covid

NAŽIVO

Do parlamentu putuje návrh uznesenia odsudzujúceho prejavy násilia namierené voči Slovákom žijúcim v Srbsku. Návrh do Národnej rady SR predložili poslanci Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková, Zuzana Števulová a Ondrej Prostredník. Uznesenie má byť súčasne vyjadrením podpory pre príslušníkov slovenskej menšiny, ktorí sa v Srbsku dlhodobo cítia ohrození. Predkladatelia návrhu zdôraznili, že parlament má osobitnú zodpovednosť za ochranu základných práv a slobôd, čo sa týka aj Slovákov žijúcich v zahraničí. Táto zodpovednosť podľa poslancov za PS nie je iba symbolická. Ide o záväzok aktívne reagovať v situáciách, keď sú príslušníci národnostnej menšiny vystavení ohrozeniu, diskriminácii či porušovaniu základných práv a slobôd

Čítať viac | 12:49

Podľa odhadov Zväzu automobilového priemyslu SR sa výroba áut na Slovensku v minulom roku medziročne zvýšila približne o 7,5 percenta na 1,07 milióna vozidiel. Tento rast potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu, podľa ktorých sa produkcia v segmente dopravných prostriedkov za prvých jedenásť mesiacov roka zvýšila v priemere o 1,8 percenta. Ako však upozorňuje analytik UniCredit Ľubomír Koršňák, ide o čísla, ktoré zakrývajú výrazne rozdielny vývoj v jednotlivých závodoch aj zmenu štruktúry produkcie. Rast výroby sa totiž nekonal naprieč celým sektorom. Zo štyroch automobiliek pôsobiacich na Slovensku zaznamenala medziročný nárast produkcie len jedna, zatiaľ čo v ostatných výrobných závodoch výroba klesla, a to od zanedbateľného poklesu až po takmer pätinu.

Čítať viac | 12:28

V zálive v Sydney Harbour napadol tínedžera žralok. Podľa tamojšej polície je chlapec v kritickom stave.

12:22

Ľudia sa v sobotu zhromaždili na protestoch proti korupcii v Srbsku po tom, čo tamojší študenti univerzít ohlásili novú etapu vo svojom odpore voči vláde Vučiča.

12:21

EÚ zrejme zastaví schvaľovanie obchodnej dohody s USA. Dôvodom sú Trumpove hrozby, že zavedie clá na osem európskych krajín, ak sa nevyrieši otázka získania Grónska Spojenými štátmi.

11:15

Februárový kontrakt na ropu WTI si v piatok pripísal 25 centov alebo 0,42 % a uzavrel na 59,44 USD za barel. Ropa Brent s marcovým kontraktom stúpla o 37 centov alebo 0,58 % na 64,13 USD za barel.

11:14

Zo správy Microsoft AI Diffusion Report 2025 vyplýva, že Slovensko má 22,1 % aktívnych používateľov umelej inteligencie.

11:10

Abdullah Öcalan povedal, že nedávne ozbrojené potýčky v Sýrii medzi vládnymi silami a kurdskými bojovníkmi sú pokusom o „sabotáž“ mierového procesu medzi Tureckom a Stranou kurdských pracujúcich.

11:09

Indonézske pátracie tímy objavili viacero úlomkov, ktoré pravdepodobne pochádzajú z malého osobného lietadla, ktoré deň predtým stratilo kontakt s leteckými dispečermi pri indonézskom meste Makassar.

09:37
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Covidová amnestia dáva čierneho Petra do rúk tých, čo sa Covidovej tyranii postavili

Vláda SR na svojom novembrovom zasadnutí prerokovala a schválila zákon, ktorý dostal familiárne pomenovanie „Covidová amnestia“. Zákon prešiel 1. čítaním parlamentu a 30.1.2025 sa ním zaoberal Ústavoprávny výbor NR SR

covid
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

Vládny návrh zákona o Covid Amnestii

Návrh zákona sa zaoberá finančným odškodnením osôb, ktorým bola v dôsledku opatrení proti pandémii COVID-19 spôsobená finančná ujma, konkrétne pokuty za porušenie týchto opatrení alebo náklady na stravovanie spojené s povinnou karanténou.

Prekladacia správa uvádza, že cieľom návrhu je obnoviť dôveru verejnosti v demokratické inštitúcie a právny poriadok Slovenskej republiky, pretože počas pandémie došlo k zlyhaniam v ochrane základných práv a slobôd. Návrh reaguje aj na nález Ústavného súdu, ktorý zdôraznil potrebu primeranosti a presnosti pri obmedzovaní základných práv.

Oprávnené osoby môžu požiadať do zákonom stanoveného dátumu o odškodnenie za zaplatené pokuty alebo náklady na stravovanie spojené s karanténou. Dátum bude predmetom pozmeňovacieho návrhu v 2. čítaní, nakoľko nie je jasné kedy zákon za súčasnej vnútropolitickej situácie parlament prerokuje.

zakon
Znenie zákona / Foto: Screenshot

Žiadosť o odškodnenie je potrebné podať do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti zákona. Proces odškodňovania zahŕňa podanie žiadosti a jej preskúmanie príslušným orgánom, ktorý v prípade splnenia podmienok vyplatí odškodnenie.

Návrh zákona tiež navrhuje doplnenie zákona o priestupkoch, aby sa na oprávnené osoby prihliadalo, ako keby priestupok nespáchali, čím by sa eliminoval negatívny vplyv na ich spoľahlivosť.

.

 

Výhrady opozície

Opozícia aj koalícia sa zhodli v tom, že budú na základe pripomienky vtedajšej ochrankyne práv (ombudsmanky) Márie Patakyovej a nálezu Ústavného súdu odškodnení tí, čo boli počas Covidu obmedzení na slobode, že strávili povinne nejaký čas zavretí v štátnom karanténnom zariadení, kde im na ich náklady bola poskytnutá strava.

Zhodli sa aj na tom, že manažment pandémie zvládnutý nebol.

V čom sa s predkladateľom rozchádzajú je skutočnosť, že zákonom sa amnestujú všetky priestupky za porušenie všetkých protipandemických opatrení. Podľa Lucie Plavákovej (PS) v súlade s navrhovaným zákonom týmto štát „odškodní ľudí, ktorí prispeli k ohrozeniu života a zdravia iných ľudí na Slovensku“, čo považuje za nehorázne.

Návrh zákona na výbore obhajoval Richard Glück (Smer), ktorý v súlade s dikciou predkladacej správy k vládnemu návrhu zákona odôvodňoval potrebu všeobecnej amnestie na všetky priestupky z titulu, že pokuty boli vyberané od ľudí napr. za nenosenie rúška na verejnosti, či za porušenie iných protipandemických opatrení v rozpore so zákonom.

.

„Existujú individuálne ústavné nálezy, hovorím teraz o bezdomovcoch, ktorí dostali pokuty za to, že porušili zákaz vychádzania, ako môže porušiť zákaz vychádzania, keď sú to jednoducho ľudia bez domova. Takýchto prípadov je viac,“ uviedol príklad na podporu svojej argumentácie poslanec.

Podľa právneho názoru, o ktorý sa opiera Glück neboli pokuty ukladané najskôr vôbec v súlade so zákonom, ale len na základe nejakej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, potom boli ukladané podľa iného paragrafu zákona, či písmena, teda chybne. „Bývalá vláda sa jednoducho dopustila skrivodlivosti a nám nezostáva nič iné nič iné, len túto skrivodlivosť napraviť,“ doplnil poslanec.

V predkladacej správe k návrhu zákona je citované programové vyhlásenie vlády:

Počas obdobia dvoch rokov pandémie sa tvorba protipandemických opatrení, ako aj kontrola ich zákonnosti vymkla štandardnej kontrole: prebiehala mimo riadnych legislatívnych procesov a mimo riadnej súdnej kontroly. Uplynulé tri roky z hľadiska deficitu spravodlivosti charakterizovali najmä zlyhávanie ochrany základných práv a slobôd počas pandémie COVID-19 a excesy trestnej politiky.

Podľa Branislava Vanča, ktorý v rámci rozpravy doplnil kolegyňu z PS, je tento názor len právnym názorom predkladateľa. A je presvedčený, že je nezodpovedné a nebezpečné amnestovať ľudí, ktorí pomáhali šíriť Covid-19, lebo podľa neho práve „kvôli takýmto ľuďom, ktorí nerešpektovali nariadenia,  ktorí nechránili seba a svojich blízkych, tak zapríčiňovali ďalšie šírenie a predlžovanie aj tých opatrení. Čiže naozaj je veľmi nezodpovedné teraz povedať, že vlastne bolo to v poriadku a vlastne vy ste robili dobre, keď ste sa chovali v rozpore s tými nariadeniami.“

.

Tvorba protipandemických opatrení, ako aj kontrola ich zákonnosti vymkla štandardnej kontrole: prebiehala mimo riadnych legislatívnych procesov a mimo riadnej súdnej kontroly.

Takto postavený zákon, kde štát síce priznáva, že zlyhal, ale rieši len škody, ktoré napáchal, môže naraziť pri schvaľovaní v pléne NR SR aj na strane koalície.

Rovnaký efekt, že by muselo dôjsť k odškodneniu občanov, by sa dosiahol aj tým, že by sa vyhlášky hlavného hygienika, ktoré sa počas pandémie menili zo dňa na deň, vyhlásili za nulitné právne akty. Zároveň by tým štát dal jasne najavo, že zlyhal on a nie, že občan spáchal priestupok, ktorý mu teraz amnestujeme.

S týmto postojom sa stotožnil aj splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Peter Kotlár (klub SNS):

„Som proti tomu, aby bola ukladaná amnestia na nespáchané priestupky. Amnestia sama o sebe potvrdzuje, že priestupky boli spáchané.“ Podľa právneho názoru, o ktorý sa opiera, nie je možné spáchať priestupok, ak sú ľuďom obmedzené ich základné práva. „Tie sa dajú obmedziť len zákonom, nie vyhláškou na podklade zákona,“ povedal.

Mikasové vyhlášky mali presne tento problém, že obmedzovali v rozpore s ústavou základné práva nie zákonom, ale vyhláškami ÚVZ na základe zákona.

Komu ostane čierny Peter?

„Politik nerozumie potrebám občana a jeho výhradám voči nezmyselným opatreniam a dopadom opatrení na každodenný život občana a/alebo podnikateľa,“ uvádza JUDr. Peter Weis vo svojom článku na stránkach advokátskej kancelárie.

Právnik dopĺňa zoznam tých, ktorým zostane v rukách čierny Peter za zlyhanie štátu, lebo amnestiou hovorí, že občan je vinný, spáchal priestupok a my ti odpúšťame:

1. a) podnikateľom, ktorí dostali pokuty za správne delikty od ÚVZ,

.

2. b) zamestnancom, ktorí boli šikanovaní a/alebo prepustení zo zamestnania zamestnávateľmi, na ktorých presunuli predošlé vlády kompetencie policajného zboru a kompetencie ÚVZ,

3. c) aktivistom, ktorí sa doteraz súdia s ÚVZ cestou správneho súdnictva. Tým totiž správny súd konanie kvôli amnestii zastaví, neprizná náhradu trov konania žiadnej zo strán a aktivisti sa nedomôžu zrušenia rozhodnutí z dôvodov nezákonnosti uložených pokút.

4. d) Neuposlúchnutie výzvy policajta. Toto sa veľmi často policajtmi počas plandémie zneužívalo, súvisí to s opatreniami iba okrajovo (výlučne oficiálne) a s amnestiou to právne nemá súvis.

5. e) Trestné konania, ktoré za porušenie pandemických opatrení nie sú stále skončené. A často bežia s pôvodným politickým podtónom bez záujmu súčasnej garnitúry aj OČTK o ich výsledok.

6. f) Prepustení štátni zamestnanci, policajti, vojacia pod. Bez akéhokoľvek riešenia. Vo vzduchoprázdne a bez záujmu o riešenie.

.

7. g) A mnoho ďalších modelových situácií.

Peter Weis považuje vládou navrhovanú amnestiu za neúprimný a povrchný prístup, s tým, že vláda sa snaží rýchlo vyriešiť problém bez dostatočného zohľadnenia dôsledkov.

Amnestia podľa neho poslúži nielen obyčajným občanom, ale aj politikom, ktorí opatrenia nariaďovali, ale sami ich nedodržiavali. Zároveň poukazuje na to, že amnestia nepokryje všetkých, ktorí boli opatreniami ovplyvnení, a môže dokonca poškodiť tých, ktorí sa proti opatreniam bránili.

Právnik neostáva len pri kritike, ale ponúka návrh, ktoré by vec riešil komplexnejšie a elegantnejšie, primárne prostredníctvom Úradu verejného zdravotníctva SR.

Navrhuje, aby „ÚVZ vyriešil všetky ním uložené sankcie za priestupky. A to štýlom, ktorý by riešil právny základ ukladaných opatrení tak, ako ho formulovala vláda v dôvodovej správe amnestie.“ Takto by sa pokryli všetky fyzické a právnické osoby, okrem zamestnaneckých pomerov, ktoré by sa riešili osobitne. Tento prístup by podľa Weisa umožnil preklopenie témy do zodpovednostnej (trestnoprávnej) roviny a zároveň by sa zaistilo, že téma nebude zneužívaná politickými subjektmi.

.

Aby sa súčasnej vládnej koalícii, ktorá hlasy vo voľbách získavala aj na kritike porušovania právneho štátu Matovičovo Hegerovou hrôzovládou počas pandémie, podarilo obnoviť dôveru v štátne orgány, mal by vec obmedzovania základných občanov riešiť prevzatím zodpovednosti štátu za to, čo sa tu dialo a nie túto prenášať na tých, čo obetovali vlastné pohodlie a pokoj za utrpenie, ktoré im štát, ktorý pri riadení pandémie zlyhal, spôsobil.

A už nehovoriac, že volič vládnej koalície očakáva aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám predošlej garnitúry, ktoré právnu šikanu na občanoch počas pandémie páchali.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.

Diabol sa ukrýva v detailoch

Bývalý správca policajných sociálnych sietí David Púchovský (Hoaxy & podvody) sa nevzdáva boja o pozornosť. Tentoraz zverejnil svoju „prednášku pre…

18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér sa na Floride stretol s Donaldom Trumpom. Zhodli sa, že EÚ je v hlbokej kríze

Ak sa správame sebavedome a konštruktívne a prejavujeme záujem o mierovú spoluprácu s každým, kto má záujem, nikto nami nepohŕda,…

18. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove „grónske clá“ budú mať dopad na obchod s EÚ

EÚ sa chystá zastaviť proces uzatvárania obchodnej dohody s USA kvôli zavedeniu nových „grónskych“ ciel zo strany Trumpa

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump chce vytvoriť svoj vlastný ekvivalent OSN

Americký prezident Donald Trump vyslovil zámer vytvoriť „Radu mieru“ , teda ekvivalent Organizácie spojených národov (OSN), so vstupným poplatkom vo…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia opäť bije do premiéra, ale Slovensku nepomáha

Poslanec Juraj Krúpa očividne nechápe rozdiel medzi zmluvami o obrannej a hospodárskej spolupráci. Okrem toho sa pustil do premiéra, ktorému…

18. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

„Kaskádový efekt“ a úplný výpadok? Čo sa deje s ukrajinským energetickým sektorom

Podľa údajov spoločnosti „Ukrenergo“ je situácia najzložitejšia v Kyjeve a okolí , lenže situácia v energetickom sektore sa naďalej zhoršuje

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Brusel reagoval na Trumpovu hrozbu clami

„Európska únia pevne stojí za ochranou medzinárodného práva,“ povedal António Costa, predseda Európskej rady, v reakcii na najnovšiu hrozbu Donalda…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vyhrážky clami kvôli Grónsku sú neprijateľné, varuje prezident Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu ostro odmietol hrozbu prezidenta USA Donalda Trumpa uvaliť clá na európske krajiny, ktoré nesúhlasia…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove ambície v Grónsku: Rusko a Čína určite „pustili do gatí“

Reakcia Európy na Trumpove ambície v oblasti Grónska je žalostne smiešna, konštatuje generál Jozef Viktorín

18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Britská banka varuje pred mimozemšťanmi. Teóriu má potvrdiť Trump

Bank of England by sa mala pripraviť na možnú finančnú krízu, ktorá by mohla nastať, ak sa potvrdí existencia mimozemšťanov

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pred 20 rokmi pri obci Hejce havarovalo lietadlo so slovenskými vojakmi

Havária slovenského vojenského lietadla pri maďarskej obci Hejce, ktorá si vyžiadala 42 obetí – tri ženy a 39 mužov, bola…

18. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nový jadrový reaktor by mal byť čisto štátny, elektrika by tak podľa ministra mala byť lacnejšia

Nový jadrový reaktor, ktorý chce Slovensko postaviť za pomoci USA, by mal byť čisto štátny, čo by malo viesť k…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Povolebná spolupráca medzi stranou Smer a hnutím Republika? Uhrík pre HS prezradil viac

Nedávno sa opäť otvorila téma prípadnej povolebnej spolupráce medzi stranou Smer a hnutím Republika. Z obidvoch strán zaznieva jasné áno,…

18. 01. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
.

Austrália zablokovala milióny detských účtov na sociálnych sieťach

Technologickí giganti v Austrálii zablokovali na svojich platformách 4,7 milióna účtov detí mladších ako 16 rokov, oznámil v piatok 16.…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Maďari by Ukrajinu do Európskej únie nepustili

Až 67 percent Maďarov má negatívny názor na možné členstvo Ukrajiny v Európskej únii a len pätina by ho podporila…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Kurňa, vzpamatujte se!

Předchozí tři roky v politice měly jednu výhodu. Člověk se postupně dozvěděl OFF – o fšech fšechno. Mám spoustu přátel…

18. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

KOMENTÁRE

Oslobodený Harabin vracia úder

16. 01. 2026 | 0 komentárov
Štefan Harabin na súdnom pojednávaní v kauze hanobenia rasy a národa na Najvyššom súde SR

Európsky plán, slovenský problém

16. 01. 2026 | 0 komentárov
Európsky plán

Nemecko je pripravené bojkotovať futbalové MS, ak si Američania neprestanú nárokovať Grónsko

Nemeckí predstavitelia nevylučujú bojkot Majstrovstiev sveta vo futbale 2026 v prípade násilnej anexie Grónska Spojenými štátmi. Uviedol to Jürgen Hardt,…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

USA a Slovensko podpísali dohodu o posilnení civilného jadrového programu

Minister energetiky USA Christopher A. Wright a predseda vlády SR Robert Fico podpísali v piatok vo Washingtone medzivládnu dohodu o…

17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Unikla nahrávka, ako vyzeral rozhovor Zelenského a Macrona s Trumpom o „ultimáte“ Putinovi

Vo Francúzsku bola zverejnená nahrávka rozhovoru medzi Trumpom a Zelenským z 10. mája 2025. Macron, Merz, Tusk a Starmer navštívili…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slafkovský dvakrát skóroval pri výhre Montrealu v Ottawe po predĺžení

Slovenská hviezda dnes v noci dosiahla už svoj 18. a 19. gól v sezóne a počet kanadských bodov zaokrúhlila na…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Trump sa už údajne rozhodol, čo urobí s Iránom

Wall Street Journal informuje, že Trump sa rozhodol neurobiť útok na Irán kvôli varovaniam od ľudí blízkych jeho okoliu

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Modre si v nedeľu pripomenú 170. výročie úmrtia Ľudovíta Štúra

V meste Modra v nedeľu programom ukončujú Rok Ľudovíta Štúra. Uskutoční sa tam pietna spomienka pri príležitosti 170. výročia úmrtia…

18. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nečakané odhalenie: Fero Joke a pokrytectvo liberálneho tábora

Stalo sa to v programe Adela trochu inak: humorista Fero Joke priznal, že niektorí liberáli sa správajú ako falošní moralizátori

17. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kto napokon rozhodol že nebude útok na Irán?

Rusko, 17. januára 2026 - Verím, že Donald Trump sám prijal rozhodnutie nezaútočiť na Irán. Sledoval som, ako ho tlačili…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Ruský politológ hovorí o jadrovom útoku v Európe, ak lídri EÚ neprestanú brániť mierovej dohode. Prvé na rane má byť Nemecko

Rusko by mohlo do roka spustiť jadrové útoky na Britániu a Nemecko, ak bude Európa naďalej „blokovať mierovú dohodu“ o…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Disciplinárny proces s Danielom Lipšicom sa blíži ku koncu

Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR by mal vo štvrtok 22. januára pokračovať disciplinárny proces s prokurátorom Generálnej prokuratúry SR…

17. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Petr Pavel chce Ukrajine dodať bojové lietadlá

Český prezident Pavel sľúbil Zelenskému bojové lietadlá schopné zostreľovať drony, informuje agentúra Reuters

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Začalo sa Australian Open, kde sa predstaví len jedna Slovenka. Tucet Rusov štartuje pod neutrálnou vlajkou

Dvanásť Rusov sa zúčastní dvojhry Australian Open 2026, no všetci budú hrať v neutrálnom statuse. Turnaj na preslávených modrých antukových…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Do parlamentu putuje návrh uznesenia odsudzujúceho prejavy násilia namierené voči Slovákom žijúcim v Srbsku. Návrh do Národnej rady SR predložili poslanci Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková, Zuzana Števulová a Ondrej Prostredník. Uznesenie má byť súčasne vyjadrením podpory pre príslušníkov slovenskej menšiny, ktorí sa v Srbsku dlhodobo cítia ohrození. Predkladatelia návrhu zdôraznili, že parlament má osobitnú zodpovednosť za ochranu základných práv a slobôd, čo sa týka aj Slovákov žijúcich v zahraničí. Táto zodpovednosť podľa poslancov za PS nie je iba symbolická. Ide o záväzok aktívne reagovať v situáciách, keď sú príslušníci národnostnej menšiny vystavení ohrozeniu, diskriminácii či porušovaniu základných práv a slobôd

Čítať viac | 12:49

Podľa odhadov Zväzu automobilového priemyslu SR sa výroba áut na Slovensku v minulom roku medziročne zvýšila približne o 7,5 percenta na 1,07 milióna vozidiel. Tento rast potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu, podľa ktorých sa produkcia v segmente dopravných prostriedkov za prvých jedenásť mesiacov roka zvýšila v priemere o 1,8 percenta. Ako však upozorňuje analytik UniCredit Ľubomír Koršňák, ide o čísla, ktoré zakrývajú výrazne rozdielny vývoj v jednotlivých závodoch aj zmenu štruktúry produkcie. Rast výroby sa totiž nekonal naprieč celým sektorom. Zo štyroch automobiliek pôsobiacich na Slovensku zaznamenala medziročný nárast produkcie len jedna, zatiaľ čo v ostatných výrobných závodoch výroba klesla, a to od zanedbateľného poklesu až po takmer pätinu.

Čítať viac | 12:28

V zálive v Sydney Harbour napadol tínedžera žralok. Podľa tamojšej polície je chlapec v kritickom stave.

12:22

Ľudia sa v sobotu zhromaždili na protestoch proti korupcii v Srbsku po tom, čo tamojší študenti univerzít ohlásili novú etapu vo svojom odpore voči vláde Vučiča.

12:21

.

Chlapec spadol z lanovky vo Vysokých Tatrách, zasahovali leteckí záchranári

K pádu dieťaťa z lanovky došlo v sobotu dopoludnia na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. Na mieste zasahovali leteckí záchranári

17. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Rassvet“ pokryje Rusko satelitným internetom

Rusko, 18. januára 2026 - Šéf Roskosmosu Dmitrij Bakanov v priamom prenose na kanáli „Pervyj kanál“ informoval o tohtoročnom začatí…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Profesor Mearsheimer: Ukrajinský konflikt bude vyriešený na bojovom poli

USA, 17. januára 2026 - „Opakovane som vyhlásil, že celý tento diplomatický proces je fraška. Myslím si, že Rusi s…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Generálny tajomník OSN varoval pred mocnými silami, ktoré v dnešnom svete pôsobia proti globálnej spolupráci

Vo svete v súčasnosti pôsobia mocné sily, ktoré sa snažia narúšať globálnu spoluprácu, varoval v sobotu v Londýne generálny tajomník…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Postaví sa Ukrajina proti USA v otázke Grónska?

Uprostred škandálu okolo pokusov USA o odobratie Grónska od Dánska mnohí diskutujú o tom, ako zareagujú spojenci Kodane – krajiny…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov