Európa zistila svoju novú superzávislosť od Ruska

Európa zistila svoju novú superzávislosť od Ruska

Moskva 14. marca 2024 (HSP/ria/Foto:TASR/AP-Emmi Korhonen/Lehtikuva, Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin)

 

Ak si niekto myslel, že Európska únia, ktorá odmietla ruský plyn a podrazila si tým vlastnú ekonomiku, sa poučí a dostane rozum, musíme všetkých sklamať. Olaf Gill v odpovedi na otázky novinárov uviedol, že Európska komisia v súčasnosti skúma vplyv ruských dodávok poľnohospodárskych hnojív a obilia na spoločný trh krajín EÚ a diskutuje o potrebe zavedenia reštriktívnych opatrení. V preklade z byrokratického jazyka to znamená, že vedenie EÚ knokautovalo svoj vlastný priemysel, ale nestačí mu to, takže teraz úradníci usilovne premýšľajú, ako by mohli zlikvidovať aj vlastné poľnohospodárstvo. Tému v článku pre ruské noviny Ria Novosti rozvádza a analyzuje novinár Sergej Saučuk

Leyenová Putin
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a ruský prezident Vladimir Putin

Nejde o žiadne preháňanie, pretože Olaf Gill a jeho kolegovia dobre poznajú objem dovozu draselných, fosfátových a najmä dusíkatých hnojív, ako aj čísla dovozu pšenice z východu. Preto vyhlásenie, že Európska únia je pripravená okamžite zaviesť potrebné sankcie v prípade zistenia nadmerného vplyvu ruských dodávok (t. j. kritickej závislosti), nemožno nazvať inak ako snahou o zvýšenie cien základného potravinového koša.

Reklama

V mnohých podobných publikáciách sa pri na prvý pohľad nepochopiteľných krokoch a rozhodnutiach európskych predstaviteľov často používajú výrazy, ktorých obsah vyjadruje “samovražedné” konanie, čo je nesprávne, pretože moderný tím európskych manažérov jednoznačne plní predpísaný plán. O tom si však povieme nižšie.

Najprv sa pozrime na niekoľko základných faktov a čísel.

Reklama

Rusko je tretím najväčším výrobcom poľnohospodárskych hnojív s celkovou produkciou 51,9 milióna ton, a to za Indiou (52,5 milióna) a Spojenými štátmi (54,4 milióna ton ročne). Na dokreslenie situácie treba dodať, že Spojené štáty sú aj hlavným svetovým vývozcom agroproduktov a na konci roka 2022 Američania predali na vývoz potraviny a ďalšie súvisiace produkty za veľmi pôsobivých 196 miliárd dolárov. Druhá v tomto rebríčku, Brazília, zaostáva v peňažnom vyjadrení o takmer 60 miliárd dolárov.

Rusko patrí spolu s uvedenými USA, Kanadou, Čínou, Marokom a Saudskou Arábiou aj medzi šesť najväčších svetových vývozcov hnojív, ktoré spolu pokrývajú takmer 53 % svetového trhu.

Zo zverejnených údajov Rosstatu vyplýva, že minulý rok sa niesol v znamení nárastu výroby hnojív. Vyrobilo sa napríklad 9,1 milióna ton draslíka (+24,6 %), 12,5 milióna ton dusíka (+5,2 %) a 4,4 milióna ton fosfátov (mierny nárast o 0,2 %). Samostatne sa vyrobilo 17,1 mil. ton amoniaku, ktorý sa používa na výrobu zložitejších viaczložkových zlúčenín, čo je o pol percenta menej ako pred rokom.

Aby sme boli objektívni, povedali by sme, že minuloročný rast bol spôsobený predovšetkým vplyvom nízkeho porovnávacieho základu, keďže výroba v roku 2022 sa prepadla o takmer dvanásť percent. Napríklad draselných hnojív sa vtedy vyrobilo o tretinu menej a v roku 2021 boli objemy ešte skromnejšie. Analytici špecializovaného trhu poznamenávajú, že pokles výroby bol spôsobený znížením produkcie chloridu draselného, a to zámerne, aby sa uvoľnila logistická a trhová medzera pre podobné tovary z Bieloruska, ktoré sa vyvážali.

Ak sa však pozrieme na kalendárnu dynamiku, ukáže sa, že od začiatku ŠVO produkcia a vývoz hnojív, bez ktorých je moderné poľnohospodárstvo so svojimi výnosmi plodín fyzicky nemožné, neustále a rýchlo rastie.

Reklama

Z hľadiska lokalizácie sa výroba dusíkatých hnojív dostala na priemyselný základ v Stavropoľskom kraji a v Tulskej oblasti. Potašové hnojivá sa takmer výlučne vyrábajú na Urale, kde sa nachádzajú zdrojové bane v Solikamsku a Bereznikách. Na výrobe fosfátových prísad sa podieľa pätnásť závodov, z ktorých dva najväčšie sa nachádzajú vo Veľkom Novgorode.

Podľa Ruského združenia výrobcov hnojív (RAPU) sa Rusko nachádza na druhom mieste v rebríčku svetových vývozcov. Aby sme však neupadli do herézy zámerne chybných úsudkov, je veľmi dôležité pochopiť, že Európa tradične nie je najväčším trhom pre ruské výrobky. Na konci roka 2022 Rusko vyviezlo hnojivá za takmer devätnásť miliárd dolárov, pričom najväčšími odberateľmi boli Brazília (5,2 miliardy), India (2,7 miliardy), USA (1,9 miliardy), Čína (910 miliónov) a Indonézia (700 miliónov). Áno, počuli ste správne, Spojené štáty v tichosti nakupujú ruské hnojivá, aby zásobovali svoj obrovský domáci agrosektor.

Pokiaľ ide o Európu, kde sa náš dnešný rozhovor začal, niektoré krajiny únie nakupujú zanedbateľné množstvo ruských hnojív. Do konca roka 2022 však doviezli výrobky v celkovej hodnote 2,7 miliardy dolárov, z čoho 1,5 miliardy dolárov išlo na dusíkaté hnojivá (získavané zo zemného plynu), pričom Európania zaplatili aj viac ako 1 miliardu dolárov za viaczložkové zmesi.

Málo známa skutočnosť na pozadí neustále duniacich ropných a plynových sankcií. Európska únia dodnes nezaviedla zákaz dovozu ruských hnojív, a to napriek divokému tlaku Washingtonu.

Dôvod je veľmi jednoduchý.

Reklama

Pred mesiacom poskytol prezident nórskej chemickej spoločnosti Yara, ktorá vyrába aj poľnohospodárske hnojivá, alarmujúci rozhovor, v ktorom citoval údaje Eurostatu, že od začiatku vojenskej operácie na Ukrajine závislosť EÚ od ruských hnojív nielenže neklesla, ale naopak, vzrástla a stala sa hrozivou. Tore Holsether citoval údaje, podľa ktorých sa dovoz ruských dusíkatých hnojív do EÚ od rozpadu plynových kontraktov zvýšil o viac ako tretinu. Zároveň sa zdvojnásobili dodávky močoviny a v súčasnosti je len v tejto konkrétnej oblasti závislosť od ruských dodávok viac ako päťdesiatpercentná.

Bolo by logické predpokladať, že európski lídri nie sú nepriateľmi vlastného národa a nebudú túto tému otvárať, ale ako vidíme, je to práve naopak.

Dôvod tohto zdanlivo iracionálneho správania je jednoduchý a čitateľný. Niečo podobné sme už videli pri uvalení sankcií a zničení Nord Streamov. Len za dva roky sa podiely dodávok uhľovodíkov do Európy – stále veľmi bohatého regiónu – radikálne zmenili.

Rusko bolo z trhu vytlačené, ale Nórsko a najmä USA znásobili svoju prítomnosť a zisky. Existujú vážne dôvody domnievať sa, že budeme môcť sledovať ďalšiu sériu upadania Starého sveta do úplnej a zúfalej závislosti, teraz v sektore potravín a poľnohospodárskych výrobkov. Ak si uvedomíme, že vlani sa podľa odhadov japonskej banky MUFG v EÚ zatvorilo viac ako päťdesiat závodov na výrobu hnojív, a predpokladáme, že v blízkej budúcnosti sa uzavrie aj dodávateľský kanál z Ruska, všetky dieliky mozaiky zapadnú na svoje miesto.

Môžete menej často tankovať do auta, môžete šetriť elektrickou energiou a v zime spať doma v teplom svetri, ale jesť musíte každý deň. A tak ak nebudú ruské hnojivá za trhovú cenu, okamžite ich nahradia neľudsky drahé americké hnojivá. A ak sa niekto pokúsi mudrovať, vykoleduje si veľmi dobrú šancu na prirodzené hladové nepokoje, pretože chlieb, múka a olej budú stáť nedostupné peniaze.

Tí, čo radi hovoria o slobode a demokracii, nepotrebujú rovnocenných partnerov, potrebujú poslušných a bohatých kupcov, ktorí sa v prípade krajného zúfalstva budú dať nasmerovať proti Rusku, obviniac ho, tak ako to majú vo zvyku, zo všetkých smrteľných hriechov vrátane hladu.

 

Prečítajte si tiež:

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:32

Hádzanárky Iuventy Michalovce zvíťazili v 3. kole nadstavby o majstra SR na palubovke Dusla Šaľa 34:24.

20:27

Ukrajina v stredu oznámila, že obmedzuje dodávky elektriny po celej krajine, a varovala pred možnými výpadkami po rozsiahlom ruskom raketovom a dronovom útoku na energetický systém krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruské ministerstvo obrany označilo svoje údery za odvetné. “V reakcii na pokus režimu v Kyjeve poškodiť ruské energetické zariadenia dnes ráno ozbrojené sily Ruskej federácie spustili skupinový útok proti energetickým zariadeniam a závodom vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny,” uviedlo ministerstvo.

20:13

Futbalistky Spartaka Myjava zvíťazili v stredajšom finále Slovenského pohára žien v Nitre nad Košicami vysoko 8:0. Obhájili tak vlaňajší triumf – minulý rok zdolali v rovnakej fáze Spartak Trnava 3:0.

19:31

Chorvátska vládnuca konzervatívna strana sa po aprílových voľbách dohodla na vytvorení koalície s krajne pravicovou stranou. Oznámil to v stredu premiér a stranícky líder Andrej Plenkovič, informovala agentúra Reuters.

Strana Chorvátskeho demokratické spoločenstvo (HDZ), ktorá získala 61 zo 151 kresiel v parlamente, dosiahla dohodu s Hnutím za vlasť (DP), ktoré sa na základe výsledkov volieb dostalo do rozhodujúcej pozície pri tvorbe vlády.

Plenkovič bude v prípade schválenia novej koalície premiérom tretie funkčné obdobie.

Andrej Plenkovič
Na snímke predseda vlády Chorvátskej reubliky Andrej Plenkovič
18:25

V noci a vo štvrtok (9. 5.) ráno môže niektoré okresy Slovenska potrápiť prízemný mráz. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od polnoci do 7.00 h.

18:21

Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu potvrdil, že vláda USA pozastavila jednu dodávku bômb Izraelu. Dôvodom sú obavy, že krajina začne pozemnú ofenzívu v meste Rafah v Pásme Gazy bez dostatočných opatrení na ochranu civilistov, aké žiadajú Spojené štáty. Informovali agentúry AP a Reuters.

Nemenovaný predstaviteľ americkej vlády predtým podľa agentúr AFP a AP povedal, že USA minulý týždeň pozastavili jednu dodávku zbraní, pozostávajúcu z 1800 bômb s hmotnosťou 907 kilogramov a 1700 bômb s hmotnosťou 226 kilogramov.

17:58

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová dostala v stredu v rodnom Švédsku pokutu za to, že sa neriadila príkazmi polície. Verdikt okresného súdu v Štokholme zaznel po tom, ako v marci blokovala vstup do parlamentu, informuje agentúra Reuters.

Piatich aktivistov vrátane Thunbergovej postavili pred súd po tom, ako ich policajti 12. a 13. marca odviedli z miesta protestu proti nekonaniu politikov v oblasti následkov klimatickej zmeny.

Proces s Thunbergovou vo Švédsku
védska klimatická aktivistka Greta Thunbergová odpovedá na otázky novinárov v budove súdu v Štokholme
17:21

Ministerstvo obchodu v Spojených štátoch zrušilo licencie, na základe ktorých mohli americké technologické firmy ako Intel a Qualcom dodávať komponenty čínskej technologickej spoločnosti Huawei. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Huawei je v centre sporu medzi Pekingom a Washingtonom, ktorý firmu podozrieva, že jej technológie slúžia na špionáž v záujme čínskych tajných služieb. Spoločnosť tieto obvinenia popiera.

17:20

Nemecký výrobca počítačových čipov Infineon potvrdil, že v rámci ohláseného programu znižovania nákladov prepustí časť svojich zamestnancov. Informuje agentúra DPA.

Spoločnosť zhoršila svoju prognózu na celý finančný rok 2023/2024 už vo februári po neuspokojivých výsledkoch v prvom finančnom štvrťroku.

17:19

Členské krajiny EÚ sa v stredu “v zásade” dohodli, že výnosy z ruských aktív zmrazených v Európskej únii budú využité na vojenskú pomoc Ukrajine a podporu jej obnovy. Oznámilo to na sociálnej sieti belgické predsedníctvo v Rade EÚ.

Dohoda sa týka využitia úrokov a ďalších ziskov zo zablokovaných ruských aktív, nie však priamo samotných aktív.

17:15

Nemocniciam na juhu Pásma Gazy ostalo palivo pre elektrické generátory už iba na tri dni a jeho zásoby pre uzavreté hraničné priechody nemôžu doplniť. V stredu to uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie. Informovala agentúra AFP.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že Al-Najjar, jedna z troch nemocníc v Rafahu, už nefunguje v dôsledku pokračujúcich nepriateľských akcií v okolí a vojenskej operácie v Rafahu.

16:36

Japonská automobilka Toyota dosiahla v uplynulom finančnom roku rekordný zisk, ktorý sa v medziročnom porovnaní zdvojnásobil na 4,9 bilióna japonských jenov (29,4 miliardy eur). Informovala agentúra Reuters.

Skupina plánuje v tomto roku celosvetovo predať 10,95 milióna vozidiel, čo predstavuje pokles o 1,3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

16:28

Európska komisia (EK) dokáže zabezpečiť správne a okamžité zaznamenanie výdavkov vykazujúcich nezrovnalosti, ich vymáhanie však často trvá príliš dlho. Vyplýva to zo správy, ktorú v utorok sprístupnil Európsky dvor audítorov (EDA).

V rokoch 2014 – 2022 bolo vo všetkých oblastiach vykázaných 14 miliárd eur neoprávnených výdavkov. Ich vymáhanie je kľúčovým prvkom systému vnútornej kontroly EÚ.

Audítori zistili, že vydanie žiadosti o vrátenie prostriedkov po ukončení financovaných činností trvá zvyčajne 14 až 23 mesiacov a získať ich späť trvá od troch do piatich mesiacov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rôzne druhy listnatých stromov v arboréte Borová hora pri Zvolene

Autor: FOTO TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Marek Brna

Erik Majercak

Milan Náhlik

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali