mája, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroj.

Podľa publikácie to poukazuje na dôležitosť vzťahov s Pekingom pre Putina.

Putin pricestuje do Číny po tom, ako Si ukončí svoju prvú návštevu Európskej únie za posledných päť rokov. Od 5. mája má navštíviť Francúzsko, Srbsko a Maďarsko.

Podľa tohto zdroja môže Putin v Pekingu upozorniť na potrebu zvýšenia bilaterálneho obchodu.

17:08

Británia v piatok uvalila sankcie na dve extrémistické izraelské skupiny a štyroch jednotlivcov, ktorí sa podľa nej dopúšťajú násilia na Západnom brehu Jordánu. Vyplýva to z vyhlásenia britského ministerstva zahraničných vecí.

16:45

Európska centrálna banka (ECB) zníži tento rok úrokové sadzby “s najväčšou pravdepodobnosťou” iba trikrát. Povedal to guvernér gréckej centrálnej banky a člen Rady guvernérov ECB Jannis Sturnaras, ktorý tak upravil svoju pôvodnú prognózu z polovice marca. Ako dôvod uviedol silnejší než pôvodne očakávaný rast ekonomiky eurozóny, čo naznačuje možné posilnenie inflácie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali