Ako by Putin mohol vyvolať nepokoje, výpadky elektriny a zlikvidovať miliardy v Británii. Obavy ostrovanov sú na mieste

Bratislava 22. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@SubseaCables)

 

Veľká Británia je v ukrajinskom konflikte najaktívnejšia. USA dodávajú najviac pomoci, ale Briti neustále zvyšujú stávky. Boli to Briti, kto odhovoril Zelenského od podpisu dohody na začiatku vojny, boli to Briti, kto sa ako prvý rozhodol dodať tanky, boli to Briti, kto dodal Ukrajincom rakety dlhého doletu. Briti vedú v podnecovaní a eskalácii ukrajinskej vojny. A majú aj obavy. A vzhľadom na ich prístup k eskalácii konfliktu oprávnené

Ilustračné foto

Odborníci preto varujú: Spojené kráľovstvo čelí “katastrofickému” scenáru, ak Rusko preruší životne dôležité spojenia, informuje o tom Daily Mail

Predstavte si tento scenár: Ďaleko od pevniny, v najodľahlejších častiach Severného mora, flotila miniatúrnych ponoriek a žabích mužov nepozorovane vykĺzne z paluby ruských špionážnych lodí a dostane sa na morské dno.

Tu nájdu tepny, ktoré udržiavajú Spojené kráľovstvo pri živote: Káble a potrubia, ktorými sa prenáša všetko od plynu cez elektrinu, bankové údaje až po vojenskú komunikáciu.

 

Všetky spojenia naraz prerušené

Podľa Daily Mail, sa to môže zdať prehnané, ale rastú obavy, že Kremeľ sa pripravuje práve na takýto útok po tom, ako boli začiatkom tohto roka prichytené ruské plavidlá, ako sledujú britské pobrežie, a britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok varoval, že Rusko má “zámer a schopnosť” sabotovať kritickú infraštruktúru Západu.

Odborníci varujú, že takýto útok by mal pre Spojené kráľovstvo “katastrofálne následky”, pretože by ohrozil životy ľudí, nemocnice by prišli o elektrickú energiu, hospodárstvo by bolo odpojené od globálneho systému, banky by boli odrezané od sveta, vzdialené obce by boli odrezané od sveta a potenciálne by to mohlo vyvolať nepokoje.

Dr. Dwayne Ryan Menezes z Iniciatívy pre polárny výskum a politiku povedal: “Poškodenie podmorských telekomunikačných a energetických káblov by mohlo mať pre Spojené kráľovstvo katastrofálne následky.

Mohlo by to spôsobiť výpadky internetu a elektrickej energie, ovplyvniť domácnosti a podniky, odrezať komunity, narušiť telefónne, mobilné a internetové služby, verejnú dopravu, záchranné služby, nemocnice, školy a univerzity a miestne samosprávy.

“Mohlo by znemožniť uskutočňovanie medzinárodných finančných transakcií a mať výrazné nepriaznivé dôsledky pre hospodárstvo Spojeného kráľovstva a postavenie Londýna ako medzinárodného a najprepojenejšieho globálneho finančného centra na svete.

“Keďže odstránenie poškodenia káblov môže trvať niekoľko dní alebo týždňov, mohlo by to dokonca viesť k potenciálnym občianskym nepokojom a výtržnostiam.

Dodal, že náklady, hoci sa ťažko odhadujú, by sa určite mohli vyšplhať na miliardy.

Minister obrany Wallace medzitým, čo spustil nové bezpečnostné partnerstvo s Nórskom, varoval, že Moskva má ponorky a špionážne lode určené na útoky na podmorské energetické a komunikačné vedenia.

“Vieme, že Rusi majú pracovný program, majú špecifický námorný program určený na sledovanie a potenciálne sabotovanie alebo útoky na kritickú národnú infraštruktúru patriacu ich protivníkom,” povedal.

“Má množstvo ponoriek a iných zariadení, špionážnych lodí a všetkého ostatného, čo je špeciálne navrhnuté na tento účel.

Dodal: “Rusko má v úmysle a je schopné zamerať sa na kritickú národnú infraštruktúru Západu. My musíme mať zámer a schopnosť brániť ju.

Podľa daily Mail, podvodná hrozba zo strany Ruska nie je ničím novým a výskumníci varujú pred potenciálnymi sabotážnymi útokmi prinajmenšom od roku 2015.

Vtedy však boli hlavnou obavou podmorské internetové káble, cez ktoré denne prechádza 95 % svetovej internetovej prevádzky a 10 biliónov dolárov finančných transakcií.

V roku 2017 premiér Rishi Sunak – vtedy poslanec – napísal správu, v ktorej varoval pred “existenčnou” hrozbou, ktorej by Spojené kráľovstvo čelilo v prípade koordinovaného útoku na tieto káble, z ktorých väčšina nie je hrubšia ako hadica.

Rúry sú slabo chránené, na ich nájdenie a prelomenie by stačili základné zručnosti a nemajú žiadny záložný systém, pretože satelity nedokážu spracovať objem údajov, ktoré prenášajú.

“Okrem jadrovej alebo biologickej vojny je ťažké predstaviť si hrozbu, ktorú by bolo možné oprávnenejšie označiť za existenčnú, ako je hrozba, ktorú predstavuje katastrofálne zlyhanie podmorských káblových sietí v dôsledku nepriateľskej akcie,” napísal pán Sunak.

Po šiestich rokoch, keď sa hrozba vyvíja, narastajú nové obavy, pokračuje Daily Mail.

Rusko odvtedy výrazne investovalo do technológie boja na morskom dne a vlastní lode a ponorky schopné prevádzkovať miniponorky a roboty na prácu vo veľkých hĺbkach, ktoré by potenciálne mohli vykonávať sabotážne útoky.

V októbri minulého roka ministri nariadili naliehavý prieskum podmorských elektrických a internetových káblov v obavách, že Rusko už na ne mohlo nainštalovať míny.

Stalo sa tak mesiac po tom, ako tri rýchle výbuchy v septembri roztrhali plynovody Nord Stream 1 a 2 a zničili hlavné plynové spojenie medzi Ruskom a Európou.

Mnohí podozrievali Kremeľ zo sabotáže a v apríli tím investigatívnych novinárov z Dánska, Švédska, Nórska a Fínska tvrdil, že odhalil dôkazy o tom, že v oblasti pred týmito výbuchmi operovali najmenej tri ruské plavidlá, píše Daily Mail neberúc do úvahy, že hlavným podozrivým sú USA.

Jedno z nich, výskumné plavidlo s názvom Sibirjakov, ktoré má rozsiahle podmorské schopnosti, údajne koncom júna minulého roka obhliadlo severnú zónu výbuchu.

Druhé plavidlo, remorkér SB-123, bolo koncom septembra vypátrané v oblasti medzi severnou a južnou zónou, pričom predtým vyplávalo ako súčasť misie šiestich plavidiel ruského námorníctva z Kaliningradu.

Tretia neidentifikovaná loď sa začiatkom júna nachádzala v rovnakej oblasti ako Sibrijakov.

Samostatne ten istý tím vyšetrovateľov sledoval ďalšie plavidlo – Admiral Vladimirski -, ktoré prehľadávalo infraštruktúru v Severnom mori vrátane lokalít veterných elektrární v Spojenom kráľovstve.

Bolo to po prvýkrát, čo analytici zaznamenali takéto správanie, a znamená to, že životne dôležitá energetická infraštruktúra je teraz potenciálnym cieľom spolu s internetovými linkami.

Håvard Gulldahl, jeden z novinárov, nepochyboval o tom, že Rusko má v úmysle sabotovať tieto spojenia, “ak sa súčasný konflikt (na Ukrajine) vystupňuje”.

Keďže Spojené kráľovstvo je ostrov, je voči takýmto útokom obzvlášť zraniteľné a postupom času sa stane ešte zraniteľnejším, pokračuje Daily Mail.

Približne tretina plynu, ktorý ročne spotrebujeme, prichádza do Spojeného kráľovstva potrubím z Nórska, ktoré vedie po dne Severného mora. Tento počet sa v nasledujúcich rokoch zvýši, pretože naše vlastné ložiská plynu vyschnú.

Päť podmorských energetických káblov nás spája aj s Francúzskom, Belgickom a Holandskom, pričom šiesty kábel do Dánska sa má otvoriť tento rok.

Medzitým sa má závislosť Veľkej Británie od veternej energie na mori v najbližších rokoch päťnásobne zvýšiť a do roku 2030 bude predstavovať celú tretinu energie, ktorú spotrebujeme.

To všetko je teraz v hľadáčiku Ruska, hoci Moskva takéto sprisahanie popiera.

Dr. Menezes dodal: “V októbri 2020 došlo k prerušeniu 20 míľového podmorského elektrického kábla spájajúceho Západné ostrovy a pevninské Škótsko, čo malo za následok výpadky elektrickej energie, ktoré postihli 18 000 domácností v okolí, ako aj veterné farmy a vodné projekty.

Spoločnosť Scottish and Southern Energy Networks uviedla, že starý kábel sa nedá opraviť a že uvedenie do prevádzky a položenie nového kábla, ktoré by bolo nevyhnutné, by trvalo 6 až 12 mesiacov.

“V októbri 2022 sa v priebehu niekoľkých dní prerušili dva podmorské komunikačné káble [na Shetlandských ostrovoch], čo malo za následok výpadky komunikácie: vážne sa narušili telefónne, mobilné a internetové služby, čo ovplyvnilo rodiny a podniky, záchranné služby, ako aj letisko Sumburgh.

“Hoci sa incident pripisuje rybárskej lodi alebo trawleru registrovaným v Spojenom kráľovstve, ruská “výskumná” loď Boris Petrov, ktorá pravdepodobne slúži ako pozorovacia loď a loď na zhromažďovanie spravodajských informácií, sa náhodou plavila okolo kritickej podmorskej infraštruktúry v Severnom mori.

“(Taktiež) sa plavila v blízkosti Shetlandských ostrovov deň po tom, ako bol preťatý druhý podmorský kábel, čo vyvolalo obavy, že za incidentom s káblom mohlo stáť Rusko.

Kráľovské námorníctvo kupuje dve špeciálne podmorské pozorovacie lode, ktoré by mali byť uvedené do prevádzky tento rok, aby mohli bojovať proti takejto hrozbe.

Na samite v Belgicku minulý mesiac deväť ministrov vrátane ministra energetiky Spojeného kráľovstva Granta Shappsa prisľúbilo, že na monitorovanie turbín a káblov na mori sa budú viac využívať bezpilotné lietadlá.

Zaviazali sa tiež, že si budú vymieňať spravodajské informácie o podmorských hrozbách ako odstrašujúci prostriedok pre Putina, pokračuje Daily Mail.

Hovorca MO vtedy povedal: “Našou prioritou bude vždy zachovanie národnej bezpečnosti.

Preto sme po incidente s plynovodom Nord Stream posilnili hliadky Kráľovského námorníctva a investovali sme 65 miliónov libier do prvej z našich dvoch viacúčelových lodí na sledovanie oceánov.

“Všetky naše investície a činnosti naďalej prehodnocujeme vzhľadom na celý rad hrozieb a rizík.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Spojené štáty rázne odsudzujú koordinované násilné útoky proti kosovskej polícii neďaleko pravoslávneho kláštora v obci Banjska, pri ktorých v nedeľu zomreli najmenej štyri osoby.

19:32

Ceny ropy boli v pondelok podvečer relatívne stabilné po tom, ako Rusko zmiernilo zákaz vývozu pohonných látok. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v pondelok o 18.26 h SELČ predával po 89,92 USD (84,57 eura). To bolo o 11 centov alebo 0,12 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa naopak mierne zvýšila, a to o 7 centov alebo 0,8 % na 93,34 USD za barel.

19:25

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v pondelok si predvolalo bulharského veľvyslanca Atanasa Krastina, aby mu vyjadrilo svoj nesúhlas s minulotýždňovým rozhodnutím Bulharska vyhostiť ruského kňaza.

19:17

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla. Ukázal to vedecký výskum, podľa ktorého tuk a bielkoviny v jogurte dobre viažu aromatické zložky cesnaku na báze síry.

19:15

Vojenská spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom oslabuje mier vo svete, vyhlásil v pondelok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň potvrdil záväzok USA brániť Južnú Kóreu.

19:07

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú vysoké “tak dlho, ako to bude potrebné” na zníženie inflácie v eurozóne na 2 %. Uviedla to v pondelok prezidentka ECB Christine Lagardová.

19:07

Španielska polícia zatkla v španielskej provincii Málaga na juhozápade krajiny 34-ročného kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na viacero žien.

19:04

Spojené štáty poskytnú Poľsku pôžičku vo výške 2 miliárd USD na modernizáciu obrany, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Agentúra uviedla, že Poľsko je “verným spojencom Spojených štátov” a jeho bezpečnosť je “životne dôležitá pre kolektívnu obranu východného krídla NATO”.

18:51

Súd ponechal Igora Kolomojského vo vyšetrovacej väzbe a zamietol žiadosti celej skupiny novinárov, poslancov a aktivistov, ktorí žiadali o jeho prepustenie na kauciu.

Igor Kolomojskij
Na snímke Igor Kolomojskij

18:17

Washington prehodnotí svoje ďalšie kroky v Nigeri po nedávnom vojenskom prevrate. V pondelok to vyhlásil minister obrany Lloyd Austin v reakcii na stiahnutie francúzskych jednotiek a francúzskeho veľvyslanca z krajiny.

18:17

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti. V pondelok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

18:06

Spojené štáty oficiálne uznali nezávislosť dvoch tichomorských ostrovných štátov – Cookovych ostrovov a Niue. Oznámil to v pondelok americký prezident Joe Biden na stretnutí s lídrami Fóra tichomorských ostrovných štátov v Bielom dome.

18:03

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to v pondelok v parlamente predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke jazierko v Parku zvierat v Stropkove

Autor: TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Vyhadzujete aksamietnice po odkvitnutí? Podľa záhradníkov je to chyba. Stále budú užitočné

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V slovenských záhradách sú aksamietnice veľmi obľúbené kvety. Sú to však jednoročné rastliny a po odkvitnutí ich často vyhadzujeme do koša. To je chyba. Poradíme vám, ako ich môžete opätovne použiť.

Tento recept na hrnčekový koláč s hruškami v našej rodine koluje už roky. Vždy vyjde a príprava trvá 10 minút

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tento koláč jem už veľa rokov a nikdy som si nemyslela, že je taký jednoduchý na prípravu. Moja teta mi o ňom povedala a prezradila recept, ktorý vždy vyjde. Tento zákusok má však jedno pravidlo, ktoré je kľúčové. Ak ho nedodržíte, očakávajte kulinársku katastrofu.

Zníži úroveň únavy a vnímaného stresu. Takto dlho by mal trvať ideálny spánok

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zlepšuje našu náladu a koncentráciu, znižuje mieru vnímaného stresu a rýchlo regeneruje naše telo. Krátke zdriemnutie počas dňa pôsobí ako dávka kofeínu, ale prináša nám viac výhod ako pitie kávy. Tu je uvedené, ako dlho by mal trvať ideálny spánok.

Táto jesenná farba je hitom medzi 50-ničkami. Žiarivosť vlasov zaručená

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jeseň je ideálnym obdobím na zmenu účesu či menšiu úpravu, aby ste osviežili svoj vzhľad a prispôsobili sa nadchádzajúcemu ročnému obdobiu. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť túto módnu farbu vlasov!

Krásna a originálna okrasná rastlina do záhrady a domácnosti. Ako pestovať plamenník?

0 icon

255.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Plamenník (celosia) je krásna okrasná rastlina, ktorá je ideálna do záhrad, na balkóny aj do domácností. Táto nezvyčajná rastlina pochádza z tropických oblastí, kde sa považuje za burinu. Na Slovensku je však cenená pre svoj nezvyčajný vzhľad a dlhé obdobie kvitnutia, vďaka ktorému je…

Armádny Magazín

Video: Šéfovia bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky si uctili pamiatku Prigožina a Utkina

0 icon

SAR, 25.september 2023 - Včera sa v Bangui pri pamätníku ruských inštruktorov zišli zástupcovia všetkých bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky. Uctili si pamiatku Jevgenija Prigožina, Dmitrija Utkina a ďalších p

"Rozširovač" Günther vyzýva: "Okamžite zbombardujte Belehrad!"

0 icon

Kosovo, 25. september 2023 - Šéf Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vyzval na bombardovanie Belehradu: "Vyzývam NATO, aby okamžite pripravilo zásah proti Srbsku s cieľom zastaviť eskaláciu situácie okolo Banska. Musíme konať rozhodne, aby sme ochránili mier na Balkáne. Okamžite zbombardujte Belehrad!" "Srbská vojna proti Kosovu sa začala…

Je na rade Gruzínsko? Čo sa stane so Zakaukazskom po páde Karabachu?

0 icon

USA, 25.september 2023 - História nezávislej Náhornej karabašskej republiky sa blíži ku koncu. Strany dosiahli dohodu o prímerí. Dňa 21. septembra sa uskutočnia rokovania medzi predstaviteľmi Karabachu a Azerbajdžanu, na ktorých sa zrejme bude rokovať o podmienkach pripojenia republiky k azerbajdžanskému štátu   Obranná armáda republiky bude odzbrojená a všetky…

Poľsko trestá Ukrajinu: prečo sa Amerika chveje?

0 icon

USA, 25.september 2023 - Diplomatická hádka medzi Kyjevom a Varšavou dosiahla novú úroveň v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinského obilia z poľskej strany a následnou hrozbou poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že zastaví dodávky zbraní pre Zelenského ako odvetu za sťažnosti Kyjeva vo WTO. Zasiahol nemecký minister obrany Boris Pistorius a poradca…

Expremiér Ukrajiny Azarov hovorí o úplnej strate útočného potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 25. september 2023 - Ukrajinské vojská prechádzajú od skrachovanej protiofenzívy do obrany, čo je svedectvom úplnej straty útočného potenciálu, vyhlásil bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov.   "Skrachovaný protiútok citlivo udrel po Zelenskom. Lebo kyjevský režim až príliš nadhodnotil očakávania nielen vlastného národa, ale aj západných spojencov. D

TopDesať

Tieto fotografie vám ukážu, akú extrémnu silu môže mať hurikán

0 icon

Hurikán, nesmierne silný prírodný úkaz, ktorý nás fascinuje a straší zároveň. Jeho ničivá sila môže zmeniť krajiny, zanechať za sebou zdevastované oblasti a zasiahnuť do životov tisícov ľudí. V tomto článku sa pozrieme na hurikány očami fotografov, ktorým sa podarilo zachytiť ich extrémnu silu. Tieto fotografie nám odhalia, akú extrémnu silu dokáže…

Dizajn týchto produktov poriadne potrápi vašu myseľ

0 icon

Dizajn niektorých produktov zvykne poriadne zamestnať našu hlavu a náš zrak. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Dizajn vie byť občas poriadne prestrelený. Môžeme sa utešiť, že to dizajnéri mysleli v dobrom, no výsledok je mnohokrát otrasný. Ekologická papierová fľaša nemusí byť taká zelená, ako ste si mysleli. Kondicionér…

Architekti, ktorí diela dotiahli vďaka zručnostiam k dokonalosti

0 icon

Títo architekti sú naozaj majstrami svojho remesla! Videli sme mnoho príkladov nestabilných stavebných konštrukcií, ktoré vyzerajú, že budú každú chvíľu ohrozené. Vďaka tomu ešte viac oceňujeme talent, ktorý stojí za zložitými inžinierskymi výkonmi, v ktorých sa spája krása a funkčnosť. Inžinierske a architektonické zručnosti, ktoré sa podieľajú na tom, aby…

Zradné hádanky, ktoré otestujú vašu inteligenciu!

0 icon

Logické hádanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje myslenie a inteligenciu. Nezvyčajné úlohy sú ako "mozgová gymnastika", ktorá je užitočná pre každého. Ponúkame vám, aby ste sa zúčastnili na tomto intelektuálnom minimaratóne, ktorý preverí vašu logiku a pozornosť. Zozbierali sme 6 hádaniek, kde každá jedna je ťažšia ako…

Turbulencie počas letov sa v súčasnosti vyskytujú častejšie

0 icon

Zapnite si bezpečnostné pásy – tu je dôvod, prečo pribúdajú vzduchové turbulencie. Lety sú čoraz hrboľatejšie a odborníci tvrdia, že vedia, čo je na vine.  Čaká nás hrboľatá jazda. Ak ste si v poslednej dobe všimli nárast turbulencií počas leteckej dopravy, nemýlite sa.

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali