Barcelona smúti za obeťami útoku. Po útokoch v Katalánsku je na úteku najmenej jeden terorista, tvrdia úrady. Počet obetí útokov sa zvýšil na 14

Barcelona 18. augusta 2017 AKTUALIZOVANÉ VII (TASR/HSP-AP Photo/Manu Fernandez)

 

 Dnes sa počet obetí na životoch pri útokoch v Katalánsku – v Barcelone a prímorskom letovisku Cambrils – zvýšil z 13 na 14 po úmrtí ženy, ktorá podľahla zraneniam po náraze auta v Cambrilse juhozápadne od Barcelony. Zranených je vyše 100 ďalších osôb

14:38 Katalánska polícia oznámila, že zatkla štvrtú osobu. Polícia oznámila správu na Twitteri, ďalšie podrobnosti však neuviedla.

14:00 Obete útokov sú z 34 krajín; medzi zabitými sú aj 2 Taliani.

Ľudia zabití a zranení pri teroristických útokoch v katalánskych mestách Barcelona a Cambrils pochádzajú z 34 rôznych krajín, oznámili dnes katalánske pohotovostné služby. V krátkej správe na sociálnej sieti uviedli, že ide o predbežné číslo, a nespresnili, koľko z obetí je z ktorej krajiny.

Predstaviteľ talianskeho ministerstva zahraničných vecí medzitým informoval, že medzi 13 ľuďmi zabitými pri štvrtkovom teroristickom útoku v centre španielskej Barcelony sa nachádzajú aj dvaja Taliani.

„Máme spoľahlivo potvrdené dve talianske obete na životoch,“ povedal novinárom šéf krízového útvaru na ministerstve Stefano Verrecchia. Dodal, že medzi ďalšími zranenými pri útoku bielou dodávkou na turistov na obľúbenej barcelonskej promenáde Las Ramblas sú traja Taliani.

Verrecchia neposkytol mená zabitých Talianov, ale smrť 35-ročného Bruna Gulottu už skôr oznámil jeho zamestnávateľ z firmy Tom’s Hardware Italia zameriavajúcej sa na počítačové softvéry. Spoločnosť na svojej stránke na Facebooku uviedla, že žiali za svojím kolegom.

Gulotta bol v Španielsku na dovolenke s partnerkou a ich dvoma deťmi, šesťročným synom a sedemmesačnou dcérou. Práve kráčali po barcelonskom bulvári Las Ramblas, keď sa zrazu objavila dodávka a Gulotta si kľakol na zem, aby ochránil deti pred útokom. O tomto mužovom správaní povedala jeho partnerka zamestnávateľovi – šéfovi firmy Pinovi Brunovi. Napísal to dnes portál denníka Guardian.

 

13:45  Páchatelia útoku v Barcelone boli súčasťou teroristickej bunky.

Páchatelia teroristických útokov v Barcelone a v neďalekom meste Cambrils sú zrejme súčasťou jednej teroristickej bunky, informovali dnes španielske médiá.

Denník El País s odvolaním sa na vyšetrovateľov uviedol, že bunka pozostávala z dvanástich ľudí. Päť z nich prišlo o život pri prestrelke s políciou v Cambrilse, traja sú v súčasnosti v policajnej väzbe a štyria sú stále na slobode. Jeden z týchto štyroch je podozrivý, že šoféroval dodávku pri útoku na rušnej barcelonskej ulici.

Policajti zasahujúci v noci na dnes v meste Cambrils zastrelili piatich predpokladaných teroristov, ktorí predtým na úteku pri miestnej promenáde zrazili viacerých okoloidúcich. Podľa polície mali na sebe atrapy pásov s výbušninami, vyrobené tak dobre, že sa na ich nepravosť prišlo až po ich zničení riadenými výbuchmi.

Niekoľko hodín predtým v Barcelone dodávka vrážala do ľudí na promenáde Las Ramblas v centre mesta. O život tam prišlo 14 ľudí a ďalších vyše 100 utrpelo zranenia. Vodič z miesta činu ušiel pešo a prebieha po ňom intenzívne pátranie.

 

 

13:00 Počet ľudí zabitých pri dvoch teroristických útokoch v Katalánsku sa zvýšil na 14 po úmrtí ženy, ktorá podľahla zraneniam, ktoré utrpela po náraze auta v letovisku Cambrils juhozápadne od Barcelony. Oznámili to dnes miestne pohotovostné zložky.

Policajti zasahujúci v noci na dnes v meste Cambrils zastrelili piatich predpokladaných teroristov, ktorí predtým na úteku pri miestnej promenáde zrazili viacerých okoloidúcich. Podľa polície mali na sebe atrapy pásov s výbušninami, vyrobené tak dobre, že sa na ich nepravosť prišlo až po ich zničení riadenými výbuchmi.

Niekoľko hodín predtým v Barcelone dodávka vrážala do ľudí na promenáde Las Ramblas v centre mesta. O život tam prišlo 13 ľudí a ďalších vyše 100 utrpelo zranenia. Vodič z miesta činu ušiel pešo a prebieha po ňom intenzívne pátranie.

 

12:30 Pri útoku v Barcelone utrpelo zranenia 13 Nemcov, niektoré zranenie sú kritické.

Trinásť nemeckých občanov utrpelo zranenia pri štvrtkovom teroristickom útoku islamistov na rušnej promenáde v centre španielskej Barcelony, niektorí z nich sa nachádzajú v kritickom stave. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne.

Nemeckým predstaviteľom sa zatiaľ nepodarilo zistiť, či sa medzi 13 ľuďmi zabitými dodávkou pri útoku na ulici Las Ramblas nachádzajú nemeckí štátni príslušníci, vyhlásil hovorca ministerstva Martin Schäfer.

 

12:10 Medzi zranenými pri útoku v Barcelone sú írski a rumunskí občania.

Írska a rumunská vláda dnes potvrdili, že ich občania sa nachádzajú medzi 100 ľuďmi zranenými pri štvrtkovom teroristickom útoku dodávkou na turistov na promenáde Las Ramblas v centre španielskej Barcelony. Nezvestným Austrálčanom, o ktorom informovala vláda v Canberre, je podľa španielskeho denníka ABC sedemročný chlapec, jeho matka bola ťažko zranená a previezli ju do nemocnice vo vážnom stave.

Írski predstavitelia uviedli, že medzi zranenými je päťročný chlapec a jeho otec.

Minister zahraničných vecí Írska Simon Coveney oznámil, že zranenia päťročného chlapca a jeho otca nie sú život ohrozujúce. Obaja sú zo štvorčlennej rodiny, ktorá oslavovala narodeniny spomínaného dieťaťa. Chlapec utrpel zlomeninu nohy.

Coveney dodal, že iba zázrakom neboli pri teroristickom útoku zranení aj ďalší írski občania, pretože „v Španielsku, v Barcelone a letovisku Cambrils sú v tomto období roka mnohí Íri“.

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že medzi zranenými pri útoku v Barcelone sa nachádzajú traja Rumuni. Všetci sú hospitalizovaní. Ministerstvo tiež uviedlo, že dvaja sú v stabilizovanom stave, pričom tretí Rumun utrpel ľahké poranenia. Tamojší rumunský konzul je v kontakte so zranenými, ktorých totožnosť ministerstvo nezverejnilo.

 

11:15 Po štvrtkových útokoch v Katalánsku je naďalej na úteku najmenej jeden „terorista“, uviedol dnes predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont. Podľa jeho vyjadrenia pre rozhlasovú stanicu Onda Cero nemajú úrady informácie o ďalších hrozbách, píše agentúra AP.

Bezprostredne nie je jasné, či je osobou na úteku vodič dodávky, ktorý vo štvrtok večer vrážal do ľudí na promenáde Las Ramblas v Barcelone, ktorá je významnou turistickou atrakciou katalánskej metropoly.

Vodič podľa správ ušiel z miesta činu pešo.

Španielske noviny El Mundo s odvolaním sa na bezpečnostné sily medzitým informujú, že polícia pátra po novom hlavnom podozrivom. Má ním byť 17-ročný Moussa Oukabir, mladší brat už vo štvrtok zadržaného Drissa Oukabira. Neplnoletý Moussa podľa správy ukradol bratovi pas a pod jeho menom si prenajal dodávku, čo údajne potvrdil aj Driss Oukabir polícii.

 

10:30  Barcelona smúti za obeťami teroristického útoku. Dnes ráno bola vlajka na budove katalánskeho parlamentu zvesená na pol žrde, ukazujú zábery zverejnené miestnymi médiami. Minúta ticha je naplánovaná na Katalánskom námestí (Placa de Catalunya) na 12.00 h, oznámila polícia na sociálnej sieti.

Ľudia sa po útoku snažia aspoň sčasti vrátiť k normalite, píše agentúra DPA. Na bulvári Las Ramblas, kde vo štvrtok večer útočník s dodávkou zabil najmenej 13 ľudí, dnes znova otvorili prvé stánky, informovala stanica TV3.

Polícia centrum Barcelony po útoku uzavrela. Dnes ráno povolili tamojším obyvateľom a turistom prejsť cez policajné pásky, začali sa tak pomaly vracať do svojich domovov a hotelov. Centrum mesta však zostáva pod prísnym dohľadom, všíma si agentúra AP.

Polícia uviedla, že zhromaždenie s minútou ticha budú sprevádzať bezpečnostné kontroly. Ľudia tam môžu prísť len pešo a nesmú mať so sebou ruksaky ani veľké tašky. Kontroly budú prebiehať po celom zmienenom námestí.

Verejná doprava funguje v Barcelone podľa katalánskych pohotovostných zložiek v prevažnej časti opäť bez obmedzení, uzavreté sú len tri stanice okolo ulice Las Ramblas. Polícia, civilná ochrana a Červený kríž zriadili na letisku dve miestnosti, kde sa môžu postarať o príbuzných obetí.

V nemocniciach bolo dnes ráno naďalej viac ako 100 zranených pri útoku, oznámili katalánske záchranné služby. Hospitalizovaní sú v celkovo 15 zdravotníckych zariadeniach.

 

 

 

10:00 Americká centrálna spravodajská agentúra (CIA) varovala Katalánsku políciu pred možným teroristickým útokom na La Rambla v Barcelone, informovala agentúra Periodico.

Pred dvoma mesiacmi CIA informovala políciu Katalánska o tom, že v Barcelone, a to konkrétne na ulici La Rambla, môže dôjsť k teroristickému útoku, podobnému tomu, ktorý sa odohral dnes (štvrtok – pozn. red.) večer,“ píše denník bez upresnenia zdroja informácií.

 

09:30 Katalánsky minister vnútra Joaquim Forn a polícia dnes oznámili, že po štvrtkovom krvavom teroristickom útoku dodávkou na promenáde Las Ramblas v centre Barcelony zatkli tretiu osobu.

Forn uviedol pre rozhlasovú stanicu Catalunya Radio, že podozrivého vzali do väzby v meste Ripoll na severe Katalánska.

 

09:00 Dvadsaťšesť francúzskych občanov utrpelo zranenia pri štvrtkovom útoku v španielskej Barcelone, z nich najmenej 11 sa nachádza vo vážnom stave. Informovalo o tom dnes vo vyhlásení francúzske ministerstvo zahraničných vecí, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Austrália hlásila, že jeden z jej občanov je nezvestný.

Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian podľa vyhlásenia pricestuje do Barcelony v priebehu dneška a navštívi spomínané obete. V oznámení ministerstva sa tiež uvádza, že francúzsky konzulát je v kontakte so španielskymi úradmi.

Španielsko dnes podniká rozsiahlu protiteroristickú operáciu, ktorá súvisí so štvrtkovým útokom na rušnej promenáde Las Ramblas v centre Barcelony, kde podozrivý islamský militant vrážal dodávkou do davov chodcov, zabil 13 ľudí a zranil ďalších 100 osôb, potom z miesta činu ušiel. Podľa podozrenia polície išlo o jeden z viacerých plánovaných útokov.

Španielske úrady predtým informovali, že mŕtvi a zranení pochádzajú z 24 krajín.

Medzi zabitými pri útoku v Barcelone je Belgičanka. Starosta belgického mesta Tongeren oznámil, že žena z tohto mesta zahynula pri štvrtkovom útoku dodávkou na turistov na rušnej promenáde v centre španielskej Barcelony.

Starosta Patrick Dewael napísal vo štvrtok večer na Twitteri, že žena pochádzala z Tongerenu, ktorý leží 90 kilometrov východne od belgickej metropoly Brusel, a poslal rodine sústrastný odkaz. Dewael pre belgickú rozhlasovú stanicu povedal, že v roku 2014 viedol svadobný obrad obete.

Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders takisto informoval, že pri útoku na barcelonskej promenáde Las Ramblas utrpeli zranenia dvaja Belgičania, jeden z nich vážne.

Útočník vrážal vo štvrtok večer dodávkou do chodcov na obľúbenej barcelonskej promenáde, zabil 13 ľudí a zranil ďalších 100 osôb. Pätnásť z nich je vo vážnom stave. Páchateľ z miesta činu ušiel pešo, polícia po ňom pátra.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová uviedla novinárom: „Máme obavy o jedného Austrálčana, ktorý je stále nezvestný.“

Austrália tiež oznámila, že zranenia utrpeli traja jej občania, jeden z nich vážne. Dvaja ľudia s ľahkými zraneniami sú Taiwanci. Zranení boli aj Grékyňa a občan Hongkongu, napísala agentúra AP.

 

06:20 K útoku sa prostredníctvom džihádistom blízkej agentúry Amák prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Podľa IS útok spáchali jeho „vojaci“ v rámci odplaty voči krajinám, ktoré sú súčasťou medzinárodnej koalície bojujúcej voči džihádistom v Sýrii a Iraku.

Bezpečnostné zložky zadržali dvoch podozrivých – jedného španielskeho občana zo severoafrickej enklávy Melilla a jedného Maročana. Ani jeden z nich však nebol vodičom dodávky, ktorá vrážala do ľudí na turistami vyhľadávanej ulici La Rambla, uviedol vysokopostavený policajný predstaviteľ.

Podľa jeho slov išlo jednoznačne o teroristický útok, ktorého cieľom bolo usmrtiť čo najviac ľudí. Udalosť podľa neho súvisela s výbuchom, pri ktorom v stredu zahynula jedna osoba.

 

06:15 Na Eiffelovej veži, ktorá je jedným zo symbolov Paríža, v noci nadnes vypli osvetlenie na počesť obetí štvrtkového teroristického útoku v Barcelone.

„Dnes od 00.45 vypnem svoje svetlá, aby som vzdala hold obetiam barcelonského útoku,“ uvádza sa v oznámení vopred zverejnenom na oficiálnom twitterovom účte Eiffelovej veže.

Katalánsko i celé Španielsko si uctia obete útoku trojdňovým štátnym smútkom, v rámci ktorého budú španielske vlajky až do nedeľňajšej polnoci spustené na pol žrde.

Štvrtkový teroristický útok v Barcelone mohol podľa vyšetrovateľov súvisieť s výbuchom, ku ktorému došlo v stredu večer v meste Alcanar v katalánskej provincii Tarragona. Stredajší výbuch v Alcanare, nachádzajúcom sa približne 200 kilometrov južne od Barcelony, zničil jeden z miestnych domov. O život prišla jedna osoba a viaceré ďalšie utrpeli zranenia. Polícia sa pôvodne predpokladala, že tam došlo k výbuchu plynu.

Uvedený policajný predstaviteľ nespresnil, ako výbuch mohol súvisieť s barcelonským útokom, vyšetrovatelia možnú spojitosť oboch udalostí stále preverujú. V Alcanare však zadržali jedného z dvoch podozrivých, zaistených v spojitosti s útokom dodávkou v Barcelone. Druhého zatkli v severokatalánskom meste Ripoll. Ide o španielskeho občana zo severoafrickej enklávy Melilla a jedného občana Maroka.

Ani jeden z nich však nebol vodičom dodávky, ktorá vrážala do ľudí na turistami vyhľadávanej ulici La Rambla. Vodiča sa zatiaľ zatknúť nepodarilo.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Taliansky premiér Conte podá v utorok demisiu

0 icon

Rím 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Yara Nardi/pool photo via AP)   Taliansky premiér Giuseppe Conte podá v utorok demisiu do rúk prezidenta Sergia Mattarellu. Oznámil to v pondelok úrad talianskej vlády, píše agentúra Reuters. Podľa neoficiálnych zdrojov Conte dúfa, že dostane od prezidenta mandát na zostavenie nového kabinetu Conte, ktorý je…

Priority nového „katolíckeho“ prezidenta: Americký prezident Biden zrušil zákaz slúžiť transrodovým osobám v armáde

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Joe Biden podpísal nariadenie, ktorým zvrátil zákaz jeho predchodcu Donalda Trumpa týkajúci sa slúženia transrodových osôb v ozbrojených silách Urobil tak počas stretnutia s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, predsedom Zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl Markom Milleym a ministrom obrany Lloydom Austinom.…

Ambulantní lekári pomôžu pri očkovaní

0 icon

Bratislava 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Vakcinačné tímy už čoskoro posilnia ambulantní lekári, ktorí prejavili záujem zapojiť sa do očkovania "Na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR pod vedením štátnej tajomníčky Jany Ježíkovej pokračuje diskusia so zástupcami ambulantného sektora, ktorej témou je pomoc pri očkovaní seniorov a ľudí v zariadeniach sociálnych…

Po Rusoch možno ani Taliani nebudú na OH v Tokiu počuť svoju hymnu

0 icon

Rím 25. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eckehard Schulz)   Na OH v japonskom Tokiu možno okrem ruskej nebude hrať ani talianska štátna hymna. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) totiž zvažuje taký trest pre krajinu z Apeninského polostrova kvôli sporu vo financovaní športu MOV teraz vyhodnocuje, či a v akej miere dochádza k zásahom…

Ministri zahraničia vyzvali na prepustenie Navaľného, konkrétne sankcie voči Rusku neriešili

0 icon

Brusel 25. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-John Thys/Pool Photo via AP)   Ministri zahraničia členských štátov Európskej únie (EÚ) v pondelok odsúdili zatknutie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného i zadržanie tisícok ľudí počas víkendových protestov proti jeho väzbe. Novým sankciám voči Rusku sa však veľmi nevenovali Rada EÚ pre zahraničné vzťahy to…

Brusel žiada pre svojho vyslanca v Londýne plnohodnotný diplomatický štatút

0 icon

Londýn 25. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys/Pool Photo via AP)   Európska únia (EÚ) v pondelok vyzvala Veľkú Britániu, aby jej veľvyslancovi v krajine priznala plnohodnotný diplomatický štatút, čo vláda v Londýne odmieta. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell britský postoj ostro kritizoval. Nenaznačil však či je Brusel pripravený k odvetným…

Diplomati EÚ hľadajú odpoveď na to, ako zareagovať na zatknutie Navaľného

0 icon

Brusel 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-@Kira_Yarmysh)   Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa stretli v pondelok v Bruseli, aby okrem iného rokovali aj o spoločnej reakcii na zadržanie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a na masové zatýkanie ľudí počas veľkých víkendových demonštrácií naprieč mestami Ruskej federácie Informáciu pred začatím zasadnutia…

Biden chce, aby federálne úrady kupovali viac amerických produktov

0 icon

Baltimore 25. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Joe Biden chce prikázať federálnym úradom, aby pri nákupoch uprednostňovali tovary vyrobené v USA. Príslušný dekrét pravdepodobne podpíše už v pondelok Podľa predstaviteľov Bidenovej administratívy citovaných agentúrou AP má tento krok podporiť domácu produkciu a pracovné miesta. Podpisom nariadenia súčasný prezident…

Najvyšší súd ukončil súdny spor týkajúci sa Trumpovho konfliktu záujmov

0 icon

Washington 25. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)   Najvyšší súd Spojených štátov v pondelok ukončil súdny proces s exprezidentom USA Donaldom Trumpom pre podozrenie z nezákonného obohacovania sa počas jeho pôsobenia v Bielom dome. Informovali o tom agentúry AP a Reuters Trump podľa vznesených obvinení porušoval protikorupčné klauzuly americkej ústavy tým,…

Atény kupujú 18 francúzskych stíhačiek Rafale za 2,3 miliardy eur

0 icon

Atény 25. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Manish Swarup)   Grécko kupuje od Francúzska osemnásť stíhačiek Rafale. Kontrakt za 2,3 miliardy eur podpísala v pondelok v Aténach francúzska ministerka obrany Florence Parlyová Francúzsko počas nasledujúcich dvoch rokov dodá Grécku dvanásť použitých a šesť nových stíhačiek od výrobcu Dassault Aviation. Prvé stroje by malo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Treba asi prijať zákon, že špeciálnym prokurátorom na doživotie môže byť iba Lipšic. Krajniak Lipšicovi pomáha trestnou činnosťou.

0icon

O čo ide .... Vlani Matovičova klika účelovo zmenila zákon, že funkciu špeciálneho a generálneho prokurátora môže zastávať aj neprokurátor. Špeciálne pre Lipšica Podmienkou kandidatúry na špeciál prokurátora je aj previerka na stupeň prísne tajné. Zabudli však pritom na to, že o previerku na prísne tajné nemôže žiadať advokát. Lipšic…

Rastislav Slovák

Mnohé Matovičove činy, ktoré napáchal sú mafiánskymi kriminálnymi praktikami toho najhrubšieho zrna. VÝZVA Pavlíne Matovičovej, aby ako manželka predsedu vlády SR bezodkladne a hodnoverne preukázala pôvod svojho obrovského majetku!

0icon

Na poste predesedu vlády SR momentálne sedí nebezpečný kriminalnik, mafián a podvodník Matovič, ktorý sa neštíti používať najhoršie mafiánske a kriminálne praktiky! Sú na to nezvratné dôkazy! DÔKAZ ČÍSLO 1.: Keď niekto zneužíva zamestnanca ako bieleho koňa tak ako Matovič zneužíval svojho bývalého zamestnanca Vandáka, je alebo nie je to…

Marek Brna

Pellegrini, nástup!

0icon

Toť nedávno som stratil všetky ilúzie o tejto vláde. Áno, treba dať vždy každému šancu... Ale... Čo je veľa, to je veľa. Nech teda nastúpi ten Pellegrini s tým jeho padni komu padni. Nech sa spojí pre mňa za mňa aj so stranou Za ľudí. Táto spoločnosť nutne potrebuje nové…

Jana Tutková

Vakcíny proti COVID-19 ako vrchol korupcie – štát a výrobcovia v jednej posteli

0icon

Treba dôverovať, že „nekorumpovateľní“ úradníci schvália len nezávadnú vakcínu a len bezpečný liek? Konflikt záujmov bol evidentný pri schvaľovaní neefektívneho predraženého lieku Remdisivir, pre ktorý zomreli desiatky tisíc na chybne liečený Covid. Viacerí, ktorí ho narýchlo v marci 2020 schvaľovali v americkom Národnom inštitúte zdravia (NIH), dostávali peniaze od je

Boris Mesár

1. WHO chystá ďalší obrovský podvod 2. Je pripravený nový ,,nach Osten "

0icon

1. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nenápadne v októbri 2020 zmenila pôvodnú a všeobecne uznávanú definíciu tzv. Stádovej imunity (herd IMMUNITY). Medzi lekárskou a odbornou komunitou je stádová imunita definovaná ako priama ochrana pred infekciou, ktorú možno získať buď očkovaním, alebo tým, že infekciu prekoná dostatočné vysoké percento populácie. Podľa WHO…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nostradamus a jeho ozajstný prorocký text

0 icon

Meno Nostradamus ste už pravdepodobne niekedy počuli. Stretli ste sa už niekedy aj s jeho rozsiahlym veršovaným dielom s názvom Astrologické centúrie? Toto dielo pochádza z roku 1555, ktorého autorom je Michel de Nostredame, a vzťahuje sa dokonca aj na súčasnosť. Práve preto ho niektorí považujú za ozajstný prorocký text. Napriek tomu, že v roku 1566 francúzsky…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 2. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Historické zábery, z ktorých budeš mať zmiešané pocity

0 icon

Vďaka umeniu fotografie môžeme vidieť a pamätať si minulosť. Presne vieme, ako vyzerali predkovia z britských kráľovských rodín či ktoré plavky boli považované za neslušné pred storočím. Tu sú historické zábery, ktoré v tebe vyvolajú obdiv aj smútok zároveň. Možno ti povedia príbehy, ktoré si nikdy predtým nepočul... Ruský cár…

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu – 1. časť

0 icon

Donútila ťa pandémia COVID-19 pracovať z domu? V tomto článku nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako zostať šťastný, zdravý a zároveň produktívny aj pri práci z domu. Keby ti minulý rok v januári niekto povedal, že budeš môcť celé mesiace pracovať z domu, vyhýbať sa preplnenej MHD a celej kancelárskej politike, asi by si si myslel, že niekto…

TOP10: Bežné veci, ako si ich ešte nevidel!

0 icon

Aj známe veci, s ktorými sa stretávame každý deň, sa môžu prejaviť a odhaliť neobvyklú stránku. Potom sa z bežných predmetov stane niečo úplne iné - na pohľad sú dvakrát tak zaujímavé. Nie každý sa môže pochváliť toho, že videl jeden milión dolárov v hotovosti alebo má bankovky všetkých mien z celého sveta na…

Vo svete IT

Nájdeme mimozemské civilizácie v blízkosti najnebezpečnejších vesmírnych objektov?

0 icon

Štúdia, publikovaná 13. januára na portály Physical Review D, popisuje spôsob, ako by sme mohli v budúcnosti objaviť mimozemské civilizácie. Tie by mohli získavať energiu v okolí čiernych dier, píše portál livescience.com. Stopy týchto pokročilých technológií by mohli byť pozorované tesne pred hranicou horizontu udalostí, regiónu, spoza ktorého neunikne ani…

Séria Samsung Galaxy S21 nepodporuje plynulé aktualizácie systému Android

0 icon

Už pred príchodom mobilného operačného systému Android 11 bolo jasné, že nová verzia príde na trh so zásadnými zmenami, ktoré by mali na všetkých smartfónoch s týmto operačným systémom zabezpečiť rýchle a bezproblémové aktualizácie operačného systému. Práve dokument CDD (Android 11 Compatibility Definition Document) obsahoval bod, v ktorom boli plynulé…

Satelit americkej NASA objavil nezvyčajnú sústavu, ktorá je vesmírnou raritou

0 icon

Satelit americkej vesmírnej agentúry, NASA, TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite), objavil mimoriadne unikátnu hviezdnu sústavu. Tá sa nazýva TIC 168789840 a je od nás vzdialené 1900 svetelných rokov, píše portál Slashgear. Výnimočné na tejto sústave je, že sa skladá až z troch binárnych párov, čiže dokopy až šiestich…

Tieto málo známe funkcie v službe WhatsApp mnohí prehliadajú. Koľko z nich používate vy?

0 icon

Niekoľko dní dozadu sme vám priniesli článok, v ktorom sme venovali málo známym funkciám v službe Messenger od Facebooku. Ukázali sme vám, ako si napríklad môžete zapnúť End-to-end šifrovanie, či miznúce správy. Dnes by sme vám chceli ukázať niekoľko funkcií zo služby WhatsApp, ktoré nie sú tak známymi.   Zakážte potvrdenie o prečítaní…

Tieto populárne zariadenia od Xiaomi a Redmi, od 24. apríla nebudú už dostávať pravidelné aktualizácie

0 icon

Mnohí z nás nový týždeň začínajú s elánom a dobrou náladou, bohužiaľ, pre vybraných majiteľov populárnych zariadení z kuchyne Xiaomi, resp. Redmi, máme zlé správy. Koniec softwarovej podpory je predo dvermi Portál xiaomiadictos.com upozorňuje na to, že niekoľko populárnych smartfónov, a to nielen v našom regióne, ale celosvetovo, stratia softwarovú…

Armádny Magazín

Neznáma bitka námorníkov ZSSR so „zelenými baretmi“, ktorá zmenila beh dejín

0 icon

Rusko, 25. január 2021 (AM) - V histórii sovietskej armády bolo veľa slávnych udalostí. Bohužiaľ, obrovské množstvo príbehov zostáva nevypovedaných. A toto je jeden z nich. Pripomenul ho ruský politik Franz Klincevič, ktorý šéfuje Ruskému zväzu veteránov z Afganistanu. Sám slúžil v armáde a odišiel do dôchodku s hodnosťou plukovníka.   Počas rozhovoru

Erdoganova pýcha: Turecko uviedlo vedúcu fregatu triedy I „Istanbul“. Video

0 icon

Turecko, 25. január 2020 (AM) - Istanbulská lodenica dnes spustila na vodu vedúcu loď fregát triedy I, budúcu TCG Istanbul (F-515). Na slávnosti sa zúčastnili VIP hostia vrátane prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana, ministra obrany Hulusi Akara, náčelníka tureckých ozbrojených síl a náčelníka tureckého námorníctva. Slávnostné zahájenie sa

Čo dokáže jediný medzikontinentálny Sarmat?

0 icon

Čína, 25. január 2021 (AM) - Čínsky portál Sina.com uvádza, že jedna raketa RS-28 Sarmat stačí na vymazanie územia o veľkosti Francúzska a desať týchto medzikontinentálnych balistických rakiet (MBR) vraj kompletne zlikviduje všetkých Američanov.   Autor týchto slov, neskrývajúc svoje nadšenie, hovorí čitateľom o „neuveriteľnej sile,“ ktorá n

IRAK : Ďalší americký konvoj nedorazil

0 icon

Irak, 25. január 2021 (AM) - 22 januára bol zničený ďalší logistický konvoj, ktorý bol zničený v regióne Abou Ghraib, západne od Bagdadu. Išlo v poradí už o 5 konvoj, ktorý nedorazil do cieľa. Iracké zdroje tiež potvrdili ďalšie napadnuté americké konvoje v Iraku. USA sa už na pieskovisku nebudú cítiť…

Svetlo sveta

Arcibiskup Fulton J. Sheen – Hnev

0 icon

“Pane odpusť im, lebo nevedia čo činia.” (Lk 23,34) Prvé slovo, ktoré Ježiš povedal na kríži malo za cieľ odčiniť hriechy prameniace z hnevu. Hnev a rozum vedia konať vo veľkom súzvuku. Rozum dáva argumenty a odôvodnenie pre hnev. Rozum vie pomenovať krivdu, ktorá sa udiala a vie odvážiť váhu…

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali