Mikrovlákna plastov v pitnej vode môžu byť zodpovedné za feminizáciu mužov, tvrdí chemička

Mikrovlákna plastov v pitnej vode môžu byť zodpovedné za feminizáciu mužov, tvrdí chemička

Praha 4. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

 

Zdravotné a genetické riziká mnohých bežne používaných plastov nie sú dodnes úplne ozrejmené. Stále vychádzajú najavo nové negatívne vplyvy, čo potvrdzuje aj rozhovor americkej odborníčky na chémiu a mikroplasty, Sherri Masonovej, pre české Lidové noviny

Ilustračné foto

Podľa odborníčky, dnešná doba je charakterizovateľná ako doba plastov. “Plasty sú všade okolo nás. Niektorí vedci hovoria v širšom zmysle dokonca o úplne novom geologickom období, o antropocéne, a ja s nimi nemám problém súhlasiť, dokonca s nimi v podstate súhlasím,” hovorí v úvode rozhovoru Masonová, ktorá je spoluautorkou jednej z najcitovanejších štúdii posledného obdobia. Holandská výskumná spoločnosť Orb Media dôkladnou analýzou potvrdila prítomnosť plastov vo vode takmer na celom svete.

Reklama

“Sú všade – vo vode, ktorú každý deň pijeme, v potravinách, ktoré každý deň jeme, vo vzduchu, ktorý neustále dýchame, pretože dýchať musíme. Sme s istou nadsádzkou plastoví ľudia.” dodáva Sherri Masonová.

Americká agentúra pre ochranu životného prostredia (United States Environmental Protection Agency) stanovuje, že bezpečný limit je napríklad v prípade azbestu niekoľko miliónov vlákien v litri pitnej vody. Prečo by potom malo byť nebezpečných len niekoľko vlákien plastu v pitnej vode? Masonová hovorí: “Chcela by som zopakovať, že by sme nemali hovoriť o tom, čo je väčší či menší zabijak, ale ak uvádzame konkrétne azbest, potom problém s ním súvisí s dýchaním, pretože jeho vdychovanie škodí pľúcam. Pitie vody z takýmto obsahom je však niečo iné. Nechcem hovoriť, aby sa ľudia, ktorí si prečítajú správu o výsledkoch nášho výskumov, mali začať obávať, že je s ľudstvom koniec, pretože mikrovlákna plastov sú v každej vode, a nehovorím, že to je škodlivé.”

Reklama

“Nemáme napríklad dosť dôkazov, aby u ľudí počet mikrovlákien plastov, ktorý sme odhalili v pitnej vode, vyvolával obavy z bezprostredného ohrozenia nášho zdravia. No pozorujeme negatívny vplyv rastúceho množstva plastov na nižšie organizmy. Napríklad žaby alebo ryby, sú stále vo vode, a preto sa u nich zmeny prejavujú rýchlejšie ako u ľudí a sú drastické. Ak sa pozrieme do histórie, často zisťujeme, že zmeny sa najprv odohrávajú u drobných organizmov. Čo sa deje im, sa nakoniec stane nám. Sú v podstate otvoreným oknom do ľudskej budúcnosti.”

Odborníčka upozorňuje, že ľudstvo v roku 2016 vyprodukovalo až okolo 320 miliónov ton plastov, a nepočítajú sa do toho syntetické vlákna. S nimi by to mohlo byť násobne viac. “Mali by sme si znovu premyslieť náš vzťah k tejto látke a nájsť cesty, ako utlmiť jej používanie skôr, ako budeme v oveľa horšej situácii. Nechcem, aby sa ľudia báli toho, čo jedia a pijú, nechcem, aby sa báli vychádzať z domu od svojich čističiek vzduchu. To nie je cieľom ani môjho konania, ani môjho výskumu. Chcem niečo iné – aby sme začali konať a zmenili svoj prístup,” vyzýva Masonová.

Chemička a výskumníčka v rozhovore odpovedala aj na otázku, či by bol možný život na Zemi bez prítomnosti plastov. “Teraz by som asi mala odpovedať: Samozrejme! Ľudstvo predsa bez plastov dlhé roky žilo, alebo nie? Ale to je nezmysel. Netreba sa strániť všetkého plastického, veď existuje rad oblastí, kde má plast význam. Môžeme ale žiť bez “stupídnych” plastov – napríklad bez plastových vreciek, fliaš či slamiek. Bez týchto “stupídnych” jednorazových plastov žiť nielen môžeme, ale dokonca by sme mali.”

“Sme obklopení chémiou. Prostredie, v ktorom žijeme, je obzvlášť výdatné na syntetické chemikálie a mali by sme zvážiť ich zdravotné dopady, pričom o niektorých z nich nie je pochýb. U žien ide napríklad o skorší nástup puberty, čo v neskoršom živote vedie k častejšiemu výskytu rakoviny vaječníkov a prsníka. U mužov je evidentný drastický prepad v kvalite spermií, zjednodušene povedané klesá množstvo a hustota spermií, a všeobecne možno konštatovať, že syntetické chemikálie prispievajú k feminizácii mužov,” spomína najznámejšie negatívne vplyvy plastov, ktoré už potvrdilo viacero výskumov.

Ďalej Masonová vysvetľuje nový trend – feminizáciu mužov. “Napríklad sa mužom zmenšuje penis alebo sa zmenšuje plocha medzi ich análnym otvorom a mieškom – to všetko možno spolusúvisí s výskytom syntetických chemikálií.”

Reklama

Hovorí aj o vyššom výskyte poruchy pozornosti s hyperaktivitou ADHD a autizmu alebo o náraste problémov s obezitou. “Nechcem aby sa to zhoršovalo, a preto žiadam naše aktívnejšie konanie. A nechcem to len kvôli sebe, ale aj kvôli transgeneračnému prenosu, pretože nejde len o to, že sa muži feminizujú či ženy pravdepodobnejšie dostanú rakovinu prsníka alebo niečo podobne zhubného, ​​ale aj o to, že tehotné či dojčiace ženy všetko odovzdávajú svojim doteraz nenarodeným alebo sotva narodeným deťom.”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:15

Ruskí predstavitelia v nedeľu opäť pohrozili Západu tvrdou reakciou v prípade, že skonfiškuje zmrazený ruský majetok. A sľúbili “nekonečné” právne problémy a odvetné opatrenia. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová na sociálnej sieti Telegram uviedla, že Rusko nikdy neodstúpi územia zabrané na Ukrajine výmenou za vrátenie zmrazených aktív.

14:54

Slovenskí strelci nepostúpili do finále skeetu v rámci olympijskej kvalifikácie brokárov v Dauhe. Najlepšie umiestnenie dosiahla medzi ženami Monika Štibravá, ktorá s nástrelom 118 bodov obsadila 14. miesto. Do finále postúpilo šesť najlepších strelkýň z kvalifikácie.

14:53

Ministerstvo financií (MF) SR uvažuje nad možnosťou vydávať štátne dlhopisy, ktoré by si mohli kúpiť priamo bežní ľudia. Ich úročenie by bolo zaujímavejšie ako na účtoch v bankách, zároveň by bolo výhodnejšie aj pre štát oproti predaju na finančných trhoch. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to konštatoval šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

14:52

Nemecká spolková ministerka pre školstvo a výskum Bettina Starková-Watzingerová na margo nedávnych zadržaní apeluje na univerzity, aby dôkladne preverili spoločné projekty s Čínou. “Zatknutie troch Nemcov pre podozrenie zo špionáže opäť jasne ukazuje, že v našich vzťahoch s Čínou nesmieme byť naivní,” uviedla politička pre nemecký magazín Wirtschaftswoche.

14:45

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že jeho sily prevzali kontrolu nad ukrajinskou dedinou Novobachmutivka, ktorá sa nachádza približne desať kilometrov severne od dobytej Avdijivky v Doneckej oblasti.

14:44

Viac než 2000 ľudí sa nemecké úrady rozhodli evakuovať na severe krajiny po objavení zrejme nevybuchnutej munície z čias druhej svetovej vojny.

14:39

Ruské drony v noci na nedeľu udreli na juhoukrajinské mesto Mykolajiv, čo spôsobilo vážne poškodenie na miestnom hoteli a na energetickej infraštruktúre. Informoval o tom gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim.

14:15

Pápež František viedol v nedeľu bohoslužbu na Námestí sv. Marka v Benátkach a varoval pritom pred poškodzovaním životného prostredia a nadmerným cestovným ruchom.

12:43

Bangladéšske úrady v nedeľu vydali ďalšiu trojdňovú výstrahu pred horúčavami. Reagujú tak na najdlhšiu vlnu horúčav v tejto juhoázijskej krajine za posledných 75 rokov, ktorá pretrváva už 29 dní.

12:33

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v nedeľu uviedol, že Spojené štáty sú jedinou krajinou, ktorá je schopná zastaviť možnú izraelskú inváziu do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali