Clark: Môže sa kríza ukrajinského charakteru odohrať v Kazachstane?

Clark: Môže sa kríza ukrajinského charakteru odohrať v Kazachstane?

Londýn/Bratislava 29. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergey Vaganov)

 

Napriek tomu, že sa celá pozornosť takmer výhradne zameriava na vzťahy Ruska so Západom, má kríza na Ukrajine znepokojujúci vplyv v rámci celého postsovietskeho priestoru, napísal pre britský magazín New Statesman David Clark, nezávislý novinár a bývalý poradca niekdajšieho britského ministra zahraničných vecí Robina Cooka

Ilustračné foto
Ilustračné foto

To podľa Clarka platí aj o strednej Ázii, kde – i napriek občasným odchýlkam – pretrvali od rozpadu Sovietskeho zväzu úzke a priateľské vzťahy s Moskvou ako norma. V regióne, kde bola rivalita medzi veľkými mocnosťami častým zdrojom konfliktov a napätí, sú vlády citlivé na čokoľvek, čo by mohlo narušiť existujúcu rovnováhu vzťahov, upozorňuje Clark a dodáva, že tento fakt má už teraz vplyv na podporu nových politických zoskupení a komplikuje plány na eurázijskú integráciu pod ruským vedením.

Reklama

Pád Ukrajiny predstavuje podľa Clarka osobitnú výzvu pre Kazachstan, najväčšiu stredoázijskú republiku, ktorá v posledných dvoch desaťročiach vykonávala jednu z najjemnejších a najúspešnejších zahraničných politík zo všetkých bývalých sovietskych štátov. Kazachstan zdieľa s Ruskom hranice v dĺžke 6467 kilometrov a medzi jeho obyvateľstvom žije veľké množstvo etnických Rusov – takmer štvrtina z celkového počtu obyvateľstva. A jeho reakcia na ukrajinskú krízu vychádza práve z tejto existenčnej reality, analyzuje pre New Statesman editor politického blogu Shifting Grounds. Nechcejúc si pohnevať Moskvu, ale ani dovoliť precedens v rámci revízie hraníc, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev vyjadril “pochopenie” nad ruskou anexiou Krymu, pričom však vyzval na zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny, ktoré má byť výsledkom rokovaní.

Takéto jednanie je v súlade s dôsledným politickým balansovaním, ktoré sa Kazachstanu podarilo dosiahnuť od získania nezávislosti. Clark vysvetľuje, že cieľom kazašskej diplomacie je otočiť, za iných okolností zraniteľnú geopolitickú pozíciu vnútrozemskej a na prírodné zdroje bohatej krajiny, vkliesnenej medzi dvoma veľkými mocnosťami, na zdroj svojej diplomatickej sily. Čo jej praktici označujú ako “viacvektorová” zahraničná politika, spočíva v budovaní rozsiahlej siete bilaterálnych vzťahov a maximalizácii multilaterálnej účasti naprieč širokou škálou medzinárodných organizácií. Kazachstan je aktuálne súčasťou Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS). V januári sa Kazachstan s Ruskom a Bieloruskom stal zakladajúcim členom Eurázijskej ekonomickej únie (EEÚ) a tento mesiac vstupuje do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Reklama

Diverzifikácia zahraničných vzťahov Kazachstanu je podľa Clarka vykonávaná ako úmyselná stratégia zameraná na posilnenie jeho suverenity tým, že zabraňuje nadmernej závislosti od jedného “vektora”. A jeho lídrom dáva priestor, aby svoju krajinu stavali do pozície mosta medzi východom a západom, sprostredkovaním komunikácie a rozvoja vzťahov vo vzájomnom prospechu. Ako účastník programu Partnerstva pre mier Severoatlantickej aliancie a člen ruskom vedenej Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti sú kazašské vojenské manévre – pod názvom Orol stepný – pravdepodobne jedinou pôdou, kde je stále možné stretnutie ozbrojených zložiek týchto dvoch organizácií.

V tomto kontexte sa musí chápať aj členstvo v Eurázijskej ekonomickej únii, napísal Clark. Eurazianizmus, obhajovaný prezidentom Nazarbajevom, je vyjadrením identity jeho krajiny ako križovatky medzi kontinentmi a kultúrami, a nie je to pozvánka na obnovenie výsostnej sféry ruského vplyvu, ako sa domnievali niektoré hlasy na Západe. A účasť Kazachstanu v EEÚ sa preto odvíja od národných záujmov, vysvetlil Clark a uviedol príklad, keď vlani v auguste ruský prezident Vladimir Putin opísal Kazachstan ako časť “ruského sveta” a odhalil tak otázku jeho budúcej štátnosti, na čo Nazarbajev verejne pohrozil odstúpením z projektu.

Podľa Clarka Kazachstan vníma EEÚ ako čisto ekonomické partnerstvo a – s ohľadom na aktuálne trendy – nie ako to nevyhnutne najdôležitejšie. Vstup Ruska by pre Astanu mohol priniesť obdobie stagnácie, pričom užšie vzťahy s ekonomicky dynamickou Čínou jej zabezpečia lepšie vyhliadky na rast a investície. Čína sa už teraz stala hlavným investorom v kazašskom energetickom sektore, spomenul Clark a zdôraznil, že vybudovanie ropných a plynových potrubí na vývoz energetických dodávok do Číny zredukovali závislosť Kazachstanu od sietí potrubí zo sovietskej éry, ktoré ho v minulosti spájali s Ruskom.

Rozvíjajúce sa hospodárske vzťahy s Čínou sú však podľa neho aj o inom, ako len o vývoze prírodných zdrojov. Obe krajiny sú hlavnými partnermi pri nastoľovaní čínskej vízie novej hodvábnej cesty spájajúcej Európu a Áziu, a to cez rozrastajúcu sa sieť modernej cestnej a železničnej infraštruktúry či telekomunikačnej a energetickej siete. Od roku 2013 Čína a Kazachstan podpísali bilaterálne investičné a infraštrukturálne dohody v celkovej hodnote 68 miliárd dolárov. S rastom investičného potenciálu Číny v západnom regióne sa tak podľa Clarka zodpovedajúcim spôsobom posilní i kazašský ekonomický a politický vplyv v regióne. Jeho cieľ – stať sa jednou z 30 najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík vo svete – je síce ambiciózny, nie však pritiahnutý za vlasy, konštatuje.

Západný “vektor” zahraničnej politiky Kazachstanu je i naďalej dôležitý, ale nie je tak silný, ako bol bezprostredne v období po dosiahnutí nezávislosti, keď boli hlavným zahraničným investorom Astany Spojené štáty, upozornil Clark. Po tom, ako sa Washington začal zameriavať primárne na Pacifik a stiahnutie jednotiek z Afganistanu, sa podľa neho zmenšil vplyv USA v regióne. Kazachstan sa to preto snaží vynahradzovať posilňovaním ďalšej spolupráce. V januári podpísaná Dohoda o posilnení partnerstva a spolupráce s Európskou úniou sa zameriava na prehĺbenie vzájomných obchodných liniek a politického dialógu. Postavenie významného obchodného partnera získala tiež Južná Kórea, Kazachstan ďalej vyvíja snahy o kultiváciu vzťahov s arabskými štátmi Perzského zálivu. Za ďalší región, ktorý je oblasťou rastúceho záujmu Kazachstanu, Clark označil oblasť južnej Ázie.

Reklama

Kazachstan oproti iným krajinám disponuje omnoho väčšími diplomatickými možnosťami a pracuje s nimi so značnými zručnosťami, konštatuje v závere analýzy Clark. A to je podľa neho hlavným dôvodom, prečo je nepravdepodobné, aby sa ukrajinský scenár zopakoval aj v strednej Ázii. Kazašskí lídri sa postarajú o to, aby v budúcnosti zaistili zotrvanie v priateľstve s Ruskom a vytvorili rovnováhu vo vzťahoch s Čínou.

Eurázijskú integráciu a vzájomnú závislosť Kazachstan využil na to, aby pre seba vybojoval silné a nezávislé miesto regionálnej mocnosti. A vzhľadom k jeho východiskovej pozícii – ako stojatej vody rozdrobujúcej sa ríše, ktorú mal pred 25 rokmi – je to podľa Clarka významný úspech.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali