Vojna titanov o ukrajinský titán. Ďalší dôvod, prečo Západ tak urputne zápasí o Ukrajinu

Bratislava 30. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Americký časopis Newsweek venoval článok ďalšiemu zaujímavému dôvodu angažovania sa USA vo vojne na Ukrajine (okrem zúfalej snahy o udržanie svetovej hegemónie a oslabenie svojich strategického konkurenta Ruska a ekonomického rivala EÚ), ktorým sú ukrajinské zásoby titánu, ktoré odborníci označujú za „obrovské“

Ilustračné foto

Ukrajina je jednou z piatich krajín sveta, ktoré produkujú koncentráty titánovej rudy. Nachádza sa tu 20 % svetových zásob produkcie tohto minerálu. Ukrajina sa podieľala 90 % na výrobe ilmenitových koncentrátov v bývalom ZSSR. Najväčšie európske ložisko apatitu a titánu Semigorodskoje sa nachádza v Žitomírskej oblasti.

Západná podpora Ukrajiny v uplynulom roku neoddeliteľne spojila USA a ich spojencov z Európskej únie a NATO s osudom Kyjeva. Newsweek tvrdí, že invázia Ruska na Ukrajinu sa nevydarila, čím sa Ukrajina dostala hlbšie do náručia euroatlantického spoločenstva a upevnila sa ambícia Kyjeva stať sa členom EÚ a NATO. A jedným dychom pokračuje, že „v súčasnosti sa v USA a spojeneckých krajinách rodí snaha identifikovať, rozvíjať a využívať obrovské ukrajinské zdroje kovu, ktorý je kľúčový pre vývoj najmodernejšej vojenskej technológie Západu, ktorá má tvoriť základ budúceho odstrašenia Ruska a Číny“.

Titán je ľahký a zároveň pevný kov, ktorý sa vo veľkej miere používa v moderných vojenských aplikáciách, ako sú stíhačky, vrtuľníky, námorné lode, tanky, rakety dlhého doletu a mnohé ďalšie. Ak Ukrajina zvíťazí, USA a ich spojenci budú mať výhodnú pozíciu na zabezpečenie nového kanála dodávok titánu. Ak sa však Rusku podarí zmocniť sa ložísk a závodov v krajine, Moskva posilní svoj globálny vplyv na zásobovanie sveta touto čoraz strategickejšiu surovinou.

 

Životne dôležitá komodita pre americkú vojenskú mašinériu

Ministerstvo vnútra USA zaradilo titán medzi 35 nerastných komodít, ktoré sú životne dôležité pre ekonomickú a národnú bezpečnosť USA. USA však stále dovážajú viac ako 90 % rudy, a to zďaleka nie všetku zo spriatelených krajín. Titán sa vyrába tzv. Krollovým procesom a jeho konečným produktom je „titánová špongia“, ktorá je potom pripravená na ďalšie spracovanie, z ktorého sa nakoniec dajú vyrobiť tyče, platne, plechy, drôty alebo čokoľvek iné. USA už nemajú titánovú špongiu vo svojich národných obranných zásobách a posledný domáci výrobca titánovej špongie ukončil svoju činnosť v roku 2020.

Ilustračné foto

Ukrajina je jednou zo siedmich krajín, ktoré vyrábajú titánovú špongiu, základ pre kovový titán. Čína a Rusko – najvýznamnejší strategickí rivali Ameriky – patria do tejto skupiny krajín. Podľa údajov U.S. Geological Survey Čína vlani vyprodukovala viac ako 231 000 ton titánovej huby, čo predstavuje 57 % celosvetovej produkcie. Nasleduje Japonsko so 17 percentami a Rusko s 13 percentami. Kazachstan vyprodukoval takmer 18 000 ton a Ukrajina viac ako 4 000 ton. Keďže Moskva na sankcie Západu „prekvapivo“ odpovedá obmedzovaním dodávok energetických zdrojov vo Washingtone a ďalších hlavných mestách NATO to vyvoláva obavy, že Kremeľ môže jedného dňa zmraziť aj vývoz titánu, čo by dostalo letecké a obranné spoločnosti do ťažkej situácie. Závislosť Západu od ruského titánu znamená, že tento kov sa doteraz vyhýbal sankčným kampaniam, ktoré proti Moskve spustili USA, EÚ a ich spojenci.

Letecký gigant Boeing udržiava svoj spoločný podnik s ruskou spoločnosťou VSMPO-Avisma – najväčším svetovým vývozcom titánu – hoci po invázii zmrazil objednávky. Iné spoločnosti, ako napríklad európsky koncern Airbus, naďalej odoberá titán od VSMPO. Zdroj oboznámený s americkým obranným priemyslom, ktorý si neželal byť menovaný, pretože nebol svojím zamestnávateľom oprávnený verejne hovoriť, povedal pre Newsweek, že dodávky titánu „sú kľúčovým rizikom pre USA“. „Hovoríme o našej schopnosti vyrábať ďalšie lietadlá, hovoríme o našej schopnosti vyrábať muníciu. Všetky sa spoliehajú na titán a my sme dovolili, aby sme sa stali závislí od zahraničných dodávateľov týchto surovín. Rusko bolo predtým jedným z týchto hlavných dodávateľov.“

Experti na národnú bezpečnosť a zástancovia Ukrajiny v Kongrese USA čoraz častejšie vyzývajú politikov, aby sa pozreli na východ. Minuloročný návrh zákona o výdavkoch na obranu nariadil ministerstvu zahraničných vecí, aby preskúmalo „možnosť využitia zdrojov titánu z Ukrajiny ako potenciálnej alternatívy k čínskym a ruským zdrojom“.

„Ukrajina má skutočne významné ložiská nerastov vzácnych zemín, a ak budeme hrať správne, mohla by byť skutočne atraktívnou alternatívou k ruským a čínskym zdrojom, od ktorých je v súčasnosti veľká závislosť,“ povedal pre Newsweek jeden zo zamestnancov Kongresu – ktorý si tiež želal zostať v anonymite, pretože nebol oprávnený hovoriť verejne. „Keďže sa na Západe čoraz častejšie diskutuje o tom, prečo je v našom záujme naďalej podporovať Ukrajinu, myslím si, že toto je jeden z argumentov, ktoré budete teraz počuť častejšie.“

 

Vojnová korisť

Podľa Newsweeku zabratie ukrajinskej titánovej produkcie nie je jedným z verejných cieľov Kremľa, ale pre Moskvu by bolo prínosom. Rusko má údajne relatívne nízke zásoby titánových nerastov a v roku 2021 bola Ukrajina podľa americkej geologickej služby USGS v skutočnosti jeho hlavným zdrojom dovozu titánu. Väčšina bojov sa sústredila na východnú a južnú Ukrajinu, kde sa nachádza nerastné bohatstvo v hodnote biliónov dolárov. Ruské sily sa v prvých mesiacoch invázie zmocnili najmenej dvoch nálezísk titánovej rudy. Ešte pred februárovým útokom sa Moskva údajne snažila zabezpečiť životne dôležité zdroje titánu prostredníctvom svojej skorumpovanej siete oligarchov, úradníkov a spravodajských prostriedkov na Ukrajine.

Magnát Dmitrij Firtaš, ktorý teraz žije v exile v Rakúsku, bol v roku 2021 nútený predať svoj 49-percentný podiel v Záporožskom závode na výrobu titánu a horčíka – jedinom závode na výrobu titánovej špongie v Európe -, keďže bol obvinený z predaja titánu do Ruska na vojenské účely. V januári 2022 predal Firtaš krymský závod na výrobu titánu ruskej firme Titan. Andrij Brodskij, generálny riaditeľ ukrajinskej firmy Velta vyrábajúcej titán, povedal pre Newsweek, že tento kov je životne dôležitý pre pokračujúce útoky Ruska. „V raketách, ktoré takmer každý deň lietajú na Ukrajinu, je veľmi vysoký obsah titánu,“ vysvetlil. Moskva by podľa neho mohla čeliť „výraznému nedostatku moderných, vysoko presných zbraní”, ak sa jej nepodarí zabezpečiť nové dodávky titánu“.

Získanie lepšieho prístupu k ukrajinskému titánu podľa Newsweek pomôže Spojeným štátom v ich tlejúcom konflikte s Čínou, od ktorej politici očakávajú, že bude dominovať v 21. storočí. Titán, uviedol pre Newsweek zdroj oboznámený s obranným priemyslom, je potrebný na vytvorenie zbraní, ktoré pomôžu odradiť Peking. „Myslím si, že Číňania, žiaľ, veľmi dobre poznajú obrannú priemyselnú základňu USA a jej zraniteľnosť“.

Podpora snahy o získanie ukrajinských zdrojov titánu vo Washingtone naberá na obrátkach, povedal zamestnanec Kongresu a opísal, že v rozhovoroch so zákonodarcami „sa rozsvietila žiarovka“. „Je to určite dôležitá oblasť a určite sa jej nevenuje taká pozornosť ako naliehavým vojenským potrebám Ukrajiny, ale je to niečo, na čo sa chceme zamerať.“ Zdroj z obranného priemyslu uviedol, že na „premazanie kolies“ kongresovej mašinérie bude možno potrebné priame zapojenie Bieleho domu. „Nič nedokáže tak sústrediť myseľ ako kríza, myslím si, že to je určite spôsob, akým USA radi robia veci.“

S týmto vyjadrením sa isto nedá polemizovať a svedčí o tom aj história 52 invázií USA od druhej svetovej vojny.

„Rozhovory, ktoré prebiehajú na nízkej úrovni, niekedy potrebujú dosť času na to, aby sa prefiltrovali na vyššie úrovne, a myslím si, že práve to sa tu deje… Myslím si, že ľudia, ktorí sú zodpovední za veci ako zákon o obrannej výrobe, vedia, že musia zistiť, čo robiť s titánom.“ „Vedia, že sa musia pozrieť na veci, ako je ukrajinský zdroj. Nemyslím si, že dostali signál o požiadavke z najvyšších úrovní: od ministra obrany, ministra zahraničných vecí a Bieleho domu.”

 

Využitie Ukrajiny

Ukrajinu čaká náročná úloha obnoviť krajinu a prilákať západných investorov, keďže sa chce začleniť do euroatlantického spoločenstva. Odhadované náklady na obnovu dosahujú až 1 bilión dolárov; toto číslo uviedol sám prezident Volodymyr Zelenskyj.

Dá sa predpokladať, že v tejto obrovskej sume sú zahrnuté aj korupčné schémy jeho nohsledov. 

Kyjev dúfa, že jeho titánový priemysel bude jedným z nástrojov na prilákanie zahraničných peňazí a s nimi spojenej politickej ochrany. „Dnes máme titán a máme lítium, po oboch je teraz veľký dopyt a v budúcnosti bude ešte väčší,“ povedal pre Newsweek Oleg Ustenko, ekonomický poradca Zelenského. „Podľa mojich informácií väčšina týchto ložísk nie je ani využitá. Obchodné príležitosti v tomto sektore sú naozaj obrovské.“ „Je to dôležité z hľadiska zvýšenia stability globálneho systému a globálnej ponuky týchto produktov. Našu úlohu vidíme nielen v rámci EÚ, ale aj z hľadiska svetových dodávok. Som presvedčený, že je to naozaj dôležitá úloha, ktorú by mohla zohrávať Ukrajina. Ale opäť, na to sa musíme prepracovať k mieru.“

Stephen Blank, vedúci pracovník Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky a bývalý profesor ruských štúdií na Vojenskej akadémii americkej armády, povedal pre Newsweek, že Ukrajina by mohla dodávať významný objem titánu na Západ v priebehu niekoľkých mesiacov po skončení vojny, nech už to bude kedykoľvek. „Musia obnoviť celú krajinu zhora nadol, čo je vlastne veľká príležitosť pre investorov, ak sa nad tým zamyslíte,“ dodal Blank. Na uvoľnenie potenciálu bude podľa neho potrebná podpora vlád v Kyjeve a vo Washingtone. „Štát bude hrať veľkú úlohu… budete potrebovať signály od vlád, že je bezpečné investovať.“ Ak to Kyjev podporí, „potom uvidíte obrovský nárast investícií,“ dodal Blank.

Ukrajinský titánový priemysel, ktorý je zužovaný vojnou a roky pustošený korupciou, zúfalo potrebuje investície. Brodsky uviedol, že spoločnosť Velta patrí medzi firmy, ktoré hľadajú „strategických partnerov“ na výstavbu nových závodov – buď na Ukrajine, alebo v zahraničí. Spoločnosť Velta už pracuje na novom závode v Českej republike, aby predviedla svoj proces Velta Ti, ktorý podľa spoločnosti dokáže vyrábať kovový titánový prášok pri nižších nákladoch a výrazne nižšom vplyve na životné prostredie.

Brodsky uviedol, že medzi zahraničnými investormi je veľký záujem a že spoločnosť dúfa, že český závod bude spustený do jesene a dokáže, že prášok Velta sa dá použiť na lisovanie, razenie alebo 3D tlač leteckých dielov. Podobné zariadenia by sa podľa neho mohli vybudovať aj v USA. „Každému je jasné, že USA potrebujú mať zabezpečené dodávky titánu a potrebujú mať niečo vo vnútrozemí. Mohla by to byť dokonca priama výrobná spolupráca Ukrajiny a USA, pričom Ukrajina by poskytla technológiu.“

„Určite to potrebuje nejaké investície a vážnu pozornosť z našej strany,“ povedal zamestnanec Kongresu. „Ale z dlhodobého hľadiska to bude stáť za to, ak sa nám podarí vytvoriť udržateľné dodávky z priateľskej krajiny, akou je Ukrajina.“

V tejto súvislosti sa dnes na portáli Strana.ua objavila zaujímavá správa. Najvyšší protikorupčný súd Ukrajiny skonfiškoval ukrajinský majetok ruského podnikateľa Michaila Šelkova. Jeho byty v Odese a Mykolajive, peniaze na bankových účtoch a dokonca aj jeho traktor značky Belorus, ktorý patril Šelkovovi, boli predmetom konfiškácie. Súd však odmietol skonfiškovať kľúčový majetok spoločnosti Šelkov na Ukrajine – ťažobný a spracovateľský závod Demurinsk v Dnepropetrovskej oblasti, ktorý vyrába koncentrát ilmenitu potrebný na výrobu titánu a titánových zliatin.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:59

Novou členkou Rady pre mediálne služby (RpMS) je Andrea Cox. Rozhodli o tom v stredajšej voľbe poslanci Národnej rady (NR) SR. Vzhľadom na to, že nebol zvolený druhý člen rady, voľba sa bude opakovať. Postupujú do nej všetci navrhnutí kandidáti, ktorí neboli zvolení.

Včera 19:51

Spoločnosť PepsiCo sa po prvýkrát po 14 rokoch rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi. Spoločnosť sa vráti k zobrazeniu klasickej červenej, bielej a modrej gule so zvlnenými čiarami.

Spoločnosť PepsiCo sa rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi
Spoločnosť PepsiCo sa rozhodla zmeniť logo svojho hlavného nápoja Pepsi

Včera 19:44

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) v stredu prijalo prelomovú rezolúciu, ktorá vyzýva Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu, aby stanovil právne povinnosti štátov v boji proti klimatickej zmene.

Včera 19:44

Americký prezident Joe Biden v stredu povedal, že svet sa viac prikláňa k slobodám. Vyhlásil to na druhom online Summite za demokraciu, ktorý sa zameriava na Čínu a Rusko.

Včera 19:33

Poľsko zvýši výrobu munície. Varšava v tejto súvislosti spúšťa nový národný program v hodnote približne 427 miliónov eur. Oznámil to v stredu poľský premiér Mateusz Morawiecki po tom, ako sa na tom dohodla vláda.

Včera 18:50

Pri riešení otázky nízkych platov pedagógov v humanitných a spoločenskovedných odboroch by podľa českého premiéra Petra Fialu nepomohlo, ak by vláda svojím rozhodnutím pridala do vysokoškolského systému nejakú sumu financií. Je podľa neho nutné hľadať riešenie, ktoré bude dlhodobé a efektívne. Povedal to v stredu na výjazdovom rokovaní vlády v Jeseníku.

Včera 17:59

Pápeža Františka odviezli v stredu popoludní do nemocnice na “určité testy, ktoré boli vopred naplánované”, napísal v oznámení hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Včera 17:40

Pre veľké pracovné vyťaženie odstúpil z funkcie Hans Zollner, jeden z najvplyvnejších členov vatikánskej komisie, ktorá pomáha v boji proti pohlavnému zneužívaniu detí v katolíckej cirkvi.

Včera 17:38

Objekt objavený v blízkosti Nord Stream 2 bol vyzdvihnutý z hĺbky 73 metrov. Bola to prázdna dymová bója a nepredstavovala žiadne nebezpečenstvo, uviedla Dánska energetická agentúra. Pri vyzdvihovaní bol prítomný zástupca spoločnosti Nord Stream 2 AG, prevádzkovateľa plynovodu Nord Stream 2, uviedlo dánske ministerstvo obrany.

O náleze neidentifikovaného objektu informovala Dánska energetická agentúra 23. marca. Objekt má výšku 40 cm a priemer 10 cm.

prázdna dymová bója
Na snímke prázdna dymová bója

Včera 17:16

Nemecko v stredu schválilo ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 12 miliárd eur.

“Za tieto financie môže Ukrajina s podporou nemeckej vlády priamo nakupovať výzbroj. Je dôležité Ukrajinu podporovať tak dlho, ako to bude potrebné,” uviedli vo vyhlásení traja zástupcovia vládnej koalície v rozpočtovom výbore.

Včera 17:15

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v stredu poďakoval kráľovi Karolovi III., že svoju prvú zahraničnú cestu ako nový britský panovník podnikol do Nemecka.

Včera 16:39

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pracuje na bezpečnostnom pláne pre Záporožskú atómovú elektráreň (ZAES). V stredu tiež upozornil na “zvýšenú” vojenskú aktivitu v jej okolí.

Včera 16:17

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu pripustil, že sankcie uvalené na Rusko za inváziu na Ukrajinu môžu mať na jeho krajinu “negatívne” dopady. Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

Včera 15:51

Britský minister obrany Ben Wallace v stredu povedal, že by “rád” videl, ako Británia napodobňuje Fínsko a Švédsko a vracia sa k brannej povinnosti.

Včera 15:49

Vyšetrovanie útoku nožom v utorok v moslimskom centre v Lisabone nenaznačuje, že by malo ísť o teroristický útok. V stredu to uviedla portugalská polícia, pričom pri útoku zahynuli dve ženy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SHMÚ: Na juhu Slovenska môže byť mráz, na severe sa môže tvoriť poľadovica

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Kristína Mayerová)   Vo viacerých južných okresoch na Slovensku sa môže vo štvrtok (30. 3.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období. Vo viacerých severných okresoch hrozí poľadovica. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Mráz sa…

Prezidentka Čaputová hovorila s Bidenom: Toto predstavuje veľkú hrozbu

0 icon

Bratislava/Washington 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nemôžeme dovoliť, aby sa demokracia stala obeťou súčasných kríz, musíme ju brániť a posilňovať. Demokracia je totiž ich riešením. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu na druhom virtuálnom Samite pre demokraciu, ktorý hostí americký prezident Joe Biden, informuje TASR Čaputová povedala, že…

SOŠV stojí za ukrajinskými športovcami a podporuje kroky MOV

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) naďalej pevne stojí za ukrajinskými športovcami a podporuje kroky Medzinárodného olympijského výboru (MOV) i ním udelené sankcie voči Rusku a Bielorusku a ich vládam, ktoré boli opätovne potvrdené. Zároveň podporuje mierové súperenie športovcov všetkých krajín a je proti…

Čekovský skončil

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odvolali v stredu Kristiána Čekovského (nezaradený) z funkcie predsedu Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. Za opozičný návrh na jeho odvolanie hlasovalo 69 poslancov zo 128 prítomných, proti bolo 47 a zdržalo sa 12 poslancov.…

USA sa obávajú – Čína, Rusko a Irán sa “zbližujú”

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Čína, Rusko a Irán sa "zbližujú" a budú predstavovať trvalý "problém" v nasledujúcich rokoch Generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, to povedal výboru pre ozbrojené služby Snemovne reprezentantov, uviedla CNN. Povedal, že ho znepokojuje "akákoľvek súdržnosť a súdržnosť medzi Ruskom a Čínou"…

Práca pre Putina: Ruské špeciálne služby na Ukrajine

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin)   "Práca pre Putina: Prečo ruské špeciálne služby pôsobili na Ukrajine úspešnejšie ako armáda, ale napriek tomu zlyhali vo svojom okupačnom pláne" Článok s týmto názvom uverejnila spravodajská stanica BBC News s odvolaním sa na správu "Predbežné poučenie z ruských nekonvenčných operácií…

Fico: To je ale náhodička, pravda?

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Robert Kaliňák bol menovaný za šéfa volebného štábu SMERu – slovenská sociálna demokracia. O niekoľko hodín na to bol obžalovaný. Robert Fico si myslí, že to nie je náhoda  "Vážení priatelia, už chápete, prečo voľby budú až 30. septembra? Treba ešte nejaký dôkaz…

Žilinka sa ohradil voči tvrdeniam mainstreamu: Manipulácia by nemala byť pracovnou metódou

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Viaceré médiá hlavného prúdu tento týždeň doslova oslavovali fakt, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podal obžalobu na advokáta a bývalého ministra za Smer Róberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela kvôli údajnému podplácaniu, pričom obom má hroziť 5 až 12 rokov za mrežami. Novinári sa pritom…

USA prehrávajú globálnu pokerovú hru

0 icon

Washington 29. marca 2023 (HSP/Dailyreckoning/Foto:Pixabay)   Už som písal o tom, ako Ukrajina ťažko prehráva svoju vojnu s Ruskom. Americké a britské médiá sú v tejto téme neustálym zdrojom dezinformácií a lží, takže nie je prekvapujúce, že väčšina Američanov verí, že Rusko prehráva Ale jednoducho to nie je pravda, píše…

Ukrajinský vojak odhalil pravdu o situácii v Bachmute

0 icon

Bratislava 29. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Chop)   Ukrajinský vojak umiestnený v Bachmute prehovoril "Skrátka, Bachmut stojí, ale za akú cenu. Na našej strane umierajú najlepší ľudia. A na ich strane sú mukli a wagnerovci. Len sa nad tým zamyslite," povedala armáda vo videu zverejnenom na stránke TikTok. Pripomeňme, že Inštitút…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci môžu prekypovať hrdosťou

0icon

Sme azda najtolerantnejší národ na svete. Dllhodobo znášame porobu v mnohých formách. Začnime Rómami. Máme údajne 10% obyvateľstva Rómov. Chápeme ich, snažíme sa byť nápomocní. Dlhodobo. A oni to cítia a preto nás majú radi. Rómovia majú Slovákov radi. Veď kde inde na svete by mali takých ohľaduplných, súcitných spoluobč

Ivan Štubňa

Ukrajinský vlastenec odhaľuje zločiny USA a NATO na Ukrajine!!!

0icon

  Pravda je rovnako hrozná ako smrť, ale ťažšie sa hľadá.

Gustáv Murín

Súčet zvrhlostí Matovičovho komanda

0icon

Vo svojej najnovšej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v mene politickej pomsty…

Milan Náhlik

Brm, Brm

0icon

Započúvali ste sa niekedy len tak bezmyšlienkovite do zvuku motora vášho auta? Ja som tak urobil včera a odhliadnuc od toho, že odborník na vozidlá by zrejme povedal, že ,, Ten motor by potreboval generálku,,, tak ja som tam počul úplne niečo iné. Bol to zvuk slobody. Lebo sadnúť si…

Pavel Jacz

Ako média hlavného prúdu ubližujú „mozgovému trustu“ Remišovej. Heger jej zasekundoval pred veľvyslancami.

0icon

O tom už vieme, kam sa dopracovala strana Za ľudí pod vedením „mozgovej geniálky“ Remišovej. Dnes sa už potáca pod jedným percentom. A čím čas plynie, tým jej to ide ďalej z kopca na dno. Aj preto jej „chceli" média hlavného prúdu pomôcť, alebo ju pot

Armádny Magazín

Ukrajinská otázka v nemeckej geopolitike

0 icon

Nemecko, 29. marec 2023 (AM) – Začiatkom marca predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Lars Klingbeil počas návštevy Ukrajiny a Poľska vyhlásil, že odteraz bude základom novej východnej politi

Tank Sabrah v nových verziách. Česku sa otvára najjednoduchšia cesta k ľahkému kolesovému tanku

0 icon

Slovensko, 29. marec 2023 (AM) – Nomenklatúra ľahkých tankov sa rozšírila o nový typ, na vzniku ktorého bude mať svoj výrazný podiel podľa dostupných informácií aj Česko. Do filipínskych ozbrojených síl bol zaradený izraelský tank Sabrah, ktorý bude dodaný v dvoch verziách. Ide o 18 ľahkých pásových tankov na španielskom podvozku z…

Veľvyslanectvo USA v Arménsku - kováčska dielňa ľudských zdrojov a živná pôda pre rusofóbiu

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Rusko-arménske vzťahy sú opäť vystavené skúške. V decembri 2022 americký Senát potvrdil na post veľvyslankyne v Jerevane 57-ročnú Christine Queenovú, kariérnu diplomatku, ktorá od začiatku roka 2020 pôsobila ako charge d'affaires USA na Ukrajine. Arménski občania si ju pamätajú ako absolventku gruzínskej univerzity z

Japonsko a Ukrajina v jazyku symbolov. "Víťazný talizman" Zelenskému od Kišidu

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Japonský premiér Fumio Kišida, ktorý zradil pamiatku svojich predkov, prejavil znaky osobitnej pozornosti ukrajinskému prezidentovi Zelenskému, ktorý tiež zneužil svojich predkov. Celkom symbolické. V jazyku symbolov bola náhla návšteva japonského hosťa v Kyjeve otvoreným agresívnym útokom na Rusko. Po jeho návrate do Tokia novinári uvie

Pentagón si nerobí žarty. Takže vojna - a nie preto, aby sa skončila v mieri, ale preto, aby sa vyhrala

0 icon

USA, 29. marec 2023 (AM) – Bývalý minister zahraničných vecí USA Kissinger varoval pred nebezpečenstvom druhej studenej vojny a potvrdil, že bude ťažšia ako t

TopDesať

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Tieto ilustrácie odhalia tvoju skutočnú osobnosť

0 icon

Osobnosť každého z nás je tak trocha jedinečná. Myslíš si, že optické hádanky ti dokážu odhaliť niečo o tvojej osobnosti? Tak si na správnom mieste. Vďaka nasledujúcim obrázkom sa dozvieš niečo o svojej osobnosti. Nepoznať seba samého je niečo, čo je bežnejšie, ako si možno myslíš. Preto je celý náš…

Trápi ťa stres? Tieto techniky ti ho pomôžu eliminovať

0 icon

Trápi ťa stres? Vďaka týmto technikám a cvikom ho dokážeš eliminovať oveľa skôr, ako si myslíš. Iba v USA trpí úzkostnými poruchami viac ako 40 miliónov dospelej populácie. Okrem toho približne 77% ľudí uviedlo, že zvýšená hladina stresu má negatívny vplyv na ich fyzické zdravie. Samozrejme, nemáme žiadne magické riešenie…

Poznáš vlajky krajín? Tento kvíz preverí tvoje vedomosti

0 icon

Dával si pozor na hodinách geografie? Možno už prešiel nejaký ten čas, od kedy si naposledy sedel v lavici. Dnes sa spoločne pozrieme na tento kvíz, ktorý overí tvoje vedomosti a ty tak zistíš, ako dobre poznáš vlajky jednotlivých krajín. V dnešnom kvíze sa zameriame na vlajky krajín. Už ako…

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali