VYHLÁSENIE: Minister Lajčák na konferencii Zväzu automobilového priemyslu SR

Bratislava 15. júna (TASR) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák vystúpil 15. júna 2012 na konferencii Zväzu automobilového priemyslu SR o transformácii odborného vzdelávania a prípravy, ktorej leitmotívom je motto "Aby každý absolvent mal uplatnenie". Šéf slovenskej diplomacie vo svojom vystúpení upozornil na alarmujúci stav nezamestnanosti v EÚ, kde nemá prácu približne 24 miliónov ľudí. Najohrozenejšou skupinou je práve mladá generácia a Miroslav Lajčák informoval o zámere vlády SR presunúť časť štrukturálnych fondov v prospech zamestnanosti mladých a na rozvoj malých a stredných podnikov.

Nasleduje celé znenie prejavu ministra Miroslava Lajčáka:

"Vážený pán prezident Zväzu automobilového priemyslu, vážený pán podpredseda Európskej komisie, vážení páni ministri, dámy a páni, opakovať skutočnosť, že automobilovému priemyslu patrí v slovenskej ekonomike kľúčové miesto je nosením dreva do lesa. Zamestnáva významné množstvo pracovníkov vrátane mladých špecialistov. Som preto rád, že sa môžem s Vami podeliť o môj pohľad na takú aktuálnu tému akou je odborné vzdelávanie a s ním úzko súvisiaca zamestnanosť mladých ľudí osobitne v aktuálnom európskom kontexte.

Súčasný stav nezamestnanosti v Európe je vskutku alarmujúci. Bez práce je momentálne viac ako 24 miliónov ľudí, pričom najohrozenejšou skupinou je práve mladá generácia. V rámci Európskej únie patrí Slovenskej republike veľmi nelichotivé tretie miesto, keď je u nás bez práce každý tretí mladý človek. Pokiaľ nebudeme systémovo hľadať cesty riešenia tohto závažného problému, reálne hrozí, že desaťtisíce mladých ľudí sa stanú dlhodobo nezamestnanými a ich pracovný, ale aj ľudský potenciál zostane nevyužitý.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso predstavil na Európskej rade koncom januára iniciatívu, ktorá poskytla možnosť realokovať štrukturálne fondy na podporu zamestnanosti mladých a na rozvoj malých a stredných podnikov. Slovenská republika ako jedna z mála dotknutých krajín sa tejto iniciatívy pevne chopila a už v máji vláda SR schválila realokáciu do dvoch operačných programov v celkovej výške 345 miliónov EUR.

Tie majú pomôcť vytvoriť približne 15 000 pracovných pozícií pre mladých ľudí. Súčasne majú uľahčiť prístup malých a stredných podnikov k financovaniu, keďže viac ako 95% podnikov v najvyspelejších krajinách sveta OECD sú malé a stredné podniky. Na celkovej tvorbe pracovných miest sa vo väčšine krajín podieľajú až 60-70 percentami.

Európska komisia v súčasnosti s členskými štátmi Únie rokuje o finálnej podobe špecifických usmernení pre krajiny a o balíkoch odporúčaní, ktoré identifikujú najväčšie hospodárske slabiny členských štátov. Zároveň ich zaviaže k výkonu takých národných politík, ktoré tieto nedostatky odstránia, respektíve aspoň výrazne obmedzia.

Usmernenia, ktoré Komisia adresovala Slovenskej republike sú rázne, jednoznačné a my sme ich pripravení akceptovať, ale hlavne plniť. Jedno z odporúčaní sa týka práve vysokej nezamestnanosti mladých a zmene nastavenia aktívnej politiky trhu práce, čo bude pre Slovenskú republiku veľkou výzvou.

Okrem priamych zásahov do trhu práce, ako je podpora a tvorba pracovných miest pre mladých pomocou aktívnej politiky trhu práce a zlepšenie služieb zamestnanosti, ktoré im uľahčia vstup a orientáciu na pracovnom trhu, je kľúčové pristúpiť k zintenzívneniu kontaktov so zamestnávateľmi a s podnikateľských prostredím.

Žiaľ, faktom je, že výhrady Komisie, ale aj iných medzinárodných štruktúr, (napr. OECD), k nesúladu formálneho vzdelávania s reálnymi potrebami trhu práce sa neobjavujú po prvýkrát. Tento nesúlad je pritom jednou z hlavných príčin vysokej nezamestnanosti mladých ľudí na Slovensku. Napriek skutočnosti, že patríme k  európskej špičke v pomere počtu obyvateľov s dosiahnutým stredoškolským vzdelaním, realitou je, že absolventi stredných a stredných odborných škôl vychádzajú z týchto zariadení nepripravení a nie sú schopní nájsť si zamestnanie kvôli ich nedostatočnej praktickej kvalifikácii. Príčinou je často veľmi nízka úroveň ich poznatkov pre praktické využitie ako aj nízka úroveň ich jazykovej pripravenosti.

Ukazuje sa, že v blízkej budúcnosti bude potrebné začať intenzívne rokovania so zamestnávateľmi, aby aktívne vstupovali do procesov tvorby vzdelávacích programov na školách, ale aj mimo nich. Pozitívny príklad si môžeme zobrať z mnohých členských krajín EÚ – v susednom Rakúsku, ale aj Nemecku či Holandsku. Vzdelávacie inštitúcie a školy sú v týchto členských štátoch odmeňované podľa dosiahnutých výsledkov umiestňovania svojich absolventov na trhu práce.

V Rakúsku a Nemecku dlhodobo úspešne funguje toľko spomínaný model duálneho vzdelávania v podnikoch, a to buď priamo na pracovisku alebo vo vzdelávacom zariadení či škole, ktorá s podnikom úzko spolupracuje. Prepojenie teórie a praxe priamo vo vyučovacom procese, zisk pracovných návykov a skúseností prispieva k omnoho plynulejšiemu prechodu do zamestnania po ukončení vzdelávania, resp. tento je v mnohých prípadoch priamo garantovaný.

Ďalším zo spôsobov, ktoré môžu prispieť k zvýšeniu šance na lepšie uplatnenie a získanie zamestnania v budúcnosti, ako aj možnosti získať nové odborné znalosti a zručnosti, je absolvovať časť štúdia či odborného vzdelávania v zahraničí. Ministerstvo zahraničných vecí preto podporuje cezhraničnú vzdelávaciu mobilitu vo všetkých častiach vzdelávania prostredníctvom rôznych programov a iniciatív. Usilujeme sa odstraňovať bariéry, ktoré tejto mobilite bránia.

Výkon politík spojených s trhom práce a so vzdelávaním určite prislúcha najmä dotknutým rezortom práce a školstva. Ministerstvo zahraničných vecí však bude zohrávať v celom procese, ako hlavný koordinátor európskej agendy, aktívnu úlohu. Naša sieť zastupiteľských úradov je v tomto smere plne k dispozícii a pripravená poskytnúť súčinnosť a pomocnú ruku všetkým zainteresovaným aktérom – štátnej správe, samospráve, zamestnávateľom, či mladým záujemcom o štúdium a získavanie pracovných skúseností v zahraničí. Ponúkame najmä sprostredkovanie informácií o možnostiach a miestnych špecifikách v oblasti vzdelávania a práce, či kontakty a skúsenosti, ktoré naše zastupiteľské úrady získali v komunikácii s miestnymi štátnymi orgánmi a vzdelávacími inštitúciami.

Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi na záver vyjadriť presvedčenie, že zintenzívnená spolupráca zamestnávateľov so vzdelávacími inštitúciami a využívanie medzinárodných skúseností už v blízkej budúcnosti prispejú k tomu, aby boli naši absolventi na trhu práce konkurencieschopnejší a dokázali lepšie spĺňať tvrdé kritériá trhu práce. Prajem Vašej dnešnej konferencii úspech a verím, že prinesie konkrétne námety, ako prispôsobiť odborné vzdelávanie potrebám praxe.

Prepis vystúpenia podpredsedu vlády Miroslava Lajčáka TASR poskytol Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V auguste vyjde posledná autobiografia Billie Jean Kingovej. Bude to skutočný portrét jej života

0 icon

New York 4. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Knopf)   Sedemnásteho augusta vyjde na svetlo sveta očakávaná autobiografia "All In" jednej z najlepších tenistiek histórie Američanky Billie Jean Kingovej. Podľa 77-ročnej držiteľky 39 grandslamových titulov bude zavŕšená jej cesta hľadania "autentického ja" a zachytí vrcholy a pády kariéry jednej z najviac pozoruhodných hráčok…

Slovensko chce s Maďarskom dobré vzťahy, nedovolí však zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovenská republika chce mať s Maďarskom dobré vzťahy, šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) však nedovolí, aby maďarská strana zasahovala do vnútorných záležitostí SR. Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó cez víkend požiadal Korčoka o rokovanie v súvislosti s novelou zákona o…

Aerolinky Etihad Airways mali za vlaňajšok stratu 1,7 miliardy dolárov

0 icon

Dubaj 4. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Kamran Jebreili, File)   Národná letecká spoločnosť Spojených arabských emirátov Etihad Airways vykázal za uplynulý rok prevádzkové straty vo výške 1,7 miliardy dolárov (približne 1,411 miliardy eur). Tento výsledok spôsobili predovšetkým opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu, ktorá výrazným spôsobom obmedzila cestovanie po celom svete Konkurent inej…

Prezidentka prijala v paláci ministra Hegera, hovorili o pláne obnovy 

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook-Zuzana Čaputová)   Prezidentka Zuzana Čaputová prijala vo štvrtok v Prezidentskom paláci ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO). Informovala o tom na sociálnej sieti. Hovoriť mali o pláne obnovy, dotkli sa však aj aktuálnej vnútropolitickej situácie Hovorca hlavy štátu Martin Strižinec pre TASR priblížil, že išlo…

V Česku si všimli ďalšiu slovenskú lekárku, ktorá úspešne lieči svojich pacientov s pomocou ivermektínu. Klesli obete u nás vďaka nemu?

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (HSP/Foto:Archív HSP)   České médiá si začínajú viac všímať slovenských lekárov-rebelov, ktorí pri liečbe pacientov s ochorením Covid-19 používajú liek ivermektín a nejdú podľa neúspešných protokolov, ktoré presadzujú odborníci okolo vlády. Najnovšie portál novinky.cz priniesol rozhovor so slovenskou praktickou lekárkou pre dospelých Etel Janekovou, ktorá hovorí…

Reakcia Najvyššieho súdu SR na vyjadrenie špeciálneho prokurátora Lipšica

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Najvyšší súd (NS) reaguje na štvrtkové vyjadrenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý povedal: "Domnievame sa, že v prípade kolúznej väzby je nahradenie väzby kauciou alebo probačným dohľadom vylúčené. Vyplýva to jednak z jednoznačného textu Trestného poriadku, ako aj z povahy dôvodov kolúznej väzby…

MZVEZ SR si po návšteve Szijjártóa predvolalo maďarského veľvyslanca. Poslanec s maďarským ministrom podľa Korčoka prekročili všetky medze: „Príslušníci maďarskej národnostnej menšiny sú našimi občanmi!“

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Petrova)   Na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR si predvolali maďarského veľvyslanca. Vysvetliť má konanie maďarskej strany pri stredajšej (3.3.) návšteve maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa v súvislosti s novelou zákona o štátnom občianstve. TASR o tom informoval hovorca MZVEZ SR…

SaS: Spustenie hodnotenia Sputnika V je správnym krokom

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Spustenie procesu postupného preskúmavania vakcíny Sputnik V Európskou liekovou agentúrou (EMA) je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) správnym krokom. Téma Sputnik však absolútne nemá nič spoločné so súčasnou vládnou krízou „Opakovane sme sa vyjadrili, že podporujeme očkovanie vakcínou Sputnik, ak bude schválená…

Zemetrasenie v Grécku poškodilo vyše stovku budov; 11 ľudí utrpelo zranenia

0 icon

Atény 4. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vaggelis Kousioras)   Najmenej 11 zranených si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 6,3, ktoré v stredu zasiahlo stredné Grécko. Vo štvrtok o tom informovali tamojšie úrady. Ako píše agentúra AFP, otrasy poškodili viac ako 100 budov vrátane viacerých kostolov. Stovky obyvateľov dedín Damasi a Mesochori museli prenocovať…

Fico: „Výmena členov vlády nestačí, cestou sú aj predčasné voľby; Krajčí mi vadí najmenej.“ Koalícii odporučil skupinový sex, ktorý praktizujú šimpanzy v Afrike

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) AKTUALIZOVANÉ   Opozičný Smer-SD tvrdí, že výmena členov vlády v rámci jej rekonštrukcie nestačí. Vládna koalícia by sa mala podľa šéfa strany Roberta Fica urýchlene dohodnúť a fungovať ďalej, alebo by sa malo smerovať k predčasným voľbám. Kritizuje, že koalícia naťahuje rokovania o svojej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Srbský premiér Zoran Đinđić bol zavraždený pred osemnástimi rokmi...Myslíte si, že sa to na Slovensku nemôže stať?

0icon

“Ak nebudeme úspešní v politike, jediný dôvod sme my sami”,  bol jeden z výrokov Đinđića. Zoran Đinđić sa narodil  1. augusta 1952 v Bosanskom Šamci (BaH). V roku 1974 absolvoval Filozofickú  fakultu v Belehrade. Od roku 1977 do roku 1989 pôsobil v Nemecku na viacerých univerzitách a vysokých školách. Po návrate do vtedajšej Juhoslávie bol jedným…

Marián Tkáč

Dodržme pravidlá, do bodky a systém sa zrúti sám. A my sa zachránime.

0icon

Vážení priatelia, už stačilo odpočinku, ideme bojovať za nové Slovensko. Nie podľa Davos-u, ani podľa lacných trikov tzv. odbojárov, či falošných "slovanov".  Ideme podľa seba, podľa našich duší a našich, starorodičovských zásad. Sme sloveni, ktorých, ťažko povedať presne prečo - všetci volajú slováci - ale to je teraz jedno. Čo…

Slavěna Vorobelová

Ruský agent Matovič vs. západní agenti

0icon

Trafené husi začali gágať. Tí, ktorí nezastavili Matoviča, keď tu robil celoplošný „laboratórny“ pokus na ľuďoch v spolupráci so západnými mocnosťami, sa zrazu stavajú na zadné a bijú na poplach. Sputnik je experimentálna vakcína, tak ako sú aj tie ostatné, ktoré boli schválené Európskou liekovou agentúrou. Musí byť na našom…

Štefan Surmánek

Dovoz vakcíny SPUTNIK V je dobrou správou pre obyvateľov Slovenska, zlou správou pre Korčoka, Naďa, Čaputovú, Klusa, Remišovú, Biháriovú, Valašeka a ďalších rusofóbov obhajujúcich a uprednostňujúcich záujmy USA a EÚ pred záujmami a potrebami občanov SR.

0icon

Aj keď nepatrím k sympatizantom a voličom Matovičovej OĽaNO s.r.o. a ani ďalších strán terajšej vládnej koalície, musím, podobne ako aj množstvo ďalších kritikov terajšieho vládneho zoskupenia vyjadriť pochopenie pre rozhodnutie premiéra vypočuť a akceptovať postoje niektorých odborníkov ale aj širokej verejnosti a uzatvoriť s Ruskou federáciou zmluvu o zakúpení a dovoze ruskej vakcíny SPUTNIK V na Slovensko. Ako…

Peter Kohút

Diplomatický idiotizmus EÚ vo vzťahu k Rusku. Prečo Rusko ohrozuje EÚ. Sputnik V.

0icon

Západné mocenské  „špičky“ boli zvyknuté, že si môžu voči Rusku dovoľovať čokoľvek, organizovať prevraty a provokácie pod falošnou zástavou (Ukrajina, Skripaľovci, Bielorusko, Náhorný Karabach, Navaľnyj, ....), priamo zasahovať do vnútorných záležitostí organizovaním protivládnych protestov, cítiac, že v ruskej vlastizradnej oligarchii a nimi štedro dotovanej piatej kolóny majú oporu, cez ktorú môžu…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

0 icon

Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

Každodenné vychytávky, ktoré ti ušetria kopec času a energie

0 icon

Tieto vychytávky si zamiluješ! Nielenže ti ušetria kopec času, ale aj zjednodušia každodenné činnosti, čím neprídeš o drahocennú energiu. Podľa štúdií sa totiž priemerný človek sťažuje 15 až 30-krát denne. Veríme totiž, že náš život je ťažký. Ale našťastie existujú ľudia, ktorí vedia so všetkým pomôcť a na všetko odpovedať. A…

Anneliese Michelová a jej záhadná smrť: 2. časť

0 icon

Prinášame vám ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Pokračujeme druhou časťou článku o mladej Nemke Anneliese Michelovej, ktorá zomrela za záhadných okolností. Po naliehaní prísne veriacej rodiny Anneliese biskup poveril farára na vykonanie exorcizmu podľa pravidiel Rituale Romanum. Príbeh má o to smutnejší koniec, že mladá Anneliese nebola diablom posadnutá, čo koniec koncov…

Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

0 icon

Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Vo svete IT

Crash Bandicoot bude už čoskoro dostupný aj pre smartfóny. Vieme kedy!

0 icon

Crash Bandicoot je celkom populárna hra, ktorú si budú pamätať, tí skôr narodení. Ide o videohru, ktorá bola pôvodne vyvinutá a vydaná ešte v roku 1996. Samozrejme, v priebehu času bolo vydaných viacero ďalších častí tejto hry pričom tá posledná, bola predstavená ešte v roku 2016. Známou sa stala hlavne…

Redmi Note 10: Xiaomi predstavuje najočakávanejšie smartfóny strednej triedy

0 icon

Na tento deň sme čakali už niekoľko týždňov, Xiaomi oficiálne predstavuje produktovú radu smartfónov Redmi Note 10. Ide vôbec o jednu z najžiadanejších produktových rád smartfónov z kuchyne Xiaomi. Na predstavenie smartfónov upozorňuje portál xmobile. Challenge your boundaries with an entire fleet of boundary-challenging devices.Which is your first pick? #RedmiNote10Series…

Aplikácia Google Kamera je schopnou zvýšiť kvalitu fotografií. Takto ju môžete dostať do svojho smartfónu!

0 icon

Aplikácia Google Kamera je dobre známou hlavne pre používateľov telefónov Pixel. Svoju popularitu získala hlavne vďaka nadpriemernému softwarovému spracovaniu snímok vrátane fotenia vo večerných hodinách, či funkciam, ako sú Night Sight, Portrait Mode a HDR+. Za vývojom tejto aplikácie, resp. algoritmom starajúcim sa o spracovanie snímok, pôvodne stál Marc Levoy,…

Xiaomi Mi 11 Lite: Poznáme ďalšie vlastnosti tohto zariadenia. Čo prinesie tento smartfón?

0 icon

Posledné dni spoločnosť Xiaomi zaplnila plátky mnohých médií. Dôvodom je, že spoločnosť predstavila produktovú radu Redmi K40. Zároveň sa očakáva, že už v priebehu dnešného dňa, uvedie na trh produktovú radu smartfónov Redmi Note 10. Ešte však pred samotným uvedením smartfónov Redmi Note, extra pozornosti sa dostáva smartfónu Mi 11 Lite.…

Xiaomi Enchen Gentleman 5S – najnovší holiaci strojček s niekoľko mesačnou výdržou batérie za skvelú cenu

0 icon

Holiace strojčeky značky Enchen si v posledných rokoch našli tisíce priaznivcov po celom svete. Značka patriaca pod krídla spoločnosti Xiaomi zaznamenala hneď niekoľko naozaj úspešných modelov, ktoré sme vám v minulosti dali do pozornosti aj na našom webe. Nebude tomu inak ani v prípade najnovšieho modelu s označením Xiaomi Enchen…

Armádny Magazín

Zmena v pätici najsilnejších armád sveta

0 icon

USA, 4.marec 2021 (AM) - Dňa 20. februára časopis National Interest predstavil päť najsilnejších armád sveta v roku 2020. Zdôvodnením zostavovateľov ratingu sa stali slová, že to, čo robí jednu armádu „mohutnou“ nemusí byť ničím pre životaschopnosť inej.   Na prvých troch miestach v podstate niet žiadneho prekvapenia,

Na novom systéme protivzdušnej obrany SPYDER bude mať výrazný podiel český priemysel

0 icon

Česko, 4.marec 2021 (AM, MOČR) - Strata kontroly nad vlastným vzdušným priestorom môže v krajnom prípade znamenať aj stratu štátnej suverenity so všetkými dôsledkami pre bezpečnosť. Preto patrí zabezpečenie účinnej obrany vzdušného priestoru k hlavným prioritám českého Ministerstva obrany pri prebieha

Plukovník Švec: Používanie zvedov

0 icon

Slovensko, 4.marec 2021 (AM) - Pokračujem záverečnou časťou zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých

Poslanec Blaha: Na Slovensku je pravidlom, že záchrana prichádza z Ruska

0 icon

Slovensko, 4.marec 2021 (AM, Sputnik) - Dodanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko vidí poslanec SMER-SD Ľuboš Blaha ako svedectvo spoľahlivosti doterajšej spolupráce oboch štátov. V komentá

Putin na stretnutí s vedením FSB vyhlásil vojnu západným hegemónom

0 icon

Slovensko, 4.marec 2021 (AM) - Ruský prezident Vladimir Putin sa stretol s predstaviteľmi Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Ruskej federácie. Tam sa hlava štátu dotkla najnaliehavejších tém súčasnej doby. Dôrazne vyhlásil, že je čas, aby špeciálne

Svetlo sveta

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali