Ako Čína podkopáva technologickú prevahu USA a Európy

Ako Čína podkopáva technologickú prevahu USA a Európy

Peking 4. apríla 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)

 

Čínske investície do technologických startupov USA a Európy a technologické vymoženosti Číny sa stali háklivou témou po nedávnej publikácii článku v The New York Times a stĺpčeku Davida Dodwella v The South China Morning Post

Čínske spoločnosti investujú miliardy dolárov do západných startupov v oblasti moderných technológií, vrátane dvojitého určenia. Podľa mienky Dodwella, riaditeľa Skupiny obchodnej politiky Hongkongu a zástupca podnikateľskej rady APEC, postupuje Čína napriek naivným predstavám Západu k technologickému dominovaniu.

Reklama
Iluistračné foto

Čína platí za “železo” a umelý intelekt

Ako príklad záujmu Číny o amerických nováčikov môže slúžiť príbeh spoločnosti Neural, ktorá pracuje na umelom intelekte. Americká armáda sa obrátila na túto spoločnosť o pomoc vo vývoji vojenských robotov, ale nechcela financovať spoluprácu. A tak dostal Neural nakoniec peniaze od čínskej investičnej spoločnosti so štátnou podporou v ČĽR.

Reklama

V posledných rokoch investuje Čína do amerických startupov v oblasti raketových motorov, snímačov pre námorné bezpilotné stroje, pružné elektroniky pre lietadlá, robotov a umelého intelektu. Vzbudzuje to obavy Washingtone, lebo vlastnenie týchto technológií umožňuje urýchlenie vojensko-technologického rozvoja Číny.

Zástupca Centra strategických a medzinárodných prieskumov James Lewis povedal: “Príčinou obáv je fakt, že Čína je vojenským konkurentom. Čo si počnete s vojenským konkurentom, ktorý je účastníkom vášho najinovatívnejšieho trhu? ”

Čínski investori môžu povzbudiť startup k uzavretiu pre Čínu výhodného partnerstva s inými spoločnosťami, ovplyvniť prijatie rozhodnutí o licenciách, o otázkach intelektuálneho majetku, nehovoriac o už zrejmom prístupe k procesom vývoja a uplatnenia technológií a softvéru.

Američania pripomínajú, že sa Číňania veľmi zaujímajú o nováčikov pracujúci so “železom”, a nie vyvíjajúcich programové alebo mobilné prílohy. Číňania sú ochotní risknúť tam, kde ustupujú iní investori, sú ochotní risknúť investície do “železa”. Podľa zástupcu spoločnosti Neural je v USA veľmi ťažké získať peniaze na podobné projekty.

Jednou z taktík čínskych investorov môže byť kúpa technológií iných amerických spoločností americkým startupom za čínske peniaze, ktoré nevedia o čínskom kapitále sprostredkovateľa.

Reklama

CB Insights oznámila, že v roku 2015 investovala Čína 9,9 miliardy dolárov do amerických technologických startupov iba v Kremíkovom údolí, čo je štyrikrát viac než pred rokom. Podľa údajov The New York Times sa čínski investori podporovaní Pekingom snažia zamestnať amerických zástupcov v Kremíkovom údolí, aby pre nich skupovali technológie v samotnom srdci amerických inovácií.

Čína sa pritom sústreďuje na technológie, ktoré majú radikálne zmeniť budúce vojny: bezpilotné stroje, roboti, umelý intelekt. Podľa údajov Defense Group Čína vidí, že sa americké ozbrojené sily stále viac spoliehajú práve na tieto veci, čo znamená, že Čína potrebuje technológie v tejto sfére, aby dokázala čeliť USA.

 

Pokusy mariť technologické úniky

Ako boj s únikmi sa navrhuje, aby bol Výbor pre zahraničné investície v USA vyzbrojený ešte väčšími právomocami, aby mohol hodnotiť transakcie s čínskymi fondmi a spoločnosťami z hľadiska hrozby pre národnú bezpečnosť. Problém je v tom, že tento výbor kontroluje len veľké transakcie, zatiaľ čo Číňania investujú do menších startupov hneď v počiatočnom štádiu. Podobné transakcie sa odohrávajú tak, že ich nemôžu zaznamenať radary kontrolných orgánov.

Reklama

Okrem toho založil Pentagon v roku 2015 experimentálné oddelenie pre obranné inovácie, ktoré pomáha určiť technologické startupi perspektívne pre investície.

 

Európske dejisko investičných hrátok

Pokusy Číny získať americké technológie nie sú vôbec nové. V minulom roku sa na verejnosť dostala informácie o aktivite Číny aj v Európe.

V máji roku 2016 prijala spoločnosť Aixtron, výrobca zariadení pre zhotovovanie čipov, ponuku na kúpu od fondu Fujian Grand Chip Investment Fund, v októbri ale nemecké ministerstvo hospodárstva oznámilo, že rozhodnutie bolo zrušené. Ako informoval denník Handelsblatt, k zrušeniu došlo po tom, čo americké tajné služby upozornili Nemcko na to, že technológia Aixtron môžu byť použité aj na vojenské účely.

Podľa údajov Ernst & Young bol objem dohôd uzavretých čínskymi investormi v Nemecku v prvom polroku 2016 na úrovni 10,8 miliárd dolárov a podľa stavu ku 31. októbru roku 2016 kúpili investori z Číny 58 nemeckých spoločností, čo je o 19 viac ako v roku 2015. Najväčšou z transakcií bola kúpa kľúčového výrobcu priemyselných robotov Kuka za 4,6 miliárd eur čínskou skupinou Midea Group.

“Európe chýba strategické myslenie v oblasti zahraničných investícií. Keď má nejaká dohoda zmysel z hľadiska ekonomického, potom bude schválená a povolená. A to nie je správne, “usudzuje člen Európskeho parlamentu Markus Ferber.

 

Mýtus o zaostávajúcej Číne

David Dodwell vo svojom stĺpčeku v South China Morning Post zdôrazňuje, že hlavný rozdiel medzi USA a Čínou je v tom, že v prvej z oboch krajín vládnu právnici, zatiaľ čo v druhej inžinieri.

Reklama

Čínska iniciatíva Vyrobené v Číne 2025 bola zo 40% opísaná z nemeckej koncepcie Industrie 4.0, avšak rýchlosť a efektívnosť presadzovania politiky technologickej samostatnosti sú prekvapujúce. Elektronické platby prostredníctvom smartfónov, 5G na celom území Číny do roku 2020, superpočítače, drony, nevídaný rast počtu vnútorných patentov, 3D tlač krvných ciev z kmeňových buniek, rádioteleskopy, dôraz kladený na vlastné R&D centrá a vzdelanie v oblasti presných vied, taký je zoznam úspechov Číny po roku 2000, v ktorom by sa dalo pokračovať.

USA sa celkom oprávnene obávajú, že Čína môže predstihnúť Američanov v rozvoji technológií, zatiaľ čo obyčajní ľudia sa rovnako ako predtým posmievajú Číňanom, ktorí “vedia len kradnúť patenty a zle kopírovať”.

Výhrady Spojených štátov, že Čína sa za pomoci štátnych investícií snaží všetkými možnými spôsobmi urýchliť svoj technologický rozvoj, sú už ale z Dodwellovho hľadiska úplne na smiech: Kto iný než USA predsa musí vedieť, ako štát pomáha svojim technologickým špičkovým spoločnostiam zabezpečovať ich globálne dominovanie?

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:24

V letnej sezóne pomôžu bratislavskému letisku M. R. Štefánika stovky brigádnikov. Podľa generálneho riaditeľa Dušana Novotu je nahlásený dostatok brigádnikov, avšak počas hektických dní ich budú potrebovať viac. Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii za účasti ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD).

letisko M. R. Štefánika
Na snímke zľava minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž ml. (nominant Smer-SD) a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Dušan Novota
16:23

Guvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta vyzval na “včasné, zároveň však iba mierne” znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB). Takýto postup umožní ECB reagovať na zmeny vo vývoji na trhu a zmierniť riziko dlhodobej ekonomickej stagnácie v eurozóne.

16:22

Spojené štáty stiahnu časť svojich vojakov z Čadu, informoval vo štvrtok Pentagón. TASR

16:22

Na začínajúcu sa letnú dovolenkovú sezónu je s odletom z Košíc naplánovaných vyše 900 charterových letov do 17 destinácií v 11 krajinách. Prvý charterový let tejto dovolenkovej sezóny vypravili v piatok skoro ráno, smeroval do egyptskej Hurghady.

16:21

Turecký súd v piatok odsúdil na niekoľko doživotných trestov ženu za účasť na bombovom útoku z roku 2022, ktorý usmrtil šesť ľudí v centre Istanbulu.

16:19

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev v piatok prebieha evakuácia dvoch nemocníc pre obavy z ruských útokov. Oznámili to tamojšie úrady.

16:18

Brita vo veku 20 rokov obvinili z organizovania podpaľačského útoku proti cieľu spojenému s Ukrajinou v Londýne, a to v prospech ruského štátu, oznámila v piatok britská prokuratúra.

15:36

Opakované vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom využití úspor z druhého dôchodkového piliera na investície do infraštruktúry na Slovensku sú prípravou na ich znárodnenie. Sú o tom presvedčené viaceré opozičné strany, ktoré aj v piatok pokračovali v kritike tohto nápadu.

15:32

Viacero lekárov z Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny vyšetrujú pre podozrenie z prijímania úplatkov. Mužom, ktorí sa chceli vyhnúť vojenskej službe, za peniaze vydávali falošné lekárske potvrdenia. Oznámil to v piatok ukrajinský Štátny úradu pre vyšetrovanie (SBI).

15:26

Španielska polícia zaistila 25 ton hašišu v hodnote 50 miliónov eur v prístave Algeciras na juhu krajiny. Drogy boli ukryté v drevených debnách v nákladnom aute z Maroka, ktoré smerovalo do juhofrancúzskeho mesta Perpignan, informovali v piatok španielske úrady.

15:21

Poľnohospodári sú v posledných rokoch svedkami úbytku poľnohospodárskej pôdy, predovšetkým trvalých trávnych porastov. Poľnohospodári sú teda za zachovanie aspoň súčasnej výmery poľnohospodárskej pôdy. Jednoduchšie odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktoré navrhuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny, im v tom môže pomôcť. Uviedla to Jana Holéciová,

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali