Profesor verejného zdravotníctva Hrušovský upozorňuje: Tisícky občanov po celoplošnom testovaní stratili prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti

Bratislava 12. novembra 2020 (HSP/Foto:Viera Haruštiaková)

 

Celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 rozdelilo ľudí na „zodpovedných“ a „tých druhých“. Premiér Igor Matovič sa pôvodne pohrával s myšlienkou, že tí, čo nepôjdu na testovanie, „budú mať nejakú základnú starostlivosť, špecialitky si budú, napríklad, priplácať“. Žiaľ, jeho pôvodný nápad sa stal skutočnosťou. Profesor verejného zdravotníctva Štefan Hrušovský upozornil, že tisícky občanov po celoplošnom testovaní stratili prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti. Lekár upozornil aj na ďalší dôležitý problém v súčasnej korona-situácii: „Kvôli kovidovým opatreniam prichádzajú pacienti do systému neskoro, v pokročilejších štádiách chorôb ako doteraz“

Štefan Hrušovský, testovanie
Na snímke Štefan Hrušovský

Aký je váš postoj k celoplošnému testovaniu, ktoré prebehlo na celom území SR?

Testy neumožnili objasniť epidemiologickú situáciu Slovenska. Celoplošné testovanie nebolo sondou skúmajúcou zdravotný stav obyvateľstva, ale bolo skúškou poslušnosti obyvateľstva pri politickej akcii a obchodnej transakcii. Slobodné médiá, obyčajní ľudia a skutočne nezávislé osobnosti to jasne skonštatovali.

Chýbali tu základné znaky zdravotníckej či medicínskej depistážnej akcie či skríningu. Pri širokom zisťovaní choroby samá používať test, ktorý má vysokú citlivosť (senzitivitu). Zachytí všetkých chorých a medzi nimi aj niektorých zdravých. Po skríningu má nasledovať druhý test, ktorý má zasa vysokú špecificitu. Tento druhý test spoľahlivo vylúči zdravých, ktorí boli pri prvom teste falošne pozitívni. A keby sa aj použili spoľahlivé testy, platnosť výsledku je aj tak časovo veľmi obmedzená – zdravý človek sa môže infikovať krátko po teste alebo aj priamo pri odbere.

Účasť bola vynútená šírením poplašných správ, zastrašovaním a vydieraním zo strany vlády aj zamestnávateľov, že netestovaní stratia prácu, čo bolo v posledných mesiacoch vybičovaného strachu o budúcnosť obzvlášť kruté.

Tisícky občanov v akcii Spoločná zodpovednosť stratili možnosť využívať nevyhnutné služby každodennej potreby v obchodoch, v banke, na pošte, a čo je najhoršie, stratili prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti.

Počas núdzového stavu mnohých chorých nevyšetrili v ambulanciách, zrušili im naplánované zdravotné výkony, odmietli ich prijať do nemocnice, či vyšetriť na röntgenologických pracoviskách. Testovanie výkony ešte oddialilo. Nastáva doslova kolaps zdravotníctva. Každé ďalšie predlžovanie núdzového stavu sa čoraz zreteľnejšie prejaví na zdraví a životoch Slovákov.

 

Ako vnímate podmienky, za ktorých sa testovanie uskutočnilo?

Podmienky a priebeh testovania nespĺňali ani základné štandardy medicínskych postupov, preto o zdravotnej starostlivosti nemôže byť ani reči, hoci sa tu uskutočňoval odber ľudského tkaniva a buniek. Pouličné špáranie sa v nosoch platenými, nezaškolenými, zamaskovanými osobami pod dozorom vojenského veliteľa, odčítavanie výsledkov v nevyhovujúcich teplotných podmienkach – to všetko je len malá časť porušení, ktoré znehodnocujú výslednú informáciu.

Žiaden pracovník nemal visačku s menom. Testovaní nevedeli, či im vzorku tkaniva odoberá lekár, sestra, hasič, sanitár alebo kozmetička.

Takzvané certifikáty nemajú náležitosti úradného dokladu, tobôž nie potvrdenia – certifikátu. Podnikové certifikáty boli označené aspoň pečiatkou, na mnohých štátnych dokladoch pečiatka chýba. Na niektorých je uvedený iba názov odberového miesta, na iných je poradové číslo vyšetreného, na ďalších iba nečitateľný podpis (šifra). Na mnohých „certifikátoch“ však nie je žiaden z týchto údajov!

 

Je podľa vás potrebné plošné testovanie všetkých obyvateľov okresu, mesta či obce antigenovými testami, alebo sú tie testy vhodné použiť len v komunitách – DSS, nemocnice…?

Táto otázka podsúva potrebu míňať nakúpené antigénové testy akýmkoľvek spôsobom, aby sa nemuseli hodiť do Dunaja. V príbalovom letáku sa vysvetľuje, na čo sú vhodné, majú sa použiť u pacientov pri diagnostike zápalu pľúc!

Test za týchto podmienok do 15 minút pomerne presne určí, či ide o kovid alebo o iný zápal pľúc, kým výsledok PCR, sérologického testu alebo kultivácie krvi a spúta prichádzajú oveľa neskôr. Ani pri tomto využití však neplatí stopercentná spoľahlivosť.

 

Ako vy ako lekár nazeráte na súčasný boj vlády s kovidom? V ktorých opatreniach zaostávame a bolo by potrebné ich praktikovať?

Veľmi zaostávame v organizácii zdravotníctva. Kovid všetko prekryl, nové opatrenia nedopĺňajú doterajšiu prax, ale štandardnú zdravotnú starostlivosť doslova zablokovali. Kovidová politika odčerpáva zdroje, vyčerpáva celé Slovensko, skracuje život pacientov s odvrátiteľnými chorobami.

Kvôli kovidovým opatreniam prichádzajú pacienti do systému neskoro, v pokročilejších štádiách chorôb ako doteraz. Príčiny sú rozličné: strach z kovidu, odhováranie zo strany blízkych či okolia, odkladanie vyšetrení zo strany poskytovateľov, opomínanie zdravotných rizík zo strany médií, izolácia a zanedbávanie chronicky chorých a starých ľudí.

tento zhubný nádor tráviacej trubice, Štefan Hrušovský
Prof. Hrušovský: „V čase, keď prebiehala testovacia akcia, sme zachytili tento zhubný nádor tráviacej trubice v pokročilom štádiu. Počas celých mesiacov ostával nediagnostikovaný.“

Detská lekárka necháva matky s deťmi vyčkávať v daždi, chlade a vetre pred dverami zariadenia, vyšetruje vyzlečené deti v čakárni a so sestričkou sedia ustrašené v ambulancii. Pracovisko magnetickej rezonancie ruší objednaných pacientov bez kovid-pasu. Celá nemocnica nevpustí do svojich priestorov netestovaného pacienta, inde zriadenec, vojak alebo policajt vyzvedá a zapisuje si účel vašej návštevy nemocnice. Aj toto je dnešná slovenská realita.

Akokoľvek je prostriedkov málo, zanedbali sme vybudovanie jednej alebo dvoch špičkových „kovidových“ nemocníc za 100 miliónov eur, ktoré by, prirodzene, ostali Slovensku natrvalo. Jedna z nich mohla vyrásť v ruinách bratislavských Rázsoch. Uplynulo osem mesiacov a z pleca na plece sa prehadzuje aj riešenie ťažkého deficitu v počte zdravotníckych pracovníkov, ktorý sa neustále prehlbuje.

Ako vnímate myšlienku, že namiesto antigénového testovania mala vláda ľuďom zdarma poskytnúť vitamíny – C, D a zinok?

Výborná poznámka! Keď už vláda pristúpila k nezmyselnému celoplošnému testovaniu, mohla vydieraných obyvateľov aspoň odmeniť vitamínovým balíkom či informačnými materiálmi o nádorových, srdcovocievnych a ostatných smrtonosných chorobách, o ich prevencii, včasnej diagnostike a liečbe.

Vláda a niektoré servilné médiá umlčiavajú hlasy predstaviteľov preventívnej medicíny. Tí dávno a nezávisle od kovidu zdôrazňujú význam prevencie, správneho stravovania, udržiavania pohybovej aktivity, otužovania, psychohygieny, upozorňujú na potrebu harmonického rozvoja človeka s jeho telesnými i duchovnými potrebami.

Veľký význam pre slovenských občanov majú aj nateraz zablokované kultúrne aktivity. Osobne považujem za naliehavé obnovenie a rozvíjanie náboženského života, ktoré je nemožné bez otvorených chrámov, dostupných bohoslužieb či slobodného vysluhovania sviatostí.

 

Aký je váš postoj k aktuálnemu návrhu Igora Matoviča, aby školy, kostoly, reštaurácie, fitnescentrá vo vlastnej réžii testovali žiakov, veriacich a návštevníkov, aby sa mohli tieto inštitúcie otvoriť?

Tieto opatrenia sú absurdné. Pre odľahčenie: uvítal by som, keby sa vo fitnescentrách odhaľoval vysoký krvný tlak, v reštauráciách obezita a cholesterol v krvi, v školách defekty chrupu či zubné kazy.

Opatrenia v chrámoch a duchovných priestoroch považujem za znesvätenie týchto priestorov. Celé súčasné okliešťovanie náboženského života Slovákov je nielen popretím základného ľudského práva, ale aj znevažovaním ľudskej dôstojnosti.

 

Mali by sa podľa vás vytvárať a následne zverejňovať aj mapu príznakov ľudí s ochorením Covid-19, napr. ako to robia Fíni, ktorí zverejňujú percentá ľudí s určitými symptómami, napr. zvýšená teplota, strata čuchu a chuti, bolesti svalov…? A zároveň, mali by sme venovať zvýšenú pozornosť aj skúmaniu odpadových vôd?

Slovensko má veľké problémy s odpadovými vodami, netýka sa to však kovidu. Spomeňme iba extrémne zamorené vody, lesy, pôdu, ale i ľudí a voľne žijúce zvieratá v Zemplíne, kde koncentrácia látok PCB (polychlórované bifenyly) už celé roky presahuje povolené hodnoty až tisícnásobne.

U ľudí tieto látky spôsobujú napríklad poškodenie pečene nazývané TASH (toxique-associated steatohepatitis). Naproti tomu Fíni majú najčistejšie životné prostredie – nie je toto lepšia inšpirácia pre Slovensko?

Zuzana Franková

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bezpečnostná rada OSN odmietla rozhodnutie Turecka opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša

0 icon

New York 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v piatok odmietla rozhodnutie Turecka a cyperských Turkov opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša a vyzvala k "okamžitému odvráteniu" tejto jednostrannej akcie, ktorá by mohla zvýšiť napätie na Cypre, informovala agentúra AP V prezidentskom vyhlásení, ktoré v piatok…

Mikulec: Nedokážem pochopiť ľudí, ktorí hádžu po policajtoch vajíčka

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vyjadril pochopenie, že pre niektorých ľudí sú pandémia nového koronavírusu i s ňou súvisiace obmedzenia natoľko frustrujúce, že sa rozhodnú prísť protestovať pred Národnú radu (NR) SR. Nedokáže však pochopiť, aký je skutočný úmysel a cieľ ľudí, ktorí…

Delta variant je v Európe dominantný

0 icon

Londýn 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea ALexandru)   Delta variant koronavírusu je už v Európe dominantný. V piatok to povedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge Zároveň vyzval krajiny, aby prijali prísnejšie opatrenia na monitorovanie vírusu vrátane zlepšenia prístupu k bezplatnému testovaniu, posilnenia trasovania kontaktov a poskytovania…

Ruské ministerstvo spravodlivosti označilo investigatívne médium a piatich novinárov za zahraničných agentov

0 icon

Moskva 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok označilo investigatívnu webstránku Insider a piatich novinárov za „zahraničných agentov“. Medzi nimi sú aj dvaja novinári z investigatívneho webu Projekt, ktorého vydavateľstvo nedávno generálna prokuratúra vyhlásila za „nežiaducu organizáciu“ Insider informoval o vyšetrovaniach údajnej korupcie a zneužívania moci poprednými…

SAK: Novela trestného poriadku nespĺňa predstavy o reálnej zmene

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská advokátska komora (SAK) víta, že sa o téme kolúznej väzby ako o roky potláčanej téme hovorí, novela trestného poriadku ako celok však nespĺňa predstavy o reálnej zmene trestnej politiky štátu, ktorá by krajinu v tejto oblasti zaradila medzi vyspelé európske štáty. SAK to…

Boris Kollár: O pripravovanej súdnej mape budem diskutovať

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pripravovaná súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti bola témou spoločného stretnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára a primátora mesta Trenčín, Richarda Rybníčka. Primátor krajského mesta požiadal šéfa parlamentu o prípadne založenie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v Trenčíne. Primátor Rybníček to…

Kovařík: Dal som vykonať kontrolu, či polícia dav zvládla a nepodcenila situáciu

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Policajný prezident Peter Kovařík dal vykonať kontrolu, či polícia zvládla dav, nepodcenila situáciu a vykonala dostatočné bezpečnostné opatrenia. Uviedol to v reakcii na piatkový protest stoviek nespokojných občanov pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Jeho stanovisko TASR poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru…

Španielsko a Holandsko sa dostali do nemeckého zoznamu oblastí s vysokým výskytom vírusu

0 icon

Berlín 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Dietze)   Nemecko zaradilo Španielsko a Holandsko do zoznamu „oblastí s vysokým výskytom" koronavírusu. Znamená to, že väčšina ľudí prichádzajúcich z týchto štátov, ktorí nie sú úplne zaočkovaní, budú musieť od budúceho týždňa ísť do karantény Inštitút Roberta Kocha, ktorý v Nemecku zodpovedá za kontrolu…

UNESCO žiada Turecko o správu o chráme Hagia Sofia po jeho premene na mešitu

0 icon

Istanbul 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)   Výbor svetového dedičstva UNESCO v piatok požiadal Turecko, aby do začiatku budúceho roka predložilo správu o stave zachovalosti Chrámu Božej múdrosti (Hagia Sofia) v Istanbule. Výbor zároveň vyjadril "vážne znepokojenie" v súvislosti s dôsledkami premeny chrámu na mešitu, informovala agentúra AFP Krok Turecka…

V Bulharsku začali sa koaličné vyjednávania pod taktovkou prezidenta

0 icon

Sofia 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Bulharský prezident Rumen Radev v piatok začal konzultácie o zostavení novej vlády. Na úvod sa stretol s predstaviteľmi populistickej strany Je taký národ (ITN), ktorá v predčasných voľbách z 11. júla získala najviac hlasov. Informovala o tom agentúra BTA Podpredseda ITN Toško Jordanov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

7 najpikantnejších sôch, pri ktorých sa budeš červenať

0 icon

Pred obnaženými mramorovými telami Venuše či Davida sa už dnes nikto nečervená, na celom svete ale stojí skutočne veľa ďalších eroticky ladených diel. V tomtu článku nájdeš 10 najpikantnejších sôch, ktoré naženú červeň do tvojich líc. :) 1. Love Land - Južná Kórea V dostatočne konzervatívnej Južnej Kórei sa nachádza magický ostrov…

Cap Arcona: Veľká ľudská tragédia 2. sv. vojny: 1. časť

0 icon

V máji 1945 už bolo v Európe takmer po vojne. Hitler bol po smrti a jeho nástupca admirál Karl Dönitz sa pripravoval na kapituláciu. Stále sa však ešte bojovalo a Spojenci pokračovali v neúprosnom bombardovaní. Prinášame dvojdielny článok o veľkej ľudskej tragédii 2. svetovej vojny menom Cap Arcona. Poďme spoločne na prvú časť. V záverečnej etape vojny…

10 najhorších selfie fotografií, aké si kedy videl

0 icon

Dobrou vecou na selfie je, že sa absolútne nemusíme spoliehať na niekoho iného, ak sa chceme vyfotografovať pri niečom zaujímavom. Ako povedal Charles- Guillaume Etienne, "Ak chcete, aby sa niečo urobilo správne, urobte si to sami". V takomto prípade sa nemôže nič pokaziť. A ak aj, nebude to chyba nikoho…

Záhady Zeme: Týchto 10 objavov nedokážeme vysvetliť

0 icon

V dnešnej dobe by sme radi verili, že dokážeme všetko vysvetliť. Veď veda je na vysokej úrovni a dokázala objasniť takmer všetky záhady Zeme. Mnoho ich však ostalo zahalených rúškom tajomstva. Dnes sa spolu pozrieme na 10 vecí, ktoré sa objavili na Zemi a vedci ich nedokážu vysvetliť. 10. Mechanizmus z…

Armádny Magazín

Rusko ponúka nové stíhačky 5. generácie za cenu útočného dronu

0 icon

India, 23.júl 2021 (AM) – Denník India Today komentuje predstavenie nádejnej ruskej stíhačky na leteckej prehliadke MAKS-2021. Hlavná pozornosť sa venuje najmä tomu, aká cena za základnú verziu stíhačky Checkmate bola uvedená v Žukovskom pri Moskve. Pripomeňme, že ohlásená cena je 25 - 30 miliónov dolárov a za túto cenu sa…

Bude Česko vyrábať nákladné lietadlá L-410? V Moskve pokračuje letecká výstava MAKS

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM, Sputnik) –Na letisku Žukovskij neďaleko Moskvy pokračuje Medzinárodná letecká a vesmírna výstava MAKS 2021. V tomto roku je na leteckom salóne bohato zastúpené aj Česko, ktoré má v jednom z pavilónov svoje miesto slávy. Jednou z českých spoločností je Aircraft Industries, ktorá vyrába známe lietadlá L-410.  …

Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to dnes opäť pripomenula.   „Ak ide o dôka

Postupimská konferencia a odsun Nemcov z Československa, aká je pravda? Transfer alebo vyhnanie?

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM) – Máme výročie Postupimskej konferencie. Jedným z bodov rokovania bol odsun Nemcov zo štátov budúceho východného bloku. Publicistov Tomáša Krystlíka a Jozefa Skály sa pýtame, či by zhodnotili tran

Prečo Moskva odpúšťa miliardové dlhy africkým štátom z vojenských kontraktov?

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Často možno počuť špekulácie o príliš veľkorysej politike ruských úradov, ktoré údajne nezodpovedne odpisujú staré dlhy voči rôznym štátom sveta. V poslednej dobe Rusko nevedie nezmyselnú zahraničnú politiku, v čom je teda podstata týchto zdanliv

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali