Vojna v Sýrii. Časť I. Pozadie a predohra takzvanej arabskej jari

Vojna v Sýrii. Časť I. Pozadie a predohra takzvanej arabskej jari

Bratislava 9. decembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

 

V nasledujúcich štyroch častiach vám priblížime príčiny vzniku vojnu v Sýrii, jej priebeh a perspektívy vývoja po jej skončení očami politika a prekladateľa sýrskeho pôvodu Jalala Suleimana.

Ing. Jalal Suleiman, PhD. sa narodil v roku 1965 v Sýrii v kresťanskej komunite. Na Slovensku žije od roku 1985. Je absolvent Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Je orientalistom, súdnym prekladateľom a tlmočníkom. Je tiež autorom publikácie Slovensko-arabská konverzácia.

Reklama

Po takmer siedmych rokov od začiatku Sýrskej vojny je správny čas  rekapitulovať a analyzovať to, čo sa stalo, čo sa deje a čo sa môže udiať. Dnes síce ešte vojna neskončila, ale jej koniec je už na dosah. Kto sú tí, ktorí to všetko začali, prečo a s akým zámerom? Kto je pravdepodobný  víťaz a kto je porazený? Pokúsim sa o to prostredníctvom tohto portálu, nezdráhajúceho sa priblížiť  k sledovaniu geopolitickej situácie v oblasti Blízkeho východu a Severnej Afriky.

 

Reklama

Časť I. pozadie a predohra takzvanej arabskej jari

Aby sme hlbšie pochopili súvislosti, je nevyhnutné sa späť vrátiť k poslednému veľkému geopolitickému zlomu, ktorý sa stal v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy sa politická mapa vplyvu a ekonomického užívania zmenila na nepoznanie. Tu nastal čas počatia semienok nestability v ťažko skúšanom regióne na Blízkom východe a v Severnej Afrike. Teda násilie, utrpenie a vojna na Blízkom východe a v Severnej Afrike sú výsledkom stretu navzájom negujúcich sa troch veľkých a ambicióznych vízií:

Prvá sa dá nazvať transatlantická neokoloniálna vízia. Tempo presadzovania tejto vízie  záviselo od intenzity celosvetovej hospodárskej krízy, záujmov globalizovaného kapitalizmu a žalostného stavu, v ktorom sa nachádzajú medzinárodne inštitúcie. Vedúcou silou tejto vízie sú USA a jej súčasťou sú aj štáty EÚ, najmä tie, so zločinnou koloniálnou minulosťou v  spojení so sionistickým izraelským štátom.

Do sveta unikla mapa rôznych alternatív rozdrobenia regiónu na etnickej a náboženskej báze s dôrazom na rozdelenie sfér vplyvu nad zásobami plynu a plynovodov. Verejnosti je známy v tomto smere takzvaný projekt Nový Blízky východ, na území ktorého vznikne dvojnásobný počet štátov závislých na kontrole západných krajín, čo je stavom, reflektujúcim súčasnosť. Dosiaľ aktéri tohto projektu vnášali a podporovali spory medzi krajiny na Blízkom východe, ako aj medzi vlády týchto krajín. Dnes je snaha posunúť spor do inej dimenzie – vyhrotiť situáciu medzi jednotlivými spoločenskými skupinami, akými sú napr. šíti a sunniti!

Druhá vízia je národno-oslobodzovacieho charakteru. Tá je v protiklade s neokoloniálnou transatlantickou víziou. Jej cieľom je oslobodenie okupovaného územia a odvrátenie hrozby novej vlny kolonializmu. Aktéri tejto vízie úspešne rozvíjali svoj dosah za spolupráce krajín bývalého východného bloku pomocou výdatnej technickej a rozvojovej stránky, prebiehajúcej v rámci globalizácie socialistického spôsobu výroby. Vedúcou silou tejto vízie je dnes Sýria, Alžírsko, Irak po odchode Američanov s nevídanou podporou Iránu a Ruska s otvorenou sympatiou krajín BRICS-u a mnohých vlád v Latinskej Amerike. Súčasťou týchto síl je najmä národné hnutie odporu v Libanone, ako i organizácie na palestínskych okupovaných územiach.

Reklama

Tretia vízia má náboženský charakter. Ten nabral na sile po tom, ako sa v kľúčových krajinách regiónu dostali k moci strany so silným religióznym programom, ako napríklad Strana rozvoja a spravodlivosti v Turecku, Neowahabizmu v Saudskej Arábii a Moslimské bratstvo v Líbyi,  donedávna i v Egypte a Tunisku.

Tieto tri  vízie sú všeobecne vo vzájomnom protiklade, ale treba povedať, že záujmy aktérov jednotlivých projektov niekedy kolidujú.

 

Kolonializmus je späť a hospodárska kríza je jeho hnacím motorom!

Takzvanú Arabskú jar v Tunisku a v Egypte sprevádzal pozitívny politický vplyv vo vzťahu k Sýrii a sýrskemu táboru odporu. Krajiny, dlhodobo vyhýbajúce sa izraelsko-arabskému konfliktu vďaka ich mierovým zmluvám s Izraelom, začali meniť svoj postoj. Dovtedy prozápadný Libanon začal meniť svoj postoj v prospech Sýrie. Americké vojenské velenie bolo pod tlakom okolností nútené prijať holý fakt zlyhania v Iraku a koncom roku 2010 takmer do jedného muža opustili jeho územie.

Reklama

Zlomový moment v priebehu revolty v niektorých arabských krajinách nastal v čase, keď sa imperialistické mocnosti rozhodli zasahovať do priebehu tohto odporu a udržať si svoj vplyv v regióne. Západ, oslabený ekonomickou a hospodárskou krízou sa nemohol len tak nečinne prizerať súčasnému dianiu. Dôvod je ohromujúci. Jeho spojenci v arabskom svete, ktorých nazýval “umiernení” strácajú na sile a jeho odporcovia pomenovaní ako “radikálni darebáci” posilňujú.

 

Ochranu obyvateľstva vystriedalo poverenie s mandátom

Zneužitie medzinárodných inštitúcií imperialistickými silami odvolávajúcimi sa na doteraz medzinárodne neuznaný koncept „povinnosti chrániť“ (v medzinárodnom spoločenstve známy pod názvom „responsibility to protect“) nie je v ich správaní žiadnou novinkou.  Ide tu o obdobný prístup ku kolonializmu ako v minulom storočí, keď na základe Sykes-Picotovej dohody z roku 1916 bola zneužitá novo vzniknutá “Organizácia  Spoločnosti národov”, založená v roku 1919. Toto zneužitie, ktoré malo, a aj dnes má za cieľ poslúžiť ich záujmom, je nemorálny a nelegitímny akt. Je to pravou skúškou medzinárodného práva a medzinárodnému systému ako celku.  Dnešný bič s názvom “povinnosť chrániť” je aj z pohľadu medzinárodného práva odmietnutý, nakoľko stále platí štatút suverenity. Je zrejmé, že medzinárodné spoločenstvo (imperialistické veľmoci) v rámci globalizácie výrobných cyklov priam potrebuje potlačiť princíp suverenity a tunelovať ho novým princípom ochrany civilného obyvateľstva za účelom ochrany svojich ekonomických záujmov, za ktorými sa schovávajú záujmy ešte užšej skupiny nadnárodných spoločností.

Povinnosť chrániť sa objavila v dokumente pripravenom v roku 2001 Medzinárodnou komisiou pre intervenciu a suverenitu.  Právom sa musíme pýtať, kde bol Západ a medzinárodne spoločenstvo počas rôznych prípadov ľudského utrpenia? Prečo práve tento “morálny” Západ nevystupoval na ochranu civilného obyvateľstva pri genocíde vo Rwande, kde v priebehu 100 dní bolo vyvraždených viac ako 800.000 obyvateľov pred očami civilizovaného sveta? Kde bol morálny kódex ochrany civilného obyvateľstva   počas bombardovania Libanonu v roku 2006, pásma Gazy v roku 2009 a genocídnom vyčíňaní Izraela na bezbrannom arabskom obyvateľstve? Súbežne s protestom obyvateľstva Líbye bola opozícia v Bahrajne bez mihnutia oka a bez protestov civilizovaného sveta krvavo potlačená a priamo na hlavnom námestí v Manáme cielene vyvraždená armádami krajín Perzského zálivu. Pripomínam, že v týchto krajinách, Západom považovaných za demokratické a slobodné, sú totálne monarchistické zriadenia s absenciou minimálneho prejavu demokracie. V Saudskej Arábii je parlament len snom, rovnako ako je tam snom žien mať možnosť získať vodičský preukaz na riadenie motorového vozidla.

Delenie vplyvu na Strednom východe dnes prebieha iným, nebezpečnejším spôsobom. Teda právom môžeme povedať, že ide o novú Sykes – Picotovú dohodu. Doteraz veľmoci vnášali a podporovali spory navzájom medzi krajiny na Blízkom východe, ako aj medzi vládami týchto krajín. Počas arabskej jari sa začala snaha posunúť spor do inej dimenzie, a to medzi jednotlivé spoločenské skupiny, akými sú napr. šíti a sunniti!

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali