Euros & Dollars: Putin vyhlasuje ekonomickú vojnu Amerike

Euros & Dollars: Putin vyhlasuje ekonomickú vojnu Amerike

Bratislava 17. júna 2024 (HSP/The European Conservative/ Foto: TASR/AP/Valentina Pevtsova, Sputnik, Kremlin Pool Photo)

 

Krajiny hospodárskeho zoskupenia BRICS( Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) pokračujú vo svojich plánoch na de-dolarizáciu. Čím väčšia je skupina BRICS, tým väčšia je hrozba pre americkú ekonomiku. „A ruský prezident Vladimir Putin presne vie, čo robí,“ píše Sven R. Larson v rubrike Euros & Dollars pre The European Conservative

Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Autor začal svoju úvahu príznačnou citáciou, v ktorej pripomenul, ako Sun Tzu vo svojej legendárnej knihe Umenie vojny vysvetľuje: „Zabezpečiť sa proti porážke je v našich rukách, ale možnosť poraziť nepriateľa nám poskytuje sám nepriateľ.“

Reklama

„Keď ruský prezident Vladimir Putin začiatkom júna na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade vyhlásil ekonomickú vojnu Amerike, zameral sa na najzraniteľnejšiu časť americkej ekonomiky: nadbytočné zásoby dolárov na celom svete,“ píše Larson.

Putin poukázal na to, že táto nadmerná ponuka dolárov je do veľkej miery spôsobená vlnami absolútne bezohľadnej menovej expanzie Federálneho rezervného systému. „Na druhej strane tieto expanzie boli poháňané neukojiteľným hladom po ďalších výdavkoch v Kapitole,“ dodal.

Reklama

Teraz nám prezident Putin dáva najavo, že sa chystá využiť túto zraniteľnosť a zasadiť americkej ekonomike veľký úder . „Dáva niekto vo Washingtone pozor?,“ pýta sa Larson.

 

Rad na vstup

24. Medzinárodné ekonomické fórum v ruskom Petrohrade znamenalo takpovediac koniec formovania nového bloku hospodárskej moci vo svete. „Tento blok poznáme pod názvom BRICS, ale v budúcnosti pravdepodobne nadobudne iný názov – keďže desiatky krajín stoja v rade na vstup do tejto organizácie,“ vysvetľuje Larson.

Na plenárnom zasadnutí, ktorým sa otvorilo Petrohradské fórum, bola ponúknutá prezentácia, v ktorej sa Západ, vrátane Ameriky a Európy , predstavuje ako ” imperialistickí zbojníci “, píše Larson. „Po kolonializme nasledovala dolárová závislosť, ktorá – podľa prezentácie – bola len pokračovaním územného kolonializmu,“ dodal.

„Prezentácia sa potom presúva na problematiku Ruska a vykresľuje túto krajinu ako akúsi večnú pevnosť proti západnej kolonizácii za posledných tisíc rokov. Rusko bolo tiež vykreslené ako prameň spravodlivosti a vzájomnej spolupráce,“ uviedol Larson.

Reklama

„Bez toho, aby sme sa zahĺbili do histórie krajín, ktoré žili s ruskou “spravodlivosťou” po stáročia, niet pochýb, že táto prezentácia je hrubým plátkom propagandy…,“ dodáva.

Napriek tomu je posolstvo jasné: „Je čas, aby svet odmietol dolár a iné západné meny a vstúpil do nového medzinárodného klubu,“ zhrnul Larson.

Tento klub rýchlo vzniká zo súčasnej organizácie BRICS a už to nie je len štruktúra spolupracujúcich rozvojových krajín : „Mení sa na vyspelú, formálnu inštitúciu, ktorá nakoniec ponúkne novú globálnu obchodnú menu ako konkurenciu doláru,“ podotkol.

 

Nová mena ?

Larson si myslí, že tento cieľ ( ktorý je už nejaký čas známy), sa pomaly blíži k realizácii. „Vo svojom otváracom prejave na Petrohradskom fóre prezident Vladimir Putin výslovne spomenul obchodnú menu BRICS, hoci bez priameho odkazu na spoločenstvo BRICS,“ poznamenal.

Reklama

Putin v prejave vysvetlil, že Rusko potrebuje vytvoriť “dopravnú platobnú infraštruktúru”, ktorá umožní vývozcom a dovozcom financovať obchodné transakcie bez použitia amerického dolára.

Jeho motivácia bola priamočiara: „Je verejným tajomstvom, že spoľahlivosť a dôvera západných platobných systémov boli skutočne podkopané, a to dokonca samotnými západnými krajinami. Chcel by som zdôrazniť, že za posledný rok sa platby za ruský vývoz v tzv. toxických menách nespriatelených štátov znížili na polovicu,“ povedal Putin.

Ako zdôraznil ruský prezident, v súčasnosti sa pripravuje alternatíva k doláru na úrovni krajín BRICS. Po jeho uvedení do prevádzky pôjde o úplne nezávislý platobný systém “bez politických tlakov, bez možnosti zneužitia a bez vonkajších sankčných zásahov”.

„Bolo by hlúpe predpokladať, že sa táto nová obchodná mena nerealizuje,“ konštatuje Larson.

„Jadro krajín BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – už nejaký čas pracuje na tejto dolárovej alternatíve. Vzhľadom na nové bilaterálne obchodné dohody, ktoré sa uzatvárajú nezávisle od dolára, a vzhľadom na to, že Saudská Arábia sa vzdala petrodolára za vývoz ropy, dochádza k zosúladenému, viacbodovému pohybu s cieľom odstrániť dolár z globálneho obchodu,“ dodal.

Podotkol, že BRICS, samozrejme, nikdy neodstráni dolár ako obchodnú menu. Skupina však rozhodne má potenciál vytvoriť významný paralelný systém pre veľkú časť svetového obchodu.

 

40%

„Ako zdôraznil Putin, spolu s najnovšími členmi BRICS teraz pokrýva 36 % svetového HDP. To znamená, že všetok obchod medzi týmito krajinami – takpovediac v rámci BRICS – bude denominovaný v novej obchodnej mene. Keďže mnohé z týchto krajín sú od zahraničného obchodu závislejšie ako napríklad Spojené štáty, možno predpokladať, že v blízkej budúcnosti by sa obchodná mena BRICS mohla vzťahovať až na 40 % svetového obchodu,“ odhaduje Larson.

To však neznamená, že zavedenie novej obchodnej meny bude bezproblémové : „Na spoľahlivé fungovanie potrebujú vývozcovia a dovozcovia zálohu od centrálnej banky svojej krajiny. Ak dostanú zaplatené v cudzej mene, musia si byť schopní zabezpečiť výmenný kurz pred transakciou, aby bola obchodná transakcia finančne predvídateľná. Dovozcovia, ktorí potrebujú zaplatiť svojmu zahraničnému obchodnému partnerovi v jeho mene, sa tiež spoliehajú na predvídateľné výmenné kurzy,“ vysvetľuje autor textu.

Centrálna banka môže ponúknuť predvídateľnosť výmenného kurzu, ak sú jej rezervy príslušných mien dostatočne solídne, aby mohla zaručiť likviditu na devízovom trhu, píše. „Preto centrálne banky udržiavajú rezervy tých cudzích mien, ktoré sa najčastejšie používajú pri obchodovaní za hranicami štátu. Keď sa globálni obchodníci odklonia od určitej meny, centrálna banka nemá dôvod udržiavať túto menu v rovnakom množstve ako predtým,“ dodal.

Reklama

 

Hrozba pre dolár

Práve tu máme hlavnú hrozbu pre dolár : „Keď centrálne banky v systéme BRICS predajú svoje doláre, aby získali inú menu, zaplavia globálny trh zelenými bankovkami, a tým spôsobia dve veci,“ poznamenal Larson.

Prvou je znehodnotenie dolára, ktoré oslabí kúpnu silu americkej meny na svetovom trhu. „Ak sa Amerika v tom čase nevráti k energetickej nezávislosti, ceny pohonných hmôt budú rásť – a pravdepodobne rýchlym tempom. Zdražie aj dovoz ďalších základných produktov vrátane potravín, oblečenia a stavebných materiálov,“ konštatuje.

„Druhým dôsledkom odpredaja dolára krajinami BRICS je, že ponuka dolárov na svetovom devízovom trhu vytvorí v americkej ekonomike efektívny šok z peňažnej zásoby. V závislosti od veľkosti spoločenstva BRICS v čase, keď k tomu dôjde, môžu byť dôsledky rôzne – od zvládnuteľných až po katastrofálne. Ak by centrálne banky súčasných členov BRICS predali všetky svoje doláre, rovnalo by sa to nárastu peňažnej zásoby v USA približne o 8 %,“ uviedol Larson.

To nie je zanedbateľné, ale pre americkú ekonomiku je to zvládnuteľné. Každé zvýšenie od tejto hodnoty by však pomerne rýchlo vytvorilo inflačný impulz, t. j. rýchle, ale zvyčajne prechodné zvýšenie miery inflácie. „V závislosti od toho, aký silný tento impulz bude, spôsobí v ekonomike čokoľvek od mierneho až po katastrofálny inflačný šok. Keďže sa blížime k najhoršej časti spektra, miera inflácie, ktorú môžeme zaznamenať, bude o dosť vyššia ako 9 % – akú americká ekonomika zažila nedávno. Pri dvojcifernej inflácii budú úrokové sadzby rásť – pravdepodobne so šokujúcou rýchlosťou. A to bude na americkú ekonomiku pôsobiť ako šok,“ uvažuje Larson.

Reklama

 

Odstavia dolár ?

Larson si myslí, že najväčšia hrozba pre stabilitu a globálnu hodnotu dolára príde vtedy, keď sa krajiny BRICS rozhodnú nepoužívať dolár vo svojich finančných systémoch. Poznamenal, že Rusko urobilo 13. júna malý, ale symbolicky dôležitý krok týmto smerom – Moskovská burza zastavila všetky obchody denominované v dolároch. „Tento krok si vynútila americká vláda, ktorá na Rusko uvalila ďalšiu vrstvu sankcií zameraných na finančnú stránku tzv. vojnovej ekonomiky,“ dodal.

Finančné transakcie sú veľké, rýchle a môžu mať ľahko destabilizujúce účinky.

„Veľká de-dolarizácia finančných systémov BRICS by doslova spláchla doláre (opäť prostredníctvom centrálnych bánk ) zo svetového trhu v takom rozsahu, že dôsledky pre ekonomiku USA je dokonca ťažké predvída,“ podotkol Larson.

„Ak Rusko a krajiny BRICS uskutočnia plán de-dolarizácie precízne a cieľavedome, spôsobia Amerike značné hospodárske škody. Preto je spravodlivé klasifikovať Putinov prejav na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre ako vyhlásenie vojny americkej ekonomike,“ vyjadril sa autor Sven R. Larson v závere svojho textu.

Reklama

Prečítajte si tiež

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:54

Najmenej štyri osoby prišli o život a viacero ďalších utrpelo zranenia pri streľbe v blízkosti mešity v okolí hlavného mesta Ománu Maskat, informuje TASR podľa utorkových správ agentúr AP, AFP a Reuters.

06:54

USA podporujú návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa na ďalšej mierovej konferencii pre Ukrajinu zúčastnili aj zástupcovia Ruska.

06:53

Francúzska polícia zatkla 40-ročného muža v spojitosti s pondelkovým útokom nožom na vojaka hliadkujúceho v okolí vlakovej stanice Gare de l’Est v Paríži.

06:53

Americká tajná služba v pondelok uviedla, že v prípade sobotňajšej streľby na exprezidenta Donalda Trumpa bude spolupracovať s nezávislým vyšetrovaním. Tajná služba čelí kritike za rozsiahle zlyhanie, píše TASR podľa agentúry AFP.

06:52

Sýrsky prezident Bašár Asad v pondelok vyhlásil, že sa so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom stretne len vtedy, ak sa obe krajiny budú môcť sústrediť na kľúčové otázky podpory “terorizmu” zo strany Ankary a stiahnutia tureckých síl zo sýrskeho územia.

06:51

Nemecká polícia v pondelok zasahovala v spojitosti s hlásenou streľbou v azylovom centre v obci Uffenheim v nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko. Zadržala tri osoby.

06:50

Americký prezident Joe Biden v pondelok pre televíziu NBC News označil za chybu svoje vyjadrenie z minulého týždňa, keď v spojitosti exprezidentom Donaldom Trumpom použil výraz terč. Tiež uviedol, že otázky v spojitosti s jeho vekom sú oprávnené.

06:49

Írska polícia v pondelok zatkla 15 osôb počas násilných stretov s demonštrantmi vystupujúcimi proti migrantom. Došlo k tomu v hlavnom meste Dublin na stavenisku plánovaného ubytovacieho zariadenia pre 500 žiadateľov o azyl.

06:48

Exprezident USA Donald Trump v pondelok oznámil, že za svojho kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách si vybral amerického senátora za štát Ohio J. D. Vancea.

J. D. Vance
Na archívnej snímke zo 16. marca 2024 americký senátor za štát Ohio J. D. Vance
06:46

Prezident USA Joe Biden pridelil ochranu nezávislému kandidátovi na prezidenta Robertovi F. Kennedymu mladšiemu. Opatrenie prezident schválil dva dni po atentáte na republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa.

Robert F. Kennedy mladší
Na archívnej snímke z 24. mája 2024 nezávislý kandidát na amerického prezidenta Robert F. Kennedy mladší
06:44

Francúzska krajne ľavicová strana Nepoddajné Francúzsko (LFI) v pondelok vyhlásila, že prerušuje rokovania o zostavovaní novej vlády pre spory so stredoľavou Socialistickou stranou (PS). Strany, ktoré spoločne zvíťazili v parlamentných voľbách ako súčasť volebnej koalície Nový ľudový front (NFP) sa nevedia dohodnúť na nominácii budúceho premiéra ani na najvyšších pozíciách v novom zákonodarnom zbore.

06:43

Pred 55 rokmi – 16. júla 1969 – odštartovala z amerického Mysu Canaveral na palube rakety Saturn V trojčlenná posádka misie Apollo 11. Trvalo 102 hodín, 45 minút a 42 sekúnd, kým lunárny modul Eagle 20. júla 1969 pristál na povrchu Mesiaca.

06:42

Republikánska strana v pondelok oficiálne nominovala exprezidenta USA Donalda Trumpa za svojho kandidáta v novembrových prezidentských voľbách.

06:40

Európsku komisiu (EK) budú na neformálnych zasadnutiach ministrov v Maďarsku zastupovať len vyšší úradníci, a nie eurokomisári. Rozhodla o tom predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vzhľadom na zahraničné návštevy, ktoré maďarský premiér Viktor Orbán uskutočnil na začiatok maďarského predsedníctva v Rade EÚ, oznámil v pondelok hovorca EK Eric Mamer.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali