Chmelár pripomína Korčokovi jeho podporu amerického útoku na Irak v rozpore s medzinárodným právom: „Čelíme tým istým luhárom ako pred 20 rokmi, ktorí si svoje nehanebné lži chcú posvätiť tým, že umlčia kritikov“

Bratislava 15. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd, Pavol Zachar)

 

K včerajšiemu druhému dielu série o klamstvách a propagandistických heslách ministrov Naďa a Korčoka o vojenskej zmluve DCA s Američanmi, v ktorom politológ Eduard Chmelár upozorňoval, že Ivan Korčok zavádza, keď ubezpečuje ľudí, že bez súhlasu vlády sem nevstúpi ani noha amerického vojaka, analytik a mierový aktivista pridal aj článok, v ktorom poukázal na konzistentnosť proamerickej politiky súčasného šéfa slovenskej diplomacie Korčoka a propagandistické metódy jedného z novinárov Denníka N.

Na snímke Eduard Chmelár a Ivan Korčok

Chmelár upozornil na príklad ešte spred 19 rokov, kedy vtedajší štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SDKÚ, neskôr Smeru, neskôr SaS) oznamoval, že Dzurindova vláda podporí útok na Irak napriek tomu, že bol v rozpore s medzinárodným právom.

“Tam sa lámali charaktery a rovnako sa tento slovenský Fouché pripravený slúžiť komukoľvek len nie Slovensku správa aj dnes. Ja len pripomeniem, že aj v roku 1944 formálne prezident Tiso vydal súhlas na obsadenie Slovenska nacistickou armádou a vláda prijala opatrenia na zabezpečenie pobytu spojeneckých nemeckých vojsk. Dokonca tri dni pred okupáciou minister vnútra Alexander Mach v bratislavskom rozhlase ubezpečoval poslucháčov, že Slovensku nehrozí žiadne obsadenie. Asi tak sa môžeme spoliehať na vlastizradcov.”

Okrem Korčoka sa Eduard Chmelár vo svojom komentári dotkol ešte jednej záležitosti: “Ešte k jednej veci sa musím vyjadriť. Agent Vladimír Šnídl prezlečený za novinára, ktorý v Denníku N nemá inú úlohu ako šovinisticky útočiť na Rusko a vyhľadávať triednych nepriateľov, si opäť zobral moje meno do úst. Tvrdenia, že Západ pripravuje vojnu s Ruskom, označuje za kremeľskú propagandu, a opäť straší tým, že ruské vojská sú na hranici s Ukrajinou. Tento človek je ako z inej planéty. On označuje za „kremeľskú propagandu“ to, čo tvrdia najvplyvnejší ľudia v americkej administratíve – tam som mu priložil linky, kde sú čierne na bielom návrhy na vyhlásenie ultimáta pre Moskvu, po ktorom by malo nasledovať jeho vojenské vynútenie – a on hovorí, že ja straším… Veď je to blázon, ktorý účelovo prekrúca realitu.”

Rovnako tak Šnídl z Denníka N opakovane manipuluje s faktami, keď straší (v tomto prípade je to na mieste), že ruské vojská sú rozmiestnené na hraniciach s Ukrajinou. “Už som o tom písal, ale musím to asi zopakovať: odhliadnuc od toho, že sú na svojom území, ruské jednotky sú rozmiestnené 200 (slovom dvesto) kilometrov od ukrajinskej hranice! Toto je postavenie „na hranici“? Je ten človek normálny?”

Dodal, že sa nebude venovať osobným útokom, ale zareaguje na jednu nebezpečnú vec. Šnídl opakovane nepriamo vyzýva médiá, aby Chmelárovi nedávali priestor, resp. aby k jeho osobe pristupovali „ako k človeku, ktorý programovo preberá kremeľský pohľad na svet“. “Nie je to po prvýkrát, čo Denník N otvorene vyzýva, aby ľuďom ako ja nedávali priestor v médiách (vtedy ma dokonca označili boľševickým pojmom „nepriateľ štátu“). Nie prekvapujúco sa k nemu pridáva bývalý štátny tajomník ministerstva obrany (nominant SaS, neskôr Most-Híd) a súčasný veľvyslanec vo Veľkej Británii Róbert Ondrejcsák, ktorý mu pritakal slovami „nikdy som nepochopil, ako môže človek, ktorý nemá ani základné vedomosti o bezpečnostnej politike, v médiách komentovať medzinárodnú bezpečnosť“.”

Chmelár v reakcii na tieto tvrdenia posiela Ondrejcsákovi aj Šnídl jasný odkaz: “No, takže takto. Keby to boli seriózni kultivovaní ľudia, odpoviem im veľmi stroho, že nepozývať do médií ľudí s iným názorom, navyše s vyšším vzdelaním ako majú obaja dohromady, výrazne ochudobňuje verejnú diskusiu a spôsobuje väčšinu problémov, ktoré má táto krajina pri prijímaní dôležitých rozhodnutí. Ale keďže ide o najatých agresívnych propagandistov bez patričného správania a morálky, ktorí na adresu odborníkov s inými názormi nepoužívajú vecné argumenty, ale iba zosmiešňujúce a urážlivé poznámky, pomôžem si slovami emeritného sudcu Ústavného súdu SR, ktorý sa na adresu takýchto arogantných jedincov vyjadril týmito slovami: Ľudia ako Naď (a pridajte si k nim aj Ondrejcsáka), ktorí urážajú oponentov zmluvy s USA, si myslia, že odbornosť sa dosahuje funkciou, že on je odborník č. 1 a jeho štátny tajomník je odborník č. 2. Lenže takto to nefunguje. Odbornosť sa získava vzdelaním, nie funkciou. A tá sa o takýchto úbohých šašov ani neobtrela.”

“Ja viem, že ľudia ako Naď, Majer, Ondrejcsák a podobní robia všetko pre to, aby všetky ich vlastizradné nápady prechádzali v tichosti, aby nemali žiadnych oponentov, aby si hrkútali iba vo vnútri svojej sekty, ktorú volajú vznešene „bezpečnostná komunita“. Nikdy nemali záujem o diskusiu, za to ich neplatia, oni plnia úlohy, a tak namyslene odmietajú všetkých, ktorí nemajú rovnako nalinajkované názory ako oni – vrátane univerzitných profesorov a docentov – s veľkohubým odsudkom, že to pre nich nie sú odborníci. Lenže ako už bolo povedané, o tom rozhoduje vzdelanie a argumentácia, nie boľševické kádrovanie, osočovanie a výmysly. Stačí sa pozrieť na to, čo tára Šnídl alebo Ondrejcsák, aby ste pochopili, že oni nepotrebujú niekoho, kto by im ich bludy vyvracal a narúšal im ich propagandistickú koncepciu. Ale keďže zakomplexovaný veľvyslanec Ondrejcsák si o to koleduje, pripomeňme si, aký je on „odborník“.”

Analytik pripomenul, že v mierovom hnutí pôsobí takmer štvrťstoročie, takže k medzinárodnopolitickým otázkam sa vyjadroval už v čase, keď Róbert Ondrejcsák ešte pásol kozy v Rimavskej Sobote. “Aj pred tými 19 rokmi počas vojny v Iraku som polemizoval v Slovenskom rozhlase so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Ivanom Korčokom i s ďalšími politikmi, pretože kvalifikovaných oponentov voči tým drístom, ktoré vtedy zaznievali, je na Slovensku stále málo. Áno, drístom, lebo môžeme si porovnať, čo všetko tí „odborníci“ od Korčoka cez Samsona až po Mesežnikova vtedy natárali v porovnaní s mojimi postojmi, ktoré sa potvrdili do bodky.”

“Čiže kvalifikovanosť jednotlivých analýz a naplnenie zahraničnopolitických prognóz by rozhodne mali byť jedným z kritérií odbornosti. Za druhé kritérium by sme mohli označiť praktické vedomosti, bez ktorých by u mňa študent nedokončil ani semester. Už som tú príhodu, pre ktorú má pán Ondrejcsák zo mňa neustále komplexy, spomínal, ale keďže si o to koleduje, v krátkosti ju pripomeniem ešte raz. Na jeseň 2011 som ho v Správach a komentároch vyškolil ako malého žiaka, neovládal ani základné medzinárodnoprávne dokumenty (Chartu OSN a Severoatlantickú zmluvu), nedokázal ani formálne obhájiť svoje lživé tvrdenie, že vojna v Iraku bola v súlade s medzinárodným právom. Bola to pre neho taká hanba (novinárka Eva Mihočková to nazvala, že som mu „natrhol riť“), že ma odvtedy nenávidí a je taký zbabelý ísť so mnou do diskusie, že všade roztrubuje, že by ma nemali pozývať do médií, lebo o medzinárodnej politike nič neviem.”

Róbert Ondrejcsák si podľa Chmelára opäť koleduje o argumentačný výprask. “Pozrime sa, ako tento „odborník“ komentoval predvčerom paralelu, že ani Američanom by sa nepáčili ruské základne na hraniciach s Mexikom. Napísal, že to je iné, lebo Mexiko vraj nevníma USA ako hrozbu, USA neokupuje žiadne mexické územie a USA vraj rešpektujú medzinárodne uznané hranice Mexika… No. Odhliadnime teraz od toho, že súčasný mexický prezident si o hrozbe USA myslí niečo iné (okrem iného opakovane ponúkol politický azyl J. Assangeovi). Ale to ostatné je naozaj vtipné. Ondrejcsákovi treba pripomenúť, že to boli práve Spojené štáty, ktoré zaútočili na Mexiko a násilne pripojili k svojmu územiu Kaliforniu či Nové Mexiko. Vychádzali z koncepcie „Manifest Destiny“, podľa ktorej majú Spojené štáty právo dobyť a ovládnuť celú Severnú Ameriku – čím ospravedlňovali aj genocídu pôvodného obyvateľstva.”

“Žiadne medzinárodne uznané hranice, ale jedine toto údajne „bohom dané právo“ anektovať cudzie územia USA uznáva. A ak k tomu Ondrejcsák mudrlantsky dodáva, že „dnes stojí medzinárodná bezpečnosť a právo na úplne iných základoch“ – nech nám pripomenie, na akých, lebo sú to Spojené štáty, nie Rusko, ktoré od konca studenej vojny najviac porušovali medzinárodné právo – čo on síce popiera, ale v tejto oblasti našťastie neplatia jeho paralelné fakty.”

“Takže nie, vážení. Čelíme tým istým ctihodným luhárom ako pred dvoma desaťročiami, ktorí si svoje nehanebné lži chcú posvätiť tým, že umlčia kritikov. Ja viem, že ste chceli, aby vám aj táto lož prešla ticho a bez odporu. Prerátali ste sa. Už to dokážete iba hrubým mocenským zásahom, už nikoho nepresvedčíte, nedokážete vyvracať fakty, iba osočovať tých, ktorí vyniesli pravdu na svetlo. Túto bitku možno ešte dokážete zvrátiť intrigami a aroganciou moci, ale tento zápas ste už historicky a morálne prehrali.”

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:55

Farmári v Španielsku a Taliansku využívajú staré aj moderné techniky, aby zabezpečili výrobu obľúbených produktov vrátane olivového oleja či prosecca, keďže klimatická zmena ich núti rýchlo sa prispôsobiť. 

13:53

Obchodné vzťahy medzi Európskou úniou (EÚ) a Čínou sú “vysoko nevyvážené”, povedal komisár EÚ pre obchod Valdis Dombrovskis v rámci svojho prejavu v Šanghaji. Obchodný deficit EÚ totiž v súčasnosti dosahuje takmer 400 miliárd eur ročne.

13:52

Na Slovensku je dlhodobo neobsadených vyše 90.000 pracovných pozícií, pomôcť by mohlo zamestnávanie cudzincov. Ako upozornila Asociácia personálnych agentúr Slovenska (APAS), potreba zamestnávania cudzincov na Slovensku je urgentná, avšak riešenie pomocou systému národných víz je nedostatočné, treba systémové riešenia.

13:51

Žatva v roku 2023 bola mierne nadpriemerná, kvalita zožatých plodín však nebola všade prvotriedna. 

13:44

Vojna na Ukrajine znížila hospodársky rast v Európe a výrazne zvýšila infláciu na celom kontinente, pričom horšie dôsledky sa ešte len prejavia.

13:41

Libanonská armáda a príslušníci civilnej obrany zachránili 27 migrantov z paluby potápajúcej sa lode pri pobreží na severe Libanonu.

13:39

Zosunul sa veľký úsek diaľnice na juhozápade Švédska. Zosuv zasiahol najmenej štyri autá a autobus, do nemocnice previezli s ľahkými zraneniami troch ľudí, uviedla polícia.

13:37

 Pápež František odsúdil “bojovný nacionalizmus” a vyzval na celoeurópsku reakciu na migráciu, aby sa zo Stredozemného mora nestal “cintorín dôstojnosti”. Ľudia, ktorí riskujú svoje životy na mori, totiž podľa neho nepodnikajú vpády do Európy ale hľadajú prijatie.

13:28

Juhokórejský opozičný líder I Če-mjong ukončil 24-dňovú hladovku. Oznámil to hovorca Demokratickej strany dva dni po tom, ako parlament umožnil prokuratúre jeho trestné stíhanie v korupčnej kauze. 

12:48

 Francúzsko tento týždeň zatklo a obvinilo z genocídy v roku 1994 bývalého regionálneho predstaviteľa Rwandy. 

12:47

Budapešť sa domnieva, že ďalší balík sankcií Európskej únie voči Rusku nie je potrebný. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v rozhovore pre ruskú štátnu agentúru TASS.

12:43

 Desiatky ľudí vrátane vysokopostavených ruských námorných veliteľov zahynuli alebo utrpeli zranenia pri piatkovom ukrajinskom raketovom útoku na budovu veliteľstva ruskej Čiernomorskej flotily v meste Sevastopol na polostrove Krym. 

11:44

Delegácia amerického Kongresu sa v sobotu stretáva s arménskymi lídrami, aby im vyjadrila podporu. Arménsko čelí vlne protestov po tom, ako Azerbajdžan znovu získal kontrolu nad regiónom Náhorný Karabach na svojom území, kde väčšinovo žijú Arméni.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke zber hrozna v Poľnohospodárskom družstve Mojmírovce v okrese Nitra

Autor: FOTO TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Medový koláč - recept na krehké cesto s krémom. Sladkosť rozbíja vrstva slivkového lekváru

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Medový koláč je koláč, ktorý si väčšina ľudí spája so sviatkami. Tento lahodný dezert však môžete pripraviť aj bez príležitosti - pre seba a svoju rodinu alebo pre hostí na rodinnej oslave či posedenie s priateľmi. Je krehký, jemný a mimoriadne chutný. Náš recept…

Komu pristane mullet? Strih "vpredu biznis, vzadu párty" sa po 40 rokoch vracia na scénu

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Mullet hair sú známe aj ako strih \"na českého futbalistu\". Najobľúbenejší bol v 80. a 90. rokoch 20. storočia, ale v poslednom čase opäť zaujal svoje miesto v kaderníckych salónoch a nezdá sa, že by sa mal stať minulosťou.

Bola objavená najstaršia drevená konštrukcia. Nevyrobili ju Homo Sapiens

0 icon

23.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Najstaršia drevená stavba na svete, ktorú práve objavili archeológovia, má pol milióna rokov. Je staršia ako náš druh a bola pravdepodobne vytvorená rukami predkov Homo Sapiens. Vedci o objave informovali v najnovšom čísle časopisu Nature.

Prečo nekvitne záhradná hortenzia? Robíte jednu z týchto chýb

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Hortenzia záhradná je jedným z najobľúbenejších okrasných kríkov, ktorý teší oko svojich majiteľov pôsobivými farebnými kvetmi. Niekedy sa však zahrá na podvodníka. Prečo záhradná hortenzia nekvitne? Možno robíte jednu z týchto chýb.

Vložte bavlnenú utierku do umývačky riadu. Znie to zvláštne? Po prvom použití zmeníte názor

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Je známe, že umývačka riadu výrazne uľahčuje život. Vďaka nej máme viac času pre seba a šetríme vodu namiesto toho, aby sme niekoľkokrát denne stáli nad drezom a umývali riad ručne. Prečo sa riad v umývačke riadu nesuší? Ak ste si tento problém všimli,…

Armádny Magazín

Obilné vojny

0 icon

Ukrajina, 23. september 2023 - Rekordnou úrodou a odstúpením od nevýhodnej dohody o obilí pripravilo Rusko Ukrajinu o možnosť predať celú úrodu, za ktorú sa nakupovali zbrane. Okrem toho ukrajinské obilie spôsobilo konflikt medzi Ukrajinou a jej najbližšími spojencami. Napriek nadšenej podpore Ukrajiny Poľsko, ktoré je na čele spojencov Kyjeva,…

Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry - nosiče západných rakiet

0 icon

Ukrajina, 23. septembra 2023 - "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za katastrofálnu…

„Mizerný výsledok“: Západ začína triezvo hodnotiť výsledky letného „protiútoku“ Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 23. september 2023 - Američania uvádzajú, že straty Kyjeva počas ukrajinskej protiofenzívy sú 40 tisíc ľudí. "Tak veľa smrtí za taký mizerný výsledok," reaguje Elon Musk v sociálnych sieťach na investora Davida Sachsa, ktorý mu prečítal článok Davida Pineho, bývalého analytika Pentagonu a poradcu súčasného prezidentského kandidáta USA Viveka…

Politológ vysvetlil ako Európa zasahuje svoje vlastné rozhodovacie centrá

0 icon

USA, 23.september 2023 - Konžská vláda poprela správy viacerých svetových médií o vojenskom prevrate, ktorý sa v krajine uskutočnil na pozadí odchodu prezidenta do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN. "Šíria sa nepravdivé informácie, že v meste Brazzaville (hlavné mesto Konžskej republiky) sa odohrávajú vážne udalosti. Vláda tieto falošné

Prečo na tak nezvyčajne dlho prišiel kurátor čínskej diplomacie do Ruska

0 icon

Rusko, 23. september 2023 - Návšteva čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga Yi v Rusku je nezvyčajne dlhá (od 18. do 21. septembra), pretože zahŕňa hneď niekoľko blokov rokovaní Oficiálne sa cesta čínskeho hosťa uskutočnila na pozvanie tajomníka Bezpečnostnej rady Nikolaja Patruševa. A cieľom návštevy je uskutočniť ďalšie kolo strategický

TopDesať

Bizarnosti zachytené na fotografiách zažiješ maximálne raz za život

0 icon

Na bizarnosti môžeme natrafiť kedykoľvek a takmer kdekoľvek. Aj to je jedna z krásnych vecí, ktorá zdobí našu planétu. Nikdy nás neprestane prekvapovať, pretože si pre nás vždy pripraví niečo nové. Či už je to netradične tvarované ovocie a zelenina, alebo porušovanie gravitačného zákona, stále sa nájdu veci, ktoré nás…

Máte dobrý zrak? Týmto fotografiám nebudete veriť!

0 icon

Máte dobrá zrak? A veríte všetkému, čo vidíte na vlastné oči? Týmto fotografiám tak ľahko neuveríte, aj keď sú skutočné. Kráčate pokojne, keď zrazu váš pohľad stretne niečo, čomu nemôžete uveriť. Nie, nie ste v pohodlí svojej postele a nesnívate. To, čo vidíte, je trochu zvláštna konfigurácia reality, na ktorú…

Toto sú tie najkrajšie herečky v Hollywoode

0 icon

V dnešnom článku si predstavíme najkrajšie herečky, ktoré nájdeme vo filmoch z Hollywoodu. Nikto nemôže s istotou povedať, kto je najkrajšou herečkou roku 2023. Existuje však niekoľko kandidátov na titul. Hollywood je domovom niektorých z najkrajších žien sveta. Je považovaný za filmové centrum sveta.

Kuchyňa a nekonečné utrpenie: Fotografie zlyhaní v kuchyni

0 icon

Kuchyňa a kuchynské tímy nie vždy fungujú ako dobre namazaný stroj. Za týmito kuchynskými krídlovými dverami sa skrývajú rôzne príbehy, udalosti a emócie. Väčšina z nich je pozitívna, ale občas sa stane aj niečo zlé. Pravdou je, že v takom prostredí, kde je vysoký pracovný tlak, rozmanitý personál a konštantný…

Dosiahnite pohodlie prekročením svojej komfortnej zóny

0 icon

Ľudia majú evolučnú potrebu čeliť výzvam – cítiť nepohodlie. Viete však, že pohodlie môžete dosiahnuť práve prekročením svojej komfortnej zóny? To je hlavné odhalenie knihy The Comfort Crisis od novinára Michaela Eastera, knihy o prijatí nepohodlia s cieľom „získať späť svoje divoké, šťastné a zdravé ja“. Prostredníctvom svojho výskumu Easter zistil,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali