ROZHANOVCE: Rodák od Košíc portrétoval cisára Františka Jozefa aj Sissi

ROZHANOVCE: Rodák od Košíc portrétoval cisára Františka Jozefa aj Sissi

Rozhanovce 19. októbra (TASR) – K popredným európskym portrétistom v druhej polovici 19. storočia patril maliar Leopold Horovitz (1838-1917), rodák z Rozhanoviec. V Rakúsko-Uhorsku, Poľsku či Nemecku vtedy mnohé významné osobnosti považovali za prestíž, aby boli zvečnené na plátne práve od neho. Horovitz niekoľkokrát portrétoval rakúskeho cisára Františka Jozefa I. a bol prvým maliarom, ktorý vytvoril portrét jeho manželky známej ako Sissi, a to po jej tragickej smrti.

Podľa zápisu v matrike sa Horovitz narodil 2. februára 1838 v Rozhanovciach (dnes okres Košice-okolie), kde bývali jeho rodičia. Tí sa ako židia v tom čase podľa zákonov nemohli usadiť priamo v meste Košice, kam dochádzali za prácou. Podľa dochovaného rodinného príbehu sa však malý Leopold zhodou okolností v Košiciach narodil, keď sa jeho matka nestihla vrátiť z trhu domov a musela zostať na noc v meste. Pravdepodobne v roku 1841 sa Horovitzovci napokon presťahovali do Košíc a v meste tak zakladali medzi prvými tamojšiu židovskú komunitu.

Leopold sa do tajov maliarstva zaúčal najprv v Košiciach, neskôr študoval na viedenskej akadémii. "Následne sa presťahoval do Paríža, potom do Varšavy, pôsobil v Budapešti a nakoniec exceloval vo Viedni, kde pôsobil na cisárskom dvore. Patril medzi vychytených portrétistov šľachtickej a spoločenskej smotánky," uviedla pre TASR historička umenia Jana Švantnerová.

Horovitz portrétoval napríklad poľského básnika Adama Mickiewicza, maďarského spisovateľa Móra Jókaia či rakúskeho skladateľa Johanna Straussa mladšieho. Najväčší význam dosiahol práve v portrétnej tvorbe, ale venoval sa aj žánrovým výjavom, často zo židovského prostredia, z ktorého pochádzal.

Reklama

Ako umelec získal Horovitz mnohé ocenenia v rôznych krajinách. Za najvýraznejšiu poctu považuje Švantnerová práve želanie cisára Františka Jozefa, aby ako prvý zhotovil portrét jeho zosnulej manželky Alžbety, ktorú v roku 1904 zabil atentátnik. Známa Sissi sa za života v staršom veku nechcela dať maľovať ani fotografovať, cisár tak chcel mať aspoň dodatočne jej obraz z tohto obdobia. "To portrétovanie prebiehalo veľmi zaujímavo. K Horovitzovi do zriadeného ateliéru prichádzali osoby blízke cisárovnej, napríklad jej kaderníčka, žena, ktorá sa jej starala o garderóbu, jej dvorné dámy a podobne. A všetci konzultovali s Horovitzom to, ako má ten portrét vyzerať," priblížila kunsthistorička.

Do Košíc sa maliar každoročne vracal za svojou matkou, a to až do jej smrti v roku 1904. Pochovaná chcela byť vedľa svojho manžela na starom židovskom cintoríne v Košiciach, ktorý bol vtedy už viac rokov pre ďalšie pohreby uzavretý. Leopold však využil svoje známosti a priamo u cisára vybavil výnimku pre pohreb matky na tomto mieste. Aj to svedčí o jeho obľúbenosti a renomé na cisárskom dvore.

Reklama

Horovitzove obrazy sa dnes nachádzajú v popredných galériách v Poľsku, Rakúsku, Maďarsku i na Slovensku. Košická Východoslovenská galéria (VSG) má napríklad dva jeho autoportréty. Diela Leopolda Horovitza sú cenené aj na aukciách. "Pred pár rokmi sa objavil vo viedenskom aukčnom dome Dorotheum jeho portrét mladého baróna Rotchilda a bol ohodnotený na sumu 50.000 až 70.000 eur," konštatovala Švantnerová.

UPOZORNENIE:

TASR dnes vydáva o obci Rozhanovce seriál spravodajských materiálov.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali