Ako sa zbaviť množstva oxidu uhličitého v ovzduší? Premeniť ho na kameň

Ako sa zbaviť množstva oxidu uhličitého v ovzduší? Premeniť ho na kameň

Reykjavík 15. júna 2016 (HSP/Foto:screenshot z youtube)

 

Vedci, ktorí pracujú na Islande, objavili nový spôsob zbavovania sa emisného oxidu uhličitého (CO2) tak, že sa uloží hlboko do zeme a vytvorí tuhú skalu

Náčrt metódy ukladania CO2 do zeme
Náčrt metódy ukladania CO2 do zeme

Výsledky publikované v časopise Science ukazujú, že ukladaním (vstrekovaním) CO2 do vulkanickej horniny dôjde k reakcii, pri ktorej sa vytvoria nové uhličitanové minerály. Takýto spôsob dáva nádej, ako sa efektívne zbavovať oxidu uhličitého vylučovaného do ovzdušia. “Je to veľký krok dopredu,” hovorí geologička Sally Bensonová zo Stanfordskej univerzity v kalifornskom Palo Alto.

Reklama

Jednou z najväčších otázok bolo, kam konkrétne ukladať zachytený plyn. Výskumníci spočiatku uprednostňovali usadené horniny pieskovca v slanej podzemnej vode alebo vyčerpané ropné vrty, pretože priemysel má s nimi dlhoročné skúsenosti. No je tu však obava, že cez praskliny v horninových vrstvách môže CO2 unikať späť do atmosféry.

Takže už v roku 2006 našli islandskí, americkí a francúzski vedci lepší spôsob vstrekovania CO2 do podzemných vrstiev sopečného čadiča pod oceánom. Na rozdiel od pieskovca obsahuje čadič kovy, ktoré reagujú s CO2, čím sa karbonáciou vytvárajú uhličitanové minerály, ako napríklad známy kalcit (vápenec CaCO3). Projekt pod názvom CarbFix prebiehal asi 25 km východne od Reykjavíku, kde je v podzemí množstvo čadiča. CO2 sa tu vytvára z ochladzujúcej sa magmy pod zemou a zhromažďuje v neďalekej geotermálnej elektrárni Hellisheidi.

Reklama

V roku 2012 vedci vstrekli 220 ton CO2 s ťažkým uhlíkom do vrstiev čadiča do hĺbky 400 až 800 metrov. Pridávali k tomu vodu, aby pri reakcii s plynom vznikala kyselina uhličitá. Zisťovaním pH a ďalších vlastností sa dbalo na kontrolu stavu vody z okolitých studní.

 

Po asi roku a pol sa zistilo, že viac ako 95 % hmoty sa premenilo na kalcit a ďalšie minerály. “Bolo veľkým prekvapením, že sýtenie prebehlo tak rýchlo,” hovorí Juerg Matter, geológ v projekte CarbFix z univerzity v Southamptone. Predpokladalo sa totiž najmenej desať rokov. Takže “znamená to, že karbonácia by mohla byť schodnou cestou na ukladanie CO2 pod zemou, trvale a bez rizika úniku”. Potvrdzuje to aj nepublikovaný projekt prebiehajúci v blízkosti rieky Columbia v oblasti Wallula, štát Washington na západe USA.

Existujú desiatky pilotných projektov po celom svete snažiace sa testovať metódu “zachytávania a ukladania uhlíka” (CCS) ako spôsob znižovania emisií CO2 z elektrární, no kvôli príliš vysokým nákladom (50 až 100 USD za tonu CO2) sa v nich podrobnejšie nepokračovalo. Bez finančných stimulov sa výskum ďalej nepohne. Navyše projekt Carbfix si vyžaduje aj značné množstvo vody. Treba tiež vyskúšať aj iné miesta na Zemi, pretože skaly pod Islandom sú odlišné napríklad od tých v Severnom mori.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

18:23

Osemnásťročná žena bola v piatok zranená pri útoku nožom v meste Ramla v strednom Izraeli juhovýchodne od Tel Avivu, uviedla polícia.

18:20

Rumunský súd v piatok schválil začatie pojednávania s kontroverzným influencerom Andrewom Tateom a jeho bratom Tristanom v kauze obchodovania s ľuďmi. Dátum však zatiaľ nestanovil.

18:04

Poľskí colníci zablokovali výjazd Ukrajincov, ktorí na Ukrajinu privážajú približne 20 áut, vrátane áut pre potreby ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa internetových správ škandál vypukol na hraničnom priechode Zosin-Ustilug.

18:03

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyjadril nádej, že ruský prezident Vladimir Putin nebude taký šialený a nezaútočí na Severoatlantickú alianciu (NATO). Povedal to v piatok počas živého streamovania na sociálnych sieťach.

17:56

Pápež František sa zúčastní na pracovnom zasadnutí o umelej inteligencii, ktoré sa uskutoční v júni na summite G7 v Taliansku. Informovala o tom v piatok talianska premiérka Giorgia Meloniová a dodala, že vôbec prvýkrát v histórií sa pápež zúčastní na takýchto stretnutiach v rámci G7.

17:49

Spojené štáty odložili plány na sankcie voči jednotkám izraelskej armády pre porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Vyplýva to z piatkových informácií televízie ABC News.

17:43

Európska únia poskytne Beninu takmer 50 miliónov eur na podporu bezpečnosti a boj proti terorizmu, uviedol v piatok predseda Európskej rady Charles Michel.

17:26

Bábätko zachránené z maternice svojej umierajúcej matky v Pásme Gazy zomrelo, informoval v piatok jeho strýko.

17:06

Novinári talianskej verejnoprávnej spoločnosti RAI plánujú 6. mája vstúpiť do 24-hodinového štrajku na protest proti snahám vlády zasahovať im do práce a nevyhovujúcim pracovným podmienkam. Oznámilo to v piatok odborové hnutie USIGrai.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali