Brusel uvoľní platby pre Operačný program Doprava

Bratislava 28. júna (TASR) – Hrozba pozastavenia priebežných platieb pre Operačný program Doprava je odstránená. Vďaka intenzívnej komunikácii súčasného vedenia ministerstva dopravy s Európskou komisiou a sérii nápravných opatrení na nedostatky, ktoré identifikoval národný audit z decembra 2010, generálne riaditeľstvo pre regionálnu politiku EK rozhodlo o zrušení výstrahy z tzv. varovného listu z augusta 2011. Eurokomisár Johannes Hahn na dnešnom rokovaní pogratuloval ministrovi dopravy Jánovi Počiatkovi k tomuto míľniku, ktorý by mal priniesť aj novú dynamiku do čerpania eurofondov na dopravné projekty.

Po tom čo ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR ako Riadiaci orgán Operačného programu Doprava (RO OPD) dostalo v auguste 2011 tzv. varovný list o možnom pozastavení platieb, boli projekty OPD v rámci všetkých prioritných osí (1-7) financované na národnej úrovni, t.j. zo zdrojov štátneho rozpočtu. EK v liste vyzvala RO OPD, aby vykonal nápravné opatrenia v nadväznosti na zistenia z národného systémového auditu z decembra 2010. Zistené nedostatky mali formálny charakter a týkali sa najmä prioritnej osi Technická pomoc.

Ministerstvo dopravy vo svojej odpovedi informovalo generálne riaditeľstvo pre regionálnu politiku (DG REGIO) o prijatí nápravných opatrení.

V ďalšej reakcii – v liste z 11. júna 2012 – uistilo ministerstvo dopravy Európsku komisiu, že vykonáva systematické kroky pri implementácii nápravných a preventívnych opatrení. Reakcia pripravovaná v spolupráci s Certifikačným orgánom na ministerstve financií, Centrálnym koordinačným orgánom a národným Orgánom auditu detailne informovala o balíčku opatrení, t.j. o nových postupoch a procedúrach RO  OPD týkajúcich sa zlepšenia v oblasti kontrol verejného obstarávania, výkonu kontrol na mieste, administratívneho overovania žiadostí o platbu a obsahovala tiež požadované prehľady opatrení a štatistiky (viď Zoznam vybraných opatrení na nasledujúcej strane).

Reklama

Intenzívna osobná ako aj elektronická komunikácia s Bruselom po nástupe novej vlády priniesla želaný výsledok: Európska komisia usúdila, že nedostatky boli uspokojivo odstránené a hrozba pozastavenia platieb bola zrušená. Brusel teda Slovensku spätne preplatí súhrnné žiadosti o platbu na všetky cestné projekty, ktoré boli doteraz financované zo štátneho rozpočtu. Komunikácia o preplatení projektov železničnej infraštruktúry (pre prijímateľa Železnice Slovenskej republiky) bude pokračovať.

Zoznam vybraných opatrení RO OPD v súvislosti zo zistenia vládneho auditu z roku 2010: – Zlepšenie postupov a procedúr riadiaceho orgánu v oblasti riadenia overovaní týkajúcich sa administratívneho, finančného, technického a fyzického hľadiska operácií v Internom manuáli procedúr na úrovni riadenia štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu MDVRR SR, resp. ďalších riadiacich a metodických dokumentoch RO, zahŕňajúce aj oblasti verejného obstarávania a oprávnenosti výdavkov. – Vykonanie spätného overenia všetkých projektov OPD z pohľadu zistení vládneho systémového auditu s dôrazom na zistenia v oblasti verejného obstarávania. – Preukázanie zabezpečenia 100%-nej administratívnej kontroly každej žiadosti o platbu a kontroly na mieste – v súlade s uvedenými nariadeniami EÚ, Systémom riadenia ŠF a KF a legislatívou EÚ/SR. – Zabezpečenie informovanosti a školení pre projektových manažérov a zástupcov prijímateľov RO OPD. – Systém vyhodnocovania príčin opakujúcich sa zistení z kontrol a auditov a preventívnych opatrení na predchádzanie opakujúcich sa nedostatkov. – RO OPD zaviedol pre každý projekt prehľad všetkých nedostatkov zistených auditom, certifikačným overením alebo kontrolou a následne po ich ukončení bude prehľad zistení aktualizovať, čím získa informáciu o rizikovosti projektov pre účely ďalších následných a preventívnych opatrení. – Organizačné a personálne posilnenie oddelenia monitorovania a hodnotenia projektov, ktoré sa zaoberá aj monitorovaním a vyhodnocovaním zistení.

Reklama

Operačný program Doprava (OPD) predstavuje programový dokument Slovenskej republiky pre čerpanie pomoci z fondov Európskej únie v sektore dopravy na roky 2007 – 2013 (Kohézny fond, Európsky fond regionálneho rozvoja). Jeho globálnym cieľom je podpora trvalo udržateľnej mobility prostredníctvom rozvoja dopravnej infraštruktúry a rozvoja verejnej osobnej dopravy. Realizáciou tohto cieľa sa prispeje k zlepšeniu dostupnosti SR, jednotlivých regiónov a ich vzájomného prepojenia a k znižovaniu regionálnych disparít a k podpore rozvoja ekonomických aktivít a zvyšovaniu konkurencieschopnosti SR. OPD má na roky 2007-2013 vyčlenený celkový rozpočet 3,8 miliardy eur. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR tieto financie zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu prerozdeľuje na významné dopravné projekty ako sú výstavba diaľnic, obnova ciest, modernizácia železníc, nákup nových vlakov, či budovanie verejnej koľajovej dopravy v Bratislave a Košiciach. Prioritné osi OPD: PO1 – Železničná infraštruktúra PO2 – Cestná infraštruktúra (TEN-T) PO3 – Infraštruktúra intermodálnej prepravy PO4 – Infraštruktúra integrovaných dopravných systémov PO5 – Cestná infraštruktúra (rýchlostné cesty a cesty I. triedy) PO6 – Železničná verejná osobná doprava PO7 – Technická pomoc

Informáciu TASR poskytla manažérka pre komunikáciu operačného programu Doprava Sekcia OPD MDVRR SR Alena Vaškaninová Buchláková.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:33

Litva nie je v zásade proti nápadu vyslať západných vojakov na Ukrajinu, uviedol v utorok litovský minister obrany Arvydas Anušauskas.

18:20

Nórskeho kráľa Haralda V., ktorý má dlhodobo podlomené zdravie, hospitalizovali počas dovolenky v Malajzii s infekciou. Oznámil to v utorok nórsky kráľovský palác.

18:16

Odborníci z Komisie OSN pre ľudské práva vyzvali bieloruské orgány, aby omilostili väzneného opozičného politika Ryhora Kastusiova, ktorému diagnostikovali ťažkú formu rakoviny. Experti z OSN bieloruské orgány vyzvali, aby “zvážili udelenie milosti alebo odpustenie trestu” 66-ročnému Kastusiovovi vzhľadom na jeho “vážny zdravotný stav”.

18:15

Izraelské obranné sily (IDF) uviedli, že rozšírili svoju operáciu v meste Gaza a pozemné jednotky podporované letectvom sa vo štvrti Zejtún zapojili do bojov s palestínskym militantným hnutím Hamas.

18:14

Lotyšská vláda v utorok predĺžila zákaz vstupu do krajiny pre väčšinu ruských občanov do 4. marca 2025 pre možné ohrozenie vnútornej bezpečnosti.

18:09

Investor Bosch, ktorý plánoval vytvoriť pri Prešove 4000 až 8000 pracovných miest pri výrobe elektromotorov do bicyklov, napokon od svojho zámeru ustúpil. Bosch bol pre Slovensko “tutovkou”, o ktorú SR však pripravil premiér Robert Fico (Smer-SD) svojou “orbánovskou” politikou a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) svojou nečinnosťou. Uviedla to opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na ohlásený odchod firmy Bosch zo Slovenska.

17:55

Polícia zaistila 72 strelných zbraní v dome francúzskeho herca Alaina Delona, pričom ani na jednu z nich nemal povolenie. Oznámila to v utorok francúzska prokuratúra.

17:45

Európska komisia (EK) v utorok vyzvala členské štáty EÚ, aby pokračovali v prijímaní dobrovoľných opatrení na zachovanie kolektívneho zníženia dopytu po plyne na úrovni o 15 percent menej v porovnaní s priemerným dopytom v období od apríla 2017 do marca 2022.

17:44

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok odcestuje do Ženevy, kde 28. februára vystúpi na Segmente na vysokej úrovni 55. zasadnutia Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva a zároveň na Segmente na vysokej úrovni zasadnutia Konferencie o odzbrojení.

17:44

Francúzsky tenista Ugo Humbert sa prebojoval do 2. kola dvojhry na turnaji ATP v Dubaji. V úvodnom kole v pozícii nasadenej päťky zdolal krajana Gaela Monfilsa v troch setoch 4:6, 6:3 a 6:3. V osemfinále bude jeho súperom Brit Andy Murray. Ďalej ide aj štvrtý nasadený Rus Karen Chačanov po triumfe 6:2, 6:3 nad Francúzom Lucom van Asschem.

17:32

Existujú náznaky, že zločinecké gangy v Pásme Gazy sa snažia obohatiť krádežami dodávok humanitárnej pomoci a ďalším predajom na čiernom trhu. V utorok to uviedol hovorca Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Jens Laerke.

17:27

Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné v utorok uviedol, že vojaci západných krajín by mohli byť na Ukrajinu vyslaní aj bez ich zapojenia do útočných akcií. Reagoval na pondelkové vyjadrenia prezidenta Emmanuela Macrona, v ktorých nevylúčil nasadenie pozemného vojska na Ukrajine.

16:57

Predstavitelia talianskej vlády v utorok oznámili, že medzinárodná podpora pre Ukrajinu nezahŕňa prítomnosť pozemného vojska. Upozornili tiež, že vyjadrenia o jeho možnom nasadení môžu vyvolať dojem o vojne s Ruskom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mačky sedia na elektrickej kolobežke na ulici v Lisabone

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali