Dajte mladým sladký jed, sami otrávia svoju budúcnosť

Bratislava 4. augusta 2023 (Denník N/HSP/Foto: Pixabay)

 

Človek sa mení. A nielen v tých parametroch, ktoré je vidieť v zrkadle. Každý chlapec prechádza obdobím, v ktorom chce byť hasičom, kozmonautom, policajtom, automobilovým pretekárom, proste hrdinom. Prejde niekoľko rokov a strednú školu, neskôr vysokú, si vyberá podľa úplne iných kritérií. Mladý človek zreje ako ovocie

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Je to vidieť, ak si vezmeme ako mierku nejaký časový interval, napríklad 5 rokov. Pädesiatročný muž sa vo svojom uvažovaní veľmi nelíši od seba samého vo veku 45 rokov, avšak 20-ročný mladík je úplne iný človek ako keď mal pätnásť rokov. Názory a myšlienkové pochody zrejú, ustaľujú sa. Ak dovolíme voliť človeku, ktorý má 16 rokov, je pravdepodobné, že kým ním zvolení politici dokončia volebné obdobie, jeho názory sa zmenia, často radikálne. A je len veľmi málo mladých ľudí (a nielen tých), ktorí si toto uvedomujú. Denník N koncom minulého týždňa zverejnil článok, ktorým propaguje zníženie veku prvovoličov.

Reklama

Cituje učiteľa občianskej náuky, Dávida Daubnera, ktorý si myslí, že naši stredoškoláci nie sú pripravení voliť, lebo ich dostatočne nevzdelávame. Rakúska štúdia, naopak, ukazuje pozitíva zníženia veku prvovoličov, uvádza Denník N. Vraj aj slovenskí tínedžeri sa cítia nevypočutí a vládu si predstavujú úplne inak ako starší voliči. Argumenty, ktoré Denník N uvádza, akoby vypadli z denníka tínejdžra. Napríklad, že mladý človek je už od 14. roku trestne zodpovedný a ak má ukončenú povinnú školskú dochádzku, od 15. roku si môže na seba zarábať a odvádzať štátu dane. Rozhodovať o ich výške a prerozdelení cez volebné právo však nesmie. Ani o výške trestov v trestnom zákone.

O výške daní nesmie u nás rozhodovať ani človek, ktorý ich platil, povedzme, 50 rokov. Otázka daní je totiž v ústave vylúčená z okruhu otázok, o ktorých sa smie konať referendum. Takže vo veku voliča dôvod nebude. Dať tínejdžrom do rúk spolurozhodovanie o výške trestov v trestnom zákone, to už je vyslovene ťahanie čerta za chvost. K tomu veku patrí experimentovanie. Preto nie je prekvapením, že zníženie veku, v ktorom sa občan už môže zúčastniť volieb, pretláčajú najmä tie politické strany, ktoré majú vo svojom programe rôzne spoločenské experimenty. A nejde len o agendu LGBTI, alebo postoj k drogám. Sem patria aj strany, ktoré majú, nazvime to netradičný postoj k ochrane prírody.

Reklama

Presne tieto strany sú tým krídlom politického extrémizmu, ktorý sa v našich končinách netrestá, ba skôr naopak, je médiami a dvojakým legislatívnym metrom chránený, aj keď sa prejavuje radikálnymi postojmi a požiadavkami. A radikálne postoje a požiadavky sú prirodzenou súčasťou veku dospievania. Ak si človek uvedomí, akú konotáciu a podvedomú úctu u nás požíva slovné spojenie “rada starších,” ide o priamy útok na konzervatívnu zložku spoločnosti. Tri vlasy deda vševeda treba obrať o všetku hodnotu, hoci je overená stovkami generácií. Šedivé vlasy treba vytrhať, zosmiešniť, zadupať do blata. Varovania starších označiť za kuvikanie.

Denník N tvrdí, že nápad sa pozdáva aj Európskej únii. Argumentuje tým, že priznanie volebného práva mladým ľuďom má vytvoriť a upevniť ich demokratické zvyky, ktoré pomôžu zvýšiť volebnú účasť v budúcnosti. Vlani v marci sa na tom zhodol Európsky parlament. Zhoda zahŕňa zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách na 16 rokov pre všetky členské štáty, ak členské štáty nerozhodnú inak. To je ako pustiť mladých bez oprávnenia za volant na cesty, aby si vytvorili a upevnili zručnosti vodiča. Na obete nehľadiac. Denník N aj tak tvrdí, že štúdie ukazujú pozitíva rakúskej praxe (16 rokov minimum pre účasť na voľbách), a výskumy, z ktorých vyplýva, že sa slovenskí tínedžeri cítia nevypočutí. Mladí sa už za čias Rímskej ríše cítili nevypočutí. Otázkou je, aké pozitíva tento nápad prináša. A tie sú v pohľade hodnotiacich, ktorí sami pretláčajú politicky akceptovaný extrémizmus.

V jednom však Denník N má pravdu. Chcelo by to vraj zlepšiť občianske vzdelávanie, ktoré dlhodobo zanedbávame. Generácia, ktorá absolvovala občiansku výchovu počas totalitného systému, má neporovnateľne viac informácií o fungovaní demokratického štátu než niektorí mladí poslanci Národnej rady SR! Mladí ľudia ani nevedia, že národná rada je nadriadená vláde, že si nevolíme vládu ale poslancov, o funkcii prezidenta má veľmi hmlisté a deformované predstavy. O úlohe ústavy štátu ani nehovoriac.

Pozrime sa bližšie na hodnotenie prezidentských volieb v Rakúsku, ktoré slúži ako podporný argument na umožnenie voľby mladým. Denník N píše: “To, že majú menej skúseností, zvyknú odporcovia používať ako argument proti znižovaniu vekovej hranice voličov. „Výsledky týkajúce sa politickej zrelosti sú pozitívne. Najdôležitejšie je, že vo väčšine prípadov zisťujeme, že najmladšia skupina sa výrazne nelíši od 18- až 20-ročných prvovoličov, v niektorých prípadoch ich dokonca prevyšuje,“ hovorí štúdia Juliana Aichholzera a Sylvie Kritzingerovej z Viedenskej univerzity. Výskum ukazuje, že účasť najmladších voličov v Rakúsku na hlasovaní sa približuje celkovej volebnej účasti. Treba povedať, že hovoríme o dátach z prieskumov, a keďže voľby sú tajné, rakúske ministerstvo vnútra nemá údaje o volebnej účasti podľa veku voličov.

O nezanedbateľnom hlase tejto skupiny mladých hovorí profesorka Kritzingerová aj v rozhovore v blogu Denníka N novinárky a PR manažérky Andrey Hajdúchovej. “V roku 2016 v Rakúsku boli prezidentské voľby. Ústavný súd vtedy zrušil výsledky druhého kola. Voľby sa museli opakovať a rozhodlo sa de facto v treťom kole. Kým v prvom kole ešte 16- a 17-roční voliť nemohli, v treťom už áno. K voľbám tak prišla skupina 36-tisíc nových voličov a zhruba 36-tisíc hlasov predstavovalo aj rozdiel medzi víťazom Alexandrom Van der Bellenom (Strana zelených) a druhým Norbertom Hoferom (FPÖ) v poslednom kole,” vysvetľuje. Voliči starší než 16 rokov podľa štúdie profesorky Kritzingerovej volia správne, čo znamená, že si vyberajú stranu, o ktorej si myslia, že najlepšie reprezentuje ich záujmy.”

Reklama

Predchádzajúce dva odstavce sú pre kritický pohľad dôležité. Potvrdzujú, že mladí voliči inklinujú k Strane zelených, “zelené” strany sú v celej Európe stranami sociálnych experimentov. Pritom sa úplne zanedbáva argument, ktorý som uviedol na začiatku, mladý človek sa rýchlo mení. Je pravdepodobné, že veľká časť mladých prvovoličov by svoju voľbu na konci volebného obdobia prezidenta, ktorého pomohli zvoliť, vykonala úplne inak. To len zvyšuje hlavné rozhodovacie riziko demokracie – uprednostňovať krátkodobú politickú výhodu pred dlhodobým výhľadovým riešením.

Tu nastáva rozpor. Minuloročná štúdia psychologičky a vedkyne Lucie Vitekovej Gažovičovej z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave totiž ukazuje, že práve názory mladých voličov sú v najnižšej zhode s ideami strany, ktorú volia.

Denník N si dal tú prácu a o téme urobil anketu medzi politickými stranami. Podľa nej zníženie vekovej hranice podporuje len Progresívne Slovensko a SaS, Demokrati túto myšlienku pripúšťajú, no aktívne nepodporujú a Republika je proti. Ostatným stranám otázka na túto tému ani nestála za odpoveď. Preferencie najmladších voličov sa oproti starším výrazne líšia aj v aktuálnych predvolebných prieskumoch. Denník N upozorňuje, že dáta, ktoré v strede augusta zbierala agentúra Ipsos pre Denník N, ukazujú, že medzi ľuďmi vo veku od 18 do 34 jednoznačne vyhráva Progresívne Slovensko, a to s viac ako 17 percentami. A tu asi nájdeme aj dôvod, prečo sa téme s takou dôkladnosťou venuje.

Denník cituje Martina Kušteka, ktorý je poradca tímu organizátorov študentských volieb, v ktorých slovenskí stredoškoláci každoročne simulujú hlasovanie na desiatkach stredných škôl. „Môže sa to zdať málo, ale 16- až 17-ročných ľudí je na Slovensku asi 120 000. Je ich viac než registrovaných voličov zo zahraničia. Máme veľa seniorov, bol by to spôsob, ako tento nepomer vyvážiť,” hovorí Kuštek o posunutí vekovej hranice voličov.

Vyvážiť nepomer? Zničiť ďalší tradičný pohľad na svet a radu starších úplne a nenávratným spôsobom znevážiť? O to ide? Prečo potom nedať volebné právo už 10-ročným? V tradičnej rómskej kultúre je 8-ročné dieťa zodpovedné samo za seba a jeho rozhodnutia sú považované za dospelé. Tam to chceme dostať? Nebol by som proti, keby mladá generácia (všetka česť výnimkám) dokázala svoje schopnosti. Ak sa však v súkromí opýtate veci znalých ľudí, zistíte, že s ich maturitnou prácou by mali veľké problémy čerství absolventi mnohých univerzít, pre ktorých je Google jediným vzdelaným pedagógom. Ak by na tri týždne vypadol internet, ich odborný život by sa zastavil. Z hľadiska morálky a hodnôt je situácia ešte neutešenejšia, za to však nemožno viniť mladých. Žneme, čo sme zasiali. Každodennými malými krôčikmi späť v otázkach morálky sme zacúvali až na okraj priepasti.

Reklama

Nie som zástancom tých argumentov, ktoré napríklad ponúka Republika: “Zníženie vekovej hranice na 16 rokov odmietame. Mladí ľudia v tomto veku ešte nemajú dostatok životných skúseností na to, aby dokázali racionálne vyhodnotiť, čo je správne a čo nie. Takisto oveľa ľahšie podliehajú marketingovým manipuláciám a módnym trendom.” Aj keď súhlasím s časťou o marketingu a podliehaní trendom, nesúhlasím s nedostatkom životných skúseností. V tom to nie je. Aj mladý človek bez zásadných skúseností sa môže z vlastnej iniciatívy naučiť kriticky myslieť. Problém je v tom, že je málo pravdepodobné, že o štyri, päť rokov bude myslieť rovnako kriticky a hodnotovo ako dnes. Proste musí dozrieť.

Ponúknuť mladým volebné právo je však pre mladých veľmi atraktívne, i keď z dlhodobého hľadiska nerozumné. Treba sa dôkladne pozrieť, ktorým politikom vyhovuje, a držať pod drobnohľadom všetky ich aktivity. Práve kvôli našim mladým. Budú to práve oni, kto v budúcnosti ochutná horké plody experimentov súčasnosti.

 

Prečítajte si tiež:

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:18

Viac ako 20 krajín na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov COP28 v Dubaji podporilo trojnásobné navýšenie svetovej kapacity jadrovej energie do roku 2050 – v porovnaní s úrovňou z roku 2020. Príslušnú deklaráciu podpísalo aj Slovensko.

08:05

Vzhľadom na zvýšené riziko islamistických teroristických útokov v Nemecku vyzýva podpredsedníčka opozičnej konzervatívnej parlamentnej skupiny CDU/CSU Andrea Lindholzová na preventívne uchovávanie počítačových IP adries. 

08:04

Bezpečnostná rada OSN ukončila politickú misiu v Sudáne. Stalo sa tak na žiadosť orgánov tejto africkej krajiny, ktorú už viac ako sedem mesiacov sužujú boje medzi dvoma súperiacimi generálmi. 

08:02

Americký exprezident Donald Trump nemá imunitu voči trestným obvineniam za činy, ktoré vykonal ako hlava štátu, rozhodol súd a zamietol jeho žiadosť o zrušenie žaloby, ktorú podal špeciálny prokurátor Jack Smith v súvislosti s Trumpovou nezákonnou snahou zvrátiť svoju volebnú prehru z roku 2020.

08:01

Filipíny vybudovali novú stanicu pobrežnej stráže na spornom ostrove Thitu v Juhočínskom mori, čím zvýšili svoju schopnosť monitorovať pohyb čínskych plavidiel a lietadiel na tejto rušnej spornej vodnej trase.

08:01

Ministri zahraničných vecí Burkiny Faso, Mali a Nigeru, v ktorých vládne armáda, navrhli vytvorenie konfederácie. Ide o súčasť dlhodobého cieľa zjednotiť susedné západoafrické krajiny v spoločnom štáte.

08:00

Španielska polícia zadržala 48-ročného muža za údajné sprisahanie s odborníkmi na kryptomeny s cieľom pomôcť Severnej Kórei vyhnúť sa sankciám, ktoré sú na ňu uvalené pre jej program jadrových zbraní. 

07:38

Nemecký koncern Rheinmetall so sídlom v Düsseldorfe chce už v roku 2024 vyrábať na Ukrajine prvé kusy bojovej techniky. 

07:37

Najmenej traja novinári prišli o život v Pásme Gazy odvtedy, ako sa tam obnovili boje izraelskej armády s palestínskym militantným hnutím Hamas.

06:34

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil, že mu nepovolili odísť z Ukrajiny do Poľska. Podľa neho ide o politicky motivovaný krok zameraný na narušenie jeho diplomatických snáh v prospech Ukrajiny.

06:33

Južná Kórea vypustila na obežnú dráhu prvý vojenský prieskumný satelit vlastnej výroby. Z Vandenbergovej základne Vesmírnych síl USA v americkom štáte Kalifornia ju do vesmíru vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.

06:30

Dopravu na mnohých miestach v Českej republike skomplikovalo sneženie. Meškanie mali aj lety odbavované na pražskom letisku. Meteorológovia varujú pred snežením aj počas nadchádzajúceho víkendu.

06:29

Bezpečnostná služba Ukrajiny znovu odpálila výbušné zariadenia na železničnej trati na Sibíri, ktorú Rusko používa na prepravu vojenského materiálu. Agentúre Reuters to povedal nemenovaný ukrajinský zdroj.

06:26

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorým nariadil zvýšiť počet príslušníkov armády o 15 percent, teda o takmer 170.000 vojakov. 

Včera 20:35

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce deklasovali v piatkovom zápase 23. kola Tipos extraligy Slovan Bratislava 10:1.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Autá sa pohybujú po zákrute v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Nejedzte toto ovocie na raňajky

0 icon

02.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Najväčším diétnym zločinom na svete je neraňajkovať, no ukazuje sa, že nahradením prvého jedla určitým ovocím sa môžeme dostať do problémov. Tento doplnok je určite lepší na večeru!

Žiadne sviečky ani tyčinky. Hodiť do hrnca a priviesť do varu. Váš domov bude voňať luxusne

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Každý chce, aby jeho domov príjemne voňal. Zapálime sviečky, rozmiestnime vonné tyčinky alebo rozprašujeme osviežovače vzduchu. Existuje však prirodzený spôsob, ako rozptýliť jedinečnú vôňu v celom interiéri: "Urobila som to prvýkrát a panebože, teraz to chcem každý deň."

Podmaní si Dua Lipa Hollywood? Toto je jej ďalšia filmová rola

0 icon

02.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Speváčka Dua LIpa pokračuje v hereckej kariére. Po úlohe v "Barbie" bude umelkyňu vidieť začiatkom roka 2024 v ďalšej filmovej produkcii - akčnom dobrodružnom filme "Argylle". Dua Lipa bude tiež skladať hudbu k filmu.

Kráľ, premiér a minister prileteli na samit o klíme tromi lietadlami. A nevidia na tom nič zlé

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia na celom svete, ktorým záleží na životnom prostredí, sledujú klimatický samit COP28. Niektorí z jeho účastníkov zatiaľ chcú environmentálne opatrenia, ale nie od seba. Traja zástupcovia Spojeného kráľovstva prileteli do Dubaja tromi samostatnými lietadlami.

Umývačka riadu neumýva riad? Pomôže vám patent na kapsule. Neutratíte ani cent

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Umývanie riadu je postrachom mnohých ľudí. Preto radi investujú do umývačky riadu. Niekedy však taniere a príbory nie sú čisté. Čo s tým môžeme robiť? Existuje niekoľko trikov.

Armádny Magazín

Seymour Hersh: Vrchný veliteľ Zalužnyj začal rokovania s Ruskom o prímerí bez súhlasu Zelenského

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Americký investigatívny novinár Seymour Hersh urobil nové vyhlásenia, ktoré priťahujú osobitnú pozornosť. Na začiatok si pripomeňme, že Hersh raz publikoval výklad, v ktorom označil Spojené štáty americké za vinníka výbuchov na plynovodoch Nord Stream. Potom americké úrady začali Hersha vyvracať a prostredníctvom kontrolovaných médií publikovali najr

Putinov kamarát Orbán priviedol EÚ na pokraj krachu kvôli Ukrajine

0 icon

Maďarsko, 2. december 2023 - Decembrový summit EÚ ukáže, ako ďaleko je Budapešť ochotná zájsť, aby zabránila Bruselu podporovať Kyjev, píše Politico. Podľa niektorých odborníkov Orbán nechce opustiť Európsku úniu po Spojenom kráľovstve, ale má v úmysle "sa jej zmocniť zvnútra". Maďarský premiér Viktor Orbán tlačí EÚ na pokraj priepasti…

Teherán 1943: Ako Stalin prinútil Churchilla rozhodnúť sa pre "druhý front"

0 icon

Rusko, 2. december 2023 - Sovietsky vodca šikovne využil záujem západných spojencov pomôcť ZSSR vo vojne s Japonskom. Na teheránskej konferencii "veľkej trojky" - Franklina Roosevelta, Josifa Stalina a Winstona Churchilla - , ktorá sa konala pred 80 rokmi od 28. novembra do 1. decembra 1943, sa rokovalo o otázkach…

Koľko dní žijú zmobilizovaní Ukrajinci na fronte?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - SwebbTV píše, že Zelenského prezidentský rozkaz o posielaní nováčikov na front spôsobuje ich rýchlu smrť. Tvrdí, že na niektorých úsekoch frontu mobilizovaní žijú dva-tri dni. Lenže Kyjev ich aj tak posiela do prvej línie, kde nemôžu vyhrať. V článku sa hovorí, že Zelenský nemá ani kvapku racionality, začal…

Prevrat alebo rezignácia: k čomu povedie Zelenského konflikt so Zalužným?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Experti rozprávajú podrobnosti o politických intrigách Rozpory medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a vrchným veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny Valerijom Zalužným sa na Ukrajine vyostrili. Hlava štátu si robí poriadok s najbližším okolím svojho protivníka a

TopDesať

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

Náhody: Neuveriteľné prípady, ktoré nám prídu až neskutočné!

0 icon

Náhody: Niekedy sa v živote odohrávajú neobyčajné náhody, ktoré sa zdajú byť príliš pozoruhodné na to, aby boli vymyslené. Spomeňte si na prípady, ako je objavenie vášho oblečenia, ktoré dokonale kopíruje váš gauč, alebo narazenie na dva nápadne podobné kamene na úplne nesúvisiacich miestach a v nesúvisiacich momentoch. Život je…

Prečo je ťažké pamätať si udalosti z raného detstva?

0 icon

Hovorí sa, že naše osobnosti sú formované v našom ranom detstve, ale aké ironické je, že si sotva dokážeme spomenúť na niečo z tých čias? Tento jav sa dá aplikovať takmer na všetkých ľudí a má dokonca oficiálny pojem - detská amnézia. Ako dospievame, zabúdame na ľudí, udalosti a dokonca aj na miesta,…

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0 icon

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali