Dvojhra bez pravidiel – Pavol Rusko vs Marián Kočner. Ukážka č. 2 z novej knihy Gustáva Murína

Bratislava 20. júla 2019 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Prinášame vám druhú ukážku z práve vydanej knihy Gustáva Murína: Dvojhra bez pravidiel – Pavol Rusko vs Marián Kočner. Ukážky z knihy uvádzame v 8 častiach s povolením autora i vydavateľstva Marenčin PT

Obálka knihy

Úspech prvej komerčnej televízie na Slovensku Pavla Ruska úplne zaslepil. Začal byť nadmieru arogantný a doplatil na to ten, kto mu získanie licencie na túto televíziu pomohol vybaviť – Siloš Pohanka. Hoci mal platnú zmluvu aj s vysokým penále, Rusko mu odmietal dávať externé zákazky na výrobu programov. Pohankova investícia do vlastného štúdia hrozila, že bez takýchto zakázok, ho finančne pochová. Hľadal teda pomoc všade…

 

Kočnerova temná minulosť?

Kočner s ľahkým srdcom prijal Pohankovu pohľadávku voči Ruskovej Markíze vo výške astronomických 50 miliónov korún, a hneď vedel, ako ju riešiť. Ohlásil sa u svojho bývalého spolužiaka Ruska. Na stretnutí mu vysvetlil, že zastupuje Pohankove záujmy, a ponúkol vcelku jednoduché a lacné urovnanie sporu. Kočner navrhol, že postačí, keď Rusko z 50 miliónov (cca 1 658 000 eur) zmluvnej pokuty zaplatí len 5 miliónov (cca 165 800 eur). Rusko ho vysmial. Ešte stále neveril, že na naňho niekto má. A  pomoc hľadal u ešte väčších mafiánov, než bol Kočner, ktorý sa po čase objavil hneď v dvoch mafiánskych zoznamoch. Kočner to komentoval slovami: „Viem o tých zoznamoch. Predtým som bol na takom zozname zaradený medzi sýkorovcami, a teraz medzi piťovcami. Bojím sa o život, pretože jedna skupina môže odo mňa chcieť ‚výučné‘ a druhá ‚prískočné‘. Preto chodím na opancierovanom aute s ochrankou…“ Neocitol sa v takejto spoločnosti celkom nevinne, veď aj kapitál na súd s Ruskom zrejme vytiahol z vtedy najbohatšieho „mafiánskeho ekonóma“ Steinhübela, prezývaného „Žaluď“. Toho veľmi zaujala šanca ovládnuť úspešnú televíznu stanicu. Sám sa dokázal preboxovať na obrazovku STV  finálovým večerom jeho vlastného vynálezu – súťaže krásy pod názvom Queen of Slovakia.

 

Útok na Markízu

V utorok 18. augusta 1998 sa v sídle televízie Markíza v Záhorskej Bystrici stalo niečo nepredstaviteľné. „Medzi deviatou a desiatou hodinou dopoludnia vystriedali  vykravatovaných fešákov z Ruskovej strážnej služby Noble Day drsnejšie typy v rifliach, maskáčoch a slnečných okuliaroch,“ popísal pre médiá situáciu Róbert Čulen, vtedajší šéf spravodajstva Markízy. Ešte víkend predtým Rusko veľkoryso oslavoval tretie výročie svojho úspešného televízneho podnikania ´Dňom otvorených dverí´, za veľkej účasti vďačných divákov, prilákaných bohatým programom. A odrazu šéf Markízy uteká v obave o svoj život do zahraničia. Azyl našiel v moravskom Mikulove.

Kým sa hrubokrkým útočníkom podarilo obsadiť vysielacie štúdio, stihli sa v ňom zatvoriť redaktori Stanislav Pavlík a Anna Ghannamová. Vstúpili do živého vysielania a celému národu oznámili, že demokracia, sloboda a Markíza sú v ohrození, pretože ju obsadila mafia. V tom mali pravdu, pešiakmi tejto dramatickej udalosti boli naozaj príslušníci vtedy najväčšej mafiánskej bandy na Slovensku – sýkorovcov. Viedol ich Peter Čongrády, prezývaný Čongi, jeden z pobočníkov bossa Lališa, s prezývkou Kýbel.

Ruskov blízky spolupracovník, herec Ľubo Gregor, sa o tejto nečakanej dráme dozvedá z telefonátu, ktorý ale niečo preruší… Gregor je práve na dovolenke na Sicílii, ale nezaváha a ponáhľa sa do Bratislavy. Po rokoch spomína: „Paľa som v televízii nenašiel, v jeho kancelárii sedeli Kočner s Ághom. Fajčili, na stole mali pivo a pod oknom stál chlapík s bejzbalovou palicou. Rusko zmizol. Prišiel pre mňa čierny bavorák, ktorý ma odviezol cez hranice do Mikulova. Tam sa Paľo schoval pred (Kočnerovým a Ághovým) Gamatexom a rodinu nechal v Bratislave…“

Rusko neskôr verejne tvrdil, že bol ohrozovaný až tak, že ho prepadli v kancelárii mafiáni a chvíľu mal samopal pri hlave. K násilnostiam a ani ich náznaku však nedošlo. Rusko všetko zdramatizoval, aby prekryl fakt, že ho dobehla jeho vlastná, nečistá minulosť.

„…Predstavitelia spoločnosti Gamatex, Marián Kočner a Štefan Ágh, včera prišli s vlastnou súkromnou bezpečnostnou službou do priestorov Markízy, aby oznámili jej generálnemu riaditeľovi Pavlovi Ruskovi, že na základe rozhodnutia súdu už nie je oprávnený vykonávať žiadne právne úkony v mene televíznej spoločnosti, a stratil v nej vlastnícke práva. Počul som také reči, že tu držíme pána Ruska za zatvorenými dverami pod hlavňou nabitej pištole. Nič také sa nestalo. My sme sem prišli so spoločnosťou Gamatex, vysvetlili sme bezpečnostnej službe, ktorá chráni objekty Markízy, že sme sem prišli na základe rozhodnutia súdu a k žiadnym násilnostiam nedošlo,“ komentoval situáciu pre SME jeden z vedenia súkromnej bezpečnostnej služby, ktorou sa sýkorky kryli.

 

Prečo práve takto?

V tomto prípade môžeme názorne ukázať na zámenu toho, ČO sa stalo, tým, AKO sa to stalo. Pretože, ak by sa na scéne neobjavili mafiáni, ale do Ruskovej kancelárie by vstúpili len Kočner, Ágh a Pohanka, všetko by bolo inak. Mali totiž v rukách právoplatné súdne rozhodnutie, že  Kočnerova a Ághova spoločnosť Gamatex je už štyri dni 51-percentným podielnikom v Markíze. Pohankova pohľadávka sa totiž aj s úrokmi rozrástla na 80 miliónov korún (2,6 milióna eur). A rovnocenná spolumajiteľka Sylvia Volzová tento nárok potvrdila. Kočner tak právne získal rozhodujúci vplyv v Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá spolu s americkou spoločnosťou CME prevádzkovala televíziu. Rusko sa, ako väčšina podvodníkov, do poslednej chvíle tváril ako suverén, aby vzápätí pustil do gatí a ušiel pred vlastnou zodpovednosťou.

Právne jasnú vec skomplikoval práve ten „útok na Markízu“ v ruskom štýle. Mafiánska skupina „sýkorovci“ pod hlavičkou Detektívnej kancelárie Františka Borbélyho (ktorý je už medzičasom odsúdený ako pobočník mafiánskeho bossa Lališa na smiešnych sedem rokov za mrežami) boli na verejnosti príliš známi a správali sa ako amatéri. Kočner sa to po rokoch pokúšal zľahčovať, keď v roku 2006 pre aktualne.sk povedal, že na obsadenie televízie Markíza si najal firmu Petra Čongrádyho (SME): „My sme ho nezamestnávali, ale najali sme si ho na zabezpečenie ochrany. Ale v tom čase bolo v Bratislave možno päť až šesť súkromných bezpečnostných služieb.“ …Faktom ostáva, že Čongiho mnohí videli, ako aktívne riadi útok na Markízu. Sám Rusko k tomu povedal: „Mne kedysi prišiel Jano Slota povedať – chcú ti zobrať Markízu. Tri dni predtým, ako sa to stalo. Neveril som mu. A o tri dni ma vyhodil Čongi aj s celou bandou kočnerovcov.“

Televízna moderátorka, ktorá vtedy zastupovala „chýbajúceho“ šéfa, to pre periodikum Slovo komentovala slovami: „…ak bol pán Kočner presvedčený o svojej pravde a sile právneho dokumentu, s ktorým do Markízy prišiel, prečo k svojmu príchodu potreboval ‚Sýkorove siroty‘? Vari si nemyslel, že ich budeme považovať za nevinnú bezpečnostnú službu… Účasť sýkorovcov v predvolebnom čase v najsledovanejšom médiu rozuzleniu nepridala…“

A nezabudnime na Ruskovu verziu: „Treba si uvedomiť, že celé slovenské podsvetie sa dohodlo, že sa pokúsi získať Markízu. Vtrhli do televízie bez môjho vedomia, žiadali odo mňa stovky miliónov. My sme sa pokúšali dovolať policajnej ochrany, všetci sa na nás vykašľali. Museli sme teda hľadať niekoho, kto by zabránil silovému riešeniu sporu. Niekoho, kto by podsvetie presvedčil, že ak sa nám niečo stane, bude nás mať kto pomstiť. To bola vtedy jediná vec, ktorej oni rozumeli.“

Ak by Kočner s Ághom prišli radšej s advokátom, než s hrubokrkými, mnohé by bolo inak. Najmä ak mali na svojej strane Volzovú, ku ktorej sa (na veľké rozčarovanie Ruska) pridal čoskoro aj Gregor. Nemohla byť väčšia hlúposť, než rozrážať nasilu dvere do tak silnej mediálnej centrály, ktorej osadenstvo (nech si o Ruskovi mysleli čokoľvek) to nevyhnutne muselo najskôr len vystrašiť a potom prinútiť k odporu. Veď odrazu nebojovali za Ruska, ale za vlastnú profesionálnu budúcnosť. Aká by sa im asi črtala s mafiánmi za krkom? A tak sa Ruskovo zlyhanie zvrtlo odrazu na politický zápas o úplne iné hodnoty. Z podvodníka Ruska sa stal razom hrdina, a z právneho sporu boj o záchranu slobody médií. Veľmi to pripomínalo volanie Českého rozhlasu pri Pražskom povstaní na konci II. svetovej vojny. Agresori nepochopili, že aj slovo je zbraň. Najmä, ak ho môže počuť celý národ.

 

Útok hlúpym omylom

…Kočnerovi, nech je, aký je, sa do to priameho útoku na Markízu nechcelo, lebo tušil problémy. A hlavne s tajnou službou nie sú nikdy dobré kšefty. Raz sa im vydáte do rúk a netušíte, ako skončíte. Najmä, ak je vedená takým amatérom, ako bol Lexa. Preto Kočner odmietol vydať pokyn na obsadenie Markízy. Ibaže tu zapracoval ďalší hráč. Pomerne čerstvý a veľmi ambiciózny nástupca zakladateľa mafiánskej bandy Petra Sýkoru, menom Lališ, s prezývkou Kýbel. Ten zavetril šancu na veľký a hlavne dlhodobý kšeft. Robiť ochranku Markíze oficiálne, a pritom ju dojiť neoficiálne – tomu predsa nemohol odolať. A tak rozhodol, že „sýkorky“ prostredníctvom svojej bezpečnostnej služby, televíziu predsa len obsadia.

Lenže opäť zafungoval amaterizmus, taký typický pre mečiarovskú éru. Hlavné vysielacie strediská krajiny zvyknú obsadzovať okupačné vojská. A v ich pätách nastupuje čata profesionálov, ktorí pokiaľ možno plynulo preberajú každodennú prevádzku daného média, špeciálne televízie. Tá predstavuje živý organizmus, veď vysiela denne. Nemôže ostať bez velenia, kontroly a hlavne jasného plánu. A ten kočnerovci nemali.

A tak sa nakoniec Rusko s Kočnerom dohodli. Rusko sa legálne do Markízy dostať nemohol, tak za 100 miliónov korún (cca 3 milióny 319 tisíc eur) odkúpil firmu Gamatex a jeho podiel na Markíze sa mu tak opäť dostal do rúk. Na tento kšeft si obaja spomenú po osemnástich rokoch a vznikne kauza Zmenky.

Pokračovanie nasleduje…

Gustáv Murín

 

Prvú časť si môžete prečítať TU

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slováci by sa už nemali stretávať pri využívaní roamingu s diskrimináciou

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo,TASR-Martin Baumann)   Slováci by sa už v európskych krajinách nemali stretávať pri využívaní roamingu s akoukoľvek diskrimináciou a obmedzeniami ako tomu bolo doteraz. Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre priemysel, výskum a energetiku totiž schválil finálnu podobu nových pravidiel tzv. voľného roamingu v EÚ “Keďže…

Riešením pre výstavbu R4 medzi Prešovom a Vyšným Komárnikom je projekt verejno-prospešného partnerstva

0 icon

Prešov 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Jedinou cestou ako zrealizovať komplexnú výstavbu rýchlostnej cesty R4 medzi Prešovom a Vyšným Komárnikom je stavať prostredníctvom projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt). Zhodli sa na tom účastníci medzinárodnej konferencie k téme výstavby cesty európskeho významu Via Carpatia, ktorú pripravilo občianskej združenie (OZ) Náš…

V Poľsku ďalšie tri vojvodstvá zrušili vyhlásenia zamerané proti LGBT ľuďom

0 icon

Varšava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)   Tri poľské vojvodstvá - Lubelské na východe krajiny, Podkarpatské na juhovýchode a južné Malopoľské - zrušili v pondelok vyhlásenia zamerané proti LGBT komunite. Informovala o tom poľská tlačová agentúra PAP Vyhlásenia proti "ideológii" LGBT ľudí, prijaté v minulosti vo vyše 100 poľských mestách…

Muž, ktorý postrelil Reagana, má byť bezpodmienečne prepustený

0 icon

Washington 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ron Edmonds)   John Hinckley, ktorý v roku 1981 postrelil amerického prezidenta Ronalda Reagana, bude na budúci rok bezpodmienečne prepustený, ak jeho psychický stav ostane vyrovnaný. Vyhlásil to v pondelok sudca Paul Friedman, informovala na svojej webovej stránke stanica Sky News Hinckleyho v roku 2016 prepustili…

Austrálsky premiér Morrison možno nepríde na klimatický summit OSN

0 icon

Canberra 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rick Rycroft, Pool)   Austrálsky premiér Scott Morrison v pondelok uviedol, že sa možno nezúčastní na novembrovom klimatickom summite OSN. Jeho vláda totiž čelí kritike za slabé výsledky v oblasti klimatickej politiky. Informovala o tom na svojej webovej stránke britská stanica BBC Morrison v rozhovore pre…

V Indii roľníci opäť protestovali proti reformám a vyzvali na celoštátny štrajk

0 icon

Naí Dillí 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rafiq Maqbool)   Tisíce roľníkov zablokovali v pondelok v okolí indickej metropole Naí Dillí hlavné cesty a železničné trate. Tento protest sa uskutočnil pri príležitosti ročného výročia od prijatia poľnohospodárskych reforiem, ktoré sú podľa nich devastačné, informovala agentúra AP Demonštranti na juhozápadnom a východnom okraji…

Zdravotné poisťovne vrátia poistencom za lieky vyše 5,2 milióna eur

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Zdravotné poisťovne v týchto dňoch opäť vracajú poistencom peniaze v rámci ochranného limitu na doplatky za lieky. Viac ako 281.000 poistencom posielajú za druhý štvrťrok tohto roka vyše 5,2 milióna eur. Poistenci ich dostávajú automaticky na účet alebo poukážkou, nie je potrebné o…

Federer tvrdí, že vzťah hráči – médiá potrebuje reformu alebo aj revolúciu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Hamish Blair,Alberto Pezzali)   Štvornásobná grandslamová šampiónka Naomi Osaková dostáva opäť chuť na tenis, hoci na blížiacom sa veľkom americkom turnaji v Indian Wells sa ešte nepredstaví Dvadsaťtriročná Japonka v tomto roku pre depresie a zlé psychické stavy vynechala Roland Garros aj Wimbledon a na US…

Hlavný prokurátor chce obnoviť vyšetrovanie v Afganistane

0 icon

Haag 27. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Marwan Ali)   Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan požiadal jeho sudcov o urýchlené schválenie vyšetrovania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v Afganistane. Keďže sa v krajine ujalo moci hnutie Taliban, neexistuje tam podľa neho „perspektíva skutočného a účinného domáceho vyšetrovania“ Sudcovia ICC…

Kardinál, o ktorom hovoril aj pápež, sa z covidu zotavuje pomaly

0 icon

Madison 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Vysokopostavený americký rímskokatolícky kardinál Raymond Burke, ktorého po nakazení koronavírusom museli napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu, v nedeľu oznámil, že sa presunul z nemocnice do domu. S ochorením však stále bojuje, informovala v pondelok agentúra AP Kardinál Burke, ktorý nie je zástancom vakcín,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť II.

0icon

V dokumente GPMB – Globálnej rady pre sledovanie pripravenosti „Svet v ohrození“ vo väčšine zo siedmich bodov, čo je potrebné urobiť, je otázka financií na prvom mieste. Je priam neuveriteľné, že tí, čo v tejto svojej Rade reprezentujú bohatých a mocných, určujú národným predstaviteľom, čo všetko musia urobiť a na…

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Dunkerque a 2. svetová vojna (5. časť)

0 icon

 Aj napriek hrdinstvu preukázanom v Dunkerquu a úspešnou evakuáciou prevažnej väčšiny spojeneckých vojsk išlo o potupnú porážku. Hitler nariadil, aby na oslavu vyzváňali tri dni zvony a Churchill pochmurne poznamenal: „Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú“. Pokračujeme v poradí piatou časťou článku o situácii vo francúzskom meste Dunkerque počas druhej svetovej vojny.…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? 1. Schudneš

Prečo na svete existujú len 4 farby pasov a aký majú význam?

0 icon

Je jasné a celkom logické, že každá krajina na svete má svoj vlastný pas a jeho vyhotovenie. Čo však majú všetky pasy spoločné, je farba obalu. Existujú iba štyri základné farby, ktoré sa používajú na cestovných pasoch po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto štyroch farieb,…

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

Armádny Magazín

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali