EÚ chce sankcionovať krajiny, ktoré pomáhajú Rusku prekonávať sankcie

EÚ chce sankcionovať krajiny, ktoré pomáhajú Rusku prekonávať sankcie

Brusel 21. mája 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Emmi Korhonen/Lehtikuva, Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin)

 

Zákaz obchádzania sankcií je citlivý pre niekoľko krajín EÚ vrátane ťažkej váhy Nemecka, píše POLITICO

Ursula von der Leyenová
Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Brusel zvažuje nový bezprecedentný krok v rámci svojich sankcií voči Rusku. Najprv však musí nájsť dohodu medzi 27 krajinami EÚ.

Reklama

Od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu pred viac ako rokom Brusel prijal 10 balíkov sankcií proti Moskve, ktoré sa týkajú všetkého od energetiky až po bankovníctvo, v snahe vyprázdniť vojnovú pokladnicu Vladimira Putina. Jedným z nezamýšľaných dôsledkov je rozmach obchodu s niekoľkými krajinami na Kaukaze a v strednej Ázii, ktoré sa stali sprostredkovateľmi obchodu s Ruskom.

Brusel sa teraz chce uistiť, že jeho sankcie, najmä v prípade high-tech tovarov užitočných pre ruskú armádu, nie sú obchádzané. Krajiny EÚ teraz rokujú o 11. balíku sankcií, ktorý by sa mohol zamerať na ďalšie krajiny pomáhajúce Moskve obchádzať jej obchodné embargo.

Reklama

Tento krok však prehlbuje základné napätie v bloku. Zatiaľ čo viaceré krajiny, ako napríklad Poľsko a Pobaltie, chcú, aby Brusel zašiel ďalej, väčší počet krajín sa obáva, že EÚ zachádza príliš ďaleko a príliš rýchlo. Nemecko, najväčší európsky vývozca, vedie túto druhú, opatrnejšiu skupinu.

“Pre Európu je to bezprecedentný krok, takže je normálne, že si na to dávame načas,” povedal jeden z predstaviteľov EÚ. “Musíme sa zamerať na obchádzanie. Musíme si však položiť aj otázku: Môžeme si v dnešnom svete naozaj dovoliť vytvoriť si ešte viac nepriateľov?”

Podľa návrhu, ktorý videl portál POLITICO, by zákaz obchádzania umožnil Bruselu zasiahnuť tretie krajiny, ak nedodržiavajú západné sankcie alebo nevedia vysvetliť náhly nárast obchodu so zakázaným tovarom.

Krajiny EÚ by v tomto procese mali právo veta takmer na každom kroku. V aktualizovanej verzii návrhu, ktorú videl portál POLITICO a o ktorej v utorok rokovali vyslanci EÚ, Komisia zaviedla ešte viac záruk v rozhodovacom procese, aby sa zohľadnili obavy krajín.

Zatiaľ to však nestačí. Spomedzi väčšej skupiny skeptikov Nemecko najhlasnejšie varovalo, že vymenovanie a zahanbenie krajín by poškodilo diplomatické vzťahy, napríklad s Pekingom, a dokonca by ešte viac posunulo iné krajiny, napríklad v Strednej Ázii, do náručia Ruska alebo Číny.

Reklama

Komisár pre obchod Valdis Dombrovskis túto otázku otvoril tento týždeň počas návštevy Strednej Ázie: “Spoliehame sa na to, že naši stredoázijskí partneri nedovolia, aby sa ich územie a ich podniky akýmkoľvek spôsobom, v akejkoľvek forme alebo podobe zneužívali,” povedal v piatok na podujatí v Kazachstane.

Maria Shagina, výskumná pracovníčka Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie, uviedla, že “riziká spojené s novým nástrojom spočívajú v tom, že by spôsobil viac diplomatických škôd, ako by zabránil obchádzaniu sankcií”. Jeho odstrašujúci potenciál by sa oslabil, pretože by sa používal len ako posledná možnosť, tvrdí Shagina.

Nemecko namiesto toho navrhlo vlastný plán, ktorý by zabránil tomu, aby sa sankcionovaný high-tech tovar EÚ dostal do Ruska prostredníctvom sprostredkovateľských krajín. Podľa diskusného dokumentu z 5. mája, ktorý videl portál POLITICO, Berlín navrhuje namiesto zasiahnutia krajín, ktoré umožňujú reexport sankcionovaného tovaru do Ruska, zamerať sa na spoločnosti.

Predstavitelia Európskej komisie však upozorňujú, že nemecký návrh by bolo ťažké presadiť. Nákupná spoločnosť by mohla pred vývozom tovaru do Ruska predať tovar viacerým fiktívnym firmám alebo sa objaviť pod iným názvom spoločnosti, čo by viedlo k hre na mačku a myš.

 

Reklama

Nie je to jediný problém

Zákaz obchádzania je najcitlivejšou časťou nového návrhu. Na stole sú však aj ďalšie chúlostivé otázky, ktoré zahltili diskusie.

Brusel sa chce zamerať na takzvanú tieňovú flotilu tankerov prepravujúcich ruskú ropu po celom svete, čo je citlivá otázka pre lodné krajiny, ako sú Grécko a Malta. Tieto južné krajiny majú viac otázok týkajúcich sa námorných opatrení, uviedli viacerí diplomati EÚ. “Pokiaľ existuje blokáda v námornej otázke, členské štáty nie sú nútené skutočne ukázať ruky v diskusii o tretích krajinách,” povedal jeden z diplomatov.

Treťou chúlostivou otázkou je zoznam súkromných spoločností, ktoré Ukrajina nazýva “vojnovými sponzormi” a zahŕňa niekoľko európskych spoločností.

Diplomati uviedli, že Maďarsko aj Grécko chcú, aby sa niektoré ich spoločnosti vyškrtli z tohto zoznamu skôr, ako budú súhlasiť s balíkom. Maďarská banka OTP je pre Budapešť osobitne citlivá, uviedol začiatkom mesiaca maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Ukrajina musí objasniť, čo presne zoznam zahŕňa, uviedol vysoký predstaviteľ EÚ.

“Nie je úplne jasné, kto je na tomto ukrajinskom zozname,” povedal úradník. “Či celá banka, alebo ruská pobočka, ktorá podľa mojich informácií predstavuje asi 1 % aktivít v oblasti bankovníctva a finančných kapitálových aktivít tejto banky. Takže by to bol obrovský, obrovský rozdiel,” povedal a dodal, že Josep Borrell, najvyšší diplomat EÚ, je už v kontakte s Kyjevom, aby sa snažil získať vysvetlenie.

Ďalší diplomat EÚ oboznámený s touto diskusiou uviedol, že “Grécko sa sťažuje, že Kyjev zahrnul grécke spoločnosti, navyše bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia, do činností, ktoré sú podľa sankcií prijatých EÚ úplne legálne. Ak má Kyjev nejaké náznaky porušenia sankcií, mal by sa obrátiť na členské štáty a podeliť sa o fakty, aby boli riadne prešetrené. Tento nepodložený hon na čarodejnice proti členským štátom EÚ je úplne kontraproduktívny.”

Diplomat dodal, že Ukrajina zatiaľ “nápadne mlčí, keď ide o tretie krajiny, ktoré sa aktívne podieľajú na skutočnom obchádzaní sankcií a profitujú z neho”.

Proti tomuto spojeniu však existuje odpor. “Je absolútne neprijateľné spájať podporu Ukrajiny s čiernou listinou; na čiernej listine je mnoho krajín,” povedal jeden diplomat EÚ a dodal: “Môžem len vyjadriť ľútosť nad tým, že členské štáty si berú ako rukojemníkov spisy, ktoré s týmito spismi vôbec nesúvisia.”

Ministri zahraničných vecí EÚ budú o tomto zozname rokovať na svojom pondelkovom zasadnutí. Potom budú vyslanci EÚ v stredu pokračovať v rokovaniach o ďalšom balíku sankcií.

Reklama

Hoci väčšina diplomatov EÚ znižovala nádeje na rýchly pokrok, naďalej sú optimistickí, že sa nakoniec podarí dosiahnuť dohodu. “Každý balík sa ukázal ako zložitejší, ale nakoniec sme sa k nemu vždy dostali,” povedal jeden z diplomatov.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:21

Hrubý domáci produkt (HDP) Ruska sa v prvom štvrťroku 2024 medziročne zvýšil o 5,4 % po náraste o 4,9 % v predchádzajúcom kvartáli. TASR o tom informuje na základe správy portálu tradingeconomics, ktorý sa odvolal na v piatok zverejnené predbežné údaje štatistického úradu Ruskej federácie.

Včera 20:14

Paul McCartney sa stal prvým hudobníkom-miliardárom v Spojenom kráľovstve. Vyplýva to z najnovšieho zoznamu najbohatších ľudí alebo rodín žijúcich v krajine zostavenom nedeľníkom The Sunday Times.

Včera 20:14

Traja zahraniční turisti a jeden Afganec zahynuli pri ozbrojenom útoku, ktorý sa odohral v piatok v stredoafganskej provincii Bámján.

Včera 20:13

Francúzsko, ktoré vo štvrtok obvinilo Azerbajdžan zo zasahovania do diania v Novej Kaledónii, odhalilo “masívnu a koordinovanú” online kampaň obviňujúcu francúzsku políciu zo streľby do účastníkov demonštrácií za nezávislosť Novej Kaledónie.

Včera 20:12

Švédsko v piatok celoštátne posilnilo bezpečnostné opatrenia na ochranu židovskej komunity po tom, ako ráno zazneli výstrely v blízkosti izraelského veľvyslanectva v Štokholme. Oznámila to v piatok tamojšia polícia.

Včera 20:05

Vedci potvrdili existenciu oblastí prepadu, čím potvrdili jednu z teórií Alberta Einsteina. Zároveň sa im podarilo zistiť, že tieto oblasti pôsobia na okolie gravitačnou silou patriacou k najsilnejším doteraz nameraným v našej Galaxii, uvádza nová štúdia.

Včera 18:37

Buckinghamský palác v piatok oznámil, že kráľ Karol III. sa začiatkom júna vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov. Ako pripomenula agentúra AFP, pôjde o kráľovu prvú zahraničnú cestu odvtedy, ako mu bolo diagnostikované onkologické ochorenie.

Včera 18:31

Izraelská armáda objavila počas nočnej operácie v Pásme Gazy telá troch rukojemníkov odvlečených z juhu Izraela pri vpáde palestínskych militantov zo 7. októbra 2023.

Včera 18:22

Vatikánske Dikastérium pre náuku viery vydalo nové normy posudzovania údajných nadprirodzených javov. Nový dokument nadobudne platnosť v nedeľu 19. mája.

Včera 17:54

Vyše 250 ľudí vrátane troch Európanov zadržali západne od iránskej metropoly Teherán za údajnú propagáciu satanizmu. Oznámila to v piatok tamojšia polícia.

Včera 17:52

Najvyšší vodca Talibanu Hajbatulláh Achúndzáda, sídliaci v afganskom Kandaháre, vo štvrtok navštívil hlavné mesto krajiny Kábul, aby sa tam stretol s hlavnými predstaviteľmi krajiny, informovala internetová stránka vlády.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke labuť s mláďatami pláva na rybníku v Bushy Parku v Dubline

Autor: TASR/AP-Brian Lawless

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali