Neslávny koniec prvej farebnej revolúcie

Neslávny koniec prvej farebnej revolúcie

Belehrad 24. októbra 2017 (HSP/snn/Foto: TASR/AP)

 

Srbská „Bager revolúcia“ z odstupu uplynulých sedemnástich rokov

Prívržženci opozície smerujú 5. októbra na buldozéri k budove juhoslovanského federálneho parlamentu v Belehrade. Rozhnevaný dav sa zhromažždil pred parlamentom v čase, keď zástupy protestujúcich pochodovali do hlavného mesta na zhromažždenie, ktoré malo byť posledným krokom smerujúcim k zbaveniu moci Slobodana Miloševiča. Polícia použžila slzný plyn, aby zabránila demonštrujúcim vstúpiť do areálu parlamentu

Piateho októbra 2017 uplynulo už sedemnásť rokov od dramatickej udalosti, ktorá znamenala koniec éry Slobodana Miloševiča a začiatok éry „budovania demokracie“ v Srbsku. Výročie „Bager revolúcie“, pomenovanej podľa stavebného mechanizmu použitého demonštrantmi počas nepokojov, ktorú možno považovať za prvú v sérii farebných revolúcií vo svete, ostalo v Srbsku takmer bez povšimnutia.

Reklama

V osudný piaty október roku 2000 začali už od rána do Belehradu zvážať kolóny áut demonštrantov z celého Srbska na míting zjednotenej Demokratickej opozície Srbska (DOS), ktorá dala Miloševičovi ultimátum, aby do pätnástej hodiny toho dňa uznal víťazstvo opozičného kandidáta Vojislava Koštunicu v prezidentských voľbách. Odhodlanie a nadšenie odporcov režimu bolo silné. V Belehrade sa zhromaždili státisíce ľudí, podľa niektorých odhadov sedemstotisíc až milión. Už predpoludním sa začali medzi demonštrantmi a policajnými zložkami strety a potýčky. Pred takýmto davom však nemala polícia šancu.

 

Reklama

Útok bagrom

Neovládateľná masa prelomila policajné kordóny a vtrhla do budovy Skupštiny (parlamentu). Demonštranti budovu zapálili, zdemolovali a vydrancovali. Nasledoval útok bagrom na budovu Rádiotelevízie Srbska, ktorú tiež zapálili a jej riaditeľa a niektorých pracovníkov zlynčovali.  Do večera bol Belehrad v rukách opozície. Silové zložky štátu neboli schopné v danej situácii zvrátiť stav a nasledujúci deň priniesol kapituláciu Slobodana Miloševiča, ktorý po trinástich rokoch pri moci odišiel z vrcholovej politiky.

V daný moment, treba uznať, bola väčšina národa na strane revolúcie. Srbskému národu došla trpezlivosť, turbulentné desaťročie vojen a sankcií, zavŕšené agresiou NATO, ho vyčerpalo. Krajina bola v stagnácii, izolácii a ekonomickej kríze. Hlavného vinníka videli v Miloševičovi. Na neho sa sústredila propaganda opozície podporovanej Západom. Ľudia tak nadobudli naivné presvedčenie, že s pádom Miloševiča sa razom všetko obráti na lepšie. Jediné, čo stačí urobiť, je povaliť jeho režim. Takto diletantsky k tomu pristupovali aj vodcovia opozície. Väčší problém než diletantstvo bola skutočnosť, že opoziční lídri sa vo svojej slabosti voči režimu upísali, resp. zaviazali zahraničným centrám moci, ku ktorým sa utiekali o pomoc. Budúci vodcovia sa tak vopred vzdali možnosti udržať štátnu suverenitu a nezávislosť.

Dnes je už verejne známe, že Američania masívne investovali do prípravy prevratu v Srbsku. Zmena režimu patrila dokonca k jednej z ich zahraničnopolitických priorít, ako  uviedol William Montgomery, vedúci americkej Kancelárie pre Balkán so sídlom v Budapešti a neskorší veľvyslanec USA v Belehrade, v srbskom dokumentárnom filme Konečné zúčtovanie. Montgomery vo filme taktiež bez okolkov priznal, že Spojené štáty a Európska únia vložili do podpory opozície vyše sto miliónov dolárov. Do Budapešti chodili po rady a inštrukcie aj lídri opozície. Na školeniach boli oboznamovaní s praktickou stránkou vedenia boja proti režimu. Na tieto ciele „školili“  aj najbojovnejšiu zložku z radov študentského hnutia Otpor, ktorá sa stala vzorom pre podobné organizácie v ďalších štátoch, v ktorých prebehli pokusy o farebné revolúcie, naposledy trebárs v Ukrajine. Aj Odpor bohato financovali USA, podobne aj opozičné médiá a srbský tretí sektor. V tejto situácii slúži ku cti Vojislavovi Koštunicovi, že ako jediný významný srbský opozičný líder odmietol kontakty s Kanceláriou Williama Mongomeryho, ktorej činnosť podľa neho škodila morálnemu kreditu opozície a považoval ju za miešanie sa do vnútorných záležitostí Srbska. Principiálny kurz si Koštunica udržal ako prezident a neskôr aj ako predseda vlády. Žiaľ, ako sa hovorí, revolúcia žerie svoje deti a aj vlastenec a legalista Vojislav Koštunica, ktorý bojoval proti poníženiu vlastnej krajiny a národa, je dnes už len politickou minulosťou Srbska.

 

Reklama

Revolučné vytriezvenie

Od osudných momentov prešlo sedemnásť rokov. Postoj Srbov sa zmenil, do istej miery vytriezveli z nadšenia „októbrovej“ revolúcie, ktoré – treba uznať – bolo spočiatku skutočne masové. Drvivá väčšina protagonistov revolúcie sa z veľkej politiky a rozhodujúcich postov vyautovala už dávnejšie a pri moci sú dnes, paradoxne, následníci Slobodana Miloševiča zo Socialistickej strany Srbska, vedení Ivicom Dačičom, a odídenci od Miloševičovho súpútnika Vojislava Šešelja z Pokrokovej strany Srbska, vedení Aleksandrom Vučičom. Aj keď sú dnes orientovaní eurointegračne, nemajú veľa dôvodov pripomínať si tento prevrat. Najmenej dôvodov na oslavy majú však obyčajní občania, väčšinu ktorých porevolučný vývoj sklamal. Z nereálnych sľubov a očakávaní sa totiž nenaplnilo takmer nič. Zdĺhavá ekonomická kríza, divoká privatizácia, obohacovanie sa a reformy, ktoré nepriniesli očakávanú rýchlu pozitívnu zmenu, ľudí zdeprimovali.  Demokratickí lídri sa zdiskreditovali natoľko, že dnes drvivá väčšina z nich nemá na chod krajiny nijaký vplyv. V tejto situácii ani neprekvapí výrok politológa prof. Zorana Stojiljkoviča, ktorý pred dvoma rokmi pri príležitosti vydania memoárov Miry Markovičovej, manželky S. Miloševiča, ktorá žije v ruskom exile, pre Rádiotelevíziu Srbska uviedol: „Všetci sme teraz trochu pod tým, čo sme získali posledných štrnásť-pätnásť rokov, pripravení priznať, že sme boli voči Miloševičovmu režimu možno až príliš kritickí.“

Martin Jarinkovič

Článok pôvodne vyšiel v SNN

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali