Británia v otrasoch

Británia v otrasoch

Londýn/Bratislava 14. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Mike Groll)

 

Kurz britskej libry dosiahol najnižšiu úroveň za posledných 168 rokov. Voči euru klesla libra až pod úroveň 1.1 eura a voči doláru pod úroveň 1.22 dolára

Na viac ako sedemnástich letiskách v krajine bolo možné dostať za libru len 0.99 eura. Najhorší kurz bol v zmenárni Moneycorp na letisku v Southamptone, kde dostali ľudia za libru len 0.88 eura. Ide však aj výšku marže zmenárni, preto údaj nemá vysokú vypovedaciu hodnotu. Oslabenie má však pozitívny efekt na export, ktorí rastie.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Libra klesá predovšetkým kvôli neistote investorov, ktorú spôsobuje už dnes budúca aktivácia päťdesiateho článku Lisabonskej zmluvy v marci 2017, ktorú avizovala britská premiérka Theresa Mayová na stretnutí Konzervatívnej strany. Oficiálne vystúpenie Británie z Európskej únie je očakávané 2 roky po tomto dátume, teda v marci 2019.

bratislavské letisko M.R.Štefánika lietadlá typ TU - 154M premávka lety Ruská letecká spoloènos Aeroflot turizmus

Reklama

Analytici a ekonómovia predpokladajú pomerne tvrdý spôsob odchodu, ktorý bude sprevádzaný vylúčením Veľkej Británie z jednotného európskeho trhu a sprísnením imigračných kontrol na hraniciach krajiny. Tie sa však sprísňujú už dnes v reakcii na známe prípady často nevedomého pašovania imigrantov z Francúzska, konkrétne utečeneckého tábora v Calais.

Faktom je, že imigrantov je vo Veľkej Británii už iba podľa oficiálnych čísel vysoký počet. Podľa posledných údajov z 31,6 milióna pracujúcich ľudí je až 5,4 milióna zo zahraničia. 17 % pracovnej sily tak tvoria prisťahovalci. Prirodzene pre niektoré odvetvia ekonomiky sú imigranti dôležitejší ako pre iné. Pracovná sila je veľmi potrebná najmä v poľnohospodárstve, IT, potravinárskom priemysle a stavebníctve.

12,1 % zo všetkých ľudí pracujúcich v stavebníctve sú prisťahovalci. Stavebné spoločnosti tvrdia, že ich práca bude čeliť problémom, pokiaľ stratia kvalifikovaných pracovníkov z krajín EÚ. 30% lekárov a 21% zdravotných sestier pracujúcich v krajine nie sú Briti.

Každý rok prichádza do Británie pol milióna študentov. Okrem toho ďalších 600 000 prichádza do krajiny s cieľom naučiť sa lepšie po anglicky. Skupina ExEdUK vypočítala, že zahraniční študenti prinášajú ekonomike Veľkej Británie približne 11,8 miliárd libier ročne.

Odborníci tvrdia, že neexistuje žiadna súvislosť medzi kvalifikáciou prisťahovalcov a rastom miezd vo Veľkej Británie. Mnohí však vedia, že nízko kvalifikovaní zamestnanci, ktorých je medzi prisťahovalcami väčšina, spoločne s ich slabšou vyjednávaciou pozíciou držia mzdy dole. Následný efekt sa prelieva aj na Britov. Zamestnávateľ prirodzene uprednostní radšej prisťahovalca, ktorému zaplatí minimálnu mzdu.

Reklama

Podľa ministerstva vnútra bude mať viac ako 80 % z približne 3,6 milióna občanov Európskej únie, žijúcich vo Veľkej Británie právo na trvalý pobyt v čase, keď nakoniec krajina vystúpi z EÚ. Mnohí zo zvyšných približne 600 000 pritom ešte môžu dostať “amnestiu na pobyt”.

Britská premiérka Theresa Mayová trvá na tom, aby status občana EÚ vo Veľkej Británii závisel od toho, aké práva získa 1,2 milióna Britov, ktorí dnes žijú v iných krajinách Únie. Taktiež avizuje, že po Brexite budú sprísnené imigračné kontroly voči novým prisťahovalcom. Niektorí ju obviňujú, že si necháva postavenie imigrantov ako žolíka. Podľa súčasných podmienok obyvatelia Európskej únie získavajú právo na trvalý pobyt v inej krajine EÚ až po piatich rokoch.

Londýnsky moslimský starosta Sadiq Khan sa vyjadril pre SkyNew, že vystúpenie Veľkej Británie z jednotného trhu EÚ bude “nezodpovedným krokom”.

 “Silná rétorika ministrov a nepotrebný zhon k aktivovaniu článku 50 Lisabonskej dohody (o vystúpení z Únie) podáva investorom v tomto neistom období zlé signály. Pokiaľ vystúpime z jednotného trhu bez dohody o privilégiách pre britské podniky, následky môžu byť katastrofické.”

Londýn je dnes metropolou, ktorej obyvateľstvo je prevažne nebritské. Počas posledných dvoch desaťročí sa prisťahovalo do mesta viac ako 2 milióny osôb, z ktorých absolútna väčšina bola z iných krajín. Celkovo z troch miliónov obyvateľov mesta, ktorí sa nenarodili v Británii až 40% prišlo z Európy, 30% zo stredného východu a Ázie, 20% z Afriky a 10% z Ameriky alebo Karibiku. Pritom treba dodať, že medzi tými, ktorí sa hoci aj narodili v Británií je čoraz viac detí prisťahovalcov získajúcich občianstvo. Na niektorých miestach si tak turista pripadá, akoby sa ocitol v Afrike a Ázií zároveň.

Reklama

Prisťahovalci žijúci v Británii začali aj s organizáciou akcie Jeden deň bez nás, aby touto formou protestovali proti rastúcemu rasizmu v krajine. Je nutné podotknúť, že rasizmus v Británií skutočne narastá, avšak nedopúšťa sa ho väčšinové obyvateľstvo, ale skupiny násilných mladíkov, ktoré si opatrne vyhliadnu obeť. Pracujúci imigranti budú bojkotovať svoju prácu, aby ukázali, akou dôležitou silou sú pre Spojené kráľovstvo. Často robia veci, na ktoré sú Briti proste príliš “fajnoví” a za mzdy, ktorými pohŕdajú.

Briti majú iste plné právo na to spravovať si svoju krajinu, ako sami uznajú za vhodné, pokúsia sa preto maximálne zabrániť príchodu nových imigrantov, ktorí sú pre krajinu záťažou, vyhostiť súčasných problémových, uzavrieť s EÚ výhodné obchodné zmluvy, posilniť export, ktorému slabá libra veľmi prospieva a stabilizovať krajinu.

Anton Smatanik

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali