Dvojhra bez pravidiel – Pavol Rusko vs Marián Kočner. Ukážka č. 2 z novej knihy Gustáva Murína

Bratislava 20. júla 2019 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Prinášame vám druhú ukážku z práve vydanej knihy Gustáva Murína: Dvojhra bez pravidiel – Pavol Rusko vs Marián Kočner. Ukážky z knihy uvádzame v 8 častiach s povolením autora i vydavateľstva Marenčin PT

Obálka knihy

Úspech prvej komerčnej televízie na Slovensku Pavla Ruska úplne zaslepil. Začal byť nadmieru arogantný a doplatil na to ten, kto mu získanie licencie na túto televíziu pomohol vybaviť – Siloš Pohanka. Hoci mal platnú zmluvu aj s vysokým penále, Rusko mu odmietal dávať externé zákazky na výrobu programov. Pohankova investícia do vlastného štúdia hrozila, že bez takýchto zakázok, ho finančne pochová. Hľadal teda pomoc všade…

 

Kočnerova temná minulosť?

Kočner s ľahkým srdcom prijal Pohankovu pohľadávku voči Ruskovej Markíze vo výške astronomických 50 miliónov korún, a hneď vedel, ako ju riešiť. Ohlásil sa u svojho bývalého spolužiaka Ruska. Na stretnutí mu vysvetlil, že zastupuje Pohankove záujmy, a ponúkol vcelku jednoduché a lacné urovnanie sporu. Kočner navrhol, že postačí, keď Rusko z 50 miliónov (cca 1 658 000 eur) zmluvnej pokuty zaplatí len 5 miliónov (cca 165 800 eur). Rusko ho vysmial. Ešte stále neveril, že na naňho niekto má. A  pomoc hľadal u ešte väčších mafiánov, než bol Kočner, ktorý sa po čase objavil hneď v dvoch mafiánskych zoznamoch. Kočner to komentoval slovami: „Viem o tých zoznamoch. Predtým som bol na takom zozname zaradený medzi sýkorovcami, a teraz medzi piťovcami. Bojím sa o život, pretože jedna skupina môže odo mňa chcieť ‚výučné‘ a druhá ‚prískočné‘. Preto chodím na opancierovanom aute s ochrankou…“ Neocitol sa v takejto spoločnosti celkom nevinne, veď aj kapitál na súd s Ruskom zrejme vytiahol z vtedy najbohatšieho „mafiánskeho ekonóma“ Steinhübela, prezývaného „Žaluď“. Toho veľmi zaujala šanca ovládnuť úspešnú televíznu stanicu. Sám sa dokázal preboxovať na obrazovku STV  finálovým večerom jeho vlastného vynálezu – súťaže krásy pod názvom Queen of Slovakia.

 

Útok na Markízu

V utorok 18. augusta 1998 sa v sídle televízie Markíza v Záhorskej Bystrici stalo niečo nepredstaviteľné. „Medzi deviatou a desiatou hodinou dopoludnia vystriedali  vykravatovaných fešákov z Ruskovej strážnej služby Noble Day drsnejšie typy v rifliach, maskáčoch a slnečných okuliaroch,“ popísal pre médiá situáciu Róbert Čulen, vtedajší šéf spravodajstva Markízy. Ešte víkend predtým Rusko veľkoryso oslavoval tretie výročie svojho úspešného televízneho podnikania ´Dňom otvorených dverí´, za veľkej účasti vďačných divákov, prilákaných bohatým programom. A odrazu šéf Markízy uteká v obave o svoj život do zahraničia. Azyl našiel v moravskom Mikulove.

Kým sa hrubokrkým útočníkom podarilo obsadiť vysielacie štúdio, stihli sa v ňom zatvoriť redaktori Stanislav Pavlík a Anna Ghannamová. Vstúpili do živého vysielania a celému národu oznámili, že demokracia, sloboda a Markíza sú v ohrození, pretože ju obsadila mafia. V tom mali pravdu, pešiakmi tejto dramatickej udalosti boli naozaj príslušníci vtedy najväčšej mafiánskej bandy na Slovensku – sýkorovcov. Viedol ich Peter Čongrády, prezývaný Čongi, jeden z pobočníkov bossa Lališa, s prezývkou Kýbel.

Ruskov blízky spolupracovník, herec Ľubo Gregor, sa o tejto nečakanej dráme dozvedá z telefonátu, ktorý ale niečo preruší… Gregor je práve na dovolenke na Sicílii, ale nezaváha a ponáhľa sa do Bratislavy. Po rokoch spomína: „Paľa som v televízii nenašiel, v jeho kancelárii sedeli Kočner s Ághom. Fajčili, na stole mali pivo a pod oknom stál chlapík s bejzbalovou palicou. Rusko zmizol. Prišiel pre mňa čierny bavorák, ktorý ma odviezol cez hranice do Mikulova. Tam sa Paľo schoval pred (Kočnerovým a Ághovým) Gamatexom a rodinu nechal v Bratislave…“

Rusko neskôr verejne tvrdil, že bol ohrozovaný až tak, že ho prepadli v kancelárii mafiáni a chvíľu mal samopal pri hlave. K násilnostiam a ani ich náznaku však nedošlo. Rusko všetko zdramatizoval, aby prekryl fakt, že ho dobehla jeho vlastná, nečistá minulosť.

„…Predstavitelia spoločnosti Gamatex, Marián Kočner a Štefan Ágh, včera prišli s vlastnou súkromnou bezpečnostnou službou do priestorov Markízy, aby oznámili jej generálnemu riaditeľovi Pavlovi Ruskovi, že na základe rozhodnutia súdu už nie je oprávnený vykonávať žiadne právne úkony v mene televíznej spoločnosti, a stratil v nej vlastnícke práva. Počul som také reči, že tu držíme pána Ruska za zatvorenými dverami pod hlavňou nabitej pištole. Nič také sa nestalo. My sme sem prišli so spoločnosťou Gamatex, vysvetlili sme bezpečnostnej službe, ktorá chráni objekty Markízy, že sme sem prišli na základe rozhodnutia súdu a k žiadnym násilnostiam nedošlo,“ komentoval situáciu pre SME jeden z vedenia súkromnej bezpečnostnej služby, ktorou sa sýkorky kryli.

 

Prečo práve takto?

V tomto prípade môžeme názorne ukázať na zámenu toho, ČO sa stalo, tým, AKO sa to stalo. Pretože, ak by sa na scéne neobjavili mafiáni, ale do Ruskovej kancelárie by vstúpili len Kočner, Ágh a Pohanka, všetko by bolo inak. Mali totiž v rukách právoplatné súdne rozhodnutie, že  Kočnerova a Ághova spoločnosť Gamatex je už štyri dni 51-percentným podielnikom v Markíze. Pohankova pohľadávka sa totiž aj s úrokmi rozrástla na 80 miliónov korún (2,6 milióna eur). A rovnocenná spolumajiteľka Sylvia Volzová tento nárok potvrdila. Kočner tak právne získal rozhodujúci vplyv v Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá spolu s americkou spoločnosťou CME prevádzkovala televíziu. Rusko sa, ako väčšina podvodníkov, do poslednej chvíle tváril ako suverén, aby vzápätí pustil do gatí a ušiel pred vlastnou zodpovednosťou.

Právne jasnú vec skomplikoval práve ten „útok na Markízu“ v ruskom štýle. Mafiánska skupina „sýkorovci“ pod hlavičkou Detektívnej kancelárie Františka Borbélyho (ktorý je už medzičasom odsúdený ako pobočník mafiánskeho bossa Lališa na smiešnych sedem rokov za mrežami) boli na verejnosti príliš známi a správali sa ako amatéri. Kočner sa to po rokoch pokúšal zľahčovať, keď v roku 2006 pre aktualne.sk povedal, že na obsadenie televízie Markíza si najal firmu Petra Čongrádyho (SME): „My sme ho nezamestnávali, ale najali sme si ho na zabezpečenie ochrany. Ale v tom čase bolo v Bratislave možno päť až šesť súkromných bezpečnostných služieb.“ …Faktom ostáva, že Čongiho mnohí videli, ako aktívne riadi útok na Markízu. Sám Rusko k tomu povedal: „Mne kedysi prišiel Jano Slota povedať – chcú ti zobrať Markízu. Tri dni predtým, ako sa to stalo. Neveril som mu. A o tri dni ma vyhodil Čongi aj s celou bandou kočnerovcov.“

Televízna moderátorka, ktorá vtedy zastupovala „chýbajúceho“ šéfa, to pre periodikum Slovo komentovala slovami: „…ak bol pán Kočner presvedčený o svojej pravde a sile právneho dokumentu, s ktorým do Markízy prišiel, prečo k svojmu príchodu potreboval ‚Sýkorove siroty‘? Vari si nemyslel, že ich budeme považovať za nevinnú bezpečnostnú službu… Účasť sýkorovcov v predvolebnom čase v najsledovanejšom médiu rozuzleniu nepridala…“

A nezabudnime na Ruskovu verziu: „Treba si uvedomiť, že celé slovenské podsvetie sa dohodlo, že sa pokúsi získať Markízu. Vtrhli do televízie bez môjho vedomia, žiadali odo mňa stovky miliónov. My sme sa pokúšali dovolať policajnej ochrany, všetci sa na nás vykašľali. Museli sme teda hľadať niekoho, kto by zabránil silovému riešeniu sporu. Niekoho, kto by podsvetie presvedčil, že ak sa nám niečo stane, bude nás mať kto pomstiť. To bola vtedy jediná vec, ktorej oni rozumeli.“

Ak by Kočner s Ághom prišli radšej s advokátom, než s hrubokrkými, mnohé by bolo inak. Najmä ak mali na svojej strane Volzovú, ku ktorej sa (na veľké rozčarovanie Ruska) pridal čoskoro aj Gregor. Nemohla byť väčšia hlúposť, než rozrážať nasilu dvere do tak silnej mediálnej centrály, ktorej osadenstvo (nech si o Ruskovi mysleli čokoľvek) to nevyhnutne muselo najskôr len vystrašiť a potom prinútiť k odporu. Veď odrazu nebojovali za Ruska, ale za vlastnú profesionálnu budúcnosť. Aká by sa im asi črtala s mafiánmi za krkom? A tak sa Ruskovo zlyhanie zvrtlo odrazu na politický zápas o úplne iné hodnoty. Z podvodníka Ruska sa stal razom hrdina, a z právneho sporu boj o záchranu slobody médií. Veľmi to pripomínalo volanie Českého rozhlasu pri Pražskom povstaní na konci II. svetovej vojny. Agresori nepochopili, že aj slovo je zbraň. Najmä, ak ho môže počuť celý národ.

 

Útok hlúpym omylom

…Kočnerovi, nech je, aký je, sa do to priameho útoku na Markízu nechcelo, lebo tušil problémy. A hlavne s tajnou službou nie sú nikdy dobré kšefty. Raz sa im vydáte do rúk a netušíte, ako skončíte. Najmä, ak je vedená takým amatérom, ako bol Lexa. Preto Kočner odmietol vydať pokyn na obsadenie Markízy. Ibaže tu zapracoval ďalší hráč. Pomerne čerstvý a veľmi ambiciózny nástupca zakladateľa mafiánskej bandy Petra Sýkoru, menom Lališ, s prezývkou Kýbel. Ten zavetril šancu na veľký a hlavne dlhodobý kšeft. Robiť ochranku Markíze oficiálne, a pritom ju dojiť neoficiálne – tomu predsa nemohol odolať. A tak rozhodol, že „sýkorky“ prostredníctvom svojej bezpečnostnej služby, televíziu predsa len obsadia.

Lenže opäť zafungoval amaterizmus, taký typický pre mečiarovskú éru. Hlavné vysielacie strediská krajiny zvyknú obsadzovať okupačné vojská. A v ich pätách nastupuje čata profesionálov, ktorí pokiaľ možno plynulo preberajú každodennú prevádzku daného média, špeciálne televízie. Tá predstavuje živý organizmus, veď vysiela denne. Nemôže ostať bez velenia, kontroly a hlavne jasného plánu. A ten kočnerovci nemali.

A tak sa nakoniec Rusko s Kočnerom dohodli. Rusko sa legálne do Markízy dostať nemohol, tak za 100 miliónov korún (cca 3 milióny 319 tisíc eur) odkúpil firmu Gamatex a jeho podiel na Markíze sa mu tak opäť dostal do rúk. Na tento kšeft si obaja spomenú po osemnástich rokoch a vznikne kauza Zmenky.

Pokračovanie nasleduje…

Gustáv Murín

 

Prvú časť si môžete prečítať TU

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Politológ: Pre koalíciu by bolo výhodnejšie, keby sa ministra vnútra Mikulca „zbavila“

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR-Pavel Neubauer)   Pre koalíciu by bolo výhodnejšie, keby sa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) „zbavila" a miesto obsadila človekom bez minulosti v silových zložkách. Myslí si to politológ Radoslav Štefančík z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorý to uviedol pre agentúru…

V Spojenom kráľovstve sú od dnes zaočkovaní cestujúci oslobodení od povinnej karantény

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Rick Bowmer)   Od dnes sú všetci plne zaočkovaní cestujúci, ktorí do Spojeného kráľovstva prichádzajú zo zelenej alebo oranžovej krajiny (vrátane Slovenska), oslobodení od povinnosti podstúpiť karanténu. V platnosti však ostáva povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí…

V Berlíne zomrel muž, ktorého zadržali počas protestov

0 icon

Berlín 2. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/dpa-Fabian Sommer)   V Nemecku zomrel 49-ročný muž, ktorého v nedeľu zadržala polícia počas protestu proti protipandemickým opatreniam vlády. Berlínska polícia o tom informovala v pondelok s tým, že muž sa počas kontroly občianskeho preukazu v miestnej časti Mitte sťažoval na brnenie v ruke a…

Hlas kritizuje Krajniakovu dôchodkovú reformu i rodičovský bonus

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak prejde dôchodková reforma Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, dôchodkový strop podľa strany Hlas - sociálna demokracia definitívne zanikne a dôchodkový vek sa bude znovu automaticky predlžovať podľa strednej dĺžky života Strop mal pritom podľa opozičnej strany slúžiť ako poistka, aby…

Situácia sa nemení, všetky okresy zostávajú naďalej zelené a naďalej platia niektoré obmedzenia

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Epidemiologická situácia sa na Slovensku nemení z hľadiska farby regiónov. Všetky okresy zostávajú od pondelka podľa COVID automatu v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripomína, že hoci sa všetky okresy nachádzajú v zelenej farbe, stále platia preventívne opatrenia.…

Rasistický škandál na východe krajiny? Skupina Rómov sa po školení v mimovládke sťažuje, že ich nepustili do známych košických podnikov

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Mladí Rómovia absolvovali školenie v Národnom demokratickom inštitúte. Pravdepodobne obohatení o nové antidiskriminačné informácie sa posťažovali na na košické podniky, ktoré ich nechceli obslúžiť. Správu o tom priniesol denník Košický Korzár Rómovia pred niekoľkými týždňami podstúpili školenie v neziskovke Národný demokratický inštitút, ktoré je určené pre…

Za situáciu môže náhle stiahnutie vojakov USA, tvrdí afganský prezident

0 icon

Kábul 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Rahmat Gul)   Afganský prezident Ašraf Ghaní pripísal v pondelok zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v krajine rozhodnutiu Washingtonu "náhle" stiahnuť vojakov z Afganistanu. Informuje o tom agentúra AFP "Dôvodom našej súčasnej situácie je, že rozhodnutie bolo urobené náhle," vyhlásil Ghaní v afganskom parlamente. Ghaní podľa vlastných…

Prečo športovci neustále hryzú medaily? Všetko je jednoduchšie, než sa zdá

0 icon

Tokio 2. augusta 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ondřej Deml, Facebook, Barbora Krejčíková, Sputnik-AFP 2021/Luis Acosta)   O čo ide v jednom z najbežnejších rituálov športovcov pózujúcich na pódiu? Dá sa zubami overiť kvalita medaily? Pamätáme si filmy, kde pirát alebo obchodník hryzie mincu. Faktom je, že rýdze zlato je mäkký kov, ktorý sa…

Nový vynález zistí koronavírus vo vzduchu v interiéri

0 icon

Brusel 2. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Kanadská spoločnosť BioCloud Kontroler vyvinula zariadenie na detekciu koronavírusu vo vzduchu v uzavretých priestoroch. Belgicko teraz pomáha rozšíriť na trh EÚ tento vynález, ktorý má pomôcť k návratu do takmer normálneho života vo firmách a organizáciách, uviedla v pondelok televízna stanica RTBF Zariadenie nasáva…

Taraba označuje hospodárenie vlády za „finančný armagedon“: „Vyhadzujú miliardy pre kamošov na testoch, momkách a podobne.“ Onkologickí pacienti zatiaľ zomierajú

0 icon

Bratislava 2. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Súčasná vláda akoby zabudla na všetky predvolebné sľuby o transparentnosti a efektívnom využívaní peňazí. Keď sa dostali ku korytu, začali rozhadzovať na všetky strany. Samozrejme, neefektívne. Na sociálnej sieti na to upozornil opozičný poslanec strany Život - Národná strana Tomáš Taraba Taraba označil…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Diktátorská zúfalosť Biháriovej z témovo chudobného Progresívneho Slovenska.

0icon

To, že predsedníčka PS Biháriová nemá témy, dokázala organizáciou protestu či skôr stretnutím najfanatitckejších priaznivcov očkovania. Na štvrtkové stretnutie na Námestí Slobody v Bratislave vpúšťali iba s covid pasom zaočkovaných a iba s rúškami na tvári!!! Ešte dobre, že nemali ovečkárske angažované transparenty: Nech žije PS!, Nech žije Bihárióva!, S…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie III.

0icon

Virtuálny apartheid                                                                            Makroekonómia vychovala

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

TOP 10 nezvyčajných úmrtí. Takúto smrť by si nechcel!

0 icon

Každý z nás nejak zomrie. To je fakt, ktorý zatiaľ nikto na svete nevyvrátil. Jediné, v čom sa smrť jedného odlišuje od smrti druhého, je spôsob, akým nastane. A niektorí ľudia zomierajú naozaj zvláštne. Toto je rebríček TOP10 zvláštnych úmrtí. Veril by si tomu, že niekto takto zomrel? Keď zabíja…

10 prípadov, kedy si študenti za svoju vynaliezavosť zaslúžili 1 s hviezdičkou

0 icon

Škola je (alebo by mala byť) prostredie, v ktorom sa formujú mysle mladých ľudí. No je všeobecný fakt, že minimálne ten náš školský systém zabíja kreativitu žiakov. Študenti majú často iný názor na to, ako by mala vyzerať škola. Existujú mnohé prípady slávnych a úspešných ľudí, ktorí sa presadili na poli intelektu…

Špionážna sieť Lucy: 1. časť

0 icon

Opäť sa spoločne s nami pozrite do dejín druhej svetovej vojny, ktorá patrí medzi tie najlepšie zdokumentované udalosti v dejinách ľudstva. Prinášame článok o špionážnej sieti Lucy, ktorá počas druhej svetovej vojny patrila k najúčinnejším protinacistickým spravodajským sieťam. Pôsobila vo Švajčiarsku a jej vodca pracoval pre niekoľko spravodajských služieb. Pôvodne sieť analyzovala informácie od švajčiarskej…

Pearl Harbor: Vyprovokoval útok sám Roosevelt? 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Vyprovokoval svojimi opatreniami a čoraz vzrastajúcim bojovým postojom voči Japonsku útok na Pearl Harbor sám Roosevelt? Jedným z dôvodov prečo sa americká verejnosť zdráhala nechať priamo zasiahnuť do európskeho konfliktu, bola spomienka na 4-ročnú patovú situáciu na západnom fronte. V roku 1939 ľudia na oboch…

Armádny Magazín

Varšavské povstanie. Poľská tragédia v rukách manipulátorov

0 icon

Poľsko, 1.August 2021 (AM) – Poľský ľud dnes oslavuje tragický dátum — Deň varšavského povstania. Vedúci predstavitelia „poľskej exilovej vlády“ a velenia Krajinskej armády zorganizovali 1. augusta 1944 v Nemcami okupovanej Varšave povstanie, cieľom ktorého bolo 2-3 dni pred príchodom Červenej armády oslobodiť Varšavu od Nemcov, čo malo prinútiť ZSSR uznať v Poľsku…

Glorifikácia zločincov: Estónski nacisti si uctili pamiatku legionárov Waffen SS na Sinimäe

0 icon

Estónsko, 1.August 2021 (AM) – Na ceremoniál uctenia si pamiatky legionárov 20. granátnickej divízie Waffen-SS pri pamätníku na Grenadierskom kopci v Sinimäe prišli aj poslanci z pravicovej Konzervatívnej ľudovej strany (EKRE). Poslanci Anti Poolamets a Ruuben Kaalep

Stiahnutie americkej armády z Afganistanu je dôsledkom vnútorných problémov USA

0 icon

Afganistan, 1.August 2021 (AM) – Andrej Serenko, vedúci Centra pre štúdium afganskej politiky vysvetlil, prečo americké jednotky odchádzajú z Afganistanu v takom zhone. Túto tému prediskutoval v rozhovore s korešpondentom portálu „Ukraina.ru“. Expert poznamenal, že tento ústup je čisto vnútro americký a nemá s Afganista

"Hroznejšie než protilietadlové delá." Pred čím boli esá Luftwaffe bezmocní

0 icon

Rusko, 2.August 2021 (AM) – Za roky Veľkej vlasteneckej vojny nabúrali sovietski letci nemecké stroje viac ako 600 krát. Nestalo sa to na žiadnom inom bojisku Druhej svetovej vojny. Esa Červenej armády zdokonalili túto taktiku tak, že ju používali dokonca v noci.   Úmrtnosť 50%

Bombardér B-21 Raider bude najhoršou nočnou morou ruskej protivzdušnej obrany

0 icon

USA, 2.August 2021 (AM) – Ruské systémy protivzdušnej obrany čelia v budúcnosti veľkým ťažkostiam, najnovší americký bombardér B-21 sa stane „najhoršou nočnou morou“ pre Rusko, hovorí autor článku pre americký časopis National Interest Chris Osborne.   Najnovší americký tajný bombardér B-21 bude pre ruské systémy protivzdušnej ob

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali