čaputová

NAŽIVO

Afganské vládnuce hnutie Taliban vymenovalo svojho prvého vysokého predstaviteľa v Indii od svojho návratu k moci v roku 2021. Predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Talibanu prevzal funkciu chargé d’affaires v Naí Dillí.

08:21

Irán sa na žiadosť Pretórie stiahne z námorného cvičenia, ktoré v súčasnosti prebieha pri pobreží Juhoafrickej republiky a na ktorom sa zúčastňuje viacero členských krajín skupiny BRICS.

08:18

Britská verejnoprávna vysielacia spoločnosť BBC podnikne právne kroky s cieľom dosiahnuť zamietnutie žaloby amerického prezidenta Donalda Trumpa. Táto kauza sa týka prejavu Donalda Trumpa zo 6. januára 2021, ktorý bol v roku 2024 odvysielaný v relácii Panorama v zostrihanej podobe.

07:42

Cyperský prezident Nikos Christodulidis vyhlásil, že sa „nemá čoho obávať“ v súvislosti so škandálom, ktorý si už vynútil odstúpenie šéfa jeho kancelárie a odchod jeho manželky z vedúcej pozície v jednej z významných charitatívnych organizácií. 

07:33

Severná Kórea v uplynulých rokoch vymenila ľudí zodpovedných za ochranu vodcu Kim Čong-una, uviedlo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie citované agentúrou Jonhap.

06:47

Americký senátor Mark Kelly podal na ministra obrany USA Petea Hegsetha žalobu za porušenie Ústavy USA. Hegseth sa ho údajne dopustil tým, že sa snaží Kellyho potrestať za video, v ktorom vyzýval príslušníkov armády a spravodajských služieb, aby odmietali nezákonné rozkazy.

06:46

Za spoluprácu pri obchodovaní s drogami a páchaní finančných trestných činov v najbohatšom talianskom regióne, Lombardsku, bolo v pondelok v Miláne na tresty väzenia odsúdených vyše 60 členov troch hlavných talianskych organizovaných zločineckých skupín.

06:45

Gruzínska prokuratúra oznámila, že s obvineným bývalým premiérom Iraklim Garibašvilim dosiahla dohodu o vine a treste. V jej vyhlásení sa uvádza, že Garibašvili dostane päťročný trest odňatia slobody.

06:45

Marocký minister pre vodné hospodárstvo Nizár Baraka oznámil, že v dôsledku výdatných zrážok počas tohtoročnej zimy sa v Maroku skončilo sedemročné sucho.

06:44

Ministri financií skupiny G7 rokovali vo Washingtone s kolegami z iných krajín o prístupe ku kritickým surovinám. Nemecký minister financií Lars Klingbeil uviedol, že toto stretnutie sa zameralo na spôsoby, ako zlepšiť bezpečnosť dodávok kritických surovín, ktoré sú životne dôležité pre kľúčové technológie a ktorých výroba je často sústredená v niekoľkých krajinách vrátane Číny.

06:43

Americký štát Minnesota podal žalobu proti administratíve prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti so zásahom pracovníkov Imigračného a colného úradu, pri ktorom minulý týždeň v Minneapolise federálny agent smrteľne postrelil 37-ročnú ženu.

06:42

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí ocenil provládne zhromaždenia, ktoré zvolali úrady v reakcii na pretrvávajúce protesty. Podľa Chameneího je účasť na zhromaždeniach varovaním pre Spojené štáty.

06:41

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty zavedú 25-percentné clá na všetky krajiny, ktoré obchodujú s Iránom. Tento svoj krok Trump oznámil na svojej platforme Truth Social.

06:40

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s odvolaním sa na tajné služby vyhlásil, že Rusko pripravuje ďalší rozsiahly útok na Ukrajinu. Dôjsť by k nemu mohlo už v najbližších dňoch a nasadené by doň mohli byť drony, ktorých cieľom by bolo vyradenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, ako aj rakety. Zelenskyj apeloval na Ukrajincov, aby v tejto situácii venovali pozornosť sirénam signalizujúcim letecký útok.

06:33

Takmer 800 budov v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev zostáva bez vykurovania aj tri dni po rozsiahlom ruskom útoku, oznámil primátor Vitalij Kličko.

Včera 20:20

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel vyhlásil, že Havana nevedie rozhovory so Spojenými štátmi. Vyjadril sa po výzve prezidenta USA Donalda Trumpa, aby sa Kuba s Washingtonom dohodla, inak ponesie dôsledky.

Včera 19:36

Sýrske úrady zadržali dvoch členov džihádistickej organizácie Islamský štát pre obvinenia z decembrového bombového útoku na mešitu v meste Homs. 

Včera 19:34

Rusko zaútočilo na ďalšie dve zahraničné civilné lode v Čiernom mori, oznámil ukrajinský vicepremiér pre obnovu Olexij Kuleba na sociálnej sieti Telegram.

Včera 18:58

Líderka venezuelskej opozície a laureátka Nobelovej ceny za mier María Corina Machadová počas audiencie vo Vatikáne vyzvala pápeža Leva XIV., aby pomohol politickým väzňom vo Venezuele. Ľudskoprávne organizácie odhadujú, že takýchto väzňov je v krajine 800 až 1200.

Včera 18:57

Grónska vláda za žiadnych okolností nepripustí, aby Spojené štáty prevzali kontrolu nad týmto arktickým ostrovom. Vyhlásila to a zdôraznila, že bude pracovať na rozvoji grónskej obrany v rámci NATO.

Grónsko: Vláda dôrazne odmieta možnosť, že by kontrolu nad ostrovom prevzali USA
Na snímke pohľad na domy v grónskom meste Nuuk / Foto: TASR/AP-Kwiyeon Ha
Včera 18:56

Moldavská prezidentka Maia Sanduová vyhlásila, že pokiaľ by sa niekedy konalo referendum o zjednotení Moldavska s Rumunskom, hlasovala by za. Podľa jej slov je totiž pre Moldavsko čoraz ťažšie „prežiť“ samostatne.

Včera 18:54

Estónsko zakázalo vstup do krajiny 261 ruským občanom, ktorí sa podľa neho zúčastnili na vojne proti Ukrajine. Rozhodnutie oznámil minister vnútra Igor Taro.

Včera 18:53

Prezidentka Mexika Claudia Sheinbaumová oznámila, že viedla so svojím americkým náprotivkom Donaldom Trumpom dobrý rozhovor o bezpečnosti a úsilí eliminovať obchodovanie s drogami. Lídri diskutovali niekoľko dní po tom, ako prezident USA pohrozil pozemnými útokmi proti drogovým kartelom v Mexiku.

Sheinbaumová hovorila s Trumpom o bezpečnosti aj obchode s drogami
Na snímke mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová / Foto: TASR/AP-Claudia Rosel
Včera 18:52

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó prijal predsedu litovskej koaličnej strany Úsvit Nemanu (Nemuno aušra – NA) Remigijusa Žemaitaitisa. Uviedol to server 444.hu, ktorý podotkol, že litovský politik zastávajúci antisemitské názory rokoval v Budapešti iba dva dni po tom, čo maďarský premiér Viktor Orbán na zjazde Fideszu oznámil, že v Maďarsku platí nulová tolerancia voči antisemitizmu.

Včera 18:52
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Analytik: Zuzana Čaputová ako prezidentka je jeden veľký zlý vtip

Prezidentka Zuzana Čaputová sa zatiaľ ako jediná hlava štátu na svete zapojila do prvoplánovej ľudovej zábavy o fiktívnej anexii Kaliningradu. Na vtip prezidentky sa rozhodol zareagovať analytik a komentátor Eduard Chmelár. Jeho príspevok, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, prinášame v plnom znení, bez úprav

čaputová
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia k referendu o predčasných volieb
❚❚
.

Zuzana Čaputová sa ako jediná hlava štátu na svete zapojila do prvoplánovej ľudovej zábavy o fiktívnej anexii Kaliningradu. Na svojom twitterovom účte (ktorý používa pre posolstvá určené zahraničiu) pod obrázkom s nápisom „Královec is Czechia“ uviedla: „Možno zvážim štátnu návštevu. Alebo aj nie. Gratulujem našim českým priateľom za odhalenie absurdity ruských fiktívnych referend na Ukrajine.“ Hoci čitateľ nemusí pochybovať o mojom nadpriemernom zmysle pre humor, nechcem sa sporiť ani tak o tom, či je to vtipné (podľa mňa ani veľmi nie, lebo takto priamočiaro vysvetlená pointa nie je znakom dô-vtipu, ale pohybuje sa niekde na rozhraní propagandy a trápna). Chcem skôr poukázať na nevhodnosť takejto komunikácie o citlivých veciach zo strany prezidentky republiky, a to napriek tomu (alebo v tomto prípade práve preto), že profesionálny propagandista Denníka N Vladimír Šnídl okomentoval podráždenú reakciu Moskvy, že vraj ruskí propagandisti nepochopili vtip… No tak poďme si zažartovať s extrémnymi centristami na Slovensku.

Začiatkom marca minulého roka vtedajší premiér Igor Matovič pobúril Kyjev, keď počas diskusnej relácie v Rádiu Expres na otázku moderátora, čo sľúbil Rusku za vakcínu Sputnik V, zareagoval, že Zakarpatskú Ukrajinu. A hoci sa Matovič pokúsil vysvetliť, že išlo len o vtip, ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí pobúrene zverejnilo protestnú nótu, predvolalo slovenského chargé d’affaires Matúša Korbu a vyzvalo Matoviča, aby sa oficiálne ospravedlnil za nevhodné slová. Za premiérov výrok sa ukrajinskej strane oficiálne ospravedlnil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok, Matoviča kritizovala aj prezidentka a dnešný predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka sa vyjadril, že mu tie slová „neprídu ani trochu vtipné“. Kde sa zrazu podel zmysel pre humor našich „liberálov“?

Robiť si žarty z Kaliningradu však môže byť politicky ešte citlivejšie. Dnes si toto mesto väčšina ľudí spája iba s ruskými balistickými raketami Iskander, tí vzdelanejší si vybavia, že tu prežil celý život Immanuel Kant a pod názvom Königsberg patrilo Prusku, ale v skutočnosti sa tu majitelia striedali extrémne často. Kráľovec (ako znie jeho slovenský ekvivalent) síce nikdy nepatril Čechom, iba jeho názov je odvodený od českého kráľa Přemysla Otakara II., ktorý sa postavil na čelo križiackych vojsk a križiaci neskôr založili mesto pomenované práve na jeho počesť. Až do 16. storočia to bolo nemecké mesto. V 16. – 17. storočí bol Königsberg jedným z najdôležitejších centier poľskej vedy a kultúry, v rokoch 1756 – 1763 patril Rusom, od roku 1807 Francúzom, aby ho od roku 1871 opäť získalo čerstvo zjednotené Nemecko. Rusku patrí Kaliningrad od roku 1945 nie preto, že ho Červená armáda dobyla (ako zavádza Denník N), ale preto, že tak so súhlasom USA a Veľkej Británie rozhodla Postupimská mierová konferencia, ktorá sa zaoberala rozdelením nacistickej ríše. Ironizovať to znamená spochybňovať výsledky druhej svetovej vojny.

.

Skúsme si teda predstaviť, že by si práve včera, v deň výročia Karpatsko-duklianskej operácie, Zuzana Čaputová zavtipkovala takto: „Zakarpatská Ukrajina je Slovensko.“ A poďme ďalej. Čo keby si pani prezidentka zažartovala takto: „Wroclaw je Nemecko. Aj Štetín je Nemecko. Sudety sú nemecké. Aj Štrasburg je Nemecko.“ Málo? Tak pritvrďme: „Podporujeme španielsku anexiu Gibraltaru. Kalifornia je Mexiko. Aljaška je Rusko. Free Hawaii.“ Čo? Vy sa nesmejete? Vy nemáte zmysel pre humor? No toto… Ako je to možné?

Keby sme boli normálnou krajinou, kde platia jasné a rovnaké pravidlá pre všetkých a za každých okolností, tak v civilizovanej spoločnosti nemusím vysvetľovať, že prezidentka si nemôže dovoliť kopírovať krčmovú zábavu s možnými diplomatickými následkami. Ak nie pre nič iné, tak preto, lebo jej povinnosťou podľa čl. 101 ods. 1 Ústavy SR je reprezentovať Slovenskú republiku. Reprezentovať štát však v rozpore s tým, čo si myslí väčšina obyvateľov neznamená minúť na krajčíra viac ako na odborných poradcov. Reprezentovať Slovensko znamená predstavovať to najlepšie, čo v ňom je, motivovať spoločnosť k najvyšším výkonom a v zahraničnej politike zvlášť – zlepšovať vzťahy s inými krajinami. Neviem o jedinom štáte, s ktorým táto žena zlepšila vzťahy, zato viem o niekoľkých dôležitých štátoch, s ktorými vzťahy so Slovenskou republikou výrazne zhoršila. Zuzana Čaputová takýmito nevhodnými žartami svojej vlasti rozhodne neprospieva. Je to zbytočné a hlúpe prilievanie oleja do ohňa. Žiaľ, hanbu nám nerobí iba v tomto smere.

Už v prezidentskej kampani som opakovane a dôrazne upozorňoval na to, že najsilnejšou právomocou prezidenta republiky je zahraničná politika. Varoval som pred tým, aby na čelo štátu nastúpil človek, ktorý v tejto oblasti nie je doma. Napriek tomu si občania zvolili Zuzanu Čaputovú, ktorá sama priznala, že zahraničná politika je jej najslabšou stránkou, čo predvádza deň čo deň. Zatiaľ najvážnejší prešľap urobila pred niekoľkými dňami, kedy bez konzultácie s predsedom parlamentu, bez konzultácie s predsedom vlády a bez konzultácie s ministrom zahraničných vecí podporila žiadosť Volodymyra Zelenského o podstatné zvýšenie vojenskej pomoci jeho vláde a o urýchlené prijatie Ukrajiny do NATO.

Keby sa presadil tento návrh, znamenal by nielen najväčšiu eskaláciu konfliktu od jeho začiatku, ale aj priame zapojenie ozbrojených síl členských štátov NATO, vrátane Slovenska, do vojny s Ruskom, čo sa prakticky rovná tretej svetovej vojne. Kto vie, o čom hovorím, tak musí chápať, že popri tomto boli cesty Andreja Danka do Ruska nevinnou turistikou. Pamätáte sa ešte, ako ambasáda USA donucovala troch najvyšších ústavných činiteľov za moralizujúceho potlesku mainstreamových médií k prísahe vernosti jednotnej zahraničnej politike? Kde sa podeli tie výzvy na spoločný postup teraz? Zdôraznime, že Čaputová týmto apelom na prijatie štátu vo vojnovom stave do NATO zaujala krajne nezodpovedný postoj, ktorý je okrajový a extrémny nielen v rámci EÚ, ale aj v rámci Severoatlantickej aliancie. A v tejto súvislosti je desivé uvedomiť si, že práve táto osoba bez elementárnej znalosti medzinárodných vzťahov, bez schopnosti strategicky uvažovať, bez zmyslu pre geopolitickú zodpovednosť – že práve ona je hlavnou veliteľkou ozbrojených síl Slovenskej republiky.

No ani jej výzva na výrazné zvýšenie vojenskej pomoci Kyjevu nie je nevinná. Jednak si uvedomme, že hovoríme o najskorumpovanejšom štáte Európy, ktorý nevie (alebo nechce) účinne kontrolovať finančné toky a o rozdeľovaní peňazí netransparentne rozhoduje Zelenského junta napojená na oligarchiu. Po druhé, už teraz predstavujú západné dotácie tretinu štátneho rozpočtu Ukrajiny. A po tretie, Čaputová sa tak nepriamo pridala k šialenému návrhu poľského premiéra Morawieckeho, ktorý žiada EÚ, aby dávala Ukrajine takú istú sumu ako USA, teda 1,5 miliardy dolárov mesačne. Ak zoberieme do úvahy, že Európska únia sa v pondelok zaviazala poslať Zelenského vláde ďalších 5 miliárd eur, namieste je otázka, či je cieľom EÚ živiť Ukrajinu. Vo svetle týchto faktov je nesmierne falošné, ak Zuzana Čaputová na jednej strane vyzýva vládu, aby viac pomáhala ľuďom, a na druhej strane súhlasí s tým, aby ich z našich vlastných peňazí takto okrádala. Alebo to máme tiež považovať za vtip?

.

Uvedomte si, prosím, jednu vec: keby takto „žartoval“ Robert Fico na adresu USA, jeho protivníci by požadovali jeho demisiu. Keby sa takto pokúšal zatiahnuť Slovensko do priamej vojny Ivan Gašparovič, padol by návrh na jeho obžalobu za vlastizradu. V prípade Zuzany Čaputovej sú však mainstreamové médiá neobyčajne zhovievavé, a to aj vtedy, keď si neplní povinnosti a tvári sa, že keď sa hrá na kráľovnú, ktorou nie je, tvrdo pracuje. A keď si už tak bujaro žartujeme: neviete, kde je prezident Rizman? Jeho partnerka má nabitý program prvej dámy pozostávajúci z návštev domovov seniorov a detí, ochutnávok báboviek a kurzov pletenia, ale hlavu štátu stále nemáme…

Eduard Chmelár

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

.
.
.

Život sa v roku 2026 skomplikuje. Začne vláda konečne reagovať na každodenné problémy ľudí?

Trestný zákon upravený, kultúra opravená, hodnotové otázky v Ústave vyjasnené. Je najvyšší čas na riešenie existenčných otázok obyčajných ľudí –…

13. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Ústavný súd odmietol sťažnosť Matúša Šutaja Eštoka proti kontumačnému rozsudku

Ústavný súd SR odmietol ústavnú sťažnosť ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) proti vlaňajšiemu „kontumačnému“ rozsudku Mestského súdu Bratislava IV…

13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bezpečnostná rada OSN zvolala mimoriadne zasadnutie. Diskutovalo sa o raketovom útoku Orešnik

Bezpečnostná rada OSN zvolala mimoriadne zasadnutie venované Ukrajine, na ktorom sa diskutovalo o raketovom útoku „Orešnik“ na Ľvovskú oblasť

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

STVR pod Flašíkovou: audit šetrí na ľuďoch, zmluvy bežia ďalej

Nové vedenie je pri produkcii odkázané na úzky trh, otázniky však vyvolávajú bežné dodávky, služby a symbolické „paradoxy“ spoluprác

13. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Británia chce začať zadržiavať tankery tieňového loďstva, vláda krajiny už na to našla zámienku

Británia chce začať zadržiavať tankery tieňového loďstva, vláda krajiny už na to našla právne opodstatnenie, informuje BBC

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Hladná furt 4 – Rýchle a jednoduché recepty

WAU! Štvrtá kniha tejto milovanej série. Opäť je to poriadna zbierka receptov pre všetkých hladošov, ktorí ľúbia fajné jedlo, no…

13. 01. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Drahá chémia. Podarí sa Trumpovi zraziť svetové ceny ropy s pomocou Venezuely?

Jedným z oficiálne oznámených dôvodov útoku USA na Venezuelu a únosu Madura bolo to, že vlády tejto krajiny „ukradli Američanom…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov

Vesmírna hanba? Rusko súťaží v štartoch rakiet s Novým Zélandom

Do USA a Číny má už tak ďaleko ako na Mesiac. A predtým na Čínu hľadelo zhovievavo zvrchu. Pritom predáva…

13. 01. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Grónska vláda za žiadnych okolností neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi

Grónska vláda vyhlásila, že neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, po tom, čo americký prezident Donald Trump uviedol,…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Poľský prezident blokuje implementáciu digitálneho zákona Európskej únie z dôvodu obáv o slobodu prejavu

Poľský prezident Karol Nawrocki vetoval vládny návrh zákona, ktorý by v Poľsku implementoval Zákon Európskej únie o digitálnych službách .…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo obrany Ruskej federácie oznámilo, čo zasiahlo Orešnikom

Uvádza sa, že tam prebiehala oprava a údržba leteckej techniky Ukrajinských ozbrojených síl, vrátane lietadiel F-16 a MiG-29, a vyrábali…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kaja Kallasová presadzuje nové sankcie voči Iránu po smrtiacom zásahu

Opatrenia by vychádzali z rozsiahleho rámca sankcií Európkej únie voči Iránu za porušovanie ľudských práv, jadrové aktivity a podporu vojny…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

13. 01. 2026 | Aktualizované 13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Aktualizované 13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

„Práca pre Slovensko prináša pokrok, ale občas aj chyby“

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v televíznej diskusnej relácii hovoril o tom, že má ešte veľa chuti a energie robiť…

13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Víťazstvo Fideszu je čoraz istejšie

Podľa najnovšieho prieskumu maďarského inštitútu Nézőpont, ak by sa voľby konali túto nedeľu, získal by vládnuci Fidesz 47 percent hlasov,…

13. 01. 2026 | 0 komentárov

Známka fanatismu

Že někdo ztratil smysl pro střízlivou analýzu a propadl iracionálnímu fanatismu, to poznáte mimo jiné podle toho, že zcela ztratí…

13. 01. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump hrozí Kube a navrhuje, aby uzavreli dohodu teraz, kým nie je neskoro

Donald Trump navrhuje, aby Kuba rýchlo uzavrela dohodu s Washingtonom, keďže oznámil, že karibská krajina už nebude dostávať ropu ani…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Jak trvalé je vymytí mozků?

Pokud někdo zásadním způsobem ovlivní mladou generaci , předurčí tím podobu národního života na 50 a více let? To je…

13. 01. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Blahoslavený Emil Szramek

Blahoslavený Emil Szramek bol mužom hlbokej viery, neúnavnej práce a nesmiernej lásky k blížnemu, ktorého životný príbeh sa stal symbolom…

13. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Stotisícová armáda pre Európu: spása alebo posledný klinec do našej rakvy?

Európa bude čeliť v roku 2026 existenčnej kríze z dôvodov ekonomických, sociálnych, ale aj vojenských. Na jej záchranu však vymýšľajú…

12. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý poľský premiér reaguje na udelenie azylu bývalému ministrovi spravodlivosti v Maďarsku

Zbigniew Ziobro, bývalý poľský minister spravodlivosti za konzervatívnu stranu Právo a spravodlivosť , dostal v Maďarsku azyl ako politický utečenec…

13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Keď sa neschopnosť stane samozrejmosťou

Neschopnosť sa na týchto fotografiách neprejavuje ako výnimka, ale ako znepokojujúca norma. Zábery zachytávajú momenty, v ktorých zdravý rozum, bezpečnostné…

13. 01. 2026 | 0 komentárov

Rozhodnutie o Duckého zmenkách považuje SPP za škandalózne, podá dovolanie

Slovenský plynárenský priemysel sa nestotožňuje s podľa neho škandalóznym rozhodnutím Najvyššieho súdu SR vo veci tzv. Duckého zmeniek, ktorý zrušil…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Aston Villa a Tottenham súperia o prestup spoluhráča Dávida Hancka

Všetko nasvedčuje tomu, že londýnskemu Tottenhamu sa podarilo uchmatnúť Conora Gallaghera z Atletica Madrid skôr, ako sa upísal Aston Ville,…

13. 01. 2026 | 0 komentárov

Svedok opisuje Trumpov zásah v Caracase. Amerika použila zvukové zbrane

„Ako keby mi mala explodovať hlava,“ hovorí svedok zásahu USA v Caracase. Spojené štáty použili pri zajatí venezuelského prezidenta Nicolása…

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruský protivzdušný raketový komplex S-300 zničil stíhačku F-16 ukrajinských ozbrojených síl

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Aktualizované 12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slafkovského s tromi bodmi menovali za druhú hviezdu duelu s Vancouverom

Hokejistom Montrealu Canadiens sa v domácej hale Bell Centre darí, čo potvrdili aj dnes v noci, keď v nej privítali…

13. 01. 2026 | 0 komentárov

Horor a hrôza. Nikto sa im nevyrovná. Ruskí sérioví vrahovia

Každý už pravdepodobne počul o Andrejovi Čikatilovi. Osudy „angarského maniaka“ Michaila Popkova alebo travičky detí Tamary Ivanutiny sú však málo…

12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európe ponúkajú na výber medzi Ukrajinou a Grónskom

Brusel, 12. januára 2026 - Americká armáda začala pracovať na pláne invázie do Grónska. Ako informuje denník The Daily Mail,…

13. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Afganské vládnuce hnutie Taliban vymenovalo svojho prvého vysokého predstaviteľa v Indii od svojho návratu k moci v roku 2021. Predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Talibanu prevzal funkciu chargé d’affaires v Naí Dillí.

08:21

Irán sa na žiadosť Pretórie stiahne z námorného cvičenia, ktoré v súčasnosti prebieha pri pobreží Juhoafrickej republiky a na ktorom sa zúčastňuje viacero členských krajín skupiny BRICS.

08:18

Britská verejnoprávna vysielacia spoločnosť BBC podnikne právne kroky s cieľom dosiahnuť zamietnutie žaloby amerického prezidenta Donalda Trumpa. Táto kauza sa týka prejavu Donalda Trumpa zo 6. januára 2021, ktorý bol v roku 2024 odvysielaný v relácii Panorama v zostrihanej podobe.

07:42

Cyperský prezident Nikos Christodulidis vyhlásil, že sa „nemá čoho obávať“ v súvislosti so škandálom, ktorý si už vynútil odstúpenie šéfa jeho kancelárie a odchod jeho manželky z vedúcej pozície v jednej z významných charitatívnych organizácií. 

07:33

Severná Kórea v uplynulých rokoch vymenila ľudí zodpovedných za ochranu vodcu Kim Čong-una, uviedlo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie citované agentúrou Jonhap.

06:47

.

Kéry k útoku na Schutza: „Zneužívanie incidentu na politické útoky neakceptujem“

Cez víkend sa dostala na verejnosť správa o útoku na Petra Schutza, politického komentátora známeho najmä v progresívnych kruhoch. Novinár…

12. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump veľmi nerád riskuje. Desia ho „nekonečné vojny“ a straty medzi Američanmi

USA, 12. januára 2026 - Za posledné roky by sme si už mali zvyknúť na všetko, ale svetová politika dosahuje…

13. 01. 2026 | 0 komentárov

Iránsky minister zahraničných vecí vysvetlil aktuálnu situáciu okolo protestov

Minister zahraničných vecí Iránu vyhlásil, že napriek pokračujúcim nepokojom majú iránske orgány situáciu s protestmi pod kontrolou

12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo je spoofing a ako ho odhaliť: Praktický sprievodca ochranou pred podvodmi

Spoofing je forma kybernetického podvodu, pri ktorej sa útočník vydáva za dôveryhodnú osobu, firmu alebo inštitúciu s cieľom oklamať obeť.…

13. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Brusel ponúkol Pekingu alternatívu k vysokým dovozným clám na elektromobily

Európska únia v pondelok ponúkla Číne alternatívu k clám v spore o vysoké dovozné sadzby na čínske elektromobily. Európska komisia…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fico: Samosprávy by si mali vyberať zhotoviteľov nájomných bytov jednoduchšie

Vláda uvažuje oslobodiť mestá a obce od komplikovaného verejného obstarávania obecných a mestských nájomných bytov. Chce im umožniť, aby si…

12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Andrej Valihora

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov