NAŽIVO

Tri týždne od začiatku vojny Irán nemení svoj tvrdý postoj. Tajná služba Revolučných gárd podľa televízie IRIB oznámila, že identifikovala „zraniteľné body nepriateľa“ a pripravuje novú vlnu útokov s modernejšími systémami. Gardy zároveň opäť varovali pred odvetou za útoky na iránsku infraštruktúru, informuje DPA.

 

18:09

Tlaková níž Therese spôsobila na Kanárskych ostrovoch rozsiahle škody — víchrice, silné dažde a obrovské vlny zaplavili nízko položené oblasti, poškodili promenády a vyvrátili stromy. Miestami spadlo až dvojnásobné množstvo ročných zrážok. Napriek výstrahám a uzavretým školám sa obyvatelia tešili z naplnených vodných nádrží, ktoré zabezpečia zavlažovanie na roky. Informovala o tom agentúra DPA.

18:08

Vyše 20 krajín, prevažne z Európy, vyjadrilo ochotu pomôcť pri zabezpečení bezpečného prejazdu lodí cez Hormuzský prieliv. V spoločnom vyhlásení ostro odsúdili iránske útoky na obchodné lode a infraštruktúru, ako aj faktické uzavretie prielivu. Podľa analytikov sa lodná doprava v oblasti prepadla o 95 % oproti mierovému obdobiu, informovala agentúra AFP.

Hormuzský prieliv
Ilustračné foto / Foto: SITA/AP-Altaf Qadri
18:04

Medzinárodný deň lesov si každoročne pripomíname 21. marca. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo v roku 2012 a dátum zámerne spojilo s prvým jarným dňom na severnej pologuli – symbolom obnovy a rastu.

 

12:52

Nedostatočný príjem, vysoké výdavky či zdravotné obmedzenia patria medzi hlavné prekážky dlhodobej spokojnosti. Podľa prieskumu Ipsosu pre Finax dve tretiny Slovákov priznávajú, že ich pocit šťastia výrazne ovplyvňujú financie, hoci samy osebe ho nezaručujú.

12:51

Vedúci ekonomický index v USA pokračoval na začiatku roka v poklese, hoci miernejšom než predtým. Šesťmesačné údaje sú ešte priaznivejšie – tempo poklesu sa oproti predchádzajúcemu obdobiu znížilo na polovicu, uvádzajú RTTNews a tradingeconomics na základe prieskumu Conference Board.

12:50

Iránska armáda v sobotu varovala Spojené arabské emiráty, aby neumožnili útoky na dva sporné ostrovy v Perzskom zálive neďaleko Hormuzského prielivu. V opačnom prípade hrozí odvetou, uvádza AFP.

12:49

USA a Izrael v sobotu zaútočili na iránske jadrové zariadenie Natanz. Podľa agentúry Tasním nedošlo k úniku rádioaktívnych látok a obyvatelia nie sú v ohrození. Komplex bol terčom bombardovania aj počas minuloročnej 12‑dňovej iránsko‑izraelskej vojny, uvádzajú AFP a al‑Džazíra.

12:46

Nemecko v piatok oznámilo, že pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu dočasne stiahlo diplomatický personál z Nigeru. Informuje o tom agentúra AFP.

Podľa tamojšieho ministerstva zahraničných vecí bol personál veľvyslanectva v Niamey presunutý mimo krajiny a momentálne nemôže poskytovať konzulárnu pomoc.

12:34

Maďarský premiér Viktor Orbán vyjadril podporu českému predsedovi vlády Andrejovi Babišovi aj českému ľudu po požiari haly v Pardubiciach, pre ktorý Babiš zrušil účasť na sobotňajšej konferencii CPAC Hungary. Uviedol to v sobotu na Facebooku, informuje server 24.hu.

Viktor Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán. / Foto: Screenshot Facebook video

 

12:19

Kubánska vláda odmietla žiadosť americkej ambasády v Havane o dovoz nafty pre generátory, keďže USA naďalej uplatňujú palivovú blokádu ostrova. Podľa agentúry AP to potvrdili dvaja americkí predstavitelia oboznámení so situáciou.

Miguel Díaz-Canel
Na snímke Miguel Díaz-Canel / Foto: SITA/AP-Ramon Espinosa

 

08:13

Kuvajtská armáda oznámila, že jej protivzdušná obrana v sobotu reagovala na raketový a dronový útok.

Vo vyhlásení uviedla, že zasahuje proti „nepriateľským hrozbám“, informovala agentúra AFP.

 

08:12

Irán je pripravený zabezpečiť japonským lodiam bezpečný prechod cez Hormuzský prieliv, uviedol minister zahraničných vecí Abbás Arakčí v rozhovore pre Kyodo News. Tokio je silne závislé od ropy z Blízkeho východu, pričom väčšina dodávok prechádza práve touto strategickou trasou. Informovala o tom agentúra AFP.

Abbás Arákčí
Na snímke Abbás Arákčí / Foto: SITA/AP-Khalil Hamra
08:10

Americký prezident Donald Trump uviedol, že USA zvažujú „postupné ukončenie“ vojenskej operácie na Blízkom východe. Jeho slová však kontrastujú s krokmi vlády, ktorá do regiónu posiela ďalších vojakov a lode a zároveň žiada Kongres o ďalších 200 miliárd dolárov na financovanie vojny, uvádza agentúra AP.

08:08

Medzinárodný deň lesov si každoročne pripomíname 21. marca. Valné zhromaždenie OSN ho vyhlásilo v roku 2012 a dátum zámerne spojilo s prvým dňom jari na severnej pologuli – symbolom obnovy a rastu.

07:48
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Podľa redakcie Hlavných správ, ktoré denne sleduje viac ako 200 000 čitateľov, je toto jedna z kľúčových tém aktuálneho diania na Slovensku i vo svete. Viac informácií nájdete na hlavnespravy.sk

Prežívajúci socialistický systém v zdravotníctve aj podľa biskupa Lacha nefunguje. Sloboda je to, čo tento systém potrebuje najviac

❚❚
.

Dnešný systém umožňujúci dvom či viacerým poisťovniam podnikať im zároveň dáva ohromnú komparatívnu výhodu – majú garantovaný trh viac ako 5 miliónov poistencov, ktorí povinne platia ich firmám. Poistenci však nemajú žiaden dosah na to, aký poistný plán s dôrazom na isté zdravotné služby si môžu vybrať, resp. koľko sú ochotní zaň platiť.

Mnohí zamestnaní ani netušia koľko platia. Zdravotná starostlivosť potom nemôže mať spravodlivú cenu, lebo jej cena je umelo určená. Tí, čo ju v poisťovní určujú, nemajú predstavu o tom, aký by bol dopyt po tejto službe, ak by si ho pacient mohol slobodne vybrať. Pacient netuší, koľko jednotlivé procedúry stoja, nárokuje si všetky a nemotivuje ho to správať sa ekonomicky, či zodpovedne tak, aby chorobám predchádzal zdravým životným štýlom. Podobne je to s lekármi. Pošlú pacienta na kopec všelijakých vyšetrení, hoci polovica z nich je nepotrebná. Ale oni majú za to body a zo systému sa to nejako uhradí. Ani len sestry, či lekári nemajú spravodlivý plat, lebo si ho nemôžu sami slobodne dohodnúť so zamestnávateľom. Taký plat nie je motivačný, lebo akokoľvek si to človek odrobí, vždy dostane tabuľkový plat.

.

Tento systém sa vyznačuje veľkým plytvaním a neefektivitou. Preto neprekvapuje ani zadĺženosť zdravotníckych zariadení, či korupcia pri obstarávaní. Biskup Lach naozaj vystihol podstatu nedostatku tohto systému slovkom “ľahký” pri opise zisku. Súčasný systém umožňuje dopracovať sa k zisku ľahko na úkor platiteľa poistného a v rozpore s tým, ako podnikajú všetky ostatné firmy v ekonomike. Ostatným v súkromnom sektore štát negarantuje nič na trhu. Zisk je pritom dobrá vec, ktorá motivuje slobodne podnikajúcich poskytovať služby, o ktoré ľudia majú záujem. A kľúčom k tomu, aby človek mohol vytvoriť zisk, no i pre spoločnosť prospešnú službu či produkt je slobodná dohoda na cene medzi prijímateľom a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, či poskytovateľom zdravotného poistenia. To je aj jediná spravodlivá cena. Len slobodní aktéri na trhu sú schopní nájsť správnu cenu, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti neboli v strate a aby si ich služby pacienti mohli dovoliť.

Máme za sebou desaťročia skúseností, že centrálne plánovanie produkcie, centrálne stanovené ceny a centrálne určené platy jednoducho nefungujú. A teraz po desaťročiach pokračovania socialistického systému centrálne diktovaných cien (poistenia), platov a služieb v zdravotníctve vidíme, že to stále nefunguje, aj keď tam pustíme nejaké prvky kapitalizmu. Jednoducho taký systém je proti ľudskej prirodzenosti. Ľudská prirodzenosť sa totiž naozaj zakladá na vlastnom záujme. Vlastný záujem však nie je sebeckosť. Vo vlastnom záujme človeka je, aby sa dostal do neba. Tak má aj záujem, aby prežil, postaral sa o rodinu, pomohol iným a bol užitočný na tomto svete. Pre vlastný záujem rozvinie inovatívnu myšlienku do súkromného biznisu. Zisk si zaslúži, lebo je to odmena za jeho podstúpenie rizika produkovať či ponúkať, čo ľudia chcú. Ak by o tom nebol záujem, riskuje stratu.

Slobodný trh aj so zdravotníckymi službami sa zakladá na slobode. Jedlo je ešte dôležitejšie ako lieky a našťastie si môžeme slobodne vybrať, ako a kde si zadovážime stravu. Ak vidím dobro v zdravotnom poistení, v čo zdá sa väčšina Slovákov verí, tak si dobrovoľne budem platiť taký poistný plán, ktorý mi vyhovuje a za takú cenu, akú si môžem dovoliť. Alebo sa rozhodnem nepoistiť sa, budem sa snažiť zdravo žiť, málo riskovať a v prípade nečakaného úrazu použijem svoje úspory, alebo si zoberiem pôžičku.

Alebo sa mi za celý život nič nestane a moje úspory na zdravotnú starostlivosť zdedia deti. Zároveň si uvedomím väčšiu potrebu svojej rodiny, priateľov i susedov, ktorých pomoc potrebujem pre prípad vážneho poškodenia. Postihnutí túto pomoc vždy potrebujú, no najviac si ju nárokujú od štátu. Ak mám nárok od štátu, potom sa nemusím ani slušne správať k svojim deťom, rodičom či susedom.

Poistenie normálne nepoisťuje proti takým okolnostiam, ktoré človek môže očakávať, či dokonca plánovať. Preto aj v zdravotnom poistení také ako pôrod, či pravidelné prehliadky u lekára nemajú čo robiť. Poistenie však môže pokrývať komplikácie pri pôrode. Dnes zdravotné poistenie funguje tak, ako keby mi malo byť zaplatené z poistenia aj za vlastné podpálenie domu, či ako úhrada z poistenia na pravidelnú výmenu oleja do auta. V prípade fajčenia by bolo spravodlivé, že väčšie riziko vzniku rakoviny pľúc znáša fajčiar platením vyššieho poistného a nie my všetci, ktorí sa skladáme na poistenie. Podobne u ďalších nezdravých životných štýloch. Chýba aj možnosť napr. toho, že budem platiť len 10 eur a potom prvých 1 000 Eur za liečbu zaplatím z vlastného vrecka, pričom vyššie náklady uhradí poisťovňa.

.

Prekážkou k slobodnému podnikaniu so zdravotníckymi službami a efektívnej zdravotníckej starostlivosti na Slovensku je Ústava SR. Tá deklaruje, že existuje akési právo na zdravotnú starostlivosť zdarma vo forme povinného poistenia. Našťastie existuje sloboda zmeniť aj ústavu, hoci je to veľmi náročné, pretože to chce najprv zmenu verejnej mienky a postojov legislatívcov. A tu vidím poslanie pravicových strán, ktoré naň úplne rezignovali, vysvetľovať, že existuje aj iný ako nesocialistický systém. A slobodný systém zdravotníctva, ktorého sa ľudia poznačení životom v socializme tak boja, je jediný spravodlivý, efektívny a solidárny. Solidarita, ako forma lásky, rovnako ako láska, musí byť dobrovoľná, nemôže byť nanútená.

Jana Tutková

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechaj ujsť aj ďalší článok Medzinárodný tím kyberšpecialistov rozložil dve z najväčších botnetových sietí na svete , v ktorom sa venujeme úplne inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Vladyka Lach na brífingu: Chcem, aby sme hľadali cesty k sebe a zjavovali Božiu lásku

Bezprostredne po slávnostnej intronizácii v Katedrále Povýšenia svätého Kríža sa konal brífing, na ktorom vystúpili hlavní predstavitelia Katolíckej cirkvi na…

21. 03. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Maďarská aliancia odštartovala prípravu na komunálne a krajské voľby

Mimoparlamentná strana Maďarská aliancia odštartovala prípravu na tohtoročné komunálne a krajské voľby. Informoval o tom predseda strany László Gubík na…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nad veľkou vojenskou základňou v USA niekoľko dní pozorujú záhadné drony

Neznáme drony sú už niekoľko dní pozorované nad americkou vojenskou základňou v Louisiane, kde sú umiestnené napríklad aj strategické bombardéry,…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Snaží sa Trump uniknúť z iránskej pasce?

Spojené štáty zvažujú obmedzenie vojenského nasadenia na Blízkom východe, vyhlásil prezident Donald Trump

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér o rozpade svetového poriadku aj domácej politickej scéne

Severoatlantická aliancia sa môže kedykoľvek rozpadnúť. Spôsobiť by to mohol aj odchod USA. Na medzinárodnej scéne sa rozpadá svetový poriadok…

21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Viktor Pondělík

Anton Čapkovič

Michal Durila

Gustáv Murín

Peter Bielik

Rastislav Vasilišin

.
.
.
.
.

Polícia rozširuje vyšetrovanie podvodov v mimovládke Marty Šimečkovej

Denník Sme informoval, že elitní policajti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite doteraz riešili združenie Projekt Fórum matky šéfa Progresívneho…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Nad veľkou vojenskou základňou v USA niekoľko dní pozorujú záhadné drony

Neznáme drony sú už niekoľko dní pozorované nad americkou vojenskou základňou v Louisiane, kde sú umiestnené napríklad aj strategické bombardéry,…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Snaží sa Trump uniknúť z iránskej pasce?

Spojené štáty zvažujú obmedzenie vojenského nasadenia na Blízkom východe, vyhlásil prezident Donald Trump

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Premiér o rozpade svetového poriadku aj domácej politickej scéne

Severoatlantická aliancia sa môže kedykoľvek rozpadnúť. Spôsobiť by to mohol aj odchod USA. Na medzinárodnej scéne sa rozpadá svetový poriadok…

21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó volal Lavrovovi počas prestávok na stretnutiach EÚ, aby poskytol „čerstvé správy“

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pravidelne telefonoval ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi počas stretnutí na úrovni Európskej únie,…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Susko prijíma s vážnym znepokojením rozhodnutie súdu v prípade úmrtia Chovanca

Minister spravodlivosti Boris Susko prijíma s vážnym znepokojením rozhodnutie belgického odvolacieho súdu v Monse o zamietnutí odvolania rodiny v súvislosti…

21. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Dezolát, antivaxer, nácek.” Prostriedky politického boja sú čoraz ostrejšie

Špičky z radov politológov analyzovali vývoj prostriedkov politického boja, ktorý sa radikálne vyostril niekedy s nástupom svetovej pandémie COVID –…

21. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Historia gentis Slavae/ Prvé dejiny slovenského národa

V roku 1780 napísal náš prvý historik, učenec a katolícky kňaz Juraj Papánek Prvé dejiny slovenského národa. Viac než 238…

21. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Irán priznal vojenskú podporu od Ruska a Číny, nový blok mení globálnu rovnováhu síl

Irán urobil vo svojich strategických vyhláseniach bezprecedentný krok – oficiálne potvrdil, že v rámci otvorenej konfrontácie so Spojenými štátmi a…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Vučić prekvapil vyjadrením o tretej svetovej vojne

Tretia svetová vojna sa už možno začala, vyhlásil srbský prezident Vučić. Podľa neho súčasné konflikty postupne prerastajú do väčšej konfrontácie

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

SNS je sklamaná, že premiér neblokoval pôžičku pre Ukrajinu spolu s Orbánom

Koaličná SNS je sklamaná, že predseda vlády SR Robert Fico nezablokoval európsku pôžičku pre Ukrajinu vo výške 90 miliárd eur…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zomrel americký herec Nicholas Brendon

Americký herec Nicholas Brendon zomrel vo veku 54 rokov

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Calzona si znovu zobral na paškál Dominika Greifa. Uprednostňuje "ľudskú čistotu tímu"

Mediálne prestrelky medzi slovenským brankárom Dominikom Greifom z Olympique Lyon a trénerom slovenskej reprezentácie Francescom Calzonom pokračujú aj pred dôležitou…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Irán použil novú raketu

Napriek tvrdeniam amerického prezidenta Donalda Trumpa o úplnom rozdrvení iránskej armády jednotky Islamskej republiky neustále podnikajú protiútoky s využitím nových…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dmitrijev predpovedá Európe energetickú izoláciu

Európu čaká energetická izolácia kvôli krokom predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, vyhlásil šéf RFPI a osobitný predstaviteľ ruského…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Podľa Ukrajiny je protivzdušná obrana Izraeala otázna

Ukrajinský veľvyslanec v Izraeli Jevgenij Kornijčuk hodnotil výkonnosť izraelských systémov protivzdušnej obrany s určitou dávkou skepticizmu. Podľa neho tento systém…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo predstavuje útok iránskych rakiet na 4000 km vzdialenú základňu Diego Garcia?

Irán, 21. marca 2026 - Ako informuje The Wall Street Journal, Irán zaútočil na základňu Diego Garcia v Indickom oceáne…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

.


Tri týždne vojny v Iráne a Trumpov hlavný problém

Dnes uplynuli presne tri týždne od začiatku americko-izraelskej vojny proti Iránu. V roku 2003 presne toľko trvalo Američanom poraziť irackú…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Ruské tajné služby sa dostali do účtov amerických osobností v aplikáciách ako Signal

Riaditeľ FBI Kash Patel uviedol, že ruské spravodajské agentúry získali prístup k účtom vplyvných amerických osobností vo viacerých aplikáciách na…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Irán tvrdí, že Izrael a USA zaútočili na jeho jadrové zariadenia

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nový nápad amerických stratégov: použitím jadrových zbraní urýchlia zničenie nepriateľských krajín

USA, 21. marca 2026 - Hodnotenie udalostí verejnými expertmi trpí tým, že sa hodnotí konkrétny moment, a to jeho najviditeľnejšia…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Prečo Trump nemá záujem o ukrajinské drony?

Napriek Zelenského opakovaným ponukám Spojeným štátom na zdieľanie „technológie dronov“ Trump už niekoľkokrát odmietol, často dosť tvrdo. Prečo?

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Akcie na Wall Street a európskych trhoch klesli, zatiaľ čo ceny ropy výrazne stúpli

Akcie na Wall Street a európskych trhoch v piatok klesli, zatiaľ čo ceny ropy výrazne stúpli po sérii útokov na…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Oceľové argumenty namiesto sloganov: Americké tajné služby uznávajú kvalitatívny skok ruskej armády

USA, 21. marca 2026 - Washington oficiálne uznal vlastnú bezmocnosť. Správa americkej národnej spravodajskej agentúry nie je len dokumentom, ale…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Merz priznal krach vzťahu s Trumpom

Nemecký kancelár Friedrich Merz v piatok vyhlásil, že s americkým prezidentom Donaldom Trumpom „nemá veľmi dobrý vzťah“

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vo FPU nepadá kultúra. Padá systém starých istôt

Fond na podporu umenia ich naučil na život v istote. Dnes tento režim prerušil. Otázka je, či to urobil v…

21. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Duda: Zobudil som sa na to, že začali padať bomby a drony

Slovenský reprezentačný stredopoliar Ondrej Duda po príchode na Slovensko na zraz pred barážovým duelom o postup na MS 2026 proti…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

„Dadaizmus“ Bieleho domu

Bizarnosť týždňa: Biely dom zvažuje dočasne zastaviť sankcie na ropu z Iránu s cieľom znížiť ceny ropy, ktoré stúpili kvôli…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NATO pre bezpečnostnú situáciu stiahlo slovenských vojakov z Iraku

Severoatlantická aliancia pre bezpečnostnú situáciu stiahla slovenských vojakov z medzinárodnej misie v Iraku. Na Slovensko ich prepravilo lietadlo Ministerstva obrany…

21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Tri týždne od začiatku vojny Irán nemení svoj tvrdý postoj. Tajná služba Revolučných gárd podľa televízie IRIB oznámila, že identifikovala „zraniteľné body nepriateľa“ a pripravuje novú vlnu útokov s modernejšími systémami. Gardy zároveň opäť varovali pred odvetou za útoky na iránsku infraštruktúru, informuje DPA.

 

18:09

Tlaková níž Therese spôsobila na Kanárskych ostrovoch rozsiahle škody — víchrice, silné dažde a obrovské vlny zaplavili nízko položené oblasti, poškodili promenády a vyvrátili stromy. Miestami spadlo až dvojnásobné množstvo ročných zrážok. Napriek výstrahám a uzavretým školám sa obyvatelia tešili z naplnených vodných nádrží, ktoré zabezpečia zavlažovanie na roky. Informovala o tom agentúra DPA.

18:08

Vyše 20 krajín, prevažne z Európy, vyjadrilo ochotu pomôcť pri zabezpečení bezpečného prejazdu lodí cez Hormuzský prieliv. V spoločnom vyhlásení ostro odsúdili iránske útoky na obchodné lode a infraštruktúru, ako aj faktické uzavretie prielivu. Podľa analytikov sa lodná doprava v oblasti prepadla o 95 % oproti mierovému obdobiu, informovala agentúra AFP.

Hormuzský prieliv
Ilustračné foto / Foto: SITA/AP-Altaf Qadri
18:04

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Syrskyj hlási zvýšenú aktivitu ruských síl

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Aktualizované 21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Britský denník píše, že je treba drasticky znížiť spotrebu energií. Navrhuje návrat k home officom pre všetkých ako za covidu

Celému svetu sa odporúča vrátiť sa k práci z domu, informuje denník The Guardian

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kapitán Spartaka Moskva Mironov o vyhadzove Ružičku: "Stalo sa toho veľa..."

Nečakaný koniec slovenského hokejového útočníka Adama Ružičku v ruskom klube KHL Spartak Moskva, o ktorom tento týždeň informoval samotný klub,…

21. 03. 2026 | 0 komentárov

Prevažná väčšina migrantov vstupuje do Nemecka bez dokladov

Dve tretiny žiadateľov o azyl, ktorí vlani prišli do Nemecka, nemali žiadny doklad totožnosti, píše portál The European Conservative. Nemecké…

21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ruce pryč, senhor Manoel Varga!

Tak jsme zjistili že u nás působí jakási skupina Earthquake Faction, která je dostatečně sebevědomá na to, aby zapálila v…

21. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Viktor Pondělík

Anton Čapkovič

Michal Durila

Gustáv Murín

Peter Bielik

Rastislav Vasilišin

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov