NAŽIVO

Po zajatí exprezidenta Nicolása Madura a jeho manželky sa funkcie prezidentky Venezuely dočasne ujala Delcy Rodriguezová. Tá trvá na tom, že je odhodlaná k usporiadaniu slobodných a spravodlivých volieb. Ich termín však bude podľa jej slov výsledkom budúceho „politického dialógu“.

 

08:25

Minister zahraničných vecí Spojených štátov Marco Rubio odcestoval do Európy, kde sa zúčastní na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Cieľom delegácie USA bude udržať tlak na Európu, avšak podľa predpokladaných očakávaní by nemal byť jej tón taký konfrontačný ako minulý rok.

Na podujatí, ktoré sa venuje aktuálnym témam medzinárodných vzťahov a bezpečnostnej politiky, sa očakáva účasť viac ako 60 prezidentov a premiérov, ako aj 100 ministrov zahraničných vecí a obrany.

08:21

Americký prezident Donald Trump opätovne zopakoval svoje vyjadrenie, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu bol počas vojny skvelým premiérom a mal by dostať milosť v korupčných prípadoch.

Zároveň Trump poznamenal, že izraelský prezident Jicchak Herzog by sa „mal hanbiť“ za jej neudelenie.

 

08:13

Vo štvrtok prezident Donald Trump vydal stanovisko, že americká vláda odvoláva svoje oficiálne zhodnotenie, na základe ktorého skleníkové plyny predstavovali ohrozenie pre zdravie.

Trumpova vláda tvrdí, že doterajšie stanovisko poškodzovalo priemysel a hospodárstvo celej krajiny.

08:07

Minister energetiky Denys Šmyhaľ upozornil sa skutočnosť, že napriek rastúcim teplotám, nedokážu ukrajinské elektrárne dodať dostatok elektrickej energie na pokrytie potrieb ukrajinských občanov.

Predpokladaná maximálna spotreba predstavuje 16,4 gigawattu, pričom Ukrajina má k dispozícii len 12,3 gigawattu.

Verí, že na jar začnú viac elektriny vyrábať vodné elektrárne a potencionálne rezervy vidí aj Rivnenskej jadrovej elektrárni.

08:01

Niekoľko tisíc Venezuelčanov protestovalo za prepustenie zvyšných politických väzňov a obnovenie dodržiavania ľudských práv vo Venezuele.

Včera 20:17

Agentúra EASA vyzvala letecké spoločnosti z EÚ, aby sa ich lietadlá až do začiatku apríla vyhli vzdušnému priestoru Iránu.

Včera 19:55

Péter Magyar upozornil na údajne pripravovanú diskreditačnú kampaň strany Fidesz. Podľa neho má zahŕňať zverejnenie tajne nahratého intímneho videa.

Včera 19:38

Nemecko spolu s niektorými európskymi partnermi z NATO chce zaobstarať veľké množstvá bojových dronov. Medzi zapojené krajiny patrí Británia, Poľsko, Francúzsko či Švédsko.

Včera 19:36

Netanjahu povedal, že Trump vytvára podmienky, ktoré by mohli viesť k dobrej dohode s Iránom. Ďalej uviedol, že prípadná dohoda musí riešiť aj otázky iránskych balistických rakiet a podpory Iránu militantným hnutiam na Blízkom východe.

Včera 19:34

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa v dňoch 13. až 14. februára 2026 zúčastní na 61. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. V rámci pracovného programu v Nemecku absolvuje zároveň sériu bilaterálnych stretnutí so zahraničnými partnermi.

Včera 19:16

Podľa Zůnu má česká muničná iniciatíva svoj význam. V minulom roku mala dobré výsledky a v tomto roku má veľké ambície.

Včera 19:10

Chris Wormald, tajomník zodpovedný za chod britskej vlády, po dohode so Starmerom odstupuje z funkcie. Ide už o tretieho člena britskej vlády, ktorý rezignoval.

Včera 19:08

Katalánsko zasiahol vietor s rýchlosťou viac než 100 kilometrov za hodinu. Zranil 86 ľudí, z toho troch vážne.

Včera 19:04

Wadephul vyzval na odstúpenie osobitnú spravodajkyňu OSN pre palestínske územia Francescu Albaneseovú. Dôvodom sú jej vyjadrenia, ktorými údajne útočila na Izrael.

Včera 18:24

Polícia už vypočula Petra Pavla ohľadom správ, ktoré jeho poradcovi poslal minister zahraničných vecí, životného prostredia Petr Macinka.

Včera 18:20

Švédske stíhačky Gripen budú hliadkovať nad Grónskom v rámci misie NATO Arktická stráž. Stíhačky budú štartovať z Islandu.

Včera 18:16
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

VYHLÁSENIE: Minister Lajčák na konferencii Zväzu automobilového priemyslu SR

Bratislava 15. júna (TASR) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák vystúpil 15. júna 2012 na konferencii Zväzu automobilového priemyslu SR o transformácii odborného vzdelávania a prípravy, ktorej leitmotívom je motto "Aby každý absolvent mal uplatnenie". Šéf slovenskej diplomacie vo svojom vystúpení upozornil na alarmujúci stav nezamestnanosti v EÚ, kde nemá prácu približne 24 miliónov ľudí. Najohrozenejšou skupinou je práve mladá generácia a Miroslav Lajčák informoval o zámere vlády SR presunúť časť štrukturálnych fondov v prospech zamestnanosti mladých a na rozvoj malých a stredných podnikov.

Nasleduje celé znenie prejavu ministra Miroslava Lajčáka:

"Vážený pán prezident Zväzu automobilového priemyslu, vážený pán podpredseda Európskej komisie, vážení páni ministri, dámy a páni, opakovať skutočnosť, že automobilovému priemyslu patrí v slovenskej ekonomike kľúčové miesto je nosením dreva do lesa. Zamestnáva významné množstvo pracovníkov vrátane mladých špecialistov. Som preto rád, že sa môžem s Vami podeliť o môj pohľad na takú aktuálnu tému akou je odborné vzdelávanie a s ním úzko súvisiaca zamestnanosť mladých ľudí osobitne v aktuálnom európskom kontexte.

Súčasný stav nezamestnanosti v Európe je vskutku alarmujúci. Bez práce je momentálne viac ako 24 miliónov ľudí, pričom najohrozenejšou skupinou je práve mladá generácia. V rámci Európskej únie patrí Slovenskej republike veľmi nelichotivé tretie miesto, keď je u nás bez práce každý tretí mladý človek. Pokiaľ nebudeme systémovo hľadať cesty riešenia tohto závažného problému, reálne hrozí, že desaťtisíce mladých ľudí sa stanú dlhodobo nezamestnanými a ich pracovný, ale aj ľudský potenciál zostane nevyužitý.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso predstavil na Európskej rade koncom januára iniciatívu, ktorá poskytla možnosť realokovať štrukturálne fondy na podporu zamestnanosti mladých a na rozvoj malých a stredných podnikov. Slovenská republika ako jedna z mála dotknutých krajín sa tejto iniciatívy pevne chopila a už v máji vláda SR schválila realokáciu do dvoch operačných programov v celkovej výške 345 miliónov EUR.

Tie majú pomôcť vytvoriť približne 15 000 pracovných pozícií pre mladých ľudí. Súčasne majú uľahčiť prístup malých a stredných podnikov k financovaniu, keďže viac ako 95% podnikov v najvyspelejších krajinách sveta OECD sú malé a stredné podniky. Na celkovej tvorbe pracovných miest sa vo väčšine krajín podieľajú až 60-70 percentami.

.

Európska komisia v súčasnosti s členskými štátmi Únie rokuje o finálnej podobe špecifických usmernení pre krajiny a o balíkoch odporúčaní, ktoré identifikujú najväčšie hospodárske slabiny členských štátov. Zároveň ich zaviaže k výkonu takých národných politík, ktoré tieto nedostatky odstránia, respektíve aspoň výrazne obmedzia.

Usmernenia, ktoré Komisia adresovala Slovenskej republike sú rázne, jednoznačné a my sme ich pripravení akceptovať, ale hlavne plniť. Jedno z odporúčaní sa týka práve vysokej nezamestnanosti mladých a zmene nastavenia aktívnej politiky trhu práce, čo bude pre Slovenskú republiku veľkou výzvou.

Okrem priamych zásahov do trhu práce, ako je podpora a tvorba pracovných miest pre mladých pomocou aktívnej politiky trhu práce a zlepšenie služieb zamestnanosti, ktoré im uľahčia vstup a orientáciu na pracovnom trhu, je kľúčové pristúpiť k zintenzívneniu kontaktov so zamestnávateľmi a s podnikateľských prostredím.

Žiaľ, faktom je, že výhrady Komisie, ale aj iných medzinárodných štruktúr, (napr. OECD), k nesúladu formálneho vzdelávania s reálnymi potrebami trhu práce sa neobjavujú po prvýkrát. Tento nesúlad je pritom jednou z hlavných príčin vysokej nezamestnanosti mladých ľudí na Slovensku. Napriek skutočnosti, že patríme k  európskej špičke v pomere počtu obyvateľov s dosiahnutým stredoškolským vzdelaním, realitou je, že absolventi stredných a stredných odborných škôl vychádzajú z týchto zariadení nepripravení a nie sú schopní nájsť si zamestnanie kvôli ich nedostatočnej praktickej kvalifikácii. Príčinou je často veľmi nízka úroveň ich poznatkov pre praktické využitie ako aj nízka úroveň ich jazykovej pripravenosti.

Ukazuje sa, že v blízkej budúcnosti bude potrebné začať intenzívne rokovania so zamestnávateľmi, aby aktívne vstupovali do procesov tvorby vzdelávacích programov na školách, ale aj mimo nich. Pozitívny príklad si môžeme zobrať z mnohých členských krajín EÚ – v susednom Rakúsku, ale aj Nemecku či Holandsku. Vzdelávacie inštitúcie a školy sú v týchto členských štátoch odmeňované podľa dosiahnutých výsledkov umiestňovania svojich absolventov na trhu práce.

.

V Rakúsku a Nemecku dlhodobo úspešne funguje toľko spomínaný model duálneho vzdelávania v podnikoch, a to buď priamo na pracovisku alebo vo vzdelávacom zariadení či škole, ktorá s podnikom úzko spolupracuje. Prepojenie teórie a praxe priamo vo vyučovacom procese, zisk pracovných návykov a skúseností prispieva k omnoho plynulejšiemu prechodu do zamestnania po ukončení vzdelávania, resp. tento je v mnohých prípadoch priamo garantovaný.

Ďalším zo spôsobov, ktoré môžu prispieť k zvýšeniu šance na lepšie uplatnenie a získanie zamestnania v budúcnosti, ako aj možnosti získať nové odborné znalosti a zručnosti, je absolvovať časť štúdia či odborného vzdelávania v zahraničí. Ministerstvo zahraničných vecí preto podporuje cezhraničnú vzdelávaciu mobilitu vo všetkých častiach vzdelávania prostredníctvom rôznych programov a iniciatív. Usilujeme sa odstraňovať bariéry, ktoré tejto mobilite bránia.

Výkon politík spojených s trhom práce a so vzdelávaním určite prislúcha najmä dotknutým rezortom práce a školstva. Ministerstvo zahraničných vecí však bude zohrávať v celom procese, ako hlavný koordinátor európskej agendy, aktívnu úlohu. Naša sieť zastupiteľských úradov je v tomto smere plne k dispozícii a pripravená poskytnúť súčinnosť a pomocnú ruku všetkým zainteresovaným aktérom – štátnej správe, samospráve, zamestnávateľom, či mladým záujemcom o štúdium a získavanie pracovných skúseností v zahraničí. Ponúkame najmä sprostredkovanie informácií o možnostiach a miestnych špecifikách v oblasti vzdelávania a práce, či kontakty a skúsenosti, ktoré naše zastupiteľské úrady získali v komunikácii s miestnymi štátnymi orgánmi a vzdelávacími inštitúciami.

Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi na záver vyjadriť presvedčenie, že zintenzívnená spolupráca zamestnávateľov so vzdelávacími inštitúciami a využívanie medzinárodných skúseností už v blízkej budúcnosti prispejú k tomu, aby boli naši absolventi na trhu práce konkurencieschopnejší a dokázali lepšie spĺňať tvrdé kritériá trhu práce. Prajem Vašej dnešnej konferencii úspech a verím, že prinesie konkrétne námety, ako prispôsobiť odborné vzdelávanie potrebám praxe.

Prepis vystúpenia podpredsedu vlády Miroslava Lajčáka TASR poskytol Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Anton Čapkovič

.
.

Bednár pre HS: Teplá voda sa stáva luxusom, ľudia platia aj 18 eur za kubík. S bojlerom za 600 eur vás to bude stáť tri eurá a štvorčlennej rodine sa taká investícia vráti za rok.

Teplá voda a kúrenie sa na Slovensku stávajú luxusom. Ako sme sa dostali do situácie, keď ľudia platia za kubík…

13. 02. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

.

Europoslanec Kaliňák upozornil na názorové „otočky“ progresívcov

Progresívni europoslanci menia svoje stanovisko v kľúčových otázkach podľa toho, ako to diktujú západné krajiny Euróspkej únie. Upozornil na to europoslanec…

13. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Hlavný oponent Orbána sa dostal do sexuálneho škandálu

Hlavný oponent Orbána v nadchádzajúcich voľbách v Maďarsku Péter Magyar sa dostal do sexuálneho škandálu

13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Polčas rozkladu v PS? Spišiak odhodil rukavičky

Opoziční poslanci sa začínajú prebúdzať. Kauza „Šimečkova mama” rozdeľuje ich vlastné rady…

13. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čo obsahuje Dmitrievov plán a prečo vyzerá ako ekonomická kapitulácia Ruska

Kremeľ odovzdal Trumpovej administratíve takzvaný „Dmitrievov plán“ – návrhy na rozšírenie hospodárskej spolupráce

13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Aké tajné zbrane použili USA na únos Madura?

Jednou z otázok, ktorá zostala nezodpovedaná po zajatí venezuelského prezidenta a jeho manželky americkými špeciálnymi jednotkami, je použitie americkými jednotkami…

13. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

Nemecká europoslankyňa vyvolala pobúrenie po tom, ako vyhlásila, že v Nemecku „neexistujú“ hromadné znásilnenia

Oficiálne štatistiky kriminality však toto tvrdenie vyvracajú a ukazujú, že v posledných rokoch bolo zaznamenaných niekoľko stoviek takýchto prípadov. Informuje…

13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj je za vojnu, jeho poradcovia sú za kompromis. Čo vyplýva z článku v časopise The Atlantic

Zelenskyj je za vojnu, jeho poradcovia sú za kompromis. Čo vyplýva z článku v časopise The Atlantic

13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšie zverstvá z Epsteinových spisov. Profesor poprednej univerzity mu ponúkal študentku

Do kauzy finančníka a pedofila Jeffreyho Epsteina je zapletený aj profesor z poprednej americkej univerzity – mal mu dať tip…

13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Od Zelenského stále to isté: nátlak a strata reality

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že nepodpíše mierovú dohodu, pokým mu Európska únia nezaručí presný dátum pre vstup do bloku.…

13. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kyberšikana: pomoc deťom alebo nový režim?

Tri piliere akčného plánu: platformy, školy, centrálne nahlasovanie. Čo pomôže a kde hrozí pritiahnutie šróbov

13. 02. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Országh odpovedal ruskému novinárovi ohľadom hráčov z KHL. Čo mu povedal, vás dostane

Na aktuálnych Zimných olympijských hrách Miláno - Cortina 2026 je Slovensko jedným z mála tímov, ktoré napriek sankciám Západu voči…

13. 02. 2026 | 0 komentárov

Moskva plánuje dodávať ropu na Kubu ako humanitárnu pomoc

Rusko sa pripravuje dodať Kube ropu a ropné produkty ako „humanitárnu pomoc“ napriek hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení…

12. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Trump potrebuje, aby Orbán vyhral voľby v Maďarsku?

Maďarsko, 12. februára 2026 - Zatiaľ prieskumy zaznamenávajú výrazné zaostávanie Orbánovej strany FIDESZ.   Euroatlantické spory medzi prezidentom USA Donaldom…

13. 02. 2026 | 0 komentárov

Poslanci ukrajinského parlamentu majú hromadnú hnačku

Ukrajinské verejné informačné kanály a média masovo informovali, že poslanci sú nútení odovzdávať vzorky a podstupovať testy, aby sa zistila…

12. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

"Je hladný..." Gáborík komentuje Juraja Slafkovského

Bývalý hviezdny hokejový útočník Marián Gáborík je na aktuálnej olympiáde prvý raz v úlohe televízneho komentátora verejnoprávnej STVR. V pozápasovej…

13. 02. 2026 | 0 komentárov

.

Děsím se, že přišla teď…

Víte, co mě na umělé inteligenci děsí nejvíc? Že přišla právě teď…

13. 02. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 02. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Priemyselná revolúcia: Hlavné príčiny, charakteristiky a dopady

Priemyselná revolúcia patrí k najzásadnejším zlomom svetových dejín. Priemyselná revolúcia premenila agrárne spoločnosti na moderné priemyselné ekonomiky poháňané strojmi, parou…

13. 02. 2026 | 0 komentárov

Pre podvod s nehnuteľnosťami obvinila polícia štyri osoby, zasahovali kukláči

Za pokračovací zločin podvodu obvinil košický krajský policajný vyšetrovateľ štyri osoby. „Vyšetrovanie preukázalo, že obvinení sa na skutkoch podieľali formou…

12. 02. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Orešnik-2? Čo vystrašilo Kyjev na cvičisku Kapustin Jar

Rusko, 13. februára 2026 - Dnes bol na Ukrajine dvakrát vyhlásený letecký poplach, údajne kvôli odpáleniu ruskej strednodosahovej balistickej rakety…

13. 02. 2026 | 0 komentárov

Galko sa cítil emocionálne, opozícia (opäť) v troskách

Ako by chceli vládnuť tí, ktorí nemajú na seba dobrého slova ani len v spoločnom boji proti súčasnej vláde?

12. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zamrznuté dvere auta: Tento jednoduchý trik vám ušetrí čas počas mrazivých rán

Zamrznuté dvere auta dokážu pokaziť celé zimné ráno, najmä keď sa ponáhľate do práce. Zamrznuté dvere vznikajú rýchlejšie, než si…

13. 02. 2026 | 0 komentárov

Polícia vykonala raziu v sídle Európskej komisie v súvislosti s vyšetrovaním 900-miliónovej realitnej transakcie

Polícia vo štvrtok vykonala raziu v priestoroch Európskej komisie v Bruseli v súvislosti s vyšetrovaním realitnej transakcie z roku 2024…

12. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia nezloží bez Matoviča vládu. KDH v problémoch

Podľa najnovších prieskumov by koaličnú stranu HLAS-SD vytlačilo mimoparlamentné hnutie Republika a dokonca aj hnutie Igora Matoviča. Ak by sa voľby…

12. 02. 2026 | Aktualizované 12. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Aktualizované 12. 02. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pripravil ho o medailu? Holanďan si vybil zlosť na súperovi, po pretekoch mu nadával a strčil doň

Holandský rýchlokorčuliar Joep Wennemars z Holandska dostal povolenie na opakovanú súťaž vo dvojici mužov na 1 000 metrov po kontroverzii…

13. 02. 2026 | 0 komentárov

Trinásťročný chlapec čelí obvineniam z dvoch pokusov o vraždu

Trinásťročný chlapec, ktorý tento týždeň pobodal dvoch žiakov v škole v severozápadnej časti Londýna, je obvinený z dvojnásobného pokusu o…

12. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

EÚ sa zmenila na mocenský aparát

Začiatkom februára Washington zverejnil dôkazy, že EÚ mala cenzurovať obsah na sociálnych sieťach v oblasti kontroverzných tém, ako je pandémia COVID-19…

12. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ostrá debata v EP: „Zlodej kričí: Chyťte zlodeja!“

Počas včerajšej europarlamentnej rozpravy dostal slovo aj zástupca hnutia Republika Milan Uhrík . Počas svojho minútového prejavu nezostal progresívcom nič…

12. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Po zajatí exprezidenta Nicolása Madura a jeho manželky sa funkcie prezidentky Venezuely dočasne ujala Delcy Rodriguezová. Tá trvá na tom, že je odhodlaná k usporiadaniu slobodných a spravodlivých volieb. Ich termín však bude podľa jej slov výsledkom budúceho „politického dialógu“.

 

08:25

Minister zahraničných vecí Spojených štátov Marco Rubio odcestoval do Európy, kde sa zúčastní na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Cieľom delegácie USA bude udržať tlak na Európu, avšak podľa predpokladaných očakávaní by nemal byť jej tón taký konfrontačný ako minulý rok.

Na podujatí, ktoré sa venuje aktuálnym témam medzinárodných vzťahov a bezpečnostnej politiky, sa očakáva účasť viac ako 60 prezidentov a premiérov, ako aj 100 ministrov zahraničných vecí a obrany.

08:21

Americký prezident Donald Trump opätovne zopakoval svoje vyjadrenie, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu bol počas vojny skvelým premiérom a mal by dostať milosť v korupčných prípadoch.

Zároveň Trump poznamenal, že izraelský prezident Jicchak Herzog by sa „mal hanbiť“ za jej neudelenie.

 

08:13

Vo štvrtok prezident Donald Trump vydal stanovisko, že americká vláda odvoláva svoje oficiálne zhodnotenie, na základe ktorého skleníkové plyny predstavovali ohrozenie pre zdravie.

Trumpova vláda tvrdí, že doterajšie stanovisko poškodzovalo priemysel a hospodárstvo celej krajiny.

08:07

Minister energetiky Denys Šmyhaľ upozornil sa skutočnosť, že napriek rastúcim teplotám, nedokážu ukrajinské elektrárne dodať dostatok elektrickej energie na pokrytie potrieb ukrajinských občanov.

Predpokladaná maximálna spotreba predstavuje 16,4 gigawattu, pričom Ukrajina má k dispozícii len 12,3 gigawattu.

Verí, že na jar začnú viac elektriny vyrábať vodné elektrárne a potencionálne rezervy vidí aj Rivnenskej jadrovej elektrárni.

08:01

.

Vyplatenie 590 miliónov eur z Plánu obnovy sa môže oneskoriť pre rušenie Úradu na ochranu oznamovateľov

Úrad podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku disponuje informáciou, že schválenie posledného formálneho kroku pri vyplatení 6.…

12. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fico: Holandská predstava je scestná a vedie k zániku EÚ ako takej

Európski lídri sa dnes stretávajú v Bruseli, aby prediskutovali spôsoby „oživenia stagnujúcej ekonomiky“ bloku. Premiér Robert Fico sa k aktuálnym…

12. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanci za SMER-SSD pripomínajú EÚ jej korupčné kauzy

Ťažká debata a kritická výmena názorov. Včerajšej  europarlamentnej diskusii dominovala debata o stave právneho štátu a neobišla sa ani téma Benešových dekrétov. Europoslanci…

12. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ako byť každý deň úspešnejší

Úspech neprichádza cez noc. Prichádza krok po kroku. Kiarash Hossainpour a Philip Hopf, autori jedného z najpočúvanejších podcastov v Nemecku,…

12. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Drogy alebo ropa? Dilema USA s Venezuelou vyriešená?

Napriek tomu, že situácia vo Venezuele ja stále nie celkom jasná, dnes sa zdá, že Washington dostal tamojšiu vládu pod…

12. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
12. 02. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Peter Zajac-Vanka Ing.

Marek Brna

Anton Čapkovič

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov