Dokedy bude ministerka sudcov ignorovať? Stále hrá mŕtveho chrobáka, hoci pod Otvoreným listom sudcov je už 353 podpisov

Bratislava 22. januára 2021 (HSP/Foto:Screenshot, TASR-Jaroslav Novák)

 

Čo je za výzvou proti porušovaniu princípov právneho štátu v SR, ktorú podpísalo takmer 150 sudcov a príslušníkov ďalších právnických profesií? O tom sme sa zhovárali s JUDr. Ayše Pružinec Eren, sudkyňou Krajského súdu v Bratislave

Stanovisko_sudcovia
Na snímke stanovisko k otvorenému listu sudcov

Hlavné správy: V utorok bola na stránke pravnystat.eu zverejnená „Výzva slovenských právnikov proti sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu v Slovenskej republike“ (ďalej Výzva), ktorú podpísalo takmer 150 členov súdnych orgánov, advokátov, akademikov a príslušníkov ďalších právnických profesií. Ešte predtým tu boli rôzne iné výzvy, otvorený list… Čo všetko predchádzalo tomu, že sa časť právnickej obce rozhodla urobiť takýto krok?

Verejnosť vníma až v poslednej dobe konečne medializované výzvy právnikov, Otvorený list sudcov (do dnešného dňa podpísaný 353 sudcami), ako oneskorený výkrik. Združenie sudcov Slovenska, najväčšia stavovská organizácia sudcov Slovenska, však od menovania tejto vlády a bezprostredne po zverejnení programového vyhlásenia svojimi spolu pätnástimi písomnými podaniami adresovanými od 8. apríla 2020 predsedovi vlády, všetkým členom vlády, celému zákonodarnému zboru a samozrejme prezidentke SR vyjadrovala svoje pochybnosti o rešpektovaní kritérií nezávislosti súdnictva a sudcov, a to najmä apelom na to, že realizácia jednotlivých zámerov tejto vlády môže mať obsahovo za následok, že Slovenská republika začína opäť budovať základy totality a protiprávneho štátu.

Členka vlády, pani Kolíková však Združenie sudcov Slovenska neguje a vníma ho ako záujmovú organizáciu, napriek tomu, že ide o najväčšiu profesijnú organizáciu sudcov v súčasnom období. Od jej vymenovania s ňou absolútne nekomunikuje a všetky návrhy na spoluprácu ignoruje.

Nakoľko na všetky apely právnickej obce reagovali identicky aj vyššie menované subjekty, je verejná výzva slovenských právnikov prirodzenou reakciou na až dramatické ticho zo strany všetkých vládnych činiteľov, prezidentky, ale aj celého zákonodarného zboru na opakovane vyslovované obavy slovenskej právnickej obce zo zásahov do základných princípov právneho štátu.

K notorickým tvrdeniam napríklad pani Kolíkovej, nepretržite verejne deklarujúcej, že je diskusii naklonená, resp., že o reforme súdnej mapy komunikuje absolútne otvorene, by bolo vhodné, aby okruh s ňou diskutujúcich konečne identifikovala. My sudcovia permanentne opakujeme, že s nami o ničom nediskutovala a ani nediskutuje. Nereagovala ani na podnety k súdnej mape, ktoré jej doručili kolegyne Mgr. Marcela Kosová, JUDr. Jeaneta Hajdinová a JUDr. Ľubica Novotná.

Mária Kolíková
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí)

Ochotu stretnúť sa so sudcami počas svojho pôsobenia vo funkcii totiž prejavila jeden jediný raz, keď sa s bratislavskými sudcami stretla face-to-face dňa 24. septembra 2020.

Na výmenu názorov im poskytla presne 50 minút, z ktorých 20 minút predstavoval jej excitovaný monológ, pričom od tohto jej jediného reálneho stretnutia so sudcami ministerka neustále verejnosť zavádza, že sa bojíme zmeny, nie sme konštruktívni, lomcujú nami emócie. Z toho je možné sa domnievať, že sa s pripomienkami a námietkami sudcov ani neobťažovala oboznámiť, keďže sa doposiaľ relevantne k žiadnej konkretizovanej námietke skoro všetkých súdov Slovenska nevyjadrila.

 

Hlavné správy: Pod výzvou sú zverejnené mená signatárov. Nie je to od nich tak trochu aj prejav odvahy v situácii, keď vládna moc plánuje zmenu súdnej mapy tak, aby mohla urobiť v justícii tzv. „court packing“, čiže pod zámienkou reorganizácie súdov časť súdov poslať niekam „do závetria“ alebo preč z justície a na ich miesta dosadiť svojich kandidátov?

Súhlasím, avšak nemôžete žiť v skutočnosti, ak nie ste odvážni. Nemôžete milovať, ak nie ste odvážni. Nemôžete dôverovať, ak nie ste odvážni. Odvaha je základ všetkého – všetko ostatné nasleduje až za ňou. Odvaha však neznamená nemať strach, ale svojmu strachu čeliť. Myslím, že nie je veľký rozdiel medzi zbabelcom a odvážnym človekom. Jediný rozdiel je v tom, že zbabelec načúva svojmu strachu a riadi sa ním, zatiaľ čo odvážny človek strach odloží nabok a ide vpred.

Indície, že reorganizácia súdov bude slúžiť vládnej moci na výmenu súčasných predsedov súdov, resp. na odstavenie „nepohodlných“ sudcov ich preložením na súd nižšieho stupňa sú však opodstatnené a po vyjadreniach pani Kolíkovej napríklad k Otvorenému listu sudcov, alebo najnovšie k Výzve slovenských právnikov proti sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu v Slovenskej republike, toto znepokojenie nadobúda reálne kontúry.

Obavy znásobujú aj permanentne medializované útoky samotného predsedu Súdnej rady na celý sudcovský stav, ktorý ako „odvážny rytier“ neustále hovorí o očiste justície od nehodných, od kriminálnikov, sľubujúc, že do talára sa oblečú len najlepší z najkvalitnejších, osobnosti. Naše presvedčenie, že latentný zámer zmeny súdnej mapy je aj výmena súčasných predsedov súdov, potvrdzuje aj vyhlásenie pána Mazáka, že súdy budú riadené autoritami, sudcovia nebudú pri pokleskoch mlčať a ľudia začnú veriť súdnictvu, rozsudkom, spravodlivosti!

Chabou nádejou nám ostáva citát Juvenalisa, ktorý povedal, že pomsta je rozkošou len pre malicherný a slabý charakter.

 

Hlavné správy: Vyzývať vládnu moc, aby prestala so svojou ničím nebrzdenou snahou ovládnuť štát bezo zvyšku, je potrebné, aby občianske povedomie nebolo úplne zadupané do zeme, aby tu ostali enklávy slobodného a nezávislého myslenia. Napriek tomu, nie je to z hľadiska nejakého rukolapného výsledku dosť márna snaha v situácii, keď má vládnuce politické zoskupenie ústavnú väčšinu?

Naše úsilie vyplýva z toho, že napriek ústavnej väčšine v parlamente, ktorou súčasná vládna koalícia disponuje, nesmieme ani v tejto, zdanlivo bezvýchodiskovej situácii vzdať zápas o základné princípy demokracie, rezignovať na množiace sa prípady svojvôle vlády voči vlastným občanom, akademickým inštitúciám a v neposlednom rade proti nezávislosti súdnej moci, nakoľko sa ukazuje, že do súčasnej politickej praxe sa čoraz viac vracajú totalitné prvky.

Hlavné správy: Nebolo by z tohto hľadiska účinnejšie obrátiť sa aj na relevantné zahraničné inštancie ako Radu Európy, centrálne orgány Európskej únie, Európsky súd pre ľudské práva, medzinárodné profesné organizácie a podobne?

 

Združenie sudcov Slovenska informovalo o reforme Európsku asociáciu sudcov, Európsku sieť súdnych rád a niektorých poslancov príslušného výboru európskeho parlamentu, zatiaľ však bez spätnej reakcie.

Hlavné správy: Situáciu v slovenskom súdnictve už zásadným spôsobom kritizovala aj Poradná rada európskych sudcov (CCJE), či Rada advokátskych komôr Európy (CCBE) a ďalšie subjekty. Prinieslo to nejaký výsledok? Máte informáciu o tom, že by orgány Slovenskej republiky nejako reagovali na túto kritiku?

 

CCJE vydalo svoje stanovisko aj na základe odporúčaní Výboru ministrov Rady Európy, stanovísk a štandardov CCJE a Benátskej komisie, na ktoré reagoval zatiaľ iba predseda Súdnej rady listom pani prezidentke, v ktorom škandalóznym spôsobom zaútočil na sudcu Najvyššieho súdu SR a predsedu trestnoprávneho kolégia Františka Moznera, zastupujúceho Slovenskú republiku v tejto rade.

Obsahový nesúhlas predsedu súdnej rady s uvedeným stanoviskom predsedníctva CCJE výrazne naznačuje, že prehliada existenciu ústavného záväzku Slovenskej republiky zakotvenej v čl. 1 ods. 2 ústavy, na základe ktorého (ako to konštatoval ústavný súd i Súdny dvor EÚ) majú aj odporúčania CCJE primeranú mieru právnej relevancie (právnej účinnosti).

 

Hlavné správy: „To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo, ale blesky hromu vzbudzujú ho k tomu, aby sa prebralo…“ V roku 1989 v čele hnutia, ktoré chcelo demokraciu, slobodu a právny štát, boli študenti. Budú to tentoraz sudcovia, advokáti, právnici, ktorí budú Slovensko burcovať, aby sa prebralo?

Sloboda nie je zadarmo, ani dnes ju nemáme trvalo garantovanú. Každý deň prichádzame o malý kúsok, takže si to často ani nevšimneme. Sloboda sa nedá kúpiť v zľave, hneď po živote je najdrahšou vecou, ktorú máme. Cieľom demokracie je zabránenie zneužitia moci. Už dvesto rokov sa využíva na zneužitie moci v demokratickej spoločnosti fenomén „mlčanie väčšiny nad neprávosťou“ alebo stádovitosť občanov. Stačí, ak tí, čo zneužili svoju moc, ovládnu média. Potom človek, ktorý chce uplatniť svoju moc, je v zajatí mlčiacej väčšiny a jeho oprávnené požiadavky na odstránenie protiprávneho stavu ústavní činitelia ignorujú.

Už Platón ústami Sokrata varoval, že demokratické zriadenie doplatí na to, že bude chcieť vyhovieť všetkým:

„Chudobní budú chcieť časť majetku bohatých a demokracia im to dá. Mladí budú chcieť práva starých, ženy budú chcieť práva mužov a cudzinci budú chcieť práva občanov a demokracia im to dá. Zločinci budú chcieť obsadiť verejné funkcie a demokracia im to umožní. Až zločinci demokraciu nakoniec ovládnu, pretože zločinci od prírody bažia po pozíciách moci, vznikne tyrania horšia, ako dokáže najhoršia monarchia alebo oligarchia.“

Verím preto, že aj hlas právnickej obce pomôže prebudiť našich občanov z apatie a ľahostajnosti.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

132. Neznámych slovenských dejín: My a svet ďaleký i neďaleký

0 icon

Bratislava 28. februára 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Už od začiatku roku 1993, a vlastne aj predtým, sa intenzívne pracovalo na začlenení NBS do medzinárodných inštitúcií. Išlo predovšetkým o MMF a Svetovú banku. Tu boli problémom aj čísla, kvóty, teda rozdelenie dovtedajšej spoločnej česko-slovenskej kvóty na slovenskú a českú časť Slovensku…

Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa môžu prihlásiť vodiči MHD, taxikári či predavači

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa môžu prihlásiť ďalšie vybrané skupiny ľudí. Ministerstvo zdravotníctva SR o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Očkovacou látkou Astra Zeneca sa okrem učiteľov budú môcť dať zaočkovať aj predavači, sprievodcovia a vlakvedúci…

Demonštranti v uliciach Tuniska žiadali národnú jednotu a politickú stabilitu

0 icon

Tunis 27. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hassene Dridi)   Tisíce podporovateľov tuniskej vládnej umiernenej islamistickej Strany obnovy (an-Nahda) sa v sobotu v hlavnom meste Tunis zúčastnili na "pochode na obranu demokratických inštitúcií", informovala agentúra DPA Demonštranti žiadali "národnú jednotu" a "politickú stabilitu", píše DPA s odvolaním sa na tuniskú tlačovú agentúru TAP.…

Kotleba si myslí, že vojaci budú nasadení preto, že „vláde vadí, že policajti v dvojčlenných hliadkach sú príliš ľudskí“

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   V sobotu unikli do médií údajné vládnou pripravované sprísnené epidemické opatrenia, ktoré budú pravdepodobne platiť od 8. marca 2021. V rámci vymožiteľnosti opatrení sa navrhuje aj to, aby dodržiavanie zákazov kontrolovali aj príslušníci Ozbrojených síl. Špekulácie o tom, že po novom budú opatrenia…

Od Antarktídy sa odtrhol ľadovec veľký ako metropolitná oblasť Londýna

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-British Antarctic Survey)   Blízko britskej výskumnej stanice Halley sa od Antarktídy odtrhol veľký ľadovec. Ako uvádza spravodajský web BBC, jeho rozloha sa približuje veľkosti metropolitnej oblasti Londýna V súčasnosti sa na spomenutej základni na ľadovom šelfe Brunt nenachádzajú žiadni výskumníci, takže odtrhnutie ľadovca nepredstavuje žiadne…

Médiá sa dostali ku informáciám, aké nové opatrenia majú platiť od 8. marca. Pripravte sa na povinné respirátory či zrušenie niektorých výnimiek v rámci zákazu vychádzania

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zatiaľ neinformoval o konkrétnych záveroch rokovaní so skupinou odborníkov, ktorých si pozval na Úrad vlády začiatkom tohto týždňa, a ktorí majú určiť ďalšie smerovanie krajiny vo vrcholiacej pandémii. Niektorým médiám sa ale podarilo zistiť údajné pripravované opatrenia, ktoré majú vstúpiť…

Podľa názoru Melichera zo Smeru koalícia pri núdzovom stave „znásilňuje ústavu“. “ Parlament, ako zástupca ľudu, má dnes len rolu štatistu“

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Člen vedenia Smeru-SD Igor Melicher poukázal na diktátorské metódy vlády Igora Matoviča v súvislosti s predlžovaním núdzového stavu kvôli pandémii koronavírusu. Melicher sa o spôsobe predlžovania núdzového stavu na Slovensku rozpísal začiatkom tohto týždňa, keď prirovnal vládu Igora Matoviča ku režimu čilského vodcu…

Bezpečnostná rada OSN vyzýva znepriatelené strany v konfliktných oblastiach, aby umožnili očkovanie ľudí

0 icon

New York 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (OSN) v piatok schválila rezolúciu požadujúcu „trvalú humanitárnu pauzu“. Tá by mala umožniť nerušené dodanie vakcín proti ochoreniu COVID-19 a zaočkovanie miliónov ľudí v konfliktných oblastiach sveta Spojeným kráľovstvom navrhnutý dokument, na ktorom sa spolupodieľalo 112 krajín,…

Hlina: „Matovič sa v októbri ohlásil u Merkelovej s tým, že má geniálny nápad na záchranu sveta. Dopadlo to tak, že v 80-miliónovom Nemecku za deň na covid umrelo 369 občanov a na Slovensku 109“

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský, Úrad vlády SR)   Bývalý líder KDH Alojz Hlina pokračuje v kritizovaní svojho niekdajšieho politického kolegu a v súčasnosti premiéra Igora Matoviča z hnutia OĽaNO. Hlina pripomenul predsedovi vlády jeho vyjadrenia z jesene, kedy okrem iného tvrdil, že plošné testovanie antigénovými testami je "atómová…

Poprad aj Slovan prekvapujúco prehrali, lídrom tabuľky je Zvolen, Michalovce dosiahli už desiaty triumf za sebou

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Súboje 42. kola slovenskej hokejovej extraligy priniesli hneď niekoľko prekvapení. Tým prvým bola prehra lídra tabuľky HK Poprad na zvolenskom ľade s "domácim" tímom HC '05 Banská Bystrica 3:4, ktorá "kamzíkov" pripravila o prvú priečku. Zaváhanie Popradčanov totiž využili Zvolen a triumfom 4:1…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Boli Izraelčania zadržaní 11. septembra 2001 špióni ?

0icon

Biela dodávka Milióny  ľudí sledovali  zábery útokov na WTC a tí, čo ich videli, na ne nikdy nezabudnú. Aj domáca pani z New Jersey bola v to ráno svedkom čohosi, čo napokon skončilo vyšetrovaním piatich mladých Izraelčanov, s možnou nadväznosťou na izraelskú tajnú službu. Istá žena, budeme jej hovoriť Mária,…

Peter Švec

Kto nepozná plány susedných štátov, ten s nimi nemôže uzatvárať spojenectvá: Sun-Tzu. 11.

0icon

Pokračujem 11. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Ivan Holek

O nevyhnutnosti aktívneho a pasívneho odporu voči korona totalite!

0icon

Tak sme sa teda v počte úmrtí pretestovali na prvé miesto na svete! Ale žiaľ, vláda i tak nechápe to, čo by už pochopilo aj desaťročné dieťa. A síce, že ak sa niečo robí úplne zle, musí to mať nevyhnutne aj zlé následky. A ak chceme zmenu k lepšiemu, musíme…

Marek Brna

Národ, čo chce opraviť

0icon

V školskej lavici som si všimol obraz nad tabuľou. Gustáv Husák. Keď som z vysielania televízie dokázal vydedukovať, že je Slovák, prekvapilo ma to. Hovoril po česky, ale zle. Tak v tomto 15 miliónovom národe je čelný predstaviteľ Slovák... To je fajn, bol som spokojný. Ale v Prahe som sa…

Ľudovít Gunčaga

Komu nezahral klavír a husličky v nedeľu doobeda v rozhlase RTVS

0icon

Každú nedeľu dopoludnia slovenský rozhlas RTVS v relácii "Encyklopédia spravodlivých", predstavuje príbehy záchrany príslušníkov istého etnického pôvodu, občanov 1. Slovenskej republiky pred deportovaním v období 2.svetovej vojny. Takto rozhlas RTVS od roku 2014 odvysielal stovky relácií, v ktorých spravodlivosť, aj keď zaiste ušľachtilá, je spojená takmer výlučne s konaním v prospech…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sovietsky projekt superhlbokého vrtu 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Sovietsky projekt superhlbokého vrtu. Kolský superhlboký vrt zmiatol množstvo ľudí. Veľmi rýchlo uverili nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemským povrchom vedci objavili peklo. Pozrite sa spoločne s nami na realitu tohto prípadu. Sprvu plánovali dosiahnuť hĺbku 15 kilometrov, čo vyzeralo ako odvážny plán, keďže by…

TOP10: Čo sa stane, ak budeš jesť Chia každý deň?

0 icon

Aztékovia a Mayovia odhalili význam Chia semien ako prví, však, moderný svet len nedávno uznal pozitívne účinky tejto plodiny a označil ju ako superjedlo. Tieto drobné semená sú veľmi bohaté na živiny a vďaka svojej neutrálnej chuti môžu byť potenciálne pridané do akéhokoľvek receptu. Aké výhody ti prinesie konzumácia Chia semien každý deň?…

TOP10+: Keď už niečo vyleješ, nech to stojí za to!

0 icon

Ľudská nešikovnosť je pre svet nevyhnutá. Ak sa považujete za človeka s oboma rukami ľavými, tak ste na tvorenie neporiadku určite zvyknutý. Ale nech to stojí za to! A nehoda v podobe vyliateho džúsu či kávy nie je ničím výnimočným. Takéto incidenty, ktorý si následne vyžadujú upratovanie, vedia byť niekedy…

Aká tenká je hranica medzi pravdou a podvodom?

0 icon

Už mnohokrát sa ukázalo, že takzvané „záhady“ boli len obyčajnými podvodmi. Motiváciou ich vzniku sú väčšinou sláva, finančné obohatenie sa alebo pôžitok z balamutenia vedcov a nadšencov. Pokiaľ ide o zvláštne, netradičné alebo dokonca magické javy, ľudská vynaliezavosť nepozná hraníc, a preto je ľahké chytiť sa do pasce lží. Nepopierateľné dôkazy konšpiračných teórií spochybňujú…

Protokoly sionských mudrcov a antisemitský magnát

0 icon

Protokoly sionských mudrcov vznikli údajne počas tajných stretnutí významných židovských osobností. Išlo o antisemitskú klamlivú publikáciu, ktorú preložili do viac než 20 jazykov. Všetko sa začalo v roku 1903, keď sa v ruskom denníku Vlajka (znamja) objavili úryvky zo známeho diela. O dva roky neskôr vyšli ako príloha knihy Veľké v malom: Príchod Antikrista a vláda…

Vo svete IT

Tím vedcov objavil prach z asteroidu, ktorý vyhladil dinosaury

0 icon

Dinosaury boli dominantným druhom na našej planéte dlhú dobu, kým pred 66-miliónmi rokov nenarazil do Zeme asteroid, ktorý spôsobil globálne vyhynutie viacerých živočíšnych druhov, píše portál Science Alert. Asteroid narazil do oblasti, ktorá sa nachádzala v dnešnom Mexiku. Teória o náraze asteroidu je podložená obrovským množstvom dôkazov, a tak naozaj niet pochýb o tom,…

Výstavba orbitálnej stanice Voyager s umelou gravitáciou sa má začať už o pár rokov!

0 icon

Projekt prvej komerčnej orbitálnej stanice s umelou gravitáciou s názvom Voyager opäť ožíva. Spoločnosť Orbital Assembly Corporation (OAC), stojaca za projektom Voyager Station, len nedávno predstavila bližšie detaily o pripravovanom projekte, ktorého výstavba by sa mala začať už v roku 2025. Svoje plány predstavila svojim súkromným investorom počas nedávneho virtuálneho…

Mobilná satirická hra „Testovič: atomovka na hnusobu“ vám určite vyčarí úsmev na tvári

0 icon

Aktuálna zložitá pandemická situácia na Slovensku, ale aj v Česku takmer určite ide hore krkom väčšine z nás. Keďže sme ale technologický portál, nebudeme do tejto témy príliš hlboko „zabŕdať“ a radšej by sme vám chceli dať do pozornosti nedávny počin šikovných slovenských vývojárov, ktorý rozhodne stojí za vyskúšanie a…

Microsoft sa údajne pripravuje na predstavenie „nového Windowsu“. Prísť by mohol už čoskoro

0 icon

Spoločnosť Microsoft už niekoľko rokov pracuje na novej verzii operačného systému Windows 10, ktorá by mala byť určená pre menej výkonné zariadenia. Reč je o operačnom systéme Windows 10X logicky vychádzajúceho z klasického desktopového Windowsu 10, ktorý poznáme všetci. Na túto odľahčenú verziu čakáme už naozaj zopár rokov, keďže práve…

Huawei údajne rozmýšľa, že by sa vrhol do podnikania s elektromobilmi. Uvidíme elektromobil s logom spoločnosti?

0 icon

Huawei v priebehu posledných 2 rokov má čo to robiť, aby dokázal odolávať aktuálnym sankciám zo strany amerických úradov. Tie nabrali na obrátkach v priebehu minulého roka, kedy boli spoločnosti obmedzené možnosti nakupovania produktov od firiem, ktoré na ich výrobu využívajú americké technológie. Odhaduje sa, že tento rok spoločnosť bude…

Armádny Magazín

Izrael: Utajované jadrové zariadenie začalo s veľkou výstavbou

0 icon

Izrael, 28. február 2021 (AM) - Utajené izraelské jadrové zariadenie v strede národného centra atómových zbraní prechádza procesom, ktorý sa zdá byť najväčším stavebným projektom za posledné desaťročia.   [caption id=\"attachment_31710\" align=\"alignnone\" width=\"1000\"]

Predvádzací „Demo" tím F-35 bol donútený znížiť počet účastí na leteckých prehliadkach pre problémy s motormi, ktoré aktuálne trápia celú flotilu F-35

0 icon

USA, 28. február 2021 (AM) – Časový rozvrh leteckých ukážok Demo tímu na lietadlách amerického armádneho letectva F-35A Lightning II bol zredukovaný o jednu tretinu kvôli pretrvávajúcim problé

Irán predstavil nové bezpilotné lietadlo podobné americkému dravcovi. Video

0 icon

Irán, 28. februára 2021 (AM) - Teherán predstavil bezpilotník Kaman 22 - svoj prvý dron so širokým telom. Zábery nového dronu počas návštevy brigádneho generála Aziza Nasirzadeha, veliteľa IRIAF (Iránske vzdušné sily Islamskej republiky), poskytujú letmý pohľad na domáce bezpilotné lietadlo, s niektorými zbraňami nabitými na vonkajších pylónoch a niekoľkými ďalšími

Ruské ministerstvo zverejnilo zábery použitia raketového systému Iskander-M v Sýrii. Video

0 icon

Sýria, 27. februára 2021 (AM) - Ministerstvo obrany Ruskej federácie zverejnilo video, ktoré potvrdzuje použitie operatívno-taktického raketového komplexu Iskander-M v Sýrii.  

Zahraniční agenti budú od marca napĺňať ruský rozpočet. Poďakovať za to môžu Spojeným štátom

0 icon

Slovensko, 26. február 2021 (AM) - V správnom poriadku Ruska sa uskutočnili zmeny, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby zahraniční agenti v Rusku aktívne dopĺňali ruský rozpočet, píše Alexander Travnikov. Predpokladá sa, že teraz vo federálnom rozpočte bude dokonca samostatná položka príjmu.  

Svetlo sveta

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali