Profesor verejného zdravotníctva Hrušovský upozorňuje: Tisícky občanov po celoplošnom testovaní stratili prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti

Bratislava 12. novembra 2020 (HSP/Foto:Viera Haruštiaková)

 

Celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 rozdelilo ľudí na „zodpovedných“ a „tých druhých“. Premiér Igor Matovič sa pôvodne pohrával s myšlienkou, že tí, čo nepôjdu na testovanie, „budú mať nejakú základnú starostlivosť, špecialitky si budú, napríklad, priplácať“. Žiaľ, jeho pôvodný nápad sa stal skutočnosťou. Profesor verejného zdravotníctva Štefan Hrušovský upozornil, že tisícky občanov po celoplošnom testovaní stratili prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti. Lekár upozornil aj na ďalší dôležitý problém v súčasnej korona-situácii: „Kvôli kovidovým opatreniam prichádzajú pacienti do systému neskoro, v pokročilejších štádiách chorôb ako doteraz“

Štefan Hrušovský, testovanie
Na snímke Štefan Hrušovský

Aký je váš postoj k celoplošnému testovaniu, ktoré prebehlo na celom území SR?

Testy neumožnili objasniť epidemiologickú situáciu Slovenska. Celoplošné testovanie nebolo sondou skúmajúcou zdravotný stav obyvateľstva, ale bolo skúškou poslušnosti obyvateľstva pri politickej akcii a obchodnej transakcii. Slobodné médiá, obyčajní ľudia a skutočne nezávislé osobnosti to jasne skonštatovali.

Chýbali tu základné znaky zdravotníckej či medicínskej depistážnej akcie či skríningu. Pri širokom zisťovaní choroby samá používať test, ktorý má vysokú citlivosť (senzitivitu). Zachytí všetkých chorých a medzi nimi aj niektorých zdravých. Po skríningu má nasledovať druhý test, ktorý má zasa vysokú špecificitu. Tento druhý test spoľahlivo vylúči zdravých, ktorí boli pri prvom teste falošne pozitívni. A keby sa aj použili spoľahlivé testy, platnosť výsledku je aj tak časovo veľmi obmedzená – zdravý človek sa môže infikovať krátko po teste alebo aj priamo pri odbere.

Účasť bola vynútená šírením poplašných správ, zastrašovaním a vydieraním zo strany vlády aj zamestnávateľov, že netestovaní stratia prácu, čo bolo v posledných mesiacoch vybičovaného strachu o budúcnosť obzvlášť kruté.

Tisícky občanov v akcii Spoločná zodpovednosť stratili možnosť využívať nevyhnutné služby každodennej potreby v obchodoch, v banke, na pošte, a čo je najhoršie, stratili prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti.

Počas núdzového stavu mnohých chorých nevyšetrili v ambulanciách, zrušili im naplánované zdravotné výkony, odmietli ich prijať do nemocnice, či vyšetriť na röntgenologických pracoviskách. Testovanie výkony ešte oddialilo. Nastáva doslova kolaps zdravotníctva. Každé ďalšie predlžovanie núdzového stavu sa čoraz zreteľnejšie prejaví na zdraví a životoch Slovákov.

 

Ako vnímate podmienky, za ktorých sa testovanie uskutočnilo?

Podmienky a priebeh testovania nespĺňali ani základné štandardy medicínskych postupov, preto o zdravotnej starostlivosti nemôže byť ani reči, hoci sa tu uskutočňoval odber ľudského tkaniva a buniek. Pouličné špáranie sa v nosoch platenými, nezaškolenými, zamaskovanými osobami pod dozorom vojenského veliteľa, odčítavanie výsledkov v nevyhovujúcich teplotných podmienkach – to všetko je len malá časť porušení, ktoré znehodnocujú výslednú informáciu.

Žiaden pracovník nemal visačku s menom. Testovaní nevedeli, či im vzorku tkaniva odoberá lekár, sestra, hasič, sanitár alebo kozmetička.

Takzvané certifikáty nemajú náležitosti úradného dokladu, tobôž nie potvrdenia – certifikátu. Podnikové certifikáty boli označené aspoň pečiatkou, na mnohých štátnych dokladoch pečiatka chýba. Na niektorých je uvedený iba názov odberového miesta, na iných je poradové číslo vyšetreného, na ďalších iba nečitateľný podpis (šifra). Na mnohých „certifikátoch“ však nie je žiaden z týchto údajov!

 

Je podľa vás potrebné plošné testovanie všetkých obyvateľov okresu, mesta či obce antigenovými testami, alebo sú tie testy vhodné použiť len v komunitách – DSS, nemocnice…?

Táto otázka podsúva potrebu míňať nakúpené antigénové testy akýmkoľvek spôsobom, aby sa nemuseli hodiť do Dunaja. V príbalovom letáku sa vysvetľuje, na čo sú vhodné, majú sa použiť u pacientov pri diagnostike zápalu pľúc!

Test za týchto podmienok do 15 minút pomerne presne určí, či ide o kovid alebo o iný zápal pľúc, kým výsledok PCR, sérologického testu alebo kultivácie krvi a spúta prichádzajú oveľa neskôr. Ani pri tomto využití však neplatí stopercentná spoľahlivosť.

 

Ako vy ako lekár nazeráte na súčasný boj vlády s kovidom? V ktorých opatreniach zaostávame a bolo by potrebné ich praktikovať?

Veľmi zaostávame v organizácii zdravotníctva. Kovid všetko prekryl, nové opatrenia nedopĺňajú doterajšiu prax, ale štandardnú zdravotnú starostlivosť doslova zablokovali. Kovidová politika odčerpáva zdroje, vyčerpáva celé Slovensko, skracuje život pacientov s odvrátiteľnými chorobami.

Kvôli kovidovým opatreniam prichádzajú pacienti do systému neskoro, v pokročilejších štádiách chorôb ako doteraz. Príčiny sú rozličné: strach z kovidu, odhováranie zo strany blízkych či okolia, odkladanie vyšetrení zo strany poskytovateľov, opomínanie zdravotných rizík zo strany médií, izolácia a zanedbávanie chronicky chorých a starých ľudí.

tento zhubný nádor tráviacej trubice, Štefan Hrušovský
Prof. Hrušovský: „V čase, keď prebiehala testovacia akcia, sme zachytili tento zhubný nádor tráviacej trubice v pokročilom štádiu. Počas celých mesiacov ostával nediagnostikovaný.“

Detská lekárka necháva matky s deťmi vyčkávať v daždi, chlade a vetre pred dverami zariadenia, vyšetruje vyzlečené deti v čakárni a so sestričkou sedia ustrašené v ambulancii. Pracovisko magnetickej rezonancie ruší objednaných pacientov bez kovid-pasu. Celá nemocnica nevpustí do svojich priestorov netestovaného pacienta, inde zriadenec, vojak alebo policajt vyzvedá a zapisuje si účel vašej návštevy nemocnice. Aj toto je dnešná slovenská realita.

Akokoľvek je prostriedkov málo, zanedbali sme vybudovanie jednej alebo dvoch špičkových „kovidových“ nemocníc za 100 miliónov eur, ktoré by, prirodzene, ostali Slovensku natrvalo. Jedna z nich mohla vyrásť v ruinách bratislavských Rázsoch. Uplynulo osem mesiacov a z pleca na plece sa prehadzuje aj riešenie ťažkého deficitu v počte zdravotníckych pracovníkov, ktorý sa neustále prehlbuje.

Ako vnímate myšlienku, že namiesto antigénového testovania mala vláda ľuďom zdarma poskytnúť vitamíny – C, D a zinok?

Výborná poznámka! Keď už vláda pristúpila k nezmyselnému celoplošnému testovaniu, mohla vydieraných obyvateľov aspoň odmeniť vitamínovým balíkom či informačnými materiálmi o nádorových, srdcovocievnych a ostatných smrtonosných chorobách, o ich prevencii, včasnej diagnostike a liečbe.

Vláda a niektoré servilné médiá umlčiavajú hlasy predstaviteľov preventívnej medicíny. Tí dávno a nezávisle od kovidu zdôrazňujú význam prevencie, správneho stravovania, udržiavania pohybovej aktivity, otužovania, psychohygieny, upozorňujú na potrebu harmonického rozvoja človeka s jeho telesnými i duchovnými potrebami.

Veľký význam pre slovenských občanov majú aj nateraz zablokované kultúrne aktivity. Osobne považujem za naliehavé obnovenie a rozvíjanie náboženského života, ktoré je nemožné bez otvorených chrámov, dostupných bohoslužieb či slobodného vysluhovania sviatostí.

 

Aký je váš postoj k aktuálnemu návrhu Igora Matoviča, aby školy, kostoly, reštaurácie, fitnescentrá vo vlastnej réžii testovali žiakov, veriacich a návštevníkov, aby sa mohli tieto inštitúcie otvoriť?

Tieto opatrenia sú absurdné. Pre odľahčenie: uvítal by som, keby sa vo fitnescentrách odhaľoval vysoký krvný tlak, v reštauráciách obezita a cholesterol v krvi, v školách defekty chrupu či zubné kazy.

Opatrenia v chrámoch a duchovných priestoroch považujem za znesvätenie týchto priestorov. Celé súčasné okliešťovanie náboženského života Slovákov je nielen popretím základného ľudského práva, ale aj znevažovaním ľudskej dôstojnosti.

 

Mali by sa podľa vás vytvárať a následne zverejňovať aj mapu príznakov ľudí s ochorením Covid-19, napr. ako to robia Fíni, ktorí zverejňujú percentá ľudí s určitými symptómami, napr. zvýšená teplota, strata čuchu a chuti, bolesti svalov…? A zároveň, mali by sme venovať zvýšenú pozornosť aj skúmaniu odpadových vôd?

Slovensko má veľké problémy s odpadovými vodami, netýka sa to však kovidu. Spomeňme iba extrémne zamorené vody, lesy, pôdu, ale i ľudí a voľne žijúce zvieratá v Zemplíne, kde koncentrácia látok PCB (polychlórované bifenyly) už celé roky presahuje povolené hodnoty až tisícnásobne.

U ľudí tieto látky spôsobujú napríklad poškodenie pečene nazývané TASH (toxique-associated steatohepatitis). Naproti tomu Fíni majú najčistejšie životné prostredie – nie je toto lepšia inšpirácia pre Slovensko?

Zuzana Franková

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hnutie Sme rodina počas volebnej kampane postupovalo v súlade so zákonom

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hnutie Sme rodina počas volebnej kampane v roku 2020 postupovalo v súlade so zákonom, keď pri objednávke výroby a odvysielania relácie Coffee Stories Stredoslovenskou televíziou a relácie Osobnosti spoločnosťou KREOS upozornilo vysielateľov, že ide o politickú reklamu a kampaň. Agentúru SITA o tom…

Pellegrini žiada premiéra, aby predložil náklady za plošné testovania: Slovensko sa stalo „laboratóriom nezrelého politika“. Zomierajú ľudia, ktorí sa nedostali k zdravotnej pomoci pre pandémiu

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD vyzvali premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby predstúpil pred parlament a položku po položke predstavil náklady štátu na všetky kolá testovania na COVID-19. Informoval o tom expremiér Peter Pellegrini (nezaradený) na utorkovej tlačovej konferencii…

Psychológovia upozorňujú: V online priestore sa deti nenaučia fungovať v širšom kolektíve. Pedagógovia odhadujú, že sa naučia len tretinu učiva

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pre dieťa v období puberty a adolescencie rovesnícke skupiny nadobúdajú väčší význam. V online priestore sa deti nenaučia fungovať v širšom kolektíve, vedieť si presadiť alebo prezentovať svoj názor nielen medzi rovesníkmi, ale aj medzi dospelými či učiteľmi. V reakcii na to, aký vplyv…

Neetický článok Golianovej a Kazharského v RUSI Journal

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Keď sa v spoločnosti objavia názorové rozpory, je potrebné o nich diskutovať. Žiaľ, v poslednom čase sa objavuje tendencia nediskutovať s názorovými oponentmi, ale o nich. Presne to robia niektorí „akademici“: miesto toho, aby diskutovali so svojimi názorovými oponentmi, tak predstierajú akademickú neutralitu a…

Ľuboš Blaha: „Ak raz treba fond na odškodnenie obetí, tak sa netvárme, že vakcína je bezpečná“

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie proti koronavírusu sa na začiatku aktuálnej zimy stáva témou číslo jeden a prispevajú ku tomu aj výroky slovenských vládnych politikov. Napríklad premiér Igor Matovič nedávno komentoval, že on, "ako kapitán lode", sa dá zaočkovať až ako posledný, alebo rozhovor vicepremiérky Veroniky Remišovej,…

Pellegrini: Očkovanie môže byť len dobrovoľné. Odmietam, aby na základe očkovania boli ľudia delení na dve kategórie

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Internetom sa šírila informácia, že strana HLAS - sociálna demokracia podporuje povinné očkovanie. Jej predseda Peter Pellegrini takéto tvrdenia odmieta a hovorí, že sú proti povinnému očkovaniu a uvažujú aj o tom, že táto téma sa stane jednou z referendových otázok Pellegrini vo videu…

Kuriózny prípad: Policajti chytili v Komárne vodiča so zákazom jazdiť, do uplynutia trestu mu zostávalo pár hodín

0 icon

Bratislava/Komárno 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Nitriansky kraj)   Kuriózny prípad riešili dopravní policajti v Komárne. Na Pohraničnej ulici, kde sídli okresný súd, prokuratúra aj okresné policajné riaditeľstvo, zastavili vodiča Mercedesu so zákazom jazdiť Mužovi do uplynutia dvojročného trestu zostávalo už len pár hodín. Ako informovala nitrianska krajská polícia, 30-ročný vodič…

Jednotka Šofranko z OĽaNO: „Spoločnosť je rozhádaná, vládne tu nedôvera v správnosť krokov, kritika sa stala národným športom… Nikto z nás však koronakrízu nechcel a nečakal“

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Pedagogička Mária Šofranko prostredníctvom sociálnej sieti bilancovala svoj prvý rok v politike po tom, čo na jeseň 2019 prijala ponuku vedenia hnutia OĽaNO stať sa líderkou kandidátnej listiny do volieb do Národnej rady. Šofranko si v pondelok pripomenula cestu vlakom do Bratislavy na dôležité…

Dieťa úplnou náhodou našlo unikátny artefakt starý 3000 rokov

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:ScreenShot Twitter)   Deväťročný chlapec Benjamin Milt našiel na Chrámovej hore v Jeruzaleme maličkú zlatú korálku, ktorá môže byť stará 3000 rokov, informuje web Temple Mount Sifting Project Ozdoba má štyri vrstvy, z ktorých je každá zložená z drobných zlatých guličiek navzájom spojených v tvare kvetu.…

Väčšina členov EÚ pošliapáva zásady právneho štátu. Budeme im aj naďalej posielať dividendy z ich robotovní na našom území?

0 icon

Brusel 1. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Bruselskí eurodžihádisti sú zjavne nervózni. Vytiahli na Maďarov a Poliakov poslednú, najsilnejšiu kartu: hrozia ich vyhodením z EÚ. O čom svedčí tento prejav ich bezradnosti a zle ukrývanej paniky? Maďarské a poľské veto, ktorým tieto dve krajiny blokujú rozpočet EÚ a Fond obnovy,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Škoda, že Kollár podpísal iba jeden reverz. Na ďalší v parlamente stále čakáme.

0icon

To, čo vyvádza aj náš druhý najvyšší ústavný činiteľ robí hanbu Slovenskej republike. Keďže všetci veľvyslanci pôsobiaci na Slovensku musia podávať správy domov z krajiny, v ktorej pôsobia, tak informácie o slovenských politikoch určite nie sú bez hanby Slovenska. Veľmi by som sa čudoval, ak by Kollára prijal nejaký jeho…

Robo Bačinský

Domovníkova óda na Matoviča.

0icon

  Stručne : podporujem neprávom atakovanú rodinu Igora Matoviča. Pavlínka, Rebeka, Klárka ...Igor, sme na vašej strane a je nás oveľa viac, než tých , čo vás prišli v predvečer prvej adventnej nedele zatrašovať pred váš dom. Igor Matovič je v zahraničí príkladom víťaza volieb, ktorému sa podaril výsledok (cez…

Štefan Harabin

Moja úcta patrí i nitrianskym policajtom, lebo poznajú platný právny stav. Pokutu neuložili nikomu, ani mne.

0icon

Slovensko, Vlasť Moja, občianska iniciatíva, včera v Nitre zorganizovala verejný protest občanov proti Covid diktatúre Matoviča a spol. V prejave som poučil detailne prítomných ako sa majú správať a aj právne brániť pri celoplošnej nezákonnosti, resp. neústavnosti Covid opatrení Mikasa a Matovi

Boris Mesár

Biskupi-sekretári Byzantského katolíckeho patriarchátu poslali - Otvorený list českým biskupom ohľadom pripravovaného testovania

0icon

Autor :pravdivosť tohto listu zatiaľ neviem overiť ,dostal som ho do pošty . Vážení českí biskupi, obraciame

Miroslav Jurčo

Luxemburský kompromis o hlasovaní v roku 1966

0icon

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je - každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Tieto fotografie ti prinesú nevídané uspokojenie

0 icon

Ak máš rád dokonalosť a si tak trocha perfekcionista, tak ti s radosťou oznamujeme, že ti tieto fotografie prinesú nevídané uspokojenie. Pre niekoho je dostatočné uspokojenie, ak sa môže počas jesene prejsť po listí. Nájdu sa však aj náročnejší ľudia, ktorí sú dostatočne uspokojení až po odlepení ochrannej fólie z novej…

Čo by sme videli, keby sme mohli cestovať rýchlosťou svetla?

0 icon

Einsteinova teória relativity sa zrodila práve z tejto otázky. Oplatilo by sa vôbec cestovať rýchlosťou svetla kvôli okolitým obrazom? Einstein sa túto otázku pýtal ešte ako školák a to ho priviedlo k jeho slávnej teórii relativity. Jeho rovnice ukazujú, že objekty pri stúpajúcej rýchlosti vyzerajú čoraz skreslenejšie a pohľad dopredu je čoraz jasnejší. Keby…

Upíri a vampirizmus: Hrôza a fascinácia

0 icon

Vampirizmus sa rozmohol v 18. storočí v balkánskom vnútrozemí. S kresťanskou doktrínou má spoločné rysy, pokiaľ ide o vlastníctvo duší a posmrtný život. Hrôza a fascinácia, ktoré od svojho vzniku upíri vzbudzujú, nestrácajú na sile a stali sa východiskom pre množstvom umeleckých diel, či základom filmov. Pozrime sa spoločne na upírov a vampirizmus trochu bližšie. Upír je podľa…

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Vo svete IT

Pozrite sa, čo by ste mali vedieť o projekte „Latte“, ktorý má priniesť Android aplikácie na Windows 10

0 icon

Nová iniciatíva spoločnosti Microsoft s kódovým označením Project Latte by mala zabezpečiť prísun nových aplikácií do obchodu Windows Store. Malo by konkrétne ísť o Android aplikácie, ktoré bude možné pomocou špeciálneho nástroja na prepis inštalačných .APK balíkov prepísať do podoby vhodnej pre Windows 10 zariadenia. Do tohto projektu aktuálne nie…

Posledná akcia Donalda Trumpa? Spoločnosť SMIC by mohla byť zaradená na sankčný zoznam

0 icon

Vyzerá to tak, že odchádzajúci prezident USA, Donald Trump, posledné dni svojho administrovania využije na to, aby ešte zabojoval proti Číne. Na sankčnom zozname má pribudnúť niekoľko ďalších spoločností Publikované správy portálom Reuters.com hovoria, že Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických má pridať na čiernu listinu ďalšie čínske spoločnosti, ktoré sú…

Čo presne sú čierne diery a ako vznikajú?

0 icon

Čierne diery sú astronomické objekty, z ktorých vďaka ich gravitačnej sile nedokáže uniknúť nič. „Povrch“ čiernej diery je tvorený horizontom udalostí. Je to hranica, za ktorou rýchlosť, ktorú potrebujete na únik, prevyšuje rýchlosť svetla, píše portál americkej NASA. Rýchlosť svetla je kozmickým limitom a nič nedokáže cestovať rýchlejšie. Vedci doposiaľ…

Rover americkej NASA, Perseverance, zachytil zvuky z hlbokého vesmíru

0 icon

K červenej planéte v tejto chvíli cestuje najnovšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA. Je to rover, ktorý nesie názov Perseverance a ide zatiaľ o najpokročilejšiu misiu agentúry, píše portál IFLScience. Rover je vybavený špeciálnymi mikrofónmi, vďaka čomu môže zaznamenať cestu na Mars tak, ako sa to doteraz nepodarilo žiadnej misií.…

Xiaomi na 2. najväčšom trhu so smartfónmi predajmi prekonalo svojho najväčšieho rivala

0 icon

Posledné dáta ukázali, že spoločnosť Xiaomi má za sebou vôbec jeden z  najlepších kvartálov vo svojej histórii. V posledných dňoch sme mohli čítať napríklad o úspechoch spoločnosti na území Európy, kde spoločnosť raketovo rástla. Nejde však o jediný región, kde čínsky predajca smartfónov naberá na sile. Generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi…

Armádny Magazín

Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane - budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

0 icon

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra

Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

0 icon

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po

Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu - tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

0 icon

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).   [caption id="attachment_28669" align="a

„Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

0 icon

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, ná

Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

0 icon

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.  

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali