Dohoda o obrannej spolupráci SR a USA je schválená. „Zrada Slovenska dokonaná!“ hnevá sa poslanec. Premiér Heger sa naopak teší: „Poslanci sa postavili za bezpečnosť Slovenska“

Bratislava 9. februára 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:Facebook-Tomáš Taraba, TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák, Martin Baumann)

 

Dnes sa na pôde Národnej rady SR hlasovalo o mimoriadne dôležitej otázke, podmieňujúcej prítomnosť amerických vojsk na Slovenku, o Dohode o obrannej spolupráci. Podľa očakávania bola, žiaľ, dohoda 79 hlasmi schválená. Prinášame vám prvé reakcie politikov na túto udalosť

Hlasovanie poslancov o obrannej dohode

Zrada Slovenska dokonaná!“ reagoval poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický.  Tvrdí, že koalícia si zmluvu odhlasovala aj napriek všetkým odborným argumentom.

„Hanba každému, kto za túto zmluvu zahlasoval!“ hnevá sa Kamenický.

Poslanec a predseda strany Život Tomáš Taraba na sociálnej sieti zverejnil zoznam poslancov, „ktorí dnes hlasovali za stratu štátnej suverenity a vťahovanie Slovenska do vojnového sporu na Ukrajine. Vojenská zmluva prešla vďaka hlasom Kresťanskej únie okolo Vašečku a Záborskej,“ hnevá sa.

Zdôrazňuje, že za zmluvu si zahlasovali 79 koaličných poslancov, ktorí tlieskali viac, ako keď by sa hlasovalo o znížení daní alebo pomoci ľuďom.

„Slovensko má jednu obrannú zmluvu s NATO. Nikto nevysvetlil prečo potrebujeme nejakú inú. Dnes k tomu aj vláda schválila účasť slovenských vojakov na misii na Ukrajine,“ zdôraznil Taraba.

 

Fico: Spúšťame petičnú akciu, v referende bude aj otázka o zmluve s USA

Opozičný Smer-SD v reakcii na schválenie obrannej dohody oznámil, že spustí v blízkej dobe petičnú akciu za vyhlásenie referenda aj o otázke týkajúcej sa obrannej zmluvy s USA, Predseda strany Robert Fico okrem obsahu zmluvy kritizoval aj priebeh diskusie v pléne.

Spúšťame petičnú akciu. Súčasťou bude aj otázka, ktorá sa týka tejto zradcovskej dohody. V prípade platného výsledku referenda výsledok má silu ústavného zákona, čo bude zaväzovať ústavných činiteľov, pokiaľ ide o prístup k tejto zmluve. Verím, že občania SR povedia zmluve nie,“ povedal na tlačovej konferencii Fico a vyzval ľudí podporiť referendum.

Vôbec sa mu nepáči, že „v čase, keď bolo do rozpravy prihlásených 30 poslancov, z toho 25 opozičných, v takejto vážnej veci sa vládna väčšina rozhodla silou ukončiť rozpravu v NR SR. Namiesto toho, aby si predseda NR SR hľadal nejaké riešenie,“ povedal Fico s tým, že ide o porušenie princípov parlamentarizmu a demokracie.

účastníci protestného zhromaždenia opozičných politických strán v Bratislave
Na snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico

Šéf Smeru-SD zopakoval, že zmluva je nevýhodná pre Slovensko, porušuje suverenitu a nevyplýva z nášho členstva v NATO. Dohoda podľa neho hovorí, že v niektorých veciach bude mať na území SR prednosť právo USA pred slovenským právom. „Odovzdali sme vzdušný priestor a letiská pod kontrolu USA,“ myslí si šéf strany.

 

Neuvedomujú si následky. Pomôcť by mohol generálny prokurátor

„79 poslancov NR SR schválilo prítomnosť cudzích vojsk na území SR. Mená týchto poslancov vojdú do dejín ako mená zradcov Slovenska. Dokonali skazu a žiaľ sú tak hlúpi, že si ani neuvedomujú dôsledky svojho konania. Je mi to nesmierne ľúto,“ zdôraznil predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko.

účastníci protestného zhromaždenia opozičných politických strán v Bratislave
Na snímke predseda strany SNS Andrej Danko

Bývalá predsedníčka SNS a exposlankyňa Anna Belousovová vyzýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby sa v súvislosti so schválenou zmluvou obrátil na Ústavný súd SR.

„Parlament schválil Dohodu o spolupráci v oblasti ‚obrany´medzi SR a USA. De facto aj de jure vyslovil tak súhlas s okupáciou Slovenska. Generálny prokurátor my mal podať podnet na Ústavný súd,“ myslí si bývalá politička.

 

Koho záujmy hája?

O pošliapaní Ústavy SR a záujmov všetkých ľudí na Slovensku hovorí opozičný politik Miroslav Suja z hnutia Republika.

Koho záujmy hája títo poslanci? Koho záujmy háji táto vláda, keď väčšina obyvateľov túto zmluvu striktne odmietla?“ pýta sa znechutený Suja.

Jeho stranícky šéf Milan Uhrík (predseda Republiky) otvorene hovorí o čiernom dni pre Slovensko, keď 79 zradcov odhlasovalo odovzdanie Slovenskej republiky americkej armáde na najbližších 11 rokov.

Na snímke Milan Uhrík

Túto zmluvu pretlačila vláda nasilu. Pošliapala po občanoch, keď zamietla náš návrh na referendum v tejto veci. Umlčala generálneho prokurátora, ktorý chcel vystúpiť v NR SR a vyjadriť svoj nesúhlas s touto zmluvou. A napokon umlčali aj opozičných poslancov v parlamente. Jednoducho, čistá tyrania,“ hnevá sa Uhrík.

Poslanom však pripomenul, že toto im národ nikdy nezabudne. Z toho dôvodu sa rozhodli pripojiť k aktivite strany Smer a zapoja sa do zberu podpisov pod referendum o vypovedaní zmluvy a za predčasné voľby.

 

Prezidentka by zmluvu podpísať nemala

Podľa predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho sme si už zvykli na to, že táto vláda vôbec nerešpektuje vôľu a záujmy občanov Slovenska, ale robí, čo sama uzná za vhodné. Najhorší je však podľa neho spôsob, akým k schváleniu dohody prišlo.

„Dejiny slovenského parlamentarizmu nepoznajú hanebnejší spôsob prijatia takéhoto závažného dokumentu, ktorý takto výrazne polarizuje slovenskú spoločnosť a takto výrazne vstúpil do života slovenského národa. Prijatie obrannej zmluvy so Spojenými štátmi a spôsob, akým bola prijatá, je fatálnym zlyhaním troch najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky,“ zdôraznil Pellegrini.

Peter Pellegrini
Na snímke poslanec Národnej rady SR (NRSR) Peter Pellegrini (nezaradený)

Slovákov zradila jednak prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá nepožiadala o stanovisko ústavného súdu k zmluve. Druhým ústavným činiteľom, ktorý v tejto chvíli absolútne zlyhal, je predseda NR SR Boris Kollár, ktorý nezvládol diskusiu v pléne a predčasne ju ukončil. Taktiež kritizuje skrátené konanie pri rokovaní o takejto dôležitej zmluve. Tretím ústavným činiteľom, ktorý sa obrátil Slovákom chrbtom je premiér Eduard Heger, ktorý, ak bol naozaj presvedčený o potrebe tejto zmluvy, mal obavy ľudí vyvracať, situáciu upokojiť a vysvetľovať jej dôležitosť. Namiesto toho sa po celý čas niekde schovával a prišiel do parlamentu, keď už bolo po všetkom.

Pellegrini vyzval prezidentku Čaputovú, aby zmluvu napriek schváleniu Národnou radou SR nepodpísala.

 

Koalícia oplýva nadšením. Hovoria o odvahe a odmietaní populizmu

Premiér Eduard Heger (OĽANO) schválenie tejto dohody ocenil a otvorene hovorí o odvahe.“Ďakujem poslancom za ich odvahu postaviť sa za bezpečnosť Slovenska, vyjadril sa na sociálnej sieti premiér. Občanov ubezpečil, že dohoda nepredstavuje koniec slovenskej suverenity.

Nikto nám tu nejde navoziť jadrové zbrane, ani sem neprídu tisíce vojakov s cieľom napadnutia Ruska,“ deklaroval. Ako zhodnotil, debata o obrannej dohode demaskovala opozíciu. Neváži si podľa neho parlament ani občanov. „Strana, ktorej nominanti sa priznávajú k závažným trestným korupčným činom, a zároveň extrémisti sa spájajú,“ povedal premiér.

Eduard Heger
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)

Z prijatia zmluvy netajil radosť ani minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok, ktorý je za podpis zmluvy s USA priamo zodpovedný. Na sociálnej sieti poďakoval všetkým, ktorí za zmluvu zahlasovali, predovšetkým však poslancom SaS, ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi, premiérovi Hegerovi a aj prezidentke Zuzane Čaputovej za jej podporu.

Dnešné hlasovanie ZA  má obrovský význam v tejto vybičovanej atmosfére. Je to hlas zodpovednosti a zároveň odmietnutie populizmu, hystérie a cynizmu v podaní opozície a extrémistov,“ myslí si Korčok.

Tvrdí, že reakcie politikov v parlamente pri rokovaní o dohode sú mementom pre demokratickú politickú scénu a tiež precitnutím z ilúzie o našom pevne stanovenom mieste vo svete, v štruktúrach ako NATO a EÚ. Na rozdiel od iných štátnych zástupcov je presvedčený, že zmluva nebola načasovaná nevhodne. Rovnaké vášne by vyvolala aj pri neskoršom prerokúvavaní.

„Z tohto pohľadu som hlboko presvedčený, že nie, že dohoda s USA bola zle načasovaná, ale naopak, vďaka nej sme dostali síce nie pekný, ale do výraznej miery reálny obraz toho kde vidíme vlastnú krajinu. Uvideli sme, že nikde v našom priestore, len na Slovensku nie je bezpečnosť a obrana, tabu. A po tomto cirkuse už nie je tabu vôbec nič. Toto je tragédia toho čo sa odohralo a nie, že sme dohodu dali práve teraz,“ tvrdí minister.

Tvrdí, že opozícia verejnosťou manipulovala a klamala o spojencoch, čím prekročila všetky červené čiary. Zahraničie si to podľa Korčoka zapamätá.

Pozametali ste s vlastnou krajinou ako s handrou. A naši partneri vo svete od dnes vedia, že na Slovensku sa derie k moci politická reprezentácia, o ktorej môžu reálne predpokladať, že keď raz pôjde do tuhého, rovnako pozametáte dlážku aj s nimi, s tými s ktorými sme si dali sľub spoločnej obrany a bezpečnosti. A je jasné, že  maximum, čo od Vás spojenci môžu čakať, je vypustenie nafukovacích holubíc mieru,“ dodal Korčok.

 

Robíme správnu vec

Minister obrany Jaroslav Naď vyjadril svoju radosť len niekoľkými slovami.

„Ďakujem vám! Za Vašu silu, a Vašu dôveru a podporu, za správnu vec! Robíme to spolu pre bezpečnú budúcnosť nás a našich detí,“ domnieva sa Naď.

„Bolo to zásadné rokovanie aj pre mňa. Chcel som vidieť, či je vládna koalícia za to, aby tu naďalej bola demokracia, sloboda, prosperita a všetko to, čo sme chceli už od roku 1989. A stalo sa. Je to veľký moment,“ komentoval minister obrany. Vyzdvihol, že poslanci odolali tlaku na sociálnych sieťach či „organizovanej demonštrácii“ pred parlamentom. Zopakoval, že dnešní lídri opozície Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (nezaradený) boli tí, ktorí zmluvu na 90 percent dojednali.

Jaroslav Naď
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) počas rokovania 57. schôdze Národnej rady SR v Bratislave

Podľa poslanca OĽANO Juraja Krúpu sa schválením dohody s USA posunula bezpečnosť Slovenska o „ďalší významný krok. Možno dokonca o jedno poschodie.“

Predstaviteľov opozície – Roberta Fica, Petra Pellegriniho a Mariana Kotlebu označil za osoby platené „judášskymi strieborňákmi Kremľom“, ktoré teraz budú šalieť a burcovať občanov k nenávisti. Lebo oni sami sú podľa neho hnaní nenávisťou voči múdrejším a charakternejším, čím pravdepodobne myslel seba a ostatných členov koalície a tiež podporovateľov koalície.

Dnešný deň je dňom víťazstva rozumu a skutočnej lásky k vlasti nad nenávisťou, falošou, víťazstvom nad kotlebovským  fašizmom, víťazstvom  nad ficovským nacizmom, víťazstvom nad pellegrínovskou zbabelosťou!“ zdôrazňuje oslavne Krúpa.

 

Za ľudí: Čaká nás existenčný zápas o ďalšie smerovanie a charakter Slovenska

Strana Za ľudí víta schválenie obrannej dohody Národnou radou. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová uviedla, že schválenie obrannej dohody sa stalo súčasťou boja o budúcnosť a charakter Slovenska.

“Ide o zmluvu, ktorú iniciovali politici a nominanti Smeru a Hlasu. Sú to tí istí ľudia, ktorí dnes neváhajú dohodu zneužívať na klamstvá a rozoštvávanie občanov, pretože sa veľmi boja trestného vyšetrovania ich káuz a nominantov. To je skutočný dôvod, pre ktorý sme boli svedkami nedôstojného cirkusu za asistencie fašistov a generálneho prokurátora. Z témy uzatvorenia obrannej dohody sa tak stala súčasť boja o demokratický a právny štát. V tejto chvíli je zrejmé, že Slovensko, podobne ako v ére Vladimíra Mečiara, čaká existenčný zápas o ďalšie smerovanie a charakter Slovenska. Jedna cesta vedie k demokratickému a právnemu štátu. Tá druhá cesta je cesta vedúca k rozkladu demokracie a právneho štátu, na ktorú chce Slovensko stiahnuť Robert Fico, Peter Pellegrini a fašisti. Dnes Slovensku reálne hrozí návrat politikov s antidemokratickým mentálnym nastavením, ako aj politikov, ktorí roky drancovali Slovensko a tolerovali zneužívanie štátu zločineckými skupinami. Je povinnosťou všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí, ktorí si ctia právny štát, aby chránili bezpečnosť, slobodu a národnú hrdosť slobodného a demokratického Slovenska,” uzavrela Remišová.

Veronika Remišová
Na snímke podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)

Podpredseda strany Za ľudí a poslanec Národnej rady Juraj Šeliga deklaroval, že dohoda nám poskytne vyššiu mieru bezpečnosti v dnešnom neistom svete. “Ide síce o štandardnú obrannú zmluvu, no opozícia ju neváhala prezentovať ako zradcovskú a okupantskú zmluvu, ktorou sa vzdávame svojej suverenity a časti svojho územia. Ich klamstvá zahatili mediálny priestor a úplne tak zaclonili akúkoľvek politickú a odbornú diskusiu. Som však rád, že sa v parlamente našlo 79 štátnikov, ktorým záleží na Slovensku, jeho obyvateľoch a na jeho budúcnosti,” vyhlásil Šeliga s tým, že demokracia je pritom to najcennejšie, čo máme.

Juraj Šeliga zároveň dodal, že “hoci sme podpisom zmluvy posilnili našu vonkajšiu obranu, ukázali sa trhliny v našej obrane vnútornej. Musíme o ňu bojovať každý deň a chrániť ju pred tými, ktorí chcú zneužiť jej inštitúcie. Fašisti a SMER včera ukázali, že keď treba, vedia znefunkčniť Národnú radu SR a vedia používať aj strach. Preto nikdy nesmieme dopustiť, aby sa spolu či samostatne dostali k moci.”

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ľvov sa pripravuje na obranu v prípade útoku zo strany Bieloruska

0 icon

Ľvov 2. júla 2022 (HSP/Foto:pixabay) Ľvov sa pripravuje na obranu v prípade útoku zo strany Bieloruska. Na svojom kanáli Telegram o tom informoval primátor mesta Andrij Sadovoj, ktorý dnes zvolal operatívnu poradu s vojenským a civilným vedením mesta. "V každom okrese mesta bude zriadený štáb obrany a bude sa vykonávať…

Matovič tvrdí, že „kazia plán“ a preto ich chcú dostať preč z vlády: „Vedia, že OĽANO je chyba v systéme a skutočne nekradneme“

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB-Igor Matovič)   Pandémia koronavírusu a situácia na Ukrajine obyvateľom ukázali, že v súčasnej vláde sú amatéri, ktorí našu krajinu ničia. Ľudia preto začali volať po páde súčasnej vlády a predčasných voľbách, čoho sa okamžite chytila aj opozícia. Líder vládnej strany OĽaNO Igor Matovič v najnovšom…

Keď Putin poslal vojská do Kyjeva, plánovačom sankcií stačilo stlačiť tlačidlo. EÚ pripravovala sankcie proti Rusku už dlho predtým, píšu v zahraničí

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Hospodársky konflikt s Ruskom sa zmenil na pozičnú vojnu. Krajiny G7 si pochvaľujú svoje bezprecedentné sankcie. Moskva zároveň predpovedá, že zvyšovanie cien energií povedie k chudobe vo veľkej časti Európy. Tento boj zatiaľ nemá jasného víťaza. Rusko nemôže dlho odolávať technologickému odpojeniu od Západu,…

Heger partnerom predstavil reformu koaličnej rady. „Nemôžeme si dovoliť skrátiť volebné obdobie, rozpad vlády,“ vyhlásil

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB- Heger)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) predstavil koaličným partnerom reformu fungovania koaličnej rady. Chce ňou sprehľadniť procesy a priniesť viac pokoja. Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy Heger nechcel viac svoj návrh konkretizovať. Povedal, že o ňom rokuje v koalícii. S blížiacou sa…

Poľský generál Koziej: Po víťazstve na Ukrajine ruská armáda prerazí tento koridor

0 icon

Varšava 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Ďalším cieľom Ruska nebude Moldavsko alebo Estónsko, ako sa obávajú európski analytici, ale pozemné spojenie s Kaliningradom, je presvedčený poľský generál Koziej Podľa bývalého šéfa Národného bezpečnostného úradu generála Stanisława Kozieja sa vzťahy medzi Ruskom a NATO v dôsledku ukrajinskej krízy zhoršili, a preto…

Zelenina a ovocie na Ukrajine stoja ako keby boli „zlaté“

0 icon

Kyjev 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Zelenina a ovocie na Ukrajine stoja ako keby boli "zlaté". Občas sa objavia problematické položky, ktorých ceny lámu všetky rekordy Napríklad nedávno sa mladé zemiaky v niektorých sieťach predávali po 140 hrivien za kilogram, cenovky mladého cesnaku dosahovali 100-120 hrivien za kilogram, cibuľa vo…

Ukrajinské ozbrojené sily začnú od októbra registrovať ženy na vojenskú službu

0 icon

Kyjev. 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB)   Ukrajinské ozbrojené sily začnú od 1. októbra registrovať ženy na vojenskú službu Ženy budú v zálohách AFU a NSU, budú sa zúčastňovať výcvikových táborov a budú povolávané do služby. Matky s deťmi mladšími ako tri roky a tehotné ženy budú oslobodené. Ostatným hrozí pokuta…

Čínsky veľvyslanec: Máme len jednu zahraničnú vojenskú základňu. USA majú oficiálne 823 vojenských základní po celom svete. Kto teda predstavuje skutočnú hrozbu?

0 icon

Washington 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Vašich 823 vojenských základní okupovalo celý svet, upozornil čínsky veľvyslanec v USA Qin Gang na výrazný nepomer  "Pozorne sme si preštudovali novú koncepciu NATO, ktorá implicitne označuje Čínu za potenciálnu hrozbu na nasledujúcich 10 rokov," začal veľvyslanec. "Dovoľte mi uviesť niekoľko čísel a položiť…

Pribudnú ďalšie horúce miesta? Toto si myslí plukovník generálneho štábu ruských ozbrojených síl

0 icon

Moskva 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa Michaila Chodarjonka, plukovníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl vo výslužbe, môžu USA po "špeciálnej operácii" urobiť z Bieloruska a Kazachstanu ďalšie horúce miesta Po prípadnom víťazstve Ruska na Ukrajine sa USA takticky stiahnu a obvinia z toho Bidena. A potom prejdú k novému…

Lysyčansk dobyli ruské jednotky nečakane rýchlo

0 icon

Kyjev 2. júla 2022 (HSP/Foto:Telegram)   Proruskí separatisti v sobotu oznámili, že "kompletne" obkľúčili mesto Lysyčansk v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Ukrajinská strana tieto tvrdenia poprela "Dnes sa spoločným úsilím podarilo Národnej milícii Luhanskej ľudovej republiky a ozbrojeným silám Ruskej federácie obsadiť posledné strategicky dôležité vyvýšeniny. To nám umožňuje…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Načo je nám EU a NATO?

0icon

Tak a po 4 mesiacoch si zopakujme zopár základných údajov. V roku 1993 Slovensko malo zahraničný dlh okolo 2 miliardy USD. Dnes je to už cca 70 miliard dolárov. V roku 1993 malo Slovensko štátne podniky, banky, poisťovne. Vlastnilo majetok, ktorý mohol už skoro 30 rokov prinášať zisk pre rozvoj…

Boris Mesár

Dr. David Martin : Do roku 2028 zomrie na celom svete 700 miliónov ľudí na vakcínu CV19

0icon

Dr. David Martin má bohatý lekársky a investičný životopis. Dr. Martin tiež vedie spoločnosť (M-CAM International), ktorá financuje špičkové inovácie na celom svete.  Je tiež jedným z kľúčových ľudí usilujúcich sa o spravodlivosť v súdnych sporoch žalujúcich zdravotnícke spoločnosti a federálnu vládu, ktoré sa podieľajú na dodávaní tzv.

Pavel Pakoš

Sloboda prejavu by nám mala byť posvätná

0icon

V Ústave SR je jasne napísané, že cenzúra sa zakazuje.Kôli vojenskekej operácii na Ukrajine boli vypnuté viaceré weby. Čiže naši papaláši nám predviedli ukážkové bezprávie. A čo na to tí silní vrajkresťania? Čušia a spolupracujú aj s inými podpásovkami ? To, že sa takto spoľahlivo premieňajú na neviestkárov je im…

Juraj Tušš

Dnešná situácia vo svete - Kritický okamih

0icon

Žiaľ, udalosti sa vo svete vyvíjajú neustále po špirále stupňujúceho napätia medzi konkurenčnými riadiacimi skupinami. Môj optimizmus z minuloročných predikcii (predpovedí) sa vôbec neodzrkadľuje vo svetových udalostiach a preto som dnes skrátka nútený tvrdiť, že čelíme najhor&scaro

Ján Droppa

Európa v americkej pasci

0icon

     Nebudem rozoberať severoamerickú históriu. Isté je , že boju a majetku chtiví európania podrobili (zlikvidovali všetkých pôvodných), aby stvorili USA.  Bohaté a silné, to USA, čo do poslednej chvíle čakalo na vývoj WWW II, otvorenie druhého frontu proti fašistickému Nemecku.     Po porazení Hit

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Kvitnúca orchidea. Celkovo 6 400 druhov tropických rastlín vlastní vo svojich zbierkach Botanická záhrada SPU v Nitre. V skleníkoch sa nachádza 2 300 druhov pôvodných a 2 000 druhov hybridných orchideí

Autor: FOTO TASR - Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ľvov sa pripravuje na obranu v prípade útoku zo strany Bieloruska

0 icon

Ľvov 2. júla 2022 (HSP/Foto:pixabay) Ľvov sa pripravuje na obranu v prípade útoku zo strany Bieloruska. Na svojom kanáli Telegram o tom informoval primátor mesta Andrij Sadovoj, ktorý dnes zvolal operatívnu poradu s vojenským a civilným vedením mesta. "V každom okrese mesta bude zriadený štáb obrany a bude sa vykonávať…

Matovič tvrdí, že „kazia plán“ a preto ich chcú dostať preč z vlády: „Vedia, že OĽANO je chyba v systéme a skutočne nekradneme“

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB-Igor Matovič)   Pandémia koronavírusu a situácia na Ukrajine obyvateľom ukázali, že v súčasnej vláde sú amatéri, ktorí našu krajinu ničia. Ľudia preto začali volať po páde súčasnej vlády a predčasných voľbách, čoho sa okamžite chytila aj opozícia. Líder vládnej strany OĽaNO Igor Matovič v najnovšom…

Keď Putin poslal vojská do Kyjeva, plánovačom sankcií stačilo stlačiť tlačidlo. EÚ pripravovala sankcie proti Rusku už dlho predtým, píšu v zahraničí

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Hospodársky konflikt s Ruskom sa zmenil na pozičnú vojnu. Krajiny G7 si pochvaľujú svoje bezprecedentné sankcie. Moskva zároveň predpovedá, že zvyšovanie cien energií povedie k chudobe vo veľkej časti Európy. Tento boj zatiaľ nemá jasného víťaza. Rusko nemôže dlho odolávať technologickému odpojeniu od Západu,…

Heger partnerom predstavil reformu koaličnej rady. „Nemôžeme si dovoliť skrátiť volebné obdobie, rozpad vlády,“ vyhlásil

0 icon

Bratislava 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB- Heger)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) predstavil koaličným partnerom reformu fungovania koaličnej rady. Chce ňou sprehľadniť procesy a priniesť viac pokoja. Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy Heger nechcel viac svoj návrh konkretizovať. Povedal, že o ňom rokuje v koalícii. S blížiacou sa…

Poľský generál Koziej: Po víťazstve na Ukrajine ruská armáda prerazí tento koridor

0 icon

Varšava 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Ďalším cieľom Ruska nebude Moldavsko alebo Estónsko, ako sa obávajú európski analytici, ale pozemné spojenie s Kaliningradom, je presvedčený poľský generál Koziej Podľa bývalého šéfa Národného bezpečnostného úradu generála Stanisława Kozieja sa vzťahy medzi Ruskom a NATO v dôsledku ukrajinskej krízy zhoršili, a preto…

Zelenina a ovocie na Ukrajine stoja ako keby boli „zlaté“

0 icon

Kyjev 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Zelenina a ovocie na Ukrajine stoja ako keby boli "zlaté". Občas sa objavia problematické položky, ktorých ceny lámu všetky rekordy Napríklad nedávno sa mladé zemiaky v niektorých sieťach predávali po 140 hrivien za kilogram, cenovky mladého cesnaku dosahovali 100-120 hrivien za kilogram, cibuľa vo…

Ukrajinské ozbrojené sily začnú od októbra registrovať ženy na vojenskú službu

0 icon

Kyjev. 2. júla 2022 (HSP/Foto:FB)   Ukrajinské ozbrojené sily začnú od 1. októbra registrovať ženy na vojenskú službu Ženy budú v zálohách AFU a NSU, budú sa zúčastňovať výcvikových táborov a budú povolávané do služby. Matky s deťmi mladšími ako tri roky a tehotné ženy budú oslobodené. Ostatným hrozí pokuta…

Čínsky veľvyslanec: Máme len jednu zahraničnú vojenskú základňu. USA majú oficiálne 823 vojenských základní po celom svete. Kto teda predstavuje skutočnú hrozbu?

0 icon

Washington 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Vašich 823 vojenských základní okupovalo celý svet, upozornil čínsky veľvyslanec v USA Qin Gang na výrazný nepomer  "Pozorne sme si preštudovali novú koncepciu NATO, ktorá implicitne označuje Čínu za potenciálnu hrozbu na nasledujúcich 10 rokov," začal veľvyslanec. "Dovoľte mi uviesť niekoľko čísel a položiť…

Pribudnú ďalšie horúce miesta? Toto si myslí plukovník generálneho štábu ruských ozbrojených síl

0 icon

Moskva 2. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa Michaila Chodarjonka, plukovníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl vo výslužbe, môžu USA po "špeciálnej operácii" urobiť z Bieloruska a Kazachstanu ďalšie horúce miesta Po prípadnom víťazstve Ruska na Ukrajine sa USA takticky stiahnu a obvinia z toho Bidena. A potom prejdú k novému…

Lysyčansk dobyli ruské jednotky nečakane rýchlo

0 icon

Kyjev 2. júla 2022 (HSP/Foto:Telegram)   Proruskí separatisti v sobotu oznámili, že "kompletne" obkľúčili mesto Lysyčansk v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Ukrajinská strana tieto tvrdenia poprela "Dnes sa spoločným úsilím podarilo Národnej milícii Luhanskej ľudovej republiky a ozbrojeným silám Ruskej federácie obsadiť posledné strategicky dôležité vyvýšeniny. To nám umožňuje…

Podkasty

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Všetko, čoho sa dotkne táto garnitúra, je v ohrození. Sú na rade kultúrne pamiatky?

icon

Bratislava 23. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Človek ani nestačí sledovať, čo všetko osvedčené a v mnohých ohľadoch aj z európskeho pohľadu špičkové, idú terajší vládcovia Slovenska za každú cenu zmeniť. Akoby všetko, čo tu bolo doteraz bolo zlé, a treba ho reformovať, často vlastne deformovať. A chcú to urobiť čo najrýchlejšie, v zásade bez diskusií...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Načo je nám EU a NATO?

0icon

Tak a po 4 mesiacoch si zopakujme zopár základných údajov. V roku 1993 Slovensko malo zahraničný dlh okolo 2 miliardy USD. Dnes je to už cca 70 miliard dolárov. V roku 1993 malo Slovensko štátne podniky, banky, poisťovne. Vlastnilo majetok, ktorý mohol už skoro 30 rokov prinášať zisk pre rozvoj…

Boris Mesár

Dr. David Martin : Do roku 2028 zomrie na celom svete 700 miliónov ľudí na vakcínu CV19

0icon

Dr. David Martin má bohatý lekársky a investičný životopis. Dr. Martin tiež vedie spoločnosť (M-CAM International), ktorá financuje špičkové inovácie na celom svete.  Je tiež jedným z kľúčových ľudí usilujúcich sa o spravodlivosť v súdnych sporoch žalujúcich zdravotnícke spoločnosti a federálnu vládu, ktoré sa podieľajú na dodávaní tzv.

Pavel Pakoš

Sloboda prejavu by nám mala byť posvätná

0icon

V Ústave SR je jasne napísané, že cenzúra sa zakazuje.Kôli vojenskekej operácii na Ukrajine boli vypnuté viaceré weby. Čiže naši papaláši nám predviedli ukážkové bezprávie. A čo na to tí silní vrajkresťania? Čušia a spolupracujú aj s inými podpásovkami ? To, že sa takto spoľahlivo premieňajú na neviestkárov je im…

Juraj Tušš

Dnešná situácia vo svete - Kritický okamih

0icon

Žiaľ, udalosti sa vo svete vyvíjajú neustále po špirále stupňujúceho napätia medzi konkurenčnými riadiacimi skupinami. Môj optimizmus z minuloročných predikcii (predpovedí) sa vôbec neodzrkadľuje vo svetových udalostiach a preto som dnes skrátka nútený tvrdiť, že čelíme najhor&scaro

Ján Droppa

Európa v americkej pasci

0icon

     Nebudem rozoberať severoamerickú históriu. Isté je , že boju a majetku chtiví európania podrobili (zlikvidovali všetkých pôvodných), aby stvorili USA.  Bohaté a silné, to USA, čo do poslednej chvíle čakalo na vývoj WWW II, otvorenie druhého frontu proti fašistickému Nemecku.     Po porazení Hit

TopDesať

Ako vyzerá psychiatrická liečebňa? Toto sú reálne skúsenosti

0 icon

Ľudia si často myslia, že psychiatrická liečebňa vyzerá ako vo filme. Táto žena sa však rozhodla zdieľať svoje reálne skúsenosti z pobytu v takejto nemocnici, aby ukázala ľuďom, ako to vyzerá v skutočnosti a že to nie je až také zlé. Si zvedavý, čo sa skrýva za dverami s nápisom…

Dizajnéri nemali svoj deň. Na ich chyby doplatili obyčajní ľudia

0 icon

Ešte stále existujú ľudia, ktorí neberú svoju prácu dostatočne vážne a hľadajú "skratky". Ich majstrovské diela potom vyzerajú prinajmenšom zaujímavo. Niektoré sú natoľko epické, že sme neodolali a rozhodli sme sa ich ukázať aj tebe. Možno sa budeš diviť, že niekto na tejto planéte môže zlyhať takýmto smiešnym spôsobom. Títo dizajnéri to…

Ako vyzerá Bajkal - najstaršie a najhlbšie jazero sveta - v zime?

0 icon

Jazero Bajkal je najväčšou pýchou Ruska. Ide o najhlbšie a najčistejšie jazero na celej planéte. No ako vyzerá tento prírodný skvost v zime? Jeho neuveriteľné čistá voda vytvára v zime krásny rozprávkový svet. Ľad zakrývajúci jazero je až neprirodzene priezračný. Čistotu narúšajú len metánové a kyslíkové bubliny z vodných rastlín, ktoré vytvárajú…

Machu Picchu: Stratené mesto Inkov. 3. časť

0 icon

Hiram Bingham z Yaleovej univerzity zostal až do smrti presvedčený, že objavil mesto Vilcabamba, legendárne posledné útočisko porazenej inskej ríše. Na jednej z jeho pôvodných fotografií môžeme vidieť príkrov mrakov, ktoré sa spúšťajú na záhadnú citadelu. Pokračujeme treťou časťou článku. Poloha mesta v sedle medzi dvoma horami - teda medzi…

Desivé príbehy z Košíc a okolia: Vyčíňa tam duch?

0 icon

Asi každý z nás pozná nejaký ten strašidelný príbeh o duchoch. A či na duchov veríš alebo nie, niektoré veci sa môžu len ťažko vysvetliť reálne. Dnes ti prinášame tieto desivé príbehy, ktoré pochádzajú z Košíc a okolia. Tieto príbehy v tebe s určitosťou vyvolajú zimomriavky. Dóm svätej Alžbety - pýcha mesta Košice

Armádny Magazín

Pentagon: Ukrajina úspešne využíva systémy HIMARS na Donbase

0 icon

USA, 2.júla 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dosiahla "významný úspech" s použitím amerických viacnásobných odpaľovacích raketových systémov HIMARS na bojisku, povedal v piatok novinárom nemenovaný vysoký predstaviteľ Pentagonu. „Pretože ide o vysoko presný systém s dlhým dosahom, Ukrajinci sú schopní systematicky vykonávať presné údery proti starostlivo vybran

Izrael opäť útočil v Sýrii

0 icon

Sýria, 2.júla 2022 (AM) – Izrael podľa sýrskeho ministerstva obrany spustil dnes ráno raketový útok na sýrsku provinciu Tartus. V dôsledku ostreľovania boli zranení dvaja civilisti. Ráno približne o 06:30 vykonal leteckú agresiu niekoľkými raketami vypálenými zo Stredoze

Kadyrov: Lisičansk je úplne obkľúčený spojeneckými silami

0 icon

Ukrajina, 2.júla 2022 (AM) – Ramzan Kadyrov napísal na svojom telegramovom kanáli s odvolaním sa na operačné informácie, ktoré dostal od veliteľa špeciálneho pluku Achmat - Zamida Chalajeva, že Lisičansk je úplne obkľúčený spojeneckými silami. Šéf Čečenska povedal, že pre nacionalistov a ukrajinskú armádu nebolo možné z mesta ujsť. "Nepriateľ zase…

Kissinger kritizuje detskú naivitu Západu voči Rusku

0 icon

USA, 1.júla 2022 (AM) – Henry Kissinger (99) v utorok v rozhovore s britskými reportérmi v Corriere della Sera povedal, že ruského vodcu Vladimira Putina vníma ako "inteligentného analytika, ktorý chápe medzinárodnú situáciu z ruskej perspektívy". "Zostane to tak a treba to vziať do úvahy, keď sa vojna skončí," povedal Kissinger. &

Šéf ruskej rozviedky: "Poľsko je pripravené rozdeliť Ukrajinu"

0 icon

Rusko, 1.júla 2022 (AM) – Udalosti okolo Ukrajiny sa začínajú rýchlo vyvíjať a nie v prospech obyvateľstva tejto krajiny, ktorá považuje obyvateľov západných krajín a konkrétne Poliakov za svojich priateľov. Zistilo sa, že Varšava začala a

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Kvitnúca orchidea. Celkovo 6 400 druhov tropických rastlín vlastní vo svojich zbierkach Botanická záhrada SPU v Nitre. V skleníkoch sa nachádza 2 300 druhov pôvodných a 2 000 druhov hybridných orchideí

Autor: FOTO TASR - Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali