Po piatich rokoch príprav sa Košice stávajú hlavným mestom kultúry

Po piatich rokoch príprav sa Košice stávajú hlavným mestom kultúry
Na Hlavnej ulici v Košiciach sa už pripravuje nezvyčajné pódium z kontajnerov a lešenia na otvárací ceremoniál EHMK 2013

Košice 18. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Päť rokov príprav zajtra vyvrcholí v otváracom ceremoniáli

Mesto Košice získalo titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 po schválení projektu Interface 2013 medzinárodnou výberovou komisiou v septembri 2008 v Bratislave.

Reklama

Následne mesto založilo neziskovú organizáciu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 (Košice 2013, n. o.) pôsobiacu na samosprávnom princípe a financovanú na základe viacerých zdrojov.

Prvým dôležitým momentom z hľadiska monitorovania prípravy a realizácie projektu Európskou komisiou (EK) bol formálny monitoring projektu v decembri 2010, ktorý vyzval vtedy novozvoleného primátora Richarda Rašiho, aby naďalej podporoval projektový tím a spoločne sa sústredili najmä na umelecké a programové priority roka 2013. EK vtedy vyzdvihla založenie záujmového združenia právnických osôb Koalícia 2013+, ktoré má v súčasnosti viac ako 40 členov.

Reklama

Dôležité rozhodnutie urobila tiež vláda SR v apríli 2009, keď schválila materiál o financovaní podujatí v rámci projektu. Gesciu nad týmto rozhodnutím prevzalo Ministerstvo kultúry SR a finančné zdroje postupne každý rok navyšovalo až po sumu 3,32 milióna eur v roku 2013. Spolu na programové projekty vyčlenila vláda 10 miliónov eur.

Neskôr po analýze pripravenosti procesu prípravy investičných projektov a stavu komunikovania projektu v lokálnom prostredí schválilo vedenie mesta Košice personálne a organizačné opatrenia, ktoré mali minimalizovať časový sklz v prípravách projektov a otvoriť dialóg projektového tímu so všetkými záujmovými skupinami v priestore mesta a regiónu. Novým výkonným riaditeľom Košice 2013, n. o., sa stal v lete 2011 Ján Sudzina.

Hlavným cieľom projektu je vytvoriť predovšetkým mesto, ktoré bude modernou, dynamickou a kreatívnou európskou metropolou, ktoré bude transformovať silné priemyselné mesto na postindustriálne mesto s kreatívnym potenciálom, univerzitným zázemím a novou kultúrnou infraštruktúrou. Projekt chce vytvoriť nový model kultúrnych inštitúcií, akými sú Kasárne/Kulturpark a Kunsthalle, umelecké rezidencie s mobilitou domácich a zahraničných umelcov, podmienky pre kreatívnu ekonomiku. Chce tiež posilniť komunitný rozvoj a vytvoriť novú kultúrnu metropolu 21. storočia v stredoeurópskom priestore s trvalo udržateľným rozvojom, zlepšením životného prostredia a rozvojom turizmu a cestovného ruchu.

Podľa primátora Rašiho realizáciou projektu vytvára mesto lepšie podmienky pre ľudí so zaujímavými myšlienkami. „Zvyšujeme záujem verejnosti o kultúru a umenie, zapájame obyvateľov do kultúrneho a umeleckého diania. Projekt EHMK bude súčasťou života Košíc nielen v tomto roku, ale významne ovplyvní aj budúcnosť,“ povedal Raši.

 

Reklama

Spolu s Košicami je hlavným mestom kultúry aj Marseille

Európsko-stredozemný rozmer popri miestnom je v projekte Marseille-Provence 2013 významný pre francúzske mesto Marseille preto, lebo prístavné mesto leží na hranici schengenského priestoru. Marseille tvorí vstupnú bránu do Európy. Podobná situácia je aj so Slovenskom. “Aj vy tvoríte hranicu schengenského priestoru, mávate problémy s ilegálnou imigráciou, riešite problematiku víz a podobne.” V rozhovore pre TASR to v decembri 2012 v Marseille uviedol zástupca generálneho riaditeľa Asociácie Marseille-Provence 2013 Ulrich Fuchs.

Minulý víkend (12.-13. januára) sa vo francúzskych mestách slávnostne začal program Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) Marseille-Provence 2013. Počas nadchádzajúceho víkendu (19.-20. januára) sa oficiálne začne program EHMK v Košiciach. V roku 2013 Marseille-Provence i Košice sú EHMK.

Skutočnosť, že Marseille i Košice ležia na hranici schengenského priestoru, vyzdvihla aj Julie Chénotová poverená stykmi so zahraničím a protokolom v Asociácii Marseille-Provence 2013. Za ďalší spoločný bod medzi francúzskou a slovenskou stranou označila problematiku Rómov. Zdôraznila, že je to najväčšia národnostná menšina v Európe. Vo Francúzsku je rómska problematika “veľmi komplexná, dochádzalo k vyhosťovaniu Rómov, situácia býva napätá, najmä v lete”. “Je dôležité, aby sa počas EHMK venovala pozornosť Rómom a aby sa ich problematika dostala na európsku úroveň.” Existuje aj umelecký program, v rámci ktorého bol na jeseň 2012 v Košiciach rómsky súbor. Hľadal (v Košiciach) obdobnú štruktúru a pripravovali veci na vystúpenie. Spoločný program na tému Rómov spomenul aj Ulrich Fuchs.

Tento profesor nemeckej literatúry so špecializáciou na 19. a 20. storočie v spojitosti s druhým mestom EHMK povedal, že sa mu to zdá byť “bizarné”. “Lebo Košice a Marseille sa do seba nezaľúbili, ale ocitli sa v páre, do ktorého si toho druhého nevyberali. Je to niečo ako nútený sobáš, v takom partnerstve ťažko nájsť ľúbostný vzťah,” naznačil. “Sú to dve rozdielne mestá, situácia v nich je úplne iná, rozpočet je úplne iný, aj ciele sú iné, treba otvorene a úprimne hovoriť o veciach. A treba komunikovať o tom, čo je zaujímavé pre jedno i druhé mesto,” pokračoval. “Našli sme tri spoločné témy, ktoré nás viedli k spoločnej práci: Marseille i Košice majú veľký záujem o projekty v otvorenom priestore, teda nie koncertné sály, nie múzeá, nie divadlá, čiže uzatvorený priestor, ale verejný priestor – to je jeden z cieľov pre Marseille i Košice. Pre Marseille preto, lebo ide o pomerne chudobné mesto, malo teda odhodlanie pripraviť projekt, ktorým sa ľuďom uľahčí prístup ku kultúre.” “Je tu dosť ľudí, ktorí počas roka nechodia na kultúrne podujatia, nemajú prostriedky, aby chodili do opery, múzeí, kupovali si lístky pre seba a pre deti. Je tu teda záujem, aby sa projekt Verejný priestor realizoval bezplatne. Košice pripravili obdobný projekt,” dodal.

Reklama

Druhé, čo Ulricha Fuchsa zaujalo, je fakt, že obe mestá ležia na hranici schengenského priestoru. “To nás vedie k otázke, čo znamená hranica z pohľadu kultúry. Hranica reálna, hranica v hlavách, hranica v srdci, v dušiach a tak ďalej, čo vedie k vylúčeniu či včleneniu istých národov. To je dôležité, lebo kapitál sa pohybuje z jednej strany na druhú, ratingové agentúry hovoria, že všetko sa zmení, ak urobíte toto alebo ono, ale stále sa stretávame s reálnymi hranicami,” vysvetlil. “To je výzva pre umelcov a ľudí z oblasti kultúry, aby spracovali túto otázku,” vyzdvihol.

Po tretie, “vy v Košiciach a my v Marseille máme najväčšiu európsku menšinu, Rómov a Sintov. Znamená to pre nás aj vás veľa problémov. Valorizovanie rómskej kultúry je výzva, ktorú sme si vytýčili a budeme ju zhodnocovať aj formou výmeny a spolupráce s Košicami”, naznačil Fuchs.

Viac informácií aj na stránke: www.mp2013.fr

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:59

Polícia prehľadala v utorok bruselské kancelárie nemeckého europoslanca Maximiliana Kraha, lídra kandidátky pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) v eurovoľbách, a tiež jeho asistenta. Prehliadku nariadila nemecká prokuratúra v rámci vyšetrovania Krahovho asistenta Jiana G., ktorý je podozrivý zo špionáže pre Čínu.

12:44

Exilová líderka ruskej opozície Julija Navaľná v utorok apelovala na svojich priaznivcov, aby nepoľavovali v boji proti režimu šéfa Kremľa Vladimira Putina, ktorého označila za klamára, zlodeja a vraha. Urobila tak krátko predtým, ako Putin zložil prezidentský sľub a ujal sa svojho piateho funkčného obdobia na čele Ruskej federácie.

12:35

Ruská vláda v utorok podala demisiu. Stalo sa tak v súlade s ústavou krátko po inaugurácii staronového prezidenta Vladimira Putina, informovala stanica Rádio Sloboda.

Súčasný kabinet premiéra Michaila Mišustina bude pracovať do vymenovania novej vlády.

12:25

Na desať dní väzenia za výtržníctvo odsúdili v Moskve amerického občana, ktorý pôsobil na jednej z miestnych škôl ako lektor angličtiny. Výtržníctva sa dopustil, keď sa v opitosti vlámal do detskej knižnice.

12:02

Slávny americký spisovateľ Stephen King vyzval Putina a Zelenského, aby „prestali zabíjať ľudí“ a dali si súboj jeden na jedného.

„Myslím si, že Putin a Zelenskyj by mali prestať zabíjať ľudí a mali by si svoje spory vyriešiť tvárou v tvár prostredníctvom plateného súboja. Rád by som videl, ako pán Z. nakope Putinovi zadok,“ napísal King v príspevku na X.

11:59

Južná Kórea tento rok zaznamenala najteplejší mesiac apríl od začiatku meraní v roku 1973. V porovnaní s predošlými rokmi bola priemerná denná teplota v apríli vyššia o 2,5 stupňa Celzia.

11:45

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok vyhlásila, že by chcela navrhnúť vytvorenie funkcie eurokomisára pre obranu v prípade, ak ju zvolia na ďalšie funkčné obdobie.

11:35

Ozbrojené krídlo palestínskeho radikálneho hnutia Hamas v utorok priznalo, že ostreľovalo pozície izraelských jednotiek sústredených na hraničnom priechode Kerem Šalom, ktorý sa nachádza medzi palestínskym Pásmom Gazy a Izraelom. Informovala o tom agentúra AFP.

11:20

Švajčiarsky bankový gigant UBS zaznamenal v 1. štvrťroku 2024 strmý nárast zisku o 71 % po dvoch kvartáloch strát, ktoré mu prinieslo prevzatie banky Credit Suisse.

Čistý zisk najväčšej švajčiarskej banky za tri mesiace do konca marca 2024 vzrástol na 1,76 miliardy USD (1,63 miliardy eur) z 1,03 miliardy USD v rovnakom období minulého roka.

11:11

Putin sa oficiálne ujal funkcie prezidenta Ruska. Jeho inaugurácia sa konala v Kremli.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
11:04

Tržby v maloobchode si počas marca tohto roku udržali rast. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka po prepočte do stálych cien vzrástli o 0,5 %. Tempo rastu tak v treťom mesiaci bolo pomalšie ako v predošlých dvoch mesiacoch. Medzimesačne sa tržby znížili v maloobchode o 0,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

10:57

Rast inflácie v Holandsku sa v apríli 2024 spomalil a dosiahol najmenšie tempo od vlaňajšieho decembra. Ukázali to v utorok spresnené údaje Ústredného štatistického úradu, ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke žena s dieťaťom sa fotografuje na schodisku vyzdobenom nafukovacími kvetmi a králikmi pred zrekonštruovanou komerčnou administratívnou budovou v Pekingu

Autor: TASR/AP-Andy Wong

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali