Kto je Tóth? Kto je Kočner? Ako vznikla kauza zmenky a čo s tým má spoločné komunikácia, ktorá unikla

Bratislava 4. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

 

Prokurátor Ján Šanta predložil súdu bombastický ohlasovaný dôkazový materiál komunikáciu obvineného Kočnera, napríklad so Štefanom Ághom, Bödörom, Tóthom. Časť z nej nezákonne unikla do Denníka N a tak sa na ňu možno pozrieť

Na snímke Marian Kočner

Śtefan Agh je osoba, ktorá je tiež podpísaná na niektorých zo spochybňovaných zmeniek – a je tiež obvinený, ale v samostatnom procese. Textový rozhovor dostala polícia z mobilného telefónu Kočnera po prelomení šifrovannia.

Kočner: „Ahoj vtáčik, si tu?“

Agh: „Som,“

Agh:. „Z toho nasa sa mi zatial neozvali. Slintoska nam pustili,“

Komentuje tak nevzatie Pavla Ruska do väzby v kauze prípravy vraždy Silvie Volzovej. Súd rozhodol, že stačí, ak bude mať Rusko na nohe monitorovací náramok.

Kočner: Tak. Papier, na ktory sme robili slinoviny u teba neostal žiaden?“

Agh: „pohladam rano, okolo obeda budem ba,“

Kočner: „lebo ja mám taký fascikel, ale v ňom tento druh neostal.. Pozri, čo máš a napíš či ti nejaký ostal. Ak áno, stretneme sa a porovnáme,“

Agh: „Ok, ráno preverím a ozvem sa,“

Nie je isté, ako tento rozhovor prokurátor Šanta interpretuje. Zo slova „slintoviny“ je ťažko odvodiť, čo sa vlastne myslelo.

Ale Kočner písal aj iným ľuďom. Napríklad šéfovi prokuratúry Tichému písal v novembri 2017:

„Tohto roku som do novinárov investoval 200-tisíc eur. By si sa posral ako ich mám prelustrovaných. Viem kto koho j…, kto je buzik, ožran, tyran. Aj s foto a videodokumentáciou,“.

 

Utajený a teraz aj neprítomný svedok

Pozornosť verejnosti upútal aj fakt, že na stredu predvolaný svedok Peter Tóth neprišiel, pretože odišiel do cudziny. Spoza hraníc mediálne odkazuje, že sa údajne bojí. Kto je tento zrazu tak opatrný človek?

Tóth pracoval v 1990-tich rokoch v Sme ako novinár.  Dnes je oficiálne priznané, že pred rokom 1998 svoje aktivity úzko koordinoval s tzv. Paralelnou tajnou službou, ktorú riadil Vladimír Mitro a Igor Cibula.

Rok 1995 – do zahraničia bol zavlečený Michal Kováč ml., syn vtedajšieho prezidenta, zapleteného do kauzy Technopol, na ktorého bol v tej dobe vydaný medzinárodný zatykač. Vznikla aféra, pretože zapojenie tajnej služby SIS do únosu bolo dosť jasné. Tóth sa v prípade výrazne angažoval „investigatívnou žurnalistikou“. Ale prípad po čase začal rýchlo strácať na sile, Kováč bol zas doma a nikomu sa nič hrozné nestalo, takže ľudí to prestalo zaujímať.

Ale v apríli 1996 zahynul po výbuchu za volantom svojho BMW Robert Remiáš, dovtedy verejnosti neznámy človek, ktorý sprostredkovával spojenie s utajeným svedkom v prípade spomínaného únosu Kováča. Až táto smrť spôsobila škandál, ktorého výsledkom bola Mečiarova strata moci vo voľbách v roku  1998.

Peter Tóth sa stal členom SIS, a to vo vysokej funkcii. Ale nejaký čas zostal aj novinárom a takto sedel súčasne na dvoch stoličkách päť rokov.

Po odchode zo SIS (2005) pôsobil Toth znova ako nezávislá osoba a v posledných rokoch bol videný viackrát aj s Kočnerom. Keď bolo na Kočnera daná žaloba za objednanie vraždy Kuciaka, Toth pôsobil najprv ako utajený svedok, neskôr aj otvorene proti Kočnerovi svedčil.

Svedčiť ale priamo na súde v prípade Zmenky sa mu zrejme už nezdalo vhodné a stratil sa do cudziny.  Media uverejnili fotku, údajne z piatku 27. 7. 2019, kde sedí v Mníchove na káve s Radovanom Bránikom.

Radovan Bránik je analytik-agent, známy predovšetkým svojím dlhoročným bojom proti radikálnym nacionálistom, kotlebovcom. Či spája týchto dvoch nejaký spoločný šéf nemožno tvrdiť na základe jednej fotky z ich stretnutia v zahraničí.

Aké informácie mal mať Tóth k prípadu zmenky Markízy sa teda zatiaľ nevie. Ale aj jeho útek spôsobil, že súd bol odložený a pokračovať bude v septembri.

 

Čo je vlastne prípad zmenky Markízy

Na začiatku 90-tych rokov chcelo viacero subjektov vytvoriť televíziu a základný krok v tomto procese bolo získanie vysielacej licencie od štátu.

Siloš Pohanka, majiteľ spoločnosti ESPE, uzavrel s Pavlom Ruskom dohodu, že mu pomôže intervenovať v prospech získania tejto licencie. Za odmenu mal získať 3 milióny nemeckých mariek.

Dňa 7. augusta 1995 dostala licenciu na TV vysielanie spoločnosť Markíza Slovakia. Tá vznikla s finančnou spoluúčasťou nadnárodného mediálneho koncernu CME (Central European Media Enterprises), sídliaceho na Bermudách. 49 percent patrilo CME, 51 percent patrilo spoločnosti Markíza Slovakia, s. r. o. – Sylvii Volzovej a Pavlovi Ruskovi.

Pohanka sa ale svojej odmeny od Ruska nemohol domôcť, a tak predal svoju pohľadávku práve Mariánovi Kočnerovi, ktorý vlastnil spolu so Štefanom Ághom spoločnosť Gamatex. Tí dosiahli, že im Volzová, druhá konateľka Markízy, notársky uznala dlžobu z pohľadávky. Spolu s úrokmi išlo údajne o sumu 80 miliónov korún (2,6 milióna eura). A Kočner s Ághom začali Markízu exekuovať.

Spor kulminoval 15. septembra 1998, keď ochranka Gamatexu obsadila budovu Markízy. Vznikla aféra “Zachráňme Markízu”, keď sa pred budovu televízie zišli tisíce ľudí, politici ako Dzurinda a Fico, a všetci išli zachraňovať masmédia ťažko povedať pred čím. Podarilo sa, voľby vyhral Dzurinda a Kočner bol celé roky nedotknuteľný.

Spor  o Markízu skončil v roku 2000 formálne tak, že prevádzkovateľ Markízy (STS) kúpil celý Gamatex cez akcie jeho materskej firmy ADAM. Ako presne a za akú sumu nie je jasné, hovorí sa od 80 po 300 miliónov korún.

Ale to nemuselo byť všetko. Postupne a útržkovite sa začala zjavovať informácia, že okrem kúpy Gamatexu sa v roku 2000 dve strany sporu dohodli aj na „doplatku“ v hodnote 500 miliónov korún. Táto suma mala byť cenou za hodnotu vysielacej licencie Markízy, ak sa ju podarí predĺžiť o ďalších 12 rokov. Rusko vystavil zmenky, ktoré podpísal ako štatutár (výkonný riaditeľ a akcionár) televízie.

Dve zmenky na sumu po 250 miliónov korún (8,3 milióna eur) nadobudli splatnosť v júni 2015. Ďalšie dve zmenky na sumu 26,2 miliónov eur a splatnosť máj 2016. Aj keď sa to azda v roku 2000 zdalo neuveriteľne ďaleko, ten čas prišiel. Kočner, zastupujúci firmu “Správa a inkaso zmeniek”, začal žiadať od Markízy 69 miliónov eur. Ak by Markíza nebola schopná splatiť, musela by to spraviť spoločnosť CME.

Podobné  operácie so zmenkami nie sú až tak neobvyklá vec, stačí pripomenúť zmenky ministra hospodárstva Jána Duckého, ktorý bol zastrelený vo vchode svojho domu, 11. januára 1999.

Kočner, ktorý dovtedy dobre vychádzal s politikmi – najznámejší je prípad z roku 2012, keď k nemu chodil na raňajky predseda SaS R. Sulík, aby s ním riešil, koho a ako majú poslanci zvoliť na funkciu generálneho prokurátora. Spor s Markízou toto všetko zmenil.

14. októbra 2017 Pavla Ruska zatkla polícia. Odvtedy je stále obvinený z toho, že si objednal vraždu spoločníčky S. Volzovej. K vražde ani pokusu o vraždu ale nedošlo, pani Volzová žije už dlhé roky šťastne a bohato v Nemecku. Plánovanie vraždy sa malo stať ešte v roku 1997 a hlavným svedkom je na doživotie odsúdený vrah M. Černák.

Spojitosť s prebiehajúcim sporom Kočner versus Markíza? V médiách sa mlčí, sám Rusko ale na tlačovke v decembri 2018 prikývol, že dôvody jeho obvinenia môžu tkvieť v spore so zmenkami.

V auguste 2017 už Aktuality.sk písali, že prokurátor čoskoro vznesie obvinenie proti Kočnerovi za obchody s hotelami v Tatrách. Ale nestalo sa nič podstatné. Kočner bol nezraniteľný, naopak, sám začal byť mediálne aktívny a začal publikovať videá, kde sľuboval odhalenia kauz.

21. februára 2018 zastrelil neznámy páchateľ Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

A v júni 2018 polícia zadržala Mariána Kočnera za falšovanie cenných papierov a začal proces, ktorý v týchto dňoch prebieha.

V septembri 2018 zatkla polícia dôvodne obvinených z vraždy Kuciaka. Jeden zo zatknutých, Andrusko,  spolupracuje s vyšetrovateľmi a udáva aj údajnú objednávateľku, Kočnerovu agentku. Tá ale obvinenia popiera.  Obvinený bol neskôr aj samotný Kočner, ale prípad je stále dlhé mesiace len v štádiu vyšetrovania.

Tým, že boli na oboch obvinených v prípade Zmenky Markízy, teda Ruska aj Kočnera, vznesené ďalšie vážne obvinenia za vraždy či pokus vraždy, vznikla dosť unikátna situácie, ktorá obvinených dostáva pod silný tlak. Samozrejme to znižuje ich spoločenskú kredibilitu a prezumpciu neviny.

Ale nemožno v tom vidieť boj zla s dobrom, pretože obaja aktéri, Rusko aj Kočner, sú typické figúry nového kapitalistického poriadku, ktorý to tu na Slovensku po roku 1989 celé roztrhal. Obaja sa dlho vyhrievali na výslní jeho moci, sami čerpali z miliónov, ktoré určite nezarobili vlastnými rukami.  Ide tu teda len o ďalšiu ukážku toho, že revolúcia, aj tá kapitalistická, naozaj požiera svoje deti. A bolo by naivné si myslieť, že títo dvaja sú poslední.

Peter Vanád

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

V priebehu 24 hodín našli štátni ochranári dva uhynuté medvede, asi obete pytliactva

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) objavila v priebehu 24 hodín dva uhynuté medvede, ktoré sa pravdepodobne stali obeťami pytliactva. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslal Slavomír Held z odboru komunikácie rezortu Ani v jednom z…

Medvedev v dusivom teple smerom k rozhodcovi: „Môžem zomrieť“

0 icon

Tokio 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Extrémne teplo v Tokiu v stredu totálne vyčerpalo ruského tenistu Daniila Medvedeva. Druhý nasadený hráč olympijského turnaja v osemfinále vyradil Taliana Fabia Fogniniho v trojsetovom dueli 6:2, 3:6 a 6:2, no počas zápasu sa viditeľne fyzicky trápil "Môžem to dokončiť, ale čo ak…

Vakcína je sloboda? CDC: Očkovaní v rizikových oblastiach v USA majú znova nosiť rúška

0 icon

Washington 28. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Obyvatelia Spojených štátov žijúci vo vysoko rizikových oblastiach by mali vo vnútorných priestoroch začať znova nosiť rúška, a to aj v prípade, že sú zaočkovaní proti novému koronavírusu. Oznámilo to v utorok americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Ako informuje…

Predsedníctvo Za ľudí rozhoduje o mimoriadnom sneme, žiada ho Kolíkovej frakcia

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predsedníctvo koaličnej strany Za ľudí má na stredajšom rokovaní rozhodnúť, či zvolá mimoriadny snem. Žiada ho frakcia nespokojných členov okolo podpredsedníčky Márie Kolíkovej. Predsedníčka strany Veronika Remišová tvrdí, že malá skupina vydiera celú stranu. Šéfka poslaneckého klubu Jana Žitňanská nevylučuje odchod niektorých členov…

Vedci znovu vyzývajú na okamžité kroky v boji proti klimatickej kríze

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Tisícky vedcov zopakovali svoje výzvy na okamžité kroky v súvislosti s klimatickou krízou. Spravili tak prostredníctvom článku publikovaného v stredu v žurnále BioScience, informuje portál DW „Extrémne klimatické udalosti a vzorce, ktoré sledujeme v niekoľkých uplynulých rokoch - nehovoriac o niekoľkých posledných týždňoch -…

Spojené štáty hľadajú spôsoby, ako posilniť kybernetickú bezpečnosť kritickej infraštruktúry

0 icon

Washington 28. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Chris Carlson)   Spojené štáty hľadajú spôsoby, ako posilniť ochranu kritickej infraštruktúry pred kybernetickými útokmi. K dosiahnutiu cieľa majú prispieť verejný aj súkromný sektor Prezident Joe Biden v stredu podpísal výnos, ktorý okrem iného ministerstvu pre vnútornú bezpečnosť a ministerstvu obchodu nariaďuje vypracovať bezpečnostné štandardy pre…

Úplne zaočkovaní cestujúci z EÚ a Spojených štátov sa pri ceste do Anglicka vyhnú karanténe

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Cestujúci z Európskej únie (EÚ) a Spojených štátov, ktorí sú úplne zaočkovaní proti koronavírusu, už nebudú musieť ísť do karantény po príchode do Anglicka. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého zmena vstúpi do platnosti v pondelok 2. augusta V súčasnosti sa…

Zápas, ktorý sa prejavuje vojnou policajtov ide do ďalšej fázy. Draxler vyzýva na opatrnosť v interpretácii toho, čo sa tu vlastne deje

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Zápas dvoch skupín, ktorý sa prejavuje vojnou policajtov (viac v článku) ide podľa exministra Juraja Draxlera do ďalšej fázy. Je dokonca otázne, či stíhaný nebude aj súčasný policajný prezident Draxler pritom už skôr zdôrazňoval, že vojnu policajtov a prokurátorov od istého okamihu bude ťažké…

Žilinka kritizuje Lipšica za jeho vyjadrenia k uzneseniu Úradu inšpekčnej služby: „Zabudol, že už nie je advokátom, postupoval bezprecedentne“

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Generálny prokurátor Maroš Žilinka skritizoval špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica za jeho vyjadrenia k uzneseniu Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti. Ako ďalej vysvetlil, Lipšic sa vyjadroval k veci, v ktorej Úrad špeciálnej prokuratúry…

TIS kritizuje prístup verejnoprávnej televízie k svojim zamestnancom: „Novinár, ktorý nemá istotu, že bude mať budúci mesiac výplatu je oveľa menej nezávislý a slobodný pri výkone novinárskeho povolania“

0 icon

Bratislava 28. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Po tom, ako redaktorka verejnoprávnej televízie Elena Senková upozornila na nedostatky v reportáži o očkovaní vakcínou AstraZeneca, dostala výpoveď. V tom čase už bola ale tehotná. Podľa vlastných slov pre stres spôsobený výpoveďou o dieťa prišla. RTVS jej ponúkla finančnú kompenzáciu 5000 eur. Oficiálne za vypracovanie analýzy…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařík už mal byť vo väzbe, lebo pomáhal páchateľom trestnej činnosti sa ukryť. Žilinka, Kovařík a Remeta, každý svojím dielom, úspešne rozkladajú trestné konanie.

0icon

Prokurátor Remeta tvrdí že vyšetrovateľka Diana Santusová postupovala zákonne a v jej postupe nezistil procesné pochybenie. Iba policajt Kovařík, v trestnom konaní, podriadený Remetovi, úmyselne zmaril akciu, pri ktorej mali byť zadržaní obvinení z krivých výpovedí, ktorí sú teraz záhadne nezvestní. Nesporne zákonný postup vyšetrovateľky Santusovej v  akcii zameranej na zadržanie podozrivých  členov…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie II.

0icon

Malá filozofická medzihra - úvaha. Prečo? Zisťujem, že v minulosti sa venovala malá a dnes takmer žiadna pozornosť pri výchove človeka o základných zákonoch, podľa ktorých prebiehajú procesy v prírode i spoločnosti. Nuž, a tak pre mnohých moje texty môžu byť Španielskou dedinou. Píšem pre ľudí, a tak prosím o…

Erik Majercak

Je prezident USA dement? USA sa pomaly rozpadajú. Mainstreamové Fox News otvárajú Overtonove okno v mainstreame a ťahajú tému opustenia USA jednotlivými štátmi do regionálnych únií

0icon

Rozpadu USA a pádu dolára sa venujem už pár blogov a s časom sa ukazuje ako tento proces postupuje. Najnovšie sa do procesu rozpadu zapojili mienkotvorné Fox News tu  https://www.youtube.com/watch?v=l7_P3Safn-Y. Tie percentá podpory oddelenia sa od USA sú na zatiaľ úrovni 30-44% podľa regiónu, ale je to proces

Peter Lipták

Čaputová podpísala Mengeleho zákon

0icon

Beštia fašizmu prvýkrá

Marián Tkáč

Pomenujme Vodné dielo Gabčíkovo Nagymaros menom Júliusa Bindera

0icon

Pozemský život je limitovaný, v nebi bude zase o jedného statočného Slováka viac.  Odišiel spomedzi nás profesor Július Binder, vzácny muž, ktorého meno je spájané s grandióznym Vodným dielom Gabčíkovo-Nagymaros. Aby tak bolo natrvalo, navždy, premenujme Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na VODNÉ DIELO JÚLIUSA BINDERA. Spojme sa, zjednoťme a urobme všetko…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 10 detí prekvapilo rodičov so svojimi vynálezmi

0 icon

Deti sú často podceňované. Myslíme si, že sú príliš malé na to, aby vedeli čokoľvek. Avšak, ak s nimi budeme tráviť množstvo času, zistíme, že nás dokážu príjemne prekvapiť. Aby sme ti to dokázali, podelíme sa s tebou o týchto 10 detských vynálezov, ktorými deti prekvapili svojich rodičov. Kto by…

4 veci, ktoré ste (pravdepodobne) o vode nevedeli

0 icon

Až 60 percent telesnej hmotnosti tvorí voda. Orgány vďaka nej fungujú tak, ako majú. O jej dôležitosti svedčí aj to, že hoci bez potravy prežijeme niekoľko týždňov, bez vody zomrieme už do niekoľkých dní. Pozrite sa spoločne s nami na 4 veci, ktoré ste pravdepodobne o vode nevedeli.   1. Hydratácia Pri dostatku…

10 geniálnych trikov, ktoré zlepšia tvoje fotografické schopnosti

0 icon

Profesionálna fotografická výbava stoji aj tisíce eur. Vďaka nej však fotograf dokáže vytvoriť úžasné a nádherné fotografie a vynaloží pri tom iba zlomok námahy ako obvykle. Ak však máš čas, chuť, trpezlivosť a nebojíš sa, že tvoje ruky budú špinavé, potom ti tieto malé jednoduché domáce triky pomôžu dosiahnuť podobné…

Zaujímavé vzácne veci, ktoré prešli naozajstnou skúškou času

0 icon

Starožitnosti sú bezplatnou vstupenkou na cestu späť v čase. Ak sú staré veci dobre zachované, môžu sa z nich stať cennosti s nevyčísliteľnou hodnotou. Od krásnych edvardiánskych šiat až po pradedov fotoaparát z 19. storočia, ľudia sa často obracajú na sociálne médiá, aby zdieľali tie najfascinujúcejšie veci, ktoré vlastnia. Dnes vám umožnia…

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Armádny Magazín

Námorná pechota USA si vybrala prototyp pokročilých prieskumných vozidiel od General Dynamics

0 icon

28. júla 2021, Sterling Heights, USA (AM) - Námorná pechota Spojených štátov amerických vybrala návrh prototypu spoločnosti General Dynamics Land Systems, ten tak postupuje v rámci výberového konania na pokročilé priesk

„Medvedia služba“ spojencov v Kurskej bitke

0 icon

Rusko, 28.júl 2021 (AM) – Západné rozviedky odovzdali Moskve chybnú informáciu o dislokácii nemeckých vojsk. So „senzačným odhalením“ o udalostiach 2. sv. vojny sa pred necelým rokom vytasili zaoceánski „historici“. Americký časopis Popular Mechanics uverejnil materiál, v ktorom sa tvrdí, že Červená armáda mohla zvíťaziť v Kurskom oblúku len v

Voliteľne ovládateľné bojové vozidlo od Rheinmetall bolo vybrané v programe americkej armády

0 icon

Nemecko, 28.júl 2021 (AM) – Americká armáda zadala spoločnosti American Rheinmetall Vehicles so sídlom v Sterling Heights v Michigane zmluvu na vývoj 2. fázy digitálneho návrhu pre program voliteľne ovládateľných bojových vozidiel (Optionally Manned Fighting Vehicle – OMFV). Spolu so svojimi partnermi Raytheon Technologies, L3Harris

Ako Rímska ríša. Európska únia nie je jednotná a môže sa čoskoro rozdeliť na západ a východ

0 icon

Francúzsko, 28.júl 2021 (AM) – Novinári francúzskeho denníka „Le Figaro“ tvrdia, že medzi dvomi časťami Európskej únie existujú vážne rozpory. Hovoríme o západnej Európe, ktorá EÚ vytvorila a o východnej, takzvanej novej Európe, ktorej hodnoty a priority sú často so „staršími kolegami“ v rozpore.   Le Figaro píše, že ide o akýsi konflikt…

Rusko navyšuje výrobu vojenských a civilných vrtuľníkov

0 icon

Rusko, 28.júl 2021 (AM) – Tento rok holding Vrtuľníky Ruska (korparácia Rostech ) dodá Rusku a zahraničným zákazníkom 190 vojenských a civilných vrtuľníkov, čo je o 20 viac ako v minulom roku, oznámil generálny riaditeľ spoločnosti Andrej Boginskij. &nb

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali