Experti z Európy i USA budú v Černínskom paláci diskutovať o kontrole zbrojenia

Experti z Európy i USA budú v Černínskom paláci diskutovať o kontrole zbrojenia

Praha 19. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)

 

Hlavnou témou tohtoročného Černínskeho bezpečnostného fóra (Czernin Security Forum) je kontrola zbrojenia. Na konferencii v Prahe vystúpi približne 15 hostí. Nebudú chýbať zástupcovia z NATO, Ruska, Nemecka, Spojených štátov, Nórska, Belgicka, Holandska, Česka a Slovenska

Ilustračné foto

Konferencia, ktorá sa bude konať v pražskom Černínskom paláci, potrvá dva dni (20. a 21. novembra). Uskutoční sa pod záštitou Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe v spolupráci s českým ministerstvom zahraničných vecí a s podporou NATO a nadácie Friedrich Ebert Stiftung.

Reklama

“V súčasnosti režim kontroly zbrojenia tak, ako bol nastavený počas studenej vojny, prechádza krízou, čoho príznakom je osud Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), prípadne Zmluvy o obmedzení protiraketovej obrany (ABM), taktiež Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) resp. Viedenského dokumentu. Sú obavy, že veľmi podobná budúcnosť čaká aj Zmluvu o otvorenom nebi (Open Skies) či zmluvu New START, ktorú podpísal (americký) prezident Obama s (ruským) prezidentom Medvedevom. Všetko to vyplýva z rastúcej nedôvery medzi krajinami a z dlhodobých zmien rozloženia moci vo svete,” konštatoval pre TASR hlavný organizátor konferencie a vedúci Centra európskej bezpečnosti Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe Matúš Halás.

Hlavným cieľom konferencie je preto podľa neho pokúsiť sa pozrieť na možnosti, ako aktualizovať niektoré časti režimu kontroly zbrojenia a globalizovať vybrané zmluvné dokumenty ako napríklad Zmluvu INF.

Reklama

“Cieľom našej konferencie naozaj nie je poskytnúť zopár VIP hosťom priestor na vlastnú bezobsažnú prezentáciu smerom k verejnosti a rovnako postaveným partnerom. Takých konferencií je nespočetné množstvo a bezpečnostné fóra tohto typu sa konajú vo Varšave, Bruseli, Kyjeve, Belehrade, Paríži, Bratislave a mnohých ďalších mestách. Černínske bezpečnostné fórum je menšia, užšie zameraná platforma slúžiaca k tomu, aby sa stretli a vymenili si názory predovšetkým experti a ľudia, ktorí sa danou problematikou zaoberajú na každodennej báze,” zdôraznil. Konkrétne by malo teda ísť o zástupcov z ministerstiev, akademickej pôdy, ako aj z neziskového sektora či think-tankov.

Podľa Halása je tiež cieľom to, aby sa o dobrých návrhoch a myšlienkach, ktoré na konferencii môžu zaznieť, dozvedeli kľúčoví ľudia. “Súčasťou toho je aj fakt, že Ústav medzinárodných vzťahov na každý ročník pripravuje zvláštnu analýzu konkrétnej problematiky, v ktorej sa snaží neraz provokatívnym spôsobom upozorniť na konkrétny problém. Tento rok pôjde napríklad o analýzu možnej podoby celosvetového režimu kontroly rakiet stredného a krátkeho doletu,” dodal.

Organizátori plánujú pokračovať v tradícii Černínskeho bezpečnostného fóra aj ďalšie roky. Fórum bolo založené pri príležitosti storočnice založenia Československa. Nepriamo nadväzuje na predchádzajúcu sériu konferencií “Prague Agenda”, za ktorých zrodom stála iniciatíva amerického prezidenta Baracka Obamu týkajúca sa jadrových zbraní, vyslovená pri jeho návšteve v Prahe v roku 2009. “Fórum má ambíciu pokračovať do budúcnosti, pričom nasledujúce ročníky sa budú vždy zameriavať na aktuálne otázky bezpečnosti vo svete. Agendou tak nebude jedna konkrétna téma, ale vždy skôr to, čo je považované za najaktuálnejšie,” uzavrel Halás.

Zmluva ABM, limitujúca počty raketových obranných systémov, ktorými mohli pred jej vypovedaním Spojené štáty a Rusko disponovať, prestala oficiálne platiť v polovici júna 2002. Dohodu podpísali v roku 1972 v Kremli prezident Richard Nixon a najvyšší sovietsky predstaviteľ Leonid Iľjič Brežnev. Obe veľmoci sa zmluvou riadili 30 rokov a jeden mesiac. Niekdajší americký prezident George W. Bush zmluvu vypovedal s tým, že je pozostatkom studenej vojny.

V marci 2015 Rusko oznámilo, že pozastavuje svoju účasť v konzultačnej skupine Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE), čím ukončilo jeden z posledných spôsobov účasti v bezpečnostnej dohode z roku 1990. CFE podpísalo v roku 1990 spolu 22 štátov (vtedajších 16 členov NATO a šesť členov Organizácie Varšavskej zmluvy). Zmluva začala platiť v roku 1992. Rusko jednostranne vyhlásilo moratórium na CFE v decembri 2007 pre obavy z rozširovania NATO smerom na východ a v dôsledku amerického plánu vybudovania systému raketovej obrany v Európe.

Reklama

Rovnaký osud postihol tento rok aj Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) po tom, ako od nej Rusko i Spojené štáty odstúpili. Zmluva INF, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a Sovietskeho zväzu, zakazovala obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo rakiet, ktoré majú dolet 500 – 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali