Ako by Putin mohol vyvolať nepokoje, výpadky elektriny a zlikvidovať miliardy v Británii. Obavy ostrovanov sú na mieste

Bratislava 22. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@SubseaCables)

 

Veľká Británia je v ukrajinskom konflikte najaktívnejšia. USA dodávajú najviac pomoci, ale Briti neustále zvyšujú stávky. Boli to Briti, kto odhovoril Zelenského od podpisu dohody na začiatku vojny, boli to Briti, kto sa ako prvý rozhodol dodať tanky, boli to Briti, kto dodal Ukrajincom rakety dlhého doletu. Briti vedú v podnecovaní a eskalácii ukrajinskej vojny. A majú aj obavy. A vzhľadom na ich prístup k eskalácii konfliktu oprávnené

Ilustračné foto

Odborníci preto varujú: Spojené kráľovstvo čelí “katastrofickému” scenáru, ak Rusko preruší životne dôležité spojenia, informuje o tom Daily Mail

Reklama

Predstavte si tento scenár: Ďaleko od pevniny, v najodľahlejších častiach Severného mora, flotila miniatúrnych ponoriek a žabích mužov nepozorovane vykĺzne z paluby ruských špionážnych lodí a dostane sa na morské dno.

Tu nájdu tepny, ktoré udržiavajú Spojené kráľovstvo pri živote: Káble a potrubia, ktorými sa prenáša všetko od plynu cez elektrinu, bankové údaje až po vojenskú komunikáciu.

Reklama

 

Všetky spojenia naraz prerušené

Podľa Daily Mail, sa to môže zdať prehnané, ale rastú obavy, že Kremeľ sa pripravuje práve na takýto útok po tom, ako boli začiatkom tohto roka prichytené ruské plavidlá, ako sledujú britské pobrežie, a britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok varoval, že Rusko má “zámer a schopnosť” sabotovať kritickú infraštruktúru Západu.

Odborníci varujú, že takýto útok by mal pre Spojené kráľovstvo “katastrofálne následky”, pretože by ohrozil životy ľudí, nemocnice by prišli o elektrickú energiu, hospodárstvo by bolo odpojené od globálneho systému, banky by boli odrezané od sveta, vzdialené obce by boli odrezané od sveta a potenciálne by to mohlo vyvolať nepokoje.

Dr. Dwayne Ryan Menezes z Iniciatívy pre polárny výskum a politiku povedal: “Poškodenie podmorských telekomunikačných a energetických káblov by mohlo mať pre Spojené kráľovstvo katastrofálne následky.

Mohlo by to spôsobiť výpadky internetu a elektrickej energie, ovplyvniť domácnosti a podniky, odrezať komunity, narušiť telefónne, mobilné a internetové služby, verejnú dopravu, záchranné služby, nemocnice, školy a univerzity a miestne samosprávy.

Reklama

“Mohlo by znemožniť uskutočňovanie medzinárodných finančných transakcií a mať výrazné nepriaznivé dôsledky pre hospodárstvo Spojeného kráľovstva a postavenie Londýna ako medzinárodného a najprepojenejšieho globálneho finančného centra na svete.

“Keďže odstránenie poškodenia káblov môže trvať niekoľko dní alebo týždňov, mohlo by to dokonca viesť k potenciálnym občianskym nepokojom a výtržnostiam.

Dodal, že náklady, hoci sa ťažko odhadujú, by sa určite mohli vyšplhať na miliardy.

Minister obrany Wallace medzitým, čo spustil nové bezpečnostné partnerstvo s Nórskom, varoval, že Moskva má ponorky a špionážne lode určené na útoky na podmorské energetické a komunikačné vedenia.

“Vieme, že Rusi majú pracovný program, majú špecifický námorný program určený na sledovanie a potenciálne sabotovanie alebo útoky na kritickú národnú infraštruktúru patriacu ich protivníkom,” povedal.

Reklama

“Má množstvo ponoriek a iných zariadení, špionážnych lodí a všetkého ostatného, čo je špeciálne navrhnuté na tento účel.

Dodal: “Rusko má v úmysle a je schopné zamerať sa na kritickú národnú infraštruktúru Západu. My musíme mať zámer a schopnosť brániť ju.

Podľa daily Mail, podvodná hrozba zo strany Ruska nie je ničím novým a výskumníci varujú pred potenciálnymi sabotážnymi útokmi prinajmenšom od roku 2015.

Vtedy však boli hlavnou obavou podmorské internetové káble, cez ktoré denne prechádza 95 % svetovej internetovej prevádzky a 10 biliónov dolárov finančných transakcií.

V roku 2017 premiér Rishi Sunak – vtedy poslanec – napísal správu, v ktorej varoval pred “existenčnou” hrozbou, ktorej by Spojené kráľovstvo čelilo v prípade koordinovaného útoku na tieto káble, z ktorých väčšina nie je hrubšia ako hadica.

Rúry sú slabo chránené, na ich nájdenie a prelomenie by stačili základné zručnosti a nemajú žiadny záložný systém, pretože satelity nedokážu spracovať objem údajov, ktoré prenášajú.

“Okrem jadrovej alebo biologickej vojny je ťažké predstaviť si hrozbu, ktorú by bolo možné oprávnenejšie označiť za existenčnú, ako je hrozba, ktorú predstavuje katastrofálne zlyhanie podmorských káblových sietí v dôsledku nepriateľskej akcie,” napísal pán Sunak.

Po šiestich rokoch, keď sa hrozba vyvíja, narastajú nové obavy, pokračuje Daily Mail.

Rusko odvtedy výrazne investovalo do technológie boja na morskom dne a vlastní lode a ponorky schopné prevádzkovať miniponorky a roboty na prácu vo veľkých hĺbkach, ktoré by potenciálne mohli vykonávať sabotážne útoky.

V októbri minulého roka ministri nariadili naliehavý prieskum podmorských elektrických a internetových káblov v obavách, že Rusko už na ne mohlo nainštalovať míny.

Reklama

Stalo sa tak mesiac po tom, ako tri rýchle výbuchy v septembri roztrhali plynovody Nord Stream 1 a 2 a zničili hlavné plynové spojenie medzi Ruskom a Európou.

Mnohí podozrievali Kremeľ zo sabotáže a v apríli tím investigatívnych novinárov z Dánska, Švédska, Nórska a Fínska tvrdil, že odhalil dôkazy o tom, že v oblasti pred týmito výbuchmi operovali najmenej tri ruské plavidlá, píše Daily Mail neberúc do úvahy, že hlavným podozrivým sú USA.

Jedno z nich, výskumné plavidlo s názvom Sibirjakov, ktoré má rozsiahle podmorské schopnosti, údajne koncom júna minulého roka obhliadlo severnú zónu výbuchu.

Druhé plavidlo, remorkér SB-123, bolo koncom septembra vypátrané v oblasti medzi severnou a južnou zónou, pričom predtým vyplávalo ako súčasť misie šiestich plavidiel ruského námorníctva z Kaliningradu.

Tretia neidentifikovaná loď sa začiatkom júna nachádzala v rovnakej oblasti ako Sibrijakov.

Reklama

Samostatne ten istý tím vyšetrovateľov sledoval ďalšie plavidlo – Admiral Vladimirski -, ktoré prehľadávalo infraštruktúru v Severnom mori vrátane lokalít veterných elektrární v Spojenom kráľovstve.

Bolo to po prvýkrát, čo analytici zaznamenali takéto správanie, a znamená to, že životne dôležitá energetická infraštruktúra je teraz potenciálnym cieľom spolu s internetovými linkami.

Håvard Gulldahl, jeden z novinárov, nepochyboval o tom, že Rusko má v úmysle sabotovať tieto spojenia, “ak sa súčasný konflikt (na Ukrajine) vystupňuje”.

Keďže Spojené kráľovstvo je ostrov, je voči takýmto útokom obzvlášť zraniteľné a postupom času sa stane ešte zraniteľnejším, pokračuje Daily Mail.

Približne tretina plynu, ktorý ročne spotrebujeme, prichádza do Spojeného kráľovstva potrubím z Nórska, ktoré vedie po dne Severného mora. Tento počet sa v nasledujúcich rokoch zvýši, pretože naše vlastné ložiská plynu vyschnú.

Reklama

Päť podmorských energetických káblov nás spája aj s Francúzskom, Belgickom a Holandskom, pričom šiesty kábel do Dánska sa má otvoriť tento rok.

Medzitým sa má závislosť Veľkej Británie od veternej energie na mori v najbližších rokoch päťnásobne zvýšiť a do roku 2030 bude predstavovať celú tretinu energie, ktorú spotrebujeme.

To všetko je teraz v hľadáčiku Ruska, hoci Moskva takéto sprisahanie popiera.

Dr. Menezes dodal: “V októbri 2020 došlo k prerušeniu 20 míľového podmorského elektrického kábla spájajúceho Západné ostrovy a pevninské Škótsko, čo malo za následok výpadky elektrickej energie, ktoré postihli 18 000 domácností v okolí, ako aj veterné farmy a vodné projekty.

Spoločnosť Scottish and Southern Energy Networks uviedla, že starý kábel sa nedá opraviť a že uvedenie do prevádzky a položenie nového kábla, ktoré by bolo nevyhnutné, by trvalo 6 až 12 mesiacov.

“V októbri 2022 sa v priebehu niekoľkých dní prerušili dva podmorské komunikačné káble [na Shetlandských ostrovoch], čo malo za následok výpadky komunikácie: vážne sa narušili telefónne, mobilné a internetové služby, čo ovplyvnilo rodiny a podniky, záchranné služby, ako aj letisko Sumburgh.

“Hoci sa incident pripisuje rybárskej lodi alebo trawleru registrovaným v Spojenom kráľovstve, ruská “výskumná” loď Boris Petrov, ktorá pravdepodobne slúži ako pozorovacia loď a loď na zhromažďovanie spravodajských informácií, sa náhodou plavila okolo kritickej podmorskej infraštruktúry v Severnom mori.

Reklama

“(Taktiež) sa plavila v blízkosti Shetlandských ostrovov deň po tom, ako bol preťatý druhý podmorský kábel, čo vyvolalo obavy, že za incidentom s káblom mohlo stáť Rusko.

Kráľovské námorníctvo kupuje dve špeciálne podmorské pozorovacie lode, ktoré by mali byť uvedené do prevádzky tento rok, aby mohli bojovať proti takejto hrozbe.

Na samite v Belgicku minulý mesiac deväť ministrov vrátane ministra energetiky Spojeného kráľovstva Granta Shappsa prisľúbilo, že na monitorovanie turbín a káblov na mori sa budú viac využívať bezpilotné lietadlá.

Zaviazali sa tiež, že si budú vymieňať spravodajské informácie o podmorských hrozbách ako odstrašujúci prostriedok pre Putina, pokračuje Daily Mail.

Hovorca MO vtedy povedal: “Našou prioritou bude vždy zachovanie národnej bezpečnosti.

Preto sme po incidente s plynovodom Nord Stream posilnili hliadky Kráľovského námorníctva a investovali sme 65 miliónov libier do prvej z našich dvoch viacúčelových lodí na sledovanie oceánov.

“Všetky naše investície a činnosti naďalej prehodnocujeme vzhľadom na celý rad hrozieb a rizík.

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:06

Hráči AS Monaca vyhrali v na ihrisku Lens 3:2. Boj o Ligu majstrov si skomplikovalo Lille, ktoré prehralo na pôde o záchranu bojujúceho Toulouse 1:3.

20:04

Frankfurt remizoval doma s VfL Wolfsburg 2:2. Domácim zariadil zisk bodu v druhej minúte nadstaveného času Omar Marmoush. Wolfsburg bol veľmi blízko k ukončeniu negatívnej šnúry bez víťazstva, no napokon ju natiahol na číslo osem.

20:00

Inter Miláno zvíťazil na pôde Lecce 4:0 a na čele tabuľky má pred druhým Juventusom Turín 9-bodový náskok. Dva góly hostí vsietil argentínsky kanonier Lautaro Martinez. Juventus zdolal Frosinone 3:2.

19:37

Šéf Štátnej bezpečnostnej služby Ukrajiny (GUR) Kirill Budanov uviedol, že podľa informácii ukrajinskej tajnej služby Alexej Navaľnyj skutočne zomrel v dôsledku krvnej zrazeniny.

Pripomenieme, že verzia o krvnej zrazenine bola v Rusku zverejnená krátko po Navaľného smrti.

Kirill Budanov Alexej Navaľnyj
Na snímke Kirill Budanov Alexej Navaľnyj
19:31

V Rusku sa v tých najodľahlejších oblastiach začali v nedeľu v predstihu prezidentské voľby. Predstavitelia volebnej komisie poslali vrtuľníky a snežné skútre do najvzdialenejších častí krajiny, aby zozbierali hlasy odovzdané pastiermi sobov a ďalšími obyvateľmi.

18:51

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v nedeľu povedal, že sa vo voľbách hlavy štátu v roku 2025 bude uchádzať o opätovné zvolenie. Takýto krok zrejme predĺži dlhú vládu kľúčového spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina.

 Alexander Lukašenko
Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko
18:39

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu uviedol, že Rusko sa dostalo k plánom na minuloročnú ukrajinskú protiofenzívu ešte pred jej spustením. Ukrajina už podľa jeho slov má plán na novú ofenzívu.

18:19

Priamu voľbu prezidenta a zriadenie parlamentného vyšetrovacieho výboru v prípade amnestie súvisiacej s pedofilnou kauzou požadovali v nedeľu účastníci demonštrácie zorganizovanej maďarskými opozičnými stranami. Protestné zhromaždenie pred budovou parlamentu na Kossuthovom námestí, na ktoré prišlo niekoľko stoviek demonštrantov, zorganizovali strany Momentum, Demokratická koalícia (DK), Maďarská socialistická strana (MSZP) a Dialóg-Zelení (Párbeszéd-Zöldek).

18:17

Izrael bude po spustení vojenskej operácie v meste Rafah na juhu Pásma Gazy od úplného víťazstva nad hnutím Hamas deliť už len niekoľko týždňov. Uviedol to v nedeľu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

18:14

Ukrajinskí prokurátori zaznamenali vyše 120.000 prípadov vojnových zločinov spáchaných ruskými vojakmi od začiatku vojny vo februári 2022, oznámil v nedeľu generálny prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin.

17:36

Srbsko v nedeľu poslalo Chorvátsku protestnú nótu po tom, ako chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Grlič Radman označil srbského prezidenta Aleksandra Vučiča za “ruský satelit” na Balkáne.

17:34

Ukrajina vlani strojnásobila svoju výrobu zbraní a v ukrajinskom zbrojárskom sektore teraz pracuje 500 firiem, oznámil v nedeľu na konferencii v Kyjeve minister pre strategický priemysel Olexandr Kamyšin.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali