Rusko dáva ultimátum, Amerika ho nemôže prijať: Kam smeruje globálny konflikt veľmocí?

Donbas 30. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Defense Ministry Press Service via AP,SITA/AP-Mikhail Tereshchenko, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Pixabay)

 

Veľká vojna na Donbase je taká pravdepodobná, ako nebola nikdy predtým. Ukrajina, lepšie povedané, jej majitelia spoza oceánu, sú odhodlaní národné republiky Donecka a Luhanska tentoraz vojensky prevalcovať. Čo sa dá urobiť, aby nedošlo k bratovražednej vojne?

Ukrajina Doneck
Ilustračné foto

V uplynulých rokoch a mesiacoch Američania navozili na Ukrajinu obrovské kvantum zbraní, aby „opolčencov“ rozdrvili. (Známy novinár a analytik Finian Cunningham hovorí, že od roku 2014 tam Američania priviezli zbrane v hodnote až 2,5 miliardy dolárov!) A to má byť iba začiatok: Ukrajinu chcú začleniť do NATO a je jasné, že potom by sa stala polygónom americkej armády, odkiaľ by americké rakety s jadrovými hlavicami mali najdôležitejšie centrá Ruskej federácie ako na dlani.

Zdá sa, že Rusko sa nachádza v bezvýchodiskovej situácii, v ktorej má pred sebou iba samé zlé a ešte horšie možnosti. Čokoľvek urobí, bude pohroma. Ak nebude konať, tak sa v priebehu niekoľkých rokov jeho strategická obranná situácia rapídne zhorší. Ak bude konať, tak to bude Západom v každom prípade označené ako agresia a následkom budú nielen neodmysliteľné sankcie, ale najmä pretrhané dôležité väzby s bratskou Ukrajinou a ekonomicky dôležitou Európou.

 

Divide et impera – základ zahraničnej politiky USA

A práve po tom – po pretrhaní všetkých pút medzi Ruskom a krajinami ležiacimi od neho na západ – kruhy, ktoré ovládajú USA, pri svojej večnej vízii ovládať celý svet, túžia najviac. Z druhej svetovej vojny sa Sovietsky zväz pozviechal za pár rokov, z porážky v studenej vojne sa Rusko spamätávalo dve desaťročia, ale ak by sa nepriateľom podarilo dohnať bratské národy Ukrajiny a Ruska k plnoformátovej vojne, tak by tým rozpútali medzi nimi nenávisť na stáročia. Bismarck už pred 150 rokmi tvrdil, že Rusko sa dá poraziť jedine vtedy, ak sa podarí ho rozoštvať s Ukrajinou…

Kto by azda považoval tieto úvahy za nejaké nenávistné konšpirovanie, nech si radšej prečíta, čo hovorí základná geopolitická doktrína Spojených štátov, tzv. Wolfowitzova doktrína:

„Naším prvým cieľom je zabrániť opätovnému objaveniu sa nového rivala, či už na území bývalého Sovietskeho zväzu alebo inde, ktorý by predstavoval podobnú hrozbu ako predtým Sovietsky zväz. Toto je dominantná úvaha, ktorá je základom novej regionálnej obrannej stratégie a vyžaduje, aby sme sa snažili zabrániť akejkoľvek nepriateľskej veľmoci ovládnuť región, ktorého zdroje by pod konsolidovanou kontrolou postačovali na vytvorenie globálnej moci.“

A preto, v zmysle hesla rozdeľ a panuj, všade vo svete, a špeciálne v Euroázii vládcovia USA sa snažia národy medzi sebou rozoštvávať, aby sa nemohli spojiť a vytvoriť globálnu mocnosť – a aby USA ostali jediným svetovým hegemónom. Takto to je, a kto tvrdí, že to je iba konšpirovanie, ten buď nič nepochopil, alebo to má zaplatené.

 

Ruské ultimátum? Alebo iba príprava na prekvapivý krok?

Prezident Vladimír Putin musel na intenzívnu militarizáciu Ukrajiny a snahu začleniť ju do NATO nejako zareagovať. Nielen preto, že pasivita by bola tou najistejšou cestou k definitívnej geopolitickej porážke a ku koncu Ruskej federácie v súčasnej podobe, ale tiež preto, že by to bol aj koniec jeho vlastnej popularity a dôvery ľudí. A nielen v očiach občanov Ruska, ale aj u mnohých ľudí z celého sveta, ktorí v Rusku (otázne je, do akej miery realisticky, ale predsa) vidia nádej v lepší svet, ktorý nebude celý v pazúroch jediného vládcu, predátora z Washingtonu.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Rusko teda zareagovalo pred Vianocami veľmi, až prekvapivo tvrdo formulovaným ultimátom. Aká bude americká odpoveď na ruské podmienky, to je viacmenej jasné: Spojené štáty nemôžu na podmienky ruskej výzvy (pre ich veľmocenskú pýchu a aroganciu až urážlivé) zareagovať inak, ako povýšeneckou ignoráciou, pretože by tým stratili gloriolu svetovládnej ríše. Budú sa milo usmievať a blahosklonne pripustia rokovania, ktoré nikam nepovedú, možno aj niečo sľúbia (o čom bude každému jasné, že to bez mihnutia oka kedykoľvek porušia), a pritom budú aj naďalej pokračovať v tom, čo robia: v prípravách na začlenenie Ukrajiny do NATO a na útok proti Rusku.

To je jasné nám, a dupľom to musí byť jasné aj stratégom v Kremli – oni takúto americkú reakciu iste museli očakávať ešte skôr, než vôbec svoje ultimátum „partňorom“ poslali. Teda americká reakcia je vopred jasná, a teraz sú všetci zvedaví na ďalší ruský krok.

 

Kto vyhrá v tejto šachovej partii?

Povedzme si to terminológiou šachovej partie (pretože toto svojím spôsobom šachová partia aj je). Rusi urobili až príliš naivný ťah, nastrčili protivníkovi figúru a dá sa očakávať, že ten sa na ňu ulakomí. Prečo to urobili? Prečo by sa vystavili hanbe, že ich tvrdé slová Američania odignorujú a oni ostanú vystavení medzinárodnému posmechu? Sú to dobrí šachisti, iste majú partiu naplánovanú na niekoľko krokov dopredu. A teda sa dá predpokladať, že ten ťah nebol náhodný, reakciu protivníka predvídajú a majú pripravený protiťah.

šach
Ilustračné foto

Ten protiťah zrejme nebude presne taký, aký Američania predpokladajú, a na aký sa doslova tešia, pretože práve to by znamenalo pre všetkých účastníkov v regióne katastrofu: priamy plnoformátový vojenský konflikt na Donbase.

Aký krok to teda bude? A v ktorej rovine? Vojenskej? Ekonomickej? Politickej? Putin doposiaľ – či to bolo Gruzínsko, Donbas, Krym, Sýria – vždy protivníkov majstrovsky obohral, vždy vytiahol prekvapivý ťah, s ktorým nerátali. Podarí sa mu to aj tentoraz?

Tu treba povedať ešte jednu vec: zahraničná politika sa aj v Rusku do značnej miery odvíja od toho, čo akceptujú voliči. Ukrajina v NATO, to je na Rusov trochu silná káva – a preto nebudú mať problém s podporou aj trochu razantnejších krokov pri obrane ruských záujmov, hoci ani v Rusku nie je situácia bežných ľudí celkom ružová a každé ďalšie sankcie budú cítiť vo svojich peňaženkách. Napriek tomu, podobne ako nadšene privítali návrat Krymu do Ruskej federácie budú zrejme väčšinou reagovať aj tentoraz, ak prezident Putin urobí podobne odvážne rozhodnutie.

 

Čas hrá pre Rusko

Podstatou ruského prístupu k boľavému problému na Donbase je naťahovať čas. Aj to potvrdzuje názor viacerých analytikov, že čas hrá v prospech Ruska. Vnútropolitická situácia v Spojených štátoch je zlá a ich geopolitická pozícia sa dlhodobo zhoršuje.

Demografické, sociálne, ekonomické problémy USA narastajú, ľudia sú nahnevaní, hrozí návrat Trumpa, popularita Bidena ide od deviatich k piatim, do toho koronakríza a nervozita v kompletne preočkovanej armáde plnej rebélie proti násilnej LGBT a BLM propagande, ktorú tam zhora tlačí nerešpektovaný minister obrany Austin – nesmeruje to k ničomu veselému a jediné, čo by mohlo Amerike pomôcť, je vojna. Preto ten zhon a snaha čím skôr rozpútať na Ukrajine čím väčšiu ofenzícu.

A situácia sa zhoršuje aj na Ukrajine. K tomu azda ani netreba viac dodávať, kto tam bol, tomu je úplne jasné, k akým ďalším kolosálnym úspechom a prosperite tento suverénny a demokratický štát smeruje.

Ruské vedenie toto vie. A preto sa dá očakávať, že odpoveď Ruska, okrem toho, že už tradične bude presne opačná, než protivník čaká, a že bude asymetrická, bude spočívať aj v tom, že opäť pôjde o riešenie „na dlhé lakte“, z ktorého Američanom nekvapne žiadny veľký okamžitý benefit v podobe bombastickej akcie.

 

Čo to teda bude?

Skúsme chvíľu naozaj slobodne špekulovať. Prosím, neberte nasledujúce scenáre príliš vážne, sú iba nesmelým „umeleckým“ pokusom naskicovať rámec, v ktorom by sa napríklad mohli (alebo vôbec nemuseli) udalosti odohrať.

Tak napríklad by to mohol byť jednorazový masívny útok presnými raketovými zbraňami na miesta koncentrácie americkej/ukrajinskej vojenskej techniky, ktorý by veľkú časť z nich v priebehu niekoľkých minút premenil na šrot a úplne by rozbil plány na ukrajinskú/americkú ofenzívu na Donbase. A skôr, než by sa ktokoľvek spamätal, ostalo by ticho. Áno, boli by tam obete, ale nebola by to vojna – tú by to oddialilo na neurčito. Bol by z toho strašný diplomatický cirkus, samozrejme festival sankcií na steroidoch… ale v konečnom dôsledku by to nebolo zase také hrozné. Koniec-koncov, niečo podobné si dovoľuje Izrael voči Sýrii či Iránu takmer bežne, a akosi to nikoho netrápi. Bol by to rozhodne menší „hriech“ ako to, čo urobilo NATO pred 22 rokmi v Juhoslávii. A Rusko by získalo pár rokov oddychový čas.

Alebo trebárs také povstanie na celej juhovýchodnej Ukrajine. Napríklad deň pred tým, než by mala vypuknúť ofenzíva Drang nach Donbas, by sa v Odese, Nikolajeve, Krivom Rogu, Zaporoží, Melitopoli, Mariupoli, Dnepropetrovsku, Charkove a ďalších mestách občania spontánne vzbúrili, obsadili radnice a vyhlásili dajme tomu Novoruskú národnú republiku. Povstanie by možno bolo niekde rýchlo potlačené, ale inde možno nie – stačilo by niekoľko málo miest, kde by povstanie s barikádami a ľudovým odbojom aj za pomoci nejakých neznámych vlastencov bez občianskych preukazov pretrvalo a vznikla by úplne nová situácia, v ktorej by bol útok na Donbas nemysliteľný. Iste, toto by si vyžadovalo dlhodobú prípravu, ale kde je napísané, že sa niečo také nedeje? Samozrejme, je azda aj zbytočné dodávať, že Rusko by s tými udalosťami nemalo nič spoločné.

Nevylučuje sa ani klasický palácový prevrat v Kyjeve alebo aspoň veľká rebélia v armáde spojená s masovou dezerciou a znefunkčnením vojenskej techniky. Alebo bombastický útok banderovcov na niektoré ruské veľvyslanectvo či plynovod a v odvete vytvorenie ruskej bezletovej zóny s totálnym elektronickým rušením nad severným Čiernym morom a východnou Ukrajinou, čo by Američanov oslepilo, ochromilo a tiež by znemožnilo útok.

Existujú aj špekulácie o ešte divokejšom scenári: že si Rusi možno zrátali, že po toľkých kolách sankcií už ďalšie nemôžu byť až také strašné – a vlastne, nech urobia čokoľvek, drakonické sankcie určite aj tak prídu – a preto ich vyhlásia oni sami, ako prví. Možno po začiatku ukrajinského útoku na Donbas vyhlásia, že Nemecko a Francúzsko zradili Minské dohody, postavili sa na stranu agresora, a preto sa s okamžitou platnosťou zastavujú všetky dodávky energií do EÚ a surovina pôjde radšej novými potrubiami do Číny s jej neukojiteľným apetítom. Európania už medzi riadkami naznačili, že kvôli nejakej Ukrajine nebudú chcieť zmrznúť…

Možno poviete, že niektoré z uvedených nápadov sú bláznivé, možno ani jeden nie je realizovateľný. Sú však naozaj iba ilustráciou, ktorá sa pokúsila dokázať jediné: že kreatívne a nie nadmerne krvavé scenáre ďalšieho vývoja by sa dali vymyslieť – a ruské vedenie v hľadaní podobných riešení doposiaľ vždy preukázalo pozoruhodný talent.

 

Posledná šanca Američanov?

Ktovie, Rusom možno stačí oddialiť útok iba o pár mesiacov. Ak sa Američanom nepodarí rozpútať veľkú bratovražednú vojnu v najbližších mesiacoch, o rok môže byť situácia už úplne iná. Ak sa nezmení nič iné, tak prinajmenšom pôjdu hore ceny energie, a teda aj všetkého ostatného. Stúpať budú nielen u nás, ale aj na Ukrajine a to už bude znamenať pre časť Ukrajincov doslova hrozbu hladu a zamrznutia – a pre kyjevský fašistický režim zase hrozbu nepekného konca.

A na kedy naši demokratickí priatelia predbežne plánujú začiatok ohňostroja? Mnohí pozorovatelia s veľkou dávkou sarkazmu a cynizmu predpokladajú, že tak ako to už je tradíciou, začne sa to počas olympiády, aby ľud zamestnaný sledovaním športu príliš nepremýšľal nad tým, kto a prečo vlastne na koho strieľa a kto a prečo pri tom asistuje, hoci je tisíce kilometrov od domova…

Zimná olympiáda v Pekingu sa začína 4. februára 2022.

Ivan Lehotský

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Stratégia vlády má úspech napriek rekordným počtom prípadov, uviedol nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach

0 icon

Berlín 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke)   Stratégia nemeckej vlády proti pandémii koronavírusu je úspešná, vyhlásil v piatok nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Jeho vyjadrenia prišli v čase doposiaľ nevídaného nárastu počtu nových prípadov infekcie v krajine, informovala agentúra DPA Opatrenia zavedené úradmi mali očakávaný vplyv, uviedol Lauterbach, ktorý je…

Bennett obvinil Netanjahua, že sa mu vyhrážal, keď chcel zostaviť vládu

0 icon

Jeruzalem 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maya Alleruzzo)   Izraelský premiér Naftali Bennett v rozhovore pre denník Haarec zverejnenom v piatok uviedol, že jeho predchodca Benjamin Netanjahu sa mu "vyhrážal", keď sa ho usiloval nahradiť vo funkcii predsedu vlády. Informovala o tom agentúra AFP Nacionalisticky orientovaný Bennett sa stal lídrom izraelskej vládnej…

Najviac pozitívnych výsledkov PCR testov bolo vo veku od 35 do 44 rokov

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Najviac pozitívnych výsledkov PCR testov (3031) na nový koronavírus bolo vo štvrtok (27. 1.) vo vekovej skupine od 35 do 44 rokov. Z toho je 1676 žien a 1355 mužov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá "Medzi…

Matovič odmieta zníženie DPH na potraviny, lebo sa vraj musíme “správať voči verejným financiám zodpovedne.” “Neschopné, cynické a bezcitné hov*do,” reaguje Belousovová

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/TASR/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo vyzval ministerstvá hospodárstva a  financií, aby vzhľadom na vlnu zdražovania prehodnotili výšku DPH na potraviny a v gastrosektore. K ich požiadavke sa vyjadril minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Trvá na tom, že zníženie DPH by spôsobilo neprimeraný výpadok…

Milan Krajniak: Rodinné podniky sú výhodné pre každú ekonomiku, chcem ich podporiť

0 icon

Dubnica nad Váhom 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Získanie podrobnejších informácií o fungovaní rodinných podnikov bolo hlavným cieľom piatkovej návštevy ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) v rodinnej firme Matador Group v Dubnici nad Váhom V čase ekonomických kríz sú podľa neho rodinné podniky najstabilnejšie.…

Biden mal “dlhý telefonický rozhovor” so Zelenským; Ukrajine prisľúbil podporu

0 icon

Washington 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh, Ukrainian Presidential Press Office)   Americký prezident Joe Biden prisľúbil vo štvrtok Ukrajine podporu vo vyhrotenej situácii s Ruskom. Vyjadril sa tak počas telefonátu so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Oznámil to Biely dom, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP Biden v rozhovore so…

Žilinka bude predvolaný na výbor: Musí vysvetliť svoju cestu do Ruska a iné veci

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/TASR-Pavol Zachar)   Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽANO) chce čo najskôr pozvať na rokovanie výboru generálneho prokurátora Maroša Žilinku Členovia výboru s ním chcú diskutovať o viacerých aktuálnych témach i pripravovaných novelách zákonov. Vetrák uviedol, že by s ním radi diskutovali…

Drucker sa po uzavretí dohody s Hlinom baví s ďalšou potenciálnou posilou. Rozšíri rady Dobrej voľby exminister za Most-Híd?

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook)   V decembri sme písali o "vianočnej dohode", ktorú uzavrel šéf mimoparlamentnej strany Dobrá voľba, exminister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker s bývalým predsedom KDH Alojzom Hlinom. Obaja politici hovorili o tom, že chcú vytvoriť alternatívu voči súčasnej vláde na čele s OĽaNO ale aj…

Ministerstvo zdravotníctva analyzuje podávanie monoklonálnych protilátok vzhľadom na omikron

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brian Inganga)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR analyzuje podávanie monoklonálnych protilátok vzhľadom na dominanciu variantu omikron na Slovensku. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová pre TASR uviedla, že ministerstvo pozorne sleduje trendy a liečbu pacientov s ochorením COVID-19 a zabezpečilo aj dostatočné množstvo antivirotík "Otázka ďalšej preskripcie a…

Hoci Robert Fico býva v podnájme, jeho 28-ročný syn zainvestoval a obstaral si luxusný byt bez hypotéky

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Médiá hlavného prúdu si koncom tohto týždňa našli ďalšiu "horúcu" tému a jej stredobodom je líder opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Portály Aktuality.sk, SME, Nový čas, TV Markíza a ďalšie píšu o tom, že syn bývalého premiéra Michal Fico má nové lukratívne bývanie…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Vymyslená hystéria okolo útoku Ruska na Ukrajinu plní dva hlavné ciele .

0icon

Cieľ číslo 1 Hystéria USA v súvislosti so situáciou na Ukrajine bola zameraná na realizáciu konkrétnych opatrení po ukončení rokovaní s Ruskom v Ženeve, uvádza PolitPuzal."Ukrajina v ich chápaní je dnes prísľubom, aby odvrátila pozornosť od toho hlavného, čo sa stane v nasledujúcich 48 hodinách," povedal izraelský

Peter Kohút

Žiadne americké základne nebudú! Neslávny koniec čaká bandu vlastizradných zločincov.

0icon

Zapredaná a zločinná vládna a mocenská klika na čele s citlivo vnímajúcou falošnou líškou sa naivne domnieva, že si zachráni svoju kožu podpisom okupačnej zmluvy so SŠA v nádeji, že americká armáda jej bude kryť chrbát, ke

Pavol Lazar

Slavěna Vorobelová

O nás, bez nás

0icon

USA pripravili scenár a Slovensko bude asistovať. V mainstreamových médiách nečítame nič iné, len to, že vojna môže byť možným scenárom na Ukrajine, ako sa treba pripraviť aj na Slovensku

Maroš Borza

DANKO JE ZRADCA

0icon

Včera na námestí pri proteste, ktorý organizoval SMER SD, vystúpil aj Andrej Danko. Nesklamal. Vrátil sa k tomu, čo vie najlepšie. Hovoriť slová, ktorým rozumie len on. Vrátim sa v čase trošku dozadu. Hneď po voľbách, kedy SNS s Dankom na čele, dosiahla najhorší volebný výsle

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Bronzová socha basketbalistu Kobeho Bryanta a jeho dcéry Gianny

Autor: TASR/AP-Ringo H.W. Chiu

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Stratégia vlády má úspech napriek rekordným počtom prípadov, uviedol nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach

0 icon

Berlín 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke)   Stratégia nemeckej vlády proti pandémii koronavírusu je úspešná, vyhlásil v piatok nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Jeho vyjadrenia prišli v čase doposiaľ nevídaného nárastu počtu nových prípadov infekcie v krajine, informovala agentúra DPA Opatrenia zavedené úradmi mali očakávaný vplyv, uviedol Lauterbach, ktorý je…

Bennett obvinil Netanjahua, že sa mu vyhrážal, keď chcel zostaviť vládu

0 icon

Jeruzalem 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maya Alleruzzo)   Izraelský premiér Naftali Bennett v rozhovore pre denník Haarec zverejnenom v piatok uviedol, že jeho predchodca Benjamin Netanjahu sa mu "vyhrážal", keď sa ho usiloval nahradiť vo funkcii predsedu vlády. Informovala o tom agentúra AFP Nacionalisticky orientovaný Bennett sa stal lídrom izraelskej vládnej…

Najviac pozitívnych výsledkov PCR testov bolo vo veku od 35 do 44 rokov

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Najviac pozitívnych výsledkov PCR testov (3031) na nový koronavírus bolo vo štvrtok (27. 1.) vo vekovej skupine od 35 do 44 rokov. Z toho je 1676 žien a 1355 mužov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá "Medzi…

Matovič odmieta zníženie DPH na potraviny, lebo sa vraj musíme “správať voči verejným financiám zodpovedne.” “Neschopné, cynické a bezcitné hov*do,” reaguje Belousovová

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/TASR/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo vyzval ministerstvá hospodárstva a  financií, aby vzhľadom na vlnu zdražovania prehodnotili výšku DPH na potraviny a v gastrosektore. K ich požiadavke sa vyjadril minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Trvá na tom, že zníženie DPH by spôsobilo neprimeraný výpadok…

Milan Krajniak: Rodinné podniky sú výhodné pre každú ekonomiku, chcem ich podporiť

0 icon

Dubnica nad Váhom 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Získanie podrobnejších informácií o fungovaní rodinných podnikov bolo hlavným cieľom piatkovej návštevy ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) v rodinnej firme Matador Group v Dubnici nad Váhom V čase ekonomických kríz sú podľa neho rodinné podniky najstabilnejšie.…

Biden mal “dlhý telefonický rozhovor” so Zelenským; Ukrajine prisľúbil podporu

0 icon

Washington 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh, Ukrainian Presidential Press Office)   Americký prezident Joe Biden prisľúbil vo štvrtok Ukrajine podporu vo vyhrotenej situácii s Ruskom. Vyjadril sa tak počas telefonátu so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Oznámil to Biely dom, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP Biden v rozhovore so…

Žilinka bude predvolaný na výbor: Musí vysvetliť svoju cestu do Ruska a iné veci

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/TASR-Pavol Zachar)   Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽANO) chce čo najskôr pozvať na rokovanie výboru generálneho prokurátora Maroša Žilinku Členovia výboru s ním chcú diskutovať o viacerých aktuálnych témach i pripravovaných novelách zákonov. Vetrák uviedol, že by s ním radi diskutovali…

Drucker sa po uzavretí dohody s Hlinom baví s ďalšou potenciálnou posilou. Rozšíri rady Dobrej voľby exminister za Most-Híd?

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (HSP/Foto:Facebook)   V decembri sme písali o "vianočnej dohode", ktorú uzavrel šéf mimoparlamentnej strany Dobrá voľba, exminister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker s bývalým predsedom KDH Alojzom Hlinom. Obaja politici hovorili o tom, že chcú vytvoriť alternatívu voči súčasnej vláde na čele s OĽaNO ale aj…

Ministerstvo zdravotníctva analyzuje podávanie monoklonálnych protilátok vzhľadom na omikron

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brian Inganga)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR analyzuje podávanie monoklonálnych protilátok vzhľadom na dominanciu variantu omikron na Slovensku. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová pre TASR uviedla, že ministerstvo pozorne sleduje trendy a liečbu pacientov s ochorením COVID-19 a zabezpečilo aj dostatočné množstvo antivirotík "Otázka ďalšej preskripcie a…

Hoci Robert Fico býva v podnájme, jeho 28-ročný syn zainvestoval a obstaral si luxusný byt bez hypotéky

0 icon

Bratislava 28. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Médiá hlavného prúdu si koncom tohto týždňa našli ďalšiu "horúcu" tému a jej stredobodom je líder opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Portály Aktuality.sk, SME, Nový čas, TV Markíza a ďalšie píšu o tom, že syn bývalého premiéra Michal Fico má nové lukratívne bývanie…

Podkasty

“Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví?”

icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andriy Dubchak) Motto: >Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali< Úvodný zvuk Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví? Najhorúcejšie na celom svete je dnes na Ukrajine. Akoby už-už sa mala začať vojna. Podľa politológa Jevgenija Satanovského je nepravdepodobné, že by sa bez vojny dalo zaobísť. Upozornil, že na pozadí fejku o...

Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Úvodný zvuk. Vznikne súštátie nazvané Trojmorie na báze Vyšehradskej štvorky a Habsburskej monarchie? Európsky parlament má nového podpredsedu. Je ním Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska. Zrejme jedným z dôvodov, prečo ho liberálne krídlo Europarlamentu zvolilo, bola jeho správa, ktorú v októbri 2020 schválili europoslanci. Navrhol v nej systém monitorovania dodržiavania „právneho...

Prežili sme ďalší zložitý týždeň. Pozitívne je, že žijeme…

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Tzv. obranná dohoda medzi Slovenskom a USA je na spadnutie. Už vieme, že prezidentka ju nepredloží na Ústavný súd – zrejme to nie je vec taká vážna, ako referendum o predčasných voľbách, ktoré chcelo šesťsto tisíc občanov. No paradoxne to ešte neznamená, že dohoda má zelenú. S rôznymi expertmi...

Kresťanov, katolíkov, ba aj „Maďarov“ je menej. Ale Slovákov pribudlo

icon

Bratislava 24. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Takmer po deviatich mesiacoch od ukončenia sčítania obyvateľstva, domov a bytov, ktoré sa po prvý raz uskutočnilo elektronicky, sme sa dozvedeli jeho prvé výsledky. K prvému januáru 2021 nás bolo presne 5 449 270, čo znamená, že od posledného sčítania v roku 2011 je nás viac o 52 234 ľudí. Je nás dovedna viac, mali...

Ôsmi z desiatich Slovákov žijú v strese, ostatní v zahraničí – pokus o vtip či realita?

icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Už druhý rok nám obmedzujú život, deti nechodia do škôl a divočejú – viď Malinovo! Deti nesmú športovať a športovci v piatich najsledovanejších športoch môžu hrať pred prázdnymi hľadiskami, ostatní vôbec nie. Do sveta odchádza nielen veľké množstvo lekárov i zdravotných sestier, ale aj mladé športové talenty, lebo tu sa...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Vymyslená hystéria okolo útoku Ruska na Ukrajinu plní dva hlavné ciele .

0icon

Cieľ číslo 1 Hystéria USA v súvislosti so situáciou na Ukrajine bola zameraná na realizáciu konkrétnych opatrení po ukončení rokovaní s Ruskom v Ženeve, uvádza PolitPuzal."Ukrajina v ich chápaní je dnes prísľubom, aby odvrátila pozornosť od toho hlavného, čo sa stane v nasledujúcich 48 hodinách," povedal izraelský

Peter Kohút

Žiadne americké základne nebudú! Neslávny koniec čaká bandu vlastizradných zločincov.

0icon

Zapredaná a zločinná vládna a mocenská klika na čele s citlivo vnímajúcou falošnou líškou sa naivne domnieva, že si zachráni svoju kožu podpisom okupačnej zmluvy so SŠA v nádeji, že americká armáda jej bude kryť chrbát, ke

Pavol Lazar

Slavěna Vorobelová

O nás, bez nás

0icon

USA pripravili scenár a Slovensko bude asistovať. V mainstreamových médiách nečítame nič iné, len to, že vojna môže byť možným scenárom na Ukrajine, ako sa treba pripraviť aj na Slovensku

Maroš Borza

DANKO JE ZRADCA

0icon

Včera na námestí pri proteste, ktorý organizoval SMER SD, vystúpil aj Andrej Danko. Nesklamal. Vrátil sa k tomu, čo vie najlepšie. Hovoriť slová, ktorým rozumie len on. Vrátim sa v čase trošku dozadu. Hneď po voľbách, kedy SNS s Dankom na čele, dosiahla najhorší volebný výsle

TopDesať

10 bizarných živočíšnych druhov, ktoré skutočne žijú na našej planéte

0 icon

Tu je ďalší dôkaz, aká vie byť príroda niekedy divoká a záhadná. Môže sa to zdať neuveritenľné, no niektoré zo živočíšnych druhov pripomínajú postavy zo sci-fi filmov o Marse, iné zasa vyzerajú, že sú z úplne inej dimenzie ... ale pritom všetky z nich sú tu na našej Zemi. Priprav…

Tádž Mahál: Neoficiálny symbol Indie. 2. časť

0 icon

Keď Šáhdžahán vyhlásil štátny smútok, zakázal hrať na hudobných nástrojoch, nosiť pestré odevy a šperky, a používať voňavky a kozmetické prípravky. Prisahal, že na pamiatku Mumtáz Mahál vybuduje najkrajšiu hrobku, akú kedy svet videl. Pokračujeme druhou časťou článku o Tádž Mahál, neoficiálnom symbole Indie. So stavbou Tádž Mahálu v hlavnom…

10 celebrít, ktoré mali prekvapujúce zamestnanie, než sa stali slávnymi

0 icon

Keď vidíš svoje obľúbené celebrity v televízii alebo v časopisoch, je ťažké uveriť, že niekedy boli len obyčajnými ľuďmi, ktorí mali obyčajné zamestnanie. Ale aj tie najjasnejšie hviezdy niekde museli začať, než sa stali slávnymi. Či už si hasič, kaderník, alebo vojak, je pravdepodobné, že aspoň jedna z najznámejších tvárí, ktoré…

Zlozvyky reči tela, ktorých by si sa mal zbaviť!

0 icon

Nie vždy si všímame, čo robíme s nohami, rukami alebo výrazom tváre, zatiaľ čo sme v spoločnosti. Možno nás ani nenapadlo, že tieto veci sú dôležité. Ale reč tela môže v skutočnosti veľa povedať o tvojej osobnosti a pocitoch. A môže ti to tiež pomôcť urobiť dobrý dojem a získať prácu svojich snov,…

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu

0 icon

Donútila ťa pandémia COVID-19 pracovať z domu? V tomto článku nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako zostať šťastný, zdravý a zároveň produktívny aj pri práci z domu. V tejto dobe, keď sa svet prispôsobuje koronavírusu, jednou z najväčších zmien v našich životoch môže byť nútená práca z domu. Niekedy je ale dosť ťažké zostať motivovaný, udržiavať rovnováhu medzi pracovným…

Armádny Magazín

Ministerstvo obrany SR: Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných ozbrojených síl nebolo prijaté

0 icon

Slovensko, 28. januára 2022 (AM) – Rastúce napätie v súvislosti s konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou si vyžaduje, aby sme sa zodpovedne pripravovali na všetky scenáre možného vývoja. A to ako na národnej úrovni (špeciálne brífingy najvyšších ústavných činiteľov, zasadnutia BR SR a vlády S

Rakety, termokamery, špeciálne jednotky. Na čo NATO pripravuje Ukrajinu

0 icon

Ukrajina, 28. januára 2022 (AM) – Washington a Brusel otvorene pumpujú Ukrajinu modernými útočnými zbraňami: v posledných dňoch pri Kyjeve nepretržite pristávajú vojenské dopravné lietadlá NATO. Aliancia nasadzuje do východnej Európy ďalšie sily, po sociálnych sieťach kolujú fotografie západného vojenského personálu na línii kontaktu v Donbase. Aké sú mož

Alexander Rogers: Nemôžem byť ticho! Šialeného tyrana treba zastaviť!

0 icon

Ukrajina, 28. januára 2022 (AM) – Už niekoľko rokov je krajina s približne tridsiatimi miliónmi ľudí vystavená cudzej agresii! Nelegitímny prezident tejto krásnej slobodu milujúcej krajiny utiekol do zahraničia. Potom sa v krajine konali demokratické voľby, ktoré vyhral skutočne ľudový líder podporovaný drvivou väčšinou obyvateľs

Nekonečná britská vojna proti Rusku

0 icon

USA, 27. januára 2022 (AM) – Členské krajiny NATO zvažujú možnosť vytvorenia bojovej jednotky na Slovensku, informuje Sky News. CNN už skôr uviedla, že USA

Prečo zvíťazili sovietske vojská pri Moskve?

0 icon

Nemecko, 28. januára 2022 (AM) – 5. decembra 1941 sa začal sovietsky protiútok pri Moskve. Červená armáda v tom čase zaostávala za Wehrmachtom výzbrojou i výcvikom, ani v počte vojakov nemala viditeľnú prevahu. No sovietsky protiúder napriek tomu vytvoril prvý prelom v priebehu vojny. Prečo sa to stalo? Koho

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Bronzová socha basketbalistu Kobeho Bryanta a jeho dcéry Gianny

Autor: TASR/AP-Ringo H.W. Chiu

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID