Vláda odobrila projekt novej nemocnice v bratislavskom Ružinove namiesto Rázsoch

Vláda odobrila projekt novej nemocnice v bratislavskom Ružinove namiesto Rázsoch

Bratislava 29. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Aktualizované 29. mája 2024 16:08

Vláda v stredu odobrila výstavbu novej národnej nemocnice v bratislavskom Ružinove. Nemocnica by mala mať kapacitu 1015 lôžok a dokončená by mala byť najneskôr do konca roka 2032. V lokalite Rázsochy, kde mala nemocnica pôvodne stáť, chce štát najneskôr do roku 2031 postaviť Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) s kapacitou 446 lôžok

Rázsochy pozemok
Na snímke z dronu plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy

“Verím, že záujem celej odbornej i laickej verejnosti v zdravotníctve je rovnaký – v čo najkratšom čase a finančne čo najefektívnejšie doručiť pacientom a zdravotníkom z celého Slovenska konečne novú koncovú univerzitnú nemocnicu,” vyhlásila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Verí, že odhadovaný čas dokončenia projektov sa ešte podarí skrátiť prijatím nového zákona o verejnom obstarávaní a zákona o strategických investíciách.

Reklama

Dolinková priblížila, že odhadované náklady na projekty sa pohybujú v stovkách miliónov eur. Bližšie ich zatiaľ špecifikovať nechcela. “Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ďalšími rezortmi hľadá vhodné zdroje a alternatívy financovania projektov. Zároveň bude potrebné predložiť na rokovanie vlády koncepcie rozvoja koncových zdravotníckych zariadení, štúdie uskutočniteľnosti a vykonať všetky kroky k realizácii investičného zámeru výstavby,” doplnila.

Navrhované riešenia zabezpečia podľa Ministerstva zdravotníctva SR efektívne a hospodárne vynakladanie verejných finančných prostriedkov, vytvoria predpoklad pre efektívny časový harmonogram výstavby Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave v prospech pacientov i zdravotníkov. Zároveň podľa rezortu prispejú k zvýšeniu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci Bratislavského samosprávneho kraja aj v rámci celej SR.

Reklama

Rozhodnutie rezortu zdravotníctva navrhnúť výstavbu oboch nemocníc v daných lokalitách vychádza z architektonickej štúdie spoločnosti Amberg Engineering Slovakia. Národná nemocnica by podľa nej mala vzniknúť rekonštrukciou bloku D ružinovskej nemocnice a dobudovaním novej v súčasnom priestore zimného štadióna. Vzniknúť by tiež mohlo vzdelávacie zázemie formou kampusu tak, ako bolo navrhnuté v lokalite Rázsochy.

Národná nemocnica by mala vzniknúť rekonštrukciou bloku D ružinovskej nemocnice a dobudovaním novej v súčasnom priestore zimného štadióna. Vzniknúť by tiež mohlo vzdelávacie zázemie formou kampusu tak, ako bolo navrhnuté v lokalite Rázsochy.

Výstavba NÚDCH na Rázsochách by podľa ministerky umožnila centralizáciu vybranej vysokošpecializovanej pediatrickej medicíny na Slovensku a zohľadniť trendy detskej medicíny a nadčasového konceptu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Podotkla, že finančný aj časový harmonogram pri rekonštrukcii súčasného detského ústavu na bratislavských Kramároch je podľa predbežných odhadov rovnaký ako výstavba nového NÚDCH na Rázsochách.

Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), NÚDCH i Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave rozhodnutie vlády víta a považuje za dobrú správu. “Z môjho pohľadu, ak nepríde k žiadnemu časovému omeškaniu, tak logisticky je zrejme táto časť Bratislavy vhodnejšia na novú nemocnicu,” poznamenal dekan fakulty Juraj Payer s tým, že ak všetko pôjde, ako má, nemocnica by mala byť postavená skôr oproti pôvodným plánom na Rázsochách. “Chceme postupne NÚDCH dostať tam, kam patrí a kam si to slovenský pacient zaslúži, teda na úroveň 21. storočia. (…) Táto vizualizácia to spĺňa do bodky,” vyhlásil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň. Vedenie UNB je presvedčené, že nová nemocnica bude prínosom pre pacientov aj pre zamestnancov. Lokalita Ružinov je podľa neho na výstavbu národnej nemocnice predurčená.

Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský v stredu podotkol, že rozhodnutím vlády sa výstavba novej nemocnice predraží a spomalí. “Po dnešku je jasné, že Slovensko nebude mať národnú nemocnicu. Dostavbu v Ružinove za to považovať nemôžeme, pretože nepokryje komplexne všetky oddelenia,” skonštatoval.

Reklama

Plány rezortu zdravotníctva, týkajúce sa zmeny lokality výstavby novej nemocnice, už skôr kritizovali opozičné PS, KDH a hnutie Slovensko, rovnako aj Lekárske odborové združenie a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Opoziční poslanci sa pokúsili ministerku Zuzanu Dolinkovú (Hlas-SD) v súvislosti s riešením novej nemocnice v Bratislave aj odvolať. Dolinková na svoj koniec vo funkcii dôvod nevidela, parlament ju vo funkcii podržal.

Stavba novej nemocnice v Bratislave je témou už desiatky rokov, jej výstavba sa začala riešiť ešte v 80. rokoch. Areál rozostavanej nemocnice na Rázsochách je už v súčasnosti zbúraný.

 

KDH: Rozhodnutie nepostaviť univerzitnú nemocnicu na Rázsochách je nesprávne

Opozičné KDH považuje rozhodnutie vlády nepostaviť univerzitnú nemocnicu na Rázsochách, ale v Ružinove za neodborné, nesprávne a škodlivé pre pacientov na Slovensku. Uviedol to poslanec Národnej rady (NR) SR za KDH Peter Stachura. TASR o tom informovala hovorkyňa hnutia Lenka Halamová.

“Vláda sa vzdala ambície vybudovať špičkovú komplexnú nemocnicu. Oklamala ľudí a chystá sa postaviť len nový pavilón so 400 lôžkami, pričom väčšina novej nemocnice bude sídliť v zrekonštruovanej takmer 50-ročnej budove ružinovskej nemocnice,” vyhlásil Stachura.

Reklama

Poukázal na to, že národná nemocnica na Rázsochách mala spolu s ostatnými súčasťami Univerzitnej nemocnice Bratislava zabezpečiť jedinečné výkony pre všetkých občanov v krajine pod jednou strechou a zároveň byť národným centrom pre vedu a vzdelávanie.

Poslanca NR SR Františka Majerského (KDH) sklamal aj výber lokality v Ružinove.

“Namiesto projektu na zelenej lúke sa bude musieť spraviť množstvo kompromisov, aby bol projekt vôbec uskutočniteľný. Je to napríklad zbúranie zimného štadióna, problémy s kanalizáciou, parkovaním a dopravou v Ružinove ako takou,” doplnil.

Za zlú správu označil Majerský, že po ukončení činnosti dosluhujúcich nemocníc na Kramároch a v Starom Meste sa časť univerzitnej zdravotnej starostlivosti bude musieť presunúť do súkromnej nemocnice Bory, čím štát stratí dosah na časť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

 

Hnutie Igora Matoviča kritizuje zámer postaviť nemocnicu v Ružinove namiesto Rázsoch

Hnutie Igora Matoviča kritizuje zámer postaviť novú nemocnicu v bratislavskom Ružinove a nie v lokalite Rázsochy. Tvrdí, že namiesto špičkovej univerzitnej nemocnice dostane krajina len prístavbu ružinovskej nemocnice. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Hnutie zdôraznilo, že projekt Rázsoch v novodobej histórii nebol v takom štádiu prípravy, ako je dnes. Kritizuje, že sa ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) rozhodla zastaviť prípravu projektu novej nemocnice s vedeckými pracoviskami a kampusom a namiesto toho sa pokúsi zrekonštruovať a dostavať nemocnicu v Ružinove.

Podľa exministra zdravotníctva a poslanca Národnej rady SR Mareka Krajčího sa potvrdilo, že treba zmeniť územný plán, ako aj zbúrať štadión pri ružinovskej nemocnici. Hovorí aj o tom, že samospráva pravdepodobne bude žiadať kompenzácie. “Všetci chceme, aby nová univerzitná nemocnica stála čo najskôr. Rázsochy pritom mali k dispozícii pozemok, mali stavebné povolenie, mali EIA a v podstate mali hotový projekt. V krátkom čase sa mohlo začať stavať,” priblížil.

Hnutie poukázalo na to, že dostavba a rekonštrukcia ružinovskej nemocnice sa má realizovať za plnej prevádzky a nie je známe, dokedy sa bude poskytovať zdravotná starostlivosť v nemocnici na Kramároch.

Hnutie pripomenulo, že o výstavbe novej univerzitnej nemocnice na Rázsochách rozhodla vláda Smeru-SD ešte v roku 2017 a vtedy pri hodnotení lokality v Ružinove hovorili napríklad o dopravnom zaťažení, hustej mestskej zástavbe, ako aj to, že “dispozičné usporiadanie nemocnice Ružinov neposkytuje dostatočný priestor pre optimalizáciu procesov a efektívne hospodárenie”.

Reklama

 

SaS víta rozhodnutie postaviť novú národnú nemocnicu v bratislavskom Ružinove

SaS víta rozhodnutie postaviť novú národnú nemocnicu v Bratislave v areáli Nemocnice Ružinov namiesto Rázsoch. Uviedol to poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Szalay. Výstavba Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) na bratislavských Rázsochách však podľa neho nie je dobrý nápad, za lepšie riešenie považuje zrekonštruovať aktuálny ústav na bratislavských Kramároch.

Szalay podotkol, že rozhodnutie o výstavbe nemocnice v Ružinove konečne “rozseklo gordický uzol” o tom, čo bude s koncovou nemocnicou v Bratislave a zároveň ukončilo čakanie, ktoré hlavné mesto paralyzovalo. “Dúfam, že tento projekt bude životaschopnejší ako projekt Rázsoch, ktorý má viac ako 50 rokov od prvého rozhodnutia, kde bude stáť nová nemocnica,” skonštatoval.

Ružinov je podľa neho v porovnaní s Rázsochami lepšou a dostupnejšou lokalitou pre pacientov aj personál. “Sedí to aj so stratégiou rozvoja zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji, ktorú prijal Bratislavský samosprávny kraj pred dvomi rokmi, kde odporúčal, aby sa nová nemocnica stavala vo východnej a nie západnej časti mesta,” poznamenal Szalay. Obáva sa, či sa nemocnica stihne postaviť podľa plánovaných odhadov, teda najneskôr do roku 2032.

Nápad postaviť NÚDCH na Rázsochách poslanec nepovažuje za dobrý. “Príde mi to ako nepripravená improvizácia a obávam sa, že z tohto projektu nič nebude,” povedal. Vhodným riešením by podľa neho bolo zrekonštruovať súčasný ústav na bratislavských Kramároch.

Reklama

 

PS: Národná nemocnica nebude postavená tak skoro a rozdrobí starostlivosť v meste

Nová národná nemocnica v bratislavskom Ružinove podľa hnutia PS nebude postavená tak skoro a rozdrobí zdravotnú starostlivosť v Bratislave. Poukázal na to poslanec Národnej rady SR Oskar Dvořák (PS).

PS podľa neho nemá preferenciu, kde by mala nová nemocnica v Bratislave stáť. Trvá však na tom, aby bola postavená čo najskôr a poskytla komplexnú zdravotnú starostlivosť. “Žiaľ, a to je aj dôsledkom chýbajúcej diskusie, si dovolím tvrdiť, že ministerkino rozhodnutie nesleduje ani jeden z týchto cieľov,” vyhlásil.

Dvořák podotkol, že zrušením pôvodného plánu výstavby na Rázsochách sa zrušilo aj množstvo už ukončených procesov, ktoré treba spustiť od začiatku. Výstavba nemocnice preto podľa neho môže trvať oveľa dlhšie ako predpokladá ministerstvo. Zároveň skritizoval, že návrh viac drobí nemocnice a zdravotnú starostlivosť v Bratislave. “Pacient sa v prípade vážnejších problémov bude musieť voziť sanitkou hore dole po meste,” skritizoval.

Vláda v stredu odobrila výstavbu novej národnej nemocnice v bratislavskom Ružinove. Nemocnica by mala mať kapacitu 1015 lôžok a dokončená by mala byť najneskôr do konca roka 2032. V lokalite Rázsochy, kde mala nemocnica pôvodne stáť, chce štát najneskôr do roku 2031 postaviť Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) s kapacitou 446 lôžok.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Podľa spresnených informácií v Sevastopole, po výbuchoch amerických rakiet odpálených ukrajinskou armádou, na pláži zahynuli štyria ľudia vrátane dvoch detí. Zranených bolo 144 ľudí, z nich hospitalizovaných 55 dospelých a 27 detí.

19:47

Prvé zábery tvárí teroristov, ktorí zaútočili na Dagestan. Je vidieť, že sa zmocnili policajného vozidla.

Dagestan
Prvé zábery tvárí teroristov, ktorí zaútočili na Dagestan

 

19:43

Pri útoku na pravoslávny kostol v ruskom meste Derbent bol podrezaný 66-ročný kňaz. “Podľa informácií, ktoré som dostal, otec Nikolaj bol zabitý v kostole v Derbente, podrezali mu hrdlo. Mal 66 rokov, bol veľmi chorý,” povedal vedúci dagestanskej “verejnej dozornej komisie” Šamil Chadulajev.

Informoval tiež, že v jednom z kostolov v Machačkale bol zastrelený ochrankár.

19:42

Rusko tiež hlási útok militantov na hranici medzi Ruskom a Abcházskom. Telegramové kanály píšu o streľbe pri kontrolnom stanovišti na rieke Psou a pri Novom Afone. Sú tam zranení a mŕtvi.

18:57

K potýčkam došlo počas propalestínskych demonštrácií s účasťou niekoľkých stoviek ľudí v nemeckej metropole Berlín, informuje v nedeľu TASR podľa správy agentúry DPA.

V priebehu soboty predbežne zadržala nemecká polícia dovedna 69 účastníkov protestov, uviedli v nedeľu policajné zdroje. Proti zadržaným sa vedie vyšetrovanie najmä vo veci závažného narušenia pokoja, nebezpečného ublíženia na tele a podnecovania k národnostnej neznášanlivosti.

18:56

Vo viacerých mestách Francúzska sa v nedeľu konali demonštrácie proti krajne pravicovej strane Národné združenie (RN), ktorá týždeň pred prvým kolom predčasných parlamentných volieb vedie v prieskumoch verejnej mienky. Informoval o tom spravodajský web France Info.

18:55

Švajčiarski záchranári v nedeľu objavili telo jednej z troch nezvestných osôb po záplavách, ktoré postihli kantón Grisons na juhovýchode krajiny, uviedla tamojšia polícia.

18:54

Traja ľudia utrpeli zranenia v dôsledku búrok, ktoré sa v priebehu víkendu prehnali územím Poľska, uviedla v nedeľu televízna stanica TVN24.

18:54

V meste Troyes na severovýchode Francúzska sprístupnili výstavu vitráží, ktoré zdobili okná katedrály Notre-Dame v Paríži na sklonku 30. rokov 20. storočia, ale následne boli pred zrakom verejnosti desaťročia ukryté.

18:53

Americký výrobca čipov Nvidia podpísal dohodu o nasadení svojej technológie umelej inteligencie (AI) v dátových centrách katarskej telekomunikačnej skupiny Ooredoo v piatich krajinách Blízkeho východu.

18:13

V ruskom meste Derbent (Dagestan) neznámi militanti spustili paľbu na synagógu, kostol a policajnú jednotku. Jeden policajt bol zabitý. Na sociálnych sieťach boli zverejnené zábery ostreľovaných budov a prestrelky s militantmi.

V rovnakom čase bolo v Machačkale ostreľované stanovište dopravnej polície a zavedený plán “Záchytenia”.

18:12

Bulharské ministerstvo zahraničných vecí požiadalo svojich občanov, aby čo najskôr opustili Libanon.

18:11

Zajtra budú výpadky elektriny trvať celý deň. Večer od 19. do 23. hodiny bude objem výpadkov vyšší, uviedla spoločnosť Ukrenergo. Počet obetí po raketovom útoku na Sevastopol stúpol na päť. Vrátane troch detí, uviedol “gubernátor” Michail Razvožajev.

Medzi mŕtvymi deťmi je aj 9-ročná dcéra zástupcu starostu Magadanu Olega Averjanova. Putin je po útoku na Sevastopol v neustálom kontakte s vedením sociálneho bloku a zdravotníctva, povedal Peskov pre RIA Novosti. Podľa neho je prezident v neustálom kontakte aj s armádou. Hovorca hlavy štátu poznamenal, že teraz je najdôležitejšie poskytnúť všetku potrebnú pomoc obetiam v Sevastopole.

16:45

Nemecká železničná doprava profituje z futbalových fanúšikov z celej Európy, ktorí pricestovali do krajiny, aby sledovali zápasy Euro 2024. Doprajú si pritom občerstvenie aj nápoje vo vlakoch, keď idú z jedného zápasu na druhý.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Výmyselníci TANC o.z. počas festivalu Mičinský pitvor v obci Mičiná pri Banskej Bystrici

Autor: TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Gustáv Murín

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali