Danko: Česi by mali byť menej cynickí a Slováci väčší optimisti

Bratislava 22. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

 

Za jeden z najsilnejších zážitkov roka 2018 označil predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko svoje vystúpenie v českej Poslaneckej snemovni

Na snímke predseda parlamentu Andrej Danko

Bol to obrovský zážitok, vidieť českých poslancov spievať slovenskú a českú hymnu. Mal som doslova zimomriavky. Lebo to bolo úprimné, priateľské a naozaj si cením, že mi Česi umožnili vystúpiť,“ uviedol v bilančnom rozhovore na Tablet.TV.

S prejavom vystúpil v novembri po Borisovi Jeľcinovi a Paulovi Ryanovi iba tretí zahraničný politik v histórii Českej republiky. Za rovnako historické označil vystúpenie predsedu českej Poslaneckej snemovne Radka Vondráčka (ANO) na Slovensku. „Je to prejav úcty národa, ak vám umožnia takto vystúpiť v inom parlamente a pán predseda Poslaneckej snemovne Českej republiky si túto česť zaslúžil. A zaslúžil si to aj český národ a Moravania,“ povedal Danko.

V prejave v českom parlamente sa okrem historických tém venoval aj aktuálnej situácii. „Snažil som sa povedať aj to, aká je pozícia Slovákov a Čechov v Európskom parlamente. Víziou, kde budeme spolu bok po boku v Európskej únii, aké problémy nás trápia, tlak nadnárodných koncernov, dvojaká kvalita potravín, ceny… Je to ľahké identifikovať,“ poznamenal. Dodal, že Slováci by podľa neho mohli byť pri hodnotení života väčší optimisti a Česi zasa menej cynickí.

Rok 2018 bol na základe dohody slovenskej a českej vlády zo septembra 2017 rokom spoločného pripomínania si okrúhlych „osmičkových“ výročí, či už 25. výročia vzniku dvoch samostatných republík, 50. výročia Pražskej jari a následnej okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy a napokon storočnice vzniku spoločného štátu oboch národov.

 

Prejav v ruskej Dume

V roku 2018 mal Andrej Danko možnosť prehovoriť aj v ruskom a srbskom parlamente. „To si nevyberáte, že chcete niekde vystúpiť. Musíte dostať ponuku. V ruskej Dume vystúpilo asi päť politikov za desať rokov a v srbskom parlamente päť v celej histórii,“ odpovedal na otázku, či si ako politik SNS zámerne vyberal parlamenty slovanských štátov.

„Pre mňa bolo zaujímavé vystúpiť v srbskom parlamente ako v štáte, ktorý nám je aj historicky blízky. A ktorý sa uchádza o členstvo v Európskej únii. Mal som možnosť vyjadriť im podporu aj v stanovisku ku Kosovu,“ povedal Danko.

Jeho prejav v ruskej Dume bol na Slovensku vnímaný kontroverzne, Danko si však za ním stojí. „Pocit, keď vojdete do sály, kde je 600 poslancov, kde sa vás upína zrak partnerov z Európskej únie, ale aj koaličných partnerov, každé slovo je analyzované, to sú veľké tlaky. Myslím, že som to zvládol a som rád, že som takéto vzťahy s ruskou Dumou nadviazal,“ povedal. „Je to česť nie pre mňa osobne a SNS, ale pre Slovensko. Ale znova, žiadna zaslepenosť nie je namieste ani k Rusku, ani k Číne, USA, ani k Nemecku či k Francúzsku. My milujeme Slovensko a pre Slovensko musíme budovať vzťahy,“ dodal s tým, že jeho strana plne rešpektuje pozíciu Slovenska ako člena NATO a Európskej únie.

 

Politikom neprináleží hodnotiť vyšetrovanie vraždy

Na margo vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej Danko povedal, že polícia potrebovala a potrebuje pokoj na to, aby ju mohla vyšetriť.

„Ak nedôverujete polícii, nedôverujete svojmu štátu. To, ako to niektorí politici začali zneužívať, by som nazval až hyenizmom. Politikom neprináleží hodnotiť vyšetrovanie takejto vraždy,“ uviedol.

„Po celý čas som sa snažil a aj sa budem snažiť, aby pri takejto udalosti konali tí, ktorí konať majú, a zodpovednosť niesli tí, ktorí sú zodpovední. Najľahšie je niekoho obviniť a pošpiniť,“ povedal Danko.

Politické riešenie krízy, pri ktorom kabinet Roberta Fica vymenila vláda Petra Pellegriniho vníma ako realitu. „To, čo sa udialo so zmenou vlády, bolo osobné rozhodnutie Roberta Fica a politickej strany Smer-SD. My, ako koaliční partneri, sme to rešpektovali. Bolo to všetko na začiatku, pri tej vlne emócií,“ povedal.

 

Komunálne voľby

V komunálnych voľbách dosiahla SNS najlepší výsledok vo svojej histórii. V počtoch zvolených starostov a primátorov skončila v rebríčku po nezávislých kandidátoch a Smere-SD tretia, tesne pred KDH, ktoré ju zasa tesne predbehlo v poradí zostavenom na základe množstva zvolených poslancov.

Podľa Danka nebol tento úspech spôsobený skutočnosťou, že je SNS aktuálne vládnou stranou. „Opak je pravdou, dnes mať dres SNS nielen v regióne, ale aj v hlavnom meste je niekedy až „životu nebezpečné“ a aj pre rodinných príslušníkov,“ tvrdí.

Okrem toho, voľby prebiehali v čase, keď médiá intenzívne riešili otázku Dankovej rigoróznej práce. „Ja len môžem povedať, že podľa niektorých médií som už falšoval podpis, čítal listy, bil priateľku, teraz najnovšie to, čo bolo pred dvadsiatimi rokmi normálne pri písaní práce, normálne nie je,“ reaguje predseda SNS. Výsledok v komunálnych voľbách je podľa neho výsledkom úsilia jednotlivých regionálnych politikov, ktorí dokázali uspieť napriek mediálnemu tlaku.

„Získali sme zaujímavé mestá. Máme primátora Spišskej Novej Vsi. A ja som hrdý aj Revúcu. Niektorí o mne rozširujú, že sa v Revúcej nemôžem ani ukázať. Tak teraz má SNS primátora Revúcej, predsedu okresnej organizácie, Jula Buchtu. Človeka, s ktorým som vyrastal a ktorý zástavu SNS prevzal, keď mala tri percentá,“ povedal Danko. „Komunálna politika je v rukách regionálnych štruktúr. Ja som hrdý, že máme živých a nielen papierových 8000 členov. Keď som vstupoval do SNS, mali sme ich asi 1300 a aj z tých niektorí odchádzali, lebo sme robili personálne zmeny,“ dodal.

 

Novela zákona o politických stranách

Novela zákona o politických stranách z dielne SNS podľa neho nadväzuje na novelu rokovacieho poriadku Národnej rady SR.

„Ja som vždy hovoril o systémových riešeniach. Rokovací poriadok dnes už nikto nespochybní. Ak si niektorí poslanci neuvedomovali, že v rokovacej sále nesmú jesť, tak tam boli aj také body, ale to nebolo o keksíkoch, ale o procesoch, prijímaní zákonov a rôznych inštitútoch, ktoré parlament dovtedy nemal,“ povedal Danko.

„Čo sa týka zákona o politických stranách, to nebola svojvôľa. Ale chceli sme poukázať na to, že napríklad od SNS sa vyžaduje transparentnosť financovania, zodpovednosť lídra za každého člena. A je tu strana, ktorá má štyroch ľudí a peniaze dáva neviem kde. Keď som ich vyzýval, aby zverejnili účty a zverejní ich aj SNS, tak ostalo ticho. Mne sa už nechce hádať so Sulíkom, Kollárom a Matovičom. Chcem, aby mali rovnaké podmienky a zodpovednosť, akú mám ja,“ povedal Danko.

„A nech si ľudia potom vyberú. Ak budú napríklad poskytované finančné pôžičky, budú musieť byť omnoho transparentnejšie vykazované. Ale aj obchodné vzťahy politických strán s blízkymi firmami nad určitý obrat, budú musieť byť zverejnené,“ upozornil predseda SNS.

 

Globálny pakt OSN

Na otázku, prečo sa nepokúsil vyriešiť problém slovenského stanoviska ku Globálnemu paktu OSN o migrácii dohodou v koalícii, Danko odpovedá, že sa o to snažil.

„Verte, že som chcel. A nemal som jeden telefonát aj s predsedom Smeru-SD. Upozorňoval som na rozpor pozície Smeru-SD a ich ministra zahraničných vecí,“ povedal.

„Upozorňoval som, že je to citlivá vec. Slovenská národná strana podala svoj návrh uznesenia do NR SR, ktoré malo byť akousi záchrannou brzdou, ak by si ministerstvo zahraničných vecí hralo ďalej svoju pieseň. Napokon bolo prijaté uznesenie, ktoré je pre vládu záväzné. Je to výnimočná vec,“ dodal.

 

Kandidát na post prezidenta

Na otázku, ako SNS rieši otázku kandidáta na post prezidenta, Danko poznamenal, že v komunálnych voľbách bola najúspešnejšou koalíciou dvojica Smer-SD – SNS.

„Ale my nie sme pionierska organizácia Smeru. Máme svoju politiku, niekedy aj konflikty, ako teraz vznikol pri globálnom pakte,“ uviedol.

„Prezidentský kandidát je vážna téma, moja ponuka predsedovi Smeru-SD bola a trvala dosť dlho, aby sme našli prienikového človeka. Nepodarilo sa,“ zhrnul predseda SNS.

Samotná SNS podľa neho nemá šancu presadiť svojho človeka na prezidentský post a okrem toho sa na každého potenciálneho kandidáta znáša mediálna kritika. „Po tom, čo som ja zažil, v SNS teraz nikto nemá odvahu,“ uviedol s tým, že by podľa neho SNS svojho kandidáta mať mala.

„Ja som na predsedníctve povedal, že ak by bolo prijaté rozhodnutie a ak by som to mal byť ja, že pôjde len o technickú účasť. Bez akejkoľvek kampane, akéhokoľvek proma, účasti na televíznej diskusii. Lebo to nemá význam, čísla nehovoria o tom, že by sme sa tejto funkcie mohli dotknúť. Pri mojich 44 rokoch by som asi potreboval ešte nejakú tú šedinu, aby som mohol byť prezidentom,“ povedal Danko.

„Predpokladám, že tam budú silní kandidáti, možno Miro Lajčák, počúvam, že prezident sa nebude uchádzať, ale sú tam ešte ďalší ľudia. A po ďalšie, moja veľká ambícia je urobiť nový program. Znížiť daň z príjmu na 15 percent, urobiť reformu sociálnych dávok, zlepšiť postavenie dôchodcov a pomôcť mladým rodinám.“ dodal. Slovenská národná strana môže podľa neho, vzhľadom na počet poslancov v klube, o prezidentskom kandidátovi rozhodnúť kedykoľvek. „Ja vyhlásim voľby asi 10. februára, prvé kolo by malo byť 16. alebo 17., druhé bude 30. marca. A do začiatku februára je čas, aby 15 poslancov SNS niekoho nominovalo,“ zhrnul.

 

Odvod pre obchodné reťazce

Slovenská národná strana podľa neho v tomto volebnom období naplnila veľkú časť svojho volebného programu, má však aj ďalšie ciele. „Nemáme systémové financovanie infraštruktúry naviazané na HDP. Prečo nemáme každý rok stanovené percento na investície do ciest, ako je to napríklad v Rakúsku? Prečo nezmeníme zákony pri vyvlastňovaní, čo sa týka napríklad cyklotrás? Mojou ambíciou je presadzovať ďalšie veci, ktoré budú vytvárať systém. Som veľmi rád, že sa mi podarilo zaviesť rekreačné poukazy, ktoré naštartujú cestovný ruch,“ povedal.

Odvod pre obchodné reťazce, ktorý presadila SNS, bol podľa neho opatrením, ktoré systémovo pomôže pôdohospodárom.

„Ak dnes niekto kritizuje osobitný odvod… Na jednej strane kritizovali, že pôdohospodárstvo nemá peniaze. Dvesto miliónov dávajú Česi, my budeme mať sto miliónov. Je otázka, ako sa to spravodlivo rozdelí na živel, potravinárov, pôdohospodárov. Ale už tie peniaze tam budú každý rok. Keď niekto hovorí, že ceny narastú o dva a pol percenta, ja sa pýtam, prečo každý rok rastú o päť percent, keď žiadny odvod schválený nebol,“ uzavrel Danko.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Naozaj pravdepodobnosť nižšia ako zasiahnutie bleskom? Baťovej ústav pre kontrolu liečiv eviduje 4492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín, z toho závažných je takmer 300

0 icon

Bratislava 14. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k štvrtku (13. 5.) eviduje 4492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 272 závažných, čo predstavuje 6,1 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL Medzi…

OĽANO tvrdí, že podpora rodiny je a vždy bola ich prioritou

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jaroslav Novák   Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny predstavitelia hnutia OĽANO vyhlásili, že podpora rodiny je a vždy bola ich prioritou. Dôkazom toho sú nielen praktické kroky vlády Eduarda Hegera, ale aj ďalšie zámery na podporu rodín, ktoré do verejnej debaty vniesol predseda a…

Vyslanec USA pricestoval do Tel Avivu, v Gaze zomreli ďalšie deti a ženy

0 icon

Gaza 15. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)   Vyslanec Spojených štátov amerických Hady Amr pricestoval v piatok do Tel Avivu v rámci snahy o deeskaláciu nepokojov medzi Izraelom a Palestínčanmi. Zúčastní sa na rozhovoroch s predstaviteľmi Izraela, Palestíny a OSN, ktorých cieľom bude dohodnúť prímerie Izrael v sobotu ráno vykonal nálety…

Predseda Rady Európy okomentoval zaradenie ČR na zoznam nepriateľských krajín

0 icon

Bratislava 15. máaja 2021 (HSP/Sputnik/Foto: Sputnik-Vitaliy Belousov, SITA/AP-Yuri Kochetkov, TASR/AP-Petr David Josek)   Predseda Európskej rady Charles Michel označil ruský zoznam nepriateľských krajín za ďalší krok smerom k eskalácii, ktorá podkopáva diplomatické vzťahy "Rozhodnutie ruskej vlády o 'štátoch páchajúcich nepriateľské činy' je ďalším krokom k eskalácii, ktorá podkopáva diplomatické vzťahy," napísal…

Boris Kollár: Jednorazový príspevok na deti musia dostať tie rodiny, ktoré to potrebujú

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Tento týždeň zarezonovala na našej politickej scéne téma jednorazového príspevku na deti pre rodiny postihnuté pandémiou. S návrhom prišiel opozičný Hlas – SD a, pre mnohých prekvapivo, ho podporil aj Boris Kollár a jeho hnutie Sme rodina V konkrétnostiach návrhu sa síce Pellegrini s Kollárom…

Na pozemku bývalého policajta v salvádorskom meste Chalchuapa našli desať zakopaných mŕtvol

0 icon

Chalchuapa 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zakopané telá siedmich žien a troch detí sa našli na pozemku patriacemu expolicajtovi v salvádorskom meste Chalchuapa. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšiu generálnu prokuratúru Podľa jej informácií 51-ročného muža vyšetrujú pre podozrenie zo sexuálnych trestných činov a…

ZMOS požaduje od štátu, aby dofinancoval prenesený výkon štátnej správy: Mestá a obce sú nútené porušovať zákon

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) adresovalo ministrovi dopravy Andrejovi Doležalovi (nom. Sme rodina) požiadavku na dofinancovanie preneseného výkonu štátnej správy. Štát namiesto toho, aby doplatil objednané ešte krátil objem peňazí. Mestá a obce sú preto nútené porušovať zákon. V tlačovej správe o…

Arménsky premiér požiadal Putina o vojenskú pomoc kvôli Azerbajdžanu. Nevylučuje pomoc Francúzska

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Guneev, SITA/AP-Russian Foreign Ministry Press Service, TASR/AP-Hayk Baghdasaryan)   Úradujúci predseda vlády Arménska Nikol Pašinjan napísal list Vladimirovi Putinovi so žiadosťou o vojenskú pomoc kvôli situácii v provincii Sjunik, ktorá hraničí s Azerbajdžanom. Oznámil to na mimoriadnom zasadnutí parlamentu Pašinjan v piatok v parlamente uviedol,…

Peter Kovařík: Minimálny vek na vstup do polície by sa mohol znížiť na 18 rokov

0 icon

Bratislava 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minimálny vek na vstup do polície by sa mohol znížiť z 21 na 18 rokov. Mladí ľudia by mohli doplniť hlavne neobsadené miesta na základných útvaroch. Ďalšou novinkou v polícii by mohlo byť zrušenie povinných menoviek na uniformách. Pre TASR to uviedol policajný…

Palestínsky prezident vyzval OSN a USA, aby zakročili v Izraeli a odsúdili „brutálne a plánované zabíjanie“

0 icon

Ramalláh 15. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Majdi Mohammed)   Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyzval v piatok OSN a Spojené štáty, aby zasiahli voči izraelským útokom a odsúdil "brutálne a plánované zabíjanie" Palestínčanov. Abbás reagoval na prebiehajúce eskalácie v pásme Gazy, na okupovanom západnom brehu Jordánu a v Jeruzaleme, informovala agentúra AP Úrad…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Žoldnieri slobody ? ...

0icon

Význam slova žoldnier - príslušník platenej, najatej armády, námezdný vojak, zapredanec. Ja by som to ešte rozšíril nielen na najatých profesionálnych vojakov, či aj dobrovoľníkov, ale podľa mňa by to malo významovo platiť na každého, kto akýmkoľvek spôsobom, či platený, alebo ideologicky ovplyvnený slúži cudzí záujmom. Chápem, ak naša armáda…

Tony Belohorec

Erdogan nazval Izrael teroristickým štátom

0icon

Turecký prezident zasahuje do arabsko-izraelského konfliktu. Označil za povinnosť ľudstva zastaviť teroristický štát Izrael. „Izrael prekročil všetky hranice,“ uviedol Erdogan. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, využil svoj včerajší televízny prejav pri príležitosti Eid al-Adha na hlasité zahraničnopolitické vyhlásenia a ostro kritizoval politiku židovského štátu. "Sme nahnevaní na útlak teroristického štátu Izrael." Izrael prekročil…

René Pavlík

Kartel

0icon

Kartel. Kartel je obchodná špatnosť, lebo likviduje konkurenciu. Ak sa firmy sčuchnú, uzavrú dohodu, samozrejme tajnú, a sami si určia cenu, zákazník je bezmocný. Navyše, každá firma sa potom, v dohodou vymedzenej oblasti, môže správať ako monopol. Vytvorenie kartelu je aj v našom štáte trestné, lebo hrubým spôsobom znevýhodňuje kupujúcich.…

Ján Droppa

Vymením letku F-16 za VSŽ (US Steel)

0icon

Predaj US Steel bol na pretras už päť rokov. Ale použiť to ako hospodársky  (politický) nátlak je  aj pre mňa veľkým prekvapením. Zrušenie - odstavenie troch vysokých pecí , ktoré majú obdobu kvalitou a veľkosťou len v Japonsku je poprava.  Ničím sa to už nebude dať nahradiť. Keď už je…

Jana Tutková

Minulé leto Covid vymizol aj bez vakcín, no MZ SR im ide teraz robiť reklamu za 1,5 milióna

0icon

Práve v čase, keď sa ľudia pohoršujú nad miliardou, ktorá išla na povinné testovania, ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvy na obrovské balíky reklamy, ktoré majú sprostredkovať viac informácií o očkovaní proti Covid. Tu je prehľad

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo spôsobuje bolesť krížov a ako tomu predísť?

0 icon

Ak ťa zabíja bolesť chrbta, nie si sám. Polovica pracujúcich ľudí pozná tento nepríjemný boľavý pocit v dolnej časti chrbta. A hoci sa veľa ľudí rozhodne pre lieky na úľavu od bolesti, nie vždy je to najefektívnejší spôsob. V skutočnosti môže zmena niektorých vecí, ktoré robíme každý deň, pomôcť pri riešení tohto problému. 1.…

Bomba na svetovej výstave - Výbuch 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z minisérie výbuchu bomby na svetovej výstave, ktorá sa uskutočnila v roku 1940. Bomba vybuchla presne 4. júla, v britskom pavilóne. Poďme na druhú časť článku. Všetky nádeje sa rozplynuli v onen deň - 4. júla 1940. telefonistka v britskom pavilóne obdŕžala hovor, v ktorom ju anonym varoval, aby „vypadla“, pretože je…

Existujú zvieratá, ktoré dokážu vidieť WiFi alebo Bluetooth signál?

0 icon

Technológia Bluetooth a WiFi je tu s nami už takmer 30 rokov. Za ten čas sme si spoločné chvíle s týmito dvoma signálmi tak zamilovali, že si bez nich nevieme predstaviť život. Aký názor na to majú zvieratá? Bluetooth má v rodnom liste zapísanú krajinu Švédsko a tvorcu firmu Ericsson. Od…

Ktoré miesto je najchladnejším vo vesmíre? Volá sa Boomerang

0 icon

Najchladnejším miestom vo vesmíre je hmla Boomerang, kde teplota dosahuje iba 1 stupeň Kelvina. V našej reči je to - 272,15 stupňov Celsia. Ľudia však v laboratóriu dosiahli oveľa mrazivejšie teploty. Bolo to v roku 1980 na observatóriu v Novom Južnom Walese, ktorý sídli v Austrálii. Keith Taylor a Mike…

Lítium a elektrické autá: Odkiaľ vôbec tento prvok pochádza?

0 icon

S rastúcim dopytom po elektrických vozidlách sa zvyšuje aj dopyt po kovoch. Lítium sa v posledných rokoch začalo využívať vo výrobe batérií pre EV. Odkiaľ vôbec pochádza a ako sa ťaží? Lítium je v zásade vysoko reaktívny alkalický kov s vynikajúcou tepelnou a elektrickou vodivosťou. Vďaka týmto vlastnostiam je obzvlášť…

Vo svete IT

Pre tieto Samsung smartfóny je k dnešnému dňu u nás dostupný Android 11. Je medzi nimi aj váš?

0 icon

Dáta spoločnosti AppBrain odhalili, že Android 11 sa z mesiaca na mesiac dostáva čoraz do väčšieho množstva smartfónov. Nehovoríme pritom len o „kozmetických“ zmenách, ale o skokových. Od konca marca po dnešný deň, sa trhový podiel Androidu 11 rozrástol z približne z 5% na takmer 10%. Samozrejme, do týchto čísiel…

Android 11 dobýja smartfóny. Dáta odhaľujú, na koľkých percent zariadení ho už nájdeme. Je to veľa, či málo?!

0 icon

Hoci naša pozornosť sa postupne, ale isto presúva ku konferencii Google I/O 2021, počas ktorej sa očakáva uvedenie Androidu 12, tak stále mnohí z nás ešte čakajú na Android 11. Dobrou správou je, že Android 11 dobýja stále viac a viac smartfónov. Ešte na prelome marca a apríla sme vám…

Aktualizácia Windows 10 KB5003173 robí viacerým používateľom vrásky na čele. Takto vyriešite vzniknuté problémy!

0 icon

Windows 10 pre mnohých z nás je operačným systémom, s ktorým nemáme žiadne problémy. Nie však každý z používania tohto operačného systému má rovnaký zážitok. Najnovšie portál windowslatest poukazuje na aktualizáciu Windows 10 KB5003173, ktorá je aktuálne distribuovanou aj naprieč našim regiónom, že spôsobuje viacerým používateľom chybu 0x800f0922.   S chybou…

Používate WhatsApp na počítači? Tieto klávesové skratky musíte spoznať!

0 icon

WhatsApp je aktuálne najrozšírenejšou komunikačnou platformou vo viacerých regiónoch sveta vrátane toho nášho. V súčasnosti môžeme WhatsApp používať, ako prostredníctvom smartfónu, tak aj cez počítač, prípadne cez webové rozhranie. Ide o užitočné funkcie, hoci z nepochopiteľných dôvodov, využitie služby na inom zariadení ako je smartfón, je vcelku vzdialené v porovnaní…

Z čoho budú prvé obydlia astronautov na Marse? Vedci majú riešenie, ktoré je natoľko jednoduché, až je dokonalé!

0 icon

Predstava kolonizácie Marsu je každým dňom reálnejšia. O výlete prvého človeka na červenú planétu uvažuje aj americká NASA, zatiaľ čo šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti, SpaceX, Elon Musk, má ambicióznejšie plány, a to vybudovanie prvého mesta na povrchu tejto planéty. Cesta na Mars ale nie je len tak a prví astronauti, ktorí…

Armádny Magazín

Ruský návrh Cypru vyvolal obavy v NATO. Zrýchlia dodávku stíhačiek F-35?

0 icon

USA, 15.máj 2021 (AM) – Americkí vojenskí analytici informovali o obavách NATO a USA, ktoré naďalej vzrastajú po ruskom návrhu, ktorý bol predložený Cypru. Rusko už skôr dávalo jasne najavo, že je pripravené vystupovať v úlohe zmierovacieho subjektu v spore medzi Gréckom a Tureckom o ostrov Cyprus, ako aj o

Zachráni Putin aj Izrael? Vyjadril sa k zhoršeniu palestínsko-izraelského konfliktu

0 icon

Rusko, 15.máj 2021 (AM) – "Situácia, ktorá v súčasnosti prebieha medzi Palestínou a Izraelom, priamo ovplyvňuje bezpečnostné záujmy Ruska", uviedol prezident Vladimir Putin počas stretnutia so stálymi členmi Rady bezpečnosti. Prepis stretnutia bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.  

Jediný tajne urobený záznam Hitlerovho rokovania kde hovorí neoficiálne a pokojne. Video

0 icon

Nemecko, 15.máj 2021 (AM) –  V roku 1942 dostal fínsky zvukár Thor Dalen pokyn urobiť záznam oficiálneho stretnutia Carla G. E. Mannerheima a Adolfa Hitlera. Lenže on sa rozhodol zaznamenať aj neoficiálnu časť tohto stretnutia.   Maršal Carl Gustaf Emil Mannerheim bol fínsky politik, diplomat a vojvodca, Fínmi uctievaný ako ná

Viacúčelové bojové vozidlo JAGUAR testuje nové zbrane

0 icon

Francúzsko, 15.máj 2021 (AM) – V posledných mesiacoch zaznamenala raketa stredného doletu [MMP], ktorú vyvinula spoločnosť MBDA, niekoľko "prvenstiev". V decembri 2020 bola takáto munícia úspešne vystrelená vozidlom Sabre určeným pre špeciálne jednotky. Po tomto teste nasledovala nasledujúci mesiac

Vojenský expert o najnovšom varovaní pre NATO: „Ak nebudú chcieť, pošleme stíhačky.“

0 icon

Rusko, 14.máj 2021 (AM) – Vojenský expert Viktor Murachovskij vysvetlil, prečo sú Rusi nútení vysielať svoje lietadlá smerom k lietadlám NATO. Faktom je, že letectvo aliancie nijako nesúhlasí so vzájomným používaním transpondérov, ktoré umožňujú zistiť účel letu. "No, oni nechcú, takže budeme zakaždým vysiel

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali