Štrajk učiteľov dnes na demonštrácii v Leviciach podporili stovky ľudí. Štrajkovalo sa aj v iných mestách

Levice 27. januára 2016 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Henrich Mišovič,Oliver Ondráš)

 

Časť učiteľov na Slovensku v pondelok (25.1.) vstúpila do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Niektoré školy zostali zatvorené, inde vyučovanie prebieha v obmedzenom režime. Dôvodom vyhlásenia štrajkuje podľa ISU dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva

Niekoľko stoviek ľudí z radov učiteľov, rodičov žiakov i ďalšej verejnosti sa dnes zišlo v Leviciach na demonštrácii na podporu štrajku pedagógov. Rečníci z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ale aj zástupcovia rodičov požadovali predovšetkým zlepšenie financovania škôl a prijatie systémových krokov, ktoré by zvýšili úroveň slovenského školstva.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

„Vieme, že školstvo a zdravotníctvo sú tie dve oblasti, ktoré sú najviac zanedbávané. Ak nebudeme investovať do zdravotníctva a školstva, budeme chorí a hlúpi. Máme jedny z najhorších výsledkov v testovaní PISA, máme jednu z najnižších priemerných očakávaní dĺžky života. To sú kritické ukazovateľa, nad ktorými by sa mali predstavitelia vlády zamyslieť,“ skonštatoval vo svojom prejave Vladimír Crmoman z ISU, podľa ktorého učitelia už dlhodobo upozorňujú na zlú situáciu v školstve, no doteraz ich hlasy neboli vypočuté.

„Boli sme v štrajku v roku 2012, potom bežal štafetový štrajk, neustále posielame petície a výzvy. To ich máme podávať každý týždeň, aby si nás všimli? Prečo sa dávajú peniaze na nesystémové sociálne balíčky, keď žiak ide na vyučovanie vlakom zadarmo, ale príde do školy, ktorá nemá žiadne vybavenie? Prečo nemôžu mať rovnako kvalitné vybavenie všetky školy? Prečo pár škôl dostane mikroskopy, poriadne predražené počítačové vybavenie a zvyšné tisícky škôl už nie? Prečo máme mať nekvalitné internetové pripojenie za 70 miliónov eur? Tu sú peniaze, len tu chýba vôľa niečo zmeniť a my k tomu politikov musíme iba donútiť,“ skonštatoval Crmoman.

Dnešná demonštrácia v Leviciach je podľa jeho slov iba jedným zo série podujatí, ktoré učitelia po protestnom zhromaždení v Bratislave pripravujú po celom Slovensku. Okrem akcie v Leviciach sa dnes konal aj pochod v Topoľčanoch. Už vo štvrtok 28. januára bude nasledovať demonštrácia v Nových Zámkoch, pripravujú sa tiež zhromaždenia učiteľov a rodičov v Košiciach i Banskej Bystrici. „Okrem toho robíme aj množstvo ďalších akcií, pomáhame v domovoch sociálnych služieb, čítame deťom z kníh a robím ďalšie aktivity, ktorými ukazujeme verejnosti, že nám záleží na našej spoločnosti. My pokračujeme, pretože sa k nám pridávajú ďalšie školy,“ povedal Crmoman.

Učitelia sú podľa jeho slov odhodlaní vytrvať v štrajku tak dlho, ako to bude potrebné. „Pravdaže, nie všetci si môžu dovoliť štrajkovať dlhodobo. Veď máme medzi nami aj samoživiteľky, matky, ale my ťaháme za nich a vzniká tu lavínový efekt. Niektorí kolegovia si už možno nebudú môcť dovoliť štrajkovať, ale pridávajú sa ďalší a ten štrajk bude pokračovať. Momentálne sme aktualizovali štatistiku a stále sa to číslo drží dosť vysoko. Podľa posledných čísel je zapojených 11.800 učiteľov a viac ako 800 škôl. Toto je vážna situácia, ktorú by mala vláda riešiť,“ uviedol Crmoman.

Na snímke demonštrácia učiteľov na Námestí hrdinov v Leviciach
Na snímke demonštrácia učiteľov na Námestí hrdinov v Leviciach

Ochotu dlhodobo štrajkovať prejavili viacerí oslovení pedagógovia, ktorí sa dnes na demonštrácii v Leviciach zišli. Podľa Ervína Szalmu zo Základnej školy Andreja Kmeťa v Leviciach už učitelia nemajú na čo čakať, pretože súčasná situáciu v slovenskom školstve je neudržateľná. „Odmeňovanie učiteľov je nastavené tak, že si nedokážu dôstojne živiť svoje rodiny, a preto si musia privyrábať aj mimo školy. Ja sa takisto venujem rôznym iným činnostiam, moderujem, venujem sa starejšovaniu na svadbách, organizujem tábory, robím animácie… Som učiteľom od srdca. Je to moje poslanie a ako chlap by som dávno zutekal zo školstva a mohol by som sa zamestnať v nejakej dobrej firme v zahraničí. Ale nie sú mi ľahostajné naše deti. Preto som tu a chcem učiť, lebo viem, že chlapov a mladých ľudí je v školstve strašne málo, chýbajú, sú demotivovaní a odchádzajú,“ skonštatoval Szalma.

Do štrajku sa dnes zapojila aj Základná umelecká škola Eugena Suchoňa v Pezinku

Do neobmedzeného ostrého štrajku sa od dnešného dňa zapojila aj Základná umelecká škola (ZUŠ) Eugena Suchoňa v Pezinku. Do štrajku sa prihlásilo jej 24 pedagógov, vyučovať podľa rozvrhu na škole má len jeden učiteľ. Informuje o tom ZUŠ na svojej webovej stránke.

Z troch pezinských základných škôl, ktoré sa do štrajku prihlásili, spustila dnes ZŠ Fándlyho výučbu na prvom stupni. Žiaci sa učili štyri vyučovacie hodiny. Od štvrtka (28.1.) spúšťa škola vyučovanie aj pre žiakov 5. ročníkov. Podľa Viery Tóthovej zo školského úradu v Pezinku stále ostávajú zatvorené ZŠ Jána Kupeckého, kde je v štrajku 45 pedagógov a ZŠ Na bielenisku, kde štrajkuje 26 pedagógov. Vyučovanie na týchto školách zrejme nebude prebiehať ani vo štvrtok.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Vyučovanie na Základnej škole Jozefa Gregora Tajovského v Senci, ktorá sa ako jedna z troch tamojších základných škôl prihlásila do štrajku, bude od štvrtka prebiehať už riadne podľa rozvrhu. Podľa hovorkyne Senca Martiny Ostatníkovej časť učiteľov sa už odhlásila zo štrajku, niektorí v ňom však stále zostávajú. V utorok (26.1) a dnes sa na tejto základnej škole vyučovalo v obmedzenom režime. V pondelok (25.1.) tu bolo pre štrajk učiteľov vyučovanie zrušené, v prevádzke nebol ani školský klub detí či školská jedáleň.

Časť učiteľov na Slovensku v pondelok (24.1) vstúpila do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Niektoré školy zostali zatvorené, inde vyučovanie prebieha v obmedzenom režime. Dôvodom vyhlásenia štrajku je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

V Lučenci v škole na Kubínyiho námestí štrajkovala väčšina pedagógov

Základnej škole (ZŠ) s materskou školou na Kubínyiho námestí v Lučenci sa do prebiehajúceho štrajku učiteľov zapojila väčšina pedagógov. Ako TASR informoval riaditeľ Jaroslav Zachar, štrajkovali však len počas dvoch dní, 26. a 27. januára.

„S kolegyňami a kolegami sme sa dohodli, že v pondelok vyučovanie nenarušíme, vzhľadom k tomu, že v tento deň bolo polročné zasadnutie pedagogickej rady. V utorok 26. januára vstúpilo do štrajku 15 pedagogických zamestnancov z celkového počtu 23, pričom mi vopred písomne oznámili, že v štrajku budú dva dni,“ uviedol riaditeľ. Dodal, že  počas uvedených dní sa mu podarilo zabezpečiť vyučovanie aspoň na prvom stupni ZŠ.

„Tam prebiehal vyučovací proces v bežnom režime, s rannou družinou a s obedom, keďže máme kuchyňu a varíme aj pre ďalšie školy,“ načrtol. Od štvrtka 28. januára sa podľa jeho vyjadrenia na škole už plne obnovuje normálny režim.

Postavenie učiteľa v našej spoločnosti síce podľa riaditeľa nie je adekvátne ohodnotené, načasovanie štrajku do predvolebného obdobia však považuje za nevhodné. „Nemyslím si, že sa tým niečo dosiahne, keďže vieme, aká je situácia,“ uzavrel.

Škola na Teplickej ulici v Bratislave chce štrajkovať len do konca týždňa

Žiadna vrava školákov a prázdne triedy – takto to dnes vyzeralo aj v Škole pre mimoriadne nadané deti a gymnázium na Teplickej ulici v Bratislave. Štrajkuje tam viac ako sedem desiatok učiteľov. Riaditeľka vraví, že vydržať v tomto režime chcú ešte do konca týždňa a do práce sa vrátia budúci týždeň v utorok (2.2.).

„Do štrajku sa zapojili okrem štyroch všetci učitelia. No hoci niektorí oficiálne štrajkujú, odvedú tú časť práce, ktorá bola dohodnutá a kde sa musíme zúčastniť,“ uviedla pre TASR riaditeľka školy Jolana Laznibatová a poukázala na to, že napríklad dnes totiž prebiehala chemická olympiáda. „Dohodli sme sa tiež s učiteľmi, že ak aj budú doma, dajú si do poriadku veci, ktoré nestíhajú alebo pripravia ďalšie materiály,“ dodala riaditeľka.

Do školy a gymnázia na Teplickej chodí spolu približne 670 detí. Ich rodičia sa dosiaľ podľa riaditeľky škole nesťažovali. „Prišli od nich len pozitívne reakcie. Povedali nám, že im to síce robí problémy, pretože nemajú, kde dať svoje dieťa, ale zariadia sa. Držia nám palce,“ podotkla Laznibatová. Deti podľa jej slov učivo veľmi rýchlo dobehnú a týždeň škola zvládne bez „relatívne veľkej ujmy.“

Ilustračné foto
Ilustračné foto

„Polrok bol seriózne ukončený aj s klasifikačnou poradou a vyhodnotením. V piatok (29.1.) by sa mali dávať polročné vysvedčenia, no u nás to nie je taký problém, po prvom polroku posielame len výpis výsledkov žiakov cez internet,“ vysvetlila riaditeľka.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá štrajk zorganizovala, žiada od vlády primerané financovanie školstva. „Deti chodia do starých budov a platovo je Bratislava v úplne hroznom stave,“ poukazuje Laznibatová. Podotýka, že v škole majú mimobratislavských učiteľov, ktorí si z ich platu nevedia našetriť či získať vlastný byt a ak zaplatia podnájom a stravu, tak im veľa na život na úrovni neostane.

Riaditeľka tvrdí, že by bola rada, ak by sa do volieb ešte nejaké peniaze pre školstvo našli. „Zatiaľ sa dosiahlo hádam aspoň to, že sa o problematike začalo hovoriť,“ dodala. V školstve existuje podľa nej mnoho chýb a nedostatkov a krátke obdobie každého jej ministra na pozícii nedovolilo, aby sa niektoré veci dotiahli do konca. „Vždy sa robia len úpravy, čo nenapraví celú situáciu,“ podotkla.

Laznibatová sa chce vo štvrtok (28.1.) s učiteľmi poradiť. „Štrajk ale budem akceptovať len do konca týždňa. V pondelok (1.2.) sú prázdniny, takže chcem, aby sme do práce v utorok už nastúpili,“ dodala.

V Trenčianskom samosprávnom kraji  dnes pre štrajk zostali zatvorené dve stredné školy v pôsobnosti kraja

V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) dnes zostali zatvorené už iba dve stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Dnes sa nevyučovalo v Gymnáziu v Dubnici nad Váhom a Gymnáziu v Púchove. TASR informovala Veronika Rezáková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK.

„V obmedzenom režime sa dnes vyučovalo v siedmich stredných školách – v gymnáziách v Bánovciach nad Bebravou, v Myjave, v Považskej Bystrici, Prievidzi, Trenčíne a v Obchodnej akadémii v Prievidzi a Obchodnej akadémii v Trenčíne. Rovnako na siedmich stredných školách, ktorých zriaďovateľom je kraj, prebieha vyučovací proces napriek účasti pedagógov v štrajku neobmedzene. Deje sa tak v Strednej umeleckej škole v Trenčíne, SPŠ v Myjave, SOŠ v Starej Turej, v Obchodnej akadémii v Považskej Bystrici, v Spojenej škole v Partizánskom, v Strednej zdravotníckej škole v Trenčíne a v Gymnáziu v Novom Meste nad Váhom,“ doplnila Rezáková.

V pondelok 25. januára sa podľa nej do štrajku zapojili pedagógovia z 15 škôl, ktorých zriaďovateľom je kraj, dnes štrajkujú pedagógovia zo 16 škôl. Až šesť zo 16 škôl pritom hlási počet štrajkujúcich pedagógov len v počte od jedného do troch. Oproti pôvodnému stavu sa počet pedagógov zapojených do štrajku znížil o takmer 19 %, oproti včerajšiemu dňu o 11,2 %.

„Počet škôl, ktoré kvôli štrajkujúcim zamestnancom nevyučujú alebo vyučujú len obmedzene, každým dňom výrazne klesá. Zo všetkých 40 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK zostávajú brány zatvorené len na 5 % z nich, 17,5 % funguje v obmedzenom režime, v 77,5 % z nich výchovno-vzdelávací proces prebieha bez akýchkoľvek obmedzení,“ uviedla Rezáková.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ján Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti Dane Wänkeovej

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudkyni Dane Wänkeovej. Predmetom disciplinárneho návrhu sú skutočnosti a okolnosti týkajúce sa správania Wänkeovej vo veci rozhovoru so sudkyňou Marcelou Malatkou po trestnoprávnom kolégiu dňa 17. júna 2020. TASR…

Mesto Banská Bystrica nemá dostatok zdravotníkov na plošné testovanie

0 icon

Banská Bystrica 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko, Pixabay)   Mesto Banská Bystrica nemá pre celoštátne testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 dostatočný počet zdravotníkov „Je preto možné, že nebudú otvorené všetky nami vytypované a zriadené odberné miesta,“ informuje primátor mesta Ján Nosko na sociálnej sieti s tým, že ho o nedostatku…

Nezamestnanosť na Slovensku mierne klesla, v rámci celej EÚ zostala stabilná

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v septembri dosiahla 8,3 percenta, v medzimesačnom porovnaní sa teda nezmenila. Miera nezamestnanosti stagnovala aj v rámci celej EÚ, kde zotrvala na augustovej hodnote 7,5 percenta. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Na Slovensku…

Ukrajinský prezident pre rozhodnutie ústavného súdu navrhuje výmenu sudcov

0 icon

Kyjev 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predložil vo štvrtok večer parlamentu návrh zákona, ktorý má predčasne ukončiť funkčné obdobie všetkým členom ústavného súdu Urobil tak pre nedávne rozhodnutie súdu, ktoré bráni reforme protikorupčných zákonov. Informovala o tom v piatok ukrajinská agentúra UNIAN. Ústavný…

Štátne hmotné rezervy kúpili takmer 3,8 mil. jednorazových rukavíc za takmer 485-tisíc eur bez DPH

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR kúpila takmer 3,8 milióna jednorazových nitrilových rukavíc v celkovej hodnote takmer 485-tisíc eur bez DPH. Vyplýva to z kúpnej zmluvy so spoločnosťou PharmaComp, s. r. o. zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv. Ako pre agentúru SITA uviedla Natália Petríková…

Francúzsku hrozí viac útokov na jeho území, tvrdí minister vnútra Darmanin

0 icon

Paríž 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stephane de Sakutin)   Francúzsku v najbližšom čase pravdepodobne hrozí viac útokov na jeho území, keďže sa zapojilo do boja proti radikálnej islamistickej ideológii Uviedol to francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, píše agentúra Reuters. "Sme vo vojne proti nepriateľovi, ktorý je vnútorným aj vonkajším nepriateľom. Nie…

Kardinál Sarah po útoku v Nice: Barbari sú vždy nepriateľmi mieru. Islamizmus je obludný fanatizmus, proti ktorému treba bojovať silou a odhodlaním

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (HSP/TK KBS/Foto:Screenshot Youtube)   "Barbari sú vždy nepriateľmi mieru. Západ a dnes Francúzsko to musia pochopiť,“ napísal na twitteri prefekt Kongregácie pre bohoslužbu a disciplínu sviatostí kardinál Robert Sarah v súvislosti s útokom v bazilike v Nice, pri ktorom útočník kričiaci „Allah Akbar“ zabil troch ľudí…

Najmenej 35 obetí si vyžiadala najslinejšia búrka za ostatných 20 rokov

0 icon

Hanoj 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lai Minh Dong)   Najmenej 35 mŕtvych a viac ako 50 nezvestných si vyžiadal tajfún Molave, ktorý sa vo štvrtok prehnal cez Vietnam Podľa tamojšej vlády išlo o najsilnejšiu búrku za ostatných 20 rokov, informovala agentúra AP. Medzi mŕtvymi je aj 12 rybárov, ktorých lode sa…

Ceny v celej eurozóne v októbri medziročne klesli o 0,3 %, na Slovensku o 1,7 % stúpli

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Celková cenová hladina v eurozóne v októbri podľa rýchleho odhadu medziročne oslabila o 0,3 percenta. V porovnaní so septembrom sa tak vývoj cien nezmenil, keďže vtedy medziročne tiež klesli o 0,3 percenta. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat Na Slovensku…

Prezidentka zasiahla. K dispozícii je len 60% potrebného personálu: „Žiadam zrušiť kategorizovania občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých“. Toto má byť Matovičova odpoveď?

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook - Zuzana Čaputová)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v piatok po 11. hodine vystúpila pred média s vyhlásením k celoplošnému testovaniu. Potvrdila nepripravenosť akcie pod vedením premiéra Igora Matoviča a ministra obrany Jaroslava Naďa a vyhlásila, že podľa nej by ľudia na základe…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Paulov

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!

0icon

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!     ...Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom o súkromnom živote ľudí, všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám.... Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty…

Peter Košík

Pán MATOVIČ čakáme na vašu demisiu. Poponáhľajte sa, predčasné voľby sú na dohľad.

0icon

Matovič predsa povedal, že ak sa celoplošné testovanie neuskutoční, podá demisiu. Prezidentka Zuzana Čaputová to povedal veľmi jasne, pripravení sme iba na 60% !!! Teda celoplošné testovanie v ála matovič sa neuskutoční!!! Na rade je teraz pán Matovič, aby jej priniesol svoju demisiu. Veľa písať už okolo toho nemá zmysel.…

Mária Benová

Čaputová lobuje za väčší biznis pre svojich poradcov napriek tomu, že na pomalé PCR-testy sa nedá spoliehať.

0icon

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu podvečer oznámila, že EÚ vynakladá 100 miliónov eur na nákup antigénových testov pre COVID-19, vzhľadom na to, že koronavírus opäť zasiahol celú Európu. Ursula Von der Leyen na tlačovej konferencii v Bruseli uviedla, že na rozdiel od tohtoročnej jari, keď sa…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Takéhoto Putina sme už dlho nevideli : už nebude tolerovať vonkajší tlak !

0icon

Tento blog je o vyhodnotení prejavu pána Putina na Valdajskom klube  očami ruských politológov . Ruský prezident sprísňuje strategickú rétoriku a konkrétne politické rozhodnutia vo vzťahu k západným partnerom aj k domácej politike. Nová ruská diplomacia je tvrdá, silná a nekompromisná. Niektorí dokonca tvrdia, že takého Putina sme od mníchovského…

Peter Švec

Na konci októbra 1918 boli etnickí Sloveni/Slováci väčšinovým etnikom vznikajúceho Česko-Slovenska. Máme čo oslavovať?

0icon

Šokujúce tvrdenie, ale faktické. Vtedy sme to strategicky prehrali. Boli sme ogabaní, prekabátení. Pred rokom som presne na výročie, ktoré má byť prečo významné pre našich západných susedov, publikoval blog s názvom: „Začiatok utrpenia státisícov Slovákov ako dôvod na oslavu?“. Máme výročie Martinskej deklarácie, príležitosť na hodnotenie. Múdri sa z histórie poučia.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 2. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľakrát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálu sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér rozhoduje, čo budeš vidieť na plátne. On určí, ako bude všetko nakrútené. Veľakrát…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Prinášame tretie a zároveň posledné pokračovanie série článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Nebudeme vás už však napínať a tak poďme rovno tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Doug a Dave patrili k šibalom, ktorí sa ku kruhom v obilí priznali. Povedali, že ich všetky vyrobili…

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Vo svete IT

Google testuje super funkciu pre Google Play, ktorá vám pomôže identifikovať potenciálne kvalitnejšie aplikácie

0 icon

V Google Play aktuálne nájdeme státisíce až milióny aplikácií, ale aj napriek tomu, výber tých kvalitnejších je vcelku náročným procesom. Dôvodom je, že do obchodu sa dostanú aj menej kvalitné aplikácie, ktorých je bohužiaľ väčšina. S problémom vyselektovania tých viac kvalitných aplikácií od menej kvalitných, by mohla pomôcť nová funkciu,…

Huawei už má údajne v rukách 200W technológiu rýchleho nabíjania

0 icon

Rok 2020 znamenal pre svet rýchlonabíjacích systémov pre smartfóny naozaj veľa. Nové a násobne rýchlejšie technológie nabíjania poväčšine ukázali čínski výrobcovia ako Xiaomi, Vivo či Oppo, ktorí vedú malé „preteky“ o najrýchlejší nabíjací systém pre smartfóny. Väčší a tzv. „prémioví“ výrobcovia sa do tohto súboja doposiaľ nezapojili. Podľa najnovších výrokov…

Huawei zverejnil zoznam 37 smartfónov, ktoré dostanú EMUI 11. Je medzi nimi aj váš?

0 icon

Nadstavba EMUI 11 založená na verzii Androidu 10 bola oficiálne predstavená ešte začiatkom septembra pričom priniesla viacero vylepšení v porovnaní s EMUI 10. Huawei prekopal funkciu Always On Display, kde pribudlo viacero nových DIY štýlov, úprav sa dočkala aj vstavaná aplikácia Galérie, pribudli živé ikony, podpora funkcie Multi-Screen, ktorá umožňuje…

Ktoré smartfóny spoločnosti Motorola dostanú v dohľadnej dobe Android 10 a 11?

0 icon

Spoločnosť Motorola v tomto roku zažíva vcelku „vzrušujúce obdobie“. Dôvodom je predstavenie viacerých nových zariadení na čele so smartfónom Motorola Razr, ktorá „ťaží“ z dobrého mena „žiletky“ predstavenej ešte v roku 2004. Rovnako ako vtedy, tak aj teraz ide o výnimočné zariadenie.  Motorola prostredníctvom tlačovej správy informuje, ktoré smartfóny spoločnosti dostanú v…

Predaje smartfónov Xiaomi v 3. kvartáli 2020 dosiahli nový míľnik. Takéto výsledky nečakal ani Apple!

0 icon

Spoločnosť IDC (International Data Corporation) publikovala najnovší štatistický report, ktorý odhaľuje počet predaných smartfónov za uplynulý kvartál podľa výrobcov. Publikované dáta prinášajú hneď niekoľko prekvapení.  Prekvapený Apple Ako môžete vidieť nižšie, tak globálne predaje smartfónov sa pomaly, ale isto dostávajú do „starých koľají“. Pri medzikvartálnom porovnaní, v 3. kvartáli tohto…

Armádny Magazín

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Českí vojaci v Mali: Budú bojovať proti teroristom alebo za francúzske neokoloniálne záujmy ?

0 icon

Česko, 30.október 2020 (AM) - Počas včerajšieho zasadnutia v Českej Snemovni iba 20 poslancov zo 133 prítomných nepodporilo vládny návrh na vyslanie elitného oddielu špeciálnych síl z Prostějova do Mali, ktorých úlohou by nebola len úloha poradcov tamojším vojakom, ale vyrážali by s nimi

Korotčenko: Arménsko sa útokmi na civilistov snaží zatiahnuť Rusko do vojny v Náhornom Karabachu

0 icon

Rusko, 30.október 2020 (AM) - Vojenský expert Igor Korotčenko vysvetlil význam raketových útokov Arménska na azerbajdžanské mestá. Je presvedčený, že konečným cieľom je zatiahnuť Rusko do konfliktu v Náhornom Karabachu. Vojenský expert, šéfredaktor časopisu Národná obrana Igor Korotčenko vysvet

Nasadzuje Turecko špeciálne sily na hranice Arménska?

0 icon

Turecko, 30.október 2020 (AM) - V pondelok 26. októbra, ruské vzdušné sily so sídlom v Sýrii podľa niekoľkých súbežných zdrojov ťažko zasiahli výcvikové základne a povstalecké sily podporované Ankarou na severe Sýrie, pričom zabili niekoľko desiatok povstalcov a asi ďalších sto zranili. Tieto útoky, podľa zdrojov blízkych tureckej moc

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA