Anton Hrnko o novembri 1989: Do akej obludnosti sa dnes dostali niektoré médiá, sa dá zrovnať len s 50. rokmi minulého storočia

Anton Hrnko o novembri 1989: Do akej obludnosti sa dnes dostali niektoré médiá, sa dá zrovnať len s 50. rokmi minulého storočia

Bratislava 14. novembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

 

Poslanec Anton Hrnko (SNS) poskytol pre Turčianske zvesti rozhovor o novembri 1989. Porozprával ako toto obdobie vnímal on a aké zmeny, či už k lepšiemu alebo horšiemu, obdobie prinieslo 

Na snímke Anton Hrnko

Hrnko v rozhovore popisuje, že vo svojom živote v období novembra 1989 zažil dva výrazné zlomy, ktoré určili náš život na ďalšie desaťročia a svojím spôsobom nás formujú dodnes. Obe zážitky vníma ako uchvacujúce, keď ľudia cítili, že môžu niečo zmeniť, niečo ovplyvniť.

Reklama

“Ale napriek tomu to boli dva úplne rozdielne zážitky. Kým v roku 1968 vyrážala z ľudí nesmierna radosť a dôvera v očakávanú zmenu, roku 1989 som cítil omnoho viac opatrnosti, odcudzenia od verejných vecí a veľmi malou angažovanosťou najmä inteligencie a intelektuálov. Do popredia sa skôr drali ľudia, ktorí zacítili pach majetku, osobného prospechu, resp. ľudia, ktorí boli už vopred vybraní za budúcich vodcov národa. Keďže som postihol tieto trendy, začal som sa aj ja intenzívne zapájať do politického života s ideou zabezpečiť pre Slovensko a jeho obyvateľov lepšiu budúcnosť, väčšiu národnú suverenitu a návrat slovenských tradičných hodnôt,” opisuje Hrnko.

V tejto súvislosti sa vyjadril aj k tým “novým”, ktorí sa v tej dobe objavili na tribúnach a ktorí to možno mysleli úprimne, ale o slovenských problémoch, o slovenskej histórii o slovenských národných snahách v minulosti nevedeli fakticky nič, podobne ako je to aj dnes.

Reklama

“Takže rýchlo podliehali tlakom z Prahy a prispôsobovali sa ich záujmov. Bod zlomu, kedy som im prestal veriť, bola voľba prezidenta federálnej republiky. Som presvedčený, že nikto – či už na pravej alebo ľavej strane Moravy nepochyboval, že novým prezidentom bude A. Dubček. Režiséri udalosti však mali iný zámer a začali Dubčeka všeobecne ohovárať. Údajne bol neschopný na takýto úrad, vraj sa podieľal na likvidácii demokratizačného procesu v ČSR atď., atď.”

Zvolenie Havla za prezidenta a spôsob, ako sa to stalo, bol podľa Hrnka zdvihnutý varovný prst, ktorý si musel všimnúť každý politicky rozmýšľajúci človek.

 

Bratislava až ako tretia v poradí

Akýmsi prvým signálom bolo, že Havel ako novozvolený prezident republiky svoju prvú návštevu nevenoval hlavnému mestu Slovenska, ale odcestoval do Nemecka a potom do Ostravy. Bratislavu navštívil až ako tretiu.

Reklama

“Posolstvo tohto konania bolo zrejmé a mohol ho nevidieť iba slepý: Bratislava nie je hlavné mesto jedného z konštitučných národov, ale len jedno z provinčných miest Česko-Slovenska. Myslím si, že som si toto posolstvo dobre prečítal, lebo jeho ďalšia rola v slovensko-českých vzťahov bola čistá katastrofa. Bola to práve jeho politika, ktorá medzi Slovákmi zanechala horkastú príchuť, takže sa nepokladali za potrebné s osudom spoločného štátu nejak špeciálne zapodievať,” tvrdí Hrnko.

Porovnávať, či bolo lepšie pred 89 alebo po ňom, sa nedá až tak jednoznačne. V oblasti sociálnych rozdielov, boli síce nejaké rozdiely, ale neboli také markantné. Bežný človek si podľa Hrnka v 80. rokoch mohol dovoliť lacné bývanie, lacnú stravu, takmer každý podnik mal svoje rekreačné zariadenia, kde sa mohli zamestnanci a ich rodiny za lacný peniaz zrekreovať. Všeobecne ľudia nepociťovali diskomfort, teda pokiaľ nekládli režimu odpor.

“Každý vedel, kde sú hranice a čo si môže dovoliť. Problém bol najmä v politických právach a v reštrikciách pri cestovaní. Ale aj to sa už postupne odbúravalo a v auguste 1989 už bol pripravený zákon, ktorý by liberalizoval cestovanie do zahraničia. A čo sa týka štúdia v zahraničí? Tiež trochu pritiahnuté za vlasy. Však mnohí aktéri zmeny roku 1989 boli vyslaní režimom za peniaze daňových poplatníkov na štúdia do zahraničia,” pripomenul.

 

Demokracia bez prívlastku a liberálna demokracia

Reklama

O pozitívnych zmenách  z prelomu rokov 1989/1990, by sa podľa poslanca dalo veľa diskutovať. Nepopiera, že došlo k všeobecnej demokratizácii pomerov, ale situácia posledných rokov ho neprestáva udivovať.

“Vraj to je liberálna demokracia! Mne sa však vidí zásadný rozdiel medzi demokraciou bez prívlastku a liberálnou demokraciou. Tá prvá je charakterizovaná Voltairovským výrokom, že ‘môžeš hovoriť, čo chceš. A aj keď s tým nebudem súhlasiť, urobím všetko preto, aby si ho mohol slobodne šíriť’. Tá liberálna demokracia má inú paradigmu: ‘Môžeš slobodne sa stotožniť s mojím názorom, ale keď to neurobíš a ja mám moc, tak ti je beda!“’ To, do akej obludnosti sa dnes dostali niektoré médiá, sa dá zrovnať len s 50. rokmi minulého storočia. Aj vtedy novinári a pseudoumelci na politický pokyn očierňovali ľudí, vynášali ešte pred súdom nad nimi rozsudky, zvolávali mítingy na podporu ‘najprísnejšieho’ potrestania zradcov a agentov imperializmu. To, že sa dnes už nestavajú šibenice, nie je až tak podstatné,” konštatuje poslanec s tým, že občianska poprava je niekedy horšia ako tá skutočná.

Takéto správanie označila ako “detské nemoci zmeny” a dodal, že by nám v spoločnosti nezaškodilo viac ľudskosti a pochopenia toho druhého.

V závere pripomenul, že netreba zabúdať ani na skutočnosť, že zmeny z novembra 1989 rozhodujúcim spôsobom otvorili cestu slovenskému národu k štátnej samostatnosti.

“Myšlienka samostatného slovenského štátu, založeného na demokratických základoch, sa dekriminalizovala a postupne sa stala hlavnou ideou zmeny. To, že máme dnes samostatnú, suverénnu Slovenskú republiku, je výsledkom tzv. nežnej revolúcie, ktorá bola pre niekoho prinežnou a pre niekoho prikrutou. Ale také sú už ľudské dejiny, lebo ich neprogramujú počítače a ani počítače ich neriadia. Sú vždy len výsledkom ľudského konania,” dodal Hrnko na záver.

Tatiana Stará

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:32

Hádzanárky Iuventy Michalovce zvíťazili v 3. kole nadstavby o majstra SR na palubovke Dusla Šaľa 34:24.

Včera 20:27

Ukrajina v stredu oznámila, že obmedzuje dodávky elektriny po celej krajine, a varovala pred možnými výpadkami po rozsiahlom ruskom raketovom a dronovom útoku na energetický systém krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruské ministerstvo obrany označilo svoje údery za odvetné. “V reakcii na pokus režimu v Kyjeve poškodiť ruské energetické zariadenia dnes ráno ozbrojené sily Ruskej federácie spustili skupinový útok proti energetickým zariadeniam a závodom vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny,” uviedlo ministerstvo.

Včera 20:13

Futbalistky Spartaka Myjava zvíťazili v stredajšom finále Slovenského pohára žien v Nitre nad Košicami vysoko 8:0. Obhájili tak vlaňajší triumf – minulý rok zdolali v rovnakej fáze Spartak Trnava 3:0.

Včera 19:31

Chorvátska vládnuca konzervatívna strana sa po aprílových voľbách dohodla na vytvorení koalície s krajne pravicovou stranou. Oznámil to v stredu premiér a stranícky líder Andrej Plenkovič, informovala agentúra Reuters.

Strana Chorvátskeho demokratické spoločenstvo (HDZ), ktorá získala 61 zo 151 kresiel v parlamente, dosiahla dohodu s Hnutím za vlasť (DP), ktoré sa na základe výsledkov volieb dostalo do rozhodujúcej pozície pri tvorbe vlády.

Plenkovič bude v prípade schválenia novej koalície premiérom tretie funkčné obdobie.

Andrej Plenkovič
Na snímke predseda vlády Chorvátskej reubliky Andrej Plenkovič
Včera 18:25

V noci a vo štvrtok (9. 5.) ráno môže niektoré okresy Slovenska potrápiť prízemný mráz. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od polnoci do 7.00 h.

Včera 18:21

Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu potvrdil, že vláda USA pozastavila jednu dodávku bômb Izraelu. Dôvodom sú obavy, že krajina začne pozemnú ofenzívu v meste Rafah v Pásme Gazy bez dostatočných opatrení na ochranu civilistov, aké žiadajú Spojené štáty. Informovali agentúry AP a Reuters.

Nemenovaný predstaviteľ americkej vlády predtým podľa agentúr AFP a AP povedal, že USA minulý týždeň pozastavili jednu dodávku zbraní, pozostávajúcu z 1800 bômb s hmotnosťou 907 kilogramov a 1700 bômb s hmotnosťou 226 kilogramov.

Včera 17:58

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová dostala v stredu v rodnom Švédsku pokutu za to, že sa neriadila príkazmi polície. Verdikt okresného súdu v Štokholme zaznel po tom, ako v marci blokovala vstup do parlamentu, informuje agentúra Reuters.

Piatich aktivistov vrátane Thunbergovej postavili pred súd po tom, ako ich policajti 12. a 13. marca odviedli z miesta protestu proti nekonaniu politikov v oblasti následkov klimatickej zmeny.

Proces s Thunbergovou vo Švédsku
védska klimatická aktivistka Greta Thunbergová odpovedá na otázky novinárov v budove súdu v Štokholme
Včera 17:21

Ministerstvo obchodu v Spojených štátoch zrušilo licencie, na základe ktorých mohli americké technologické firmy ako Intel a Qualcom dodávať komponenty čínskej technologickej spoločnosti Huawei. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Huawei je v centre sporu medzi Pekingom a Washingtonom, ktorý firmu podozrieva, že jej technológie slúžia na špionáž v záujme čínskych tajných služieb. Spoločnosť tieto obvinenia popiera.

Včera 17:20

Nemecký výrobca počítačových čipov Infineon potvrdil, že v rámci ohláseného programu znižovania nákladov prepustí časť svojich zamestnancov. Informuje agentúra DPA.

Spoločnosť zhoršila svoju prognózu na celý finančný rok 2023/2024 už vo februári po neuspokojivých výsledkoch v prvom finančnom štvrťroku.

Včera 17:19

Členské krajiny EÚ sa v stredu “v zásade” dohodli, že výnosy z ruských aktív zmrazených v Európskej únii budú využité na vojenskú pomoc Ukrajine a podporu jej obnovy. Oznámilo to na sociálnej sieti belgické predsedníctvo v Rade EÚ.

Dohoda sa týka využitia úrokov a ďalších ziskov zo zablokovaných ruských aktív, nie však priamo samotných aktív.

Včera 17:15

Nemocniciam na juhu Pásma Gazy ostalo palivo pre elektrické generátory už iba na tri dni a jeho zásoby pre uzavreté hraničné priechody nemôžu doplniť. V stredu to uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie. Informovala agentúra AFP.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že Al-Najjar, jedna z troch nemocníc v Rafahu, už nefunguje v dôsledku pokračujúcich nepriateľských akcií v okolí a vojenskej operácie v Rafahu.

Včera 16:36

Japonská automobilka Toyota dosiahla v uplynulom finančnom roku rekordný zisk, ktorý sa v medziročnom porovnaní zdvojnásobil na 4,9 bilióna japonských jenov (29,4 miliardy eur). Informovala agentúra Reuters.

Skupina plánuje v tomto roku celosvetovo predať 10,95 milióna vozidiel, čo predstavuje pokles o 1,3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Včera 16:28

Európska komisia (EK) dokáže zabezpečiť správne a okamžité zaznamenanie výdavkov vykazujúcich nezrovnalosti, ich vymáhanie však často trvá príliš dlho. Vyplýva to zo správy, ktorú v utorok sprístupnil Európsky dvor audítorov (EDA).

V rokoch 2014 – 2022 bolo vo všetkých oblastiach vykázaných 14 miliárd eur neoprávnených výdavkov. Ich vymáhanie je kľúčovým prvkom systému vnútornej kontroly EÚ.

Audítori zistili, že vydanie žiadosti o vrátenie prostriedkov po ukončení financovaných činností trvá zvyčajne 14 až 23 mesiacov a získať ich späť trvá od troch do piatich mesiacov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rôzne druhy listnatých stromov v arboréte Borová hora pri Zvolene

Autor: FOTO TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Marek Brna

Erik Majercak

Milan Náhlik

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali