Saudská Arábia sa oslobodila od petrodolárových záväzkov

❚❚
Saudská Arábia sa oslobodila od petrodolárových záväzkov

Washington 14. júna 2024 (HSP/vz.ru//Foto:Pixabay)

 

Petrodolárový pakt medzi Saudskou Arábiou a USA podpísaný v roku 1974 sa skončil. Saudská Arábia tak bude môcť predávať svoju ropu a iný tovar nielen v amerických dolároch, ale aj v iných menách, ubezpečujú médiá. Prečo Saudi kedysi podpísali takúto dohodu so Spojenými štátmi a prečo je niečo také dnes nemožné?

Saudská Arábia
Ilustračné foto

Finančný svet čakajú veľké zmeny po rozhodnutí Saudskej Arábie neobnoviť 50-ročný petrodolárový pakt so Spojenými štátmi, píše Bizcommunity.

Reklama

Bezpečnostnú dohodu podpísali USA a Saudská Arábia 8. júna 1974, spresňuje Olga Samofalova pre noviny Vzgljad. Stanovovala zriadenie dvoch spoločných komisií – pre hospodársku spoluprácu a pre vojenské potreby Saudskej Arábie. USA presvedčili Saudov, aby obchodovali s ropou len v dolároch, čo sa pevne zakotvilo vo svetovom obchode s ropou.

Platnosť zmluvy sa skončila 9. júna 2024. Rozhodnutie neobnoviť zmluvu umožní Saudskej Arábii predávať ropu a iné komodity vo viacerých menách vrátane čínskych jüanov, eur, jenov, a nie len v amerických dolároch. Okrem toho sa môže uvažovať o digitálnych menách, ako je bitcoin.

Reklama

Takéto rozhodnutie znamená postupné opustenie petrodolárového systému zavedeného v roku 1972 a očakáva sa, že urýchli celosvetové opustenie amerického dolára, uvádza sa v článku.

Nedávno Saudská Arábia oznámila svoju účasť na projekte mBridge, ktorý skúma platformu digitálnej meny (CBDC) v spolupráci s niekoľkými centrálnymi bankami (Izrael, Francúzsko, Egypt, ECB, MMF a ďalšie).

Ešte v marci 2022 médiá informovali, že Saudská Arábia uvažuje o používaní jüanu namiesto amerického dolára pri zúčtovaní časti dodávok ropy z kráľovstva do Číny.

V januári 2023 saudskoarabský minister financií Mohammed Al-Jadaan na Svetovom ekonomickom fóre v Davose ohromil novinárov vyhlásením, že krajina je po prvýkrát za 48 rokov otvorená obchodovaniu s inými menami ako americký dolár.

Prečo Saudská Arábia podpísala v roku 1974 dohodu s USA, ktorá predpokladá ropu výmenou za bezpečnosť? A prečo je teraz nepravdepodobné, že by podpísala podobnú zmluvu alebo predĺžila starú?

Reklama

“Saudská Arábia bola ako ropný štát objavená až v 60. a 70. rokoch dvadsiateho storočia, ložiská ropy sa tu našli neskôr ako v Perzii, teda na území dnešného Iránu. A USA bolo jasné, že sa z vývozcu ropy stáva jej čistým dovozcom. A druhá svetová vojna ukázala, že ropa je hlavnou strategickou komoditou, pretože jednou z príčin prehry Nemecka v druhej svetovej vojne bol okrem iného aj nedostatok ropy. Napríklad dobytie Stalingradu bolo dôležité okrem iného aj preto, že otvorilo cestu ku kaukazskej rope. Práve vtedy dostala ropa prezývku krv vojny: flotila poháňaná kvapalným palivom je manévrovateľnejšia a rýchlejšia ako flotila poháňaná uhlím a kvapalné palivo potrebujú lietadlá, tanky a všetky motorové vozidlá. A po druhej svetovej vojne Spojené štáty okamžite vstúpili do studenej vojny so Sovietskym zväzom. A globálna konfrontácia si vyžadovala veľké zásoby ropy. Je teda logické, že USA chceli zablokovať ropu Saudskej Arábie a získať exkluzívne podmienky na dodávky ropy,” hovorí Igor Juškov, expert Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Fondu národnej energetickej bezpečnosti.

“Na oplátku USA poskytli Saudskej Arábii bezpečnostné záruky a vtiahli ju do svojho kapitalistického bloku na rozdiel od socialistického bloku. Aj na Blízkom východe prebiehal boj medzi USA a ZSSR. Aká bola Saudská Arábia v tých rokoch? Bol to pomerne slabý regionálny štát, v ktorom prebiehali vojny medzi klanmi a boj o moc, takže Saudská Arábia potrebovala vonkajšiu ochranu, záruku bezpečnosti, ktorú boli USA pripravené poskytnúť,” hovorí Igor Juškov.

Blízky východ bol v tom čase tiež veľmi horúci: práve v októbri 1973 sa uskutočnila vojna súdneho dňa – vojenský konflikt medzi koalíciou arabských štátov a Izraelom.

“Preto bolo pre obe strany výhodné podpísať túto dohodu – bezpečnosť výmenou za ropu,” dodáva expert.

Ak však bola takáto dohoda logická vtedy, teraz už nie je. Po prvé, Saudská Arábia sa stala silným štátom a regionálnym hráčom na Blízkom východe. Po druhé, USA sa zmenili na opačnú stranu – z dovozcu ropy sa stali späť jej vývozcom a saudskú ropu už nepotrebujú v takej miere ako v minulom storočí.

Reklama

“Vďaka bridlicovej revolúcii Spojené štáty výrazne zvýšili produkciu ropy a znížili jej dovoz. Štatistiky ukazujú, že postupne opustili a dokonca zvýšili nákupy ropy z Kanady a Mexika, ale znížili nákupy ropy od producentov z Blízkeho východu vrátane Saudskej Arábie,” konštatuje Juškov.

Ak bol americký trh kedysi hlavným trhom pre saudskú ropu, teraz už ním nie je. Saudská Arábia presmerovala svoje toky ropy do Číny. Teraz je po Rusku druhým dodávateľom ropy do Nebeskej ríše. Inými slovami, Saudská Arábia je dôležitým dodávateľom ropy do krajiny, ktorá je konkurentom Spojených štátov.

“Saudská Arábia sa môže obávať, že čím menej sú Spojené štáty závislé od Saudskej Arábie, tým menej majú záujem na udržaní stability v Saudskej Arábii. Ak sa začne globálny konflikt medzi Čínou a USA, USA by mohli spôsobiť Číne hlad po zdrojoch, t. j. mohli by prerušiť dodávky ropy po mori, a to aj zo Saudskej Arábie,” vysvetľuje respondent. Tým by utrpela nielen Čína, ale, samozrejme, aj samotná Saudská Arábia. “USA sa z bezpečnostného garanta stanú pre Saudskú Arábiu bezpečnostnou hrozbou,” poznamenáva Juškov.

Pokiaľ ide o obchodovanie v inej mene, Juškov sa domnieva, že Saudská Arábia obchoduje s ropou v dolároch okrem iného aj preto, že je to pre ňu výhodné a ziskové, keďže dolár zostáva hlavnou svetovou rezervnou menou. Dolár sa dá ľahko konvertovať na akúkoľvek inú menu, ako aj odkladať a ukladať do rezerv z predaja ropy.

Na aké meny môže Saudská Arábia pri obchodovaní s ropou prejsť? Odborníci uvádzajú tri meny – okrem dolára by to mohli byť aj euro a jüan. “Je nepravdepodobné, že by sa Saudská Arábia rozhodla prejsť na nejakú exotickú menu alebo presadiť svoju národnú menu na medzinárodnom trhu, pretože sa ťažko konvertujú a viedli by k vysokým nákladom. Saudská Arábia však dodáva do Číny veľa ropy a zároveň sama nakupuje veľa čínskeho tovaru, takže jednotlivé kontrakty alebo dodávky ropy by mohli prebiehať v jüanoch. Sotva však ide o to, aby Saudská Arábia úplne opustila dolár,” domnieva sa Juškov.

“Vyzerá reálne diverzifikovať obchod s ropou v prospech eura, keďže táto mena je pri obchodovaní s Čínou na druhom mieste v globálnom obchode za americkým dolárom a čínskym jüanom, Vzhľadom na vysokú volatilitu a jej malý podiel v štruktúre svetového obchodu však neočakávame, že podiel jüanu bude významný,” hovorí Sergej Pigarev, hlavný analytik spoločnosti Freedom Finance Global.

Faktom však je, že predtým Saudská Arábia nemohla na obchodovanie s ropou v nedolároch ani pomyslieť a teraz si začala všímať, že existuje alternatíva. Možno v tom vidieť snahu zabezpečiť sa proti geopolitickému boju s USA, ako aj obavy o samotnú americkú ekonomiku a dolár.

“Túžba diverzifikovať exportnú menu znížením podielu dolára môže súvisieť s rastúcim vládnym dlhom USA a tzv. dvojitým deficitom, keď má krajina deficit zahraničného obchodu (viac dováža ako vyváža) a zároveň rozpočtový deficit. Táto situácia môže z dlhodobého hľadiska viesť k znehodnoteniu meny,” hovorí Pigarev.

Na druhej strane, pre Saudskú Arábiu nebude také jednoduché rozhodnúť sa prijať alternatívnu menu, pretože ju k tomu nikto nenúti. “To Rusko je v zúfalej situácii, je odrezané od Swiftu a platbu v dolároch môžu odhaliť regulátori sankcií. Národné meny nepoužívame z rozmaru: vo všeobecnosti to zvyšuje transakčné náklady a znižuje efektívnosť obchodu. Prečo by Saudská Arábia prechádzala na menej efektívny obchod? Preto si myslím, že budú jüan používať v obmedzenej miere,” domnieva sa Juškov.

Podľa údajov OPEC Saudská Arábia v máji 2024 ťažila približne 9 miliónov barelov ropy denne, čo predstavuje menej ako 9 % celosvetovej produkcie. “Podiel dolára na medzinárodných zúčtovaniach započítaných v systéme SWIFT sa od januára do decembra 2023 zvýšil zo 40 % na 47,5 %. Podiel ropy na globálnom obchode v roku 2022 pritom predstavoval približne 6 %, a to aj pri extrémne vysokých cenách. Vzhľadom na nízky podiel ropy v štruktúre svetového obchodu by sme nemali očakávať výrazný vplyv odmietnutia dohody o “petrodolári” zo strany Saudskej Arábie,” konštatuje Pigarev.

Reklama

 

Prečítajte si tiež:

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:51

Ruskí zákonodarcovia vo štvrtok predbežne schválili navrhovanú legislatívu, ktorá umožní zahraničným bankám otvárať pobočky v Rusku. Ministerstvo financií dúfa, že tento krok zmierni problémy s cezhraničným zúčtovaním. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Ruské banky majú problémy s cezhraničným zúčtovaním po tom, ako im sankcie Západu v dôsledku konfliktu na Ukrajine zablokovali prístup do globálneho platobného systému SWIFT.

15:50

Slovenská ekonomika prejavila značnú odolnosť voči negatívnym šokom spôsobeným pandémiou a vojnou na Ukrajine, ako aj súvisiacou energetickou krízou. Naopak, jej zraniteľným miestom naďalej ostávajú verejné financie. Poukázala na to Národná banka Slovenska (NBS) v tohtoročnom vydaní publikácie venovanej štrukturálnym výzvam pre ekonomiku.

15:47

Počet registrovaných nezamestnaných vo Francúzsku, ktoré je druhou najväčšou ekonomikou eurozóny, v júni 2024 opäť vzrástol, už druhý mesiac po sebe. Dosiahol pritom najvyššiu úroveň za 20 mesiacov. TASR o tom informuje na základe správy portálu france24.

Konkrétne sa počet ľudí evidovaných ako nezamestnaní v tzv. kontinentálnom Francúzsku, bez zámorských území, v júni 2024 oproti máju zvýšil o 18 300 na 2,835 milióna osôb.

15:45

Významná ruská ekonómka Valentina Bondarenková zomrela po páde z okna svojho moskovského bytu, uvádzajú médiá. TASR o tom informuje na základe tlačovej agentúry DPA.

Médiá informovali, že Bondarenková trpela chronickou chorobou, ale príčiny jej pádu sú stále nejasné.

15:42

Ukrajinská polícia zadržala skupinu ľudí, ktorá pripravovala na objednávku Ruska podpaľačské útoky na Ukrajine a tiež v Poľsku a pobaltských krajinách, oznámila vo štvrtok ukrajinská generálna prokuratúra. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

Jedným z podozrivých je muž z Ivano-Frankivska, ktorí za peniaze súhlasil, že nájde cez internet ľudí ochotných vykonávať podvratnú činnosť proti Ukrajine. Ukrajinská polícia pritom počas vyšetrovania zadržala v tejto súvislosti troch ľudí.

14:55

Biden bude vo štvrtok na nadchádzajúcich rokovaniach vyvíjať väčší tlak na Netanjahua, aby urýchlil dosiahnutie dohody o prímerí v Gaze, informuje Politico.

Publikácia sa odvoláva na zdroje z Bieleho domu a uvádza, že Biden sa po tom, ako sa „zbavil politických pút“, pokúsi dať rozhovorom tvrdší tón.

14:42

Na obchvate Mosta pri Bratislave (cesta II/572) pri križovatke s diaľnicou D4 hlásia nehodu s tým, že autá blokujú pravý pruh. Obchádza sa vľavo. Zelená vlna STVR o tom informovala na svojom webe.

14:35

Ruskú vládu znepokojuje vysoká miera inflácie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to vyhlásil deň pred tým, ako sa stretne ruská centrálna banka, aby rozhodla o úrokových sadzbách. Analytici očakávajú, že ich zvýši. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Medziročná miera inflácie dosiahla v júni 8,6 %, čo je viac ako dvojnásobok oficiálneho vládneho cieľa na úrovni 4 %. Skrotenie inflácie je jednou z priorít vlády, ktorá vypracuje a zavedie potrebné opatrenia, uviedol Peskov bez ďalších podrobností.

14:33

Rusko vo štvrtok uviedlo, že rokovania s Ukrajinou o ukončení konfliktu nevylučuje ani počas vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorého legitimitu Moskva spochybňuje. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Rusko je celkovo otvorené rokovaciemu procesu, no najskôr musíme pochopiť, do akej miery je na to pripravená ukrajinská strana a nakoľko má na to povolenie od svojich kurátorov, uviedol Peskov.

14:30

Až 250 kilogramov odpadu vyzbierali a odstránili za jeden deň dobrovoľníci zo švajčiarskeho ľadovca Morteratsch v pohorí Bernina na východe krajiny. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

“Ľadovec Morteratsch je najobjemnejším ľadovcom vo Východných Alpách,” uviedla spoločnosť. Neuveriteľne rýchlo sa však topí. “Za uplynulých 150 rokov ustúpila koncová časť ľadovca o približne tri kilometre a celý ľadovec stratil dve tretiny svojho objemu,” dodala Diavolezza Lagalb AG.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Bocian letí nad kravou na lúke v Neu-Anspachu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali