Borrell, za koho sa považujete?!

Borrell, za koho sa považujete?!

Peking 24. apríla 2023 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)

 

Európsky parlament práve strávil celý týždeň diskusiou o Číne a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell zvolá 24. apríla miestneho času ministrov zahraničných vecí z celej EÚ, aby diskutovali o rovnakej téme. V očakávaní tohto stretnutia uverejnil Borrell 22. apríla článok, v ktorom nalieha na EÚ, aby v taiwanskej otázke zohrávala aktívnejšiu úlohu, a vyzýva európske námorníctvo, aby hliadkovalo v taiwanskom prielive

Josep Borrell
Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell

Toto veľmi provokatívne vyhlásenie okamžite vzbudilo veľkú pozornosť, najmä vzhľadom na skutočnosť, že juhokórejský vodca sa v rovnakom čase vyjadril podobne nekorektne o Taiwane. Môžeme sa oprávnene domnievať, že na stretnutí ministrov zahraničných vecí G7, ktoré sa nedávno konalo v Japonsku, sa o taiwanskej otázke rokovalo koordinovane a výsledkom bolo, že vôľa Washingtonu sa presadila v plnej miere. Pre Európu a Južnú Kóreu to znamená nielen smutnú stratu nezávislosti, ale aj priblíženie sa k nezmyselným rizikám.

Reklama

Borrell bol kritizovaný za to, že sa angažuje v “diplomacii delových člnov”, čo je skôr sarkastický výsmech ako kritika. Nielenže to pripomína neslávnu koloniálnu históriu, ktorá niektorým Európanom stále chýba, ale zároveň je odpornejšie, že Európa sa nedokáže vzdať myšlienky zasahovať do ázijsko-tichomorských záležitostí napriek tomu, že jej moc absolútne klesá a zmieta sa vo viacerých problémoch. Rovnako ako senilný starec, ktorý už dávno neudržiava krok s dobou, ak by európske vojnové lode chceli aj dnes predvádzať svoju silu v Tichomorí, výsledkom by bol len trápny neúspech. Pre Ľudovú oslobodzovaciu armádu, ktorá má mocnú silu na obranu svojej vlasti, nestojí konfrontácia s európskymi vojnovými loďami, ktoré prichádzajú provokovať a predvádzať sa, ani za zdvihnutie obočia. Odporúčame im, aby si nerobili hanbu.

Borrell je známy ako “minister zahraničných vecí” Európy, ale miera jeho reprezentatívnosti je diskutabilná. Väčšina Európanov, najmä bežných ľudí, Taiwanu nerozumie a ani sa oň nezaujíma. To, čo ich skutočne zaujíma, je, či sa im podarí zabezpečiť a zlepšiť život v kontexte dlhotrvajúceho rusko-ukrajinského konfliktu a ťažkej hospodárskej obnovy. Borrellov článok však odráža, že v Európe skutočne existuje politická sila, ktorá vždy rozdeľuje ideologické hranice a voči Číne zastáva mentalitu studenej vojny. Bez ohľadu na to, či za Borrellom stojí tieň USA, je zrejmé, že táto časť politickej sily je pod hlbokým vplyvom USA.

Reklama

Mätúce je, že len týždeň pred Borrellovým vyjadrením k otázke Taiwanu zverejnil 13. apríla na sociálnych sieťach emotívne hodnotenie svojich troch návštev Číny. Pochválil obrovské úspechy, ktoré Čína dosiahla od reformy a otvorenia, a vyzval na ďalšie posilnenie verejnej diplomacie a kultúrnych výmen medzi EÚ a Čínou a na spoluprácu pri riešení globálnych problémov. Predtým sa Borrell tiež vyjadril, že EÚ nebude nasledovať USA v prijímaní prísnych hospodárskych a obchodných reštrikčných politík voči Číne.

V ľuďoch to vyvoláva dojem, že Borrell má pri rokovaniach s Čínou rozdvojenú osobnosť. Takýto rozporuplný postoj k Číne je medzi európskymi elitami pomerne bežný. Konkrétne povedané, nie je to zložité. Chce využiť výhody oboch strán. Z hľadiska vlastných záujmov Európy nie je ochotný “oddeliť sa” od Číny a musí s ňou spolupracovať v globálnych otázkach. Chce udržiavať výmeny s Čínou, pretože vzťahy medzi Čínou a EÚ sú pre Európu dôležité. Na druhej strane európski politici, ktorých zastupuje Borrell, majú v otázke Taiwanu vymyté mozgy Washingtonom bez toho, aby o tom vedeli, a je ťažké zbaviť sa závislosti od toho, že sú poučovatelia ľudských práv a ideológie. Borrell a jemu podobní sa sebavedome snažia zvládnuť tento rozpor a chcú dosiahnuť rovnováhu, ale je to ťažšie ako chodiť po lane a je to mission impossible.

Borrell ako kormidelník diplomacie EÚ si musí naliehavo doplniť vedomosti o taiwanskej otázke a princípe jednej Číny. Jeho neznalosť a arogancia v taiwanskej otázke sú veľmi výrazné. Minulý rok povedal, že EÚ by mohla byť “moderátorom” v krízach v Taiwanskom prielive. V tom čase sa ho niektoré čínske médiá priamo opýtali: “Borrell, za koho sa považujete?” To, že sa títo európski politici, ktorí sú plní nadradenosti, nedokážu umiestniť na správne miesto, je bežný problém. Do istej miery je to aj jedna z psychologických príčin rusko-ukrajinského konfliktu. Myslí si teraz Borrell a jemu podobní, že Európa nie je v rusko-ukrajinskom konflikte dostatočne hlboko? Chcú cestovať tisíce kilometrov k Taiwanskému prielivu, aby zakalili vodu? Naozaj ťahajú Európu do priekopy.

Povedané na rovinu, Borrellove výroky týkajúce sa Taiwanu sú veľmi klasickým a pokryteckým politickým predstavením, ktoré odráža jeho neznalosť taiwanskej otázky a “bezmozkové nasledovanie” Washingtonu. Európa v súčasnosti nemá dôvod podporovať sa v zintenzívňovaní konfliktov s Čínou. Stačí nesprávne rozhodnutie kohokoľvek, vrátane Európy, v otázke Taiwanu, aby sa zničili všetky pozitívne faktory v iných oblastiach, ktoré sú nielen nevyvážené, ale aj nekontrolovateľné. Pokiaľ ide o tento bod, Borrell by ho mal dôkladne zvážiť.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:47

Maďarské protiteroristické centrum (TEK) v reakcii na otázku servera 24.hu, či pre stredajší atentát na slovenského premiéra Roberta Fica na Slovensku sprísnia ochranu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, uviedlo, že informácie týkajúce sa bezpečnosti premiéra nezverejňujú. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

10:35

Španielska vláda nepovolí zakotviť pri španielskych brehoch žiadnemu plavidlu, ktoré nesie zbrane pre Izrael, uviedol v piatok španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares.

To posledné, čo Blízky východ potrebuje, sú podľa Albaresa ďalšie zbrane. Španielsko podľa jeho slov vyvinie všetko úsilie na dosiahnutie mieru a uzná Palestínu ako samostatný štát.

10:28

Posledný kus pôdy v súkromnom vlastníctve na nórskom strategickom súostroví Svalbard v Arktíde je na predaj. Tento majetok pravdepodobne zláka Čínu, ale Nórsko sa ho nehodlá vzdať bez boja.

10:19

Miera nezamestnanosti vo Francúzsku zostala v 1. štvrťroku 2024 stabilná a už tretí kvartál v rade sa drží na úrovni 7,5 %. Oznámil to v piatok francúzsky štatistický úrad INSEE.

10:06

Spotrebiteľské ceny benzínov v 19. týždni výrazne zlacneli a dosiahli najnižšie hodnoty za posledných osem týždňov (od polovice marca). Pokles ceny zaznamenala aj nafta, ktorú motoristi nakupovali najvýhodnejšie za posledných 16 týždňov (od polovice januára). Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:57

Bezpečnostné záruky, ktoré Rusko predložilo Západu v decembri 2021, už nie sú aktuálne, uviedol v piatok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. Informovala o tom agentúra Reuters.

09:44

Francúzski policajti v piatok v meste Rouen na severe krajiny zabili ozbrojeného muža, ktorý chcel podpáliť tamojšiu synagógu. Informoval minister vnútra Gérald Darmanin na sociálnej sieti X.

09:32

Americká armáda oznámila, že v piatok začala do Pásma Gazy prúdiť humanitárna pomoc cez provizórne mólo. Cieľom je zvýšiť objem pomoci pre toto vojnou sužované palestínske územie.

09:22

Predseda slovenskej vlády Robert Fico bude chýbať v najdôležitejších mesiacoch. Nebude sa rozhodovať iba o poslancoch Európskeho parlamentu, tieto eurovoľby a voľby amerického prezidenta rozhodnú totiž o otázkach vojny a mieru. Vyhlásil to v piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió maďarský premiér Viktor Orbán.

09:10

Severná Kórea v piatok vypálila najmenej jednu bližšie nešpecifikovanú balistickú raketu smerom k Japonskému moru, oznámila juhokórejská armáda.

Juhokórejská armáda bezprostredne neposkytla podrobnosti o strele ani o jej trajektórii.

09:01

Priemyselná produkcia v Číne v apríli 2024 vzrástla viac, ako sa očakávalo. To naznačuje, že zotavovanie masívneho výrobného sektora je na dobrej ceste vďaka zvýšenej podpore vlády.

08:50

Národná kriminálna agentúra (NAKA) prehľadávala byt atentátnika, ktorý postrelil premiéra Roberta Fica.

Elitní policajti prišli v piatok skoro ráno do bytovky v Leviciach, kde Juraj Cintula býval spolu s manželkou. Lynx komando priviezlo na miesto aj samotného strelca z Handlovej. Zdržali sa tam niekoľko hodín, informuje Markíza.

08:47

Stovky ľudí žijúcich blízko vybuchujúcej sopky Ibu na východe Indonézie evakuovali, informovali v piatok tamojšie úrady. Dôvodom je zvýšenie pohotovosti na najvyšší stupeň.

08:32

Stav premiéra Roberta Fica po atentáte je naďalej veľmi vážny. Peter Pellegrini s ním mohol na chvíľu hovoriť, ale stále nie je mimo ohrozenia života.

Leží na oddelení ARO v nemocnici v Banskej Bystrici. Najbližšie hodiny a dni budú kľúčové.

V pondelok (20. 5.) zasadne v nemocnici konzílium a rozhodne, ako bude pokračovať liečba Roberta Fica.

Brífing zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho po návšteve predsedu vlády v banskobystrickej nemocnici
Na snímke novozvolený prezident SR Peter Pellegrini
08:29

Ceny ropy sa v piatok ráno zvýšili len mierne. Komodita však smeruje k zisku aj za celý týždeň, keďže slabší dolár, pokles zásob v USA a vyššie stimuly v Číne podporili nádeje na zlepšenie dopytu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke labuť s mláďatami pláva na rybníku v Bushy Parku v Dubline

Autor: TASR/AP-Brian Lawless

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Marek Brna

Andrej Sablič

Marián Tkáč

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali