41. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

Bratislava 15. decembra 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Odrazu sa obaja, kapitán i kormidelník, súčasne otočili dozadu. Obom sa zdalo, že z vĺn, ktoré už oslabli, akoby začuli nejaký celkom slabý hlas. Pozreli na seba a mysleli si, že majú halucinácie. Ale o niekoľko sekúnd bolo hlas počuť silnejšie. Prichádzal z ľavej strany lode. Z vĺn zaznelo:

Ilustračné foto

„Voisia, voisia! Ego ine indo. Voisia! Pomoc, pomoc! Tu som. Pomoc!“

Reklama

Nechceli veriť vlastným ušiam. To musel predsa byť len Anastázius. Volanie sa ozvalo opäť.

Kapitán sa rýchlo odviazal od kormidla a o pás si náhlivo ovinul dlhé lano, ktoré bolo omotané okolo jedného zo sťažňov. Potom sa po všetkých štyroch vydal tak rýchlo ako len vládal k miestu odkiaľ z mora zaznel chlapcov hlas.

Reklama

Keď sa tam doplazil, tak zbadal, že cez okraj paluby viselo lano. Bolo to jedno z dvoch istiacich lán, ktoré pri zakotvení lode ju ešte dodatočne istili, aby ostala bezpečne zakotvená.

Filialos sa opatrne naklonil cez palubu a v spenenej víriacej sa vode zbadal Anastáziove telo. Mal veľké šťastie, keď ho obrovská vlna strhla z lode, tak jednou nohou uviazol v slučke kotevného lana. Váha jeho padajúceho tela slučku ešte viac zatiahla, a tak sa noha z nej nemohla vytrhnúť, aj keď ho vlny zmietali na všetky strany.

Kapitán musel okamžite konať, a to bez ohľadu na to, že aj sám sa vydal do veľkého nebezpečia, lebo vlnobitie sa opäť rozdivočilo. Slučka okolo nohy chlapca sa mohla každú chvíľu uvoľniť a potom by bol navždy strhnutý do pažeráka mora. Oboma rukami mocne uchopil lano s chlapcom a začal ho celou silou ťahať hore do lode.

Po niekoľkých sekundách, ktoré sa zdali byť večnosťou, sa mu ho podarilo dostať na palubu a ho zachrániť. Potom, keď si obaja niekoľkokrát zhlboka vydýchli, pričom Anastázius vyvrátil z úst množstvo morskej vody, tak sa spoločnými silami doplazili k otvoru, odkiaľ viedli schody do podpalubia a po schodíkoch zišli dnu. Keď už boli pri Anastáziovej kajute, tak mu Filialos prikázal, aby si dal suché šaty a sa zotavil nejaký čas na lôžku.

Krátko ešte ostal pri ňom a mu vyčítavo dohováral:

Reklama

„Anastázius, prečo si len pri takom strašnom uragáne vychádzal na palubu? Mohlo ťa to stáť život – mal si obrovské šťastie.“

„Najprv ti chcem poďakovať za to, že si ma zachránil. Moji rodičia i ja sme ti do smrti zaviazaní veľkou vďakou. Ale ver mi, nevedel som si vôbec ani len vo sne predstaviť, že more môže mať takú nesmiernu zničujúcu silu. Ako vieš, som po prvý raz na takejto plavbe po mori. Až dosiaľ som zažíval more len z pevniny a odtiaľ sa mi nikdy nejavilo ako veľké nebezpečie. Vídaval som ho len ako pokojné a hladké a len občas trochu rozvlnené. Teraz som sa ale na vlastnej koži mohol presvedčiť, koľko nebezpečnej sily sa skrýva pod jeho hladinou a v jeho vlnách.

Povedz mi teraz ale jedno, a to celkom otvorene, ako skúsený námorník a kapitán. Myslíš si, že máme nádej, že túto veľkú búrku nejako prestojíme a sa živí a zdraví dostaneme do Konštantinopola?“

„Uisťujem ťa, syn môj, že ti odpoviem pravdivo. V tomto prípade naozaj netuším a neviem, ako to s nami dopadne. Prežil som na mori už nejednu veľkú búrku, ale len raz podobnú ako je táto. A vtedy naša loď nevydržala nápor vĺn a potopila sa. Zachránil som sa len ja a ešte dvaja moji námorníci. Podarilo sa nám z posledných síl doplávať na breh, ktorý nebol ďaleko.

Sme teraz už celkom len v božích rukách a jedine len Boh nás môže zachrániť pred stroskotaním. Vlnobitie, kltoré sa už utišovalo, sa opäť vrhá na nás s plnou silou a môžeme sa len modliť a dúfať, že s božou pomocou to predsa len prežijeme.“

Reklama

Po tých slovách Filialos zanechal mladíka v jeho kajute a ponáhľal sa ku kormidelníkovi, aby mu pri kormidle pomáhal boriť sa s vlnami a udržiavať optimálnu polohu lode voči vlnám, čo bolo v tomto prípade najdôležitejšie a jediné, čo mohli v nerovnom boji s nimi urobiť. To vyžadovalo vynaloženie všetkých síl a neprestajnú sústredenú pozornosť.

Loď povážlivo pukala a praskala pod váhou vĺn, ktoré ju doslova bombardovali a chvíľami sa zdalo, že to už nevydrží a sa rozlomí na dve časti. Ale zatiaľ stále odolávala náporu vĺn – ako ešte dlho, to vedel len sám boh mora Neptún.

***

Napokon asi po hodine sa zdalo, že to najhoršie pretrpeli a už mali za sebou.

Búrka sa začínala skutočne utišovať a hustá clona mrakov nad nimi dostávala prvé trhliny. Boh Neptún bol k nim milostivý a nestiahol ich do svojho morského kráľovstva pod hladinou.

V priebehu troch hodín – tak dlho trvala búrka – ich víchrica zahnala dobrých tristo štadiónov na východ. Za normálnych okolností by na to potrebovali takmer deň plavby.

Mali skutočne obrovské šťastie, lebo loď vyviazla z búrky akoby zázrakom len málo poškodená a bola schopná ďalšej plavby. Asi po hodine plavby uvideli na hladine, ktorá sa už len slabo vlnila, prevrátenú veľkú loď, ktorá nemala toľko šťastia ako ich plavidlo a stroskotala. Na vraku nebolo vidno nikoho, zrejme sa celá posádka utopila.

Filialos povedal Anastáziovi, že v tomto strašnom uragáne s istotou stroskotalo viacero lodí a pritom prišli o život stovky námorníkov.

Rozprával mu:

„More je nekonečne veľké a jeho hĺbky sú nepredstaviteľné a ostanú nám navždy neprístupné. Dno mora je pre nás tak nedosiahnuteľné ako aj mesiac, ktorý nám v noci svieti nad hlavou. Čo je na ňom, to sa človek nikdy nedozvie. Som presvedčený, že v moriach sú ukryté obrovské tajomstvá, ktoré nikdy nevylúštime.

Reklama

Pozeraj vždy pozorne okolo seba a porozumieš mnohým veciam, ktoré si iní ani len nevšimnú. Máš veľkú výhodu, ak si námorník, lebo sa dostaneš tam, kde sa iní nikdy nedostanú.

Ako námorník vieš, že všetky najmúdrejšie a najvyspelejšie národy žili alebo žijú v blízkosti mora. Egypťania, Rimania, Gréci, Feníčania, Etruskovia, ale i my Byzantníci patríme k nim.

More nám umožňuje obchodovanie s ďalekými krajinami a tiež aj ich spoznávanie, a tak rastie naše vlastné poznanie. Preto prímorské krajiny sa rýchlejšie vyvíjajú a aj oveľa viac bohatnú, ako všetky ostatné krajiny, ktoré sú ďaleko od mora.

Ak niekto prebrázdil mnohokrát ďaleké moria a navštívil a spoznal nespočetné krajiny, tak ho ľudia pokladali za nesmierne odvážneho hrdinu a pripisovali mu vlastnosti bohov. Tak to bolo od nepamäti, a tak je to aj dnes.“

Pokračovanie nasleduje

Reklama

Roman Bednár

 

1. časť si môžete prečítať TU

….

39. časť si môžete prečítať TU

Reklama

40. časť si môžete prečítať TU

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:03

Rusko v stredu opätovne nezvolili na ďalšie dvojročné obdobie do Výkonnej rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Prvýkrát od vzniku OPCW tak nie je v tomto rozhodovacom orgáne zastúpené.

19:56

Izraelská armáda v stredu uviedla, že palestínske militantné hnutie Hamas začalo s prepúšťaním ďalších 12 rukojemníkov zo zajatia v Pásme Gazy.

19:48

V nemocnici v Gaze našli počas prebiehajúceho prímeria päť mŕtvych predčasne narodených detí, uviedlo v stredu ministerstvo zdravotníctva riadené Hamasom.

19:26

Ruský súd nariadil mužovi desať dní väzenia po tom, čo prstom napísal odkaz “Nie vojne” na snehom pokrytý turniket pri vstupe na klzisko v Gorkého parku v Moskve.

19:25

Poľský premiér Mateusz Morawiecki predloží parlamentu 11. decembra programové vyhlásenie novej vlády a ešte v ten deň by malo prebehnúť aj hlasovanie o dôvere. Morawiecki sa na tom dohodol s predsedom Sejmu (dolnej komory poľského parlamentu) Szymonom Holowniom v stredu.

19:25

Poľská vláda v stredu oznámila, že zintenzívni kontroly ukrajinských nákladných áut na cestách vedúcich k hraniciam v snahe upokojiť protestujúcich poľských dopravcov.

19:24

Poľská pohraničná stráž v stredu informovala, že v pondelok vyšle svojich odborníkov na fínsku hranicu s Ruskom, ktorú tento severský štát uzavrel pre zvýšený prílev migrantov z Blízkeho východu. Ruská vláda následne vyhlásila, že to bude vnímať ako hrozbu.

19:11

Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizuje, že odvolá predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andreja Jurisa a pravdepodobne aj ďalších členov úradu. Fico pozval Jurisa v stredu na rokovanie vlády. Mal vysvetliť, prečo rozhodol o zvýšení cien plynu pre domácnosti o 125 % bez toho, aby o tom informoval vládu. Toto zvýšenie cien urobil úrad podľa premiéra zámerne, aby skomplikovali kroky vláde.

18:51

Miera nezamestnanosti v Rusku dosiahla v októbri 2023 nové historické minimum 2,9 %, a to najmä v dôsledku pretrvávajúceho nedostatku pracovných síl súvisiaceho s vojnou na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na v stredu zverejnené údaje ruského štatistického úradu.

18:47

Moskovská prokuratúra postúpila okresnému súdu Basmannyj trestné konanie týkajúce sa šírenia “fejkov” o ruskej armáde, ktoré sa začalo proti ukrajinskej speváčke krymskotatárskeho pôvodu Susane Džamaladinovovej, známej ako Džamala. Zároveň na ňu vydal v jej neprítomnosti zatykač.

18:44

Palestínske radikálne hnutie Hamas v stredu oznámilo, že počas prímeria s Izraelom v Pásme Gazy prepustilo dve rukojemníčky s ruským občianstvom.

18:34

Maďarská opozičná strana Momentum vyzvala Európsku komisiu (EK), aby preverila vládny návrh zákona o ochrane suverenity Maďarska. Vládna strana Fidesz v stredu reagovala na túto iniciatívu vyhlásením, že suverenita krajiny “nie je hračkou” a že parlament tento balík zákonov schváli ešte do konca tohto roka.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke snehová nádielka v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Milan Šupa

Prepnime sa do módu dávania! Žime v harmónii s univerzom!

0icon

Viete na čo slúži vesmír a v širšom poňatí i celé stvorenie? Je to obrovská škola! Je to obrovský priestor, určený na to, aby všetko čo v ňom žije rástlo, vyvíjalo sa a dozrievalo smerom nahor. Aby to bolo čoraz vedomejšie, zrelšie a dokonalejšie. Či už rastlina, zviera, alebo človek.…

Erik Majercak

Hollywood a systém Čaputová je jedným zo základných kameňov globálneho riadenia na Zemi a našej chudoby. Prečo máme filmy typu Hry o život?

0icon

Prečo máme filmy, kde hlavný hrdina zistí v akom Matrixe žije, potom niečo spraví a docieli želaný stav „a žili až pokiaľ neumreli“? Prečo sme aj týmito filmami riadení a ani o tom nevieme? Základná otázka je, prečo by kapitalisti točili filmy, v ktorých by učili ľudí ako majú zlikvidovať kapitalistov? Asi sme si už…

Ivan Štubňa

Bude izraelský národ naveky zatratený?

0icon

  Kresťanstvo je považované za náboženstvo spasenia, ktoré očakáva od Ježiša Nazaretského. Podľa biblie Boh uzavrel zmluvu s Izraelitmi, ktorí sa neskôr vyformovali do izraelského národa. Pôvodne Izraeliti pochádzali zo semit

Vášeň v Tebe

Zabudnite na krém, pleťové mlieko a vlasové prípravky. Nahraďte ich jedným produktom za 13 eur

0 icon

29.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Existuje mnoho ekologických a prírodných spôsobov, ako sa starať o pokožku a vlasy. Treba si však uvedomiť, že existuje jeden výrobok, ktorý dokáže dokonca dokonale nahradiť krémy, telové mlieka a vlasovú kozmetiku. Stačí ho pravidelne aplikovať a čoskoro sa o tom presvedčíte.

Túžba po vianočnom kaktuse počas zimnej sezóny. Ako ich uspokojiť, aby sa schovali pod kvety?

0 icon

29.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zima nás nepokazí pohľadom na rastliny hýriace farbami. Útechu nájdeme v betlehemskej hviezde alebo vo vianočnom kaktuse. Fanúšikovia vianočného kaktusu ho radi umiestňujú na vianočný stôl, aby sa svojim najbližším pochválili svojou šikovnosťou na kvety. Ako prezentovať rastlinu v tom najlepšom svetle? Tajomstvom je…

S vekom sa objavujú znetvorujúce kožné zmeny. Môžete im zabrániť

0 icon

29.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Škvrny, ktoré sa na koži objavujú vekom, sú často na obtiaž. Mnoho ľudí – najmä žien v strednom veku – si kladie otázku, čo robiť, aby zabránili ich vzhľadu o pár či tucet rokov. Ukazuje sa, že vo väčšine prípadov je tento typ nepekných…

Do nádoby nalievam ocot a pridávam mandarínkové šupky. Nechám to týždeň pôsobiť a stane sa zázrak

0 icon

29.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Mnohé zdanlivo nepotrebné veci môžu mať naozaj fantastické využitie. Tým, že im dáte druhý život, nielenže vykonáte činnosť v duchu menšieho odpadu, ale aj ušetríte nemalé množstvo peňazí. Takto môžete využiť mandarínkové šupky. Zistite, na čo sa dajú použiť.

Dáva a berie. Manipulácia s "penny dating" bola odhalená. Ako ju rozpoznať?

0 icon

29.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Aké zložité je nájsť si partnera a vybudovať vzťah? Ukazuje sa, že viac, než by ste čakali. Internetom koluje video, ktoré ukazuje vysvetlenie obľúbenej manipulačnej techniky, ktorá sa vyskytuje počas randenia. Pozrite si, ako ju rozpoznať.

Armádny Magazín

Andrej Fursov: Pred našimi očami sa vynára kastovný a otrokársky systém

0 icon

Rusko, 29. november 2023 - Moderný svet je pomerne prísne štruktúrovaný. Na vrchole stoja tí, ktorých francúzsky filozof a ekonóm Jacques Attali nazýva neonomádmi. Sú to bohatí ľudia, ktorí ľahko menia svoje prostredie, sťahujú sa z Európy do Ameriky, z Hongkongu do Singapuru. Úplne dole sú najchudobnejší ľudia, ktorí migrujú z…

Kniha Wolfganga Bittnera: Nový konflikt medzi Východom a Západom

0 icon

Slovensko, 29. november 2023 - Vydavateľstvo Torden vydalo knihu s názvom Nový konflikt medzi Východom a Západom. Autorom tejto knihy je Wolfgang Bittner.  

Blízky východ: plány na presídlenie Palestínčanov do tretích krajín

0 icon

USA, 29. novembra 2023 - Podľa nedávneho článku Davida Hursta, šéfredaktora britskej publikácie Middle East Eye, sa pred rokom traja irackí sunnitskí politici z provincie Anbar ubytovali v jednom z mnohých luxusných hotelov pri Mŕtvom mori, kde ich pripravovali izraelskí predstavitelia. Išlo o oblasť Anbar, najväčší a jeden z najredšie…

Ruská armáda je odhodlaná znovu dobyť Cherson

0 icon

Rusko, 29. november 2023 - Včera večer došlo k zintenzívneniu akcií ruských ozbrojených síl v Chersone. Predmestia regionálneho centra sú pod silnou paľbou ruských jednotiek, ktoré útočia na mesto z ľavého brehu Dnepra. Túto správu okamžite komentoval vo svojom kanáli TG vojenský korešpondent Alexander Sladkov.   https://twitter.com/i/stat

Apokalyptický scenár od plukovníka McGregora. Vyzýva západných šialencov hľadať kompromis s Ruskom

0 icon

USA, 29. novembra 2023 - Douglas Macgregor je plukovník americkej armády vo výslužbe, vojenský teoretik a plánovač niektorých z najväčších vojenských operácií USA. Bol jedným zo spolupracovníkov Donalda Trumpa a zastával rôzne funkcie v jeho administratíve. Bol označovaný za "poradcu Pentagónu". Po Bidenovom víťazstve demokrati prinútili plukovníka odísť zo všetký

TopDesať

TOP10 vtipných až zlomyseľných nápadov na vianočný darček

0 icon

Nezáleží na tom, či veríš na Ježiška, alebo nie, určite sa všetci zhodneme a tom, že každý miluje darčeky. A hoci Vianoce sú predovšetkým sviatkami pokoja a lásky, nájdu sa aj takí zlosyni, ktorí ich považujú za perfektnú príležitosť ako napáliť svojich rodinných príslušníkov alebo priateľov. A využijú na to práve vianočný darček! 1. "Mám 24 rokov…

Tieto bežné veci majú naozaj užitočné skryté funkcie!

0 icon

Aj keď niečo používame už mnoho rokov, niekedy zistíme, že dané veci majú niektoré ďalšie užitočné funkcie. Napríklad rezervy v knihách a zápisníkoch slúžia na ochranu poznámok pred ohňom alebo inými nepríjemnosťami, pretože výroba „prvých“ tlačených kníh bola skutočne drahá ... a ty si si myslel, že to je úplne zbytočný priestor. Diera…

Inžinieri a ich nepodarené práce: Tieto fotografie vás pobavia

0 icon

Inžinieri to majú v živote veľmi ťažké. Musia absolvovať roky driny na univerzitách a vo svojich zamestnaniach musia taktiež odvádzať perfektné výkony. To všetko kvôli tomu, aby s nimi ich nadriadení boli spokojní a oni tak neprišli o svoje zamestnanie. Nájdu sa však aj inžinieri, ktorí si zrejme nevybrali vhodné…

Ako sa zdravia ľudia z rozličných krajín?

0 icon

Ak sa chystáš vycestovať to úplne neznámej krajiny prvýkrát, v hlave máš mnoho nezodpovedaných otázok. Ako tam ľudia hovoria? Aké sú zvyky? Ako sa zdravia? Na túto otázku tu pre teba máme odpoveď.  1. Spojené štáty V

Fotografie, ktoré ti zaručene zlepšia tvoj deň

0 icon

Posaď sa na zadok, pretože dnes ti ukážeme tieto zábavné fotografie, ktoré zaručene zlepšia tvoj deň. Zvykne sa vravievať, že škodoradosť je tá najlepšia radosť na svete. Musíš si však dávať pozor, aby si sa nesmial príliš hlasno, pretože sa môže veľmi ľahko stať, že sa ti všetko vráti -…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali