To najdôležitejšie z Ukrajiny – Varšava pripravuje zásoby vody a generátory elektrickej energie v krytoch

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Varšava pripravuje zásoby vody a generátory elektrickej energie v krytoch

Kyjev 18. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Oleg Petrasiuk, telegram)

Aktualizované 18. júna 2024 20:19

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke bytový dom zničený po neustálom ostreľovaní v meste Toreck v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

20:15 – To hlavné z večerného príhovoru Zelenského:

Reklama

1. Informoval o príprave zahraničnopolitických krokov, ktoré by mali byť dejiskom druhého samitu o Ukrajine.

2. Rozprával o svojom stretnutí s predsedom litovského parlamentu.

Reklama

 

17:50 – Taliansko odovzdá Ukrajine rakety dlhého doletu Storm Shadow.

Rakety môžu byť súčasťou deviateho balíka vojenskej pomoci Ukrajine. Jeho súčasťou môžu byť aj systémy protivzdušnej obrany SAMP/T.

 

15:35 – Taliansko považuje Putinove podmienky pre mierové rozhovory za neprijateľné, hoci podľa neho obsahujú “určité posolstvo”.

Reklama

“Niet pochýb o tom, že návrh obsahuje určité posolstvo, ale nie je vhodný. Mier je iná vec a my na ňom budeme naďalej pracovať,” povedal taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani v parlamente.

Zároveň uviedol, že samit vo Švajčiarsku umožnil účasť Ruskej federácie na budúcich stretnutiach o mierovom urovnaní.

 

14:45 – Situácia na fronte 18. júna 2024:

Reklama

 

14:30 – Dedina Slatino neďaleko Charkova bola zasiahnutá leteckým útokom, informovali miestne úrady.

Poškodené boli obytné domy a administratívne budovy.

 

14:15 – Varšava pripravuje zásoby vody a generátory elektrickej energie v krytoch, uviedol primátor poľského hlavného mesta, ktorý zdôraznil, že je potrebné byť pripravený na “akúkoľvek situáciu”

 

14:03 – Pašinjan sa stretol s námestníkom ministra zahraničných vecí USA Richardom Vermom. Na stretnutí povedal, že je dôležité rozvíjať dvojstranný strategický dialóg.

 

13:13 – Rusko sa pripravuje na ofenzívu smerom na Borovú v Charkovskej oblasti.

Deep state informuje, že Rusi v oblasti od Raigorodky po Novovodjanoje vybudovali údernú päsť: až 10 000 pešiakov a 450 vojenských vozidiel vrátane 200 delostreleckých systémov.

Reklama

Rusi si vybudovali početnú prevahu nad AFU a posledné tri týždne nepriateľ sondoval ukrajinskú obranu nepretržitými útokmi.

Rusko sa pripravuje na ofenzívu smerom na Borovú v Charkovskej oblasti
Rusko sa pripravuje na ofenzívu smerom na Borovú v Charkovskej oblasti

11:09 – Taliansko odovzdá Storm Shadow Ukrajine, informoval denník Fatto Quotidiano s odvolaním sa na svoje zdroje.

Rakety dlhého doletu majú byť zahrnuté do ďalšieho balíka vojenskej pomoci Ríma spolu so systémom protivzdušnej obrany Samp-T, ktorý bude oznámený do konca mesiaca.

 

10:08 – Európska komisia zriadila komisiu pre audit, ktorá má monitorovať finančné prostriedky pridelené Ukrajine a predchádzať možnej korupcii.

Reklama

Príslušné rozhodnutie bolo uverejnené na webovej stránke EÚ.

Agentúra bola zriadená v rámci fondu pomoci 2028. Bude pozostávať z troch členov a bude mať sídlo v Bruseli, zatiaľ čo samostatný sekretariát bude sídliť v Kyjeve.

Ročne sa uskutoční najmenej šesť zasadnutí komisie a najmenej šesť návštev Kyjeva.

 

09:02 – USA “úmyselne zdržujú” výcvik ukrajinských pilotov na stíhačkách F-16, uviedla šéfka komisie Najvyššej rady pre zbrane a muníciu Oleksandra Ustinová.

Reklama

Tvrdí, že z tohto dôvodu budeme mať do konca roka “menej vycvičených pilotov ako stíhačiek”.

Osem pilotov sa školí v Arizone. Ukrajina požiadala o výcvik ďalších desiatich, ale žiadosť bola zamietnutá, pretože iné krajiny si rezervovali výcvikové miesta skôr a Washington nemôže porušiť svoje záväzky voči nim.

Predstaviteľ Pentagónu tiež tvrdil, že ukrajinskí piloti majú problémy so znalosťou angličtiny a letovým programom, čo spôsobuje, že “pokrok vo výcviku na stíhačkách F-16 je dosť slabý”.

Ustinová označila takéto tvrdenia za “smiešne”.

“Nie sú to argumenty, sú to výhovorky a oni s nimi prichádzajú znova a znova,” povedala.

Ďalších 12 pilotov študuje v Dánsku. Rumunský program sa ešte nezačal.

 

Reklama

08:59 – Nie je jasné, kedy a kde sa uskutoční ďalší mierový samit o Ukrajine. Uviedol to vedúci odboru medzinárodnej bezpečnosti švajčiarskeho ministerstva zahraničných vecí Gabriel Lüchinger.

“Určite sa nebude konať v Európe alebo na Západe. Diskutovali sme o tom so zainteresovanými krajinami v Bürgenstocku. Teraz je na nich, aby sa rozhodli. Myslím si, že v najbližších týždňoch sa niečo zmení. Uvidíme, ako sa to vyvinie,” povedal v rozhovore pre rozhlas SRF.

Za jednu z týchto pravdepodobných krajín označil Saudskú Arábiu.

Úradník tiež označil neúčasť Číny na samite v Bürgenstocku za “zlyhanie”. “Bez Číny neexistuje žiadne riešenie,” dodal.

Okrem toho je podľa Lühingera potrebné zapojiť do rokovaní aj Rusko.

“Samozrejme, Švajčiarsko má vzťahy s Ruskom. Vytvorili sme základ na to, aby sme tento proces začali teraz. Je úplne jasné, že Rusko je potrebné nejakým spôsobom integrovať,” povedal diplomat.

 

Reklama

07:43 – USA uviedli, že Západ stále pracuje na mechanizme prevodu ziskov z ruských aktív na Ukrajinu. Koordinátor pre strategickú komunikáciu v Rade Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby nekomentoval podrobnosti tohto procesu.

 

07:30 – Hlavná myšlienka z Putinovho článku v novinách Nodong Shinmun, ktorý bol uverejnený pred návštevou ruského prezidenta v KĽDR:

– Pchjongjang bol a zostáva naším verným podporovateľom a zástancom, pripraveným rozhodne sa postaviť proti kolektívnej snahe Západu zabrániť vytvoreniu multipolárneho svetového poriadku;

– Ruská federácia vysoko oceňuje pevnú podporu KĽDR ruskej špeciálnej operácii na Ukrajine;

– Rusko podporuje KĽDR a hrdinský kórejský ľud v ich konfrontácii so zákerným, nebezpečným a agresívnym nepriateľom, v ich boji za nezávislosť, identitu a právo vybrať si vlastnú cestu rozvoja;

– Ruská federácia a KĽDR budú rozvíjať humanitárnu spoluprácu medzi oboma krajinami;

Reklama

– Plánuje sa zintenzívnenie akademickej mobility medzi ruskými a kórejskými univerzitami, zvýšenie počtu vzájomných turistických ciest, kultúrnych, vzdelávacích, mládežníckych a športových výmen;

– Moskva a Pchjongjang budú rozvíjať alternatívne mechanizmy obchodu a vzájomného zúčtovania mimo kontroly Západu a spoločne sa postavia proti nelegitímnym jednostranným obmedzeniam.

 

07:15 – Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že zatiaľ neexistuje konsenzus o členstve Ukrajiny v aliancii a “väčšinové hlasovanie nestačí”.

“Ukrajina sa stane členom NATO, keď dosiahneme konsenzus. Väčšina hlasov nestačí, rozhodnutie musíme prijať jednomyseľne,” povedal.

Stoltenberg zároveň vysvetlil, že “vo vhodnom čase by sa Ukrajina mala bezodkladne stať členom NATO”, ale to si podľa neho vyžaduje aj “úplné ukončenie konfliktu”.

“Musíme si byť istí, že konflikt bude ukončený, a nie pozastavený,” dodal.

Reklama

 

07:00 – 17. júna 2024. Hlavné z ruského pohľadu:

– Putin vymenoval Leonida Gornina za prvého námestníka ministra obrany a Annu Civilevovú a Pavla Fradkova za námestníkov ministra, zatiaľ čo Ruslan Calikov, Nikolaj Pankov a Taťjana Ševcovová boli uvoľnení z funkcií námestníkov ministra obrany

– Efektivita švajčiarskej konferencie o Ukrajine smeruje k nule, tvrdí Peskov

– Kumulatívne straty ukrajinských jednotiek za deň dosiahli až 1 775 ľudí, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Jednotky skupín Sever a Juh zlepšili svoje postavenie na frontovej línii, skupiny Západ a Východ zaujali výhodnejšie pozície a skupina Stred zlepšila svoje taktické postavenie, uvádza sa v súhrne ruského ministerstva obrany

– Časť obce Novaja Kachovka a šesť obcí v Chersonskej oblasti bolo v dôsledku ostreľovania AFU vyradených z prevádzky, uviedol Saldo

Reklama

– Niektoré krajiny, ktoré “majú tradične dobré vzťahy s Ruskom”, ponúkli Kyjevu na samite vo Švajčiarsku po prvýkrát svoje komunikačné kanály s Moskvou, uviedol ukrajinský ombudsman Lubinec.

– Z ukrajinských väzníc bolo prepustených viac ako 2 750 osôb, ktoré už odišli slúžiť do ukrajinských ozbrojených síl, medzi nimi aj osoby odsúdené za obchodovanie s drogami, krádeže telefónov, ozbrojené útoky a vraždy, uviedol denník Washington Post

– Hovorca ukrajinských vzdušných síl uviedol, že nemožno očakávať žiadny rýchly efekt z dodávky stíhačiek F-16 do Kyjeva, pretože piloti si musia “zvyknúť na vzdušný priestor”.

 

06:30 -Ruské jednotky postúpili na troch miestach v Pokrovskom okrese.

Reklama

Podľa informácií Deep State publick sa postupovalo v oblasti Archangeľskoje, Sokol a Umanske.

Ruské jednotky postúpili na troch miestach v Pokrovskom okrese
Ruské jednotky postúpili na troch miestach v Pokrovskom okrese

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:22

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil, aby izraelská delegácia poverená vyjednávaním o dohode o rukojemníkoch zadržiavaných v Pásme Gazy bola vyslaná na rokovania s predstaviteľmi palestínskeho radikálneho hnutia Hamas.

Včera 19:38

Biden oznámil, že odstúpil z boja o prezidentské kreslo v USA.

Zároveň uviedol, že zostane prezidentom až do konca svojho funkčného obdobia.

Predtým médiá informovali, že Biden oznámi svoje odstúpenie tento víkend.

Včera 19:24

Izraelskí osadníci zaútočili na skupinu zahraničných dobrovoľníkov, ktorí pomáhali palestínskym farmárom na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Niekoľko dobrovoľníkov utrpelo zranenia, ktoré si vyžiadali nemocničné ošetrenie.

Včera 18:44

Polícia v meste Zvenigorod v metropolitnej oblasti Moskvy zadržala muža, ktorý ťažkým tupým kladivom odbil hlavu z busty sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Informovali o tom ruské médiá, podľa ktorých sa polícia zatiaľ k incidentu nevyjadrila. Nezverejnila ani totožnosť páchateľa.

Včera 18:33

Viac ako milión ľudí sa zúčastnilo na pochode Pride v nemeckom meste Kolín nad Rýnom. Ide o jednu z najväčších podujatí na podporu LGBTQI ľudí v celej krajine.

Včera 18:32

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude možno musieť o akomkoľvek pláne ukončiť vojnu v krajine usporiadať referendum, uviedol starosta hlavného mesta Kyjev Vitalij Kličko.

Včera 18:24

Protiponorková úderná skupina lodí ruskej Severnej flotily uskutočnila v Bielom mori taktické cvičenia zamerané na presun a obranu konvoja vojnových lodí.

Včera 17:42

Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin pokračoval v návšteve Ukrajiny, keď v mariánskej svätyni v Berdyčive v Žytomyrskej oblasti odslúžil omšu, počas ktorej veriacich vyzval, aby “nestrácali vieru, aj keď sa zdá, že zlo vyhráva”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hradný kopec nad obcou Sedliská v okrese Vranov nad Topľou s hradom Čičva a obnovenou hrobkou rodiny Barkóczy

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali