Rusko dáva ultimátum, Amerika ho nemôže prijať: Kam smeruje globálny konflikt veľmocí?

Donbas 30. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Defense Ministry Press Service via AP,SITA/AP-Mikhail Tereshchenko, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Pixabay)

 

Veľká vojna na Donbase je taká pravdepodobná, ako nebola nikdy predtým. Ukrajina, lepšie povedané, jej majitelia spoza oceánu, sú odhodlaní národné republiky Donecka a Luhanska tentoraz vojensky prevalcovať. Čo sa dá urobiť, aby nedošlo k bratovražednej vojne?

Ukrajina Doneck
Ilustračné foto

V uplynulých rokoch a mesiacoch Američania navozili na Ukrajinu obrovské kvantum zbraní, aby „opolčencov“ rozdrvili. (Známy novinár a analytik Finian Cunningham hovorí, že od roku 2014 tam Američania priviezli zbrane v hodnote až 2,5 miliardy dolárov!) A to má byť iba začiatok: Ukrajinu chcú začleniť do NATO a je jasné, že potom by sa stala polygónom americkej armády, odkiaľ by americké rakety s jadrovými hlavicami mali najdôležitejšie centrá Ruskej federácie ako na dlani.

Zdá sa, že Rusko sa nachádza v bezvýchodiskovej situácii, v ktorej má pred sebou iba samé zlé a ešte horšie možnosti. Čokoľvek urobí, bude pohroma. Ak nebude konať, tak sa v priebehu niekoľkých rokov jeho strategická obranná situácia rapídne zhorší. Ak bude konať, tak to bude Západom v každom prípade označené ako agresia a následkom budú nielen neodmysliteľné sankcie, ale najmä pretrhané dôležité väzby s bratskou Ukrajinou a ekonomicky dôležitou Európou.

 

Divide et impera – základ zahraničnej politiky USA

A práve po tom – po pretrhaní všetkých pút medzi Ruskom a krajinami ležiacimi od neho na západ – kruhy, ktoré ovládajú USA, pri svojej večnej vízii ovládať celý svet, túžia najviac. Z druhej svetovej vojny sa Sovietsky zväz pozviechal za pár rokov, z porážky v studenej vojne sa Rusko spamätávalo dve desaťročia, ale ak by sa nepriateľom podarilo dohnať bratské národy Ukrajiny a Ruska k plnoformátovej vojne, tak by tým rozpútali medzi nimi nenávisť na stáročia. Bismarck už pred 150 rokmi tvrdil, že Rusko sa dá poraziť jedine vtedy, ak sa podarí ho rozoštvať s Ukrajinou…

Kto by azda považoval tieto úvahy za nejaké nenávistné konšpirovanie, nech si radšej prečíta, čo hovorí základná geopolitická doktrína Spojených štátov, tzv. Wolfowitzova doktrína:

„Naším prvým cieľom je zabrániť opätovnému objaveniu sa nového rivala, či už na území bývalého Sovietskeho zväzu alebo inde, ktorý by predstavoval podobnú hrozbu ako predtým Sovietsky zväz. Toto je dominantná úvaha, ktorá je základom novej regionálnej obrannej stratégie a vyžaduje, aby sme sa snažili zabrániť akejkoľvek nepriateľskej veľmoci ovládnuť región, ktorého zdroje by pod konsolidovanou kontrolou postačovali na vytvorenie globálnej moci.“

A preto, v zmysle hesla rozdeľ a panuj, všade vo svete, a špeciálne v Euroázii vládcovia USA sa snažia národy medzi sebou rozoštvávať, aby sa nemohli spojiť a vytvoriť globálnu mocnosť – a aby USA ostali jediným svetovým hegemónom. Takto to je, a kto tvrdí, že to je iba konšpirovanie, ten buď nič nepochopil, alebo to má zaplatené.

 

Ruské ultimátum? Alebo iba príprava na prekvapivý krok?

Prezident Vladimír Putin musel na intenzívnu militarizáciu Ukrajiny a snahu začleniť ju do NATO nejako zareagovať. Nielen preto, že pasivita by bola tou najistejšou cestou k definitívnej geopolitickej porážke a ku koncu Ruskej federácie v súčasnej podobe, ale tiež preto, že by to bol aj koniec jeho vlastnej popularity a dôvery ľudí. A nielen v očiach občanov Ruska, ale aj u mnohých ľudí z celého sveta, ktorí v Rusku (otázne je, do akej miery realisticky, ale predsa) vidia nádej v lepší svet, ktorý nebude celý v pazúroch jediného vládcu, predátora z Washingtonu.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Rusko teda zareagovalo pred Vianocami veľmi, až prekvapivo tvrdo formulovaným ultimátom. Aká bude americká odpoveď na ruské podmienky, to je viacmenej jasné: Spojené štáty nemôžu na podmienky ruskej výzvy (pre ich veľmocenskú pýchu a aroganciu až urážlivé) zareagovať inak, ako povýšeneckou ignoráciou, pretože by tým stratili gloriolu svetovládnej ríše. Budú sa milo usmievať a blahosklonne pripustia rokovania, ktoré nikam nepovedú, možno aj niečo sľúbia (o čom bude každému jasné, že to bez mihnutia oka kedykoľvek porušia), a pritom budú aj naďalej pokračovať v tom, čo robia: v prípravách na začlenenie Ukrajiny do NATO a na útok proti Rusku.

To je jasné nám, a dupľom to musí byť jasné aj stratégom v Kremli – oni takúto americkú reakciu iste museli očakávať ešte skôr, než vôbec svoje ultimátum „partňorom“ poslali. Teda americká reakcia je vopred jasná, a teraz sú všetci zvedaví na ďalší ruský krok.

 

Kto vyhrá v tejto šachovej partii?

Povedzme si to terminológiou šachovej partie (pretože toto svojím spôsobom šachová partia aj je). Rusi urobili až príliš naivný ťah, nastrčili protivníkovi figúru a dá sa očakávať, že ten sa na ňu ulakomí. Prečo to urobili? Prečo by sa vystavili hanbe, že ich tvrdé slová Američania odignorujú a oni ostanú vystavení medzinárodnému posmechu? Sú to dobrí šachisti, iste majú partiu naplánovanú na niekoľko krokov dopredu. A teda sa dá predpokladať, že ten ťah nebol náhodný, reakciu protivníka predvídajú a majú pripravený protiťah.

šach
Ilustračné foto

Ten protiťah zrejme nebude presne taký, aký Američania predpokladajú, a na aký sa doslova tešia, pretože práve to by znamenalo pre všetkých účastníkov v regióne katastrofu: priamy plnoformátový vojenský konflikt na Donbase.

Aký krok to teda bude? A v ktorej rovine? Vojenskej? Ekonomickej? Politickej? Putin doposiaľ – či to bolo Gruzínsko, Donbas, Krym, Sýria – vždy protivníkov majstrovsky obohral, vždy vytiahol prekvapivý ťah, s ktorým nerátali. Podarí sa mu to aj tentoraz?

Tu treba povedať ešte jednu vec: zahraničná politika sa aj v Rusku do značnej miery odvíja od toho, čo akceptujú voliči. Ukrajina v NATO, to je na Rusov trochu silná káva – a preto nebudú mať problém s podporou aj trochu razantnejších krokov pri obrane ruských záujmov, hoci ani v Rusku nie je situácia bežných ľudí celkom ružová a každé ďalšie sankcie budú cítiť vo svojich peňaženkách. Napriek tomu, podobne ako nadšene privítali návrat Krymu do Ruskej federácie budú zrejme väčšinou reagovať aj tentoraz, ak prezident Putin urobí podobne odvážne rozhodnutie.

 

Čas hrá pre Rusko

Podstatou ruského prístupu k boľavému problému na Donbase je naťahovať čas. Aj to potvrdzuje názor viacerých analytikov, že čas hrá v prospech Ruska. Vnútropolitická situácia v Spojených štátoch je zlá a ich geopolitická pozícia sa dlhodobo zhoršuje.

Demografické, sociálne, ekonomické problémy USA narastajú, ľudia sú nahnevaní, hrozí návrat Trumpa, popularita Bidena ide od deviatich k piatim, do toho koronakríza a nervozita v kompletne preočkovanej armáde plnej rebélie proti násilnej LGBT a BLM propagande, ktorú tam zhora tlačí nerešpektovaný minister obrany Austin – nesmeruje to k ničomu veselému a jediné, čo by mohlo Amerike pomôcť, je vojna. Preto ten zhon a snaha čím skôr rozpútať na Ukrajine čím väčšiu ofenzícu.

A situácia sa zhoršuje aj na Ukrajine. K tomu azda ani netreba viac dodávať, kto tam bol, tomu je úplne jasné, k akým ďalším kolosálnym úspechom a prosperite tento suverénny a demokratický štát smeruje.

Ruské vedenie toto vie. A preto sa dá očakávať, že odpoveď Ruska, okrem toho, že už tradične bude presne opačná, než protivník čaká, a že bude asymetrická, bude spočívať aj v tom, že opäť pôjde o riešenie „na dlhé lakte“, z ktorého Američanom nekvapne žiadny veľký okamžitý benefit v podobe bombastickej akcie.

 

Čo to teda bude?

Skúsme chvíľu naozaj slobodne špekulovať. Prosím, neberte nasledujúce scenáre príliš vážne, sú iba nesmelým „umeleckým“ pokusom naskicovať rámec, v ktorom by sa napríklad mohli (alebo vôbec nemuseli) udalosti odohrať.

Tak napríklad by to mohol byť jednorazový masívny útok presnými raketovými zbraňami na miesta koncentrácie americkej/ukrajinskej vojenskej techniky, ktorý by veľkú časť z nich v priebehu niekoľkých minút premenil na šrot a úplne by rozbil plány na ukrajinskú/americkú ofenzívu na Donbase. A skôr, než by sa ktokoľvek spamätal, ostalo by ticho. Áno, boli by tam obete, ale nebola by to vojna – tú by to oddialilo na neurčito. Bol by z toho strašný diplomatický cirkus, samozrejme festival sankcií na steroidoch… ale v konečnom dôsledku by to nebolo zase také hrozné. Koniec-koncov, niečo podobné si dovoľuje Izrael voči Sýrii či Iránu takmer bežne, a akosi to nikoho netrápi. Bol by to rozhodne menší „hriech“ ako to, čo urobilo NATO pred 22 rokmi v Juhoslávii. A Rusko by získalo pár rokov oddychový čas.

Alebo trebárs také povstanie na celej juhovýchodnej Ukrajine. Napríklad deň pred tým, než by mala vypuknúť ofenzíva Drang nach Donbas, by sa v Odese, Nikolajeve, Krivom Rogu, Zaporoží, Melitopoli, Mariupoli, Dnepropetrovsku, Charkove a ďalších mestách občania spontánne vzbúrili, obsadili radnice a vyhlásili dajme tomu Novoruskú národnú republiku. Povstanie by možno bolo niekde rýchlo potlačené, ale inde možno nie – stačilo by niekoľko málo miest, kde by povstanie s barikádami a ľudovým odbojom aj za pomoci nejakých neznámych vlastencov bez občianskych preukazov pretrvalo a vznikla by úplne nová situácia, v ktorej by bol útok na Donbas nemysliteľný. Iste, toto by si vyžadovalo dlhodobú prípravu, ale kde je napísané, že sa niečo také nedeje? Samozrejme, je azda aj zbytočné dodávať, že Rusko by s tými udalosťami nemalo nič spoločné.

Nevylučuje sa ani klasický palácový prevrat v Kyjeve alebo aspoň veľká rebélia v armáde spojená s masovou dezerciou a znefunkčnením vojenskej techniky. Alebo bombastický útok banderovcov na niektoré ruské veľvyslanectvo či plynovod a v odvete vytvorenie ruskej bezletovej zóny s totálnym elektronickým rušením nad severným Čiernym morom a východnou Ukrajinou, čo by Američanov oslepilo, ochromilo a tiež by znemožnilo útok.

Existujú aj špekulácie o ešte divokejšom scenári: že si Rusi možno zrátali, že po toľkých kolách sankcií už ďalšie nemôžu byť až také strašné – a vlastne, nech urobia čokoľvek, drakonické sankcie určite aj tak prídu – a preto ich vyhlásia oni sami, ako prví. Možno po začiatku ukrajinského útoku na Donbas vyhlásia, že Nemecko a Francúzsko zradili Minské dohody, postavili sa na stranu agresora, a preto sa s okamžitou platnosťou zastavujú všetky dodávky energií do EÚ a surovina pôjde radšej novými potrubiami do Číny s jej neukojiteľným apetítom. Európania už medzi riadkami naznačili, že kvôli nejakej Ukrajine nebudú chcieť zmrznúť…

Možno poviete, že niektoré z uvedených nápadov sú bláznivé, možno ani jeden nie je realizovateľný. Sú však naozaj iba ilustráciou, ktorá sa pokúsila dokázať jediné: že kreatívne a nie nadmerne krvavé scenáre ďalšieho vývoja by sa dali vymyslieť – a ruské vedenie v hľadaní podobných riešení doposiaľ vždy preukázalo pozoruhodný talent.

 

Posledná šanca Američanov?

Ktovie, Rusom možno stačí oddialiť útok iba o pár mesiacov. Ak sa Američanom nepodarí rozpútať veľkú bratovražednú vojnu v najbližších mesiacoch, o rok môže byť situácia už úplne iná. Ak sa nezmení nič iné, tak prinajmenšom pôjdu hore ceny energie, a teda aj všetkého ostatného. Stúpať budú nielen u nás, ale aj na Ukrajine a to už bude znamenať pre časť Ukrajincov doslova hrozbu hladu a zamrznutia – a pre kyjevský fašistický režim zase hrozbu nepekného konca.

A na kedy naši demokratickí priatelia predbežne plánujú začiatok ohňostroja? Mnohí pozorovatelia s veľkou dávkou sarkazmu a cynizmu predpokladajú, že tak ako to už je tradíciou, začne sa to počas olympiády, aby ľud zamestnaný sledovaním športu príliš nepremýšľal nad tým, kto a prečo vlastne na koho strieľa a kto a prečo pri tom asistuje, hoci je tisíce kilometrov od domova…

Zimná olympiáda v Pekingu sa začína 4. februára 2022.

Ivan Lehotský

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka: Je povinnosťou konať tak, aby sa neopakovala dráma z 1968

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko dnes o svojej budúcnosti rozhoduje slobodne a samo. Je možnosťou i povinnosťou konať tak, aby sa viac neopakovala dráma z augusta 1968. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla počas piatkovej pietnej spomienky pri príležitosti 54. výročia okupácie pred Univerzitou Komenského v Bratislave…

Rokovania nepomohli. Visolajský: Iná možnosť ako hromadné výpovede lekárov neexistuje

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Iná možnosť ako hromadné výpovede lekárov neexistuje. Po rokovaní na Úrade vlády SR to skonštatoval šéf lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský "Chcem vyzvať všetkých lekárov v slovenských nemocniciach, aby sa pridali k tlaku na vládu svojou výpoveďou, lebo inú cestu nemáme,"…

Slovenský štvorkajak na 1000 m siedmy, zlato pre Nemcov

0 icon

Mníchov 19. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sven Hoppe/dpa-Bildfunk, Facebook/Slovenská kanoistika - Sprint Team)   Slovenský štvorkajak v zložení Peter Gelle, Ákos Gacsal, Tomáš Holka, Martin Rybanský obsadil vo finále na 1000 m na ME v Mníchove siedme miesto. Za víťaznou domácou nemeckou loďou v zostave Tobias Schultz, Tom Liebscher, Martin Hiller, Frank…

Gazprom na niekoľko dni úplne zastaví dodávky cez plynovod Nord Stream 1. Toto je dôvod

0 icon

Moskva 19. augusta 2022 (HSP/Foto:Sputnik-Ilya Pitalev)   Ruský koncern Gazprom ohlásil úplnú trojdňovú odstávku plynovodu Nord Stream 1. Začať by sa mala 31. augusta a trvať by mala do 2. septembra. Informuje Reuters Ruský koncern Gazprom ohlásil úplnú trojdňovú odstávku plynovodu Nord Stream 1. Začať by sa mala 31. augusta…

Galtier označil spor medzi Mbappem a Neymarom len za “sprievodný jav”

0 icon

Paríž 19. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko, TASR/AP-Francois Mori)   Tréner Christophe Galtier odmieta, že spor medzi Kylianom Mbappem a Neymarom vo francúzskom futbalovom klube Paríž St. Germain by bol vážnejšieho charakteru. Nezhody medzi hviezdnymi útočníkmi po minulotýždňovom ligovom zápase proti Montpellieru (5:2) považuje iba za "sprievodný jav", hoci v pondelok…

Fico: Sadizmus! To je asi najvýstižnejšie slovo na konci tohto týždňa

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti zhrnul najdôležitejšie udalosti posledného týždňa. Zdôraznil pri tom, že slovo, ktoré to najlepšie vystihuje, je "sadizmus" Ako prvé Fico poukázal na pojednávanie Moniky Jankovskej. V tomto prípade sa predsedovi Smer nepáči prístup Denníka N,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Putin a Macron žiadajú inšpekciu v Záporožskej elektrárni

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko, Telegram, Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:25 - Situácia na Ukrajine a na Donbase do tejto hodiny, z ruskej strany:…

Počasie začal ovplyvňovať zvlnený studený front

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Maroš Černý)   Počasie na Slovensku začal ovplyvňovať zvlnený studený front. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti Na západe a v tatranskej oblasti sa vyskytujú prehánky a búrky. "V tejto časti Slovenska je v piatok popoludní aj dostatočný strih vetra na tvorbu…

Zelenskyj čelí vlne kritiky za to, že nevaroval pred vojnou

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Až do tohto týždňa sa zdalo, že Ukrajinci považujú prezidenta Volodymyra Zelenského za bezúhonného národného hrdinu, ktorý zostal v Kyjeve napriek ohrozeniu svojej osobnej bezpečnosti, aby viedol svoju krajinu proti invázii ruských vojsk, píše denník Washington Post Jeho komentáre pre denník The Washington…

Žuravko: NATO spustilo na Ukrajine plán B

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ženský vojenský personál na Ukrajine sa bude musieť od 1. októbra registrovať na vojenskú službu. Bývalý poslanec Oleksij Žuravko sa vyjadril k nádeji Ukrajiny, že na úkor žien dokáže čeliť Rusku Prišiel rad aj na nežnejšiu polovicu populácie Ukrajiny, ktorá bude vrhnutá do mlynčeka…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Profilová výstava Štefan Kubík: Sochy - Kresby v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí v okrese Rožňava

Autor: TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka: Je povinnosťou konať tak, aby sa neopakovala dráma z 1968

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Teraz/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovensko dnes o svojej budúcnosti rozhoduje slobodne a samo. Je možnosťou i povinnosťou konať tak, aby sa viac neopakovala dráma z augusta 1968. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla počas piatkovej pietnej spomienky pri príležitosti 54. výročia okupácie pred Univerzitou Komenského v Bratislave…

Rokovania nepomohli. Visolajský: Iná možnosť ako hromadné výpovede lekárov neexistuje

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Iná možnosť ako hromadné výpovede lekárov neexistuje. Po rokovaní na Úrade vlády SR to skonštatoval šéf lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský "Chcem vyzvať všetkých lekárov v slovenských nemocniciach, aby sa pridali k tlaku na vládu svojou výpoveďou, lebo inú cestu nemáme,"…

Slovenský štvorkajak na 1000 m siedmy, zlato pre Nemcov

0 icon

Mníchov 19. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sven Hoppe/dpa-Bildfunk, Facebook/Slovenská kanoistika - Sprint Team)   Slovenský štvorkajak v zložení Peter Gelle, Ákos Gacsal, Tomáš Holka, Martin Rybanský obsadil vo finále na 1000 m na ME v Mníchove siedme miesto. Za víťaznou domácou nemeckou loďou v zostave Tobias Schultz, Tom Liebscher, Martin Hiller, Frank…

Gazprom na niekoľko dni úplne zastaví dodávky cez plynovod Nord Stream 1. Toto je dôvod

0 icon

Moskva 19. augusta 2022 (HSP/Foto:Sputnik-Ilya Pitalev)   Ruský koncern Gazprom ohlásil úplnú trojdňovú odstávku plynovodu Nord Stream 1. Začať by sa mala 31. augusta a trvať by mala do 2. septembra. Informuje Reuters Ruský koncern Gazprom ohlásil úplnú trojdňovú odstávku plynovodu Nord Stream 1. Začať by sa mala 31. augusta…

Galtier označil spor medzi Mbappem a Neymarom len za “sprievodný jav”

0 icon

Paríž 19. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko, TASR/AP-Francois Mori)   Tréner Christophe Galtier odmieta, že spor medzi Kylianom Mbappem a Neymarom vo francúzskom futbalovom klube Paríž St. Germain by bol vážnejšieho charakteru. Nezhody medzi hviezdnymi útočníkmi po minulotýždňovom ligovom zápase proti Montpellieru (5:2) považuje iba za "sprievodný jav", hoci v pondelok…

Fico: Sadizmus! To je asi najvýstižnejšie slovo na konci tohto týždňa

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Predseda strany Smer-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti zhrnul najdôležitejšie udalosti posledného týždňa. Zdôraznil pri tom, že slovo, ktoré to najlepšie vystihuje, je "sadizmus" Ako prvé Fico poukázal na pojednávanie Moniky Jankovskej. V tomto prípade sa predsedovi Smer nepáči prístup Denníka N,…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Putin a Macron žiadajú inšpekciu v Záporožskej elektrárni

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko, Telegram, Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:25 - Situácia na Ukrajine a na Donbase do tejto hodiny, z ruskej strany:…

Počasie začal ovplyvňovať zvlnený studený front

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Maroš Černý)   Počasie na Slovensku začal ovplyvňovať zvlnený studený front. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti Na západe a v tatranskej oblasti sa vyskytujú prehánky a búrky. "V tejto časti Slovenska je v piatok popoludní aj dostatočný strih vetra na tvorbu…

Zelenskyj čelí vlne kritiky za to, že nevaroval pred vojnou

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Až do tohto týždňa sa zdalo, že Ukrajinci považujú prezidenta Volodymyra Zelenského za bezúhonného národného hrdinu, ktorý zostal v Kyjeve napriek ohrozeniu svojej osobnej bezpečnosti, aby viedol svoju krajinu proti invázii ruských vojsk, píše denník Washington Post Jeho komentáre pre denník The Washington…

Žuravko: NATO spustilo na Ukrajine plán B

0 icon

Bratislava 19. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Ženský vojenský personál na Ukrajine sa bude musieť od 1. októbra registrovať na vojenskú službu. Bývalý poslanec Oleksij Žuravko sa vyjadril k nádeji Ukrajiny, že na úkor žien dokáže čeliť Rusku Prišiel rad aj na nežnejšiu polovicu populácie Ukrajiny, ktorá bude vrhnutá do mlynčeka…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Tri zavádzajúce vety kardinála Duku pri rozlúčke s kardinálom Tomkom

0icon

„Po vzniku nového štátu po prvej svetovej vojne, na ktorom sa podieľal pápežský legát Achille Ratti, neskôr Pius XI., mohol minister zahraničných vecí ČSR v roku 1928 (už som len čakal kedy takmer na oltár vyzdvihne aj meno tohto ministra, neblaho zapísané do slovenských dejín, totiž Edvarda Beneša!) napísať svojmu…

Boris Mesár

Americké biolaboratóriá na Ukrajine zaútočili na Rusko: koronavírus, opičie kiahne a úhyny dobytka sú len malou časťou uvoľnených vírusov

0icon

Tajné dokumenty zhabané na Ukrajine a výskum nemeckého novinára Thomasa Röpera dokazujú, že sa začala hybridná biologická vojna s RuskomUplynuli desaťročia, väčšina civilizovaných krajín žila v nevšímavosti voči epidémiám. COVID-19 si zrazu už viac ako dva roky vyžaduje životy, ochromuje infikovaných a paralyzuje ekonomiku prostredníctvo

Pavel Jacz

„Hodnotová“ štvorkoalícia sa trasie, že sa mafia Smeru a SmeroHlasu vráti a budú vládnuť s „fašistami“!

0icon

Akýkoľvek rozhovor si prečítate, vypočujete, alebo si ho pozriete a hovorí sa o hádavých problémoch vlády s udržaním sa, vypočujete si rovnakú frázu, že sa vráti mafia SMERu a SmeroHlasu A hneď nasleduje otázka: „A toto chcete?“ Nuž, asi voliči precitli (Možno si už konečne uvedomia, že nemôžu viac voliť…

Gustáv Murín

Extrémne proti "extrémizmu"?

0icon

Tak sme sa v týchto dňoch dozvedeli, že nejakému Hambálkovi tento štát vedený plagiátormi a kamošom mafiánov zobral úplne všetko, zablokoval mu aj jeho peniaze, nenechal mu nič na prežitie a to na púhy pokyn z Bruselu, že sa vraj kamaráti s Putinom a nejakými motork&aacu

Juraj Tušš

Lož má krátke nohy M. Krajniak.

0icon

Ako sa to hovorí ? Lož má krátke nohy?    Veru, a čím ďalej, tým ich bude mať kratšie a kratšie. Technologický pokrok blbci nezastavia. Dnes je veľmi ľahké hľadať v pamäti, keďže sa už ukladá externe, a tiež je ľahké porovnávať frázy z minulosti so súčasnou realitou. 

Armádny Magazín

Ukrajinské sily sa pokúsili zaútočiť bezpilotným lietadlom na Krymský most. Video

0 icon

Rusko, 19.august 2022 (AM) –  Poradca šéfa Krymu Oleg Krjučkov večer 18. augusta v telegrame uviedol , že v Kerči zafungoval systém protivzdušnej obrany. Na sociálnych sieťach koluje video niečoho, čo vyzerá ako protilietadlová raketa, video bolo natočené v meste vo štvrtok večer. Kerč sa nachádza na východe polostrova, pár kilometrov od…

Najnovší vojenský plán Kyjeva: Ukrajina podkope zásobovacie línie ruskej armády

0 icon

Ukrajina, 19.august 2022 (AM) – Ukrajinské spravodajské služby majú v úmysle v najbližších mesiacoch zaútočiť na zásobovacie línie ruskej armády – muničné sklady, vojenské základne, železničné trate a energetické siete, ako tento týždeň na Kryme. Michail Podoljak, poradca vedúceho kancelárie prezidenta Ukrajiny, o tom prehovoril v rozhovore pr

Aké ohrozenie predstavuje pre ruské sily presun afganského vybavenia na Ukrajinu

0 icon

USA, 19.august 2022 (AM) – Po skutočnom úteku Američanov a ich spojencov z Afganistanu v auguste 2021 priletelo na územie Uzbekistanu a Tadžikistanu značné množstvo lietadiel a vrtuľníkov afganskej armády. Desiatky bojových lietadiel Cessna AC-208B Combat Caravan a Embraer EMB 314 Super Tucano / A-29, prieskumné lietadlá Pilatus PC-1

Myšlienka svetovej hegemónie USA bola ukončená v americkom vnútrozemí

0 icon

USA, 19.august 2022 (AM) – V hlboko provinčnom štáte Wyoming sa odohrala udalosť symbolická pre celú medzinárodnú politiku. Voliči doslova vyhnali z Kongresu Liz Cheneyovú, líderku antitrumpistov, dcéru niekdajšieho všemocného viceprezidenta a pokračovateľky neoconov. Neoconi sú najhoršia vec v politike USA z pohľadu Ruska a sveta.   Stranícky systém v S

August vo vojnových dejinách

0 icon

Slovensko, 19.august 2022 (AM) – Pri tomto mesiaci máme aj výrazné prepojenie vojenských dejín staroveku so súčasnosťou. Dôkazom toho je bitka Kartágincov s Rimanmi pri Cannes z 2. augusta 216 pred naším letopočtom (víťaznú Hanibalovu taktiku dodnes učia na všetkých slušných vojenských školách) a jej využitie americkým generálom Normanom Schwarzkopfom v op

FOTO DŇA

Profilová výstava Štefan Kubík: Sochy - Kresby v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí v okrese Rožňava

Autor: TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali