Ukrajina svoju veľkú protiofenzívu spomína už niekoľko mesiacov. Tak kde je? – pýta sa Politico

Ukrajina svoju veľkú protiofenzívu spomína už niekoľko mesiacov. Tak kde je? – pýta sa Politico

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)

 

Ukrajina už dva mesiace signalizuje svoj zámer dobyť späť južné mesto Cherson, čo sa označuje za veľkú protiofenzívu a moment, keď Kyjev obráti situáciu proti Rusku. Na situáciu reaguje v komentári Politico, ktorý vám prinášame 

Ukrajinskí vojaci
Ilustračné foto

Ako bude tento nápor vyzerať, je však stále záhadou. Ukrajinské delostrelectvo a rakety poskytnuté USA a spojencami rozbili mosty a ruské muničné sklady v blízkosti mesta, ale k väčšiemu presunu pechoty ešte nedošlo. Rusi sa zatiaľ posilňujú a zakopávajú.

Reklama

Ukrajinskí predstavitelia už dlho tvrdia, že o osude vojny sa môže rozhodnúť na juhu, a tvrdia, že séria podozrivých útokov na ruské vojenské zariadenia ďaleko za frontovou líniou – vrátane dvoch mohutných výbuchov na ruskej leteckej základni na Kryme v utorok – naznačuje začiatok protiofenzívy.

Ale aj keď sú teraz v ukrajinských rukách zbrane v hodnote miliárd dolárov z celej Európy a Severnej Ameriky, zostávajú skutočné otázky, či je to dosť a ako by to mohlo vyzerať.

Reklama

Niektoré z týchto zbraní, ako napríklad vysoko mobilný delostrelecký raketový systém americkej výroby, umožnili Ukrajine prepadnúť ruské pozície v okolí okupovaného mesta Cherson. Rusi však paľbu opätovali, čo viedlo k brutálnej patovej situácii, v dôsledku ktorej je južný región naďalej ohrozený a pechota na oboch stranách sa namiesto postupu dopredu plahočí do svojich zákopov.

Mesto Cherson, ktoré leží na severnom brehu rieky Dneper, je vstupnou bránou pre ruské sily, ktoré sa tlačia na západ k dôležitému prístavnému mestu Odesa. Je obsadené od začiatku vojny, ale ruským silám sa nepodarilo posunúť na západ kvôli ukrajinskému odporu.

Toto zadržiavanie bolo kľúčové pre udržanie Odesy a ďalších čiernomorských prístavov v ukrajinských rukách, čo umožnilo odchod niektorých zásielok obilia z prístavu, čím Kyjev získal zúfalo potrebnú hospodársku podporu.

Telegrafovanie očakávanej protiofenzívy zo strany Ukrajiny, jej pomalé tempo a niektoré záhadné rozhodnutia však spôsobili, že aj tí najpozornejší rusko-ukrajinskí analytici sa čudujú, kam sa tento nápor vlastne posunul.

Je to len finta Kyjeva, ktorá má zmariť a zmiasť ruské sily? Alebo je to náznak toho, že Ukrajina v súčasnosti nemá dostatočnú palebnú silu na to, aby oslabila pozíciu Moskvy na kľúčovom území – a že je nevyhnutná zdrvujúca vojna?

Reklama

“Prečo tie verejné správy okolo Chersonu? Budem úprimný, neviem, ale je to niečo, čo ma privádza do šialenstva,” povedal Konrad Muzyka, vojenský analytik a riaditeľ spoločnosti Rochan Consulting, ktorá sleduje vojnu.

“Úprimne povedané, z vojenského hľadiska to absolútne nedáva zmysel, pretože ak ste ukrajinský vojenský veliteľ, oveľa radšej by ste bojovali proti, povedzme, siedmim ruským taktickým skupinám práporov, ktoré boli v severnom Chersone pred mesiacom, a nie proti 15 alebo 20, ktoré sú tam teraz,” dodal Muzyka.

Ako však ukázal ruský postup na Kyjev vo februári a marci, tlačenie tisícov vojakov k cieľu bez zmiernenia obrany nepriateľa je stratové – čo si Ukrajinci uvedomili. Nedávne údery na tri mosty cez rieku Dneper ich “znefunkčnili” a vážne narušili schopnosť Ruska posilniť jednotky v meste Cherson, uviedla v pondelok hovorkyňa ukrajinského Južného operačného velenia Natalia Humenyuková. “Rany, ktoré im boli spôsobené, v súčasnosti neumožňujú používať tieto mosty na pohyb ťažkej techniky,” dodala.

Jej vyjadrenia prišli po tom, ako ukrajinské sily opäť zasiahli Antonovský most, poslednú a najväčšiu tepnu spájajúcu južnú časť regiónu so severnou stranou. Videozáznamy úderov zdieľané na internete ukázali, ako sa ruské systémy protivzdušnej obrany snažia zlikvidovať HIMARS zameraný na most.

Po úspešných úderoch však nenasledoval výrazný postup vpred na zemi. V okolí Chersonskej oblasti totiž došlo len k malému pohybu ukrajinských pozemných síl, pričom podľa niektorých správ zostali vojaci v zákopoch v dôsledku ruského ostreľovania.

Reklama

Ukrajinské južné operačné velenie tvrdí, že oslobodilo desiatky malých miest a dedín v severnej časti Chersonskej oblasti. V týchto oblastiach sa však stretli s malým ruským odporom. Podľa analytikov bude dobytie zvyšku územia oveľa ťažšie.

Toto trenie je cítiť na oboch stranách. Ukrajina síce momentálne nemôže tlačiť tak tvrdo, ako by bolo potrebné, ale údery, ktoré zasadila ruskému logistickému úsiliu, zároveň dusia ambície Kremľa. “Aj keď sa Rusku podarí vykonať významné opravy mostov, zostanú pre Kremeľ kľúčovou zraniteľnosťou,” konštatovalo sa v hodnotení britskej spravodajskej služby z 13. augusta.

Tisíce ruských vojakov sa teraz môžu byť nútené spoliehať na zásobovanie len cez dva pontonové trajektové priechody. “Pri obmedzenom zásobovacom reťazci bude veľkosť zásob, ktoré sa Rusku podarilo vytvoriť na západnom brehu, pravdepodobne kľúčovým faktorom výdrže síl,” uvádza sa v hodnotení.

Vytlačenie aj malého počtu vojakov z obranných pozícií bolo jedným z najzložitejších aspektov pozemnej vojny na Ukrajine. Moskovské sily preukázali ochotu vykrvácať na každom metri Donbasu, ktorý získali za šesť mesiacov bojov.

Pre Ukrajincov to nebude o nič ľahšie a existujú otázky, či na to majú dostatok vojakov a delostreleckých granátov.

Veľká Británia sa v posledných týždňoch postavila na čelo výcviku tisícov ukrajinských pešiakov v juhovýchodnom Anglicku a niekoľko krajín – vrátane Kanady, Švédska, Fínska, Dánska, Holandska a Nového Zélandu – vyhlásilo, že sa čoskoro k tomuto úsiliu pridajú.

Tento plán však poskytuje len asi trojtýždňový základný výcvik pechoty v oblasti pohybov a taktiky, čo stačí na to, aby regrúti mali aspoň zbežné vedomosti o strastiplnej realite, ktorej budú musieť čeliť.

Na stretnutí 11. augusta v Kodani prisľúbilo 26 západných krajín a Európska únia Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 1,5 miliardy dolárov, pričom tieto peniaze boli väčšinou určené na zabezpečenie väčšieho množstva delostrelectva a munície.

Rusko medzitým v posledných týždňoch presunulo svoje sily z južnej Charkovskej oblasti pri meste Ižum a z Doneckej oblasti na východe na juh, aby posilnilo svoju obranu v okolí Chersonu, čím zvýšilo už aj tak matematickú prevahu vojakov a techniky.

Ruské sily sa v prvých dňoch invázie stretli len s malým odporom, keď obsadili takmer celý na poľnohospodárstvo bohatý región Cherson, strategicky dôležité mesto, ktoré leží severne od Krymu. Odvtedy tam posilnili svoje línie a v posledných týždňoch budovali obranu v očakávaní ukrajinského útoku.

Reklama

Pre útočníkov to však bola nepríjemná okupácia, keďže čelili hlbokej nevôli ukrajinských obyvateľov a silnému odporu špeciálnych jednotiek, ktoré v oblasti tajne operovali.

Napriek tomu Rusko plánuje v polovici septembra usporiadať v Chersone referendum s cieľom násilne prevziať tento región do svojho zväzku. Ak teda Kyjev dúfa, že sa mu podarí zastaviť nezákonné hlasovanie, musí konať rýchlo.

Mykola Bielieskov, výskumný pracovník ukrajinského Národného inštitútu strategických štúdií, neverí, že k akejkoľvek ukrajinskej ofenzíve dôjde rýchlo, keďže “Ukrajina nemá ťažké zbrane” na uskutočnenie takéhoto manévru. “To je obrovská chyba,” povedal.

Kyjev podľa neho pravdepodobne “pomaly a metodicky” udrie na ruské sily a “ukáže Moskve, že jej pozícia na juhu je neudržateľná”.

Bielieskov tiež naznačuje, že presun ruských síl do Chersonu by mohol byť strategickou chybou. “Dokonca by som povedal, že Rusko urobilo situáciu ešte nebezpečnejšou, pretože viac vojakov by potrebovalo viac zásob, ktoré sú zraniteľné voči úderom,” povedal.

Reklama

Zdá sa, že Kyjev si to uvedomil a zaútočil na kľúčové železničné a automobilové mosty prechádzajúce cez rieku Dneper, čím znemožnil ruským jednotkám voľný pohyb v regióne.

Prinútiť Moskvu, aby zmenila svoje zameranie a vojakov, by sa malo považovať za “celkom slušný úspech”, povedal Bielieskov. “Je to prvýkrát vo veľkej vojne, keď Rusko koriguje svoje plány po akciách Ukrajiny,” povedal. “Predtým bola iniciatíva výlučne v ruských rukách.”

To však nemusí prispieť k veľkej protiofenzíve, ktorú Kyjev naznačoval. Bielieskov však hovorí, že samotný počet zbraní a vojakov na fronte nemusí byť rozhodujúci.

Poukazuje na úspešnú obranu Kyjev a pod vedením ukrajinskej armády, ktorá zhatila ofenzívne plány Ruska a prinútila Moskvu ustúpiť na bezpečnejšie územie na východe.

“Najlepší stratégovia sú tí, ktorí nebojujú podľa učebnice, ale nájdu spôsob, ako vykonať svoju prácu aj s obmedzenými prostriedkami,” povedal.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:18

Počet obetí po zrútení časti diaľnice v juhočínskej provincii Kuang-tung stúpol na 36, oznámili vo štvrtok tamojšie médiá. Záchranné práce naďalej pokračujú.

09:03

Washington vo štvrtok vyzval Peking a Moskvu na pripojenie sa k záväzku Spojených štátov a ďalších krajín, že o nasadení jadrových zbraní budú rozhodovať len ľudia a nikdy nie umelá inteligencia. Informovala agentúra Reuters.

08:57

Ukrajinské drony v noci na štvrtok podnikli údery proti energetickej infraštruktúre v Smolenskej, Oriolskej a Kurskej oblasti, uvádzajú gubernátori jednotlivých oblastí.

08:50

Senát amerického štátu Arizona v stredu odsúhlasil zrušenie zákona z roku 1864, ktorý zakazuje takmer všetky druhy interrupcií.

Senát schválil zrušenie v pomere 16 ku 14, čo sa podarilo aj vďaka dvom republikánskym senátorom. Tí prekročili stranícke hranice a hlasovali za zrušenie zákazu.

08:43

Ceny ropy vo štvrtok ráno vzrástli a vyrovnali časť strát z predchádzajúcich troch dní. V stredu (1. 5.) si odpísali viac ako 3 % po tom, ako Federálny rezervný systém (Fed) v USA ponechal svoje úrokové sadzby bez zmeny, čo môže obmedziť hospodársky rast a tým aj dopyt po rope.

08:31

Filipínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že si vo štvrtok predvolalo vysokého predstaviteľa čínskeho veľvyslanectva. Dôvodom je “obťažovanie filipínskych plavidiel” v Juhočínskom mori.

08:16

Islamistické hnutie Hamas odmieta súčasný návrh dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov v Pásme Gazy, chce však pokračovať v rokovaniach.

08:09

Parlament Šalamúnových ostrovov zvolil vo štvrtok za nového premiéra bývalého ministra zahraničných vecí Jeremiaha Maneleho. Ten prisľúbil pokračovať v zahraničnej politike tichomorskej ostrovnej krajiny, ktorou sa priblížila k Číne.

08:03

Rusko rozdalo členom Bezpečnostnej rady OSN návrh rezolúcie žiadajúci všetky krajiny, aby podnikli kroky s cieľom zabrániť umiestneniu zbraní vo vesmíre. Len pred týždňom podobnú americko-japonskú rezolúciu vetovalo.

07:54

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal vedúceho oddelenia kybernetickej bezpečnosti spravodajskej služby SBU Iľľu Viťuka. Ukrajinské médiá ho spájajú s obvineniami z korupcie.

07:43

Spojené štáty obvinili v stredu Rusko z toho, že použilo proti ukrajinským silám chemickú zbraň v rozpore s medzinárodným dohovorom o zákaze tejto výzbroje. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

07:32

Najmenej 13 ľudí utrpelo v stredu večer zranenia v ukrajinskom prístavnom meste Odesa, keď ho zasiahla ruská balistická raketa, ktorá spôsobila veľký požiar. Oznámili to tamojší predstavitelia.

07:22

Nadchádzajúce predsedníctvo Poľska v Rade Európskej únie sa bude zameriavať na posilnenie spolupráce so Spojenými štátmi a Ukrajinou. Povedal to v stredu poľský prezident Andrzej Duda.

07:05

Turecko sa pridá k žalobe Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá na Medzinárodnom súdnom dvore (MSD) obvinila Izrael z genocídy Palestínčanov v Pásme Gazy.

Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan tento krok oznámil v stredu v Ankare.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena kráča pod kaprovými stuhami alebo \"koinobori\", ktoré sa vznášajú na veži Tokyo Skytree v Tokiu

Autor: AP/Hiro Komae

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali