Richard Sulík: „Zmena rokovacieho poriadku, podvod na voličoch a koaličné kšefty“

Bratislava 29. augusta 2016 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Richard Sulík bol dňa 18. augusta hosťom HN Televízie v relácii Aréna Petra Tkačenka, ktorej hlavnou témou (1. časť videa) bola aktuálna zmena rokovacieho poriadku a súčasne dianie vo vládnej koalícii

Na snímke predseda SaS Richard Sulík
Na snímke predseda SaS Richard Sulík

Predseda SaS v rozhovore vysvetlil dôvody, prečo je chystaná zmena rokovacieho poriadku pre SaS neprijateľná. Zároveň ale zdôraznil, že isté zmeny v rokovacom poriadku nevyhnutné naozaj sú, no vyžadujú si širokú diskusiu, na ktorej je SaS ochotná sa zúčastniť. Čo sa týka súčasných presunov piatich bývalých členov strany Sieť do poslaneckého klubu Most-Híd, Richard Sulík za tým vidí len ďalší podvod na voličoch, pričom súčasnú vládnu koalíciu označil za čistú katastrofu, ktorú spájajú vzájomné kšefty.

Na snímke Richard Sulík (vľavo) a Peter Tkačenko
Na snímke Richard Sulík (vľavo) a Peter Tkačenko

Peter Tkačenko: Už to vyzerá, že pán Danko spolu s Bugárom sa nenechajú odradiť od toho, aby presadili nový rokovací poriadok. K čomu máte najväčšie výhrady?

Richard Sulík: K tomu spôsobu, akým chcú zmeniť rokovací poriadok. Je parlamentná tradícia, že zmena rokovacieho poriadku nasledovala po dohode s opozíciou, obzvlášť, keď išlo o rozsiahlejšie zmeny, a to tak bolo za Mečiara, za Fica, za mňa. Pán Danko s Bélom Bugárom sa rozhodli, že to budú lámať cez koleno. Považujem to za veľmi nekorektné, za krátkozraké a to je naša najväčšia výhrada.

Peter Tkačenko: Čiže, keby tá tradícia pri zmene rokovacieho poriadku bola iná, tak by vám to až tak veľmi neprekážalo.

Richard Sulík: Nie, myslím si, že tá tradícia pri zmene rokovacieho poriadku je správna a keby takáto tradícia nebola, tiež by som sa o to snažil, aby to tak bolo, lebo rokovací poriadok sa týka v podstate všetkých poslancov rovnako. Vždy tam je nejaká komunita ľudí, ktorí majú navzájom fungovať a je veľmi žiaduce, aby si pravidlá dali všetci ľudia, ktorých sa to týka, teda všetci poslanci, spoločne.

Peter Tkačenko: Keď bol rokovací poriadok prijatý v októbri 1996, tak bola v parlamente veľká hádka okolo toho. Nakoniec si zmenu rokovacieho poriadku schválila len Mečiarova koalícia 81 hlasmi. Dokonca to aj vetoval prezident a potom to opäť prešlo hlasmi Mečiarovej koalície. Potom prvá veľká zmena rokovacieho poriadku, taká významná, prišla za Dzurindu. Vtedy sa ustanovilo aj pravidlo, že faktické poznámky majú najviac dve minúty, zaviedlo sa pravidlo, že sa môže skrátiť rozprava na 12 hodín. Opozícia, vtedy Mečiar s SNS, zmenu rokovacieho poriadku brutálne kritizovali, nakoniec ani neboli pri hlasovaní a vraveli, že: „Návrh zmien rokovacieho poriadku je jednoznačne protiústavný, pretože znemožňuje opozícii slobodne prezentovať svoje názory nielen na prerokúvanú tému, ale aj širšie ekonomické a politické súvislosti.“ A takto tu mám ďalšie tri zmeny rokovacieho poriadku, ktoré vždy prešli len koaličnými hlasmi. Čiže sa mi zdá, že tá tradícia tam nie je.

Richard Sulík: Tak, ako to podávate, tradícia príliš nekuká z toho, ale, keď si pozriete, ktoré zmeny rokovacieho poriadku neboli realizované, napríklad vyšetrovacie výbory a ja keď som nastúpil, tak ma tam čakala veľká asi sto bodová novela, ktorá tiež nebola realizovaná, lebo nebola dohoda na zmene rokovacieho poriadku.

Peter Tkačenko: Ja s vami súhlasím, že áno, veľakrát na to koalícia prihliadla a nespravila zmeny, ale keď sa zmeny rokovacieho poriadku robili, tak väčšinou prešli aj napriek nesúhlasu opozície.

Richard Sulík: S tým tvrdením, že „drvivá väčšina prípadov“ by som bol opatrný. Určite tam došlo dosť často aj dohode na niektorých zmenách, ale ešte raz vám hovorím, dôležité je, ktoré zmeny rokovacieho poriadku zrealizované neboli.

Peter Tkačenko: Čiže o zmene rokovacieho poriadku sa bavíme v tom zmysle, že čo sa na ňom nezmenilo.

Richard Sulík: Keď nebol súhlas opozície, jednoducho niektoré zmeny sa nezrealizovali. Keď som bol ja predsedom parlamentu, zmena hlasovania z tajného na verejné je jediná zmena rokovacieho poriadku, ktorú sme museli urobiť kvôli tomu, že v našej koalícii boli šiesti zradcovia. Nebola to zmena rokovacieho poriadku, ktorá by sa opozície týkala, myslím, že by ju obmedzovala. To, čo ide teraz robiť Andrej Danko a Béla Bugár, oni idú teraz zavrieť opozícii ústa. Je tam množstvo obmedzení, ktoré sú najmä šité na opozíciu.

Peter Tkačenko: Čiže toto je ten kľúčový argument.

Richard Sulík: Samozrejme, že áno. Musím vám dať za pravdu. Áno, nie je pravda, že akékoľvek zmeny rokovacieho poriadku boli robené a napriek tomu si myslím, že je veľmi dôležité, aby zmeny rokovacieho poriadku, obzvlášť rozsiahlejšie, boli robené so súhlasom opozície a nehovorím to len ako opozičný politik, ale aj ako koaličný. Keď som bol predseda NR SR, nepredložil som návrh zmeny rokovacieho poriadku preto, lebo nebol súhlas Smeru.

Peter Tkačenko: Teda tie najväčšie výhrady sú ku skráteniu času…

Richard Sulík: Najväčšia výhrada je k tomu, že Andrej Danko to ide lámať cez koleno. Myslí si, že je tam tri mesiace aj s cestou, skrátka minister zemegule, a že on teraz ide obmedzovať opozíciu. To je najväčšia výhrada, spôsob, akým chce zmenu rokovacieho poriadku presadiť. Keď teda chce od nás nejakú spoluprácu, nech sa páči, nech zriadi pracovnú skupinu, my tam pošleme našich ľudí a budeme sa snažiť hľadať nejakú spoločnú cestu, ako vylepšiť rokovací poriadok. To je hlavná výhrada.

Peter Tkačenko: A bola by podľa vás nejaká nájditeľná cesta? Napokon ste vraveli, že v rokovacom poriadku sú veci, ktoré by sa hodilo upraviť.

Richard Sulík: Veď z toho, čo som chcel vtedy predložiť, tam bolo okolo sto zmien a väčšina z nich boli technické. A ja súhlasím, že aj rozumné zmeny, tak si sadnime a poďme sa dohodnúť na tých zmenách rokovacieho poriadku, na ktorých sa dohodnúť vieme.

Peter Tkačenko: Viete si predstaviť, táto zmena rokovacieho poriadku, ako je navrhnutá, keby sa odtiaľ niečo vyhodilo, že by ste to podporili alebo sú tam aj zmeny, ktoré by ste podporili?

Richard Sulík: Toto nepodporíme, lebo spôsob, akým sa ide rokovací poriadok prijať, nie je správny.

Peter Tkačenko: Poďme k situáci v koalícii. Teraz sa zdá, že nevieme presne, či máme trojkoalíciu alebo štvorkoalíciu.

Richard Sulík: My máme vládu, ktorá je čistá katastrofa.

Peter Tkačenko: Dostaneme sa k tomu. Premiér sa k tomu už po dlhšom čase dokázal vyjadriť a povedal, že to je vlastne taká technikália. Je to aj pre vás technikália? Čo pre vás táto zmena znamená?

Richard Sulík: Keby voliči chceli, aby mal Most-Híd viac poslancov, tak by volili Most-Híd. Ale rozhodli sa z rôznych dôvodov voliť Sieť. Toto je čistý volebný podvod, čo tu Hrnčiar s Bugárom spáchali.

Peter Tkačenko: Takpovediac, volebný podvod číslo 2…

Richard Sulík: …napísal dnes jeden komentátor.

Peter Tkačenko: Ergo, z čoho to podľa vás pramení?

Richard Sulík: Z toho, že kšefty spájajú. Im je úplne jedno, kto má čo napísané v programe. Aké majú hodnotové názory, zhody či rozpory. To je všetko úplne jedno. Kšefty spájajú. Hrnčiar chodí po priestore, 5 žetónov v ruke a chodí sa vypytovať, kde, koľko dostane. Toto je taká strašná bieda, čo títo ľudia predvádzajú. Čistá katastrofa tá koalícia.

Peter Tkačenko: Vy hovoríte, že kšefty spájajú. Sú natoľko silné, že koalícia vydrží celé štyri roky alebo už tam vidíte náznaky erózie, že by sa to mohlo rozsypať?

Richard Sulík: Pozrite, na predčasné voľby potrebujete 90 poslancov, ktorí si dobrovoľne skrátia volebné obdobie a ja si myslím, že týchto 90 ľudí sa nenájde. Dnes ja si čisto intuitívne myslím, že je pravdepodobnejšie, že sa celé 4 roky nenájde tých 90 poslancov, ale už o tri mesiace to môže vyzerať úplne inak. Preto my sme si aj v SaS povedali, že budeme na tú alternatívu pripravení, že dôjde k predčasným voľbám, ale okrem toho a najmä si budeme robiť riadnu opozičnú politiku. Budeme predkladať alternatívne návrhy, budeme kritizovať koalíciu, budeme im pozerať na prsty.

Peter Tkačenko: V rámci toho si dovolím otvoriť také stručné klebetnícke okienko. Viete, v novinárskej brandži sa toho narozpráva až hanba. Teraz kolujú také chýry, že Robert Fico je na tom zdravotne veľmi zle a v podstate, že nemá nejakú vnútornú silu a motiváciu v tom ďalej ísť. Doliehajú aj k vám takéto ruchy?

Richard Sulík: Nie, novinári sú oveľa viac prijímateľmi klebiet, ale na druhej strane, viem si to predstaviť. Veď Robert Fico je poslancom od roku 1992, to znamená, 24 rokov v najvyššej politike, to jednoducho zanechá stopy. Ja sa teda aj čudujem, že ho to vôbec baví, aj pár týždňov dozadu som na to písal článok, že on to jednoducho zabalí, pôjde si užívať.

Peter Tkačenko: A keby sa to teda stalo, vravíte, že na predčasné voľby je potrebných 90 hlasov, by ste ich podporili?

Richard Sulík: Jednoznačne áno.

Peter Tkačenko: Čiže ste za to, ale nechcete im to nechať vypiť do dna a potom by ste o 4 roky možno boli ešte silnejší ako o rok?

Richard Sulík: To akože my si máme zobrať na zodpovednosť, že títo tu budú šafáriť čo len deň navyše, ako by mohli? To myslíte vážne? V žiadnom prípade. Ale iné vám chcem povedať. Bavili sme sa pred chvíľkou o volebnom podvode číslo 2. Pozrite, voliči nejako rozhodli. Dali mandát viacerým politickým stranám a poslancom, aby ich zastupovali v parlamente a dali to na základe sľubov a volebných programov. A čo sa stalo? Tesne po voľbách volebný podvod číslo 1 – Béla Bugár a Procházka so svojimi stranami napriek tomu, že svojim voličom hovorili, že so Smerom do vlády nepôjdu, išli. Teraz volebný podvod číslo 2 , sa to tam presúva hore-dole. Toto je úplne úbohé obchodovanie a výsledok, dnešný stav je úplne niečo iné, ako voliči rozhodli. A preto tie predčasné voľby by spravili to, že bude vláda taká… Voliči nerozhodli tak, ako vláda dnes vyzerá, akási trojkoalícia, kde sa posúvajú poslanci hore-dole.

Peter Tkačenko: Len jednu vec by som upresnil z toho, čo ste povedali, že Bugár vravel, že nepôjde so Smerom, on to vlastne vravel tak aj tak. Veď aj SaS mu to vyčítala.

Richard Sulík: Keď si vylepím billboardy, že charakter rozhoduje, keď ministerka Žitňanská písala, že iného borca treba a že vládu treba vymeniť, tak jednoducho ich správanie bolo také, že so Smerom nepôjdu, a potom bum, týždeň po voľbách už boli varení, pečení. To je čistý podvod na voličoch a to, čo sa udialo včera a zrejme aj dnes, to je volebný podvod číslo 2 a už len kvôli tomu by tie predčasné voľby mali zmysel. Čiže my ich jednoznačne podporíme.

 

Video si môžete pozrieť tu:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Sulík po niekoľkohodinovom rokovaní: Tie čísla sú desivé. Neviem, prečo ich minister zdravotníctva nezverejní. Takto by mali vyzerať prvé opatrenia čiastočného lockdownu: Netestovaní nech sa pripravia na 2-týždňový zákaz vychádzania

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video) AKTUALIZOVANÉ   Dohoda, ktorá sa práve črtá na ústrednom krízovom štábe, nemusí byť až tak veľmi boľavá. Počas hodiny otázok v parlamente to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý v pléne zastupoval premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Treba podľa neho dbať na to, aby…

Španielsky parlament odmietol návrh strany Vox na vyslovenie nedôvery premiérovi

0 icon

Madrid 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manu Fernandez)   Španielsky parlament odmietol vo štvrtok návrh krajne pravicovej strany Vox na vyslovenie nedôvery premiérovi Pedrovi Sánchezovi. Po dvoch dňoch rokovaní tento návrh podporilo len 52 poslancov strany Vox a všetkých zvyšných 298 poslancov parlamentu zahlasovalo proti, pričom hlasovania sa nikto nezdržal. Informovala o…

Matovič zverejnil prosbu adresovanú „mudrlantom“ a ľuďom vytvárajúcim dusnú atmosféru

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TSITA-Branislav Bibel)   Predseda vlády Igor Matovič vo štvrtok tradične prostredníctvom sociálnej siete adresoval verejnosti prosbu, v ktorej volá po tom, aby sa ľudia dobrej vôle na Slovensku zjednotili "PROSBA... V týchto dňoch Pandemická komisia, Ústredný krízový štáb ako aj vláda prijímame najťažšie rozhodnutia v dejinách…

Podľa arménskeho premiéra sa konflikt momentálne nedá vyriešiť diplomaticky

0 icon

Jerevan 22. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Armenian Prime Minister Press Service)   Arménsky predseda vlády Nikol Pašinjan vyhlásil, že agresívny postoj Azerbajdžanu s požiadavkou, aby sa región Náhorný Karabach vzdal, nedáva priestor pre vyriešenie desaťročia trvajúceho konfliktu diplomatickou cestou "V súčasnosti neexistuje spôsob, ako vyriešiť otázku Náhorného Karabachu diplomaticky," povedal Pašinjan a…

Sedem rád k modlitbe svätého ruženca od kňaza Floriana Kolfhausa

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   Počas októbra, mesiaca venovaného modlitbe posvätného ruženca, mnoho katolíkov znovu objavuje duchovnú silu tejto obľúbenej mariánskej modlitby Dokonca aj pápež František vyzval veriacich celého sveta, aby sa modlili ruženec každý deň, a na príhovor Panny Márie a svätého Michala archanjela vyprosovali ochranu…

Slovensko by malo mať miernejší lockdown aj celoplošné testovanie, zhodla sa pandemická komisia. Prezidentka: Venujme konečne potrebnú energiu predovšetkým tomu, čomu sa už zrejme nedá vyhnúť – príprave našich nemocníc na enormný nárast pacientov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Milo Fabian)   Pandemická komisia, ktorá zasadala v stredu 21. októbra, sa zhodla na tom, že Slovensko by malo mať kombináciu oboch opatrení, a to miernejší lockdown aj celoplošné testovanie. Uviedol to dnes pred rokovaním krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Prezidentka SR Zuzana…

Do celoplošného testovania zapojí rezort vnútra päťtisíc policajtov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ministerstvo vnútra sa aktívne podieľa na príprave a organizácii logisticky najrozsiahlejšej operácie „Spoločná zodpovednosť“. Zažívame náročné obdobie a to si vyžaduje neštandardné riešenia Policajný zbor je pripravený poskytnúť na operáciu „Spoločná zodpovednosť“ až 5000 policajtov. Závisí to však od počtu odberných miest. Do…

Dnes ideálny prípad, prax už zajtra: Rezort obrany zverejnil inštruktážne video k celonárodnému testovaniu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na sieti YouTube a na novej vládnej stránke somzodpovedny.sk publikovalo video s tým, ako bude prebiehať testovanie obyvateľstva na koronavírus antigénovými testami Z videa je zrejmé, že občania budú pred odberom čakať v dvojmetrových rozostupoch, zatiaľ čo vstup do…

Čekovský: Rezník predal penzión agentúry TASR pod cenu stíhanému advokátovi

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Verejnoprávna tlačová agentúra TASR pod vedením terajšieho šéfa RTVS Jaroslava Rezníka predala v roku 2016 účelové zariadenie vo Vysokých Tatrách v hodnote 273-tisíc eur za 193-tisíc V tlačovej správe to uvádza predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) s…

Nová metaštúdia WHO o koronavíruse udivuje dokonca aj odborníkov: Aký smrtiaci je vírus skutočne?

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Merkur/WHO/Foto:Pixabay)   Stanfordský profesor John Ioannidis v jednej metaštúdii opätovne preskúmal úmrtnosť na Covid-19 – a to s ohromujúcim výsledkom. Je ochorenie spôsobené koronavírusom menej smrteľné, ako sa doteraz predpokladalo? Znelo to ako dobrá správa a tá je aj vo výsledku novej metaštúdie Covid-19: Zdá sa, že choroba prebieha…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Kristian Keller

Ján Pavol II. učil doktrínu antikrista

0icon

Mnohí si to neuvedomujú alebo si vedome chcú zatvárať oči pred faktami a pravdou, no Ján Pavol II. vôbec nebol svätý muž. Ján Pavol II. nebol žiarivý príklad kresťana, ba naopak, hoci bol človek oslavovaný v médiach ako celebrita, bol to modlár, zvádzač, bohorúhač a v prvom rade bol to nekresťan…

Ladislav Kováčik

Proces s Kotlebom: ako sa vytvoril "kontext"

0icon

Včera sme boli svedkami mimoriadne zaujímavého vydania relácie Do kríža vysielanej na RTVS (Čarnogurský ml. vs. Szabó a Šeliga). Čarnogurský veľmi inteligentne a triezvo argumentoval. Ale v jednom

Peter Lipták

Ako prežiť Matoviča

0icon

Tým že Matovič ide ľudí nahnať na testovanie, kde budú na jednom mieste donútení byť zdraví aj chorí, tesne vedľa seba a všetc

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

Mária Benová

Matovič nás straší domácim väzením. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

0icon

Od 23.okt.2020 zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. "TOTAL LOCKDOWN", resp. "BLACKOUT" (ako to I.Matovič nazval v apríli), s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. Premiér Walesu Mark Drakeford: "Ak nebudeme konať, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná postarať sa o zvyšujúci sa počet chorých ľudí..." Zatvo

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Príroda lieči: Ako posilniť imunitu v týchto časoch?

0 icon

Jeseň a zima je obdobie, kedy je zvlášť potrebné dbať na dostatok vitamínov, minerálov a zdravú vyváženú stravu, aby sme sa čo najviac udržali fit a v zdravej kondícii. Nezabúdajte na pestrú stravu, najlepšie na stredomorskej báze. Pokial vás už nejaká ta nepríjemnosť skolí, skôr než pobežíte do lékarne, môžete…

Pamätáš si ešte hru Tetris? 7 faktov o ktorých si netušil

0 icon

Bola to hra, na ktorej boli niektorí tak závislí, až sa im o nej snívalo. Tetris patrí do detstva každého z nás, teda aspoň tých narodených pred rokom 2000. To, čo začalo v 80. rokoch ako výzva programovania a zdroj zábavy pre sovietskeho softvérového dizajnéra, sa nakoniec rýchlo rozšírilo z krajiny na…

Kresťanská viera ako terč konšpiračných teórií (1. časť)

0 icon

Kresťanská viera bola terčom záujmu zástancov konšpiračných teórií tak ako celá katolícka cirkev naprieč celou svojou existenciou. V dobách minulých by títo teoretici boli označení za kacírov a upálení na hranici. V dnešnej trochu osvietenejšej dobe títo ľudia svoje myšlienky zverejňujú na internete alebo ich spisujú do potenciálnych bestsellerov. Dve…

Takto by vyzerali moderné technológie v 80. rokoch

0 icon

Svet by už zrejme bez internetu nedokázal existovať. Internet je jednoducho našou každodennou súčasťou. Rovnako sú súčasťou nášho života aj moderné technológie - počítače, mobily a rôzne ďalšie výdobytky doby. Napadlo ti niekedy, ako by to asi vyzeralo v 80. rokoch minulého storočia, ak by už vtedy boli dostupné moderné…

Vo svete IT

Huawei odsúva v rebríčku DxOMARK Xiaomi na 2. priečku. Mate 40 Pro je najlepším fotomobilom

0 icon

Len pred niekoľkými chvíľami spoločnosť Huawei predstavila novú produktovú radu smartfónov Mate 40, na ktorej čele stojí zariadenie Mate 40 Pro+. V tesnej nadväznosti na predstavenie nových zariadení, spoločnosť DxOMARK, ktorá dlhodobo monitoruje kvalitu fotoaparátov, zverejnila výsledky z testovania modelu smartfónu Mate 40 Pro. Mate 40 Pro sa dostal na…

Huawei práve predstavil produktovú radu smartfónov Mate 40. Pozrite sa, čo prinášajú

0 icon

To, na čo technologický svet dlho čakal, tak sa práve stalo. Spoločnosť Huawei predstavila novú produktovú radu smartfónov Mate 40, ktorá má tie najväčšie ambície. Smartfóny Huawei Mate 40 sú realitou Huawei pri predstavovaní nových produktov začal netradične funkciami spojenými so zvukom, namiesto špecifikáciami displeja zariadení . Prvou novinkou je,…

Zapnite si v aplikácii Telefón od Google identifikáciu neznámych čísiel pri telefonátoch

0 icon

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí neznáme telefonáty z neznámych čísiel pravidelne ignorujú? Nuž, môže sa vám to na konci dňa vypomstiť, obzvlášť keď ide o dôležité hovory, v ktorých vám ich adresát chce zdeliť dôležitú informáciu. Zapnite si identifikáciu neznámych čísiel Zapnutie identifikácie volajúceho je vcelku šikovná funkcia. V…

Mobilná a desktopová verzia prehliadača Chrome dostáva jednu z funkcií, po ktorej mnohí z nás už dlhšiu dobu túžili

0 icon

Google posledné mesiace intenzívne pracoval na tom, aby v spojitosti s obťažujúcimi notifikáciami spríjemnil používateľom zážitok z používania internetového prehliadača. Tvrdá práca v najnovšej verzii prehliadača Chrome 86.0.4240.111 prináša vytúžené ovocie. Podvodné upozornenia zo majú zrátané Posledná verzia prehliadača prináša dlho žiadanú funkciu. Google totiž začína prostredníctvom prehliadača Chrome blokovať…

iPhone 12: Vieme, aký má reálny vplyv 5G technológia na výdrž batérie. Používateľom sa to moc nebude páčiť

0 icon

Spoločnosť Apple len pár dní dozadu ohúrila verejnosť novými smartfónmi z produktovej rady iPhone 12. Krátko na to však získala ďalšiu extra pozornosť v súvislosti s modelom 12 Pro Max, kde TENAA certifikácia odhalila, že zariadenie má o 7% menšiu batériu v porovnaní s minulým rokom. Najnovšie nové iPhone 12…

Armádny Magazín

Francúzska pýcha : Jadrová ponorka Suffren odpálila svoju prvú riadenú strelu

0 icon

Francúzsko, 22. október 2020 (AM) - Koncom júla začala Suffren, prvá zo šiestich útočných jadrových ponoriek triedy Barracuda, začala testovať svoje bojové systémy a výzbroj v Stredozemnom mori. Bola to ďalšia fáza testovania tejto novej perly francúzského námorníctva po tom, ako úspešne preb

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR

0 icon

Slovensko, 22. októbra (AM) - Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúša skĺbiť v najnovšom návrhu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bu

Ak nepočúvate Lavrova budete musieť počúvať Šojgua. Ruská koncepcia bezpečnosti nielen v Perzskom zálive

0 icon

Rusko, 22. október 2020 (AM)  - Ktorého Sergeja si vyberiete? Ak Vám nevyhovuje Sergej Viktorovič Lavrov, máte vyhliadky na dialóg so Sergejom Kužugetovičom Šojgum. Asi takýto je odkaz, alebo ponaučenie pre lokálnych aj globálnych partnerov Ruska v posl

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA