Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

NAŽIVO

Vrak ruského tankera Arctic Metagaz, ktorý bol zasiahnutý pri líbyjskom pobreží, sa aktuálne nachádza medzi Maltou a ostrovom Lampedusa.

Podľa maltských úradov sa loď úplne nepotopila a je bez velenia. Moskva obvinila Kyjev z „teroristického útoku“, pričom všetkých 30 členov posádky sa podarilo zachrániť. Tanker patrí do tzv. tieňovej flotily, na ktorú platia sankcie USA aj EÚ. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Včera 20:28

Pri požiari v lodnej práčovni americkej lietadlovej lode USS Gerald R. Ford utrpeli vo štvrtok zranenia dvaja členovia posádky, informovalo americké námorníctvo.

„Dvaja námorníci momentálne dostávajú lekárske ošetrenie pre zranenia, ktoré neohrozujú ich život, a sú v stabilizovanom stave,“ uviedlo velenie námorných síl USA v regióne.

Včera 20:18

Najväčšia nemecká letecká spoločnosť Lufthansa vo štvrtok oznámila, že pre dvojdňový štrajk pilotov musela vo štvrtok a v piatok zrušiť približne polovicu všetkých letov.

Odborový zväz pilotov Cockpit vyhlásil už druhý štrajk za posledný mesiac po tom, čo stroskotali rokovania s vedením spoločnosti týkajúce sa dôchodkov.

Včera 20:10

Európska komisia chce budúci týždeň predstaviť nový „28. právny režim“ pre podniky, ktorý má firmám uľahčiť zakladanie a pôsobenie v celej EÚ bez nutnosti riešiť 27 rôznych národných systémov.

Spravodajcom návrhu v Európskom parlamente je Ľudovít Ódor, ktorý vysvetľuje, že cieľom je najmä pomôcť inovatívnym firmám – aby nemuseli komunikovať s desiatkami daňových úradov a všetko mohli vybaviť digitálne. V EP teraz prebiehajú rokovania o kompromisoch medzi politickými frakciami.

Včera 19:07

Český premiér Andrej Babiš vyzval, aby ľudia nepanikárili pre rast cien pohonných látok. Vláda podľa neho situáciu sleduje a v krajnom prípade je pripravená regulovať marže čerpacích staníc. Zníženie spotrebnej dane, ktoré navrhuje opozícia, označil za nesystémové. Verí, že napätie na Blízkom východe sa upokojí a zásahy nebudú potrebné.

Včera 19:06

Mestá a obce na východnom Slovensku žiadajú, aby Východoslovenská vodárenská spoločnosť preskúmala možnosti prevodu obecnej vodárenskej infraštruktúry do svojho vlastníctva.

Tvrdia, že samosprávy nemajú dostatok financií na obnovu a rozvoj vodovodov a kanalizácií. Podľa Klubu akcionárov VVS by prevod majetku umožnil stabilnejšie financovanie a kvalitnejšie služby. O téme chcú rokovať na júnovom valnom zhromaždení.

Včera 19:05

Minister financií Ladislav Kamenický a eurokomisárka Maria Luís Albuquerqueová rokovali o rozvoji bankovej únie a únie úspor a investícií, ktoré by podľa nich posilnili konkurencieschopnosť EÚ. Diskutovali aj o slovenských projektoch, vrátane QR platieb a Dlhopisov pre ľudí.

Včera 19:04

Minister financií Ladislav Kamenický označil projekt Dlhopisov pre ľudí za úspešný aj v druhom roku a chce v ňom pokračovať. Od 2. marca sa predali dlhopisy za 385 miliónov eur z plánovaných 400 miliónov, pričom limit sa môže zvýšiť na 500 miliónov.

Predaj je pomalší než vlani, čo minister považuje za prirodzené. Projekt má podľa neho podporovať finančnú gramotnosť, nie primárne financovať štát.

Včera 19:01

Trump dal najavo, že Spojené štáty nebudú môcť zabezpečiť bezpečnosť iránskeho futbalového tímu na majstrovstvách sveta, ktoré sa v lete uskutočnia v USA, Kanade a Mexiku.

„Iránska futbalová reprezentácia je na majstrovstvách sveta vítaná, ale naozaj nepovažujem za vhodné, aby sa ich zúčastnila, a to v záujme ich vlastného života a bezpečnosti,“ napísal na svojom sociálnom profile.

Včera 18:43

– Na lietadlovej lodi USS Gerald R. Ford došlo k požiaru, ktorý nesúvisel s bojovými operáciami.

Ako informovalo velenie 5. flotily USA, dnes na palube lietadlovej lode USS Gerald R. Ford (CVN-78) vypukol požiar v hlavnej práčovni lode.

Incident nesúvisel s bojovými operáciami a bol rýchlo lokalizovaný.

Včera 18:42

Európska únia navrhla vyslanie misie na kontrolu ropovodu Družba na území Ukrajiny a čaká na reakciu Kyjeva. Podľa hovorkyne EK Anny-Kaisy Itkonenovej prebiehajú intenzívne rokovania s Ukrajinou aj dotknutými členskými štátmi. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ropa cez Družbu neprúdi do Maďarska a Slovenska od 27. januára, pričom Kyjev tvrdí, že ropovod poškodil ruský útok, čo Budapešť aj Bratislava spochybňujú.

Včera 17:46

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani oznámil, že Taliansko poskytne Libanonu desať miliónov eur na podporu civilistov, informovala agentúra ANSA.

Peniaze poputujú mimovládnym organizáciám na zdravotnú starostlivosť, potravinovú pomoc, hygienu a ubytovanie.

Antonio Tajani
Na snímke Antonio Tajani / Foto: SITA/AP/The Canadian Press-Nick Iwanyshyn

 

Včera 17:44

Irán od začiatku vojny s USA a Izraelom zasiahol v Hormuzskom prielive a okolí Perzského zálivu už 16 lodí. Podľa údajov UKMTO a ISW, na ktoré sa odvoláva Sky News, išlo najmä o komerčné plavidlá. Útoky si vyžiadali aj jednu civilnú obeť a Teherán tvrdí, že ich vykonali podvodné drony.

Včera 17:43

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski uviedol, že Irán pred útokom USA a Izraela nepredstavoval pre Európu priamu hrozbu.

Zároveň zdôraznil, že Poľsko sa do konfliktu na Blízkom východe nezapojí. Podľa neho nevidel ani žiadnu bezprostrednú hrozbu pre USA či Izrael, informoval portál Politico.

Včera 17:41

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa cez Slovensko snaží dosiahnuť vyradenie oligarchu Ališera Usmanova zo sankčného zoznamu EÚ. Podľa RFE/RL poslal Robert Fico členským štátom list, v ktorom Erdogan žiada podporu pre zrušenie sankcií, pričom Usmanova opisuje ako transparentného podnikateľa a filantropa.

Erdogan
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan / Foto: SITA/AP-Markus Schreiber
Včera 17:40

Reálny rast miezd si v januári tohto roka udržala ešte väčšina mesačne sledovaných odvetví. Rast platov očistený o vplyv inflácie zaznamenalo šesť z desiatich mesačne sledovaných odvetví. Zamestnanosť začiatkom roka medziročne klesla v štyroch odvetviach. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Analytici očakávajú v tomto roku spomalenie dynamiky miezd v súkromnom sektore.

Priemerná nominálna mesačná mzda v januári medziročne stúpla v ôsmich z desiatich mesačne sledovaných odvetví. Pokles o 2,1 % zaznamenal predaj vozidiel, vrátane opráv. Naopak, priemerná mzda narástla v oblasti reštaurácii a pohostinstiev, a to o 6,6 %.

Včera 17:04

Legendárny britský premiér z obdobia druhej svetovej vojny Winston Churchill má v budúcnosti zmiznúť z päťlibrovej bankovky. Bank of England plánuje pri ďalšej sérii bankoviek prejsť z portrétov významných osobností na motívy prírody.

Okrem Churchilla majú byť postupne vyradení aj ďalší známi Briti – spisovateľka Jane Austen z desaťlibrovky, maliar J. M. W. Turner z dvadsaťlibrovky a matematik a kryptológ Alan Turing z päťdesiatlibrovky.

Včera 16:28

Americké sankcie proti ruskej rope nebudú zrušené, vyhlásil minister energetiky USA Chris Wright v televízii CNN.

Včera 15:51

– Krajiny Medzinárodnej energetickej agentúry sa dohodli, že uvoľnia na trh 400 miliónov barelov ropy zo svojich mimoriadnych rezerv, aby kompenzovali straty spôsobené vojnou na Blízkom východe, informuje MEA.

„Problémy, s ktorými sa stretávame na ropnom trhu, sú svojím rozsahom bezprecedentné, preto som veľmi rád, že členské krajiny MEA na ne reagovali bezprecedentnými kolektívnymi mimoriadnymi opatreniami,“ vyhlásil výkonný riaditeľ MEA.

Včera 15:48

Nemecký inštitút Ifo varuje, že ak sa vojna v Iráne predĺži a vypadne štvrtina bežných dodávok ropy, svetové rezervy by sa mohli minúť už v lete.

Prezident inštitútu Clemens Fuest upozorňuje, že strategické zásoby by v takom prípade vystačili len na tri mesiace a s ich uvoľňovaním treba narábať opatrne. Informovala o tom agentúra DPA.

 

Včera 15:35

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa najprv vyzývala spojencov, aby neponáhľali s uvoľnením strategických ropných rezerv, no o niekoľko hodín svoj postoj zmenila a začala hľadať možnosti rozsiahlej intervencie na ropných trhoch, uviedol denník The Wall Street Journal.

Včera 15:32

Maloobchodné tržby v Česku v januári medziročne vzrástli o 5 %, čo je výrazné zrýchlenie oproti decembrovému rastu 1,8 % a nad očakávaniami trhu.

Podľa Českého štatistického úradu ide o najrýchlejší rast od apríla 2025. Informuje o tom portál tradingeconomics.

 

Včera 14:56

Stále viac slovenských firiem presúva svoje aktivity či sídla do Rakúska, najmä pre silnejšiu podporu inovácií a jednoduchšie podnikateľské prostredie.

Podľa rakúskeho obchodného registra pôsobilo ku koncu roka 2025 v krajine 719 spoločností so slovenskými akcionármi. Informovala o tom rakúska poradenská spoločnosť Austrian Business Agency (ABA).

 

Včera 14:55
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Scholz predpovedá porážku Ukrajiny

Nemecký kancelár Olaf Scholz urobil niekoľko vyhlásení, ktorých cieľom bolo objasniť zvláštny postoj Spolkovej republiky Nemecko k vojenskej pomoci Ukrajine. Berlín sa naoko zasadzuje za militarizáciu kyjevského režimu, zatiaľ čo v skutočnosti sa rozhodol dodať tanky až pod obrovským tlakom Washingtonu. Ak si pozorne preštudujeme slová nemeckého kancelára aj nemeckú tlač, bude nám jasné, že Nemecko ponúka Zelenskému, aby sa vzdal, uvádzajú ruské noviny VZGLJAD

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom po ich stretnutí v Kyjeve
❚❚
.

Úloha Nemecka v ukrajinskom konflikte vyzerá veľmi nejednoznačne. Na jednej strane nielen súčasná vláda, ale dokonca aj samotná Angela Merkelová veselo informuje o podpore Ukrajiny, ktorá sa začala dávno pred 24. februárom 2022. Na druhej strane, postoj Nemecka k dodávkam zbraní Kyjevu na Ukrajinu (a nielen na Ukrajinu) bol označený za “sabotáž”.

Kancelár Olaf Scholz vysvetľuje postoj Nemecka v rozhovore pre Bild z 5. februára takto: “Spolu s našimi spojencami presúvame na Ukrajinu kľúčové bojové tanky, aby sa mohla brániť. Každú dodávku zbraní sme starostlivo zvážili a úzko koordinovali s našimi spojencami, predovšetkým s Amerikou. Tieto spoločné akcie zabránia eskalácii vojny. Scholz zároveň hovorí: “Tanky, podobne ako nové autá, sa nedajú jednoducho objednať u predajcu, pretože hotové vozidlá nikde nestoja pripravené na vývoz. Štát musí uzavrieť s priemyslom dlhodobé zmluvy o dodávkach.”

Opatrnosť Nemecka je odôvodnená dvoma skutočnosťami.

.

Po prvé, vojensko-politické. Cieľom dodávok nie je ani tak zabrániť porážke Ukrajiny, ale skôr zabrániť “eskalácii”, čím sa zjavne myslí prenesenie bojových akcií na územie spojencov Ukrajiny. Je pravda, že táto logika sa zdá byť zvláštna. Čím viac zbraní sa dodá Ukrajine, tým bude väčší rozsah nepriateľských akcií, tým väčšia bude pravdepodobnosť presne takejto “eskalácie”. Pokiaľ sa však bojové akcie týkajú len územia Ukrajiny, zdá sa, že táto schéma funguje.

Po druhé, vojenské a hospodárske. Na konci roka 2021 mal Bundeswehr 285 tankov Leopard 2 troch modifikácií a len približne 180 z nich bolo v pohotovosti. Medzitým Valerij Zalužnyj, šéf AFU, požadoval od spojencov 300 tankov. Nepovažoval za potrebné vysvetľovať, čo sa stalo s približne tisícov tankov, ktoré boli v radoch AFU na začiatku SAF, a s niekoľkými stovkami tankov, ktoré boli získané z východoeurópskych krajín.

Odpoveď na túto otázku však na ruskom ministerstve obrany určite dobre poznajú – podľa posledných správ bolo v priebehu protitankovej vojny zničených už 7 737 ukrajinských tankov a obrnených vozidiel. Je jasné, že Ukrajina sa spolieha nielen na Nemecko (zapojilo sa aj Španielsko a Poľsko) a nielen na relatívne moderné tanky Leopard 2, ale aj na vyradené tanky Leopard 1.

Mimochodom, Scholz odmietol slová Vladimíra Putina o opakovaní scenára Veľkej vlasteneckej vojny (“opäť nám hrozia nemecké tanky Leopard”). Podľa Scholza to nie je “nič iné ako séria abstraktných historických porovnaní, ktoré používa na ospravedlnenie svojho útoku na Ukrajinu”. Neveríme však náhode, že Nemecko dodá Ukrajine 14 tankov novej a 88 starej modifikácie. Je všeobecne známe, že kombinácia 14/88 je nacistické heslo (zakódovaný pozdrav “Heil Hitler!” – na Slovensku bol kvôli tomu odsúdený Marián Kotleba).

Podľa Scholza Nemecko robí všetko pre to, aby “ochránilo” Ukrajinu. Zaujímavé však je, že Nemecko vôbec nevychádza z potrieb Ukrajiny, ako to vyjadril Zalužnyj, ale z vlastných vojensko-politických a vojensko-ekonomických záujmov. Inými slovami, je to v záujme Nemecka, nie Ukrajiny. Tým uznáva, že Ukrajina nie je pre Západ až taká dôležitá. A je to skôr prostriedok ako cieľ, prostriedok na konfrontáciu s Ruskom.

.

Ukazuje sa, že je to tak, a dokonca existuje odôvodnenie, že pomoc Ukrajina v princípe nie je potrebná. Toto je napríklad obsah článku uverejneného v nemeckom Die Welt. Názov je viac ako typický: “Prečo je teraz takmer nemožné, aby Kyjev vyhral”.

Na úvod redakčný článok uvádza: “Kyjev premrhal šancu na víťazstvo, ktorú mal kvôli počiatočným chybným kalkuláciám Moskvy. Ako si predstavovali “ukrajinské víťazstvo”, v zásade nevysvetlili. Hovorí sa, že šanca tu bola, ale bola premrhaná. Teraz “je prakticky nemožné, aby Ukrajina vyšla z tohto boja ako víťaz. Najmä ak ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj toto víťazstvo naozaj chápe ako “oslobodenie všetkých okupovaných území vrátane Krymu”.”

Dôvody sú nasledovné. Po prvé, Západ v obave z eskalácie “podporuje Ukrajinu len do tej miery, aby nemusela okamžite kapitulovať”. Po druhé, objem dodávok systémov protivzdušnej obrany je nedostatočný na to, aby zabránil zničeniu ukrajinskej energetickej infraštruktúry.

Treba poznamenať, že cieľom Ruska nebolo zničiť energetickú infraštruktúru Ukrajiny. Ciele boli jednoznačne vojenské a politické a podľa zníženej intenzity úderov sa takáto stratégia považovažuje za vyčerpanú (možno predpokladať, že ciele boli dosiahnuté).

Po tretie, Rusko má dostatok prostriedkov na potlačenie ukrajinskej obrany, ktorá sa spolieha na malý počet vysoko presných systémov.

.

Po štvrté, na Ukrajine “prebieha najmenej ôsma vlna mobilizácie, na front už posielajú mužov nad 60 rokov”. Moskva má zároveň “mobilizačnú rezervu takmer 30 miliónov ľudí”.

Po piate, Rusko môže z konfliktu vyjsť ako politický víťaz: “členstvo [Ukrajiny] v NATO po dohode o prímerí alebo mierových rozhovoroch bude v dohľadnej budúcnosti vylúčené a vstup Ukrajiny do EÚ bude trvať (…) oveľa dlhšie, než si Kyjev želá”.

Zdá sa, že článok vyzerá ako kritika postoja Západu, ktorý Ukrajine dostatočne nepomáha, zatiaľ čo v skutočnosti je jeho úsilie zamerané na uzavretie prímeria, v dôsledku čoho sa územie Ukrajiny zmenší. Na druhej strane však obsah článku vyzerá aj ako zdôvodnenie pozície Západu – zdroje Ruska sú príliš veľké a “rozšírenie vojny na územie NATO” vôbec nemusí byť “nemožné”.

Scholzove závery potvrdzuje napríklad správa vo švajčiarskych novinách Neue Zurcher Zeitung, podľa ktorej americký prezident Joe Biden v polovici januára poveril šéfa CIA, aby sa obrátil na Moskvu a Kyjev s návrhom na uzavretie mieru za podmienok straty približne 20 % ukrajinského územia. USA aj Rusko túto správu samozrejme popreli. Ale na pozadí to zostalo.

Nemecko sa, samozrejme, vzdalo akejkoľvek subjektivity v ukrajinskej otázke. Scholz výslovne hovorí, že rozhodnutia o dodávkach zbraní sa prijímajú “konsenzom” a “konsenzus” je vo Washingtone.

Všeobecný dojem je však taký, že nemeckému čitateľovi sa hovorí, že Západ nemôže v ukrajinskom konflikte zvíťaziť a že je lepšie nemíňať naň prostriedky. Nemecké vedenie zrejme už dávno vie, že vo “víťazstvo Ukrajiny” nikto zvlášť neverí, a preto tvrdohlavo odmietlo dodať Ukrajine tanky v minulom aj v tomto roku. Postoj Nemecka sa zmenil až po tom, ako do procesu zasiahlo Francúzsko a Emmanuel Macron prisľúbil dodať Ukrajine “kolesové tanky”. Dodávky nemeckých tankov boli koordinované s podobnými rozhodnutiami USA a Veľkej Británie.

Mimochodom, presun relatívne malého počtu tankov štyroch rôznych typov dokazuje, že samotný presun je z vojenského hľadiska takmer zbytočný. Pre AFU by bolo lepšie získať viac jednotiek zastaranej techniky (T-55 alebo ich čínskej obdoby). Malý počet špičkových tankov je nočnou morou z hľadiska zásobovania a údržby a výhoda môže byť len taktická. Politicky je však všetko v poriadku – spojenci sú jednotní a podporujú Ukrajinu. Ak Ukrajina prehrá, nie je to vina spojencov. Oni sú tí, ktorí ju podporili…

Preto “pomoc”, ktorú najmä Nemecko a Západ vo všeobecnosti poskytujú Ukrajine, je potrebná najmä na riešenie politických a hospodárskych problémov samotného Západu. Na druhej strane, Ukrajine sa čoraz častejšie naznačuje, že je potrebné uzavrieť mier za ruských podmienok.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


EP prikývol na AI dohovor. Hlasovali aj slovenskí europoslanci

Dohovor posúva hranicu toho, čo sa pri umelej inteligencii ešte považuje za prípustné a čo už nie. Skutočný dopad nepríde…

12. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Spor Vondra-Blaha nekončí: kto je tu „nácek“?

Či nakoniec padne trestné oznámenie alebo nie, na túto drámu na pokračovanie budeme ešte dlho spomínať…

13. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Europarlament prijal Správu o stratégii rozširovania EÚ, ktorá zahŕňa aj Ukrajinu

V najnovšej Správe o stratégii rozširovania EÚ sa uvádza,  že vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu by pristúpenie kandidátskych krajín –…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Bukurešť a Kyjev sa dohodli na spoločnej výrobe dronov v Rumunsku

Ukrajina a Rumunsko podpísali vo štvrtok vyhlásenie o zámere spoločne vyrábať drony na území Rumunska. Stalo sa tak počas návštevy…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri streľbe na univerzite boli zranené dve osoby, strelec je mŕtvy

Pri streľbe na americkej univerzite v štáte Virgínia boli vo štvrtok zranené dve osoby, informovali predstavitelia Old Dominion University s…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Miroslav Iliaš

Erik Majercak

Rastislav Vasilišin

Michal Durila

.
.

Ako sa budú vyvíjať udalosti na ukrajinskom fronte v roku 2026

V poslednom týždni boli ukrajinské a ruské médiá a telegramové kanály plné predpovedí o blížiacej sa jarnej a letnej ofenzíve…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

EP prikývol na AI dohovor. Hlasovali aj slovenskí europoslanci

Dohovor posúva hranicu toho, čo sa pri umelej inteligencii ešte považuje za prípustné a čo už nie. Skutočný dopad nepríde…

12. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Spor Vondra-Blaha nekončí: kto je tu „nácek“?

Či nakoniec padne trestné oznámenie alebo nie, na túto drámu na pokračovanie budeme ešte dlho spomínať…

13. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Europarlament prijal Správu o stratégii rozširovania EÚ, ktorá zahŕňa aj Ukrajinu

V najnovšej Správe o stratégii rozširovania EÚ sa uvádza,  že vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu by pristúpenie kandidátskych krajín –…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Madrid definitívne stiahol veľvyslankyňu z Izraela, vzťahy zhoršili „urážky a ohováranie“

Španielsko vo štvrtok vysvetlilo svoje rozhodnutie definitívne stiahnuť veľvyslankyňu z Izraela, pričom ako dôvod uviedlo opakované „urážky a ohováranie“ zo…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Iránsky veľvyslanec v Moskve: úder na lietadlovú loď Abraham Lincoln je odkazom pre USA

V rozsiahlom rozhovore, ktorý poskytol iránsky veľvyslanec v Moskve Kazem Džalálí ruským novinám Ria Novosti sa vyjadril aj k iránskemu…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Nový vodca Iránu ide tvrdo, sľubuje odvetu

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

12. 03. 2026 | Aktualizované 12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Aktualizované 12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kosovej sa v spore s poslankyňou Jurík zastal minister Susko, dokonca aj Via Iuris

Minister spravodlivosti Boris Susko, Združenie sudcov Slovenka ale aj mimovládna organizácia Via Iuris sa zastali šéfky Súdnej rady SR Marcely…

12. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsko vysiela na more takmer všetky svoje vojnové lode

Francúzsko mobilizuje takmer celú svoju námornú flotilu. Lietadlová loď „Charles de Gaulle“ a početné vojnové lode sú už v akcii.…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Žiadne kecy – Trojfázový plán k dosiahnutiu skutočného zdravia

Žiadne kecy od Bena Carpentera je priamy, zrozumiteľný a praktický návod, ako schudnúť bez nezmyslov – a najmä bez jojo…

12. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Iránske ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo zranenie nového najvyššieho vodcu Mojtaba Chámeneího

Nový najvyšší vodca Iránu Mojtaba Chámeneí utrpel zranenie, informoval predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí republiky Esmail Baghai

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Napriek smrtiacej hrozbe voči Orbánovi si Zelenskyj prevezme najvyššie ocenenie EÚ

Početné korupčné škandály okolo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jeho nedávna smrtiaca hrozba voči inému lídrovi Európskej únie a jeho rozhodnutie…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Súdny dvor rozhodol, že osobné doklady musia zohľadňovať rodovú identitu transrodových občanov

Členské štáty Európskej únie musia transrodovým občanom vydávať doklady totožnosti, ktoré rešpektujú ich zvolenú rodovú identitu, aby mohli žiť kdekoľvek…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

TV Markíza jedinou reportážou zrušila všetky opozičné ilúzie

Opozícia sa snaží ľudí presvedčiť o tom, že by sme sa mali odstrihnúť od ruských energetických zdrojov, pretože aj tak máme…

12. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ako sa menili vyhlásenia Zelenského o vojne s Iránom

Dnes Zelenskyj opäť vyhlásil, že vojna s Iránom má negatívny vplyv na Ukrajinu

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Jedna zo škôl vo Zvolene dostala výhražný mail. Páchateľ údajne hrozí “vystrieľaním detí voličov koaličných strán”

Výhražný mail na základnej škole vo Zvolene. Chceli vystrieľať deti voličov koaličných strán

12. 03. 2026 | Aktualizované 12. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Aktualizované 12. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Merz nesúhlasí s von der Leyenovou

Nemecký spolkový kancelár Friedrich Merz označil odstavenie svojej krajiny od jadrovej energetiky za „nezvratné“, čím sa dostal do rozporu so…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 03. 2026 | Aktualizované 12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Aktualizované 12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zásadná zmena stratégie: KDH si vybralo progresívcov

Veď ako ináč rozumieť ich posledným krokom?

12. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Hormuzský prieliv: Čo sa stane, ak Irán uzavrie globálny ropný koridor?

Podľa správ bolo v Hormuzskom prielive, najfrekventovanejšom kanáli na prepravu ropy na svete, napadnutých viacero lodí. Informuje o tom spravodajský…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Von der Leyenová „koná mimo svojej kompetencie“ v otázke vojny s Iránom

Bývalý francúzsky veľvyslanec Gérard Araud povedal pre spravodajský portál Euronews, že Ursula von der Leyenová prekračuje svoje právomoci v oblasti…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ceny pohonných látok stúpajú a zisky Slovnaftu neprúdia do štátnej kasy. Nastal čas “podojiť” Slovnaft, tvrdí exposlanec

Počas včerajšej spoločnej tlačovky prezidenta Petra Pellegriniho a premiéra Roberta Fica hlavní slovenskí lídri uistili, že vláda robí všetko pre to,…

12. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Výbor o správe NKÚ ku kontrole organizácií pod MK nerokoval

Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá vo štvrtok nerokoval o správe Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR týkajúcej sa…

12. 03. 2026 | Aktualizované 12. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Aktualizované 12. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj nie je pupkom sveta. Európa sa musí prebudiť

Ukrajina súťaží o pozornosť s vojnou odohrávajúcou sa na Blízkom východe. Prezident Volodymyr Zelenskyj nevie prehltnúť to, že už nie je „pupkom…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vojna v Iráne zasiahla globálnu medicínu a umelú inteligenciu, informuje agentúra Bloomberg

Podľa informácií agentúry je v dôsledku uzavretia Hormuzského prielivu a zastavenia výroby skvapalneného zemného plynu v Katare ohrozená dodávka hélia…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovenské rekordy v praxi: Od obrovskej placky až po halušky na Kilimandžáre

Slovenské rekordy dokazujú, že Slováci sú mimoriadne vynaliezavý národ a dokážu prekvapiť nielen doma, ale aj vo svete. Od rekordných…

12. 03. 2026 | 0 komentárov

Epický fakáč…

Tak nám Peršané oznámili, za jakých podmínek jsou ochotni ukončit válku. Spojené státy se stáhnou ze všech blízkovýchodních základen, zaplatí…

12. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Po americkej fráze „humanitárne bombardovanie“ si zvykajme na „priateľské prevzatie“

USA, 12. marca 2026 - Donald Trump ukázal komunistickým vládcom Kuby dva spôsoby, ako ukončiť ich vládu na ostrove: podľa…

12. 03. 2026 | 0 komentárov

Traja bratia zatknutí po výbuchu na americkom veľvyslanectve v Osle

V Nórsku boli zatknutí traja bratia v súvislosti s výbuchom pred americkým veľvyslanectvom v hlavnom meste Oslo v nedeľu. Informujú…

12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vrak ruského tankera Arctic Metagaz, ktorý bol zasiahnutý pri líbyjskom pobreží, sa aktuálne nachádza medzi Maltou a ostrovom Lampedusa.

Podľa maltských úradov sa loď úplne nepotopila a je bez velenia. Moskva obvinila Kyjev z „teroristického útoku“, pričom všetkých 30 členov posádky sa podarilo zachrániť. Tanker patrí do tzv. tieňovej flotily, na ktorú platia sankcie USA aj EÚ. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Včera 20:28

Pri požiari v lodnej práčovni americkej lietadlovej lode USS Gerald R. Ford utrpeli vo štvrtok zranenia dvaja členovia posádky, informovalo americké námorníctvo.

„Dvaja námorníci momentálne dostávajú lekárske ošetrenie pre zranenia, ktoré neohrozujú ich život, a sú v stabilizovanom stave,“ uviedlo velenie námorných síl USA v regióne.

Včera 20:18

Najväčšia nemecká letecká spoločnosť Lufthansa vo štvrtok oznámila, že pre dvojdňový štrajk pilotov musela vo štvrtok a v piatok zrušiť približne polovicu všetkých letov.

Odborový zväz pilotov Cockpit vyhlásil už druhý štrajk za posledný mesiac po tom, čo stroskotali rokovania s vedením spoločnosti týkajúce sa dôchodkov.

Včera 20:10

Európska komisia chce budúci týždeň predstaviť nový „28. právny režim“ pre podniky, ktorý má firmám uľahčiť zakladanie a pôsobenie v celej EÚ bez nutnosti riešiť 27 rôznych národných systémov.

Spravodajcom návrhu v Európskom parlamente je Ľudovít Ódor, ktorý vysvetľuje, že cieľom je najmä pomôcť inovatívnym firmám – aby nemuseli komunikovať s desiatkami daňových úradov a všetko mohli vybaviť digitálne. V EP teraz prebiehajú rokovania o kompromisoch medzi politickými frakciami.

Včera 19:07

.

"Vy mudrlanti." Cibulková reagovala na komentáre o jej chudnutí

Bývalá tenisová reprezentantka Dominika Cibulková na sociálnej sieti priznala, že momentálne ju trápia kilá navyše, ktoré nabrala za posledné mesiace…

12. 03. 2026 | 0 komentárov

Krajiny V4 spoločne s Rakúskom podnikajú kroky v oblasti migrácie

Krajiny V4 a Rakúsko sa zhodujú, že nelegálna migrácia a terorizmus sú pretrvávajúcimi výzvami, a preto je potrebné posilniť spoluprácu,…

12. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Šatan dal bodku za sporom so Slafkovským

Bývalý kapitán, v súčasnosti prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja a generálny manažér reprezentácie, Miroslav Šatan poskytol veľký rozhovor pre zväzový…

12. 03. 2026 | 0 komentárov

Už vyše 40 dní čakáme na vysvetlenie zo strany Ukrajiny k údajnému poškodeniu ropovodu Družba

Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár v televíznej relácii zdôraznil, že už dávno uplynul čas odkedy Ukrajina deklarovala, že došlo…

12. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ktorá krajina je najväčším producentom vajec?

Produkcia vajec patrí medzi najdôležitejšie oblasti potravinárskeho priemyslu na svete. Produkcia vajec neustále rastie, pretože vajcia sú cenovo dostupným a…

12. 03. 2026 | 0 komentárov

Ďalší predstaviteľ Kyjeva sa vyhrážal Orbánovi a jeho rodine

„Vieme, kde ste vy a vaši blízki“ – generál SBU vo výslužbe sa otvorene vyhráža maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Orbán bezprostredne…

11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Miroslav Iliaš

Erik Majercak

Rastislav Vasilišin

Michal Durila

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov