Peter Sagan a Good Angels víťazmi ankety OVB Športovec roka

Bratislava 20. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR) 

 

Sagan triumfoval pred hokejistom Mariánom Hossom a zjazdárkou Veronikou Velez-Zuzulovou

Cyklista Peter Sagan a basketbalistky Good Angels Košice sa stali vo svojich kategóriách držiteľmi titulov v tradičnej ankete Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) OVB Športovec roka 2013. Výsledky vyhlásili v piatok na slávnosti v opernej sále novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave.

Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan

Sagan triumfoval pred hokejistom Mariánom Hossom a zjazdárkou Veronikou Velez-Zuzulovou. V kategórii kolektívov v najtesnejšom súboji v histórii ankety basketbalistky Good Angels Košice zvíťazili len o dva body pred družstvom tenistiek Slovenska v Pohári federácie. Už po štvrtý raz bola vyhlásená aj Športová legenda, o ktorej rozhodol výbor KŠR SSN. Ocenenie si prevzal najlepší slovenský hádzanár 20. storočia, držiteľ štyroch medailí z majstrovstiev sveta (aj zlatej z MS 1967) Anton Frolo.

Peter Sagan, ktorý v tomto roku dosiahol vo svetovom profesionálnom pelotóne najvyšší počet víťazstiev (22), zvíťazil presvedčivo a zavŕšil tak pozoruhodnú postupku – v roku 2011 skončil v ankete tretí, vlani tesne druhý. Jeho meno tohto roku chýbalo len na dvoch hlasovacích lístkoch a až 90 zo 102 hlasujúcich ho zaradilo na prvé miesto. Hossu, hviezdu hokejovej NHL a víťaza Stanleyho pohára, predstihol výrazne – o 210 bodov. Spomedzi tohtoročných laureátov má práve Hossa najviac umiestnení v top 10 v doterajších ročníkoch ankety – až osem. Tretie miesto obsadila zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová, ktorá v predošlej sezóne skončila tretia v celkovej klasifikácii slalomu Svetového pohára, keď v prestížnom seriáli vyhrala dve súťaže.

Na slávnostné odovzdávanie však neprišiel ani jeden z trojice víťazov. Za Sagana prebral cenu jeho otec Ľubomír. „Ospravedlnil sa. Tým že má také dobré výsledky, vyplývajú z toho aj určité povinnosti voči tímu a sponzorom. Majú nakrúcanie v Taliansku, takže sa musel prispôsobiť a musel ostať tam. Vrátiť by sa mal v pondelok večer a Vianoce by mal stráviť doma. Veľmi ho to mrzí a rád by tu bol. Fanúšikom by sa chcel osobne poďakovať za povzbudzovanie a za to, že mu držali palce,“ uviedol jeho otec. „Všetky jeho víťazstvá ma potešili. Vnímam to tak, že si to právom zaslúžil. Je to pekné, taká postupka 3, 2, 1. Budúci rok sa bude snažiť obhájiť toto víťazstvo,“ dodal.

Chýbali aj Velez-Zuzulová, ktorú vyradilo zranenie a Marián Hossa si zase musel plniť povinnosti v nabitom programe jeho Chicaga Blackhawks v NHL. Aj za neho prebral cenu otec František.

Velez-Zuzulová sa v prvej desiatke objavila už po piaty raz, rovnako ako hokejista Zdeno Chára, ktorý skončil piaty. Kapitána finalistu Stanleyho Cupu, tímu Bostonu Bruins, predstihol ešte ďalší hokejista Chicaga Blackhawks Michal Handzuš na štvrtom mieste. Handzuš sa do prvej desiatky dostal premiérovo, takisto ako aj šiesty v poradí, motocyklista Ivan Jakeš, ôsmy chodec Matej Tóth, i desiaty vodný slalomár Alexander Slafkovský. Spomedzi doterajších víťazov novinárskej ankety sa do tohtoročnej top 10 dostala len biatlonistka Anastasia Kuzminová na siedmom mieste. Medzi elitou sa objavila už štvrtýkrát. Po druhý raz je medzi najlepšími futbalista Marek Hamšík. Tesne za prvou desiatkou skončila vlaňajšia víťazka, strelkyňa Zuzana Štefečeková.

„Bez podpory rodiny, partnerov a ľudí, ktorí sú okolo mňa v podstate celý život, by som to nedokázal. Dúfam, že január 2014 bude lepší, ako ten predošlý. Do príprav na ďalší ročník sme dali všetko, máme nachystanú novú motorku. Trošku ma pribrzdilo moje staré zranenie, pretože som absolvoval operáciu ramena, ale som pripravený dobre. Na Dakar odlietam 1. januára,“ uviedol Jakeš.

Slafkovský si užil zaujímavý program už pred začiatkom slávnosti. Do novostavby SND totiž vkročil zlým vchodom. „Vošiel som služobným vchodom a najprv som videl všetky útroby a potom ma museli telefónom vyviesť von zozadu cez zákulisie a cez pódium. Až potom som sa dostal k hlavnému vchodu. Takže prvé pocity boli ako ‚sedlák v meste‘,“ zasmial sa úspešný vodák. „Ale veľmi si cením, že som sa dostal medzi najlepších desať. Je to pre mňa veľká česť. Začiatok bol rozpačitý, ale vrchol sezóny dopadol tak ako sme plánovali. Podarilo sa mi to vygradovať a nakoniec to vyšlo. Síce ako víno – v 30 rokoch, ale radšej teraz ako nikdy,“ dodal Slafkovský, ktorý si prebral cenu aj v kategórii kolektívov – tretie miesto za hliadku 3xC1.

Premiéru v Top 10 si užil aj ôsmy Matej Tóth: „Je pre mňa česť, že som sa ocitol v prvej desiatke, presadiť sa v takej silnej konkurencii slovenských športovcov je úspech. Som veľmi šťastný a z pohľadu ankiet je to určite môj najväčší úspech. Ak by som mal hodnotiť celý svoj rok, môžem povedať, že určite bol najúspešnejší. Vyšli mi majstrovstvá sveta, ktoré sú pre nás atlétov vrcholom. Vlastne niet pretekov, ktoré by ma sklamali. Veľmi si vážim aj tretie miesto na EP, boli to veľké emócie v domácom prostredí. Chodecky som vyrastal v Dudinciach, dokázal som sa vyrovnať s tlakom a získal som medailu. Úspechov však bolo veľa.“

V kategórii kolektívov sa odohral najdramatickejší súboj o víťazstvo v histórii ankety. Basketbalistky Good Angels Košice, štvrtý najlepší tím predošlého ročníka Európskej ligy, premenili vo víťazstvo hneď prvé umiestenie v najlepšej trojke. „Teší nás, že sme získali ocenenie a naše výkony pritiahli pozornosť. Aj v ďalšom roku by sme chceli dosiahnuť podobné úspechy. Dostať sa do Final Eight a získať štvrté alebo vyššie umiestnenie, by bolo super. Uplynulý rok bol pre náš klub jednoznačne úspešný, aj to štvrté miesto je krásne,“ uviedla krídelníčka Lucia Kupčíková.

O vlások za nimi skončilo družstvo tenistiek Slovenska, ktoré postúpilo do semifinále Pohára federácie a tesne mu ušiel postup do finále. Družstvo tenistiek SR (samozrejme, v inom zložení) je v Top3 kolektívov druhýkrát. Tretia skončila vodnoslalomárska hliadka 3xC1, ktorú športoví novinári vybrali do najlepšej trojky už štvrtýkrát. Je pozoruhodné, že víťazstvá na majstrovstvách sveta aj Európy dosiahla hliadka v nerovnakom zložení, keď so Slafkovským a Beňušom pádloval na MS Martikán a na ME Baďura.

V 21. ročníku ankety Športovec roka v ére slovenskej štátnej samostatnosti hlasovalo 102 športových novinárov, ktorí dali svoje hlasy spolu 43 jednotlivcom a 17 športovým kolektívom.

 

Stručná charakteristika Športovej legendy 2013:

Hádzanár ANTON FROLO sa narodil 20. apríla 1934 v Ružomberku. Hral za Tatran Prešov, Duklu Praha (v roku 1957 víťaz I. ročníka EPM a majster Československa) a VSŽ Košice na poste pivota. Bol dlhoročný reprezentant ČSSR, majster sveta 1967, strieborný na MS 1958 a 1961, bronzový na MS 1964. Člen Klubu ligových kanonierov. Najlepší hádzanár Slovenska 20. storočia. V roku 2011 ho uviedli do Siene slávy slovenskej hádzanej.

Stručné charakteristiky laureátov ankety OVB Športovec roka 2013 JEDNOTLIVCI:

1. Peter Sagan (cestná cyklistika):

Narodený 26. januára 1990 v Žiline. Člen tímu Cannondale. V top 10 ankety je tretí raz za sebou, v roku 2011 bol tretí a v roku 2012 druhý. V profesionálnom pelotóne v roku 2013 dosiahol 22 víťazstiev, najviac na svete. Vo svetovom rebríčku UCI bol štvrtý, v prestížnej ankete Velo d’Or dokonca tretí. Na Tour de France vyhral jednu etapu, štyrikrát bol druhý a dvakrát tretí, pričom obhájil zelený dres. Vyhral klasické preteky Gent-Wewelgem, Brabantský šíp a Grand Prix Montrealu. Po dve etapy vyhral na Tirreno-Adriatico aj na Okolo Švajčiarska. Druhý skončil v klasike Miláno – San Remo a na Okolo Flámska. Na MS vo Florencii bol šiesty v pretekoch jednotlivcov a s tímom Cannondale siedmy v časovke družstiev. V etapových pretekoch spolu získal päť zelených tričiek pre najaktívnejšieho jazdca.

2. Marián Hossa (ľadový hokej):

Narodený 12. januára 1979 v Starej Ľubovni. Hráč tímu NHL Chicago Blackhawks. V top 10 ankety je už ôsmy raz, je najčastejší laureát spomedzi tohtoročných. V roku 2006 skončil tretí, v rokoch 2007 aj 2010 štvrtý, 2008 piaty, 2003, 2004 a 2009 desiaty. Patril medzi dominantné osobností tímu zámorskej NHL Chicago Blackhawks, ktorý získal Stanley Cup. V play-off bol celkove šiesty najlepší strelec a siedmy najproduktívnejší hráč. V ankete Zlatý puk o najlepšieho hokejistu Slovensku skončil v absolútnom poradí druhý za víťazným Chárom, vyhlásili ho za najlepšieho útočníka.

3. Veronika Velez-Zuzulová (zjazdové lyžovanie):

Narodená 15. júla 1984 v Bratislave. Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a SkiZu Bratislava. Tréneri Romain Velez a Timotej Zuzula. V top 10 ankety je už piaty raz – v rokoch 2007 aj 2008 bola šiesta, v rokoch 2011 aj 2012 deviata. Tesne pred vlaňajším Silvestrom sa v rakúskom Semmeringu tešila z premiérového triumfu v slalome SP, zakrátko v paralelnom slalome SP v Mníchove pridala druhý triumf a v Moskve bola druhá. V konečnej klasifikácii slalomu v seriáli SP 2012/13 skončila tretia, v celkovom poradí SP dvanásta. Na MS v Schladmingu bola v slalome siedma.

4. Michal Handzuš (ľadový hokej):

Narodený 11. marca 1977 v Banskej Bystrici. Hráč tímu NHL Chicago Blackhawks. V top 10 ankety je nováčik. V play-off Stanley Cupu patril medzi najplatnejších hráčov víťazného tímu Chicaga Blackhawks a po finálovej sérii s Bostonom Bruins sa ako ôsmy Slovák v histórii tešil z vytúženého zisku najcennejšej klubovej trofeje sveta.

5. Zdeno Chára (ľadový hokej):

Narodený 18. marca 1977 v Trenčíne. Hráč tímu NHL Boston Bruins. V top 10 ankety je už piaty raz – v roku 2004 skončil štvrtý, v rokoch 2009 a 2011 druhý, v roku 2012 šiesty. V NHL patril medzi dominantné osobnosti Bostonu Bruins, ktorý ako kapitán priviedol až do finále Stanley Cupu. Bol druhý najproduktívnejší obranca play-off. Na Slovensku sa už štvrtý raz stal absolútnym víťazom ankety Zlatý puk o najlepšieho hokejistu sezóny, získal aj trofej pre najlepšieho obrancu.

6. Ivan Jakeš (motorizmus):

Narodený 23. októbra 1973 v Myjave. Člen NAD RESS Adventure Teamu. V top 10 ankety je nováčik. Na extrémne náročnej Rely Dakar v Južnej Amerike skončil v kategórii motocyklistov na stroji KTM 450 Rally Replica celkove štvrtý, pričom v 8. etape bol tretí. Na najťažšej rely na svete dosiahol najlepší slovenský výsledok v histórii.

7. Anastasia Kuzminová (biatlon):

Narodená 28. augusta 1984 v Ťumeni (Rusko). Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Tréneri Daniel Kuzmin a Juraj Sanitra. V top 10 ankety je štvrtý raz – v rokoch 2009 aj 2011 skončila piata, v roku 2010 zvíťazila. V seriáli Svetového pohára skončila celkove siedma, v pretekoch SP v Anterselve vyhrala na 7,5 km, okrem toho bola v sezóne dvakrát druhá a dvakrát tretia, do novej sezóny vstúpila zase druhým miestom. Na MS v Novom Měste na Morave skončila na 15 km štvrtá.

8. Matej Tóth (atletika):

Narodený 10. februára 1983 v Nitre. Člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Jeho tréner bol do októbra Juraj Benčík, v súčasnosti je to Matej Spišiak. V top 10 ankety je nováčik. Na Európskom pohári v Dudinciach bol na 20 km tretí a na svetovom šampionáte v Moskve dosiahol svoj zatiaľ najvýraznejší výsledok na MS – piate miesto na 50 km. Bolo to aj najlepšie umiestenie Slováka na atletických MS 2013.

9. Marek Hamšík (futbal):

Narodený 27. júla 1987 v Banskej Bystrici. Hráč tímu talianskej Serie A SSC Neapol. V top 10 ankety je druhý raz, v roku 2009 skončil šiesty. V tíme SSC Neapol, ktorý v sezóne 2012/13 skončil v talianskej Serii A na pozícii vicemajstra a s úspechom pôsobil v skupinovej fáze Ligy majstrov, je kľúčový hráč a dominantná osobnosť ofenzívy. Vo vlaňajšej a do novembrového zranenia aj v tejto sezóne bol jeden z najlepších strelcov i najproduktívnejších hráčov Serie A.

10. Alexander Slafkovský (vodný slalom):

Narodený 11. marca 1983 v Liptovskom Mikuláši. Člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a KTK Dukla Liptovský Mikuláš Jeho tréner je Stanislav Gejdoš. V top 10 ankety je nováčik. Ziskom striebra v singlkanoe na MS v Prahe-Troji dosiahol najcennejší slovenský výsledok roka na MS v olympijských disciplínach. S hliadkou 3xC1 získal tituly majstra sveta aj Európy. V seriáli SP v C1 skončil celkove piaty, vyhral preteky SP v Augsburgu.

KOLEKTÍVY

1. Basketbalistky Good Angels Košice:

Vo Final Eight Európskej ligy v Jekaterinburgu dosiahol tím štvrtým miestom historický úspech klubu. Pod vedením trénera Maroša Kováčika sa oň zaslúžili hráčky Sverrisdóttir, Bálintová, Hruščáková, Kulichová, Pindrochová, Kupčíková, Krivačevičová, Bojovičová, Lacyová, Quigleyová a Piersonová, ako aj generálny manažér Daniel Jendrichovský. Tím okrem toho vyhral aj slovenskú extraligu (desiaty raz) i nadnárodnú maďarsko-slovenskú ligu. Úspešne si počína aj v prebiehajúcom ročníku Európskej ligy. Medzi laureátmi ankety sú basketbalistky Good Angels Košice po prvý raz.

2. Tenistky Slovenska vo FedCupe:

Vo štvrťfinále Pohára federácie v Niši Slovenky zdolali domáce Srbsko 3:2 a v semifinále proti favorizovanému Rusku v Moskve po prvom dni senzačne viedli 2:0, napokon však prehrali 2:3 a zostali tesne pred bránami finále. Na úspechoch v Pohári federácie sa podieľali Daniela Hantuchová, Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková a Jana Čepelová, ako kapitán tím viedol Matej Lipták. Družstvo tenistiek SR je v prvej trojke najúspešnejších kolektívov v ankete druhý raz, v roku 2002 skončilo druhé.

3. Hliadka 3xC1 vo vodnom slalome:

V roku 2013 dominovala na oboch vrcholných medzinárodných súťažiach, aj keď nemala na nich úplne totožné zloženie. Na ME v Krakove zvíťazila v zložení Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Jerguš Baďura, na MS v Prahe-Troji sa spolu s Beňušom a Slafkovským zo zlatej medaily radoval Michal Martikán. Trénersky má hliadku na starosti Jozef Martikán. Medzi tromi najúspešnejšími kolektívmi v novinárskej ankete je hliadka 3xC1 štvrtý raz (pravda, nie vždy v rovnakom v rovnakom zložení) – v roku 1997 bola druhá, v rokoch 2003 aj 2007 tretia.

VÝSLEDKY ANKETY KŠR SSN „OVB ŠPORTOVEC ROKA 2013”

/Hlasovalo 102 novinárov. Čísla za menom a športovým odvetvím znamenajú postupne počet bodov, v zátvorke celkový počet umiestení na 1., 2. a 3. mieste na jednotlivých lístkoch a napokon údaj, na koľkých lístkoch sa objavilo meno laureáta. Hlasy dostalo spolu 43 jednotlivcov a 17 kolektívov./

JEDNOTLIVCI

1. Peter SAGAN, cestná cyklistika 980 (90 – 5 – 3) 100x

2. Marián HOSSA, ľadový hokej 770 ( 6 – 51 – 12) 95x

3. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ, zjazdové lyžovanie 576 ( 1 – 15 – 22) 91x

4. Michal HANDZUŠ, ľadový hokej 405 ( 3 – 6 – 16) 69x

5. Zdeno CHÁRA, ľadový hokej 329 ( 1 – 4 – 9) 57x

6. Ivan JAKEŠ, motocyklový šport 312 ( 0 – 3 – 7) 66x

7. Anastasia KUZMINOVÁ, biatlon 274 ( 0 – 4 – 4) 53x

8. Matej TÓTH, atletika 259 ( 0 – 0 – 4) 66x

9. Marek HAMŠÍK, futbal 245 ( 0 – 3 – 6) 45x 10. Alexander SLAFKOVSKÝ, vodný slalom 225 ( 0 – 4 – 4) 49x 11. Zuzana ŠTEFEČEKOVÁ, športová streľba 163 ( 0 – 0 – 1) 45x 12. Dominik GRAŇÁK, ľadový hokej 148 ( 0 – 1 – 4) 31x 13. Peter VELITS, cestná cyklistika 143 ( 0 – 3 – 1) 35x 14. Lukáš DIVIŠ, volejbal 119 35x 15. Erik VARGA, športová streľba 94 ( 0 – 1 – 2) 22x 16. Daniela HANTUCHOVÁ, tenis 85 ( 0 – 0 – 1) 25x 17. Richard VARGA, triatlon 73 ( 0 – 0 – 1) 18x 18. Jana DUKÁTOVÁ, vodný slalom 64 ( 0 – 0 – 2) 20x 19. Henrieta FARKAŠOVÁ, paralympionička 43 ( 0 – 0 – 1) 10x 20. Martin VACULÍK, motocyklový šport 41 ( 0 – 0 – 1) 9x 21. Danka BARTEKOVÁ, športová streľba 35 ( 0 – 1 – 0) 11x 22. Dominika MULTÁŇOVÁ, fitnes 23 ( 1 – 0 – 0) 4x 23. Tatiana JANÍČKOVÁ, cyklotrial 21 7x 24. Martin STRAŇOVSKÝ, hádzaná 18 5x 25. Matej BEŇUŠ, vodný slalom 15 6x

István LÉVAI, grécko-rímske zápasenie 15 7x 27. Veronika VADOVIČOVÁ, paralympionička 14 3x 28. Dominika CIBULKOVÁ, tenis 13 5x 29. Ľubomír PIŠTEJ, Barbora BALÁŽOVÁ, stolný tenis 12 5x 30. Ladislav a Peter ŠKANTÁROVCI, vodný slalom 11 4x

Anton GAVEL, basketbal 11 4x 32. Peter HÁMOR, horolezectvo 9 ( 0 – 1 – 0) 1x 33. Branislav PASTOR, horolezectvo 8 ( 0 – 0 – 1) 1x 34. Martina KOHLOVÁ, rýchlostná kanoistika 6 3x

Peter a Pavol HOCHSCHORNEROVCI, vodný slalom 6 1x

Sabina PLEVÁKOVÁ, fitnes 6 1x

Štefan ROSINA, automobilový šport 6 1x 38. Ivana KMEŤOVÁ, Martina KOHLOVÁ, rýchl. kanoistika 4 2x 39. Adrián MATUŠÍK, paralympionik 3 1x

Ján SOTÁK, kulturistika 3 1x 41. Lucia DEBNÁROVÁ, armwrestling 2 1x 42. Richard GONDA, automobilový šport 1 1x

Jana PURDJAKOVÁ, kulturistika 1 1x

KOLEKTÍVY

1. Basketbalistky Good Angels Košice 170 (34 – 26 – 16) 76x

2. Tenistky Slovenska vo FedCupe 168 (32 – 30 – 12) 74x

3. Hliadka 3xC1 vodných slalomárov 99 (21 – 9 – 18) 48x

4. Štvorkajak SR na 1000 m 46 ( 5 – 9 – 13) 27x

5. Družstvo hokejbalistov Slovenska 44 ( 6 – 9 – 8) 23x

6. Hokejisti HC Slovan Bratislava 26 ( 2 – 7 – 6) 15x

7. Družstvo strelcov SR – trapistov 17 ( 0 – 3 – 11) 14x

8. Družstvo futbalistov SR do 17 rokov 14 ( 0 – 4 – 6) 10x

9. Hliadka 3xC2 vodných slalomárov 10 ( 1 – 1 – 5) 7x 10. Družstvo strelkýň SR – skeetárok 5 ( 0 – 2 – 1) 3x 11. Družstvo rafteriek SR 3 ( 1 – 0 – 0) 1x

Družstvo SR v ľadovom hokeji 3 ( 0 – 1 – 1) 2x 13. Družstvo volejbalistov SR 2 ( 0 – 1 – 0) 1x

Hokejisti HKm Zvolen 2 ( 0 – 0 – 2) 2x 15. Miešaná štafeta SR v biatlone 1 ( 0 – 0 – 1) 1x

Družstvo florbalistov SR 1 ( 0 – 0 – 1) 1x

Kolkári ŽP Šport Podbrezová 1 ( 0 – 0 – 1) 1x

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V sobotu si v 30 obciach volia starostu či poslancov, platia opatrenia

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)   V sobotu si v 30 obciach volia starostu či poslancov. Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sprevádzajú protiepidemické opatrenia. Volebné miestnosti sú otvorené do 22.00 h Voliči, ktorým je nariadená domáca izolácia, nemôžu voliť osobne ani prostredníctvom prenosnej volebnej schránky. Majú podľa Ministerstva…

164. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Svätoň stíchol, povzdychol si a zdvihol zrak k oblohe. Potom sa prežehnal a v duchu sa pomodlil krátkú modlidbu, ako to robieval vždy vtedy, keď sa malo v jeho živote odohrať niečo mimoriadne dôležité alebo začať niečo nové Potom sa skúmavo pozrel…

Strávil 20 mesiacov „účelovo“ v base. SAK: Nález ÚS vo veci Martina Ribára je výrazným prínosom do témy kolúznej väzby

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Nález Ústavného súdu (ÚS) SR, týkajúci sa ústavnej sťažnosti advokáta Martina Ribára predstavuje významný prínos pre celkové nastavenie prísnych limitov posudzovania dôvodov kolúznej väzby súdmi. Konštatuje to Slovenská advokátska komora (SAK) "Postup orgánov činných v trestnom konaní voči nášmu kolegovi sme v komore…

Naozaj pravdepodobnosť nižšia ako zasiahnutie bleskom? Baťovej ústav pre kontrolu liečiv eviduje 4492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z toho závažných je takmer 300

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k štvrtku (13. 5.) eviduje 4492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 272 závažných, čo predstavuje 6,1 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL Medzi…

Po rokovaní v Pittsburghu: Je len jediný spôsob ako zabezpečiť budúcnosť U.S. Steelu Košice, prezradil Matovič. Američanom chce na to prispieť z fondu obnovy

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Podľa ministra financií SR Igora Matoviča je len jediný spôsob ako zabezpečiť budúcnosť závodu U.S. Steel v Košiciach. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii po svojej návšteve v americkom Pittsburghu, kde rokoval o budúcnosti košického závodu s vedením spoločnosti U.S. Steel. „Ak chceme…

Rezort obrany upozorňuje na plánované presuny vojenskej techniky cez územie Slovenska

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-MO SR)   Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska, že v období od 17. do 23. mája 2021 je cez územie SR plánovaných dvadsaťdva cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl. Rezort obrany zdôrazňuje, že tranzity boli riadne schválené v zmysle opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky…

Je to oficiálne: Ruská vláda zaradila Česko na zoznam nepriateľských krajín. Sú tam len dve krajiny

0 icon

Moskva 14. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Valeriy Melnikov)   Ruská vláda v piatok schválila zoznam nepriateľských krajín. Sú na ňom iba dve krajiny Česká republika a Spojené štáty sa dostali na zoznam nepriateľských krajín, keďže podľa ruskej vlády podnikajú nepriateľské kroky voči Rusku. V súlade s rozhodnutím ruskej vlády nesmie americká ambasáda…

Napriek výdajom na propagáciu vakcinácie sa viac ako štvrtina občanov EÚ pravdepodobne nedá zaočkovať

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Attila Balazs/MTI)   Významná časť dospelých obyvateľov Európskej únie (EÚ) sa pravdepodobne nedá zaočkovať, keď im ponúknu vakcínu proti koronavírusu. Stupeň ich váhania s očkovaním pritom zrejme súvisí s používaním sociálnych médií. Informuje o tom spravodajský portál DW s odvolaním sa na štúdiu publikovanú vo štvrtok…

Kollár Kolíkovej: Prečo používate naratív, že my ideme púšťať ľudí? To znamená, že priznávate, že kolúznu väzbu používate ako trest, čo je neprípustné!

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) vykašľala na prípravu legislatívy upravujúcej lehoty kolúznej väzby. Vyčíta jej, že za rok vo funkcii nepripravila túto novelizáciu. Obáva sa, že kolúzna väzba sa používa ako trest "Nestačím…

Putin označil zatknutie Medvedčuka na Ukrajine za politické čistky

0 icon

Moskva 14. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Ruský prezident Vladimir Putin v piatok označil zatknutie ukrajinského opozičného politika Viktora Medvedčuka, s ktorým má blízke väzby, za politické čistky. Putin tiež uviedol, že Rusko bude na konanie Ukrajiny adekvátne reagovať, informujú agentúry AFP a TASS…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Kartel

0icon

Kartel. Kartel je obchodná špatnosť, lebo likviduje konkurenciu. Ak sa firmy sčuchnú, uzavrú dohodu, samozrejme tajnú, a sami si určia cenu, zákazník je bezmocný. Navyše, každá firma sa potom, v dohodou vymedzenej oblasti, môže správať ako monopol. Vytvorenie kartelu je aj v našom štáte trestné, lebo hrubým spôsobom znevýhodňuje kupujúcich.…

Ján Droppa

Vymením letku F-16 za VSŽ (US Steel)

0icon

Predaj US Steel bol na pretras už päť rokov. Ale použiť to ako hospodársky  (politický) nátlak je  aj pre mňa veľkým prekvapením. Zrušenie - odstavenie troch vysokých pecí , ktoré majú obdobu kvalitou a veľkosťou len v Japonsku je poprava.  Ničím sa to už nebude dať nahradiť. Keď už je…

Jana Tutková

Minulé leto Covid vymizol aj bez vakcín, no MZ SR im ide teraz robiť reklamu za 1,5 milióna

0icon

Práve v čase, keď sa ľudia pohoršujú nad miliardou, ktorá išla na povinné testovania, ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvy na obrovské balíky reklamy, ktoré majú sprostredkovať viac informácií o očkovaní proti Covid. Tu je prehľad

Slavěna Vorobelová

Alibistka Čaputová

0icon

Prezidentka má obrovskú dilemu kvôli referendu o predčasných voľbách. Je to pochopiteľné, nakoľko opäť ňou vymenovaná druhá vláda Igora Matoviča, pardon Eduarda Hegera, pokračuje v deštrukcii Slovenskej republiky rovnako ako tá pred ňou, a dokonca je v takmer totožnej zostave. Rekonštrukciou vlády sme získali akurát tak to, že Igor Matovič…

Ivan Štubňa

Správa z uniknutého sledovacieho spisu– výber šiesta časť

0icon

Konšpiračné stretnutia, protagonistov zo sledovacieho spisu pokračovali aj dňa 26. 05. 2017. O 19.11 hod. bol zachytený Mirek Tóda na Vlčkovej ulici ako pešo pokračuje ulicami Lermontovou, Moyzesovou, Kuzmányho, Palisádami, Štetinovou ulicou na Panenskú ulicu. Na rohu Panenskej ulice zostal stáť a pozeral na vchod Štetinová 1(o. i. tu býva…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo spôsobuje bolesť krížov a ako tomu predísť?

0 icon

Ak ťa zabíja bolesť chrbta, nie si sám. Polovica pracujúcich ľudí pozná tento nepríjemný boľavý pocit v dolnej časti chrbta. A hoci sa veľa ľudí rozhodne pre lieky na úľavu od bolesti, nie vždy je to najefektívnejší spôsob. V skutočnosti môže zmena niektorých vecí, ktoré robíme každý deň, pomôcť pri riešení tohto problému. 1.…

Bomba na svetovej výstave - Výbuch 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z minisérie výbuchu bomby na svetovej výstave, ktorá sa uskutočnila v roku 1940. Bomba vybuchla presne 4. júla, v britskom pavilóne. Poďme na druhú časť článku. Všetky nádeje sa rozplynuli v onen deň - 4. júla 1940. telefonistka v britskom pavilóne obdŕžala hovor, v ktorom ju anonym varoval, aby „vypadla“, pretože je…

Existujú zvieratá, ktoré dokážu vidieť WiFi alebo Bluetooth signál?

0 icon

Technológia Bluetooth a WiFi je tu s nami už takmer 30 rokov. Za ten čas sme si spoločné chvíle s týmito dvoma signálmi tak zamilovali, že si bez nich nevieme predstaviť život. Aký názor na to majú zvieratá? Bluetooth má v rodnom liste zapísanú krajinu Švédsko a tvorcu firmu Ericsson. Od…

Ktoré miesto je najchladnejším vo vesmíre? Volá sa Boomerang

0 icon

Najchladnejším miestom vo vesmíre je hmla Boomerang, kde teplota dosahuje iba 1 stupeň Kelvina. V našej reči je to - 272,15 stupňov Celsia. Ľudia však v laboratóriu dosiahli oveľa mrazivejšie teploty. Bolo to v roku 1980 na observatóriu v Novom Južnom Walese, ktorý sídli v Austrálii. Keith Taylor a Mike…

Lítium a elektrické autá: Odkiaľ vôbec tento prvok pochádza?

0 icon

S rastúcim dopytom po elektrických vozidlách sa zvyšuje aj dopyt po kovoch. Lítium sa v posledných rokoch začalo využívať vo výrobe batérií pre EV. Odkiaľ vôbec pochádza a ako sa ťaží? Lítium je v zásade vysoko reaktívny alkalický kov s vynikajúcou tepelnou a elektrickou vodivosťou. Vďaka týmto vlastnostiam je obzvlášť…

Vo svete IT

Z čoho budú prvé obydlia astronautov na Marse? Vedci majú riešenie, ktoré je natoľko jednoduché, až je dokonalé!

0 icon

Predstava kolonizácie Marsu je každým dňom reálnejšia. O výlete prvého človeka na červenú planétu uvažuje aj americká NASA, zatiaľ čo šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti, SpaceX, Elon Musk, má ambicióznejšie plány, a to vybudovanie prvého mesta na povrchu tejto planéty. Cesta na Mars ale nie je len tak a prví astronauti, ktorí…

SwitchBot Curtain – inteligentné zariadenie, ktoré zautomatizuje akékoľvek závesy v domácnosti

0 icon

Do investície do motorizovaných závesov sa pri výbere doplnkov do domácnosti veľkej časti z nás príliš nechce. Dôvod je celkom jednoduchý, táto investícia je čiastočne technicky, no najmä finančne omnoho náročnejšia, ako kúpa bežných závesov. Ak ste sa však s myšlienkou motorizovaných závesov v minulosti zaoberali a hľadáte riešenie, ako…

Astronómovia objavili hviezdu, ktorá by sa mohla radiť medzi najstaršie hviezdy vo vesmíre. V čom je výnimočná?

0 icon

Vedci objavili vo vesmíre červeného obra, hviezdu, ktorá sa od nás nachádza 16-tisíc svetelných rokov. Ide o špeciálny objav, pretože táto hviezda by sa mohla radiť medzi najstaršie hviezdy v celom vesmíre, píše portál Science Alert. Táto hviezda sa nazýva SPLUS J210428.01−004934.2. Hviezda by mohla patriť medzi druhú generáciu hviezd,…

Aktuálne stiahnete viac ako 70 platených aplikácií a hier z Google Play zadarmo. Ktoré si vyberiete?!

0 icon

Tak ako ste u nás zvyknutí, tak opäť vám prinášame nádielku plateného softwaru, ktorý stiahnete z obchodu Google Play dočasne zadarmo. Na zozname nižšie aktuálne nájdete 28 aplikácií. Našimi favoritmi sú Access Dot a One Swipe Notes. V prvom prípade ide o aplikáciu, ktorá používateľa aktívne upozorňuje na to, ak…

MIUI: Máte problémy so stiahnutím a inštaláciou nadstavby? Takto si ju môžete nainštalovať manuálne!

0 icon

V priebehu dnešného dňa sme vám priniesli zoznam aktuálneho softwaru pre Xiaomi smartfóny. Niektorí z vás nám písali s prosbou, že majú problém so stiahnutím aktualizácie do svojho smartfónu, hoci smartfón ju ponúka. Najčastejším problémom je chybová hláška „Chyba sťahovania“, ktorá ako inak vyskočí ku koncu sťahovania.  Práve na tento…

Armádny Magazín

Putin sa vyjadril k zhoršeniu palestínsko-izraelského konfliktu

0 icon

Rusko, 15.máj 2021 (AM) – \"Situácia, ktorá v súčasnosti prebieha medzi Palestínou a Izraelom, priamo ovplyvňuje bezpečnostné záujmy Ruska\", uviedol prezident Vladimir Putin počas stretnutia so stálymi členmi Rady bezpečnosti. Prepis stretnutia bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.  

Viacúčelové bojové vozidlo JAGUAR testuje nové zbrane

0 icon

Francúzsko, 15.máj 2021 (AM) – V posledných mesiacoch zaznamenala raketa stredného doletu [MMP], ktorú vyvinula spoločnosť MBDA, niekoľko \"prvenstiev\". V decembri 2020 bola takáto munícia úspešne vystrelená vozidlom Sabre určeným pre špeciálne jednotky. Po tomto teste nasledovala nasledujúci mesiac

Vojenský expert o najnovšom varovaní pre NATO: „Ak nebudú chcieť, pošleme stíhačky.“

0 icon

Rusko, 14.máj 2021 (AM) – Vojenský expert Viktor Murachovskij vysvetlil, prečo sú Rusi nútení vysielať svoje lietadlá smerom k lietadlám NATO. Faktom je, že letectvo aliancie nijako nesúhlasí so vzájomným používaním transpondérov, ktoré umožňujú zistiť účel letu. "No, oni nechcú, takže budeme zakaždým vysiel

Varovanie z Európy: Donbas predstavuje hrozbu pre NATO a EÚ

0 icon

Brusel, 14.máj 2021 (AM) – Európska únia zaslala svojim členským štátom varovanie pred zámerom Ruska „pohltiť“ územie Donbasu. Informuje o tom americká agentúra „Bloomberg“ s odkazom na svoje vlastné zdroje. Podľa vedenia EÚ o tom svedčí organizácia volieb a vydávanie ruskéh

"Nikdy nebudete počuť, ako sa blíži." Američania píšu o najnebezpečnejšej ruskej ponorke

0 icon

USA, 14.máj 2021 (AM) – Najnovšia pohonná jednotka ponorky triedy Lada ju robí natoľko nehlučnou, že všimnúť si približujúce sa ponorky je prakticky nemožné, píše americký publicista Caleb Larson v článku pre magazín National Interest.   Autor si všimol , že ponorka má tvar kvapky vody, čo výrazne zvyšuje jej po

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali